Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. LM. )O, I ‘I! N° 1581. 1874. BUITENLAND. I Woensdag 14 October. JI1Z IS ERS, 17, BK 'ELKOEK ►EDEN me keuze N en alles Buiteiiiandscli Overzicht- I f Kennisgeving. w n door i* 4 - De inaenrting van advertentlfin kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. GOUDSCHE COURANT. JANQUE JORST. 'nter. het Zuiden is thans uitzicht op goed gevolg. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. UNO, lizen, *1- it 1 en van intore van iddinxveen. JIE- 'den geplaatst, td geplaatst ta Udactiz. S 1874, P. KEU- van eenen De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2.— ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Aan alle dingen komt een einde. Ook aan de po lemiek der Fransche bladen over de verkiezingen voor de algemeene raden. Zij hebben trouwena weer eenige aanvulling»verkiezingen voor de nationale vergadering in het vei schiet, welke van meer belang zijn, dan het napleiteu op verkiezingen, aan welks uitslag niets meer te veranderen valt. De regeeriug maakt zich ook tot den stryd gereed; alleen in het departement der Zee-Alpen schijnt zij zich van alle inmenging te onthouden, omdat zij terecht vreest dat de over vloed van candidaten de separatisten die daar talrijk zijn in de band zou werken. Er zullen dus alleen republikeinen en Italiannscbgezinden als ernstige candi daten tegenover elkander staan. Van de herstemmingen voor de Algemeene Baden zyu er 36 bekend, namelijk 18 in conservatieven en 18 in republikrinschen geest. De reis van Mao-Mabou naar definitief uitgesteld; de republikeinen kunnen daai bij de opmerking niet weerhoudeu, dat de eerste reis te slecht bevallen is en de regeeringsmannen bang zyn het Leve de Republiek 1 nog meer te zullen hooren. De zaak van grnaf von Arnim brengt alle pennen in Duitschland en eldeis in bewegingen maakt overal de hoofden warm. Allerlei geruchten, ook de meest onwaarschijnlijke, worden verspreid en vinden geloof, en de vijanden van Bismarck laten niet na dezegeduch- ten tegenstander in zoo batelyk moge lijk een daglicht te stellen. Toch komt het ons voor, dat de handel* wijze van den rijkskansdier natuurlyk is. Stukken zijn verdwenen uit het archief van het Parijscbe ge zantschap; het ministerie van buitenl. zaken daarvan onderricht, eiacht die op bij den gezant, die ze in* deriy’d ontvangen heeft. Deze erkent dat hij er een zeker aantal onder zijne berusting heeft, doch weigert pertinent de teruggave. Hieruit volgt een aanklacht bij den bevoegden rechter en al wat verder geschied is, de gevangenzetting en hare gevolgen, zyn bet werk van de rechtbank. De behandeling dezer rechtszaak zal zeker wel meer licht geven. Met de opening van den Rijksdag zal het wel November worden. De meerderheid der Dnitsche regeeringen heeft reeds haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp betref fende het bankwezen, zooala dit in eerste lezing door de bondsraadscommissie is vastgesteld. Met de wet op de rekenkamer zal de baukwet tot de eerste zaken van de bewuste stukken, had iets ter wereld kunnen baten, om de uitgaaf van ge:egd Von Arnim toch heeft maanden lang tijd gehad, om van deze documenten begunsti- WJE MO- AALGRA- 1EL, eene BOEKEN VEREN lijkach pensioen van ongeveer f 140,000 genoot. Als men nagaat dat de heer Tbnrlow bijna 7 */a millioen gulden beeft genoten omdat hij vroeger nieta gedaan heeft, dan is net geen wonder dat hij als een kost baar landgenoot werd beachonwd. DUITSCHLAND. Op het Frankforter station te Berlijn, kwamen in de vorige maand eenige Duilsche ingenieurs samen, om de verbeteringen, die in den laatsten tijd aan het materieel van den Nieder-Schlesiscb-Markischen spoorweg rijn aangebraeht, te beuebtigen. Men begon met een rijtuig le en 2e klasse, dat van buiten, evenals zulks in den laatsten tijd op alle Pruisiwhe spoorwegen geschiedt, met eene, met de kleur van de kaaltjes overeenkomende verf be schilderd was geel voor de eerste, groen voor de tweede klasse. Van oinnen muntte het rijtuig uit door eene doelmatige inrichting der zijwanden tot wascbtafel en door eene bijzonder g.makkelijke slaap- inrichting, die verkregen was door de rugkussens beweegbaar te maken. Daarna werd de toestel tot verlichting der rijtui gen door middel van gas bezichtigd. Ofschoon deze wijze van verlichting reeds eenige jaren geleden in toepassing is gebracht, was zy niet in algemeen gebruik. In den laatsten tijd evenwel is men meer tot deze verlichting overgegaan. Tegenwoordig zijn er op den bovengenoemden spoorweg ongeveer 400 rijtuigen, die met gas verlicht worden. Dit gas uit parrafin-zelfstandigheden ontwikkeld, wordt iu twee gesmeed ijzeren cylinders, die zich onder iederen wagon bevinden, bewaard. Deze cy linders kunnen zooveel bevatten, dat met hunnen in houd een rijtuig gedurende eene reis van Berlijn naar Wennen en terug helder kan verlicht worden. Nadat vervolgens twee nieuw gebouwde postrijtui- gen in oogensebouw genumen waren, waarvan het dak in afwijking van de gewone constructie metra- men voorzien was en die niet alleen door gas verlicht, mnnr daardoor ook verwarmd werden, werd eene ver betering aan het remwerk ran een wagen aangebracht bezichtigd. Door deze verbetering is het mogelijk een wagen spoediger tot stilstand te brengen. Eindelijk waren er nog twee wagens ter bezichti ging gesteld, die met kleppen in den bodem en de zijwanden voorzien, zoodanig ingericht waren, dat zij in weinige minuten gelost kunnen worden. Deze soort van wagens, waarvan er reeds eenige honderden in dienst en een groot aantal in aanbouw zijn, hebben het doel den tijd, benoodijd voor het lossen, tot een minimum terug te brengen. Een der geruchten, naar aanleiding van de gevangenneming van graaf von Arnim onstaan, ver dient nog even te worden behandeld, omdat juist daarbij zoo gemakkelyk is aan le tonnen, hoe licht I praatjes ingang vinden, die onmogelijk eenigen grond hebben kunnen. Vooral van ultramontaansche zijde is verteld, dat van Bismarck zoo sterk op gevangen - neming van von Arnim en teruggaaf der bedoelde stukken bad aangedrongen, omdat hij vreesde, dat van die stukken gebruik gemaakt worden zou in een a PRIN- EHGELAND. Dezer dagen overleed in Engeland een zeer van den rijksdag behoorende begrooting zal waar» scbijnlyk nog niet gereed zyn bij de opening van den ryksdag. De aartsbisschop van Keulen is uit de gevangenis ontslagen, omdat in 't eind besloten is om het inge bonden traktement van het bedrag der verschuldigde boeten af te trekken. Men herinnert zich, dat eenige dagen geleden zich hetzelfde geval heeft voorgedaan met bisschop Eberhard, en de rechtbank te Trier toen heeft beslist, dat de ingehouden jaarwedde in reke ning zou worden gebracht. Een andere Pruisische bisschop kon echter onlangs geen vermindering van inkomstenbelasting verkrijgen, al waren zijn inkomsten doer het inbouden van zijn traktement verminderd, eu wel omdat het vau hem afhing zich door gehoor* zaambeid nau de wet weder in bet bezit te stellen van zijn vroeger inkomen. Te Mainz heeft de Katholieke volkspartij zich met de liberale gemeten bij de gemeenteverkiezingen; de laatste heeft bet ouderspit gedolven19 candidaten van eerstgenoemde paitij werden verkozen tegen 17 liberalen. De zittingen van het internationaal poitcongres te Bern zijn gesloten. De afgevaardigden van alle landen, met uitzondering van die van Frankrijk, hebben eene overeenkomst geteekend tot vestiging van eene internationale post-unie, zoodat het congres als volkomen geslaagd kan worden beschouwd en weldra eene regeling van het postverkeer kan worden te gemoet gezien, die weder een gunstigen invloed op de internationale betrekkingen, vooral de handels- betrekkingen zal kunnen uitoefenen. De overgang van de koningin-weduwe van Beieren tot den katholieken godsdienst is vast besloten, doch zal eerst in het laatst dezer maand plaats hebben. Van politiek belang is dit feit niet. De vorstin oefent hoege naamd geen invloed uit en leeft sedert jaren in de grootste afzondering. Het schijnt geheel een zaak des harten te zijn. De ontvangst, die Tbiers in Italië te beurt valt, moet de regeering van Mac-Mahon wel ergeren. Te Rome heeft zich een comité gevormd, om hem uit te noodigen de stad der zeven heuvelen te bezoeken, en om eene manifestatie ter zijner eer te organiseeren. De uitnoodiging is door twee afgevaardigden van het Italiaanscbe parlement gesteld, die aan Thiers hebben medegedeeld, dat zij zich uit naain van verscheidene van hunne collega’s en een groot gedeelte der Ro- meinsche bevolking tot hem wendden. Het antwoord van den oud-president is nog niet bekend, maar, ook in Rome zelve betwijfelt men of hij de uitnoodiging zal aannemen. W Japan tot BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het le Aanvullinga-Kobier der plaaue.ijke directe belasting in deze Gemeente, voor bet dienstjaar 1874, door Heer en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, ter invordering aan den Heer Ontvan ger dezer Gemeente is toegezonden. Gouda, den 12n October 1874. Burgemeester en Wethouders voorn oemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droogleever Fortuijn. van Bergen IJzrndoorn. De onderhandelingen tusschen China en vreedzame oplossing van het geschil over de bezet ting van Formosa duren voort, naar men zegt, met uitzicht op goed gevolg. De New-York Herald meldt, dat de toestand in Louisiana zeer ernstig is en dat men voor hervatting der vijandelijkheden vreest. Men berekent, dat nu reeds 15000 negers het land hebben verlaten. uagcu v.ciiccu iu vcu kost- vlugschrift, dat von Windhcjrst uitgeven zcu« baar geestelijke, de heer Thurlow, zoon van den bis- Nu licht voor de hand, hoe onnoozel die bewering schop van Durham en neef van den voormaligen lord- is. Noch de gevangenneming van von Arnim noch kanselier Thurlow deze beide beeren hadden hun de teruggaaf zoon en neef zoowel bedacht, dat bij voor de verschillende sinecuren, die hij vroeger genoot en in vlugschrift te verhinderen. 1825, 1837 en 1852 werden afgeschaft, een jaar- i

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1