BUITENLAND. BINNENLAND. ituilciilandscli Overzicht. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. FBA iTe RIJK D uTrs^tTiTD. OOSTENRIJK. POLITIE. Burgerlijke Stand. 2 5-J ARISE SCHTYEEEEHïGIHG D. J. de HAAN te geven. In <le kroeg bij vroolpke makkers zijn gezin te vergeten, liet kostbare weekloon daar te verdrinken zonder aan de t'huis b ij- venden, die dat geld ook noodig hebben, te den ken, dat is niet zeldzaam doch onder den aan blik zelf van hen, die hein lief en dierbaur zijn, langzamerhand aan den drank te geraken, dat £il waarlijk altijd tot de zeldzaamheden blijven behoeven. Wij zijn op dit punt te optimistisch en gelooveu te goed van onze medemenschen om het tegendeel niet tot de zeldzaamheden te rekenen. Diegenen, die hier niet tegen op zien, zij zullen zich voorwaar weinig bekommeren om in dronken toestand op straat te komen, zij zullen met het onverschilligste gezicht eu hart van de wereld hunne veroordeeling hooren, zij zullen'door boete of gevangenisstraf niet heter worden, maar die in alle opzichten dubbel en dwars verdienen. Een en ander doet ons het wenschelijk voor komen, eene verordening op de openbare dron kenschap in het leven te roepen. Wij hopen, dat menige gemeenteraad het voorbeeld van dat .college te 'süravenhage volge en dat ook de f üoudsche gemeente-vertegenwoordiging niet lang wachte een dergelijk besluit te nemen. W. Aller aandacht is iu Frankrijk gevestigd op de ver kiezing in Maiue-et-Loire, die worgen moet plaats hebben. Hoewel er een, vooronder van het Sep- teunaat onder de candulnten is, dte duu ook door zie admiuLslralie ondershands wordt gesteund, houdt men het. er voor, dat alleen de Bonapartistische cau- didaat ei die der republikeinen ernstige mededin gers zij nr. De reis tan Mnc-Mnlioti, hoewel tot veel kleiner proportiën teruggebracht blijft in de Fransche bladen tiet hoofdonderwerp der discussie. Van de bewegin gen van het hoofd van deu stu.it schijnt in dat l*.ud het lot van de natie af te haugeu. Sedert de erkenning van Serrano wordt het toezicht op de Spaauscóe grenzen gestreng uit geoefend. Aldus iuidt nl>hans de last der militaire bevelhebbers. De krijgsni.d, die vonnist over de Marseiller- Comuiuiieui..uncn, is met zoo streng gebleven ais het eerste oordeel deed verwachten van de zes vol- .geude be chuldigdeu is een veroordeeld tot een geld boete van 16 fc. twee tot 2 en 3 jareu gevangenis straf, terwijl drie zyn vrijgesproken. Het aantal be schuldigden bedraagt in het geheel ruim dertig. liet is thans officieel dat de Carlisten op het Duit- -sche schip Albatros» geschoten hebben en dut de be velhebber van dat vaartuig zulks met 12 schoten be- «ntwoord heeft, welk mnchtsvertoou de Carlisle» op de viucht dreef. Schoon eerst de vrees bestond voor groote verwikkelingeu te» gevolge va» dit feit, en de Times was de eerste om dit ouder het publiek ie brengen, blijkt thans dat de Duitsche regeering wijzer is. Zij keurt de handelwyze vau bareu be velhebber goed en beschouwt de zaak daarmede als afgedaan. Als een merkwaardige gebeurtenis tegenover de ultra- montaansehe beweging trok dezer dagen bijzonder de aaidacht het congres van oud-katholieken, dat te Freiburg is gehouden en door 1510 afgevaardigden uit verschillende streken vau Duitschiaud, Engeland, Frankrijk en Noord-Ameriko werd bijgewoond, ter wijl uit andere landen, ook uit Nederland, brieven van adhaesie werden ontvangen. Onder de aanwezigen bevouden zich verscheidene beroemde en invloedrijke geleerden, zoadat het resultaat der beraadslagingen met belangstelling wordt tegemoet gezien. Het congres is Woeusdag besloten met het vieren vau een hoogmis ter eere vau deu groothertog van Baden. De prediking werd gebonden door mgr. Hein- keus, die weder sprak over de onderdanigheid aan de gestelde machten tegenover de leer van de ultra- montanen, die onder de zinspreuk: Gode meer ge hoorzaam dan de menschen, den Staat van de Kerk afhaukelijk willen maken. Ook op het Congres zelf is veel nadruk gelegd op dit punt, wellicht te veel. Veel merkwaardigs voor leeken heeft het Congres overigens niet opgeleverd; het waren meest kerkelijke zaken die werden behandeld Uit de talrijke opkomst der leden bleek echter, dat de Oud-Katboiieke bewe ging langzaam in kracht toeneemt. De Koning «un Zweden heeft de Oosteuryksche Noordpoolreizigeis door middel van den Oosteuryk- achen consul te Christian ia laten nituoodigen hem te Stockholm een bezoek te brengen. Dinsdag zijn de moedige reizigers te Trouwoc aangekomen. Omtrent den laatste Spmusehe ministercrisis ver neemt wou nu, dat Zaïiala te weinig 3ieuu vond bij szij i ainblgeiiooleu eu daarom beit-r oordeelde ziju ontslag te nemeu. Te So ssoiis si oud Zondagnacht een pas aangekomen locomotief ui het station te wachten op de komst vau een anderen trein. De machinist en üe stoker waren in een daartoe bestemd vertrek eenige oogcublukeu gaan- slapen eu ,eeu ge worn werk i.an was in hunne afwezigheid betast niet liet n-»uflMudeu der vuren. Bemerkende dat er geen water genoeg uieer iu de ketel was eu den mucninist niet willende wekken, bincht de arbeider de machine zelf iu beweging en sioouide daarmede mur de voediugspoinp. Toen hij echter het werktuig aan den gang haJ, zag hij gecti kans meer het te doeu stoppen; in zijn verwarring kreeg hij een slag van een der hefboomen zoodat hij van den locomotief viel, en daar snorde het gevaarte alleen iu volle vaart de/rlfuc baan op, die later door dei: trein van Reims gepasseerd moest worden Uit Soissous werd dadelijk naar uile station» ge- telegraplieerd, zoodat de trein te Reims gelukkig aan gehouden kon worden. Te SirySermoise vloog de. losgelaten locomotief het station voorbij, doch te Brai>ue had de s ationchef zijne maa'regelen genomen. Een der wissels werd zoodanig gesteld dut de loco motief op ee» hulplyntje terecht kwam, waar men dwarslcggers en andere beletselen nedergelegd had om hem te doen deraillceren. Met ijziu.:wekkende snelheid kwuin het gevaarte aanhollen, outspoorde op de aangewezeu p aats en liep zich een eiud verder tegen eeue borstwering, die door zakken zand versterkt was, te pletter. Jules Simon heeft te Rheims een redevoering uitgesproken, waarin hij met even groote openhartig heid als helderheid deu toestand blootlegt, waarin de Nationale Vergadering en het laad verkeereu Hij toonde daarin aun, hoe zeer het land naar het eiuJ vau deu voorloopigen toes-and verlangt en hoe deze blijft vourtdureudoordien de Kamer door partijschap onmachtig is om iets tot stand te stand te biengeu. Wanneer de afgevaurdigde vau laMurnedekroc.it der verschillende partijen i.auwkmrig heeft gemeten, doet hij uitkomcu dut sedert dti< jaren de linkerzijde wezenlijke voordeelen heeft behaald en vooruitgegaan is iu getal, iu kunde, ui samenhang. Hij erkent ook dat, zelfs indien de toekomstige verkiezingen guns ig uitvallen, de linkerzyde niet hopen inagnogeinrua.il een overwegende rol iti de Vergadering te spelen. De linkerzijde ailecu kan dus nimmer die „verstandige daad' volbrengen, waarvan het he stel des lands af hangt, te weten de ontbinding der Kamer en het uitschrijven van algemeene verkiezingen. Jules Simon constateert dit onvermogen. 01' de Boiiapartisten gun stig voor de ontbinding stemmen zullen, weusclit hij in het midden te lateii. Maar hij troost zich met de gedachte, dut de uiterste rechterzijde in deze der lin kerzijde te hulp komeu zal en hij hoopt, dat dit reeds iu de naaste toekomst geschieden zat. Wel is waar verzekerde de legitiinistische Univer» nog dezer dagen, dat het laatste manifest van (Jlinin burd aan de hoop der aanhangers an het Septenniuin den bodem heeft ingeslagen, doch tussc'ien verklaarde vijandschap tegeu het Septennium, en ontbinding der Kamer, die de definitieve vestiging der Republiek iu het vooruitzicht stelt, ligt meer dan ééne schrede, en het is zeer de vraag of de rechterzijde gcueigd bevonden worden zal, dien stap te doen. N^ar aanleiding der pogingen, iu onderscheidene steden van Frankrijk gedaan, om door wederinvoering eeuer zetting de prijzen van brood en vleesch te ver lagen, meikt le Temp» op, dat inderdaad de vleesch- bouwers zich schijnen verbonden te hebben om, niet tegenstaande de prijzen vau het vee aanmerkelijk gedaald zijn, den prijs van het vleesch eveu hoog te houden als vroeger. Het publiek heeft het volste recht om zich tegen zulke schandelijke praktijken te verzetten. Geen zetting moet men invoeren dal zou zyn de vrijheid belemmeren. De slagers en bakkers moeten vrij zijn om voor hun waar te vragen wat zy willen. Maar het publiek moet wys genoeg zijn om niet te betalen wat gevraagd wordt. Twee proef houdende middelen zijn er, om aAii den willekeurigen dwang van bakkers en slagers een eind te maken. Men late brood en vleesch van elders komen gelijk reeds meermalen met goed succes is geschied. Meu vereenige zich om dit te doen. waar eigen kracht onvoldoende zou wezen. En meu richte coöperatieve vereenigiugen op; meu bakke en slachte voor eigen rekeningmen vereenige zich. Dat is de eenige weg om monopolie te bestrydeu. In bet jongst ontvangen nummer der Nat.-Zeit. wordt het volgende medegedeeld„Een eervolle ge tuigenis voor het Duitsche leger, dat Parijs heeft belegerd, afgelegd door een Frauschman." De hier bedoelde man is de beroemde bouwkan- y digc Viollet-le-Dnc. Hetgeen hij zegt bertrst Op eigf-n aanschouwing, want aan de verdediging van Parijs heeft hij een werkzaam aaudeel genomen in hoedanigheid vau luitenant-kolonel van liet hulpleger, dienstdoende bij de troepen JÉÉL genie. Iu zijn werk, getiteld; ÜB'* **r la defense de Pari», zegt hij het volgende :1R De barbanrlehè ver woestingen, a ingericht in de omstreken vau Paiijs worden door de Frauscben iu het algemeen 0p re kening gesteld van de „„Duitsche barüure»."" Het is achter een feit, dat toen de Duitschers Parijs naderlitn, om üe stad id te sluiten, bijna al die schromelijke verwoestingen reeds hidden pin its ge. haii Het ziju de Frauscheii zeiven, die zich daaraan heb en schuldig gemaakt Die plunderingen, een schandvlek op liet tafereel tan liet groote treurspel, hebben niet weinig bijgedragen om de urmee te de- uioraiiseeren. De ergste vijaud had het niet slimmer kunnen maken. Degenen die zich daaraan hebben schuldig gemaakt behoorden beurtelings tot de liu.e- troepen, de mobiele garde, de uatioiia>e garde en de franctireurs; allen hebben zij daartoe bijgedragen." Hetgeen aan deze getu genis nog grooter waarde geelt is dat Voillet-le-Duc geen vriend der I)«it. sellers is. Hij /egt o. a. van ben, dat zij op gruw zame en onmeedoogenlooze wijs oorlog voeren .VI ar juist daarotu hebben die Woorden des te hooger waarde Te Weenen worden toebereidselen gemaakt voor de feestelijke out vangst der moedige zeevaarder», welke in het jaar 1872 eeue ontdekkingsreis naar de Muord- pool ondernomen hebben. Volgens de ontvangen tele grammen gemakte het schip iu Augustus 1872 op 79 graden Noorderbreedte door het ijs geheel ingesloten en vroor da.,rin vust. In Mei het tolgeudejaar werd het vaartuig, dat oubewoon air geworden was, verlaten en een reis in slctb u over lie ijs aangevangen, die 96 dagen duurde, totdat men door een Russi- srhen schoener werd opgenomen. Op dezen tocht over het jjs werd eene uitgestrekte strook land op 82 en 83 gradea Noorderbreedte ontdekt, die dei) naam Frans-Jozefs land omving. Ook iu an l<-re wetenschappelijke ontdekkingen is de reis zeer vrucht baar geweest. Het laatste telegram is gedateerd Bardoe 3 Sep tember. Van daar kunnen de reizigers binnen een werk of drie Wenen bereiken. De bemanning bestaat uit de luitenants Weyprecht, als aanvoerder, Paypr en Brosch, doctor Kepes en 16 andere personeo, van welke op dt reis slechts een aan longziekte overleden is. Dc overigen zijn volkomen gezond. Gouda, 12 September. Heden had Gouda het voorrecht twee beminde vorstelijke personen biuiieu hare grenzen te zien. 11. M. de Koningin eu Z. K. 11. Prius Frederik kwa men heden morgen ten 9.43 ure aan het station aan. Reeds geruimen tijd voor bet bepaalde uur van aan komst was een aanzienlijke menigte op deu Stations weg, Spoorstraat, Kleiweg enz. samengestroomd om de geliefde Vorstin eu den booggeachlen Prins met luide juichkreten te begroeten. Op het station zelf wareu verscheidene autoriteiten vereenigd, als de bur gemeester dezer gemeente, wei houders, leden van deit raad, kommaudant der schutterij enzterwijl de heer Burou van Hardeubroek van Bergambacht, die reeds gisterenavond in deze gemeente was gearriveerd, daar ook aanwezig was. Toen de trein, die de vorstelyke gasten van de residentie herwaarts bracht, in de nabijheid van bet station was genaderd, speelde de schutterij-muziek „het Volkslied", tot dat de trein stilhield. H. M. de Koningin vergezeld van eene hofdame, BareM" v. Stirum en Z. K. H Prins Frederik bene vens diens adjudaot in de wachtkamer getreden zijnde werd de geëerbiedigde Vorstin eene sierlijke bouquet overhaudigd door de jongejufvrouw Viruly, die H. M. blijkbaar veel genoegen deed. Daarop nam de burgemeester, Mr. A. A. van Bergeu IJzeudooru, het woord eu sprak de doorluchtige per sonen op welsprekende wyze toe, heette hen welkom binnen deze gemeente, zeide dat het een lang gekoes terde wensch was der Goudeche ingezetenen om H. M. en Z. K. H. in hnn midden te zien en betuigde zijn dank voor de eer, der gemeente heden te beurt vallende. H. M. antwoordde hierop met hare gewone minzaamheid eenige woorden, zeggende dat het baar zeer aangenaam was hier te zijn. Nu verliet de vorstelyke stoet vergezeld door burg. en wethouders het station en begaf zich op weg naar de groote of St.-Janskerk. De huizen waar langs de stoet H. M. en Z. K. H. zaten in een rijtuig getrokken door 4 paar den, trok, waren, zooals van zelf spreekt, met de Nederlandsche vlag versierd, terwijl ook hier en daar de Wurtembergsche kleuren gezien werden. Rij den in gang van de stad, bij de Kleiwegsbrug wéren, twee Ataudaarden geplaatst, waarvan de een de Neder landsche, de ander de Wurtembergsche vlag droeg. In hel kerkgebouw werden de Vorstelijke personen bij monde van den Presideut-Kerkvoogd, den heer W. J. Fortuijn Droogleever verwelkomd en werd aan H. M. andermaal een bouquet aangeboden, thans door de jongejufvr. Hoogt boom. Voor een en au- der betuigde H. M. allerminzaamst bareu dank en verzocht daarop dat tot de bezichtiging der glazen zou worden overgegaau. Met groote belangstelling werd gedurende een paar uren door de Vorstin eu Z. K. H. de roem van Gouda's St. Jatmkerk in oogenschouw genomen eu herhaaldelijk bleek het dat de doorluch tige personen daarover ten hoogste voldaan wareu. Niet het minst trokken eenige cartons der glazeu dé aandacht en H. M. bejammerde het dat deze prachtige en misschien eenige schetsen niet iu eeu of ander kolossaal gebouw voortdurend konden ten toon gesteld. Door den organ iel werd gedurende het bez.chtigen der glazen het orgel bespeeld H. M. ste.de ook dit op hoogen prijs en roemde het spel van deu heer Middel zeer. Nadat U. M Z K. li. en de overige hooge personen in de kerkvoogdenk.imer het album der bezoekers Widen getcekeiid, verliet meu het gebouw onder de hartelijkste dankbetuigingen van li. M. en Z. K. li. voor al het bcluugwekkende dat H. H. D. D. was voorgesteld. Daarop werd nog een bezoek gebiacht aan het mu seum van oudheden, waar de vorstelijke gasten door de manneii-zangvereenigiiig A polio" die in de ves tibule geschaard stoud inct liet Polkslied werden ver welkomd. In de 6chutterskamer sprak de heer J. N. Scheitema, president vau de commissie van het museum eenige woorden, waariu hij betuigde dat de eer vau het bezoek van H. M. en Z. K. H. door hen op hoogen prijs geschat werd en mferkte aan dat het museum nog een jonggeborene was, daar het eerst 12 Mei van dit jaar was opgericht, doch dat het reeds veel schqoi.s bevatte. Zoowel de Ko ningin ais Prins Frederik beschouwden daarop ver scheidene antiquiteiten mei aandacht en beideu gaven herhaaldelijk Hoogstderzelver bijzondere ingenomen heid te keuneu met wat zij z-geii. De beroemde beker werd tot twee maal toe door H. M. ter hand genomen en hoogst voldaan uitte zij hare bewondering. De pistolen, en de andere za ken, die aan admiraal Tromp behoorden werden even eens bezichtigd ert zoowel over deze als over vele andere voorwerpen gaf zy hare tevredenheid te kenueo. 11. M. gaf ten slotte baren spijt te kennen dat zij slechts korten tijd kon verblyven, doch het uur van heeugaan was gekomen. De vorstelyke stoet verliet daarop de zaal, ging den gang door, waar de reeds genoemde zang vereeni- giug haar hel scboone lied „Bede„ van Hemze toezong. Ilcrop werden de rijtuigeu weder bestegen en onder luid gejubel cu gejuich van het volk reden de door luchtige ptrsoiieu langs den Tieudeweg en Fluwelen fl.ngei naar Stolwykereluis om verder naar Bergam bacht te gaaii. Gedurende de muand Aug. zijn in deze gemeente overleden 17 mannen en 20 vrouwen, t. w. in het le levensjaar 11 m. en 11 vr. totaal 22 vau 2 e—fc'e 2 6 #8 7e 14e 2 O 2 u 15e—80e 1 0 „1 2 Ie -30e 0„„0„ #0 „„31e— 5 Oe 0„„0„ 0 file—ttóe 0 0 „0 66e —80e 1 1 2 boven 't 80e 0„„2„ 2 17 20 3? Hiervan zonder geneesk. hulp 4 vr. in 't le en 2 m van 't 2e—6c levensjaar, tutaal 6. Daarenboven levenloos aangegeven 2 in. en 2 vr.4. Tijdens het onweder, dat iu deu nacht van Donder dag op Vrijdag bo*eu deze gemeente losbarstte, is in een boom in den tuin van deu heer Otto alhier de bliksem geslagen. Niet alleen dat de boom ge splitst was eu de splinters links en rechts op grooten afstand zyn hceugevlogeu, maar zelfs is eeu stuk uit de heining, waarnaast de boom stoud, gebarsten en in stukken weggevlogen. De Staats-courant behelst een Kon. Besluit dd. 8 September., dat de tegeu woord ige vergadering van de Staten-Geiieraal zal worden gesloten op Zaterdag 19 September 1874, des namiddugs ten 2 ure, en dat ae Minister van Biiinenlaadsche Za ken gemachtigd wordt om zioh, op dat tijdstip, te begeven in de vergaderiug der Siaten-Gen«raal, ten einde, in vereenigde zitting der beide Kamers, de ver gadering iu den naam van Z. M. te sluiten. In de vergadering der liberale kiesvereeniging Voor uitgang te Amersfoort werd o. a. mededeeling gedaan van een anlwoord van iar. M. J. Pijnappel op een brief van het bestuur Iu dit antwoord verklaarde hij zich als „liberaal-conservatief en conservatief-liberaal." Deze vage, schemering-achtige verklaring voldeed n;e- mand, zoodat dan ook geen eukele stem op den heer Pijnappel werd uitgebracht. Dé heer E. H. Kol te Utrecht, heeft voor de can- didateur voor het lidmaatschap der Tweed# Kamer in het kiesdistrict Tiel bedankt, {N. R. Ct.) Generaal van Swieten is gisiereu avond ten half negen, vergezeld van den hem toegev..egden adjudant, kapitein de Bock, per Hollnndsche spoor te 's Huge aan gekomen uit Marseille. Ouder de zeer weinigen, die am het stntiou ter verwelkoming tegenwoordig waren, merkte men op kolonel Staring, die hem per rijtuig naar zijne woning vergezelde. Eerlang kan, naar meu ons heeft medegedeeld, eeu splitsing van de afdeeiing Armwezen vau het Department van Binnenlaudsche Zaken worden te ge- moet gezien. Het besluit zou namelijk zijn genomen, oin het beheer eu toezicht over de bedelaarsgestich ten Oinuiersclians eu Vetnhuizeu van dit Ministerie weg te ueuieu eu over te brengen bij dat vau Justitie. [Vod.) Men verzekert dat er plan best iat om den 2 jarigen cursus aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda reeds iu bet volgende jaar door eeu 4-jarigen, als vroeger, te ver/augen. Te Roterdam is in een nacht van Douderdng op Vrijdag te-i twee ure een hevige brand uitgebarsten in eene bakkerij in de Lansteeg, die in weinig tijds oversloeg in twee panden op de Kaasmarkt, zoodat dre panden in een paar uren totaal waren uitgebrand door den hevigeu wind aangewakkerd, wa« het een o. tzettenden vuurgloed, waardoor de naastbijzijtide panden, waaronder het politiebureau en raadhuis groot gevaar liepende algemeene rees die men hiervoor koesterde, werd helaas! omstreeks vier ure maar al te zeer bewaarheid, daar de tore» vau het raadhuis vuur vatte en in een oogwenk iu laaie viain stond; aan het hlusscheu van dezen viel na.iuwelijks te den keu, daar het water der brrudspuiteu deu koepel niet koude bereiken; een half yur later stortte dan ook de windwijzer met donderend germs door het dak van liet raadhuis, een pijpleider van spuit 19 mede slepende, die echter slechts licht gekwetst ismet schier hovenmenschelyke inspanning is het, echter gelukt het raadhuis te beboudèn. Ten ruim 5 uur was men bet vuur meeet^r, waarbij een lievige regen zeer t« stade kwam De .brand van den toren le verde een ontzettend doch prachtig schouwspel eu verlichtte eeu groot gedeelte der stad. Volgens het Utr. Dagblad bestaat er vooruitzicht, dat eeu betere regeling der spoorwegstations aldaar tot staud /al komen en wel zoodanig, dat het station van den Staatsspoorweg uitsluitend voor goederenver voer wordt ingericht en die vau deu Rijn- en Ooster spoorweg voor persoiien, bagage, bestelgoedereu, euz. Reizigers tan en naar Utrecht met deu Staatsspoor weg zouden dq keuze hebbeu tusschen eeu van beide laatstgeuormde stations. De eergisteren te 's Hage gehouden 51e algemeene vergadering der vereenigmg van en voor Nederland sche industriëlen heeft zich langdurig bezig gehouden un t het bestek eu de voorwaarden enden afloop der aanbesteding vau 3 September, wegens het maken eu stellen van deu metalen bovenbouw voor de brug over de Nieuwe Maas to Rotterdam. Daar bet iu' ieder geval niet kan outkeud worden dat er-^Jiich onregelm «tig' eid by de aanbesteding heeft voorgedaan, heeft de algemeei.e vergadering besloten den minister van binnenlaudsche zaken ia overweging te geven eene herbesteding te bevelen. Naar men verneemt, is de beer Oscar Carré voor nemens, met zyir Koninklijk Nederlandsch Circus, na afloop der Amsterdamsobe kermis, een kunstreis te gaan maken door Duitschland en Oostenrijk. Vau Amsterdam uit zal de heer Carré achtereenvolgens Duisburg, Elberfeid en Bremen bezoeken, om van daar naar Weenen te ff- Toen'de kinder-voorstelling van de circus-Carré te Delft Donderdag zou aaqvangea, bevend zich een niet gering aantal kinderen voor de fentbegee- rig om ook een» te kjjkeu maar was voor het rtee- reudeel onvermogend om de entrée te betalen. Toen hadden zy het aan de vrijgevigheid van den heer Carré te danken, dat zy op zyn bevel allen op den derden rang gratis werden toegelaten. Onnoodig er bij te voegen dat dit „blyde gezichten" gaf. Door een bewoner van Beverwyk, meldt de H. C., is in de nabyheid van die plaats eeu prachtige jonge valk gevangen. Het dier is zeer gezond en schijnt zioh in zijne gevangenis goed te kunnen schikken. Op den 12 Mei, den dag van het krooniiigsfeest werden aan een te Goede geboren kind vau het mannelijk geslacht de namen van Z. M. den Koning gegeven. Korten tijd daarna stierf de moeder van het kind. De vader heeft dezer dagen door bemoeiing van eeu ingezetene van den koninklijken peet een vorstelijke gift ontvangen. Maandag reed bij de man avers op de Rhedensche heide een kapitein iu vollen ren van een heuvel naar beneden, waarbij hij met paard en al omstortte. Het paard buitelde om en viel tngeii een hoornblazer aan, die van het paArd een slag in de zijde ont ving. Gelukkig bnk de horen de kracht; even wel is de man zu aar gewond. Ook de kapitein heeft kneuzingen bekomen. Te Groningen is eene vennootschap tot stand ge komen, met het doel om eene broodfabriek op te richten. In de vergadering van het koniuklyk Instituut van Ingenieurs werd door den voorzitter medegedeeld, dat voor den ongelukkigen C. Vermeere10.000Vas ont vangen, zoodat bij waarschijnlijk spoedig in bet bezit zal zijn van kunstmatige beeneu en armen. Naar men nog uit Amsterdam meldt bevonden zich, op het oogenblik dat de brand in de suikerfabriék in de Bickerstraat uitbrak, aldaar 27000 melisbrooden voor de afk-veriug gereed, terwyl in de droogstoven nog ongeveer 60000 broodeu aauwezig waren. Uit Elburg wordt bericht, dut aldaar eerstdaags, met toestemming van provisoren van het geslicht Het Feithenhqfeen huwelijk zal worden voltrokk n tus schen een paar geali men teerden, tellende te zamen 149 jaren een weduwnaar van 73 en eene weduwe van 76 jaar. t Parijs* 11 Sept. De rechtbank heeft twee per sonen, Gucrand en Mallatiu veroordeeld tot eene boete, den een van 500 eu deu ander van 100 frwegens het vetkoopen vau het portret van den keizerlijken prins. Het Hof van assises heeft zekeren Moreau te Sj. Denis, die beschuldigd was van achtereenvolgens zyne beide vrouwen vergiftigd ie hebben, ter dood ver oordeeld. Kopenhagen, 11 Sept. De Noordsche Tele- graafmaatschappij meldt uit Shanghae, van 10 dezer; De Japansche gezant Obuka is te Peking aangeko men, i aar men zegt met een voorstel om bet geschil in de zaak van Formosa te onderwerpen aan eene scheidsrechterlijke uitspraak, en wel van Amerika of Italië. Parijs, 11 Sept. In plechtige audiëntie ontving maarschalk Mac Mahon heden den Spaanscben gezant bij de Fransche Republiek, deu heer Vega Armijo, die, bij 'l overhandigen zijner geloofsbrieven, zijne levendige voldoening te kennen gaf over bet herstel der officiële relatien tusschen de beide Landen. Hij hoopte, dat dit herstel zou bijdragen om den oorlog te doen eindigen. Mac Mabon verzekerde, dat het ook zijn weuseh was, de goede relatien bevestigdt te te zién, die tusschen beide Landen een baud vormen moeten. Aan het Bureau van Politie alhier kunnen inlich tingen gegeven worden omtrent een in deae ge meente gevonden STIERKALF. GtaofKNs 10 Sept. Koenrafld, onder» J. de Jong en M. B. S. Weymau. 11. Geertruida Maria, ondera C. Okkerse en G. Verkly. Oveelrden 10 Sept. i. Hogerdyk, 3 m. A. de Joug, «7 j. VAN EN A. M. WOUT. Gouda12 September 1874.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2