,1. Nieuws- en Advertentieblad voor Gonda en Omstreken. RT, 1874. N° 1S64. BUITENLAND. Vrijdag 4 Srplembrr. Celling tie, EN.” NGEN Irlend- polder Jineeii- ;rkerk Bultenlandsch Overzicht- fflZ. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. t» GOUDSCHE COURANT 5. hooggeplaatst Spaaoscb amble- i 16. a 20. a 24. ft ruim 9 1, onder ten kan en Schie ten kan- kdrocaat tueachen 'AI zijne den,doch dari; 3at tibi! R 1874, KÜLJ- ornemeni 874, dea ment en de Markt van de 28 Au- LANDE- perceelen e combi- jANDE- hsel in 5 de vol- IDAM, huize. men ten A. N. loskoop. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs Jer drie maanden is f 1.75, franco per post 2. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Cenfen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS FRANKRIJK Uit bet onderzoek, door generaal Lewal naar de ontvluchting van den ex-maarsefialk Bazaine inge steld, zou volgens den Petit Moniteur blijken, dat de gehangene ontsmpt is door een sluippoortje en zich beeft ingescheept in een boot, die hem naar een stoomschip bracht, dat bijgedraaid lag op eenige kabellengten afstand van de rotsen, die bet eiland omgeven. De ontvluchting beeft plaats gehad door medeplichtigheid *an een deel der burgerlijke beamb ten met d€\bewaking van den gevangene belast, en teu gevolge der stappen genomen door den heer Villette, luit.-kolonel van den staf op nonactiviteit, die vrylieid had verkregen het lot »an den gevangene te deelen. Ook is bet waar, dat een schildwacht in zijn verplichtingen is te kort geschoten Voorname lijk valt de verantwoordelijkheid voor de vlucht naar men zegt op een wachter, die door de rechtbanken schuldig verklaard worden zal. Aan waakzaamheid der militairen heeft bet nimmer ontbroken. Het gedrag van officieren en soldaten was onberispelijk. Even- zoo dat van den plaats-commandant. Het militaire onderzoek constateert de schuld van zekere burgerlijke beambten; vermeldt het aandeel door Villette in de ontvluchting genomen, die de middelen hiertoe voor bereid en de wachters omgekocht heelt; constateert dat een schildwacht de regelen der discipline uit het oog heelt verloren en door een burgerlijk beambte van de volbrenging van zyn plicht is afgebracht; eu komt daarna tot het besluit, dat de bewuste beambten en kolonel Villette, krachtens art. 237, 24Q en 242 van den Code Pén al, voor hel hof van assi ses der Zee-Alpen gebracht moet worden onder be schuldiging van de ontvluchting van den ex-maar- schalk Bazaine gemakkelijk gemaakt en bevorderd te hebben, en dat de soldaat X. gebracht zal worden voor een krijgsraad, eu overeenkomstig de militaire wetten zal worden vervolgd. Het Bonapartisme heeft, sinds te Bordeaux de keizerlijke familie van den troon vervallen verklaard en verbannen werd, nimmer stouter het hoofd om hoog gestoken dan in de circulaire, welke de heer Berger, candidaat voor Maine-et-Loire tot de kie zers van het departement gericht heeft. De aanhan gers van het Septennium konden indertijd beweren, dat de Bonapartnt le Provost de Launay tot de hunnen behoorde, dank zij de dubbelzinnige verklarin gen door dezen afgelegd. Doch zoo Berger triomfeert, dan triomfeert het keizerryk met hem. Onomwon den wordt dit in zijn circulaire te kennen gegeven. „Ik heb hoop„, dus eindigt hij dit stuk, „dat de i blikken van bet algemeen stemrecht zich met dank baarheid naar die keizerlijke dynastie zullen wenden, aan welke wij sedert twintig jaren een voorspoed zonder voorbeeld verschuldigd waren en wier grootheid en weldaden niet door den tegenspoed in vergetel heid zullen worden gebracht*. -- SPANJE. John Lemoinne wijst in een artikel in het Jour nal dee Debate er op, dat de erkenning van Serrano’s gouvernement ook eene financieele ^uaestie is en dat door Engelsche bladen de opmerking wordt gemaakt zoo een minister van financiën aan zijn lust mag voldoen en de handteekening van zijn voorganger verscheuren, dan bestaat er ook geen krediet van den staat, en zonder krediet van den staat is de staat er zelf niet meer. „Spanje/ zegt Lemoinne, „een land, waarin iedereen een edelman is, schijnt wel eenigs- zins de rol op zich te nemen, die don Juan tegenover zijn schnldeischers speelde. Al naarmate het gehu meurd is, zal het beleefd zijn crediteuren de deur uitzetten of het zal hen als schoeljes oehandelen, wien het te veel eer heeft aangedaan door geld van ze te leenen. Sgamfelle zon in onze dagen Camacho heeten. De hidalgo drapeert zich in den mantel, dien hij zoo goed weet te dragen, en staan zijn zaken onder nul, hy is en blijft boven zijn schulden ver heven. Hij is altoos de eerste edelman der wereld en hij heeft medelijden met die arme Franschen, die zich zei ven bloed aftappen om te betalen wat zij schuldig zijn en die onder den druk der belastingen bezwijken. Wij schertsen niet. Een hooggeplaatst Spaansch ambtenaar, oud directenr-generaal der schat kist, heeft een ►ochure in het licht gezonden, waar van de Epoca een der meest gelezene en geachte bladen des lands, een uittreksel geeft. Deze eerbied- waardige financier betuigt een treffend medelyden met Frankrijk en Italië en laat dapper de volgende woorden drukken: „Wij zijn ten minste eenekrach tige en leerzame natie: wij zijn nog niet evenals de Italianen gewikkeld in den zweetdoek der gedwon» gen koersen, noch verstoken van nationale goederen en overstelpt met belastingen gelijk de Fransohen. Wij hebben, integendeel, meer dan de noodige mid delen om te toonen, dat onze bronnen opbrengen zoo veel als men geschat heeft en om ons verloren ge raakt krediet te herstellen.* Wij moeten zeggen, dat het den Spanjaarden zelven een beetje voor de oogen is gaan schemeren door dit kunstvnnrwerk, dat ont stoken werd met de bladzijden van het grootboek van ecu faillieten boedel. Het genoemde dagblad is dan ook zoo goed de opmerking te maken, dat er tusseben Frankrijk en Spanje geene vergelijking mo gelijk is, aangozien Frankrijk, na zoo ongehoorde rampspoeden, voor nog ongehoorder leeningen eene markt heeft kunnen vinden en dat Frankrijk tege lijkertijd het kloekmoedig besluit heeft opgevat, om zich zelven de noodige lasten op te leggen ten etude aan zijn verbintenissen te kunnen voldoen. Er is waarlijk iets vermakelijks in die deftige ydel- heid, waarmede een hooggeplaatst Spaansch ambte- Behalve van de verkiezing in Maine-et-Loire maken de Fransche bladen nog gewag van zes andere ver kiezingen, die in Oct moeten gehouden worden. Daar bij komt nog de aftreding van de helft der leden van de Arrondissements- en Departementale raden, zoodat de Fransche journalisten stof genoeg hebben om elkander te bestryden. Omtrent de reis van Mac-Mahon naar het Zuiden verneemt men, dat de ministers hem daartoe hebben overgehaald, en wel zonder veel moeite. Het schijnt dat de reis naar Bretagne hem zeer bevallen is. De Vendoine-zuil, die voorloopig versierd blijft met de nationale vlag in plaats van met het beeld van Napoleon I, is insgelijks een punt van verschil voor de bladen. Het trekt de aandacht dat de beide pas afgezette pre fecten bebooren tot de Bonapartistische en de legi tim istische party. Buschop von Ketteler blijft in zijn strijd tegen bet Duilsche Sédan-feest geheel geïsoleerd. De overige geestelijkheid neemt deel aan de nationtie vreugde betoon mg. Te Berlyn is het feest met veel luister en geest drift o. a. door eene groote revue gevierd. Ook vierde dezer dagen de keizerlijke familie al daar een huiselyk feest. De oudste zoon van den kroon rins legde belijdenis af en werd als lidmaat der Evangelische kerk aangenomen. E< n iuterrassant besluit is bij het einde van zijne zitting genomen door den generaleu raad van den Beneden-Elzas. Hij heeft daarbij den wensch uit gedrukt, dat aan den Elzas zeker autonomie met een bijzondere constitutie en een provinciaal parlement zou worden geschonken. De president meende dat bet uitspreken »an een dergelijken weusch de bevoegd heid van den raad zou te buiten gaan, doch deze heeft met algemeene stemmen in tegenovergestelden zin besloten en men verwacht, dat ook de beide audere algemeene raden van Elzas-Lotharingen een gelijk besluit zullen nemen. De Pruisische regeering, zal echter voor dergelijke decentraliseerende wenschen wel geen owren hebben, nadat zij jaren achtereen haar best heeft gedaan om alle kleine rykjes op te heffen. Intusschen leveren deze bes.uiten bet bewijs, dat men zich in Elzas-Lotharingen voisfrekt nog niet met de Pruisische administratie kan vereenigen. De Itnliaansche regeering is voornemens krachtige maatregelen te nemen tegen de oproerige Siciliauen. Deze verzetten zich tegen het gezag der regeering op alle mogelijke wijzen, terwijl de openbare veiligheid veel te wenschen overlaat. Men beweert, dat de prefec ten, die zich meer met politiek dan met de openbare veiligheid bezig hielden, daarvan de schuld zyn.\Het ministerie is voornemens de prefecten op Sicilië te plaatsen onder het oppergezag van den prefect te Palermo, welke post dan aau een krachtig man zou worden toeverirouwd. De by de Brilsohe regeering ontvangen telegra fische mededeelingen uit Indië luiden, wat de uit zichten op den oogst betreft niet bevredigeud. Schoon de opbrengst van den herfstoogst in de meeste stre ken van Bengaleu en Behar goed of althans middelmatig was, is in het noorden en noordoosten', in Tirboot, Burdwan, Mooischedabad enNuddea de regen onvol- doende geweest, en dientengevolge de oogst zeer schraal. De uitkomsten van den winteroogst hangen geheel af van de hoeveelheid regen, welke in Sept, zal vallen. De regeering heeft reeds maatregelen ge nomen om den toevoer van graan naar de het meest door den nood geteisterde streken te vermeerderen; zij rekent er op dat de bij haar aanwezige voorraad nog tot Dec. toereikend zal zyn. Naar het schijnt, zal men in Spanje binnen kort bet weder eens beproeven met een gemengd kabinet, een ministerie uit alle partijen samengesteld. Zorrilla althans, de oud-minister van kouing Amadeus, hield dezer dagen eene rede, die in Spanje nog al opzien baart. Vooreerst natuuriyk, omdat daarmede Zor rilla weder voor de eerste maal optrad in bet open baar*; ten tweede omdat deze koningsgezinde staats man zich thans verklaarde voor de republiekten derde, omdat sommige zyner woorden doen vermoe den, dat een gemengd ministerie in aantocht is, een ministerie, waarin bij «kling ama nemen. Voor Spanje zou dit geen ongeluk zijn, want Zorrilla is niet "al leen een zeer bekwaam maar ook een zeer rechtschapen man. Zulke bewindslieden moeten ieder land welkom zijn, maar in Spanje vooral kan men ze opperbest gebruiken.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1