BINNENLAND. 7 Laatste Berichten. ADVERTENTIES. 1286 Staats-Loterij YVekelijkschc Zamcnsprakcn Staten-Generaal. Tweede Kahzb. Zitting van 9 Oct. Madrid, 9 Oct. Volgeua eeue oflioieele dépê che zyn de Cerliaten in het Arandal (Prov. Lerida) geslagen. POLITIE. Burgerlijke Stand. No. 7 95 der beroemde -A.. BKzIIISriEIIMLA.iLT, «en de meeste radicalen virfdt, de republikeinen iets ïgt achteruitgegaan, terwijl deze in het Nuordeu cu Westen des lands, waar de clcricaleu tot heden den boventoon voerden, hebben gewonnen. In alle gevallen is de zekerheid, dat de republikeinen zich, in weerwil van allerlei ongunstige omstandig heden, in hunne position handhaafden reeds eeu bewijs van groote kracht. Hei gerucht is in omloop, dat er sprake van zou zijn, om al de verkiezingeu tot aanvulling san open staande plaatsen in de Nationale Vergaderiug, op 8 Nov. vast te stelleu. De Orénoque wordt gereed gemaakt, om te ver trekken; de equipage mag zich niet lueer van boord verwijderen om naar Rome te guan. Over den graaf von Arnim worden door de Duiische bladen weinig nadere bijzonderheden medegedeeld; het gerechtelijk onderzoek moet worden afgewacht, en dut duurt lang. De Spen Zeit. zegt, dat in het geheel 40 stukken aan bet archief ontbreken; de zaak zou overigens volstrekt niet onverwacht zijn, want sinds maanden zijn reeds onderhandelingen gevoerd over de teruggave, waarbg de zwager van graaf Arnim, graaf Arnim-Boytienburg, arroudissements- president in Lotharingen, als bemiddelend persoon optrad. De Norddeuttche .«preekt van 100 stukken. Graaf von Ariiiiu heeft Woensdag een onderhoQd gehad met zijn zopn en zijn advocaat; hij is opge komen tegen de bewering, dat uit de door hem ach tergehouden papieren iets is openbaar gemaakt of openbaar gemankt zal worden. Hy verzekert, dat geenerlei staatsgeheim daarin vervat was. Het ont breken van staatsstukken ia overigens reeds in het vöorjaar bespeurd. Men zegt, dat de papieren, waarvan de teruggave door den graaf von Arnim is geweigerd, hem door den prins von Bismarck zijn toegezonden, toen de graaf ambassadeur te Parijs was. De graaf von Ar nim, zegt men, beschouwt deze stukken als van par- tipulieren aard, terwijl de prins von Bismarck, en ■et hem de rechter van in6trneiie te Berlijn, die bevel gaf tot de arrestatie van den graaf, daaraan een officieel karakter toeschrijven. De stukken zyn vau dubbel gewic t op een oogeublik, dat de ultra- «ontoausche tegenstanders der regeeriug, verbonden mil eenige liberale staatslieden, de persoonlijk den prins von Bismarck haten, alle pogiugen inspannen ter bestrijding der staatkunde van de regeering te Berlijn, eu daartoe een nieuwen aanval op het oog tobben. Die aanval zal geschieden door middel van een schotschrift, getiteld //Die Revolution von Oben.* De proeven van dit schotschrift, een paar weken ge leden naar Berhju gezonden, maakten zulk een diepen igdruk, dat de Müuchener firma met de uitgave be last, weigerde er mede voort te gaan. Meu verwacht thans, dat het werk te Weeaen of te Genève het licht zal zieohet loopt over het tijdvak dat prins von Bismarok er de voorkeur aan gaf om met den paus op goeden roet te big ven, indien laatstgenoemde den priesters verbood om te agiteeren tegen de een heid vau bet Duitsche vaderland. De Prov. Corr. zegt, dat, daar het voornemen bestaat om aan den rijksdag, bij de opening zijner zittiugen, het grootste deel der voor de aanstaaude zitting bestemde wetsontwerpen in te dienen, de by- eenroeping niet vóór het einde dezer maand kan ge schieden. Hetzelfde blad meldt, dat tegen het midden dezer maand de keizer een bezoek zal brengen aan Scbwerin. De overeenkomst betreffende de grensscheiding der diocesen in Elzas-Lotharingen is eergisteren aan bet departement van bnitenlaudsche zaken geteekend door de Fr&Rsche en Duitsche gevolmachtigden. De Hes8isohe Kamer heeft de kerkelyke wetten, geschoeid op dezelfde leest als de Pruisische, aange nomen. Wellicht heeft het protest vau den strydiua* tigen Ketteler de goedkeuring nog verhaast. Het kerkelgk congres te Brighton is Dinsdag door den bisschop van Chichester als voorzitter geopend. Hg zefde, met betrekking tot de beweging der oud- katholieken op het vasteland, dat sy hoogst belang rijk was voor het Britsche volk, daar dit begin van reformatie in de katholieke kerk in beginsel uiet on gelijk «m aau de Ëngelsche reformatie. Hij hoopte dat het congres zou toonen, dat «en volkomen in stemde met de verlichte katholiekeq. De bisschop van Winchester en de deken van Chester, die onlangs de Bouner conferentie bgwoonden, hielden een rede, welke van sympathie voor de oud-katholieken getuigde. Volgens het officieele Carlistisefae Mad is don Carlos welvarende. Evenwel schijnen er ongeregeldheden in zgn leger te zijn geweest of althans er heerscht twee dracht en strijd in eigen boezem. De voornaamste generaal Dorregaray is ontslagen, «om redenen van gezondheid zegt het Carlisten-beriebt. Desertie be* i ginfc te heerschen. Men meldt uit Bayonne. Zeven- en-veertig gedeserteerde officieren der Cariisten heb ben bij den hier gevest igden Spaanechen consul nm- zoek gedaan, om door Serrano in genade te worden aangenomen én naar honne woonplaats te mogen terngkeeren. Zij beweren, dat de zocht naar vrede bij het Carlistische leger groot ia eu dat vele geval len van insubordinatie voorkomen. l)e Inde pendancy toeft uit Berlijn e«nedepcche ontvan gen, volgens welke uil Muünd positief bevestigd wordt, dat de Spaausehe gezant te Pargs eene nieuwe nota moest overleggen, over de belangrijke versterkingen, welke de Cariisten van de Fransche grenzen ont vangen. Van officieele zyde wordt uit New-York gemeld, dat de blanken iu Alabama besloten hebben oui de negers te verhinderen hunne stem uit te breugen, in dien zy zich niet onderwerpen aan de voorwaarden, door het verbond der blanken daarvoor gc-tc!d. Ge wapende bluuken trekken den staat iu ulic riehtiu- gen door, teu einde de negers te verschrikken Gouda, 10 October. Onder hen die ter zaice der krijgsverrichtingen in Atchin benoemd sijn tot ridder der Militaire Wil- leneorde, is o. a. de le luit. A. Evenwel, vroeger hier in garnizoen, en thau9 in Indië gedetacheerd. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Maandag den 12n October 1874, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld Een verzoek van den heer C. G. VVemmerslnger, om ontslag als hulponderwijzer aan de Openbare armensehool. Te benoemenDen hoofdonderwijzer der nieuwe armensehool. ^Gisteren avond had in het lokaal „Pro Patria" alhier, de eerste jaarlijksche vergadering plaits van „Onder ling Hulpbetoon/ eene vereeniging van metselgezellen tot oudersteuning in geval van ziekte. Op deze vergadering bleek uit bet verslag van den penningmeester dat de vereeniging thans 88 leden telt en dat zij in dit eerste jaar reeda aan 18 harer leden onderscheidene uitkeeringen heeft verstrekt. Terwijl zij eene sora van ƒ80 mocht ontvangen van enkele be gunstigers, Bloot de rekening met een batig saldo van ƒ142.50, waarvan ƒ118.was uitgezet iu da spaarbank alhier. Hoewel later opgericht dan de vereeniging van timmerlieden kon zij toch, evenals deze, op deze vergadering besluiten om niet langer 3.per week maar voortaan ƒ,4.per week bij ziekte uit te keéren. Tevens werd nog op- deze vergadering bepaald dat leden, die deze gemeente verlieten huu recht op be* dealing nit de kas verloren. De heereu G. van der Lee en 1. Potman, ts Oude water, die na bedankt te bebben nis lid van den gemeenteraad aldaar. Dinsdag jl. wederom werden herkozen, hebben weder bedankt. Dinsdag 20 October zal eene nienwe verkiezing plants hebben. De eerste najnarsveemarkt II. Woensdag te Stol- wijk gehouden, was druk bezoeht. De aanvoer be stond uit circa 200 stuks vee, voor het meerandeel kalvers, By middelmatige prijzen was de handel zeer levendig. - Als eene bijzonderheid kan worden bericht, dat in den tuin van J. Verheuvel, bouwman te Nieuw- poort, aan een stronk van zoogenaamde Straatsbur ger-aardappels zich één aardappel bevond, die een gewicht had van 1,65 kilo; terwijl aan een' daar- naast staanden stronk een aardappel gevonden werd, die 1,35 kilo woog. Behalve de beide aardappelen bevonden zicb aan de strouken nog vele andere, die mede buitengewoon groot waren. In deze zitting zyn onderscheidene aan da orde zijnde wetsontwerpen, meest met algemeeue vtemmen, aangenomen. Vervolgens is overgegaan tot bet op maken eener lijst van vijf eandidnten, voor hst lid maatschap van den hoogen raad. Daarop werden geplaatst1°, mr. N. F. Lsntaheer, raadsheer in bet prov. - gerechtshof van Zeeland; 2°. mr. J. Telting, raadsheer in het prov, gerechtshof van Friesland; 30. mr. A. A. de Pinto, raad-advisaur bij bet dep. van justitie4°. H. Maehielsen, procureur-generaal bij het prov. gerechtshof in Overjjesel; 5". mr. W. B. E. Boeles, raadaheer in bet prov. gjireohtfhof van Drenthe. Blijkens aohterstaande Bdvertantie, is op Dinsdag 18 dezer de insekrijving opengesteld op de 3 pCts. Obli gatie-leening deraiad Amsterdam, grodt ƒ21.000.000, verdeeld in 21,000 seriën, ieder inhoudende tien ssn- deelen van 100.Wy meenen het er veilig foor te mogen houden, dat deze leening eene zeer gun stige ontvangst zal ontmoeten. Immers zal iedereen, na inzage genomen te hebben van de door Burge meester en Wethouders van Amsterdam uitgevaardigde kennisgeving betreffende deze leening, met ons moeten instemmen, dat zij eene voortreffelijke gel-genheitl tut uiterst Bollede, eu winstgevende geldbelegging ople vert. Zij is uïteiet soiled, omdat de betaling wordt gewaarborgd door ecu jnnrlljLselie som snu ƒ804,100 op-de gemeente-hegrooting der hoofdstad gebracht en onder verband van alle middelen dier gemeente. Zij is zeer winstgevend, dewijl de obiigatien tot den koers van 87pCt.uitgegeven wordende, oelialve eene jaarlijksche rente van 3 pet., kansen geven op de aanmerkelijke premiëu van 100 000, 50.000, 25.000, 10.000 enz. by de uitlotingen ter aflos sing, welks in de eerste tien jaren driemaal, ea ver volgens tweemaal per jaar, iu het openbaar door Burgemeester en Wethouders zullen geschieden, zul lende er geen lagere aflussing dan tegen 100.— plaats hebben. Overigens mogen we ook nivt onvermeld laten dat deze leeuing moet dienen tut bestrijding der uitgaven van verschilleude apenbare werken, waartoe dé gemeenteraad van Amsterdam kortelings besloten beeft, en waarvan veie inderdaad lot algemeen nat zullen strekken. Op bovangenoemden dag is de inschrijving op tleze leeuing van 'a voormiddags 10 tot 's namiddags 4 ure opengesteld aan de kuulureu in achterstaande adveitentie vermeld. Dinsdag kwam te Alphen weder euu geval van be smettelijke longziekte voor in een onbesmetten koppel bet laatste geval is gedateerd van Juli. Het hoofdbestuur van de registratie en domeinen in bet bijzonder en over het algemeeu deze geheele tak vatt dirust leden Donderdag een treffend vertics door het oterlyden alhier van ilen inspecteur-gene raal van dat vak, den beer William Lee, in den leeftijd vau 68 jaren. Tot de vervulling van die be trek kirtg werd de overledene ruim eeu jaar geleden geroepen nis opvolger van den heer Stem, benoemd tot iuapeeteur der aUsls-loteryeu. Men verneemt dat hat doer ent op de Atchinezea veroverde broezen geschut in de rijks-gietery te '1 Hags ia aangebracht om aldaar in stukken gedeeid en ver volgens naar 'a rijks munt te Utrecht rerzondeu te worden, ten einde daaruit de iugestelde medailles voor deelneming aan de krijgsverrichtingen iu Atchiu te slaan. Het Hoofdcomité van de vereeniging liet Rood* Krui1 heeft onder dagteekeoiug van 26 Sept. aan de Comités en curreepondeuleu eene eireulaire gericht, houdende mededeelingen uit Indie, waaruit blykt, dat van 28 Mei jl. tot 6 Ang. aan de zieken an gewonden belangrijke partijen van allerlei zeer geweuschte artike len zyn toegezonden. Daartoe behoorden verschillende soort van versnaperingen, tabak, sigaren, lectuur, vnz. Voorla blykt daaruit, dat de Gouv.-Gen. Loudou den 31n Juli, 11, met zijne echtgenoot® een bezoek bracht aan bet convalescenten-etablissement te Butoe-toelia. Zij troffen daar een groot aantal reeon vaiesceutea der land- en zeemacht aan, die nagenoeg ellen te Atchin geweest waren. Hun verblijf bad iu korten tijd reede blykbaar bet beste effect op bunuen gezondheidstoe stand. De milddadige bundelingen van üet Rood* Krui*, iu overleg met den geneeskundigen dienst, worden zeer geroemd. Aau het slot der circulaire wordt gezegd, dat de ondersteuning van de zijde reu bet publiek in Indie de groote sympathie bewijst, die Het Roode Kruit ondervindt en waarmede alle berich ten van zee- en landmacht instemmen. Door bet Hoofdeomité werd dezer dagen opnienw 10.000 voor het Centraal-eomité beschikbaar gesteld. Ook werd 1000 uit de algemeeue kas bestemd voor het asn- koopen van lectuur. Van verschillende plaatsen is reeds eene groote hoeveelheid zeer geschikte leeiuur ontvangen. Deze boekwerken worden by partijen naar Indie gezonden. De edele gavers kannen verzekerd zijn van den innigen dank van het Hoofdoommité en de erkentelijkheid onzer strijders in Indie. Dinsdag zijn te Haarlem de aajaars-examen» voor het lager onderwijs aangevangen. In den loop dezer maand zullen geëzamineerd worden; Voor da akte vgn hoofdonderwijzer 64, van hoofdonderwijzeres 7, van hulponderwijzer 40, van hnlponderwyzeies 45; Franaeh 28 boeren, 35 damee; Engelsch 10 heeren, 23 damee, Hoogduitsch 5 heeren, 8 dames; wiskunde 29, leekenen 8, gymnastiek 3 heeren voor nattige handwerken 52, an voor fraaie id. 13 dames. De Standaard behandelt het sohoolonderwys in Ned,- Indië en doet daarbij opmerken, dat er op een be volking van 24 millioen inwoners drie milüoeu schoolgaande kindaren moesten zyn, terwijl er volgens de laatste opgaven slechts 44,025 sohoolgaando kin deren zijn 1 20,052 op bijzondere en 23,073 op gonvernements-soholen. Dat is alsof er te Amsterdam slechts 500, te Utrechts 96 kinderen school gingen. Men is in deze in Indië niet vooruit gegaan. In de 18e eeuw waren er 'op Ceylon alleen 86,869 kinl'ren ter school. De prieslei-scholen zijn hierbij niet gerekend. Voor 't onderwijs der kinderen vnu 't kleine hoopje Europeanen ia één miilioeu. voor dat der iulaiidsohe bevolking slechts 600,000 uitge trokken. En toch ztju er nu dekking van alle bui tengewone uitgaten nog 26 unilioen gulden in kas! De regeeriug wil wel ietu doen; er tjju 3 inlanders le Amsterdam; er kumeu meer kinderenter schooi de kvveeksoholeii voor iulaiulsolie onderwijzers wor den verbeterd. Maar 't aantal ouderwijzers vermeer dert niet. In 1872 deden 16 personen hoofdonder wijzers-examen; er voldeden 8, terwyl van de 7 hulponderwijzers 3 toegelaten werden. In 1873 waren er -slechts 7, die ezamen als boofdouderwyzer deden, waarvan 4 voldedengeen enkel hulponderwijzer daagde op en sliehts 2 hulponderwijzeresaen Da. van Dijk van Doetincbem heeft voor zijue op leiding rail jongelingen tot predikunten gedurende de mnnudeii Augustus en September i 186.32 ontvangen. Bovendien ontving hij een legaat van 51)00, en de belofte van 15,000 in halfjaarsche termijnen te voldoen voor de academische studiën van drie jonge lieden. Da. van Dijk heeft thans 60 jongelingen onder zijne leiding. De coalitiewet ie Dinsdag jl. door de rechtbank te Aiuheio toegepast. Twee personen zijn tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij op eens anders vrijheid in de aitoefening vau zijn nbeid of nijverheid, door gewelddadige bedreigingen met straf bare feiteu, inbreuk hadden gemaakt. (H) Drie ledan van den raad der gemeente Leek zijn geschorst door den raad, omdat zij deel hadden ge nomen aan de goedkeuring der rekeuio'; van bet burgerlijk armbestuur, waarvan zij leden waren. Ge- dep. Staten van Groningen hebben thans beslist, dat deze drie leden niet sehuldig zijn zen de overtreding, bedoeld bij art. 24 alinea 2 der gemeentewet, en alzoo geen termen aanwezig geacht, om hunne rer- valleu-rerklaring van den raad nit te spreken. De landbouw-werkzaamheden worden tegenwoordig bij het helder frisch weer met jjver voortgezet. Het eardappeleu-rooirn loopt ten einde; de opbrengst is ruim en van de ziekte wordt weinig of niets bespeurd de aflevering naaf de stijfsel- en stroopfabrieken heeft geregeld plaats, tegeo 1.75 a 2 hel mud. Voor duizenden guldens wordt bij de belangrijke verzending in dit artikel omgezet. De oogst van den laten boekweit geelt goede uitkomsten. De winterrogge is over 't grootste deel aan de aarde toevertrouwd. De heifstvrnohten voor veevoeder, als: spurrie, knollen, enz. stain naar wensch. liet oogstjaar 1874 ia een dar gunstigste in de laatste IQ jaren. (Otr. Dagbl.) Naar wjj vernemen, hebben de zakkenrollers het Leidaehe eeuwfeest te hunne bate druk geëxploiteerd. opgoti-gan met den reusaclrtigen ballon Union de* Reupit» waarbij vijf personen hem vergezelden. Om aobt uren kwamtn de reizige.s bij Kampeveer neder, na een zeer genotvollen toolit te hebben gehad. I11 den loop der vorige week kwam in Noord-Hol land sleohts één geval van longziekte ooder 't vee voor. (H. Cl.) De Haagiohe oorre8poudeat vau de Middelburgsche Courant deelt mede, dat de Minister vau Maiine vooruemena is een verhooging der peasioénen van zeeofficieren voor te stellen met 75 voor elk In - diach dienstjaar. Te lthoden (Drenthe) worden sollicitanten gevraagd voor de vacante betrekkin, jaarwedde bedraagt van onderwyzer, 175 zonder meer (A'. v. d. D.) De In Londen is een stoomboot van Btapel geloopon, welke in ons waterland alle aandacht verdient. I11 vele lauden ia er groote vraag naar stoombooteu met weinig diepgang, die geschikt zijn om zeer ondiepe rivieren en meren te bevaren. Scheepsbouwmeesters hebben den diepgang reeds weten te verminderen tot twee voet en zelfs miuder, doch naarmate men op nog ondiepere slroomeo scheepvaart wil organiaceren, ontstond er vraag naar steeds minder diepgang. Voor de boveuwateren van enkele rivieren in Brazilië hvd de keizerlyke regeering atoombqoten noodig van slechts negen Ëngelsche duimen diepgaug, die eohier 20 personen aan boord zouden kunnen bergen en in haar g'-heel op het dok van eeu schip neer Brazilië zouden kunuen vervoerd wordeo. De heeren Yarrow en Hediy, scheepsbouwmeesters te Poplar, Londen, hebben aau het verlangen der Regeeriug voldaan. Ver leden Zaterdag is van hun werf van stapel geloopen eeu stoomboot, 45 voet lang, 8 voet breed en 2 voet boog, die met atoom op en geheel uitgerust slechts zeven duim diepgang bad. De boot wordt voottge- dreveu doer twee raderen, die 54 duim in doorsnede bebben en 2 roet 9 duim breed zijn. Voor en achter de machine ia er piaets voor 40 personen. Op haar proeftocht had de boot, met 18 personen aan boord, een diepgang van 8>/, duim, en legde zg ongeveer 8 Ëngelsche mijlen in het nur «f. In de Weener dagbladen wordt de inhechtenisne ming verme'd van zekeren Jean Guillanme Roger, rich noemende de Campagoollei, gedomicilieerd te Wiirzburg, doeh geboortig uit Nederland, wegent po ging lot etcroquerie ven een eigenaardige soort, waar voor hy ook reeds in ons land is gevonnisd. Ge noemde Roger heeft nit Roosendaal, Utrecht, Maastricht en andere plaatsen in Nedériaud 12 brieven met ge declareerde waarde potte reetante gezonden aan verschil lende postkantoren in de Qosteurjjksoh-HongaarBohe monarohie. Die brieven heetten edelgesteenten te bevatten ter gezamenlijke aangegeven waarde van 72 000 florijnen. By het opened der brieven werden daarin gewone kiezelsteentjes, gewikkeld in bladzijden eener Hungaersche spraakkunst, gevonden. Natuurijjk deed genoemde Roger onmiddellijk den eitoh tot geheele schadevergoedingde pepteren wearin de steentjes gewikkeld waren, moesten het bewys leveren, del de administratie der Oostenrijksch-Hongearsehe poeteryen voor hrt veilles aansprakelijk wat. Kort na gqae arrestatie moet by eobttr reeda volledige bekentenis van zijn bedrog hebben afgelegd. In een oircnlnire, te 's-Hage gedrukt, wordt het optreden aangekondigd van twee mediums, Harry Bazlian en Mnlooim Taylor, die reeds in deze maand séanoes hier te landp tullen geren. In dat stuk wordt melding gemaakt vau een werk, dat woldia door dr. H. Hartogh Heye van Zouteveen, over het spiritisme, tal wertfen uitgegeven. De heer Hartogh komt in het Kaderlmd op tegen het gebruiken van zyn naam, waaruit het publiek zou kunnen opmaken, dat hy góloof hecht aan het spiritisme of spiritualisme. Hy enkel onderzoeker; hij gelooft niet dat zielen van afgestorvenen de oorzaak der opdeséaaoee, by schrij vende mediums enz. waargenomen verschijnselen zyn. Ztyti boek zal enkel mededeeling zijner waarnemingen op aéanoez bevatten; met de hypothesen, door anderen tót verklaring gesteld, kan hy uiet instemmen, zander eohter zelf'wet beters te kannen geven. Donderdag ten half 5 ure is Godard te Amsterdam Keulen, 9 Oct. De aartsbisschop is heden mid* dag ten een uur uil de gevangenis ontslagen nadat hij gedurende zes maanden negen dagen gevan genisstraf had ondergaan. Het andere deel san zjjne boete wordt beschouwd te zijn gedelgd door het ingehouden tractement, en de opbrengst van in be slaggenomen meubelen. Dresden, 9 Oct. Morgenmiddag zal de Land dag plechtig door den Koning gesloten worden. München, 9 Oct. Het Vaterland meldt dat gisteren op Hoheuschwangau de Koningin-moeder tot de Katholieke kerk is overgegaan. Meu verzekert dat Laserna gisteren La Guardia ingenomen heeft. Bern, 9 Oct. Het post-Congres heeft zyne zit tingen geëindigd. Al de afgevaardigden, behalve die van Fraukryk, hebben de overeenkomst tot sluiting van een postverdrag geteekend, Aan het Bureau van Politie alhier zijn iu bewaring de navolgende in deze gemeente gerundfu voorwer pen, alseen gouden RING, eeu 8LEU PEL eu een bos KOE-STRENGEN. GfcBOKtN; 7 Oct. Alexander, ouders D IJt»sildtija en J. J. Exalto. 8. Maria, oudera W. N. du Uruiju ui M Hoog geboren. Hendrik, ouders G. Laarier en P. J.KrutucolU. O» tkleden s 7 Oct. C. N. Rietveld, 5 m. - 9. P J. Noordenian, 16 d. Voor de meer dan talrijke bewijzen van hartelijke belangstelling iu onze vreugde en ge- luk bij onze VIJFTIG-JARIGE ECHTVER- EENIGING, zoo uit onze geliefde Gemeente, de plaats onzer geboorte, Gouda en eldere be toond en bewezen, wordt door ons den innigsten dank toegebragt, ook door onze kinderen, be huwd- en kleinkinderen. P. PAPENHUIJZEN. M". POT. Haastrecht, 9 Oct. 1974. I Op dén 4 Oct. 11. overleed te Schafhau- I een (Zwitserland) onze geliefde Vader FRLE- DR1CH LUDWIG im THÜRN ,*gepens. Kapi tein, in den ouderdom van 68 jaren. Uit aller naam, Kamerik, 8 Oct. 74. SCHORER. Eenige en algemeene kennisgeving. T>e ondergetekende C. de BRUIN, dankende X voor de gnnst sedert zoovele jaren van zijne medeburgers genoten, maakt hiermede bekend, dat hij zijne WINKEL-AFFAIRE en HANDEL heeft overgedaan aan zijnen aanbehnwd Zoon, den raede-ondergeteekenden T. ROZENDAAL, die zich beleefdelijk aan zijne medeburgers aan beveelt. Gouderak, C.' de BRUIN. 9 October 1874. T. ROZENDAAL. Bij AKTE op den 1» MEI 1873, voor den Notaris DIRK HENDRIK van ZUTPHEN te Haarlem verleden, is door de ondergeteekenden DIRK MERENS Dirkszoon en COENRAAD EEKHOUT, Touwslagers en Fabrikanten te Haarlem, eene Vennootschap aangegaan, aldaar gevestigd onder de Firma: „D. MERENS en Compagnie", betrekkelijk de voortzetting en nitqelening eener Touwslagerij, Touwtapijt en Passementweverij. De Vennootschap is aange- gfen voor den tijd van Vier jaren en Acht maanden, ingegaan den 1" Mei 1873 en alzoo eindigende 31 December 1877, terwijl, zoo geen der Vennooten de Vennootschap zes maanden vóór dien tijd schriftelijk opzegt, de Vennoot schap zoolang blijft voortduren, totdat zij door een der Vennooten zes maanden vóór het einde van het loopende jaar schriftelijk zal zijn op gezegd. De Vennooten hebben het regt om de Firma te verbinden tot alle zaken de Vennootschap betreffende, zoodat alle Vessel en Verband- brieven, Aankoopen en Verbindtenissen door een hunner ten lasten of ten behoeve van deze Vennootschap geteekend en aangegaan, ieder der Vennooten hoofdelijk zal verbinden, terwjjl echter geene gelden opgenomen, beleeningen gedaan of borgtogten gecontracteerd mogen worden voor rekening der Firma, zonder toe stemming van beide Vennoöten, welke zal moe ten hlijken door teekeuing van der Vennooten eigen naam met bijvoeging van dien der Firma, zoodat zonder zoodanige wijze van teekening het verrigtte zijn en blijven zal voor rekening van hem, die zoodanige daad gedaan heeft. En bij AKTE op den 1" OCTOBER 1874, voor den Notaris WILLEM JACOBUS FORTUIJN DROOGLEE VER te Gouda verleden, is door* de ondergeteekenden DIRK MERENS Dikkzoon en COENRAAD EEKHOUT, Touwslagers en Fabrikanten, de eerste wonende te Haarlem e>u de tweede, vroeger gewoond hebbende te Haar lem, thans wonende te .1/oordrtcht, de vroeger door hen by Akte op den 1" Mei 1873 voor den Notaris DIRK HENDRIK van ZUTPHEN te Haarlem, aangegane Vennootschap onder de Firma„D. MERENS eu Compagnie", geves tigd te Haarlem, betrekkelijk ae voortzetting en uitoefening eener Touwslagerjj, Touwtapjjt en Passementweverjj, gewijzigd in zoover dat die ook zal gevestigd zijn te Moordrecht en gedreven worden in de door hen aldaar aange kochte Gebouwen en Erven. D. MERENS Dz. C. EEKHOUT. De TREKKING der EERSTE KLASSE begint MAANDAG 26 OCTOBER 1874. Uitgave J. J. H. KEMMER, te Utrecht, is heden voorhanden bjj den Boekhandelaar Lange Tiendeweg te Gouda.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2