BINNENLAND. besta» over het al ot niet opzettelijke van het ge weervuur, dcor de Carlisten bij Cucrctaria op de 'Duitsche schepen gericht. Het bind meent verder, d.t de Cnrlisteu door zulk een daad blijkbaar inet roovers moeten gelijkgesteld worden De Duitsclc Keizer is Zondagmiddag met den Duitschen Kroonprins te Hannover aangekomende stad was feestelijk versierd. Do Sptn. Ze it. deelt mede, dut de bisschop vna Paderborn znl worden uitger.oodigd om zijn betrek king neer te leggen bij de wtigering, die natuurlyk volgt, zal de rechtbank hem vervnlleu verklaren van zijn ambt en bij voortzetting hem evenals mgr. Le- •dochowski gevangenzetten. l)r. Friedenthal, een bekwaam man, zal tot Prui sisch minister, van landbouw benoemd wordeu. Maandag is te Bonn de eonfereutie, byeengeroepen 4oor prof. von Döiliuger tol hot beramen eener unie -van verschillende kerkgenootschappen, geopend en Dinsdag voortgezet. l)e beroemdste theologen uit Duitscbland, Denemarken, Frankrijk, Rusland, Enge land, Griekenland en Noord-Amerika, in het geheel meer dan veertig, onder welke verscheidene bisschop pen zijn aanwezig. De verhandelingen met de En- gelschen en Amerikanen worden ia de Engelsche, die met de Oosterschen in de Duitsche taal gevoerd. Het resultaat is in elk opzicht zeer gunstig en van ge wicht gen aarl. Döllinger's uitgebreide redevoering over de verhouding tusschen de Oostersche en de Westersche kerk, wekte bovenal de belangstelling. Niet minder belangrijk is het feit, dat prof. Döiliuger en bisschop Ueinkens zich verklaarden voor de geldigheid «L r bisschops-en priesterwijding der Anglieaansche kerk. De keizer vnn Oostenrijk is te Weenen teruggekeerd. Hetgeen de Italiaansche iniuisterieeie bladen herhaal delijk berichtten, wordt thans als een feit beschouwd, nl. dathet ministerie den Koning 1x4 decreet ter onder tekening heeft aangeboden, betreffende de ontbinding der Kamer van Afgevaardigden ea bel uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Die verkiezingen zullen ia Oct. gehouden en het nieuwe Parlement zal tegen het einde van Nov. byeengeroepen worden. Indien de pers, andere vragen van den dag ter zijde latende, zich thans reeds bijna uitsluitend met deze quaestie bezig houdt, dan mag incu dit natuurlijk slechts als een voorbereiding tot krachtiger strijd beschou wen. De clericale bladen Osservatore Romano en Poce delta Verita verzuimen ook tliuns niet, om de deelneming aan de verkiezingen, als ongeoorloofd, nutteloos en gevaarlijk, te ontraden. Deze waar schuwing schijnt vooral te moeten dieueu voor die meer bezadigde lieden, die de opvatting der Roomsche clericalen niet deelen en wier aantal vrij aanzienlyk fs. Zij worden voorgesteld als onervaren lieden, die gemakkelijk op een dwaalspoor kunnen gebracht wor den. Van den anderen kant moet de Regeering het geraden hebben geacht, om een onderzoek te doen naar de stemming in de kriogeu der ambtenaren. Tot dat doel zouden de prefecten zyn aangeschreven, om op vertrouwelijke wijze na te gaan, in welke ver houding hunne ondergeschikten 4ot de katholieke ver enigingen staan. In de Zuidelijke staten van Noord-Amerika heerscht een gevaarlijke gisting, die zich te New-Orleans ge uit heeft in verklaarden opstand. De oorzaak ligt in den haat, welken de beide rossen der blanken en negers elkander toedragen, een gevolg van vroegere onderdrukking en den laatsten oorlog. Nu is te New-Orleans onlangs een neger tot Gouverneur ge kozen, Kellogg genaamd, terwyl de vorige gouver neur Machinry tot de partij der blanken behoorde. Het verbond der blanken heeft nu verklaard, daft het gouvernement van Kellogg door geweld aan het bewind is gekomen; het heeft het gouvernement van Machinry hersteld, het volk onder de wapenen ge roepen, het stadhuis genomen en barricades opge worpen. De generaal Longsireet met 590 politie agenten, voor het moerendeel kleurlingen, gelastte den blanken om uiteen te gaan. Daarop had «en hevig gevecht plaats, ten gevolge waarvan in €hannelstreet 6 burgen en 30 politie-agenten werden gedood. Laatot- geaoemde trokken tot aan Jacksonsquare terdg. De federale troepen hebben zich onzijdig gehouden ea sich bepaald tot de bewaking van het kantoor .der in- en uitgaande rechten. Kellogg heeft Grant ver zocht om tus8chenbeide te komen. De heer Grant heeft, als antwoord op het verzoek van Kellogg om bescherming, eene proclamatie uit gevaardigd, waarin hij de insurgenten «ftuoodigt om binnen vijf dagen uiteen te gaan, voorts een beroep doet op de ingezetenen, om mede te werken tot het herstel der orde, en zijne verwondering te kenen geeft over hun gedrag. Hij heeft den bevelhebbers gelast, om onmiddellijk de noodige maatregelen te nemen. Na een langdurig lijden overleed den L£n dezer de heer Guizot in deu ouderdom van 87 jaar. De bekende Fransche plaatsman en schrijver werd den 4n Oct. 1787 te Ni mes uit Próteatantscbe ouders geboren, en reeds op zevenjarigen leeftijd verloor hij, tijdens de politieke woelingen van die dagen, zijn vader op 't schavot. Zyn moeder vluchtte daarop naar Genève, waar de jonge Guizot het gymnasium eu academie bezocht, lu 1805 begaf hij zieh naar Parys, waar hij zijn juridische studiën voortzette en tevens, van 1807 tot 1808, als huison lervvyzer fungeerde bij Stap ler, den vuormaiigen gezant van Zwitserland bij de Fransche Republiek, die bij hem den lust opwekte tot beoefening der Duitsche literatuur eu philosophic. In 1812 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar in de nieuwere geschiedenis aan de Sorboune. Na den vul van het Keizerrijk werd hij op aau beveling van lloyer Collard Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binneuiandsche Zaken, welke betrekking hij nu Na poleon's terugkeer van Elba nederlegde om Louis XVIII naar Genève te volgen. Met de Bourbons naar Frankrijk teruggekeerd, bekleedde hij er weder de gewichtigste betrekkingen om, na hun val, op nieuw de toevlucht te nemen tot het hoogleraars ambt. In het bekende geschrift: „Du gouvernement représentatif et de \'état nctuel de France4' gaf hij als constitutioneel royalist het programma zijner partij, en door de stichting der zoogenaamde doctrinaire school deed hy nog duidelijker zijn beginselen uit komen, later (1821) neergelegd in „Des moyens de gouvernement et d'oppoaitiou dans l'éiat actue! de la France." Ten gevolge van zijn polemiek tegen het Minis terie Villéle, verloor Guizot zyn ambten, maar 't wns of daarmee zijn werkzaamheid toenam, want achter eenvolgens verschenen van zijn hnud„Histoire du gouvernement représentatif", //Collection des mémoi res relaiifs a l'jnstoire d'Angleterre" en een derge lijk werk met betrekking tot Frankryk; eindelijk Histoire de Ja Révolution d'Angleterre." Onder het verzoeningsgezinde Ministerie Martignac kivam Guizot weder ia het bezit van zyn leerstoel aan de Sorbonne en zijn plaats in den Raad van State. Toen was hy in waarheid populair en ves tigde met Cousin en Villemnin den roem van het toenmalige openbaar onderwijs; toen ook schreef hij zijn meest bekende werken „Cours d'histoire moderne," „Histoire de la civilisation eu Europe" en „Histoire generale de la civilisation eu France." Tevens be streed hij als afgevaardigde voor Lisieux het minis terie Polignac. Ma de omwenteling van 1830 tot voorloopig Mi nister van Onderwijs aangesteld en later in het Ka- binet-Lafitte opgenomen, nam hij zijn ontslag, daar hij zieh niet kon vereeuigen met de liberale ziens wijze van den voorzitter van den Raad. Daarentegen ondersteunde hij -het Ministerie Casimir Périer eu vormde later met Thiers en de Broglie het Kabinet van 11 Oct. 1832. Als zoodanig oefeude hij grooieu invloed vooral ten voordeele van het onderwijs. By de optreding van het Ministerie Molé (1837) kwam hij weder in de oppositie. Met het ontstaan der Oostersche quaestie vertrok hij iu het begin van 1840 als gezaut naar Londen, waur zyn persoon wel in aanzien was, maar op politiek terrein oefende hij niet 4en minsten invloed, daar die quaestie ge heel buiten zyn weten op een voor Frankrijk be- leedigende wijze werd beëindigd door het verdrag ▼an 14 Juli. Na het aftreden van Thiers nam Guizot onder maarschalk Soult de leiding van het Kabinet •ver, tevens met de portefeuille vap Binnenlandsehe Zaken. Dat Miuislerie was in waarheid slechts het werktuig van de persoonlijke politiek des Konings verachting van de publieke opinie binucuslands, ge paard met een uiterst groote zwakheid tegenover het buitenland. Guizot was dan ook hoogst impopulair geworden* Na de gebeurteniseen van Febr. van dat jaar aangeklaagd wegens hoogverraad, nam bij de wijk naar Engeland, maar keerde na zijn gerechtelijke vrijspraak terug en stelde zich iu Calvados candi- daat voor de Wetgevende Vergadering. Ofschoon zyn «andidatuur schipbreuk leed, verbond hij zich met de hoofden der anti-repubiikeinsche partijen om de zoogenaamde fusie der beide koningsgeslachten tot stand te brengen. Fusie en verkiezing m Calvados! Is bet niet of men de geschiedenis van onze dagen leestP Gedurende het tweede Keizerrijk hield Guizot zich op den achtergrond, totdat hy door zyn goedkeuring te hachten aau de pseudo-liberale politiek van Olii- ▼ier yelen weder verbaasde. Ook heeft hij indirect bijgedragen tot den val van Thiers den 24u Mei en tot bet treurige bewind van de Broglie. Wat Guizot deed, deed hij echter met overtuiging, zonder bij bedoelingen. Guizot bezat al de minder goede eigenschappen van een regeefend doctrinair, en hoewel op zijn per soonlyke rechtschapenheid niéts moge zyn af te din gen, liet hy oogluikend alle mogelijke knoeieryen en omkoopingen toe, die anderen bij de verkiezingen begingen. Als redenaar voorde hij een hoogst be schaafde taal, maar sprak altyd op eenigszins mees- teraehtigen toon, wellicht het gevolg vjan zijn vroe gere loopbaan ais docent en hoogleeraar. Zijn gebaren waren eenvoudig, zijn woorden krachtvol. AU geschiedschrijver eu philosoof kleeddo hij de uitkomsten zijner onderzoekingen meer in den vorm van machtspreuken dan dat hij er overtuigende be wijzen trachtte te geven. Behalve in Frankryk waren ook in Engeland zijn werken zeer gezoeht. Guizot trad in 1812 in het huwelijk met Elisabeth Charlotte Pauline de Meulan, eeu niet onverdienste lijke romanschrijfster, die iu 1827 overleed. Zyn tweede gemalin was Marguérite Elisa Dillon, een nicht zijner eerste vrouw, aaa wie men ook eenige letterkundige werken te danken heeft en die in I833 overleed. Een der bepalingen van het testa nent vau Guizot houdt in, dat by zijn begrafenis geen rede- voeringen inogen worden gehouden. ENGELAND. Het jongste verschrikkelijk spoorwegongeluk op des Great-Eastern-apoorweg was niet ongelijk aan dat, hetwelk onlangs op den Holl. spoorweg plaats voiid. Tusschen Norwich en Brundall ligt enkel spoor. De trein van Londen, die des avonds om 9.10 tc Nor wich had behooren te zyn, was een kwartier te laat aangekomen. I)e stationchef wilde dezen trein on middellijk verder zenden en intussehen den sneltrein naar Londen te Brundall laten wachten. Doeh de inspecteur Cooper seinde bij vergissing juist het te- genovergestelde, namelijk „de lijn is vrij voor den sneltrein, voér wy den 9.10 trein vim Londen verder zenden Het noodlottige telegram werd afgezonden en de heer Cooper wandelde bedaard van het telegraafbureau dwars over de rails naar het perron, voor hetwelk de sneltrein wachtte. Dezeu zond hij af, ducli uaawelijks was de laatste wagen verdwenen, of snel ais een blik semstraal treft den inspecteur eensklaps de gedachte: „ik heb een verkeerd telegram gezonden." In doods angst springt 1iij op de rails en -suelt naar het tele* graaf bureau, ademloos uitroepende: „Stopt the mail, for God's sake stop the mail.„ (Stop on Godswil den sneltrein De verselirikte ambtenaren hoorea het roepen van verre eu seiueu onmiddellijk naar Brundall. De stationschef had het roepen gehoord en kwant uit zijn bureel aan gesneld. De inspecteur lag op den grond als door een beroerte getroffen; in doods- Jyk stilzwijgen luisterde ieder, wat het antwoord uit Brundall zou zyn. Een paar beambten, die begrepen wat gebeurd was, waren zoo sue! zij konden den Loii(icii6ohen trein nageloopen, alsof ze dien nog konden inhalen. Te Brundall veroorzaakten de angstwekkende woor- deu „stop train" de verschrikkelijkste outateltenis. De stationschef had den sneltrein, na ontvangst van het telegram van Cooper, verzonden, en keek juist op den telegraafwy/er, toen „stop trein" getclegrapheerd werd. Hij seinde, onmiddellijk terug: „Mail gone" (de sneltrein is weg) en nu wist men in beide sta tions, dat dood en verschrikking tal van ongel uk kigen binnen enkele minuten treffen moesteu. Volkouieu hulpeloos moest men het aanzien, dat twee sneltrei nen, die beide tijd hadden in te halen, met volle kracht op elkander afkwamen. liet was een donkere naeht, de regen stroomde neder, en de treinen stortten zich op elkander eer de machinisten van eenig gevanr bewust waren. Twin tig personen werden onmiddellijk gedood en de dood is voor hen zoo plotseling geweest, dat men de lijken van enkelen met een glimlach op het gelaat vond tusschen de verbrijzelde wagens, die meer dan 30 voet hoog op elkander waren gestapeld. Zestig per sonen werden zwaar gewond. De wagens, die nagenoeg ongedeerd waren gebleven, stonden op een brug, die juist gerepareerd werd ea dus geen leuningeu had. De passagiers, die in de dichte duisternis want alle lichten waren uitgedoofd verschrikkelijk ontsteld oifc de vensters der wagens kropen, liepen dus een tweede niet minder groot gevaar. Een man, die het eerste er|uit sprong, geraakte ovér de brug en verdween in de rivier, beneden iu de diepte (waaruit hij echter nog gered werd)doch zyn lot waarschuwde de anderen, die voor meerendeel tegen woordigheid van geest genoeg hadden om de woor den //dat niemand zich verroere, tot dat er licht is", te gehoorzamen. Men gelooft echter, dat enkele ia de rivier verdronken zijn en is met dreggen bezig aan het zoeken naar lijken in de rivier. Gouda, 17 September. De heer J. Blackstone alhier staat op de voordracht voor onderwijzer aan de jongensschool der 2e lel. tc Leiden. V De Rotterdamsche Courant bevat een brief, waarin over het bezoek van H. M. de Koningin aan btiZe gemeente wordt gesproken. De schrijver is blijkbaar niet zeer goed op de hoogte van de zaken, waarover hy schrijft. Zoo is hy o. a. van oordeel dat in het sted. museum van oudheden alhier ruimschoots gelegenheid bestaat om de schetsen van de kerkglazen tentoonUsiellen. leder die de grootte der schetsen kent en tevens op de hoogte is van de uitge breidheid van het museum, ziet terstond de onjuist heid hiervan in. Voorts vertelt de schrijver van genoemden brief dat de verschillende deelen der Stearine-kaarsenfabriekeu door spoorwegen aan elkander verbonden zijn. Hij meent waur schijn lijk dat er rails liggen, waarlangs de wagens worden voortgeduwd. Dit is echter in vele fabriekeu het geval en de vermelding daarvan wa9 geheel onnoodig. Wij feiiciteeren de Rott. Ct. met een dergelijken berichtgever! Te Sluipwijk is toezegging vnn beroep gegeven aan den beer M. A. van Booneu, pred. te Heilouw. In de vergadering der Pomologische vereeniging Dinsdag te Boskoop gehouden, is door het be stuur mededeeling gedaan dat de vruchtententoonstel ling aldaar zal gehouden worden den 27sten en 28n September en is door de vergadering besloten eene tentoonstelling van vruchten, met planten en bloemen opgeluisterd, te houden te Rotterdam den 30sten Sep tember en den laten October, en voort9 die rrocliten op te renden naar Keulen op de tentoonstelling van het Verein für Garlencuttur und Botanik, die aldaar zal gehouden worden den 4den en ödeu October. liidien de vereeniging de gevraagde medewerking der leden erlangt, zal deze tentoonstelling zeker een der rijkste zyn, die tot nogtoe duor haar gehouden is, daar er dit jaar overvloedig oo't voorhanden is. De gemeenteraad vnn Nieuwerkcrk heeft besloten tot het bouwen van eene nieuwe gemeente-school voor 250 leerlingen mot ouderwijzerswoning. Z. M. heeft gratie verleend aan de vier personen die ter gelegenheid van het Krooniu>sfeest bun wonin gen met groen hadden versierd, doch te dier zake tot cellulaire gevangenisstraf van 14 en 8 dagen waren veroordeeld, daar z'j hun vreugde hadden betoond ten kosie van den eigendom van anderen, nl. het groen hadden weggehaald uit eeu bosch dat hun niet toe behoorde. In de vier laatste weken is in de Krimpenerwaard de prijs der kaas Ü.25 a 0.50 gestegen. De op- koopers besteden 27.50 a 28. Voor de betrekking ven secret aria-rentmeester tan den Krimpenerwaard hebben zich circa 160 sollitanten aangeboden. Naar wij vernemen, is een der miliciens uit deze gemeente die uit het kamp van Milligen terugkeerde, en die wegens ongesteldheid te Veenendaal moest achterblyven, aldaar overleden. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede ka mer in het hoofdkiesdistrict Tiel, in de plaats van mr. C. T. baron van Lynden van Saudenburg, zijn uitgebracht 1773 stemmen. Er moet eene herstem ming plaats hebben tusschen de betren mr. H. A. ridder van ltappard die 820 en mr. H. J. Dyck- meester die 817 stemmen erlangde. Op den heer J. Wolbers hadden zich 124 stemmen vereenigd. Met de mailboot Conrad zijn te Nieuwediep van Oost-indie aangebracht een!ge herten en reeën, be stemd voor Z. M. den Koning. Tegen 1 Oct. a. s. verwacht men de officicele op gave van hen die by de le en 2e expeditie tegen Atchin een onderscheiding hebben verdiend. (Held. en Nd. Ct.) De provinciale staten van Noord bolland hebben in eene Dinsdag gehouden buitengewone zitting tot lid van de eerste kamer der staten-generaal gekozen den heer jhr. mr. D. van Akerlakeu, lid der tweede kamer, met 42 stemmen, en zulks ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van jhr. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo. Naar men verneemt bestaat te Gorinchem het voor nemen tot de oprichting van een afdeeling vsn het tooneelverbond. NGor. Ct) Het jaar 1874 schynt rijk te zijn aan bijzonder sterk ontwikkelde gewassen. Zoo is dezer dagen te Polsbroek een aardappel gerooid, die meer dan 8/4 kilo woog. Te Utrecht is eergisteren, onder voorzitting van den heer S. Brouwer, te Abooude, de 24e algem. vergadering der broederschap van candidaat-notaris- sen in Nederland gehouden, die door een groot aan tal leden werd bijgewoond. Het verslag, door het hoofdbestuur uitgebracht, deed den gunstigen toestand dezer vereeniging kennen, waarvan thans ongeveer 300 candidaat-notarissen leden zijn, terwijl ruim. A0 notarissen als honoraire leden zyn toegelaten. De toe- •tand der geldmiddelen was meer dan voldoende, terwijl liet tijdschrift Recht en Wel en het vóór Nolariê-amU en Registratie bleken de belangstel ling van het rechtsgeleerd publiek voortdurend gaande te kunuen houden. De volgende algemeene vergade ring, tevens gewijd aan de viering van het 25-jariz bestuau der Broederschap, zal te Amsterdam gehou* den worden. Men schrijft uit 's Ilage aan Zutph. Ct o. a. dat liet nieuwe ministerie met zijne debieten niet geluk kig is. Reeds schijnt het vaste besluit genomen om Heemskerk in de eerste plaats over de kwestie-Mieling le interpelleren. Jonckbloet 0. s. die met de lands- drukkerij-enquête zyn belast geweest, zijn woedend. Eu inderdaad heb ik reien om te gelooven dat de eerst ontslagen eu daarna weer op nienw aangestelde directeur niet voor zijn taak berekeud is en thans 11a het gebeurde nog minder op zijn plaats zal zijn. Hy heeft noch de veelomvattende keunis noch het prestige d..t voor een dergelijke betrekking noodig is. Duch later zal daarover wel meer aan 't licht komen. Het geheimzinnige, dut Geertsema aan deze zaak heeft gegeten door het geheimhouden der voornaamste stukken, moet nu noodzakelijk worden opgeheven. Die geheimhouding stond in verband met den geest van het werkvolk, uiaar zij is toch een fout geweest. Ware alle stukken terstond openbaargemaakt, de zaak zou naar alle waarschijnlijkheid een geheel andere wending genomen hebben. Verder schrijft de zelfde korr. dat aan splitsing van het Depart, v. Binneui. Zaken voor het oogenblik niet meer schijnt te wor den gedacht. Was de krisis uiet gekomen dan zou Nederland zeer bepaald eeu 8e. ministerie en waar schijnlijk een minister van Nijverheid en Openbare werken hebben zieu optreden. In de gemeenten Giethoorn en Wanneperveen be vinden zich 1 geregistreerde eeadenkooien, waaronder énkele van groote waarde. Een dezer kooien bracht verleden jaar in publieken verloop omstreeks 120,00 op, een som naar veler meening noch uiet beantwoor dende aan de innerlijke waarde. Bij redelijke vangst en in de laatste jaren steeds stygeude prijzen, leveren zy aanzienlijke sommen op, vooral gedurende de win termaanden als deze stieng zijn. Tot 1 October leveren de zoogenaamde voorvogels van ƒ40 tot ƒ50 per 100 stuks op, terwyl de uavogels die welke na 1 October gevangen worden 100 en meer per 100 stuks opbrengen. De verzending geschiedt ge woonlijk dagelijks per spoor of stoomboot naar Hol land, Belgie en Frankryk. De gemeeuteraad van 's II age heeft in zijne zitting van Dinsdag na discussie, met 16 tegen 14 st. besloten tot de plaatsing van het standbeeld vun Thorbecke op de Plaa.s aldaar, en zulks na verwerping, met 16 tegen 14 stemmen, vnn een voorstel van den heer Mock, om aan de hoofdcommissie kenbaar te maken dot de Plaats daartoe ongeschikt is eu hnar, bij volharding, voor de plaatsing van het standbeeld in de residentie het Iluygeuspnrk aan te wijzen. Ter zake van bet besluit, door den Gemeenteraad te '8 Hage genomen, om het schoolgeld voor het gym nasium te verhoogen, is bij den Raad ingekomen eene ihissive van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, waarin zij de bezwaren mededeelen, welke ook bij der. Minister van Binnenl. Zaken hebben gewo gen tegen het bedrag van 150 in verhouding tegen het cijfer van 60, dat als sshoolgeld aau de Hoogere Burgerschool wordt geheven. Een cijfer van 100 tot 120 zou bij den Minister minder bedenking heb ben ontmoet, dan het voor velen bezwarende van 150. Gedeputeerde Staten hebben derhalve namens den Minister den Raad verzocht op het voormelde besluit terug te komen. Het Ilbl. meldtIn het paleis voor Volksvlyt ligt de ballou ten halve gevuld, waarmede de heer Eu gene Godard eerstdaags zal opstygeu uit den tuiu van het paleis. Mevrouw Godard houdt voordrach ten over de „ballonsposte" en over de luchttelegraaf, die zeer belangwekkend zyn. „Een „matinée musi- cale aarostatique" wisselt de belangrijke mede- deelingen van mw. Godard af. Waarschijnlijk zal aanst. Zaterdag de opstijging plaats hebben. De bal lon heet „le Méteore en meet 1200 knb. M. Zeven personen zullen de reis kunnen medemaken. Sedert Nader's opstijging op 14 September 1865 heeft Am sterdam dérgelyk schouwspel niet gezien. Na levendige en langdurige beraadslagingen beeft de Kiesvereeniging Leeuwardente Leeuwarden, Maan dag avond d< n heer de Roo van Alderwerelt opnieuw tot enndidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd met 81 stemmen, terwyl op den heer Fransen v. d. Putte, afgetreden Minister van Koloniën, 30 stemmen werden uitgebracht. Volgens den Standaard wordt de brandschade aan het stadhuis te Rotterdam geschat op 6300, Uit Semper Virens kunnen wij leeren, dat, al staan wij in het buitenland* vaak bloot aan bespotting, onze producten daar toch nog al gewild zijn. Te Berlijn besteedt men voor Hollandsche bloemkool van 30 tot 60 cents per stuk. Ook te Dinxperlo is in de Hervormde kerk achter het orgel een muurschildering ontdekt. De Raad der gemeente Westerberk heeft, vermits op een bezoldiging van 250 geen sollioitaut voor de betrekking vaii hoofdonderwijzer in bet gehucht Zwiggelte zich heeft aangemeld, besloten die schooi op te heffen, omdat de kinderen, naar het oordeel van den Raad, de school te Westerberk wel kunnen bezoe ken, ofschoon het genoemde gehucht pl. m. een uur gaans van daar verwijderd is. De vleesch prijzen zijn te Harden berg aanmerkelyk gedaald, doch het brood slechts één cent per kilo. Ook te Assen hebben thans de slachters den prys van het ruudvleesch verlaagd. De prijs is daarthana als volgt: Iste qual. 80 c., 2de qual. 70 c., 3de qual. 60 c., per kilo. Ook te Zwolle hebben thans de voornaamste slach ters den prijs van het rund»leesch met 10 cent pet kilogram verminderd. Te Sneek is insgelijks door de voornaamste slagers de prijs van het rund vleesch met 10 cent het kilo verminderd. Wanneer zal in Gouda de prijs van het vleesch afslaan? I N^~È~Z O N D E N. Toen de Edelachtbare Raad dezer gemeente verle- den jaar de traktementen der Hulponderwijzers aan de openbare scholeu op 450 en 525 bracht, legde hij den grond tot den treurigen toestand waarin het ouderwijs nu grkomen is. Daar overal de traktementen èn door gebrek aau personeel, èn door de duurte der levensmiddelen, èn door meerdere waardeering van bet onderwijs aan merkelijk verhoogd zijn, heeft men hier het geheele jaar met verandering van personeel te worstelen ge had. De winter nadert, en vele Hulponderwijzers zullen naar andere gemeenten vertrekken, omdat zij daardoor hunnen toestand zeer verbeteren. In de voorlaatste gemeenteraads-vergadering heeft een Hulpouderwijzer ontslag verkregen, terwijl zijn opvolger miusteus een maand na het vertrek van den eersten in functie zal treden. In de laatste vergade ring heeft alweder een Hulponderwijzer ontslag ge vraagd en gekregen, terwijl in de a. s. vergadering vier of vijf Hulponderwijzers hun eervol ontslag zullen aanvragen, en zoo de onderget. goed is inge- holit, zal het hier niet by blijven. Dat deze veran deringen aliernoodiottigst zijn voor het onderwijs, is gemakkelijk in te zien. Weet een onderwijzer dat hy vertrekt, dan werkt hij dikwijls uiet meer met (fenzelfden lust als vroeger, vooral als men hem ont slag geeft een maand later, dan hij het verlangt, hetgeen al heeft piaats gehad en nu nog wel meer malen zal plaats hebben. Vervolgens komt de tyd van zijn vertrek, en de nieuwbenoemde (zoo er al eene bcnoemiug heeft kunnen plaats hebben) komt vier, vijf ja somtijds me r weken daarna ia functie. Dan heeft hij nog even zooveel tijd noodig om de kiuderen te leeren kenuea en goed te weten pp welke hoogte zij zijn. Zoo zyn de leerlingen eenör .afdee ling by vertrek van een Hulponderwijzer telkens ongeveer drie maanden van behoorlijk onderwijs verstoken. leder vader of voogd van schoolgaande xinderen ziet das met bet oog op zijn eigen of toevertrouwd kroost de toekomst duister in. De ondergéteekende hoopt dnn ook dat het gemeentebestuur alle krachten zal inspannen om, den kiuderen goed ondérwijs te laten geven, door verhooging der traktementen vhn het personeeldoor de Hulponderwijzers aan te moe digen tot de studie, hetgeen het best kan geïchiedeu door het toekennen van gratificatiën voor elke bij- akte die er behaald wordt. Zoo zal men een blijvend en goed ontwikkeld personeel krijgen. Eerst dan, maar ook niet eerder zal hier het onderwijs, dat vroeger op een hoogen trap stobd, zich met dat van andere plaatsen kuunen meten. Dat Gouda dan toone, dat het den naam van „het tweedè Goes" zooals men het dikwyls hoort noemen, volstiekt niet begeert, maar dat het wil staan in de voorste gele deren der strijders voor ware verlichting, bes^haviug, ontwikkeling en veredeling. Dat deze stem niet gelijk zy aan die van een roepende in de woestyn, maar weerklank vinde bij ieder, die goed onderwys op den rechten prijs stelt 1 Een vadeb, wibn het lot van alle iichool- 0 AAN DE KINDEBEN TEB HARTE GAAT.! Y. Baar wy over algemeen voorstanders zijn om de onderwijzers goed te betalen, en voorts bovenstaand stukje een en ander bevat, waarop de aandacht nog wel eens gevestigd mag worden, hebben wij 't stukje van Y een plaats verleend. Doch wij merken ,op dat er wel degelijk aan verhooginp gedacht wordt en dat volgens liet verslag van deu toestand der gemeente Gouda over het jaar 1873 de schoolcommissie zelf er op gewezen heeft dat de traktementen te laag zijn.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2