Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ar W: 9*33 de knot bijzonder ge usen, Heeren- WEL, ir, posito, I000a3’///O1 o der Neder- 3 vereenkomst. 1874. BUITENLAND. Tuin prakcn hei; Zonen, i. Buitenlandsch Overzicht. Woensdag 9 September. jpingr etter, roenendaal. A-HST, 1AP De inxending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den flag der uitgave. GOUDSCHE COURANT de orders LZ. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. overnetnen n of door AMEU- ECORA- Gouda, be- COMEDIE- AAN, KE- laatsen; aangelegd, zamen groot in huur bjj bestaande tnd e B Vtrtcht, oekhundelaar ida. aar tot jaar, jaar, te be- ig, en aan jgt van U2‘ de 26’/. 0.15 p. dozijn, van af ƒ0.10 RUT8-BREI- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. !tnb. 1874, hebben in NDAG 21 ten over- ida. VAN en afgele- i van vijf, Ned. ons, rijs, voor- s de Wet ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS De vergadering der Fransrhe permanente commissie jl. Donderdag gehouden, heeft niet reet te beteekenen gehad. Eerst werd de rrgeering geïnterpelleerd ran wege de linkerzijde over bare houding tegenover de pers en de omstandigheden, die den verkiezingsstrijd in het departement Vaucluse kenmerken, maar de minister maakte zich met de gewone uitvluchten en de herhaalde verzekering, dat hij het gezag van den maarscbalk-president zou weten te doen eerbiedigen, van de z.rnk af. Voorts werd ter sprake gebracht de erkenuing van het Spaansche bewind dpor Frank* rijk. Bij afwezigheid van den hertog Dtcazes ant woordde de minister van birinenl. zaken, dat Frank* rijk slechts het voorbeeld der andere Europeesche mogendheden volgde. Tailbnud (minister van justitie), ondervraagd naar de inhechtenisnemingen te Marseille en het prooes- Bazaine, gaf te kennen, dyt den preventief-gevangenen te Marsei.Ie zekere verzachting was toegestaan en deelde mede dat het, proces tegen de medeplichtigen van Bazaitw den 14den September aanvangen en waar* schijn lijk drie dagen duren zal. De Posensche wijbisschop Janiszeuski zal den 15n dezer in persoon voor de rechtbank te Posen ver- schijnen; hij heeft acht dagen verlof bekomen uit de gevangenis te Kozmin. De vreemde nonnen in het Karmelieterklooster te Posen hebben van de politie last ontvangen om naar haar geboorteland te gaan; de priores is in hooger beroep gekomen by den minister van eeredienst, wiens beslissiug later zal volgen. De Deeuscbe kamers zyn togen den 5n Oct. bij eengeroepen; de verwachting is niet groot, dat het nienwe ministerie het beter zal maken met de op positie dan bet vorige. De berichten in den laatsten tijd uit Spanje ont* vangen bevestigden iederen dag op nieuw, dat er geen sprake meer was van wijziging van bet minis terie, en dat de tegenwoordige ministers zouden aanblyven. Zonder de minste voorbereiding meldt nu een telegram uit Madrid niet alleen, dat bet ministerie-Zabala zyn ontslag heeft genomen, maar tevens dat aan Saga,la de vorming van eeK nieuw kabinet is opgedragen en dat by in die opdracht reeds is geslaagd. Hij zelf neemt de portefeuille van binneul. zaken en heeft uit het voiige ministerie be houden Ulloa voor buitenl. zaken, Camacho voor financiën, Romero Olitz voor koloniën; Rodrigez Arias voor marine, en Alfonso Calmenares, die de portefeuille van openbare welken voor die van jus titie heeft verwisseldnieuwe ministers zyn dus alleen Navarro Rodrigo voor openbare werken en Serrano Bedoya voor oorlog. De eigenlijke aanleiding tot deze wyziging is nog niet opgehelderd, en men had volgens de laatste correspondentiën uit Madrid in geval van crisis eene oplossing in een geheel anderen zin mogen ver wachten. Uit Italië kan men weldra eene beslissing ver wachten ten aanzien van de kamerontbinding, welke Brieven uit China in de Fransche bladen doen onderstellen, dat er voor Japan en China uit de moeilykhedeo omtrent Formosa nog een andere uit weg is dan een oorlog. Op den voorgrond stellen deze berichtgevers, dat de Japanners er volstrekt geen belang bij hebben zich op Formosa te nestelen, welke stelling men kan toegeven, indien het Japan inderdaad alleen te doen is om eeniga strand roovers tot de orde te roepen en er geen bijoogmerken zyn geweest Waarschijnlijk is dit laatste niet, want aan deze zijde van bet eiland is geen enkele goede haven. Men gelooft dus, dat de Japanners wel aan den wensch van China zouden gehoor geven, mits de Chinoesebe regeering de kosten betaalde eener expeditie welke dan in haar belang zou zijn ondernomen. Misschien wordt daarover onderhandeld. Op 22 Juni zyn twee voorname Chineezen^Sjin en Pao, vergezeld van twee Franschen, de beeren Giquel en Ségonzac, uit Taiwanfo, de boofdstad van bat eiland, vertrokken naar het Japansche kamp, ou^.mH <Uu uaftfbovel- hebber te spreken over de ontruiming tm Gt eiland. Het schijnt trouwens, dat de Japanners daar reeds een vrij groot gedeelte van hunne taak hadden ver vuld. Verscheidene stammen hadden zich onderwor pen en hulptroepen geleverd tegen de roovers. De Franschen in China zouden gaarne zien, dat Japan besloot tot een tocht naar Corea, wier strand bewoners al even woest en ongastvrij zyn als die van Formosa. De Japanners echter zulllen uit hunne geschiedenis wel weten, dat een tocht naar Corea juist niet tot de ondernemingen behoort, waartoe men zoo gemakkelyk kan overgaan. -tserrr-y FRANKRUK Bij de opening der jacht in Frankryk zagen de Spoorweg-tnnatschappyen uit hoofde van het grout aantal liefhebbers zich genoopt bijzondere waggons voor jagers met hun honden in te richten. Dat die voorzorg niet overbodig was, blijkt daaruit dat alleen langs de Noorderbaan op den dag der opening van de jacht 1250 jagers met 700 jachthonden werden vervoerd. De Westelyke baan had 1200, de Ooste- lijke 700 eu die van Lyon en Orleans ieder 300 honden te vervoeren, wat een totaal van omstreeks 8200 honden geeft, voor wier vervoer de gewone inrichting der Spoorwegmaatschappijen verre van vol* doende zou zyn geweest. Te Sedan werden den In September alle hui zen versierd met vlaggen, waarvan de stok met rouwfloers was omwonden. Des morgens had in de verschillende kerken een lykdienst plaats. Byna alle winkelhuizen waren gesloten. D D. Te oordeelen naar de telegraphische en andere berich ten, door ons uit alle oorden des ryks ontvangen, zegt de National-Zeitvng, is het Sedan feest, het nationale feest, nog met grooter luister gevierd dan zich aanvankelyk deed onderstellen. De mededeelin- gèn aangaande de gemaakte toebereidselen waren gun stig, niaar de resultaten hebben de daardoor opgewekte verwachtingen nog verre overtreffen. Inzonderheid is dit, om van onze eigen stad niet te spreken, het weg geval geweest te Dresden en ie München. Gansch wedi zegt het genoemde blad en daartoe behooren o. a. de volgende De bisschop van Spiers, de vroeger wom zijn vrij zinnigheid* zoo zeer geprezen Bonifacins van Hom burg, heeft een herderlijken brief uitgevaardigd be treffende het groote feest en in dat stuk richt hij onder anderen de volgende woorden tot de geloovigen van zijn bisdom: «Het denkbeeld tot viering van het Sedanfeest is niet uitgegaan van het gansche Duitsche volk, maar slechts van een partij, welke de grootste vijandin moet genoemd worden van onzen heiligen godsdienst en van onze kerk. Buitendien moet de vervolging, waaraan de Katholieke kerk in Duitschland thans blootstaat, de geloovigen eer nopen tot treuren, dan tot het vieren vau jubelfeesten. Om die reden is het niet veroorloofd, dat de geestelijkheid deel zal nemen aan het Sedanfeast en bijgevolg kan er geen sprake zijn van het houden van godsdienstoefeningen naar aanleiding van dat feest, of van het luiden der kerk klokken. Daarentegen zal liet vergund zijn op 2 September een plechtigen bidstond te bonden, om Gods zegen over ons vaderland af te smeken.* Het zyn bijna dezelfde woorden als die, door den heer von Ketteler in zyn bekenden brief gebezigd. Nu komen de woorden, voorkomende in het Pos- tawr Tagblait, het erkend orgaan van den bisschop van Passau. Mogen zij niet zijn ontleend aan een herderlijken brief, toch hebben zy op grond der meegedeelde reden nog een byzondere beteekenis. In bedoeld blad wordt met duidelijke woorden gezegd: irdat bet Sedanfeest een vaderlandsch volksfeest moet worden genoemd." In de Germania lezen wij het volgende„Wij vieren toch feest De oorzaak, waarom het ultra- montaansche blad „niet geheel zonder vreugde een blik werpt op 2 Sept. 1870* is wel geschikt om velen te bevreemden, zegt de National-Zeifang. Het blad «ziet niet geheel zonder vreugde op 2 September 1870 terug, dewyl in den veldslag bij Sedat de machtig ste en daardoor de gevaarlijkste vijand, die het ka> tholicisme destijds op de gansche wereld had, is geslagen. Die gevaarlykste vijand was Napoleon „Wat ons betreft, zoo eindigt de National-Zeitung, wij zyn niet genoeg ingewyd in de bedoelingen, die keizer Napoleon misschien ten opzichte van de Ka tholieke kerk kan of in zeker geval zal gekoesterd hebben, om die quaestie na te gaan of te beoordee- len. Wij laten mede de opgeworpen vraag ter zijde of hel voor bet heil der Katholieke kerk beter is, dat de kansen voor Hendrik den Vde of voor Na poleon gunstiger uitvallen. Het nationaal gezinde gedeelte der Duitsche natie stelt daarin geen belang; maar niets gaat haar meer ter harte dan de zaker- heid te bezitten, dat Duitschland innig vereenigd en sterk blyvo, opdat het krachtig genoeg zy ook dien vyand te slaan, ten behoeve van wien het Valicaan gunstige teekenen aan den hemel doet ontstaan.* De bekende platduitsche schrijver Claus Groth heeft onlangs op de volgende kernachtige wyze hulde gebracht aan den eenigen Frits Reuter: Nu is hij heen, de man, die zoo velen heeft doen lachen, dat ze tranen weenden, nu is hij heen, den *”“3 op» die ieder alleen gaat en vanwaar hy niet wederkomt. Verleden hebben ze hem er uit ge- en reien deed hij weenen, toen hy atil zweef, die mot gerierd, dit staat rast en hooge ingenomenheid. Terena zullen wy nogiryzen op enkele byzondere uitingen TM p----*--1- wy rermelden het feit met spreken kon ala onder honderdduizend niet één - -o a a. w en t„_- -- principieeleu aard, hem gelachen hebben ala met niet éen. Vrydag het onderwerp van behandeling in den mi nisterraad heelt uitgemaakt. De Italia gelooft, dat de nieuwe kamer tegen het midden ran Nor. zal Mjeenkomen.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1