BINNENLAND. Ze hebben Frits Béuter begraven op het kerkhof by de Wartburg een van de grootste dichters ia heen, en zingt uiet meer. Wy, Duitsehers, zijn toch een wonderlijk volkals iemand by ons zegt, dat hij wat worden en iets uitvoeren /al, dan maken wy hem eerst te schaude en tot niets. Wij laten hem gevaugeuzetteu, verban nen, hongeren en dorsten en als wij ten laatste ge waarworden, dat hij een leeuwerik is of een adelaar, dat hij een is van onze besten, dat wij hem op onze handen moesten dragen, jamet onze handen verzor gen, dan is er de grap al lang voor hem zeiven af en aan het beetje leven heeft hij niets meer dan het toekijken. Frits Keuter is niet de eerste, die dat te beurt viel; maar hij heeft het erg gehad. Wie zeven jtar in de gevangenis zit, in zijn besten leeftijd en nog tien jaar daarua honger en kommer lijdt, dat moet efen held wezen, die boven dat alles zijn hoofd om hoog kan houden, als hij over ellende heeu grappen mankt, over verdriet kan lachen, vergeteu wat achter hem ligt, ergernis en wrevel afschudden en vreugde «an de wereld en liefde jegens meuscben weet te be waren, als had hij niets beleefd dan gunst en geluk. Zoo was de man en daarom was hy zoo'n groote spreker. Wij hebben zijns gelijke niet gehad en krij gen dien niet weer. Lessing, Goelbe, Schiller, noem «1 onze grootelui, Klopstock eu Herder er bij, te trokken tocb altijd dezelfde gezichten maar met lachenden mond dat achooce te zeggen, dat was in het Dnitsche rijk nog niet uitgevonden. Als anderen het al eens probeerden, was bet lang geen gezonde kost eu voor een ieder lang uiet verteerbaar. En daar zit 'l bem in. Naast die ellende, in het eentonige alledaagsche, bij den zuren arbeid in een slecht kleed te zien, wat goed is en schoonzelfs als de fijnheid van taal ontbreekt, toch te doen zien dat men verstaat, en er aan gelooft, dat ook voor deze lieden de zonnestralen schijnen, er op te wyzen wat ze zyu en wat ze misseu dat heeft Frits Keuter gedaandaarin komt hem geen van de groo- ten in 't Kijk nabij, en zelfs de oude üoethe zou hem hierover de haod reiken, ware 't mogelijk hem een plaats naast zich aanwijzen. Ik deuk nog aan den tijd tegen Kerstmis, die lange avonden, ik meen 1860, toen ik voor 't eerst de geschie denis «uit den Fransehen tijd" ter baud kreeg. Ik las ze mijn vrouwtje voor; kwam echter spoedig in een soort van lachbui, zoodat u waarachtig ou der de tafel rolde, aan wier rand ik mij vastgreep. Wel was ik de man er voor, wien dat het eerst moest overkomen en ik riep, als bad ik er zelf de hand in gehad zoo iets heeft Boz noch Cervantes gemaakt, dat gaat boveu de Fickwickers, boven den dolenden ridder uit Spanje. Ik bad met Frits Keuter weieens gehaspeld en gekibbeld, want ik was in 't eerst erg ontevreden, dat een man ais hy slechts anecdoten voor de grap vertel ie, al mochten ze ook nog zoo goed verleid zyn, en ^ern luid dat hij hooger reiken moest, want dat hij het kon. Nu kwam bij met zyn «Olie Knmelle.' Kan men een levend aeusch aanwijzen, dien men zoo door en kent als oom Briisigi1 Als hy niets meer had ge maakt dan dit karakter, dan moest men toch zeggen niemand heeft ons, Noordduiischer, zoo in 't hart gekeken als hij. Hy, die weet wat er zonder haar zou zyn verloren gegaan, die slaat de banden saam ran dankbaarheid, als hij gevoelt, dat plat nu niet meer gemeen heet, en plat-Duitsch zich in zijn soort even deftig voordoet, als maar een in 't heele Duitsehe Kijk durft deolien. Nu zal ze niet meer ondergaan, Die oude vrome taal, of, ais ze 't deed, zal ze haar beste krachten overge dragen hebben in den grooten ryksscbat daar zullen dan ook nog de gedroogde kruiden iu hun soort uiet minder worden gevonden dan de Nibelnngen en een naam zal er steeds voorop staan, die niet nit te wisschea is, de naam van Frits Kenter. Gouda. 8 Septeicbï*. Naar wy niet zekerheid vernemen zal Zaterdag a. s. door H. M. onze Koningin, aan ome gemeente een bezoek worden gebracht. De groote kerk zal door H. M. worden bezichtigd en tevens zal ook aan het reeds vroeger door ons vermelde plan worden gevolg geven, om het slót Heeraartebergen te Berg-Aohacht een bezoek te brsDgen. Zaterdag en Maandag jl. werden aan de Byks Hoogere Burgerschool de herexamens en toelatingsexamens afgenomen. Van de 17 adspiranten vóór de laagste klaase werden toegelaten J. J. Binnendijk, C. F. van Dillen, J. Hoogenboom, N. A. Kortlandt, L. van Krimpen, J. Krom, E. van Leer, F. Ludérus, H. L. de Mink, C. D. Nagtglas, P. Norlier en J. H. van der Torren. Na herexamen Werden tot de 2e klasse toegelaten T. Draijer, J. F. Schenk, K. G. Goedewaageu en H. F. Roll. Tot de lesseu in het Boekhouden werd nog toege laten F. Mrjulieif. Gedurende de maand Juni zijn in deze gemeente overleden 20 mauuen en 24 vrouwen, t. w. in het le levensjaar 8 m. eu 11 vr. totaal 19 van 2e—fie 6 u 0 3 0 0 9 a 0 7e14e 0 0 0 0 0 0 0 15e—20e 1 u n 0 0 0 1 hu 2 le30e 1 u 0 1 0 0 2 0 0 31e—50e 2 0 0 2 0 0 4 0 51e—65e 0 u 0 2 0 0 2 ft 66e—*80e 2 0 3 0 0 5 boven 't 80e 0 e 0 2 0 0 2 20 0 0 24 0 0 44 Hiervan zonder geneesk. hulp 1 n. n t vr. in 't le en I m. van 'i 2e 6e levensj., totaal 4 m. en 4 vr.8. Daarenboven levenloos aangegeven 1 m. en 4 vr.8. De bouw van 'teerste gedeelle van de nieuwe Roomsche kerk van deu U. Jozef alkier is voor 118,400 aangenomen. De heer J. van de Putte, hoofdonderwijzer der school voor Cbristelyk nationaal onderwijs alhier, heeft andermaal een benoeming ontvangen aan een school voor Gereformeerd ouderwijs te Amsterdam, Door de arrond.-reehtbank te Leiden is Vrydag o. a. veroordeeld A. M., alhier, wegens verboden uitvoer van vee, tot een geldboete vnn 25 of subs, gevangenisstraf van 3 dagen. Zaterdag is in de IJsel alhier een zalm gevangen en wel op zeer cnrieuse manier. Eén golfslag ver oorzaakt door een voorbijvarende boot heeft hem ni. iu een bootje geworpen tot groote verbazing en vreugde van den man, die daarin zat. Ter vervanging van wylen den heer P. Keyzer Pa is tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Ze venhuizen benoemd de heer D. Sol. Door stemge rechtigde ingelanden van den Bovenpolder ia tot vertegenwoordiger aangewezen de heer J. Panl Hz., en door het Bestuur van denzelfden polder tot se cretaris benoemd de heot J. Elshout. Ter eere van het 50 jarig priesterschap van monsgr. G. P. Wilmer, Bisschop van Haarlem, dat heden gevierd wordt, zyn reraeheidene woningen van R. C. ingezetenen dezer gemeente met vlaggen versierd. In de verschillende kerken is na de Hoogmis een Te Deun gezongen. Donderdag zal dit feest worden gevierd in het Seminarie Hageveld te Voorhout, in tegenwoordigheid van den jubilaris. Zaterdag ochtend deed het provineiaal gerechtshof in Zuid-liolland uitspraak in de jl. Donderdag be handelde strafzaak betreffende den brievenbesteller van Brielie, beschuldigd van het verduisteren van hem torvertrouwde bescheiden en het beffen en ontvangen van onveraohuldigde porten. Het hof veroordeelde hem tot 3 jaren eorreotioneele gevangenisstraf en drie geldboeten elk van 20 cent. Zaterdagavond ia het volgend regeeringa-telegram nit Atchin aangekomen: „Den 23n Aug. werd door vnnr nit de zniderface de veiligheid in Kotta Radja verzekerd. Toekoe Maehmoed, die het bewind voert in Patty (noorde lijk gedeelte der westkust), bezegelde in Kotta Radja de enderwerpiagaakte. Den 25n Ang. was de vijand zeer roetig, vooral in den omtrek van Kotta Radja. Den 3d Sept. werd in Patty de Nederlandeehe vlag geheaehen. „Volgens een bericht Tan den kommandant der maritime middelen geschiedde hetzelfde in Kloewang (mede gelegen in bet noordelyk gedeelle der west kust). Op de aoordooetkuat onderhandelde Djoioh over de onderwerping, terwyl ook Langsar blijken van toenadering gaf.' Het vervoer laags den Ned. Ryn-spoorweg beeft gedurende de maeod Ang. 1874 opgebrachtaan reizigers 222,391, aan goederen 45,140, aan direei verkeer van reizigers en goederen 243,888 te zaïpen 1)1,419, Sedert 1 Mei 1874 waa da opbrengst van reizi gers en goederen 1,827,620. In eene gisteren gebonden diatrieta-vergadering der Centrale Kiesvereeniging te Tiel, ia met algemeene stemmen tot oandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd mr. H. J. Dyckmees- ter, procureur te Gorinchem. Met hem atond óp de lyst mr. M. J. Pijnappel,' te Amsterdam, De commissie tot het afnemen der acte-rxaaens in óe volgende maand bestaat voor Zuid-Holland uit de volgende heeren voorzitterde inspecteur dr. Liudoleden de heeren Coebergh, Broedelet, Boers eu A. M. de Cock, schoolopzieners in het 4", 70. 10°. en 11*. distriet. Plaatsverrangera zijn de school opzieners in het 1°. en 5'. distriet. In eene vergadering van de Kiesvereeniging Anere- foort is tot oandidaat voor het lidmaatschap vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal geproclameerd mr. M J. Pijnappel, te Amsterdam, ond-lid van de Tweede Kamer. Wegena het niet doorgaan der provinciale verga dering van ouderwyzera eu voorstanders van bet onderwijl, die dit jaar te Schiedam zon gehouden worden, is door het gewestelijk bestuur vnn het Ne- derlandsch Onderwijzersgenootschap en Zuid-Holland besloten tot het houden eeaer najaarsvergadering, waarschijnlijk te Botterdam, op 26 Sept. u. a. Alt vraagpunten zijn reeds voorgesteld 1. Hoedanig behoort het onderwijl bij normaal lessen ingericht te worden, opdat de Irerlingea ia ontwikkeling zoo weinig mogelijk achterstaan by die der kweekscholen? 2. Behoort rolkshuiehoudkuode op de lagere school te huis? zoo ja, welke vakkeu zouden dan met het minste nadeel kunnen vervallen, en moet de behan deling dan oocasioneel of systematisch zijn? 3. Hoe moet het rekenouderwys op de volksschool ingericht zijn? 4. Verdient de schrijfmethode Callewaert, Tbieme en andere dergelijke annbeveling? 5. Bestaat er behoefte aan een betere regeling der schooltijden zoo ja, welke zonde dun de beste rege ling zyn Andere vraagpunten worden nog by deu secretaris ingewacht. In de gebonden bestuursvergadering ia ook het provinciaal reglement herzien. Het eoneept zal aan de afdeelingen ter beoordeeling worden toegezonden, om in de voorjaarsvergadering nader bebaudold te worden. Het toekomende jaar viert de Koninklyhe Koor- maatschappij rem Gent de 25* veijsriug barer instel ling, door eene reeka feesten, die ten geecbikten tijde zullen bekend gemaakt worden. Wy weten dat aan 't hoofd ran haar programma voorkomt een Grootle Internationale prijskamp van Koorzang, waarvoor prij zen van groote waarde toegekend worden. Het lijdt geen twyfel of de pryskamp, ingericht door eenen zoo gunstig bekenden kring, aai buiten gewoon goed gHnkken, en Gent zal, dank de zorgen en bet initiatief der Koninklijke Koormaataeheppij, de vergaderplaats zijn van al de voornaamste Koor maatschappijen van Belgie, Nederland, Daitsehlaud en Frankrijk. Onder 't opschrift „een goed Hiketmafleider' bevat een Franich blad eene mededeeling,die zeer de aandacht ver dient. De gewone bliksemafleiders op de haizen gapla.itat zyn zeer kostbaar en vereiscben, om niet, io stede van legen gevaar te verdedigen, gevaarlijk te worden, een zeer nauwlettende zorg. Dot mag dao ook wel de oorzaak zyn, dat, hoe ook het nnt van bliksemaf leiders wordt erkead, de plaatsing er van betrekkelijk tot de zeldzaamheden behoort. Nn heeft men by proefneming gezien, dat een Leidsche fleach, sterk genoeg geladen om een ot te dooden, zonder vonk of sehok ontladen werd met een kort eindje stroo. Dit beeft aanleiding gegeven tot eene proefneming op grootere schaal in 19 gemeenten van het Depar tement dee Hautes Pyrenede. Men heeft daar namelyk houten staken in den grond geplaatst, omwikkeld met gevlochten stroo, dat met koperdraad aan dea staak vastgemaakt en van boven met een koperen puot voorzien. Op elke 60 roeden gronde heeft men zulke goedkoope afleiders gezet. Al die gemeenten zyn, zoo lang dit bereiligingsmiddel wordt aange wend, bewaard gebleven voor bliksem en hagel. Ter kennisneming van onze lezers wordt ona we derom inzage verleend van een achrjjven nit Atchin. 'tla al wéér op verre na niet rooskleurig. Ale men dikwijls tniseben de regela der gedaongeo oflieicele berichten doorlas, moge men wel tot dezelfde erra- ring zyn gekomen, hier, in dit sohryren, wordt bet weer zoo duidelijk, zoo onomwonden mogelijk ver klaard, dat de „pessimisten' en hu aantal wordt steeds grootef belaas gelyk hadden We zijn in den kraton, maar „we zitten er in ook.' Men oordeele naar dit fragement; wij geven bet in zyn ongekonstelden, eenvondigen atyl weêr. „Atjjsh, Kotta-Radja, 18 Jani 1874. Waarde OudereI als gij ona bier zaagt lig gen zoudt gy met den grootsten schurk medelijden hebben al had hij nog zooveel uitgevoerd. Ik beo Goddank gezond en nog niet ziek geweeet. „Waarschijnlijk hebt gij reel hooren praten van Atjeh, maar zeker het rechte niet, ik zal u dns daar- om eeuigaints op de hoogte stellen. Atjeh ia een land door bergen omringd de kraton ligt onge veer 5 kwartier ran het zeestrand af; nu hebben wij nog twee versterkingen Insscheu den kraton en het zeestrand in, dat men langzaam gaande in 2 uur kan afwandelen. „dat bet land al overwonnen ia, nog in géén vyf jaar, de honger zon het moeten doen, omdat HS in- en uitvoer belemmerd ia, maar er komt toch genoeg in, in het geheel hebben wij nn één bevriend kam- pon of dorp, dat is alles; ze liggen tnsschen 3 vuren iu, dus zij moeteo wel; andera hadden wij nog niets en dnar hebben wy al over de 20U0 doo den voor, ik behoef n niet te zeggen hoeveel de vol gende expeditie nog zal kosten; alle dngen worden er geregeld 9 a 10 begraven en ou ia het nog mets bij vroeger; de cholera ie geweken, maar nu hebben wy hier weer disoenterie en koortsen, zoodot er op dit «ogenblik nog 500 in de am'/ulancen liggen hier in de kreton; alle maai.den kunnen ze een honderd of 8 verechc troepen sturen en zy vergaan als sneeuw; nu moeten de manschappen den geheeleu dag met den schop en den ktuiw.igen loopeu in de felle hitte, went op den dag is het hier verschrikkelijk heet en 's nachts kan men wel twee wolleb dekens gebruiken; due nn begrijpt n wel hoe ongezond het bier is en daar uog bij wordt men den geheelen dag beschoten; nu zijn ze wal niet allen raak, maar enkelen treffen er toehmen kan geen 50 passen buiten den kraton gaau voor corvee uf iets anders er moeten altijd gewnpenden bij zynhet is alies boschze vuren op je eu je kan geen schot terug doen, want je ziet geen meuach één ding is gclnktig, ze schieten meestal te huog zoodat re orer de hoofden heen vliegen; was dat niet het geval, dat zag bet er ongelukkig met ous uit, want de sterkte vau den kraton dat lykt wel niets, want als het moedig volk was en zy wis ten dat bij zoo slecht bezi t was, dan moesten wy er met statie wéér uit; maar zij durVen niet in het open veld te komen. Wy liggen bier nu met 2 bataillous in en het ge schut ia bijna allemaal medegenomen door geueraal van Swieten, omdat by beweerde dat het laad over- tvonneu waa, maar wy zullen eens zien of die ge neraal gelijk heeft gehad het geschut komt ten minate al langzamerhand terug hy zal het mioaehien later wél inzienals er gevangenen werden gemaakt, dan stoj te de generaal ze «eu rykedaalder in de hand en dan gingen ze wéér van doorden volgenden dag scholen ze wéér op de troependus ik behoef n niet te zeggen hoe bemind die geueraal hier wat I en waarom moest die generaal zooveel tractcment hebben Hadden ze liever ons wat beter eten ge geven, want van da 100 zijn er 50 gestorven wegena gebrek aan voedsel's morgens om 5 uur kryg je een beetje ryst met weler, een soort ven pepwerkt daar maar op tot 11 uur en dan moet je gewapend gnnn dan gnat men tot zijn middel door de moeras, liet is na- in den mnussondut houd daar bet leven maar opik geef het de besten te doenom 10 nur is het soep eten, dat is nog het beste en dan om 4 uur ryst, das 3 maal daags; en alles is hier zoo verschrikkelijk duur; men kan niet eens aan een beetje tabak komenvoor 2.50 beeft men net zooveel alt men een ons iu den poethoorn haalt •je wordt hier nog erger behandeld als een beest; bijna alle nachten is het alarm en dan staat men maar gewapend soms van snaohts 12 tot tmorgens 6 nnr toe en dan gnat men maar weer werken nn weet je er zoowat alles van. Eeu oific.er heeft hier een goed leven^ic hebben een cantine en alles bij hen dne daar is het zoo erg niet voor maar o wee de arme soldaten. L' moet nu iiicV denken omdat ik dit aohryf dat ik verdriet heb/neen als God my gezond laat dan beu ik tcvredem maar ik kan het l(jden niet zienzoo liggen '/e naast je te praten en over 5 minuten liggen ze dood nahst je en dat ia heel aangenaam, dat kunt gij wel be gapen. „Ik heb hier nog verscheidene kennissen aange troffen vnn het regiment, en dan praten wy maar eene over den ouden tydhoeveel Hagenaars of hier wel niet zyn, dat weet ik zelf niet, maar er zyn er al verscheiden dood.' Ia deze brief niet een treurig* populaire bydrage tot de allertreurigste Atehln-ntterstunr Daghl In Frankryk heeft zich wéér een gevel voorgedaan van iemand, die een voorwerp heeft ingeslikt, dat nn jniat niet tot de meest verteerbare behoort. Ditmaal is het geen vork, maar een thermometer, die in een aanval van ylegde koorts door een lyder in het hos pitaal te Montpeliier zon zyn ingeslikt. Het voor werp schynt door een der kweekeiingen, die thermo meters op de ziekenzalen gebruiken om de tempera tuur van de lijders te vergelijken, op het bed van den ongelukkige te zijn achtergelaten. Niet minder dan 50,000 werklieden in de kolenmij nen van Methyr Tydvil in Engeland hebben genoegen genomen met de Voorgestelde loonsvermindering van 10 percent. Daar de arbeiders uit Monmouthshire niet tegenwoordig waren op de meeting waarop dat besluit werd geuomen, gelooft men, dat zij het voor stel oiet zuilen aannemen. In Lancashire is ook nog geen overeenstemming tussehen patroon en werklieden verkregen. In een "loonsvermindering vau 15 percent willen laatsigenoemden niet toestemmen, doch zy zijn bereid zich aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. In den nacht van 1 op 2 dezer heeft in het hoofdpostkantoor te Weeneu een diefstal met inbraak plaats gehad. Er zijn gestolen ruim 1600 aange- teekende brieven, met waarden, te zamen voor ruim 82,000 gulden. De daders schijnen nog niet ontdekt te zijn. De vereeniging.- Uit het volk voor het volkte Middelburg zal ter bevordering van de gymuastiek op verschillende openbare pimtsen gymnastiek-ioestellen oprichten ten gebrmke der schooljeugd; ook z.il zy maatregelen beramen, om kinderen, die de scholen veriaten hebben, gelegenheid te geven zich in den zang te oefenen tot verbetering van het volksgezang. De luchtreiziger Dornof en zyne trouw, die in de rorige week te Calais in een luchtballon op stegen, en aan wier behoud 'men wanhoopte, ryn te Grnnaby door eene visscherscbuit levend en wel aangebracht. De ballon, dwr een sterken wind ge dreven, was niet naar Epg^fnd, doch over de Noord zee, naar den kant vau Noorwegen, heengevoerd, ioen Durnof bemerkte, dat hy geen land meer onder zich krijgen zon, liet hy zioh op de hoogte vau Dog- gersbauk neder. Met levensgevaar werden zy door de bemauniug van de Eugeische visscUerschuit nit den toestel gered, die, half drijvend, half zwevend, nn eens boven water, dan weer door de golven over stelpt, niet dan met groote moeite kon aaogeklainpt worden. Durnof en zijne «rouw waren, toen zij ge red werden, meer dood dan levend. Het U6l.t den nitslag mededeelende van de aan besteding van den bovenbouw der spoorwegbrug over de Nieuwe Maas ie Butt rdam, voegt daarbij het vol gende: Het is zeker te betreuren» dat de uitkomst dezer inschrijving aanleiding geeft tot de vrees, dat dit hoogst be.angrijke werk buitenslaods zal worden nitge«oenl, vooral omdat bier te lande aan alle in dustrieels inrichtingen zonder onderscheid dringende behoefte aan werk bestaat. Immers zijn, om eeu voorbeeld te geven, aan^jle kon. fabriek van stoom- cu andere werktuigeu tf Amsterdam in de iautste weken ruim 2Ü0 werklieden moeten worden afgedankt 6Q laat bet zich aanzien, dat wanneer uiet spoedig aldaar nieuwe belangrijke orders worden verkregtu, op nieaw een gelijk getal zal moeten worden ontsla gen. Waaneer dergelijke buitengewone omstandighe den ijl het spel zijn, is het zeer goed te verdedigen eu is het geen verderfelijk proctectionisme, wanneer de regeering tracht de uitvoering van groote werken binnenslands te houden. Het dgemeen belang, dat in den regel bet best gediend is met de gunning aan deu laagsten mschryver, iudien nl. op de solidi teit niets is aan te merken, zou in dit geval meer nadeel kunnen lyden door het stilstaan der inlandsche fabrieken en de armoede der werklieden, dan door de gunning aan een biunenlandschen mededinger, die voor eenigszins hooger bedrag heeft ingeschreveu. Voortrekking van inlandsche nijverheid, die alleen door bescherming bestaan kan, moet streng geweerd worden, maar steun van levensvatbare industriëu by tijdelijke en buitengewone behoefte is niet in beginsel bepaald af te keuren. l)e commiezen der posteryen in de provincie Noord- Brabant en Zeeland hebben zich bij adres tot deu Minister van Fiuantiën gewend, om te verzotkeu dat hunne tractementen in overeenstemming worden ge bracht met de eischen vau den tijd. Zij wyzen op het groote vertrouwen dat hun moet worden geschon ken, en de steeds toenemende werkzaamheden en geldelijke verantwoording hun opgelegd. Ofschoon aanmerkelijke lotsverbetering is toegekend aan de in specteurs en aan vele directeuren der posterijen, heb ben echter de commiezen tot heden op eene behoor lijke regeling hunner bezoldiging vergeefs gewacht. Intusschen stijgen de eerste levensbehoeften, kamer- en huishuren, voortdurend in prijs; de promotie tot hoogere rangen staat bijna stil en de emolumenten verminderen steeds. In dezen toestand wordt het hun hoe langer hoe bezwarender bun stand eenigszins naar behooreu op te honden, en zich het volstrekt noodige te verschaffen. De president der Vereenigiug Bet Roode Kruis, de heer N. hl. 6. baron van Tayll van Serooskerke, tb 8 Gravenhage, is benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. Z. K. H. prins Hendrik verklaarde oolangs by een bezoek in de magazijnen dier Vereeniging, dat deze in geheel Enropa haar wedergade niet vinden. De inrioh- ting ia zoo goed, dat alles binnen eet paar uren verzonden kan worden. Ten behoeve van onze troepen in Atchin is door Het Roode Kruis reeds voor eene waarde van/ 80,000 verzonden. Te Klagenfurt werd het garnizoen door een gene raal geïnspecteerd. Hij monsterde alles met ziju scher pen blik en gelastte toen een infanterist voor te tre den. „Hebt gij uw ransel gepakt volgens de voorschriften? Ja wel Exjjl&llentie. Laat mQ dan den slijkborstel zien. De soldaat liet den borstel zien. Goed; nn den glansborstel. Hier, Excellentie. Nu den poetsborstel. Hier, Excel lentie. Zijne excellentie was zeer tevreden over het reglementaire rausel-pakken vau den infanterist, toen dere nog een borstel te voorschijn haalde en den generaal overhandigde. Wat is dat? vroeg deze, van geen vierden borstel wetende. Dat ia een reserve-borstel, Excellentie. De kapitein van den soldaat stond duizend angsten uit, waut hij had maar al te goed gezien, dat deze eeuvondig steeds denzelfdeu borstel te voorschijn bad gebaald en bovendien met zyn reserve-borstel zich veroor loofd had, den draak te steken met den generaal. Maar als ware dit niet genoeg, vertoonde de sol daat driemaal achter elkander denzelfden doek als voetlap, handdoek en reserve-handdoek. De onuit puttelijke ransel bevatte echter niets dan ééa borstel, een hal ven handdoek, een spiegeltje eu een potje smeer. Te Delden heeft, volgens het Vaderlandeen raadslid zich tegen het maken van een nieowen stationsweg verzet, o. a. omdat zijn vronw weinig uitgaat en van drukke passage houdt. Daar bij nu aan den ouden weg woont, zou die passage door het aanleg gen van een nienwm weg verminderen, eu daarom was hij er tegen. Of dit argumeiit hielp, weet men niet, maar er werd besloten geen nieuwen weg te ■aken. Uit Amsterdam wordt aan 't Vad. geschreven „Er zyu couflicten in de hoofdstad. De schuttery ligt overhoop met het dagelijksch Bestuur. De dien sten van de garde civique worden bij brand, vooral des nacht», niet meer noodig geacht. Nu de nacht wacht niet meer zulk een helsch leven maakt, als er brand is en de burgery niet meer oproept om toch asjeblieft gauw te komen, om door menscberiop- eenhooping het werk der blnasching te verhinderen, wenseht men ook de schatters rustig te laten slapen, want als er geen publiek is, zijn er ook geen schat ters noodig. Neen zeggen de hoogste schutterij-aatoriteiten Iu de wet staat het te lezen Zonder ons kan brand niet wezen, Het brandpiket der schuttery Dat moet bij brand er altijd by; Ziedaar het conflict, waarin de Minister van Bin- nenlaudsche Z «ken reeds moet zijn betrokken. De houding van een deel van het publiek tegeno ver de nieuwe brandweer, wordt door alle Aioster? damsche bladen te recht met de grootste eenstem migheid veroordeeld. Het tegenwerkende publiek bestaat hoofdzakelijk uit ex-Spuitgasten en ex-pyp- voerders, uit al de ex-en van de oude brandweer, die hun broodje zijn kwijt geraakt en nu misschien te lui zyn oiu het geld, dat zij nu niet kannen ver dienen bij brand, op andere wyze te winnen. En toch, oo2e brandweer verdient die tegenwerking niet, eu ik twyfel er niet aan, of, wanneer de waardeeriog van hetgeen zij doet, nit de betere klassen tot de mindere doordringt, spoedig alles weder couleur de rose zal zyn 1 Onlangs is gemeld, dat te Assen het plan bestond eene vereeniging op te richten, als die thans te Utrecht wordt beproefd, ten einde door samenwerking goedkooper prijzen van le neusmiddelen te verkrygen, meer in het bijzonder ter bescherming tegen slagers- prijzen. De Ass. Cl. zegt, van dit plan nog niets te hebben vernomen doch meldt tevens dat een slager te Hoogeveen tegen een inwoner dier gemeente zou hebben gezegd Wy hebben ons onderling verbonden om, niettegenstaande de veel lagere prijzen van het vee, onze prijzen niet te verlagen.' Te Arnhem hebben de slagers een eersten stap in de goede richting gedaan, door den priis van het vleesch met 10 ceuts per k. g. te vermimftPen. Ter voldoening aan de slotbepaling van art. 8 van het Koninklyk besluit van 4 Aug. 1839 (Staatsblad n°. 35) heeft de Miuister van Binnenlandsche Zaketf, de heer Geersema, onder dagteekening van 18 Augus tus Z M. den KoQing aangeboden de uit de ver schillende opgaven der Commissarissen des Konings

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2