BINNENLAND.' Uit het officieel verslag van de laatste zitting «fier permanente commissie uit de Fransche nationale vergadering Wijkt o. a. dat de heer A. Kéville, hier 4e lande welbekend als gewezen Waalsch predikant te Rotterdam, vruchteloos getracht heeft, ais lid der vereeniging" tot bevordering van het onderwijs in Frankrijk, vergunning te krijgen tot het houden van voorlezingen. -Zijne RotterJamsche vrienden zullen ■weker tuel bevreemding vernemen dat de voordrachten van den heer Rëville gevaarlijk worden geacht voor ♦de opeubare rust in Frankrijk. ENGELAND. De overgang van den rijken Lord Ripon tot de Roomsuhe .Kerk is een onderwerp van bespreking ge weest in schier al de Engelsche bladen dat ligt in 1 'den aard der za.»k by de neiging,' die bij zoovele geestelijken ven dc Engelsche Staatskerk in den laat- sten tijd is v\aargeuomen om gebruiken v.in de Roomsche Kerk te herstellen, kon men de daad van Ripon voorstellen, niet als een individueelen stap, maar als een gevolg van den in sommige kringen •bestaanden geest. Algemeen is men van oordeel, •dat Ripon zich door zijn stap ais Engehch staatsman onmogelijk heeft gemaakt. Vérder ging de Journal jdes Débat», waarin Johii Leiuoiune dezer dagen be weerde, dat wanneer in Engeland iemand de Staats kerk verliet, bij zich schuldig maakt aan landverraad, liet is de laatste uitdrukking, die de Time» aanlei ding geeft, op de zaak terug te komen het blad verklaart de beschouwiug vau den Franscheu publi cist voor geheel onjuist. Iemand, verklaart het blad, kan een volbloed nonconformist en toch eeü echte Engelschman zijn; zelfs Katholieken bij over-lcveriug waren volstrekt niet in strijd met het Engelsche staatsleven, maar alleen wat inconsequent iu hun geloof. Maar, gaat het blad Voort, de omstandig heden zijn veranderd; wanneer iemand tegenwoordig de beginselen aanneemt, die het Katholicisme van onzen tyd als de zijne proclameert, beeft hij veel meer gedaau dan een nieuw geloof aannemen; hij heeft in enkele zeer belangrijke zaken zich geheel overgegeven aan de macht vau don priester en zijn geweten onderworpen aan een potentnat, die openlyk iyk de beginselen vervloekt, waarop de Engelsche Staat sinds drie eeuwen berust. Het feestmaal, door den iordmayor den leden van het Oostersch congres aangeboden en waarmee dat Oongrés werd besloten, is zeer schitterend geweest; Ï5t) personen namen daaraan deel, waaronder vorst Karei van Rurnenië, de patriarch van Syrië, de Syri sche bisschop van Jeruzalem, enz.; de laatste drdögeti door hnn nationale kleeding uiet weinig by tot ver- ëieriug der tafel. l>e toast op het congres, döor den gastheer uitgebracht, werd iu het Engelsch beant woord door den hooglceraar Lepsins. Verder werd nog het woord gevoerd door den patriarch van Sy rië, door Max Muller en ten slotte door vorst Karei van Rumenië, met een toast op de vrouw vau den lord-mayor, terwijl hy zijn genoegen betuigde gedu rende de congresdagen te Londen geweéat te r.ya. Eenige dagen geleden heeft in de nabijheid van Drogheda weder een groote Feniansche demonstratie plaats gehad daar ligt een0 der oude hoofden van de Fenians, kolonel Leonard begraven, een man die zich in den opstand van '67 een naam heeft gemaakt. Het gelukte hem om naar Amerika te Ontvluchten bet vorige jaar keerde hij naar Ierland terug om er 4e sterven. Op zyn graf werd nu een gedenkteeken •opgerichtde optocht was wel vier Engelsche mylen lang; men zag tal van groene tlaggen met de ge wone opschriften. DUIT S C^H^rA*N~DL By den onlangs te Meiningen plaats gehad hebben den brand is weder 'gebleken, dat de meeste brand- j kisten en kasten niets waard zyumet uitzondering van een eukele die by hot instorten van -een htwa bedolven werd zijn in allen de papieren geheel 4ot asch verbrand, het zilvergeld gesmolten en verschei dene zyn zelfs door de hitte gesprongen. In die eene kist, welke bedolven werd, is tooh bet papier geheel verschroeid. 4 In de Zeitung für Lotharingenwelke te Mdtz het licht ziet, wordt een opmerkelijke bijzonderheid medegedeeld met betrekking tot de resultaten der optie.* Volgens het beweren der Fraoschgezinde party in de ryksproviucie en de met baar gemeene zaak makende Fransche dagbladen, hebben minstens derdehalf honderdduizend personen in Elzos-Lotha- ringen zich indertyd verklaard ter gunste van de Fransche nationaliteit. Thaus blij kt nit een officieel stuk het volgendevolgens de resultateu der volks telling, welke in het afgeloopen jaar heeft plaats ge had en waarvan de uitkomsten thans openbaar wor den gemankt, bevonden zich destijds in Fiankryk en in JUgerië 126,243 personen, die door „optie" Franschen zijn gebleven. Hierbij moet nog het volgende in «aomerking worden genomen: drie vierde gedeelte «an dit cyfer was reeds vóór 1870 in Frankrijken in Algeria gèvestigd, zoodat van bedoeld aantal uit EIzas-Lot haringen niet meer dan ruuu 30,000 per sonen herkomstig kunnen zijn. Gouda, 2^6 September. Z. M. de Koning heeft benoemd tot voorzitter ran dc Tweede Kamer der Staten-Generaal, gedurende het aangevangen zitting jaar den heer mr. W. H. Dullert. Woensdag a. st. zal de eerste vergadering plaats hebben voor het aanstaandeseizoen van de Deba tingclub." Op die vergadering zal de beer dr. W. Julius spreken over den opstand op Cuba, waarbij hij de volgende stellingen zal verdedigen 1>°. De a«rd van dezen opstand wettigt geene be zorgdheid voor ons gez.ig op Java. 2°. Spanje zal Cuba binnen kort verliezen. 41°. De N. Ainerik. unie moge veel kans hebben •p het bezvt van Cuba, voor het eiland zelf is die annexatie niet wenschelyk. De dcbating-elub verdient ollesziua, de belangstel- liug van ieder, die er prijs op stelt ie debatteeren en te houreu spreken over allerlei gewichtige quaesties van den dag. De' vergaderingen zijn gezellige, nut tige bijeenkom>teu, die voorzeker onder de genoege- lykste in de*e gemeente knnneu gerekend worden. Ieder, die zich tuin het bestuur opgeeft, kan na bal lotage lid worden. Gisteren avond had de openbare samenkomst plaats van de afdeeling „Gonda" der Gustaaf-Adolf-Vereeni- ging in de Remunstrantsche kerk alhier. De heer J. W. A. Roijaards, president der afdeeling, opende de vergaderingen zeide dat ofschoon de afdeeling iu deze gemeente, die eerst sedert een groot jaar be stond, reeds vele teekenen van belangstelling onder vonden had, die belangstelling nog meer Algemeen behoorde te zyn. Waarschijnlijk Was de reden gele- geu iu mindere bekendheid met het dojBl, en daarom was dan ook deze vergadering bijeengeroepen, (lie de strekking der Vereeniging meer bekendheid zou ver schaffen en dientengevolge, naar de verwachting van het bestuur, ruimere ondersteuning zou ondervinden. Daarop nam de heer dr. E. Laurillard uit Amsterdam 't woord. Nadat eerst nog een gezang aangeheven was, begou deze met de vervolging te schetsen die het Protes tantisme te lijdeu had gehad in de zeventiende eeuw door Ferdinand II, die hel katholicisme beschermde en ondersteunde en onder wiens bestuur door de be kende veldheeren Tilly en Walleiretein de wapenen tegen het Protestantisme werden gevoerd. De Pro testanten werden zwaar verdrukt. Doch toen de nood het hoogste was, was de hulp 't meest nabjj. In Mei van hetjaur 1630 verliet de dappere koning GusUaf Ado'f zijn land eu trok met een aantal moedige strijders de zee over om het Protestantisme te be schermen. Aangeland was zijn eerste werk neder te kuieleii om dèn Koning der koningen hulp te vragen, waut hij was niet alléén een moedig, doch ook vroom mau. Hij en de zynen streden dapper en behaalden o. a. een luisterrijke overwinning, bij Brei- teufcld {17 Sept. 1631), doeh in den veldslag by Luizen, deu 16 Nov. 1632, werd hij gewond en gedood. Ter eere van den koniak yken held, -die «tierf voor de goede zaak, werd een gedenkteeken opgericht op de plaats van r.jju dood, doch beter monument dan van metaal of steen was de vereeniging, die zich "naar hem noemde, de Gustaaf-Adoli-Vereeniging. Deze vereeniging» verdiende de sympathie van ieder Protestant Zy is eene vredelievende verpeniging,die niet scheldt of schimpt of strijdt, en hoewel vele vereenigiu- gen, zeide spr^ juist zonder dien strijdlust spoedig zou- Üen verdwyi.cn, de Gustaaf-Adolf-Vereeuigiug vond juist haar kraebt in haar vreedzaam karakter. Voorts be schermde zy alle Protestaoksche gemeenten, zonder te letten op richting of déukwijze. Zoowel reohtzin- nigen als vrijzinnigen, zoowel Calvinistisch- als Lu- iherschgeziudey konden rekenen op hare hulp, Waar die noodig was.' Zij, wier eerste vraag ie by vefzoek tot bijstand: *welke richting zyt gy toegedaan?" hooren niet in deze vereeniging, doch anders allen, die hart eu -ziel hebben voor de Protestantsche zaak. Vele personen zyn nog verkeerdelijk in de meening dat 't niet goed is voor buitenlands werkende vereeni- gingen geld af te staan en om diegenep te overtui gen dat ook hier te lande door de verëenigiyg'iets gedaan werd, noemde spr. een aantal plaatten uit ons land op, die vRn de Gustaaf-Adolf-Vereeniging ondersteuning hadden genoten en nog genieten. Zij werkt echter Vooral daar, waar in katholieke landen of streken Protestantsche gemeenten bestaan, dia stoffelyken en zedelyken steun behoeven om te blyven bestaan of daar, waar zy niet bestaan, ejr< op te richten. De vereéniging is voorts indireét gericht tegen die groote macht, het katholicisme, die de ?iak der vryheid zou willen kprtwieken, binden en tefl laatste verworgen. Zy verdient gesteund te wwfdwi door alle Protestanten. Toen de redenaar had geëindigd, werd door de ver- eeuigden een gezang aangeheven en daarop betrad de heer J. Ciaandijk uit Rotterdam het spreekgestoelte. Deze was vnu meening dat de reden waarom zoo vele nog geen leden der vereeniging waren, gezocht moest worden in het spreekwoord „onbekend maakt onbemind Deze samenkomst kon niet veel meer dan een vluehtigen indruk te weeg brengen, maar zoo men goed op de hoogte der zaak was, goed de strekkingen werking der vereeniging kende, zou ieders eigen hart en gemoed bewegen de zaak door't lid maatschap te steunen. Spr. beval ieder die meer van *t werk der vereeni ging wilde weten 'f tijdschrift van de vereeuigiug oaa. Hij weuschte iets mede te deelen aangaande de onder stand die er gevraagd werd Het verslag van al die aanvragen was eentoonig, beschamend eu bedroeveud; hier een onderwijzer die met moeder eu ^zes kinderta moest leven van 220 fl., welke schrale belooning hem nog niet eens werd uitbetaald, daar een ander die geen kleêren had tot verwarming, geen voedsel tot voeding en meer dergelyken. Door de ooilog van Pruisen tegen Oostearyk waren in Bohcmeu vele eertijds bloeiende gemeenten in verval geraakt, evenzoo in den Elzas tengevolge van de oorlog in 1870. Deze gemeenten hadden dringend hulp noodig. In Spanje en Italië waren daarentegen nieuwe gemeenten gesticht, doch ook dia hadden behoefte aan ondersteauing. En voor die vele be hoeften en die talrijke aanvragen ken men weinig doen, daar men betrekkelijk over weinig middelen kon beschikken en „het ryke Holland" aleehts et* 5000 leden der vereeniging telde. Dit getal moest grooter worden en in 't vertrouwen dat menigeen ook iu deee gemeente daartoe lust zou gevoelen, waren in de zaal briefje*, tot onderteekening verspreid, die men bij den penningmeester als bewijs van zyn wt-nsch om lid te wórden, kon bezorgen. Spr. vertrouwde dat vele personen aan de roepstem dezen avoud gehoord, gevolg zouden geven en lift worden der vereeniging. Met het zingen van een geznng en het uitspre* keu van een gebed werd de vergadering gesloten. VERGADERING van bun GEMEENTERAAD; Dinsdag den 29n September 1874, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld De staten van begrootiag der inkomsten en uit gaven van de gesubsidieerde instellingen van ïyelda^ digheid. a Hut voorstel om 308 beschikbaar te stellen tot het doen vervangen van de kraan bij hek A mate p- damsche teer door-een eikenhouten paal. 1 Adres van den beer G. A. Oudijk, om'vergunning tot het leggen van eene brug over*ecne sloot achter de Breedstraat, uitkomende aan het plantsoen langs de Kdtteusingelgracht. Een voorstal vau de Plaatselijke Schoolcommissie om de nieuwe Armenschool uitsluitend te doen be zoeken door vrouwelijke leerlingen en de bestaande school door nraunelijken of omgekeerd. Te benoemen: Twee leden in de commissi* van Fabricage. Een lid in de plaatselijke schoolcommissie. Vijf leden in de openbare gezondheids-commissie. Twee leden in de 4eommissie van toezicht over de stadsmuziekschool. Een hulponderwijzer aan een der openbare scholen van lager onderwijs. Voor de aanstaande examens hebben zioh in Zuid- Holland aangemeld voor de akte van boofdonderwy- zer 71, hoofdonderwijzeres, 5, hulponderwijzer 51, bulponderwijzeres 82; wiskunde 21; Fransoh, onder wijzers 88, onderwijzeressen 30; Engelsch, onderwij zers 10, onderwijzeressen 22: Hoogduitsch, ondórwy/.erê 16, onderw'yzeresseu 6; teekenen, onderwijzers 12, onderwijzeressen 4;-laixdboüw 11; gymnastiek, on derwijzers 12, onderwijzeressen 1; handwerken 42, huisonderwyzeres (rekenen) 1tottal 885 candidate*. Dé machinist-leerling le klasse J. T. Faftel, van Berg-Ambacht, aan boord van Zr. Ms. schróefetoom- schip het Loo heeft met goed gevolg examen afgelegd voor machinist 3e klasse. In de buurtschap Zuidbroek en 5e omliggènde buurten, heerscfit tliéns de hondénziektq, vrawiët fte eerste versohyuselen zich openbaren dóór luste loosheid ep weigering van voedsel. Stfttdn-Generftal. Tweede KamKe. 2ittiii- van 24 en 25 Sept. In de zitting' van Donderdag heeft de heer Du|ieit het voorzitterschap aanvaard met het houden der vol gende rede: ,öij ket op nieuw aanvaarden van het voorzitter schap dezer aanzienlijke vergadering voel üc m|j ge drongen u mijnen dank te bétuigèn voor de tefte blijken van ittedewerkiüg .en welwüleridheld, Vroeger van u ondervonden bij het vet vullen van de rifoéjé- lijke taak die op den Voorzitter'rust en doe ik «et vertrouwen een beroep op u, om mij ook nu weder uwen steun te verleenen, die mij onmisbaar is. Al beeft het *orig zittingjaar niet dat alles op geleverd wat daar»au mocht verwacht worden, toch is het aan ons gelukt door ingespannen arbeid ge wichtige zaken tot stand te brengen of voor te be- reiden. Zal deze zitting vruohtbaarder in uitkomsten zyn De openingsrede des koning geeft het vooruitzicht, dat wij geroepen zullen worden tot regeling van onderwerpen, betreffende alle takken v<tn de staats dienst. Wanneer wij onze taak met ijver en last op vatten en ons bij het handhaven vau den vrijzinni gen geest onzer grondwettige instellingen door niets laten afleiden van de behartiging van het algemeen belang, dan gewis mag men zich vleien dat veel goeds en gewichtigs zal tot stand komeu. En dit is te eerder te verwachten omdat, al moge er onder ons groot verschil van meeniugeu heerschen, wij toch allen daarin overeenkomen, dat bij ons boven alles staat: liefde voor het vaderland en gehechtheid aan onze instellingen. Ik verklaar het voorzitterschap van de tweede ka mer der staten-generaal te aanvaarden." Overeenkomstig de conclusie der commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer jhr. mr. van Asch van Wijk, werd tot de toelating van dien heer besloten. Na het afleggen der ge vorderde eeden nam die heer zitting. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de ingekomen wetsontwerpen; ahmede vau onder scheidene kón. besluiten en regeerings-bescheiden of missives, waaronder de intrekking door den minister van oorlog vau het aaubangig gebleven wets-ontwerp tot wyzigitig van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting van 1674, en het kon. besluit waarbij de minister van financiën wordt gemachtigd de staatsbegrooting voor 1874 aan te bieden waarop besloten is, dat dit zal plaats hebben op heden, des namiddags ten 5 wp. Na het trekken der afdeelingen werden tot voor- Etters daarvan benoemd de hh. Lenting, Schimmel- pen 11 inek, Wintgeus, de Bruyn Kops en Blussé, en lot leden der commissie voor het ontwerpen van bet adres in antwoord op de troonrede de hb. van Loon, Nierstra8Z, Begrain, Mackay en Jonckbloet. In de zitting van gisteren is ingekomen eene aan bevelingslijst voor de benoeming van een lid in den hoogen raad, ter vervulling vau de vacature Heems kerk Az. Deze lijst is aldus zamengesteld1®. mr. 'II. F. Landtsheer, raadsheer in het prov. gerechtshof in Zeeland 2°. mr. J. Telting, raadsheer iu het prov. gerechtshof in Frieslaud; 3°. mr. 8. Tjaden Bus- mano, president van de arroud.-rechtb. te Groningen; 4°. mr. H. Machielsen, procureur-generaal by het prov. gerechtshof in Overijssel; 5°J mr. A. A. de Fin to, raad-adviseur bij bet departement van jnstitie; 6°. mr. W. B. 8. Boeles, raadsheer in het prov ge rechtshof in Drenthe. De dag tot het opmaken der nominatie zal nader bepaald worden. Door de regee ring is ingetrokken het aanhangig gebleven ontwerp tot afschaffing van den zeepacoyns. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van 24 8epi. In deze zitting was aande orde het ontwerp tan adres aan den koning. Dat ontwerp gaf slechts tot eené enkele opmerking aanleiding. Na de goedkeurirfg der onderaeelen, werd het geheele concept-adres met algemeeue stemmen aangendmen. Het zal Z. M. door eene commissie worden aange boden. De kamer is daarop tot nadere byeenroeping gescheiden. Het goedgekeurde ontwerp-adres is in hoofdzaak gen •weerklank van de troonrede. De paragraaf betreffende het onderwijs luidt echter als volgt: De betniging, door Uwe Majesteit ook thans weder afgelegd, dat het ondcrwys Uwe Majesteit steeds ter harte gaat, vónd by» ons onverdedden weerklank. Aapgenaam zal het on9 zyn mede te werken om een wet ophethooger onderwys tot stand te brengeu. Wy hopen, dat de ernstige overwegiimen omtrent andere takken van ondcrwys, bet hoofdbeginsel der bestaande wetgeving onaangeroerd en befeiligd latende, lot vefbètering zullen leiden. De Commissie üii de Eerste Kamer der Staten- Generaal, belast met ae aanbieding aan Z. M. den Koning van het adres van antwoord op de Troonredó, heeft zich gisteren namiddag ten 0 ure, met den Voor zitter aan het hoofd, van die taak gékweteo. Öe wet van Ï9 Sept. 1874, houdende maatregelen tot hét tegengaan van overpaatigen arbeid en ver- waarlooziog van kinderen, bevat de volgende bepa lingen Art. 1. Het is verboden kinderen beneden twaalf jaren in dienst te nemen of in dienst te hebben. Art. 2. Het verbod van art. I is' niet toepasse lijk op huiselyke en persoonlijke diediten en óp veld- arbéia. Art, 3. Wegeni overtreding van art. 1 zijn aan- sprakelijk de hoofden of Bestuurders der onderne mingen, in of bij welke bet kind iu dienst is be vonden. Heeft de indienstneming plaats gehad buiten weten van .de bij het vorig lid aansprakelijk gestelden, eu bewijzen deze, dat zij de overtreding, onmiddellijk na daarvan kennis te hebben bekomen, hebben doen ophouden, dao wordt degene aansprakelijk gesteld, die het kind in dienst beeft genomen. Art. 4. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met geldboete vau ƒ3 tot 25 en gevangenisstraf vau 1 tot 3 dagen, te zamen of afzonderlijk. By herhaling van overtreding binnen een jaar na eene vroege veroordeeling wordt altijd gevangenisstraf toegepast. Overgangsbepalingen. Art. 5. Het, verbod van art. 1 dezer wet is gednrenfte het eerste jaar na hAar in werkiug treden slechts van tocpissing op kinderen beneden tien jaren, en gedurende het daarop volgende jaar slechts op kinderen beneden elf jaren. De liberale Kiesvereeniging te Franeker heeft, nadat de heer Fransen van de Putte voor de candidatnur als lid der Tweede kamer had bedankt, tot candidaat gesteld prof. 8. Vissering te Leiden, met 13 van de 20 stemmen. Naar men verneemt, zal te Hoorn als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de liberale partij worden gesteld mr. G. de Vries, afge treden minister van justitie. Bij de verkiezing van een lid der prov. staten van Zuid-Holland, is in hot hoofdkiesdistrict Oud-Beier land gekozen de heer vnn Driel, burgemeester van Putterehoek, met 258 stemmen. Op den he^er Kluif- hoofd, burgemeester van Numansdorp, waren uitgebracht 108 en op den beer Vaarzon Morel, burgemeester van 's-Gravendeel, 47 stemmen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten dat de tot dusverre in gebruik zijnde bur gerlijke begraafplaats te Giessen-Nieuw kerk met 1 Januari 1875 zal gesloten worden. Mocht op ge noemden datum de nieuwe in aanleg zynde begraaf plaats niet gereed zijn, dau zullen de iyken in naburige gemeenten ter aarde moeteu besteld worden. De minister Heemskerk is Donderdag morgen aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij op zijn torentje zat te werkeu, ontdekte men, dat een der balken, waarop 's Ministers kamer rust, zoo vermolmd was, dat ieder oogenblik geheele inzakking stond te wach->- ten. Dat bracht natuurlyk in het departement vrij; wat consternatie teweegde minister is terstond ver huisd en een groote verschikking van de andere ambtenaren was daarvan het gevolg. (Pad) Men deelt aan de N. R Ct. het volgende als een loffelijk voorbeeld van eerlijkheid mede LI. Maandag had ik m|j van Rotterdam naar 's Hage begeven, om den optocht bij de opening der zitting van de Stateu-Genernal te zien. My ten 1.' ure aan den Vy verberg bevindende, was daar een groot massa volk byeen, toen in het gedrang mij een militair in haast voorbij schoof Op dat oogenblik bemerkte ik, dat ik mijn gouden horologie miste en, terwijl ik eenigen tijd zoekende was, of het sóms kon gevallen zijn, kwam uit de menigtevdie militair naar mij toe en maakte met eenige hoffelijkheid zijne excuses, dat bij het paaseeren het horologie aan een zijner kleedingstukken was blijven hangen; onmid dellijk verdween hy weder ouder de men|gte, en liet mij by na geen tijd hem myn dank te betuigen. Donderdag namiddag is te Amsterdam de heer Godard op oieuw met zyn ballon, de Uétéorevan het terrein by het Paleis voor Volksviyt opgestegen. Eene aanzienlyke menigte, waaronder vele vreemde lingen, was om en op het terrein tegenwoordig. De hh. J. G. "Verschuur en A. N. baron de Vos v%n Steen wijk maakleu den tocht mede. Weder moesten twee passagiers op het laatste oogenblik worden afge wezen. Des avonds ten half tien ure is Godard, na eene prachtige reis over de Zuiderzee, nedergedaald te Zuidbtoek' by Sappe meer, prov. Groningen. Van Urk ontvangt de N. R. Ct. onder dagteeke- ning van 24 September, hef volgend berichtHeden avond ten 6 uur was hier de luchtballon van Godard iq het gezicht. Hy bewoog zich in de richting van Urk. Boven dit eiland gekomen, daalde men tot op 400 meters, maar te westelijk. De reizigers Waren zichtbaar en het hoorngeschal was hoorbaar. Het luchtgevaarte bewoog zien verbazend snel. Ten kwart over 6 uur was de ballon uit het gezicht. Misschien zal het velen niet bekend zyn, dat vau den burgemeester van der Werff nog een mannelyk na komeling bestat. Het is de heer N. J. fan den Worm, burgemeester van het schiereiland Schiermon nikoog, die van moóderszyde van Leidens burgervader afstamt. Hy is door de feestcommissie tot Viering, van het beleg en ontzet van Leiden uitgenoodigd tot bijwoning der op 3 Oat. te houden feesten. De gouden gedenkpenning, indertijd aan deu bur gemeester van der Werff uitgereikt en bij den heer van den Worm|in bezit, zal dau mede bij de andere voorwerpen tot het beleg betrekking hebbende, wor den tentoongesteld. De hoogleeraar Kern te Leiden zal in de twaalfde uitgave vgg Broek haus' Conserrations-Lexikoa het artikel Nederland bewerken. (U. D.) In de Alkrn. Ct. leest men het volgende ingezon den stukje: „In vele plaatsen slaat het vleesch by de lagere prijzen der koeien af, te Alkmaar nog niet. Zou het niet kunnen? Laat ons eens zien. Een flinke koe koopt men tegenwoordig voor 280, hoogstens 300; veiligheidshalve stellen wij 325. Schoon aan den haak weegt die koe 765 balve kilo's; 70 halve kilo's haas, muisjes en biefstuk 5 65 cents ge ven 45.50, de overige 695 halve kilo's a 50 cents 347.50, de kop, tong en pooten 4, te zamen 397 (het losse vet laten wij voor memorie, de huid voor de belasting.) Alzoo behaalt de slager op deu koopprijs 72 winst, of zooveel meer als die prijs tegenwoordig minder is. En bedenkt men, dat er slagers z|jn, die, behalve de kalveren, 5 a 7 koeien in de 14 dagen slachten, dan is bet na te gaan, dat zij ieder, gerekend dat de kalveren knechtsloon, patent, enz. betalen 250 per week, en zelfs bij ryzing der veeprijzen met 20 pCfc. nog 200 per week veruienen. Geen wonder dan ook, dat zulk een slagersbaas zooals onlangs een no'aris ver telde zich niet kan bemoeien met het uitzetten van zijn geld op kleine hypotheekjes, daar slechts roote zijn aandacht verdienen. Maar evenmin is et te verwonderen, dat de verbruikers zich de vraag voorstellen, of zy niet door samenwerking in staat zouden zyn, zich zei ven en het algemeen van goed- k00per vleesch te voorzien, en bovendien nog eene behoorlijke rente te maken van het geld, dat zij tot dit doel beschikbaar stellen?" Dezer dagen heeft een 16mrige knaap te Kampen zich verdronkeu uit vrees vpor straf, waarmede zyu vader hem bedreigd had. \Eergisteren en gisteren schoolden avonds een grdó^anntal fabrieksarbei ders en leerlingen te zamen voer de woning der ouders van den knaap en gaven door luid schreeuwen en tieren lucht aan huune verontwaardiging. Had den niet de politie en ryksveldwacht, ter plaatse aan wezig, het woedende volk weerhouden, dan zou het tot gewelddadigheden gekomen zijn. Naar men uit het Westland meldt staat het met de vooruitzichten op den druivenoogst alleszins gun stig. Men is reeds met de verzending begonnen. Naar wjj vernemen, is door eenige heeren te Arn hem eeu brief gezonden aan de heeren Carter, Klein Co. te Glasgow, met verzoek om hen te noteeren voor een aanzienlyk bedrag aandeelen in de geldbe- legging-wedrennen, enz. De heeren hebben echter het bedrag dier aandeelen niet overgemaakt, als grond daarvoor aanvoerende, dat, daar zij toch alt|jd moes ten winnen en den inleg terug krijgen, overmaking hls finaal overbodig moest worden beschouwd en slechts eene onnoodige moeite, tijdverlies en aanteekeuing- kosten veroorzaakt. Die heeren méehên, dat de zaak eenvoudiger is, indien de heeren Carter, Eletn Co. hunne winst, na aftrek van de 5 °/0 provisie, overzendendan is de rekening op de eenvoudigste en gemakkelijkste wyze gelik wideerd. De juistheid dezer redeueeriog boven allen twijfel bevindende, haasten wij ons, onzen lezers die mede te deelen en aan te raden, dit voorbeeld te volgen en' aandeele^i te nemen zonder geldverzending, 't geen dit bijzon der voordeel aanbiedt, dat iemand, zonder iels/te bezitten, schatryk kan worden. (N. A. C.) 1 mmm INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur De veelvuldige en uiteenloopende beschouwingen over de weezenverplegihg, die tnatis in verschillend^ bladen meer en meer de aandacht wekken, troffen wy ook aan in Uw nummer van den 20n dezer, in een stuk óver Weezen verpleging, geteekend „W.« Niet geheel de zienswijze van dien schrijter doe lende, en niet gezind die zaak, in hetpiibliek *met eenen onbekende te gaan behandelen, verzoeken wij door het plaatsen 4«zer regelen, ötis.de gelegen heid te schenken, den Heer W beleefdelyk uUteimt- digen,, ziöh' by ondsrgeteekencfen te willen aadkiéldth, ten einde niet vluchtig maar volledig, met ëp of meerderen onzer, op eenen Zondag én eenéq Kerkdag den gang van opvoeding, onderwys erf verzorging'iu het gestioht onder ons bgatuur staande, te komen gadeslaan. Ons vleiende dat langs dien w^g Zyn Es oordeel

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2