BINNENLAND. 4 Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. INGEZONDEN. brrUl tel» «nnzien van het huwelijk, huwelijke,,fkon- j vügintviti, es:Oerlelijke recktsinaHit wordt door do Katholieke geestelijkheid nog uitgeoefend ui som mige gedeelieB vau Beieren, Saksen, VVurtembcrg, Hesson (gruotliertogdomj, Oldenburg en in V¥eim.if (groot lierlogdoinj. Als een bewijs dat dc «weering «an Ooetl» in Duitsebliind nog o«»err.w kt blijft, rerdieiit ver melding dat te llmtnau een hui-je, waar de dichter gewoon was nu en dan eene poos verblijf te houden en dat voor korten tijd was afgebrand, door dc be moeiingen «an een connté onder voorzitterschap vau den beer Sehwanitz weder is opgebouwd in deu/.eif- deu vorm als vroeger. Op den muur van het oude huts had Goethe met eigen hand zijn bekend gedicht „Ueher allen Gipfeln 1st Ituhl» enz. geschreven Ook dit schrift heeft men in het nieuwe gebouwtje terug feunneu geven, door mi,klel eener photographische af beelding, welke kort vóór den brand door een ver- eerder van Goethe genomen was. ZWITSERLAND. Vit Bern wordt gemeld, dat bij liet onderzoeken -der geloofsbrieven van 22 gedelegeerden is gebleken, dat 12 hunner van dc vereischte volmac .ten, tot ihet aangaan van een algemeen iuterimtioaaal post verdrag, waren voorzien. De hier bedoelde geilele geerden zijn die van Duitschlaiid, OostenrijkHon garije, België, Denemarken, Spanje, Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Nederland, Portugal, Zwitserland cn Rusland. De gedelegeerden vuu Egypte, Frank rijk, Engeland, Rnmeniëen Griekeuland bleken slechts volmacht te hebben om hunne regeeriugeii op het -congres te vertegenwoordigen. De vertegenwoordigers van Italië, Turkije eu Servië wonen de zittingen van bet Congres slechts bij, om daarvau kennis te geven •aan hunne respectieve regeer in gen. De algemeene beraadslagingen ofer het eerste punt van het ontwerp, den transito-vrijdom, hebben ge- jeid tut de aanneming daarvan. België verlangde ■echter vergoeding, wegens de geldelijke nadeelen, welke het tl oir.loor zal lijden. Het eerste punt, hier bedoeld, komt in de hoofd zaak hierop neder: Elke bijzondere postadministratie behoudt vonr zich de ontvangsteu van het middelhet gevolg hiervan is, dat zij tevens geeu uitkeering behoeft te doen van het fraukeergeld voor brieven, enz., zoo mede van hetgeen als zoodanig is bedoeld, maar minder bedraagt dan het vastgestelde port. Jïij de artikelsgewijze beh indeling werden art. 1 en 2 betreffende de organisatie der postvereeniging *ien omvang der posterij aangenomen, n de artikelen 3 en 4 werden voor den gan- schen omvang der postvereeniging gelijke porto's aan genomen de verhooging daarvan bepaalde men voor brieven, naar een vermeerdering van gewicht telkens met 15 grammen, en voor gedrukte stukkeu, boek werken en monsters naar een vermeerdering van ge wicht telkens met 50 grammen. Tevens werd aan genomen, dat ongefrankeerde brieven zouden worden ouderworpen aan dubbel port en dat voor gedrukte siukkeu één KG. als uiterste grens zou worden be paald. Engelstid's en Frankrijk's gedelegeerden Hamen tot heden geen deel aan dc beraadslagingen. Er werd aangenomen, dat voor verloren geraakte brieven geen hooger bedtag zou worden vergoed dan 50 franken, tenzij betrokken Staat andere be palingen te dien aanzien mochten beslaan. Vrgdom van Port werd uitsluitend beperkt tot brieven, enz., dienstzaken betreffende. Op 18 en 19 dezer hielden de leden geene zit ting, dewijl men die beide dagen had bestemd lot hrt doen van een uitstapje naar het Berner hoog land. De Bondsraad had namelijk al de leden van het congres uitgeuoodigd tot het doen van een plei- ziertocht. Het weder was echter ongunstig, zoodat het eigenlijke doel van het uitstapje werd gemist. Het hooggebergte was in wolken gehuld, en van het .zoo gewenschte vrjje uitzicht over de gletschers kon geeu sprake zijn. uit deze gemeente, die uit het kamp van Milligen terugkeerde, te Veeuentlanl overleden is, onjuist. Gouda, 24 September. Zooals wij reeds meldden zullen Zaterdag eenige sollicitanten mondeliug «orden geëxamineerd vqor onderwijzer aan de 2e armenschool. Het zijn de navolgende heeren (in alphabetische orde)de Gast, ▼an 's Hage; Groenere!d, ran Rotterdam; Hoenkamp, ▼au Utrecht; de Jong, van Haastrecht; Missel, van Schiedam; Posthumus, vanWestwaas; Schep van Schiedam; Sehriek, tan Gouda; Slavenbarg, ran Schie dam Verhage, van RotterdamVerheul, van Edam; Verhoog, van Nootdorp en Wolters, van Alblasserdam N-tar vij uit goede bron vernemen is het bericht, ook in ons blad medegedeeld, dit en dermiiioiens Op Woensdag 30 September u. s. zal te Stolwijker- sluis, iu eene gecombineerde vergadering van Dijk graaf en Hoogheemraden, met hoofdingelanden vhii deii Knoipeuervvuurd, de benoeming plaats hebben ▼an een secretaris-rentmeester, ter vervanging van wylen den heer J. Suits van der Goes. De voor dracht bestaat uit de hh. J. Post van der Borg, te Gennep, chef-de-bureau ter controle bij de Noord- brabantsch-Duiische Spoorwegmaatschappij, en G. E. R. A. liusch Evers, te Rotterdam, ten kantore van den eerstaanwezeudeu ingenieur bij de Staatsspoor wegeu. Gisteren werden de amusementen van het aanstaande seizoen geopend met eene tooneelvoorstelling van de nieuwe Rotterdamsohe schouwburg-vereeniging. Het zou niet weinig onbillijk zijn van een nieuw gezelschap te vorderen dat het reeds in de dagen van zijn eerste optreden met een in alle opzichteu uit muntend ensemble te voorschijn kwam. Niets uatuurlijker dan dat het leemten bevat, die slechts door den tyd kunnen worden aangevuld. Hei uieuwe gezelschap voldoet althans aan één vereischte, dat oumisbaar is om steeds gerekend te kunnen worden onder de goede gezelschappen, het heeft nl. het voor recht eene directie te bezitten, die genoeg goeden smaak heeft om doelmatige stukken te kiezen en kenuis genoeg om bij het engagecren vau acteurs onder scheid te maken tusschcn hen, die goedeu aanleg hebben, al is huu taleut nog weinig ontwikkeld en diegene, die op het tooneel nooit iets zullen praesteeren. Zoowel „Heengegaan" als „Jougelui" hebbeu beide beantwoord aan de goede verwachting, die wij er van hadden en zoowel 't een als het ander bevat meuigen nuttigen wenk voor opvoeders. Wat het spel in „Heengegaan" betreft, het volgende: de heer J. Haspels speelde als Jumeliu uitnemend en wij gelooven op algemeene instemming te kunneu rekenen, als wij de wijze, waarop hij zyne rol ver tolkte meesterlijk noemen. Mevr. ten Hagen maakt zich gewoonlijk aan overdrijving schuldig, doch hoe wel zij er ook ditmaal niet geheel zuiver vau blee£ was het thans niet' erg hinderlijk. De heer D. Hapsels stond zijnen broeder waardig ter zijde. Het b'ijspel «Jongelui* werd goed afgespeeld. De held van het stukje was de heer van Zuylen, die zich met onuavolgOare vlugheid en groote natuurlijkheid vau zijne taak kweet. Xiju jovual uiterlijk en pret tig voorkomen gepaard aan iauemeude manier eu maken dieu acteur tot een vriend van bet pu bliek en men moet gewis al een zeer zwartgallige natuur hebben om ouder zijne prettige scherts ernstig te kunuen blijven. Hy was gisteravond uitstekend. Wy hopen dat zyn voorbeeld gunstig mag werken op den heer vau Korlaar. Deze is blijkbaar nog zeer jong (welk gebrek eehter met den dag vdrbetert), heeft byna iets jongensuchtigs over zich eu is wel een weinig stijf in zyne bewegingen. Hy gaf echter iu zyn rol vau Max blijk, veel aanleg te hebben om een goed acteur te worden. De rol van Antoinette moest o. i. met «neer uit drukking worden voorgedragen en Mevr. van Offel was niet vrij van iets gedwongens in houding en manieren, dat onaangenaam aandoet. De heereu Legras en Haspels voldeden beide zeer goed. Deze eerste voorstelling van het nieuwe gezelschap doet ons den wensch uiten dat het nog dikwijls in onze gemeente oioge optreden. Wij betreuren het dat de zaal niet voller was, al speet het ons weinig dat de galery-bezoekers niet aanwezig waren (bij ge brek aan galerij), die gewoonlijk door het maken van rumoer en door het uitbundig lachen dikwy.s bij de meest aaudoenlyke scèue», de gezelligheid en het ge not niet verhoogen. Wy gelooveu te mogen voorspellen, dat een tweede voorstelling beter bezet zul zyn. De koninklijke goedkeuring is verleend op de be sluiten der staten van deze provincie, tot wijziging van het reglement van policie op de vaart door de schutsluis en brug aan de Gouwe onder Alphen, als mede tot regeliug der heffing en invordering van de doorvaartgclden, ten behoeve der provincie .Zuidhol land, aan die sluis. Ter vervanging van jhr. mr. H, J. va® der Heim, thans miniatfe *van fiHtncicn,'is tot lid der provin ciale staten rn het hoofdkiesdistrict 'e Hage geko zen jhr. wr. J. F. Schuorbecque Boeije, lid van den gemeenteraad, met 4C0 vau 693 geldig uitgebrachte stemmen. De heer mr. L. G. Greeve, kantonrechter, bekwam 263 stemmen. Stateo-GeneraaL Tweede Kamer. Zitting vau 22 Sept. t Deze zitting werd gehouden onder voorzitting van den heer baron de Bieberstein als oudste lid in jaren. De ingekomen geloofsbrieven van don heer van Asch van Wvk, nieuw benoemd lid in het hoofdkiesdietrict Amersfoort, werden in handen eener commissie gesteld. Aan de orde was het opmaken van de lijst van drie candidate», die aan Z M. zal worden aange boden, om daaruit een voorzitter voor bet tijdperk der volgende zitting te beuoeuieu. Als eerste candid&at werd bij de le stemming gekozen de heer Dullert, met 38 van de 71 uitge brachte stemme®. Als tweede candidaat werd bij de 2e stemming gekozen de heer jhr. Storm van '9 Gravesande, met 37 van de 72 uitgebrachte stemmeu. Als derde candidaat werd hij de 4de stemming gekozen de heer Luybeu, met 34 van de 72 uitge brachte stemmen. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zittin gen van 22 en 23 Sept. De zitting van Dinsdag werd gepresideerd door den heer Fransen van de Putte, als oudste lid in jaren. Deze liet voorlezing doen v.tu het kon. besluit houdende be noeming vau den heer de Vos van Siceuwyk tot voorzitter der kamer, alsmede vau een brief vau den graaf van Bylandt, houdende kennisgeving dat hij wegens den stait zijner gezondheid zijne betrekking heeft uederge'cgd en zich verder in het vriendschap pelijk aandenken zijner medeleden aanbeveelt. De ingekomen geloolsbrieven van den lieer de Vos vnu Steen wijk worden in handen eener commissie gesteld, die 11a onderzoek tot toelating concludeert. De heer de Vos van Steenwyk wordt daarop biu- HPiigeleid en neemt, op uitnoodigiug van den tijde lijke» voorzitter, plaats op deu voorzitterstoel. Door den voorzitter werden de geloofsbrieven va* de o>erige nieuw gekozen leden in handen van twee commission gesteld. Na onderzoek concludeerden deze conumssië* tot toelating va® die ledeu, met uitzondering van den heer Duymaer van Twist, we- gros eene onregelmatigheid ia de door hem overge legde stukken. Na eeuige beraadslaging besloot de vergadering de bedoelde leden toe te laten, m over de toelating van den heer Duymaer van Twist iu esue volgende vergadering te beslissen. De toegela ten heeren nnmen daarop zitting. De kamer nu geconstitueerd zijnde, hield de voor zitter eebe toespraak tot de leden, waartoe hij zich geroepen achtte by d'en aanvang vaü het zittingjaar en bij zijn optreden a.s voorzitter. Vervolgens werd mededeeliug geilnan van de inge komen stukken en bad de beuoetuing plaats van enkel# commissien. Voorts werd besloten de troonredl met een adres te beantwoorden. Na de trekkiug der afcleeliiigen begaven de leden zich in de afdalingen, om de voor zitters eu onder-voorzitters en ook de oommissie voor het antwoordadres te kiezen. In de zitting v*u gisteren is de heer Duymaer van Twist toegelaten, na overlegging van het gevorderde stuk. De hh. van Rhemen en Viruly zijn benoemd tot leden der huishoudelijke commissie. Het houden der beraadslagingen over het ontwerp-adres in ant woord op de troonrede is bepaald op heden ten elf ure. De Staatscourant bevat de wet van 19 8ept 1874, houdende maatregelen tot bet tegengaan van ovor- matigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. De koning heeft gisteren middag ten 4 ire ontvan gen de commissie uit de tweede kamer, belast -met de aanbieding van de lijst van candidateo voor het voorzitterschap dier kamer gedurende de tegenwoor dige zitting. Z. M. zal zich spoedig met het doen eener keuze bezig houden, zoodat reeds heden eene zitting der kamer verwacht werd, waarin de nieuw benoemde voorzitter zijne betrekking zal aanvaarden, terwijl alsdan Je werkzaamheden der kamer een aan vang nemen. Te Gorinchem is gevaukelyk binnengebracht eene vrouw uit Alblasserdam, beschuldigd van een aanslag op het leven van haren man, dien zij iu- zijnen slaap met een bijl moet hebben verwond. De wouden wa ren echter niet gevaarlijk. Aangaande het feit, dat Zaterdag op den lucht ballon van Godard door een schipper werd gescho ten, verneemt de Amst. Ct. uit volkomen vertrouwbare bron het volgende Aan boord van den beurtschipper Geert Boer, varende van Assen naar Amsterdam, werd, omstreeks zee uur op de hoogte vau Harderwyk ge komen, de ballon ontdekt. Aanstonds sees de vraag onder de opvarenden van het beurtschip 1 «Zouden er menschen in het schuifje zijn P" en daarop werd besloten met los kruit een saluutschot te doen. Dit geschiedde, en daarop meende men tot antwoord een hoornsignaal te vernemen. Om de proef op de som te htbben, werd uu nog een los schot gedaanon middellijk daarop werd weder de hoorn geblazsn, en de schippers op zee wisten dat zij schipper» in de lucht boven zioh hadden. Ziedaar de eenvoudig* geheel onschuldige toedracht der zaak. De heeren Henri ESsen en J. Elias lïaeke hebben den heer Godard een zeer prachtige tafelversiering iu zilver ten geschenke aaugeboden, ter w'aardeering en erkenning zijner groote bekwaamheden op het gebied der luchtscheepvaart. Godard heeft dit geschenk, ten hoogste verrast, daukbaar aanvaard. Hij is hoogst voldaan over de ontvaugst hem ten deel gevallen, vooral Maan dag» a middag in het Paleis voor Volksvlijt, waar hij een reception princière het zijo 's mans cigeu woorden heeït gehud. (Amst. Ct.) Dezer dagen las men in verscheidene bladen een zeer groote advertentie van Carter, Klein en Co. te Glasgow, waarin het publiek groote wiusi beloofd wordt op eeue geldbcleggiug dier heers®. Het Ha*' delsblad van heden bevat echter eeu artikel uit de Manchester Courier, waarin de gebeele zaak voor hum- lag wordt uitgemaakt en een ieder wordt gewaar schuwd geen geld in de onderneming te steken. De directie van het Handelsblad heeft dadelijk de verdere plaatsing der advertentie geweigerd en wij hopeu dat ook de audere bladen dit voorbeeld zul- len volgen. Uit Nieuwediep wordt van 22 September ge meld Er ip gisteren en heden door de visschersvloot zulk eeue belangrijke hoeveelheid visch aan de markt ge bracht, als in langen tijd het geval niet was. Alle vischsoorten brachten de helft der prijzen op, die men in de laatste weken bedong er kwamen handen te kort om de viseh voor de verzending in te pakkeu. Bij de® raad van Dokkum is ingekomen een adres van eeatge melkverkoopere, verzoekende de vaststel ling van eene verordening tegen de vervaleehiag van melk, waaraan volgens hunne bewering, sommige hun ner beroepsgeaooteu zich schuldig maken. In ee« aehry»en uit dec Haag in de ZutpkCt. leest meu Ds bekende zaak van Wouterswoude is nu ook weer iu het voordeel vau de bijzondere onderwijsman nen beslist. Gy herinnert u itumers nog wat in de Tweede Kamer over die zaak is voorgevallen Welnu, ofschoon Ged. Staten van Friesland met klem van redenen de noodzakelijkheid hebbeu betoogd, dat in bovengenoemd dorp een openbare school worde opge richt, ofschoon de heer Bergsma naar mijn meening overtuigend beeft aangetoond, dat het bestaan eener ohristelyke school aldaar volstrekt geen reden mocht zyn om Wouterswoude van openbaar ouderwys versto ken te laten blyven ondanks dit alles heeft toch de Minister Heemskerk een Kon. besluit geprovo ceerd, waarbij het besluit vau Ged. Staten, inhoudende het bevel tot oprichting eeuer school, vernietigd is. Daardoor beeft hij zeer zeker het hart gestolen van zijn collega van Lijnden, die reeds het vorige jaar Geertsema trachtte te perraoveeren om het besluit te vernietigenmaar is het wonder, dat bij de libe ralen de twijfel wordt versterkt of de toepassing onzer schoolwet wel aan goede houden is toevertrouwd? Voor het kantongerecht te Heusden is een lid der Commissie voor het Kroningsfeest gedagvaard, tot betaling van zijn verschuldigd aandeel in de kosten <lier feestviering. LI. Zaterdagavond ten ongeveer 6% ure bemerkte de stationschef aan het Malleg&t, dat de kapiteiu der atoomboot, waarmede de passagiers uit den spoortrein naar Rotterdam moesten worden overgebracht, in staat van dronkenschap verkeerde. Den beschonkene vau boord te doen verwyderen, achtte hy onraad zaam, omdat deze tegenstand zou bieden eu daardoor oponthoud te weeg brengen, ten gevolge waarvan de boot niet op den bepaalden tijd zou overkomen, en dus eeu aantal passagiers, die verder dao Rotter dam moesten, de spoortreinen niet zouden bereiken. Hy gaf daarom iu haast den stuurman en den ma chinist de noodige bevelen om ingeval de kapitein verkeerde orders gaf, te zorgen dat de dienst gere geld werd voortgezet. Te gelyker tijd zond hij per telegraaf aan den stationschef te Rotterdam bericht van bet gebeurde, met verzoek de noodige maatre gelen te nemen. Nadat de boot alstoen behoorlijk en op tyd aldaar was aangekomen, is de kapitein onverwijld ontslagen en oij de eerstvolgende over vaart stond reeds een ander op zyne plaats. Volgens bët Frankfurter Journal heeft de heer H. Beucker, ambtenaar by de telegrafie te Munchen, een toestel uitgevonden om op betore wyze dan volgens de methode vau Caseelli telegrafische dépêches te copieeren. De dépêohe, met eeue bijzondere soort van inkt op zilverpapier geschreven, wordt in het bureau van afzending op een cilinder gelegd en ver- sehynt alsdan zuiver gecopiëerd op de plaats van be stemming. De berichtgever verklaart ooggetuige te zijn geweest van eene proefneming, waarby een feestgroet, geïllustreerd met lauwer- en eikenk rausen, vervolgens dépêches met geheime teekeus, alsook met Grieksche I en Hebrecuwsche letters, daarnA een brief met een portret en eindelijk een laudkaartje zoo goed werdeu overgeseiud, dat niemand een zuiverder en betere copie kon verlangen. De toestel is vervaardigd in de werkplaats van den heer Otto Brugger en de uit- vinder maakt thans de noodige toebereidselen,.om te zorgen dat ieder afzender zijne dépêche zonder eeuige hulp vau eeu telegrafist op die wijze kan overseinen. Sedert onderscheidene jaren bestaat te Sneek eene zoogenaamde industrieschool, waar gedurende de win termaanden aau jongelieden boven de 12 jaar ouder wijs wordt gegeven in die takken, die geacht kunneu worden voor hun volgend leien nuttig te ziju. lieze vakken zijnrekenen, algebra eu meetkunde, natuur - en de eerste beginselen van scheikunde, handteekeuen en rechtlijnig teekenen. Het onderwijs wordt door 5 onderwijzers gegeveu. Ook dit jaar is die gele genheid weder opengesteld en heeft het toelatingsexa men jl. Zaterdag plaats gehad, ten gevolge waarvan een 50tal jongelieden zyn toegelaten. Dit jaar zal het ouderwijs worden gegeven in de lokalen der boa gere burgerschool. De commissie van toezicht en beheer over de Tooneelschool van het Tooneelverbond heeft zich dezer dagen geconstitueerd. Zij is samengesteld uit mr. G. vau Tienhoven, voorzitter; dr. B. J. Stokvis, ondervoorzitter; de hh. J. Elias Hacke, sekr.-peu- nigrn, H. J. Schimmel, H. de Veer, J. G. Hoop SchefFer en H. Biuger. Uilenspiegel's troonrede bevat de volgende zinsnede «De uitkomsten vau den oogst zijn zeer bevredi gend. De overvloed van graan en de lage veeprijzen verschaffen aan de bakkers en slagers groote voor- deelen, zoodat men zich in den voortdurende* wel stand dezer klassen van mensehen mag verheugen." van zal overtuigen dat het onmogelijk is voor de slach ters iu Gouda om de. vleeschpr ijzen af te slaan en toch goed oleesch te leveren. Hij kan de prijsvermin dering in andere plaatsen niet ontkennendoch schijnt zijne stadgenooten te toillen doen gelooven dat Gouda eene op zich-zelf staande markt is. Hij zegt het pu bliek te villen inlichten en het op egn beter standpunt te brengen, wij meenen dat hij niet heeft gedaanwat hij heeft willen doen en ons ten minste heeft hij niet overtuigd van het onuoodige en onbillijke om eene on derlinge vleeschhouicery op te richten. De schrijver schijnt voorts aftekeuren dat zij, die in onze courant over de oteeschhouwerij schreven, hunne namen niet noemden. Waarom? Het is geheel onverschil lig of het de heer A of de heer B is, die eene der gelijke inrichting aanbeveeltzoo slechts de argumenten die worden aangevoerd, juut zijn.) DE Redactie. Bern, 23 Sept. Het vraagstuk betreffende het brievenvervoer is opgelost door de aanneming van gematigde porto's. Bij gevolg is het welslagen van het Congrea eu de oprichting der Post-uuie verzekerd. Op de terechtzitting van den 9n September 1874, zijn de navolgende personen veroordeeld: P. L, tot eene geldboete van I.— of subs, ge vangenisstraf van een dag, wegens het te Gouda bui- teu noodzaak berijden van een met klinker bestraat voetpad met eeu kruiwagen niet beladen met glaa of aardewerk. J. C. d. E. en A. Cieder tot eene geldboete van 5.— of subs, gevangenisstraf van twee dagen, wegens in de gemeente Reeuwyk als geleider vau een met honden bespannen kar niet gaan vóór of naast de houden. Mijnheer de Redacteur Vergun het onderstaand een plaatsje in uw veel gelezen blad, als een tegenwoord op het voortdurend Anoniem geschrijf over de Goudscha vleeschprijzen, en het on»eraniwoordelijk ophitsen en opwinden der Goudscbe bevolking, tot het oprichten eener onder linge vleeschhouwerij. Hoezeer het ous als slachters, onaangenaam in de ooren klinkt, door onze eigeue stadgenooten, die hunne napen niet durven noem' n, als woekeraars U worden uitgemaakt, zoo laten wy dat voor hunne verantwoording, doch willen tevens ouze Begunstigers op een beter standpunt brengen, dan waarop zij door die anonieme schrijvers gebracht worden, en hen bij deze inlichten, dat, willen wy onze geoorloofde eu gewenschte soliditeit tegen over anderen behouden, wy het vleesch niet kunnen afslaan zooals op andere plaatsen is geschied uithoofde op die plaatsen sinds langen tyd het vleesch veel duur der is verkocht geworden, en het afslaan daar moge lijk was en op enkele plaatsen komt het nu gelijk te staan met Gouda, de meeste plaatsen staan aiieu hooger in prijs. Dit is voor onderzoek vatbaar. Het vee en andere zaken, die den boer en deu veehandel aanga iit zyn duur, dit maakt het vleesch, de boter en Uas ook duur, en waarom zoude wy niet willen afslaan, als wij afslaan konden? Waarom zoude ook by ons het bewustzijn niet leven, dat wij, zoo wy afsl •an konden en niet wildendaardoor ouze eigene huiselijke eu Maatschappelijke belangen zonden in gevaar stellen, de ondervinding leert toch ieder, in elke zaak, dat goedkoop meeatal duurkoop is, wie been voor vleesch, mager voor vet, bedorven goed voor goede waar hebben wil, koope het, maar onze eer brengt het mee zoo veel mogelyk goéde kalanten met goede kwaliteitvleesch te bedienen en met het geld onzer medeburgers niet te woekeren. Wij kunnen den veehandel niet belemmeren, zoo wij dit konden zoude er eene goedkoopere consumptie van boter, kaas enz. zijo men zoeke dus niet den ondergang van den eerzameo ambachtstand door ou derlingen samenspanning van enkele individuen, die hun eigen en niet het algemeen belang beoogenmen zoeke de reden van het niet afslaan der vleeschpry- zen niet in den Goudscbe slagter; maar men make zich eerst zijn vak eigen onderzoeke zyn voor- en nadeellegge dat in do weegschaal van het Recht, en zoo doende zal men tot de conclusie komen dat de goede Goudsche bevolking niet door de slachters, maar door de Anonieme schrijvers ten zeerste wor den misleid. Hoogachtend teeken ik my UEd. Dw. Dienaar, S. P. van der KLEIN. (Na al hetgeen in ons blad legen de hoogt prijzen van het vleesch geschreven is, kan het niet anders dan welkom zyn, dat een vleeschhouwer telf het woord vraagt en tick en zyne collega's tracht te verdedigen. De verdediging zelve laat echter o. i. wel iets te wenschen over en wij vreesen dat de schrijver er niet velen J. v. d. V. en P. N. M. Kieder tot eene geld boete van f 1.of sube. gevangenisstraf van een dag, wegens het te Gouda op den openbaren weg buiten een openbare waterbak datgene Verrichten waarvoor die inrichtingen bestemd zijn. B. v. d. K., tot eene geldboete van 7.50 of suha. gevangenisstraf vau drie dagen, wegens het verwek ken vau nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners. Eu allen in de kosten des noods invorderbaar hij lyfsdwang. Op de terechtzitting van den 16n September 1874, zijn de navolgende personen veroordeeld: G.^ H.f tot reene geldboete van 5,of subs, gevangenisstraf van twee dagen, wegens het zich in kennelijk beschonken toestand vertoonen op den open baren weg in de gemeente W&ddinxveen. W. V., tot twee geldboeten elk van 3.of subs, gevangenisstraf van een dag voor elke boete, wegens het op twee verschillende tijdstippen tasschen den In April en den In October niet hokken van eenden binnen de gemeente Reeuwyk. M. H., tot eene geldboete van 3.of subs, gevangenisstraf van eeu dag, wegens het in de ge meente Reeuwijk als geleider van een met honden en over den openbaren weg rijdend voertuig niet gaan vóór of naast de honden. F.. N., tot eeue geldboete van f 1.of subs, gevangenisstraf van een dag, wegens het te Gouda buiten noodzaak berydeo van een met klinker be straat voetpad met een kruiwagen niet beladen met glas of aardewerk. En allen in de kosten des noods invorderbaar by Iyfedwang. MARKTBERICHTEN. GOUda, 24 Sept. Bij weinig handel bleven de prijzen nagenoeg onveranderd. Polder-Tarwe puike f 10.25 a f 11.25. Mindere 9.a 9.50.Rogge puike 8.a f 8.50, Mindere 7.25 a 7.75. Voer 6.80 a 7.—. Gerst puike/ 8.a/8.50. Mindere/7.a/7.75. Haver zware 5.60 a /6.10. Ligte /4.75 a 5.25. Hennipzaad 8.75 a 9. Ter Kaasmarkt van gisteren werden aangevoerd 170 partijen kaaseerste kwaliteit 281/* a SIVa» tweede kwaliteit 24 a 27. De veemarkt van heden met gewone aanvoer, de handel traag; vette schapen ving, varkens ge schikt voor Londen van 18 a 23 cents per half kilo; magere varkens en biggen trager. Goeboter 1.55 a 1.65. - Weiboter 1.30 1.40.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2