BUITENLAND. BINNENLAND. Huitcnlaiidscli Overzicht. Gouda, 3 October. Bevoorrechting van (Jen een, onbillijkheid jegens <len ander zón dus op deze wijze onver mijdelijk zijn. Keen, verreweg verkiesljjk boven dien weg zou het zijn in eens den goeden maatregel ge heel uit te voeren, en allen een flinke, billijke, zeer noodige verhooging te geven. Het is te begrijpen, dat men niet zonder lang durig beraad en ernstige overweging der voor- en nadeelen tot een zoo kostbaren maatregel overgaat. Nu echter meer en meer de wensche- lijkheid dier hervorming in 't oog springt en zich de noodzakelijkheid daartoe doet gevoelen, mag men niet langer wachten eene verhooging in te voeren. Zoolang deze verbetering niet tot stand is gebracht moet er zoo nu en dan by herhaling op worden gewezen, opdat blijke van de dagelijks veldwinnende overtuiging dat trac- tementsverhooging noodig is. De weldenkende ingezetenen, die daardoor voortaan iets meer zullen moeten betalen, zullen niet tegen eene dergel ijkt-verhooging gestemd zijn. Het is waar, er worden altijd menschen gevonden, die wanneer er geld wordt geëischt in het al gemeen belang, slechts noode, schoorvoetende en alleen omdat zjj weten daartoe gedwongen te kunnen worden, er toe overgaan het ver schuldigde deel te betalen, maar zij, weikever- stand genoeg hebben en men moet al zeer weinig hebben om 't niet in te zien om te weten dat alleen goede betaling goede ambtenaren geeft, znllen niet tegen onbedoelde verhooging hun stem verheffen, maar integendeel gaarne, van ganscher harte iets meer betalen, dan zij tot nu toe gewoou waren. Yoör de bewustheid van goede ambtenaren te hebben, wil men zich na- tnurlijk wel eenige opoffering getibosten. In bovenstaande regelen hadden wij hoofd zakelijk het oog op Gouda, doch ook op andere gemeenten is een en ander toepasselijk, daar bijna overal het treurige feit bestaat, dat de tractementen niet in evenredigheid staan met de grijzen der eerste levensbehoeften in den te- genwoordigen tijd. Overal moesten die traete menten worden herzien en 't moest bedacht, dat de gemeenten verplicht zijn hare ambtenaren goed te betalen. Het feit toch, dat voor iedere openkomende betrekking zich een menigte sol licitanten aanbiedt en dat men nooit behoefte beeft aan liefhebbers voor een postje, dat zelfs zeer weinig inkomsten verzekert, mag nift aan leiding geven dat men de tractementen niet verhoogt. Vooreerst znllen die personen, een maal benoemd, er nog op andere wijzen iets bü zien' te verdienen, dat allicht aanleiding zal geren, dat zij hunne gemeente-betrekking meer of minder nonchaleeren en ofschoon zjj zorgen hnn plicht te doen en te voldoen aan de gestelde eiscben, znllen zij niet met hart en ziel zich aan hunne betrekking wijden en alleen ambte naren, die dit doen, kannen den naam verdie nen van goede ambtenaren, zooals voor een goeden gang van zaken noodig is. Ook het rijk mocht, wat betreft de betaling van ambtenaren, wel een beter voorbeeld geven. Men moge vrjj klagen dat de fabriekanten hjiune werklieden slecht betalen, bet is evenzeer e$n billijke klacht dat het rjjk hen, die arbei den in 's lands dienst, ook slecht salarieert. Zij, die dag aan dag werken ten nutte van het rjjk hebben evenzeer recht om in staat gesteld te worden onbekrompen te kunnen leven en niet, zooals veelal het geval is, moesten zij de toe komst met bezorgdheid te gemoet gaan. Wij geven de hoop te kennen dat in een en ander spoedig verbetering moge komen, en dat rijks- en gemeeute-tracterhentea weldra flink mogen worden verhoogd. W. Thiers is te Turin. Hij heeft de aldaar gevestigde Franscheu ontvangen. Hij herhaald^ /yi-e verklarin gen, ten gunste der republiek en deed vooral uit komen, dat het herstel der monarchie eene onmoge lijkheid «as. Tm aanzien van de Orénofyue, het Fransche oor logschip, dnt nog steeds in de wateieu van Italië vertoefde en ter besci.ikking vau den heer de (Jo reel- lts, gezant van Frankryk bij den Heiligen stoel, stond, is thans in den ministerraad eene b< s ïssiug genomen, waardoor aan de geschillen met Italië daaromtrent een einde zal komen. Nog aitijd werd in het ver blijf van dat schip in de I aiiaaiioche watereu de handhaving van het beginsel van interventie gezien, waartegen van de zijde der Italiaansche regeering herhaaldelijk werd geprotesteerd. Het schip is thans ter beschikking van den minister van marine in Frankrijk gesteld, die het ieder oogenblik kan terug» roepen. Dit besluit heeft in de ultramoutaansche bladen een geweldige verontwaardiging verwekt. Louis Veuillot vooral is er tegen te velde getrokken. Zelfs is beweerd, dat als de Orénoque heenging de paus zou medegaan terecht wordt naar aanleiding daarvan gevraagd, hoe het dan met de gevangenschap zit? De Eugelsche bladen zijn over 't geheel weinig ingenomen met Gladstone's geschrijf in de Contem porary Reviep over bet ritualisme; zelfs bevriende bladen maken de opmerking, dat de ex-premier de eigenlijke quaestie onaangeroerd laat, namelijk inhoever men recht heeft in de Engelsclie kerk Roomsche ge bruiken in te voeren; Gladstone bespreekt de zaak uit een algemeen oogpunt, wijst op het koude van den Engelschen ecredienst door verwijdering van alle kunst, terwijl hij aan den anderen kant de over drijving van de kunst iu het ritualisme wraakt waar nu het juiste midden gulegen is, zegt hij niet, waarschijnlijk omdat het iu zijn eigen hoofd op dit puut nevelachtig is. Noch rituuiisien, noch de anti- ritualisten zijn nu tevreden. Het best is bet slot van ziju artikel bevallen, waarin hij op de onhoud baarheid van de stellingen van de nieuwe Roomsche of Ultramoutaansche Kerk terugwijst. Bij een keizerlijk besluit van 29 Sept. is de Oos- tenrijk8che rijksraad tegen 20 d«zer bijeengeroepen. Uit Muncheu wordt aan de National-Zeitung de volgende meJedeeling gezonden. Voor eenige maan den is door de regeering eene commissie benoemd, aan welke dc lust werd opgedragen, rapport uit te brengeu betreffende de quaestie der invoering van* het verplichte burgerlijk huwelijk in Beieren. l)e bedoelde co in missie heeft die taak -voltooid en uit het door baar ingediend rapport, waarmede de Regeering zich heeft veteenigd, blijkt dat voor Beieren eenige wyzigiugen xau de iu Pruisen ingevoerde wet noodig worden g&SK Bij de aanstaande beraad slagingen over een rydwet op dit punt, in den boezem van den Bondsraad, zal dit rapport strekken als richtsnoer voor de Beiersche gevolmachtigden. Die verlangde wijzigingen zijn echter niet van principi- eelen aard. Van officieuse zijde wordt steeds ten stelligste,ver zekerd, dat de houding van Ruslaud ten opzichte van de Spaansche quaestie volstrekt geen verandering heeft gebracht in de goede verstandhouding tusschen de drie groote mogendheden, liet Petersburgsche dagblad, volkomen overeenstemmende met hetgeen dezer dagen door de Nord werd gezegd, verzekert, dat RuBtand alleen geweigerd heeft de Spaansche regeering te erkeunen, omdat het zelfs den schijn Van eene interventie in de Spaansche aangelegenheden wilde vermeden.In de goede betrekkingen tüsschen de drie mogendheden is echter volgens het Petersburgsohe orgaan geen verandering gekomen, daar ieder hun ner gelijke waarde hecht aan de instandhouding van die betrekkingen. Omtrent den brief van den Czaar zelf echter blijft het het stilzwijgen te bewaren, ea sedert wauneer de erkenning van eenige bestaande regee- riog met eene interventie zon kunnen «orden gelijk gesteld, ia ons onbekend. De beraadslagingen der ledeo van het Berner postcon- gres zijn voor eenige dagen geschorst. Vele ledeu heb ben van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om nieuwe iustructiëu van bonne regeering te vragen. Wat betreft de houding van de gedelegeerden der Vereenigde Staten, die namens hunne regeering hebben verklaard, dat zij toetreding tot het beginsel tan een uIgetpeene postvereenigiug, deze zal van gewientigen invloed ziju op Frankrijk en pp Engelaud. Tot lieden hebben de btide genoemde staten weinig ge. ueigdheid aan den dog gelogd, om de quaestie van het //transito" ter zee tut een oplossiug te brengen. Door de toetreding vau Noord-Atncrika. hetwelk levens' dc invoering van het uniform port daar te lande ver zekert, is het uitzicht voor Duitschlaud geopend dat du brieven, enz., naar Amerika bestemd en wederkee- rig vandaar naar Europa, met Duitsche en Noordamg* nkuansche schepen zuP.en worden vervoerd. Een dergelijk resu't.ial zou »ojrnamelijk voor Engeland van gewicht zijn. Tevens zal dn v .n invloed kunnen zijn op de houding van België, dat daardoor insgo* lyks zou worden genoopt tot tocgeveiidheul iu dit opzicht en dat wel om de volgende reden. Nu reeds tracht België partij te trekken van den ongunéiigen toestand, waarin Frankrijk verkeert, door zoo veel mogelijk het verkeer, thans over Havre en St. Nazaire gaande, naar Antwerpen te lokken. Een later bericht raefdt het volgendeUit Was hington is per telegram het bericht ontvangen, dit de Verecuigde Staten tot de //Postunie" toetreden en machtiging verleent» tot ondertcekcnir.g van het verdrag. Bern is aangewezen nis internationaal bu reau der //Postunie." Bij de e<rate stemming h.idden Brussel cn Bern ieder tien st- mmer. bekomen bij tie fweede verkreeg Bern 12 eu Brussel 9 stemmen. De Londensche Globe meldt, dat de Britacbe ge zant te Peking en de commandant der Britsche vloot iu de Chineesche wateren, te Shanghaeecn onderhoud zullen hebben ter zake van den nog steeds onbeslieten staat van zaken tusschen China en Japan. FRANKRIJK. Zondag heeft in de Italiaansche Opera te Purijs een benefice-voorslelling voor Virginie Dcjazct plants gehad. Stampvol was de zaal; met het aantal hnret aanwezige vrienden stonden de blijkeu van sympat hie haar betoond in volmaakte overeenstemming. Men bedenke slechts, dat de arme Virginie Drjnzet eenmaal Bérnngcr's „Lisc te" zeven-eii-zeveutig jaar oud is, en iu bet jaar onzes llcereu 1SÜ3, toen zij vijfjaar oud was, voor K t eerst het tooneel heelt betreden. Zij was behoeftig geworden en op voorstel van den Gaulois gaf zij, ondersteund door de beste knnsteiiaai8 te Parijs, gisteren een afscheids- en benefice-voorslelling. Zg zul niet meer voor het voet licht komen. Dapper heeft zij haar laatste rol ver vuld. Ondanks de zeer verklaarbare aandoening, die haar bezielde, gelukte het haar met de oude kunst vaardigheid en een nog aitijd anngenaam stemmetje enkele liedjes van Bcrnnger te zingen, «aar»oor zij biroetnd was. De zeven-en-zeventig jarige Tauiber- lick, Faure en Beval zotigen het trio uit den Guillnuwie Teil. De schitterendste sterren van het ThcAtre Franpais speelden het derde bedrijf van Tartu(Fe. Later verscheen de galante wereld van de schouwburgen op de boulevards in Monsieur Garat. Het slof was, dat de voornaamste artisten van alle Parijsche theaters, in hunne meest populaire costumes, op Int hiervo »r veel te kleine tooneel defileerden en Déjazet hunne hulde brachten. Van orde was tucn niet veel spr.mk meer. Het was een wanr familiefeest, vul hartelijk heid, vol oprechtheid. De oude Frederick Lemaitre wierp zich in de armen van Déjazet en by dal schouw spel stond de gansche zaal op en barstte zij in luide toejuichingen uit. Voor sommige loges was 1000 fr. betaald. Mevr. Nilsson had foor een enkele plaats 500 fr. gegeven. Zoo is het mogelijk geworden, dat de voorstelling 57.000 fr. opbracht, waardoor de hoog bejaarde tooneelspeelster een rustigen ouden dag heb ben moge. Bij Kou. besluit is aan J. J. Groeneveldt, op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Schoonhoven. Gisterenmorgen is het lyk van zekeren S. opge haald uit de rivier den IJsól alhier. Deze persoon, die stoker was of een sleepbootje, is waarschyuiyk Don derdagavond of den nacht daaropvolgende van de plank in het water gevallen. De ongelukkige laat vrouw en kinderen na. In de zitting van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam van^Donderdag is uitspraak gedaan inde zaak van den persoon wiens terechtstaan wy in ons vorig nr. mededeelden. 1 By gebrek aan voldoend bewijs van schuld is ge noemde beschuldigde vrijgesproken. Het afdeelings-ouderzoek van de Tweede Kamer over de Indische begrooting, dienstjaar 1875 i« Don derdag geëindigd. Nog werden disn dag in de afdee- lingcn overwogen de wets-ontwerpen tol bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van grond langs Jeu Staatsspoorweg in Zwollerkerspeltot kwijtschel ding va,n een den Lande aankomende vordering; tot onteigeaiug voor de verbreeding eener waterleiding iu Koegors; voorts de begrootiug wegens den arbeid der gevangenen voor 1875 en de voorgedragen ver meerdering van het 1ste hoofdstuk der Staatsbegrou- ting over 1875. De begrootiug wegens den arbeid der gevangeoen voor 1875 is, blijkens het bij de tweede kamer in gekomen «ets-oütwerp. geraamd op een bedrag van 203,«»55, w aaronder Veen post voor grondstoffen enz ad 193,800, «elk cijfer, niettegenstaande stijging der prijzen, hetzellde is dat op de begrooting der laatste voorkwam. Uit een in de memorie van tóe lichting ingelaschteu staat der bevolking van de ge vangenissen" op l Juli 1870187-h blijkt, dat zij meer af- dan toegenomen ia. De raming der midde len tot dekking van de uitgaven wegens den arbeid der gevangenen bedraagt ƒ289,600. Wauneer men aan een postkantoor komt ooit eèn groot getal postzegels tegelijk te koopen en dan tot antwoord krijgt: «wij hebben er zooveel uiet, we moeten ze aanvragen" is oit vrij natuurlijk en niemand zal daar aanmerking op maken, maar het feit dat men aan het postkantoor in eene gemeente als Gouda komt vragen om enkele postzegels van één cent en dau verneemt dat er geene aanwezig zijn, zoouls heden morgen het geval was, doet den weusch uiten dat men voortaan vooruit zorge sleed9 voorraad van postzegels te hebben, opdat het publiek niet te vergeefs aan het kantoor komen. De le jaarlijksche najaarsveemarkt te Berg-Ambacht werd op Vrijdag 2 Oct. gehouden. De aanvoer be stond uit 1 stier, 13 koeien en vaarzen, 76 pinken en kalveren, en 2 bokken. De handel was lus teloos. Men besteedde voor de koeien van 95 tot 230 voor de pinken en kalveren 25 a 60; voor bokken 10 en 15. Tot bestuursleden der Vereeniging Winter lezingen" te Berg-Ambacht zijn herkozen als voorzitter de heer J. G. Bettink als vice-voorzitter de heer J. P. Mahl- stede en als secretaris penningmeester de heer D. Oskam. Z. M. heeft ann den luit.-gen. J. van Swieten, eervol ontslag verleend, ouder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem op nieuw aAn den lande bewezen en weder gesteld in het g4- not van zyn vroeger veillccnd pensioen. Donderdag avond te 6 ure had in een der zalen vau het Scheveningsche badhuis het diner plaats, door dcu minister van koloniën aan de opperbevelhebbers der land- en zeemacht bij de expeditien tegen Atehin (vau Swieten, Verspyck en van Gogcb)gegeven. Ruim 60 personen namen aan den feestmaaltijd deel. De prins voji Oranje en prins Alexander waren er by tegenwoordig, zoomede al de ministers eu onderschei dene oud-ministers. Generaal van Swieten zat naast <kn prins van Oranje, generaal Verspyck naast prins Aiexnuder, kommandaut van Gogch naast den mi nister van kolouicn. Door laatstgenoemden werd al lereerst een toast uitgebracht op Z. M. den koning, daarna een op het dappere letfer en de marine iu Indie, wier samenwerking zooveel had bijgedragen tot bet behaald succes en de behaalde zege. De prins van oranje stelde een heildronk in op de leiders der expeditie, zoo te land als ter zee, en op de samen werking van het Nedeflandsch en Nederlandsch-Indi- ache leger, waarna de generaal vau Swleteu, in eenige gevoelvolle woorden, op de onafscheidelijkheid van Nederland en Oranje wees en voor Oranjr's heil den beker opbiefl Ten half negen ure was het feestdiner afgeloopen. In een der bovenzalen van dc gebouwen, tot den Doele beboorende, te Rotterdam, is Donderdag een tentooustelling gehouden door de Pomologische Ver eeniging te Boskoop van heesters, struiken en ge wassen. Een groote verscheidenheid, ook van de schoonste vruchten, lokte tot een druk bezoek uit. Onder de appelen waren 2 soorten, de Taykoen en de Madame von Sybold, welke uit Japan afkomstig zijn. Met het afnemen der examens voor het lager on- derwijs in Zuidboiiand zal aanstaanden Woensdag 7 dezer, alhier een aanvang worden gemaakt. Gisteren had te Bieiswyk de aanbesteding plaats van het bouwen eener school en onderwyzerswoning aan den Kruisweg in die gemeente. Het laagst was ingeschreven door F. vau der Blraaten, te Zevenhui zen, voor 9970. Het werk is hem terstond gegund. Gisteren morgen werd van wege de Engelsche Regee- ring, te Rotterdam onder geleide van eeuen detective, uit Londen aangebracht A. v. A., tegen wien door de rechtbank te Rulterdum eeeu bevel vau gevangen neming verleend werd ter zake van bedriegelijke bankbreuk. Zijne uitlevering is de eerste vrucht van het dezeu zomer tusschen Engeland eu Nederland ge sloten tractaat. De Zaaulandsche tentoonstelling is gisteren geslo ten. Als men de geabunneerdeu medetelt, is zij iu het geheel bezocht geworden door 24,245 persjnen. Het niet onaanzienlijk overschot der entreegelden zal worden besteed tol het sdcbtea van een Z.ian.andsch museum van oudheden eu merkwaardigheden te Zaan dam. Het is te hopen, dat de inzenders, die zooveel eer en voldoening van de tentoonstelling hebben ondervonden, ook tot stichting van dat museum krachtig zullen medewerken. In de Arnhemsche Courant komt, als tegenhanger van deu onlangs geplaatsten brief, waajm de ge dragslijn van genei aal van Swieten tegenover Atchm werd verdedigd, een schrijven voor, waarin die tactiek wordt gecritiseeyp. Volgens dezen brief is er te Ba tavia een „kleiw cluoje" officieren, met den generaal de Neve als leiier, dat alles wat door den heer v. Swieten in Atcuin gedaan eu nagelaten is, goedkeurt. De aanmerkingen op het krijgsbeleid van den voor- inaiigei» opperbevelhebber zijn de volgende: 1°. dat de derde brigade te lang te Padang werd gelaten eu er daardoor geen troepen genoeg waren om èn het strand te benaken en met kracht verder te opereereu; 2®. dat na den schrik, door de landing verspreid, niet dadelijk n iar Penajoeng is doorgemarcheerd, zuo- dat de vijand nieuwe versterkingen kon aanleggen 3°. dat de omtrekking van den Kraton eerst 17 dagen na de innemiu£ van de Missigit heeft plaats gehad, omdat de brigade uit Padang er niet was; 4° dat ua de bezetting van den Kraton de operation werden ge staakt en de versterkte kampongs tot aan het gebergte niet dadelijk werden aangetast, maar den Atchineezen de tijd werd gelaten van den schrik te bekomen. De schrijver meent, dat men zeer goed den Kraton eenige weken later tot verblijf der troepen had kun nen inriebteo en intusschen door mobiele colonnes de verkregen voordeelen had kunnen uitbreiden, waarvoor eerder onderwerping te wachten ware geweest. Wij voegen by deze mededeeling alleen deze op merking, dat gelyk ons herhaaldelijk van de meest bevoegde zijden is verzekerd, verreweg het grootste gedeelte der hoofdofficieren in Indië de tactiek van luitenant-generaal van Swieten volkomen goedkeurt, en de critiek vooral komt tan do audere eu jouge officieren. De beweriug omtrent het i^ldeine clubje" is dos volkomen onjuist, tenzij he/< AReen op de laatstgenoemden betrekking heeft. (fS/jndeUbl De Utrechtsche afdeeling van hlé uoode Kruis verzendt eerstdaags een 600-tal boeken naar indië, teu behoeve van de Atchin-stryders. Te Rotterdam is gisteren de tweede algemeene vergadering gehouden van de Nedy maatschappij voor tuinbouw eu plantenkunde. Blijkens het uitgebracht verslag ging die maatschappij eene goede toekomst te gemoet. De vergadering besloot het beschermheer schap der maatschappij Z. M. den koning aan te bieden, en benoemde den heer Krelage tot voorzitter der maatschappij. Voorts werd besloten in de maaud Juni te Rotterdam eene groote tentoonstelling van rozen, aardbeziën, siergewassen en andere planten te doen pla.>ts hebben, voor rekeuiug van de maatschappij cu de afdeeling Rotterdam. In Augustus 1874 ziju vergaan 74 schepen en 14 stoombuoteu, waaronder geen Nederlandschè. Te Wijk by Duurstede was sedert een paar weken eene koe vau den veehouder van Dijk lijdende; het dier stierf dezer dagen. Een tweede koe moest van de audere afgezonderd worden, en weigerde mede alle voedjd. De districts-veearts verklaarde thans dat de overleden koe ann hondsdolheid had geleden en dut de zifke n°g steeds aan hondsdolheid lijdende was. Door den hoofdonderwijzer aan de 5de openbare lagere school te Zutfen, den heer C, Tempelmaus Plat, is sedert 1 Juli jl. eene schoolspaarbauk opge licht, die met het beste gevolg wordt bekrooud. le.iere leerling, die zyn verlangen te kennen geeft, om deel te nemen, ontvangt een spaarboekje en een inleg van 2 centen, en heeft dan vryheid om iederen school tijd zooveel in te leggen, als hij door kleine ver diensten of ontvangen giften weet te besparen. Van de ingebrachte sommen, boven 1, wordt eene rente van 3 pGt. uitgekeerd. Het gevolg van dezen nut tigen maatregel is, dat sedert de oprichting reeds ruim 400 kinderen als deelnemers zijn ingeschreven en dat wekelyks ongeveer 12 a 13 worden in- Omtrent het aan den Oostersp^Jeg gestolen pak ket, inhoudende 2000, waarvaoMij in ons vorig noin ner gewaagden, vernemen wij het volgende. Ge noemd pakket werd reeds spoedig na het vertrek door deu conducteur vermist uit den waggon, waarin hij bet had neergelegd en waaruit het uiet anders kou ziju ontvreemd dan door iemand die met de zaak bekend was en op een oogenblik dat de conducteur zich even verwijderd had. Op last van den stations chef, iu de-e bygestaan door deu aanwezigen politie- «qent O man, werd een onderzoek bevoieu bij alle aanwezigen beambten, met dat gevolg, dat het ver miste pakket werd ternggevouilen bij een Duitsch werkman, die het onder zijue kleederen verborgen had, en die ook door den politieagent met een nachtwacht, wiens hulp intusscheu was ingeroepen, werd gearresteerd. [Hand.) De predikantsplaats der Herv. gemeente te Koot wijk is sedert zes jaren vacant. Men schijnt daar in den iaatsten tijd geen pogingen meer aan te wen den om een predikant te bekomen. Een cathechi- seermeester zal uu iu den dienst voorzien. Te Argentau, een Belgisch dorp, tusschen Luik en Maastricht gelegen, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Ter gelegeuheid van de kermis werd een muziekuitvoe ring op de Maas gehouden. Daartoe was over eenige aan elkander gebonden schuitjes een houten vloer gelegd, van eeu leuning voorzien. Naafloop *anhet concert zakte een g' dt-elte der planken in, en daardoor ontstond zulk een gedrang, daar ieder rich wilde redden, dat de leuning brak en 20 personen in de rivier vielen. Gisterenochtend werden 10 lijken opgehaald, terwijl nog 7 personen vermist worden. De omgekomen personen waren voor het meereudeel meisjes van 20 tot 30 jaren; zy wa ren alleu iu het wit met rose strikken gekleed. De speelbank van Hostillon, op Fransch groudge- beid in de nabijheid van Luchon, is door een roover- bende geplunderd. Men was juist aan het spelen, toen er plotseling een bende ge wapenden verscheen, die zich voor soldaten der Spaansche republiek uit gaven en iu naam van maarschalk Serrano al het geld opeischten, dat zich op de speelt ifcls bevond, waarna zij aftrokken. Later bleek het, dat de gewaande sol daten s'echts landloopers uit den omtrek waren ge weest, die zich op een gemakkelijke wijze wilden ver rijken De pachters der bank deden nataoifyk terstond aangifte tan het voorgevallene, maar er bestaat niet veel kans dat zij hun geld zullen tering krijgen. In het Volksbelangeen Gentsch blad, leest men het volgende «De heer Coustantin Biart te Antwerpen legt de laatste hand aan een moeilijken en gewiohtjfen ar beid, die den roem van Nederlands grootsten dichter, Joost van Vondel, in het buitenland merkelyk uit breiden zal. Wat mevr. Lina Schneider in het Duitsch geda-m heeft voor enkele werken van Vondel, dat heeft de heer Biart iu het Fransch gednau voor negen zijner treurspelen „Lucifer, Adam in ballingschap, Palatnedes, Maria Stusrt, Noach, Jozef in Donthan, Jozef iu Egypte, Gijsbrecht vau A matei en de Leea- wendalers." Voor het examen tot het verkrijgen eener Rijks- beurs a 32U 's jaars aan de normaallessen te Amers foort, hebben zich niet meer aangemeld dan twee sollicitanten. Woensdagavond is door de politie te Delft aange houden zekere C. S., oud 10 jaren die aau een nog jonger kind, dat was uitgezonden om boodschappen te verrichten, eenige gelden had weten afban lig te maken. Eenige dagen vroeger heeft dezelfde C. S., bij een zijner baren, een karaf nit een kast weggenomen. Door vele neringdoenden wordt geklaagd, dat hy op zeer behendige wijze ouderscheide voorwerpen wist te an- nexeeren. Délfsche Ct.) Naar men verneemt, bestaat het spoorwegplan voor Nederlandsch Indie, waaromtrent eerlsng een wets ontwerp is tegemoet te zien, in den aanleg van Staats wege van eene verbinding tusschen MalangPassa- roean—Soerabaya. De kosten zijn begroot op 10 millioen en het werk verdeeld oier drie jaren ter algeheele oplevering. Tegelijkertijd zullen er opne mingen eu opmetingen plaats hebben van Bandong anderzijds af, ten einde de noodige gegevens te ver- krijgon voor de beste verbinding tusschen Buitenzorg en Bandong in de Preauger-ltegentschappen. ERRATUM. In het rnadsverslag in ona vorig nr. ia een zinstorende fout ingeslopen, die echter de denkende lezer van zelf reeds zal hebhen verbeterd. Na de vermelding der discussie over de vervulling der vacature van schipper aan het overzetveer volgen deze woorden nwordt gelezen het rapport van de Commissie vin fabricage in wier enz." dit moet natuurlijk zym Van de Commissik, in wier handen ens.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2