BUITENLAND. BINNENLAND. Bultcnlandscii Overzicht. Laatste Berichten. tol opvoeding van weezen in het huisgezin dan zal,- naar onze innige overtuiging, door den tgd het idee meer en meer de overhand ver- kragen dat uitbesteding de doelmatigste ver pleging van weezen is. Wjj verwachten dat ook de gemeente Gouda weldra een aantal leden ia genoemde maat schappij zal tellen. Ook hier zijp, er velen, die niet aarzelen het goede he dcent, daar waar de gelegenheid zich aanbiedt. In het belang der ouderlooze kinderen zal ook thans hun hulp niet te vergeefs worden gevraagd. Ieder, die zijue eigene kinderen lief heeft, zal ook gewis iets over hebben voor dezulken, die ouderlijke hulp en zorg ontberen, en ieder zal dan ook gaarne de nieuwe maatschappij door zjjn lidmaatschap steunen. W. Donderdag heeft du Franscbe permanente commis sie eene vergadering gehouden, waarin levendige tlis- cussiën rijn gevoerd over de partijdige houding der regeering tegenover de republikeinsclie per». Uit onze vorige luut9te berichten, ia reeds gebleken dat Mac-Mahon Amiens bezocht heeft. Gelijk overal elders hoorde men kreten ter eere van den presideut en van de republiek. De redevoeringen dringen ge regeld aan op eonstitutioueele wetten ten bate van de welvaart en de zedelijke verheffing des lands. Uit de verhooren der getuigen en beschuldigden in bet proces van degenen, die in Bazaine's vlocht beurokken zijn, is geeu meerder licht ontstaan. Het rechtsgeding is Donderdag geëindigd met de veroor deolihg van kolonel Villette, den Mexicaan Alvarez Kuil, Plantin, den oud-kapitein Doiueau en een der gevangenbewaarders; de drie eersten hebben de zwaarste straf: zes maanden gevangenis. De waarsehynlykheid pleit voor de medeplichtigheid van Villette, zoo niet bjj het uitvoeren dau toeh bij hel ontwerpen van het plan. De Duitsche bondsraad heeft Woensdag, althans wat de verachillende commissies betreft, weder een aan vang gemaakt met de werkzaamheden. Er werd o. a. gesproken over de nienwe bankwet, die echter geen onderwerp van beraadslaging kon uitmaken, daar een der gevolmachtigden niet van de uoodige instructies was voorzien. De nieuwe rechterlijke wetten, betref fende strafvordering en de burgerlijke rechtsvordering zijn met de memories van toelichting naar den rijks dag verzonden. De Duitsche keizer is nog steeds te Hannover, waar militaire en andere feesten plaats hebben. Spoe dig trekt de keizer over Kiel naar Berlijn terug. Uit Bonn wordt, betreffende de bijeenkomst tot bevordering der eenheid op godsdienstig gebied, ou der dagteekeniog van 15 dezer, o. a. het volgende medegedeeld. Die besprekingen, gisteren namiddag door oud-Katholieken, Auglikaoen en Bassen aan gevangen en heden ochtend voortgezet, zijn geheel en al van vertrouwelijke» aard; daarenboven liepen zy dikwerf over zeer teedere, subtiele quaestieu en fijne onderscheidingen, waaromtrent met enkele woor den niets ter zake afdoende kan worden gezegd. Wat 4e algemeene strekking der beraadslagingen aangaat, te dien aanzien kan worden medegedeeld, dat de discassiën zich hebben gekenmerkt door een geest van verdraagzaamheid en wetenschappelqken zin, welke strekken kannen oeh bet beoogde doel allengs te be vorderen. De heer von Döllinger droeg bij die ge legenheid een reeks stellingen voor van dogmatischea aard; van de zijd» der Verschillende partyen, welke aan de beraadslaging deelnamen, werd erkend, das daaromtrent alle wezenlijk gesobil uit den weg was gernimd. Hoogstbelangrijk waren de dienssiën over het ken merkend onderscheid tusachen het symbool der Griekaehe -en der Koomsche Kerk, dat ingeleid en zeer uitvoerig werd toegeliobt door von Döllinger. Aau de bespre king van dit pont namen vooral deel de heeren Jany- scheff, opperpriester te Petersburg, de proost Tatsch- Joff, uit Wiesbaden, prof. Koffie uit Athene, en de heeren von Böllmgeo, Keinken en professor Knoodt nit Bonn. In de bijeenkomst, heden andermaal tot bespreking van dit geschilpunt gebonden, is ten slotte aaugenomea, dat de qnaestie ten gunste Van de Oos- tersche of Grieksche kerk moest worden beslist. Het dogmatische gedeelte van het vraagstuk heeft men daarby schier traden beoordeeling gelaten. Naar men verneemt, zyn de nieuwe parlements verkiezingen in li&lie op 8 November bepaald. No pens de verwachtingen der vereobillende partyen wordt aan den Milaneezer Corriere geschreven, dat te Rome 'vermoedelijk de gematigd-liberale candidaten zeilen zegevieren. De verkiezingen op Sicilië zullen waar schijnlijk geene verandering in den stand der partijen aanbrengen; men verwacht weder van dSar meent oppositieleden. In Piemont zouden de aanhangers j van Sella zegevieren en hij zelf te Turijn verkozen j worden. In het Napelsche zouden beide partijen ge lijkstaan, met wellicht een pair nienwe plaatsen voor de rechterzijde. In de Komagna, Etnillia en de Mar lden zou het bjj 'tonde blijven, terwijl Toscane, Lom- Uardjje en Venetië meestal in ministerieelen geest zouden kiezeiy Volgens de. Unita Nationale zal de minister van financiën, onmiddellijk na de opening der nieuwe kamer, een verslag indienen betreffende den gedwon gen koers en zijne afschaffing, een maatregel, welke echter eerst dan mogelijk zou zijn, wanneer het Par lement de linanoiëele regeeringsplannen aanneemt, waardoor het evenwicht op de stantsbegrdoting zaj hersteld worden. Van goed onderrichte zijde wordt verzekerd, dat alle berichten door bniteclandsche dagbladen verspreid betreffende diplomatieke stappen te Berlijn door de Deensche regeering gedaan, wegens het over de gren zen zetten van Deensche onderdanen, geheel en al uit de lucht zijn gegrepen. Maandag heeft de heer Borel, lid van den Bonds raad te Bern, het internationaal postcongres geopend. De verhandelingen, welke niet in het openbaar wor den gevoerd, waren gewijd aan de regeling der werkzaamheden. De conferentie heeft goedgekeurd het door den Zwitsersehen gevolmachtigde aangeboden reglement van orde en eene oommissie gekozen, bestaande uit de vertegenwoordigers van Duilschland, Oostenrijk, België, Egypte, Italië, Portugal, Rusland, Zweden en Zwitserland, om het door Duitsohland voorgestelde postverdrag te onderzoeken. Het congres heeft, bij de voorloopige artikelsge- wijze beraadslaging over het ontwerp-verdrag, tot een enkelvoudig tarief voor het gansche gebied der Unie besloten. Omtrent den toestand in Spanje verneemt men dat eerstdaags een slag bjj Estella verwacht wordt. Serrano zou zich weldra aan het hoofd van het leger in het Noorden stellen. Het opioer der blanken te New-Orleans is groo- tendeels een gevolg van de nieuwe registratie-wet, waardoor de gouverneur de aanstaande verkiezing volkomen in zijn macht heeft. Gouverneur Kellogg had de wapenen, gekocht door de White League, Zaterdag laatstl. in beslag laten nemen. Een groute volksvergadering werd hierop belegd, en had Maan dag plaats. De meeting verklaarde, dat Kellogg een overweldiger was en benoemde een commissie, om hein te verzoeken zijn dntslag te nemen. Terwijl de commissie naar den gouverneur ging bleef de meeting bijeen. Toen zij terug kwam en mededeelde ,dat de gouverneur geweigerd'had haar te o'ntvangrn, was de volksverontwaardiging groot. De commissie drukte hierop den wensch uit, dat het volk naar huis zou gaan en gewapend terug zon keeren, om te veroemen welke maatregelen noodzakeljjk werden geacht. In den namiddag werd een proclamatie aangeplakt, on derteekend door den heer D. B. Penu, die verklaart de wettige luitenant-gouverneur te zijn, daar hij in 1872 tot dien past verkozen was door de conserva tieve partij. In zijn proclamatie somt hij al het on recht op, dat de blanke bevolking van Louisiana te lijden .heeft gehad en hij eindigt met de militie (de schntterjj) te trapen te roepen, ten einde den over weldiger Kellogg af te zetten. Het gewapende volk verzamelde zich hierop in Canal Street, en het hoogst gelegen gedeelte dar stad werd sterk bezet. Het stadhuis, de politiebureau! en de telegraafkantoren werden in bezit genomen en krachtige barricades opgericht van omnibussen, en tram- wagens. De politie kwam bijeen in Jaekson square. «Kei- log'Metropolitan Policeis een militaire macht, bestaande uit infanterie, cavalerie en artillerie, waar van ongeveer al de manschappen negers zjjn. Onder aanvoering v.an generaal Longstreet viel dit kleine legertje de burgers aan. Met verlies van 4 kanonnen, 20 dooden en 50 gewonden werd de politie terug- Sedreven, en gouverneur Kellogg nam de wijk in et Custom-Honse, onder bescherming der federale troepen. Dinsdagmorgen was de maebt der burgerij tot 10,000 welgewapende mannen aangegroeid, waarop de troepen van Kellogg, zich geheel omsingeld ziende, zonder verder vechten, de wapens oederlegden en zich gevangen gaven. Gouverneur Beu heeft de regeering aanvaard, en zjjn besluit te kennen gegeven, om iy den geheelen staat Louisiana al de beambten te mstalleeren die in 1872 door de conservatieven verkozen wareo. President Grant handhaaft gouverneur Kellogg, en zendt troepen naar New-Órlèans. Óp hét oogenblïk zijn slechts twee compagnieën troepen in de stad, doch een regiment is op weg naar Slolly Springs, Mississippi. Ijlere berichten doen zien, dat de bondsregeering Kellogg als wettig gonvernenr blijft erkennen dat 'jle vromere en hu herstelde gouverneur Mac Enery evenwel verklaard heeft geen geweld te znllen ge bruiken jegens het centrale gezag en dus bereid was de wapenen aan de bondstroepen terug te gevea. Het laatste bericht luidt aldasMac Enery heeft,' onder protest, de wapenen en openbare gebouwen terug gegeven aan den commandant der Vereenigde Staten. De insurgenten verstrooien zich. De kolonel Brooke ie benoemd tot gouverneur van New-Orleans tot op de reorganisatie van het gouvernement. De troepenbeweging is afbesteld. Gouda, 19 September. Door Z. M. is benoemd tot voorzitter fan de eer ste kamer der staten-generaal gedurende de aanit. zitting de heer mr. J. A. G. baron de Vos Taa Steen wijk. ^Het stedelijk museum van oudheden alhier jntg zich hoe langer zoo meer in den bijval van bet publiek verblijden. Niet alleen wordt het met een steeds toenemend bezoek, zoowel van inwoners alt vreemdelingen, vereerd, maar vooral vele belangriikè geschenken, bij de commissie van toezicht voortdurend inkomende, kunnen hiervan het bewijs leveren. Zoo mocht zij, naar wij uit goede bron vernemeo, in de laatste dagen weder ontvangen, behalve vele munten, penningen, oude zegels enz.: Een Spaamche veld/lesch uit den Wageningscheij berg opgegraven, van den lieer W. van der Ben, voormalig bewoner dezer stad; van den heer Bisdooji van Vliet, te Haastrecht, een staatsie degen en andere voorwerpen afkomstig van zyn doorluchtigen roojr zaat, den Schout-bij-nacht Evert Bisdom, die all Scheepsbevelhebber deelnam aan deu slag bij Doggers- bank van den heer tan Iterson te 's Gravenbage, een microscoopje vervaardigd en gebruikt door dek beroemden Leeuwenhoekvan een der leden van de commissie, een hand- aard en hemelglobe in ei gendom hebbende toebehoord en tot zijn dood toe ge bruikt door Mr. IF. Bilderdijk. Mochten vooral de bewoners vau Gouda zelf, waarvan nog zoorelen ia het bezit van belangrijke en merkwaardige voorwer- peu zijn, door bet voorbeeld hun door vreemden gegeven, zich gedrongen gevoelen, om deze aan bet museum hetzij ten geschenke, hetzij in leer.brnik af- testaan, ten einde de jeugdige stichting hoe langer zoo meer tot een sieraad van de plaats hunner in woning te maken. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Maandag den 2In September 1874, des namiddags ten 1 ure, waarin zal, worden behandeld Ken voorstel ;£pt roorloopige vaststelling yaii het 1ste aanvulJingskobier der plaatselijke directe belasting, voor het dienstjaar 187^. Vj Een voorstel tot goedkeuring" tan den staaf fa'A begrooting der kosten van dé Schutterij, voof het dieustjaar 1678. Keu voorstel tot afstand van grond naast bet Oude Vrouwenhuis, aan het kerkbestuur der R. C. gemeente van O. L. V. Hemelvaart. Een voorstel betrekkelijk de missive van Heeren Librijemeeeters over de zamenstelling en bet drukkéu van den Catalogus der Stads-bibliotheek. Een verzoek van de Heeren A. M. Overeynder en D. F. Visser om ontslag als hulpondeiwyzer. te benoemen Leden der Commissiën bedoeld bjj art. 54 en 166 der gemeente wet. Een hulponderwijzer. De wensch vooreenigen tijd door ons geuit, dat kei nienwe Rotterdamsche tooneelgezelschap ook in deze gemeente zon optreden wordt vervuld. Woensdag aanst. zullen de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels met bun gezelschap in de zafl «Kunstmin'' der sociëteit «Ons Genoegen" een ver stelling geven en wel een drama getiteld: Heenge gaan en een blyspel, getiteld Jongelui van Leon Lay*. Zoowel door deze stukken als door de anderen te Rotterdam opgevoerd, heeft de nieuwe directie, reeds tijdens haar kort bestaan, beWeZeo met zorgen smaak hare stukken té kiezen. Afkeerig van spektakel stukkeu en melodrama's vol akeligheden, waaruit sommige gezelschappen hij voor keur hunne keuze te doen (eu die dan ook door een deel van het publiek gretig worden gezien) gaf deze directie blyk te willen beantwoorden aan de eiseheu van het ontwikkeld publiek door stukken te getqa die een fijne karakterteekpning aan boeiende (nipt overdreven) intrigue paren. De opvoering dy stukken, aanst. Woensdpg te jgeven, is *^an ook,' naar het oordeel van bevöêgae beop,rdep|uar£ 'zeer de "moeite waard om gezién te worden en wy tertrpuwen dat de zaal Woensdag zeer Vol fal zyn. In het begin dezer week hebben wij naar het hoofd* oomité van het Roode Kruis de ontvangen boeken roor de zieke militairen gezonden. Daaronder zijn verscheidene van beroemde auteurs als van Mr. J. van Lennep, Mevrouw Bosboom Toussaint, J. J. Cremer, de Bulf, Gramberg, Gerstacker enz. Het kan niet anders of menig genoegelijk oogenblïk zal daardoor aan de zieke soldaten, die in den strijd voor hun vaderland gewond werden, 'wördeu verschaft. Wy betuigpn aan jien, die boekeu daarvoor af stonden onzen hartelijken dank. De heer Blackstone alhier is benoemd tot onder wijzer te Leide^, De heer J. van de Putte, hoofdonderwijzer der bijzoudere school voor Christelyk nationaal onderwys alhier, beeft ook voor de tweede benopming aan een school voor gereformeerd onderwys te Amsterdam bedankt. Heden heeft alhier het examen plaats voor onder wijzer aan de tweede armenschool. «Wanneer zal in Gouda de prys van fiet vleesoh afslaan Met deze woorden besloten wij de rubriek Binnen land van ons vórig nr., nadat wij eenige plaatsen haddcu opgenoemd, waar de vleeschprijzen door de slachters verlaagd zyn. Dogolijks lezen wij de namen van plaatsen in ons land, waar dat geschiedt en dsn komt bovengenoemde vraag onwillekeurig in ons op. Hoelang zullen de Goudsche slachters noch wachten met hnnné kalanten vleesch te leveren overeenkomstig eeu billijker prijs? Zullen zij niet rusten voor eeu onderlinge vieeschhou- wery is opgericht Vele ingezetenen zijn daar nog tegen ook om het nadeel dat de slachters daardoor wordt toegebracht. Doch zelfs de geduldigste, goedbartigste lankmoedigste menschen zullen eindelijk eens gaan in zien dat het in het algemeen belang is aan de slachters te tooneii, dat zij van het publiek afhangen en niet bet publiek van ben. ZetfK* aar zyn de woorden der Arnh. Courant. «Het klagen en jammeren der kalanten over de tiraunie van den leverancier, die hen dwingt onrede lijke prijzen voor hunne benoodigdheden te betalen, is inderdaad klinkklare onzin. Die tirannie is denk beeldig; wanneer de kalaut /erstandig en vigilant is eu den onredelyken prijs niet betalen wil, is de leveran cier tegenover hem geheel machteloos wanneer al zijne kalanten ferstandig en vigilant zyn en weigerden zich door bem te laten beetnemen, zal aan den te veel eischenden leverancier slechts de keuze overbly- ven, of ziob te onderwerpen aan de kalanten en te levertn tegen billijke prijzen, of zyuen winkel te sluiten om zich niet geheel te raineefen. De kalaut beeft den leverancier geheel in zyne hand, wanneer hg slechts vastbesloten is zich zei ven te heipen, zoodra hy bemerkt de dupe vau gynen leverancier te zyn." Reeds werd er, zooals bekend is, ook in onze ge meente gedacht nan een onderliuge vleeschhouwerij. Tot nog toe kwam die niet tot stand. Vele ondersteun den die saak niet, omdat zy meenden dat de slachters toch eindelijk over zoudën gaan tot vermindering der pryren. Doen zy dit niet, bet zal gewis in 't voor deel zijn van alle particulieren êene vleeschhouwerij op te ridhten en van zelf zal die worden ondersteund, daar men dan de meest waarborg heeft vleesch te krijgen dat zoo goed en goedkoop mogelijk is. WH stemmen dan ook volkomen in met de volgende Woorden tan Arnh. Ct.: «De reactie of, beter gezegd, de actie der vleesoh- verbruikers tegen de vleescliverkoopers, der kalanten tegen hunne dienaren de leverauciers, begroeten wy met vreugde als een wakker worden fan een publiek dat zijne kracht begint te begrijpen en te toonen uit .ddn dommel der gemakzucht die zich alles laat wél gevallen te zyn ontwaakt." Donderdag is te Dordrecht door den voorzittter van het Hoofdbestuur, deu heer C J. van der Ouden- meulen, Van 's fiage, op het terrein de Scbutterswyde aldaar, de 22e tentoonstelling der HoUandsche Maat- Maatschappij van Landbouw geopend. In tegenwoor digheid van genoodigden, onder welke het Gemeente bestuur, bracht de president een woord van dank aan autoriteiten,' inzenders en jury-ledon hij werd beant woord door den Burgemeester, die wees op het onmis kenbaar groote nut, dat deze Maatschappij gedurende haar 25jarig bestaan op den landbouw heeft uitge oefend, en haar van harte welkom heette in de gr y ze stal. ftö muziek der schutterij gaf èenige fanfares ten beste. Daarna ging tyetaaowezige publiek, met den voorzitter en (|en Burgemeester aan'hét hóófd, het tentoongestelde bezidhtigen. i«I» n bi Qp het terrein, naar schatting ongeveer 3 beota- rén groo(, staan de bekende tenten der Maatschappij op den abhtergrond èn Van terzyde. Daarvoor en "Bi 1 midden zyti* de talrykc werktuigen géWngSShikt. Onder ben, die 'op dezè tentoonsUlllftg Bmtroond Jjjb komen o. a., voorM. Bisdato van VRétf (te Hawtrecbt (late prys voor vrachten wassende óp Stam en late prys, voor den grootsten meloen) M. J. van Laren te Waddinxveen (2e prys roor bloemkool 2e prys voor eene verzameling der grootste en fraaiste pompoenen, le prijs voor dubbelde zinnias 2e prijs v.eene verzameling zaadbloemen, en 3e prijs voor asters) A. van Vliet te Bergambacht (2e prys van weiboter en 1ste prijs voor Stolksche kaas gemaakt in 1878) C. van Dogterom te Stolwijk (le prijs voor Zoete- melksche kaas ip Mei of Juui 1874 gewrongen, niet lichter dan 5 kilogram en 2e prijs f opt Stplkscbe kaas, gemaakt in 1873) en J. Vurbyrg te Reeuwyk (le prijs voor Canscherkaas). 1 Wyl er aan amusementen geen gebrek is, is het iu Dordrecht thans recht genoegelijk. Heden zal de algemeene jaarsrergadering ten 10 ure plaats hebben de zitting zal waarschijnlijk lang duren, daar o. a. verandering in de wet aan de orde zal komen. Een gemeenschappelijke maaltijd in de Harmonie wordt heden ten 5 ure gehouden. Nadat de harddraverij op aanst. Maandag nieuwen luister zal hebben bijge-et, beeft, tot sluiting der feesten, eeu concert en bal plaats, en een vuurwerk bij het station. De loterij trekt op Maandag a. s. Loten zyn alom verkrijgbaar. Alles bijeen genomen, moet men erkennen, dat weder ruimschoots moeite is en wordt gedaan, om het doel der Maatschappij te bevorderen. De Hol- landsche Maatschappij is verre noch de talrijkste en de rijkste, d. i. zij ontvangt een vrij groot bedrag aan contributie», maar zij doet ook feel, d. i. zij geeft1 uitnemende tentoonstellingen, waar men wat zien en leeren kan. f x ii D. heer van der Lee te Oudewater, heeft als lid ran den raad dier gemeente ontslag genomen. Dinsdag 6 Oct. zal de verkiezing ran een nienw lid plaats hebben, terwijl dan terens in de plaats san den heer Putman, wiens ontstag wij reeds vroeger meldden, een nieuw lid zal warden verkoien. De Vjjf aftredende gemachtigden roor het Kies college bij de Ned. Herv. gemeente te Schoonhoven zijn allen met bijna algemeene stemmen door hnnne geest verwanten herkozen. Bij de verkiezing van een lid roor de tweede ka mer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Amers foort zijn uitgebrnoht 1862 stemmen, waarvan geldig 1814. Gekozen, is jhr. mr. M. M. van Asoh van Wyck met 1057 stemmen, de heer mr. M. J. Pijn appel verkreeg 495, de heer Verloren van Themaat 231 en de heer Alberdingk Thym 7 stemmen. Pel extra trein die gisteren over den Ehijnspoor- weg naar Amsterdam heeft geloopen, zyn uit den Haag, Gouda en Botterdam 356 peisonen retvoerd. Men leest in de Staats-courant het volgende be richt omtrent de longziekte onder het rund ree. In het tijdperk vsn vier weken, beginnende 9 Au gustus en eindigende 5 September jl.zyn door longziekte aangetast: in Noordbrabant 4 Zuidbolland34 t Noordholland 5 ,i Utrecht 5 Friesland. .45 ii Limburg. 3 iu het Bylc .98 Dit is bet laagste cyfer hetwelk sedert de invoering der wet >an 20 Juli 1870 Staatsblad bo. 131) op 1 Januari 1871 bereikt is. In de Staatscourant is opgenomen de lyst van de door de rijks-adrissears voor de monumenten van geschiedenis en kunst gedane benoemingen van ■binnen- en bnitenlandsobe oorrespondenten, kraahtens lett. a van het kon. besluit van 8 M^art 1874. Donderdag morgen, omstreeks 4 ure, is de stoom boot Leeuwarden, geladen met stukgoederen, komende van Amsterdam en bestemd naar ItotterdXS*. in de Gouwe, naby de Gouwesluis, gezonkende opvaren den zyn gered. Waarsohynlyk beeft de stoomboot op een scherp voorwerp gestoten en is sy daardoor lek gewordt». Men meldt uit Wagenjngen Door eeéï'ge hulponderwijzers te Wageningen is een adree gezonden aan deri Inspecteur van het Lager Onderwijs in deze provincie, met verzoek, pogingen by de Begeering aan te wenden, ten einde ook aldaar van rijkswege een cursus te bekomen ter opleiding vau bulp- tot hoofdonderwyzer. er-e- >- - v.- Donderdag zjjn te Delft de lepsten begonnen ter herinnering aan het tienjarig bestaan der Instelling voor onderwijs in de taal-, l«É4- en volkenkunde van Nederl. Indie. Iu bet Staatsblad wordt vermeld het beglnit van den 2den September 1874, tot vaststelling van een reglement vooP'eKyks veeartsenijschool. Naar wy vernemen, is M Botterdam een adres ontworpen, hetwelk aan alle onderwijzers ter onder, teekening zal worden aangeboden, ten einde naar de Begeering te worden opgezonden, inhoudende het verzoek, dat de onderwijzer als Staatsambtenaar moge worden aangemerkt. (Stand.) Van zeer geachte zijde wordt ons veriocht hel publiek opmerkzaam te maken en te waarschuwen tegen het eten van garnalen. Gister zijn bij een geachten ingezetene, die deze regelen tot ons rioht, 5 van de 7 hnisgenooten, die ze gegeten hebben omstreeks 12 aren daarna hevig ongesteld geworden, terwijl de twee andere leden dia ze niet hadden gebruikt, volmaakt gezond zijn gebleven. Zelfs bet gebruik in kleine boeveelheid, een lepel vol, zijn schadelijk geweest. De vergiftiging door garnalen kan zeer ernstig zyn, zelfa gevaarlijk en sarus doodelijk. Dagblad De eohtgenoote van den heer E. Donwes Dekker, die bekend ia als Tine in de werken van Multatuli, is dezer dagen overleden. Op bet kerkhol te G inneken is men geraimen tyd bezig met het metselen der fondamenten roor bet monument ter gedachtenis van de gesneuvelden op de Citadel te Antwerpen. De tijd der onthulling bleef tut heden onbekendthans echter licht aldaar een steen met het opschrift: .Onthuld 30 November 1874 door Zijne Majesteit Koning Willem III." Dit zal alzóo waarschijnlijk de aangewezen datum voot deze plechtigheid zijn. In de Donderdag gehouden zitting van den Ge meenteraad te Leiden deelde de voorzit ter mede, dat Z.M. zijn goedkeuring had geschonken aan liet programma voor de feestviering op 3 Oct. a. s. en tevens ver lof had gegeven tot het doen van uitnoodigingen, ter by woning van de feestviering, aan de leden van bet koninklijk Huis. Voorls deelde de voorzitter mede, dat H. M. de Koningin, byaldien er geene verhin dering opkwam naar Leiden zou komen om de feest viering bjj te wonen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdag, na vooraf eene langdorige gesloten zitting te hebben gehonden, met algemeene stemmen aangenomen hét gezamenlijk door de Amsterdamsche bank, de Banque de Paris, da bankiers Baphaël, de Botterdamsche bank en de bankiers Wertheimen Gomperts gedaan aanbod, om aan Amsterdam 17 millioeu gulden te leenen, af te lossen in annuïteiten binnen 68 jaren tegen '4 .73 pCt. per jaar voor rente en affoseing. De wjjze, waarop die leeniog zal worden uitgegeven, wordt aan burgemeester en wethouders in overleg met de con tractanten overgelaten. De mogelijkheid van het •luiten eener premie-leening wordt in bet raadsbesluit uitdrukkslijk aangenomen. Dr. Eisner bericht, dat hjj door een toeral tot de wetenschap geraakt is om aardappeleo-zetmeel te bezi gen als poetsmiddel roor zilver. Niet alleeo roor glad werk,'maar voornamelijk voor gegraveerde of gecise leerde voorwerpen is het hyl uitnetnendheid geschikt daar het veel gemakkelijker uit de ruwe oppervlakten kan verwijdmd worden dan gewoon poetspoeder. Men meldt uit Almelo: Naar wy vernemen, bestaat 'oy de aldaar wonende fabrikanten bet plan, het arbeidsloon der fabri&- Arbeiders, de volgende week te beginnsn, voortaan weder ip Pruisisch courant uit te betalen. Men vreest algemeen, dat dit tot ongeregeldheden zal aanleiding geven. De tabakeoogat in het land van Maas en Waal belooft vieL De opbrengst zal vermoedelyk de ver- wadhting verre overtreffen en men gelooft, dat hooge prijzeo znllen worden besteed. In de Banstraat by de Prinsengracht, te Amsterdam vindt men een dier kelderwoningen of grotten, geljjk het reik ze pleegt te noemen, welke burg. en weth. thans zoo krachtig pogen door betere woningen te vervan gen.* Dsze .grot" Wórdt bewoond door een vader en moeder, met 7 kinderen, enkele van welke qp de grond slapen. Ja d»n afgeloopen naoht werd de vader gewekt door het krijten der kinderen. Hy springt uit de bedstede en vindt de kleinen tot de horst in b^t water. Een pijp ,der waterleiding was geranten en 'dé' kelder liep Vol 'waler. Niet zonder moeite werden de kiudereh door de ouders gered. (Hbl De Léidtche Ct.' herinnert, dat één 21 tot 23 Sept te Brussel een Cbngres zal worden gehouden ter be- vordering van eenheid ip de nummering vèp garens tl .'ii 'I u ,i Si ii i in Parijs, 18 Sept. De krjjgsraad heeft gisteren uitspraak gedaati In de zaak fan Regnicr, die een gewichtige rol heeft gespeeld by dé capitulatie ran Mets. IDe'Raad beeft hen wegens verstandhouding

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2