BINNENLAND. D I T S C H L A N D. t Vergadering van den Gemeenteraad. wettelijke regelingen. De onlangs ontvangen dagbladen geven uitvoerige verslagen van verschillende vergade ringen van dien aard. Zoo heeft de bisschop vau* Gloucester en Bristol by syn driejaar! ij kseh bezoek anu lafttstgeuoemde plaats in de kathedraal een rede uitgesproken over de gevareu, die de kerk bedreigen. Deze ge»aren waren rolpens den prelaat niet gelegen in de onderwijs-quaestie of het streven der vereeniging, die scheiding van Kerk en Slaat tracht te bewerken; doch hun ware oorzaak meende hy te moeten wijten aan de nauwe betrekking tusschen geestelijkl.eid en leeken, aan de herziening der kerk- eu gebedenboeken cn aan de wet, regelende den openbaren eeredienst. Elk dezer punten werd breedvoer.g uiteengezet door dezen bisschop, een der eeisteu die zijn zienswijze in bet openbaar aan de onder hem reseorteerende leeken heeft blootgelegd. Zoo was het Parlementslid Mundella tegenwoor dig op eeu vergadering der Odd fellows van Sheffield en Chesterfield, waar hij als zijn meening te kennen gaf, dat de Bankbreukwet te zwaar drukt op de instel lingen van voorzorg of van liefdadigen aard, zooals spaarkassen, begrafenis- en ziekenbussen, enz omdat deze thans haar vorderingen op gelijken voet moeten bewijzea a's andere sehuldeisehers en onder de tegen woordig in werking zijnde wettelijke bepalingen geen recht van preferentie hebben. Spreker beloofde zijn medewerkiug om hierin verandering te verkrijgen. Te Bath werd in deu sehouwburg de liberale poli tiek besproken en o. a het woord gevoerd door de Parlementsleden Goschen, Hayter en Morley, terwijl de graaf van Malmcsbury op een jaarlijksehen feest maaltijd van de South Avon en Stour Landbouw- Maatschappy in den Town Hall te Christ-Chureh als lid van het Hooger hu is eeu op dien tak der ver tegenwoordiging uitgebrachteu toost benntwoordde. De Lord zegelbewaarder verklaarde hij deze gelegenheid, dat het Huis der Lortls eeu meer zuivere vertegeu- woordiging is dan het Huis der Commons, hetwelk 4us eigenlijk als overtollig mag worden aangemerkt; want in het huis der Lords is de geestelijkheid verte genwoordigd, evenzoo het leger, de marine, de geld mannen, de fabrikanten, de mannen der wetenschap, geschiedschrijvers, dichtere en letterkundigen. Dat deze verouderde begrippen bij velen lachlust zullen opwekken is zeker, doeh te betreuren is het, dat zulke onjuiste denkbeelden nog telkens in conser vatieve kringen worden herhaald. Hoe is het toeh mogelijk, dat eeu erfelijke vertegenwoordiging beter en waarachtiger zou vertegenwoordigen, dan de ver kozen vertegenwoordiging. Sir Garnet Wolseley ontving Donderdag het bur gerrecht der City van Londen als lid van het gild der lakenbereiders en werd by dezelfde gelegenheid vereerd met een prachtige eeresabel, die de Common Council maanden geleden besloten had den aanvoerder der Ashantyusehe expeditie te doen aanbieden. rxa m De Kreuz zeitang verklaart, van eene goed onder richte zijde omtrent de zaak van graaf Aruim de vol gende wededeeliug te hebben ontvaugen. «De meeste beschouwingen in de dagbladen zijn gegrond op deze redeneeriug: De stukken, die graaf Arnim wenseht te houden, zyn offieieelen documenten hij heeft dus geen reeht om ze te houden, of om, zooling het Ministerie van Buitenlandsehe Zaken ze als zoodanig beschouwt, ze particuliere briev^Qn te noemen in dat opzicht is het Minister de eenige rechter cn als hij zich tegen diens uitspraak verzet, valt hij in de termen der strafwet. «De zaak staat echter geheel anders. Graaf Arnim ontkent niet dat het offlcieele stukken zijn, hande lende over zaken van dienst. Hij zegt alleen zij behoorden niet in het archief van het gezantschap, zij zyn er nooit in geweest eo ik geloof ook aiet dat ik verpiieht was ze aldaar te déponeerenwant zij handelen eigenlijk over myn eonfliet met den Rijkskanselier en hebben daardoor een zoo overwegend persoonlijk karakter, dat ik het reeht meen te hebben van ze te houden. Hij gelooft ook, dat al noemt het Ministerie an Boitenlandsebe zaken die opvatting onjuist, het toeh niet tegelyk rechter en partij mag zyn maar dat de zaak dan moet worden beslist door den burgeriyken rechter, of zoo mogelijk door eene Commissie van deskundigen. «Hij heeft ook gezegd, dat hij die stukken moest houdeu, omdat hij ze noodig had voor zyne verde diging tegen zekere besehuldigingen, die de Rijks kanselier tegen hem bad uitgebracht. Maar ook al ware dit zoo niet, zoo meende hij toeh te mogen verlangen dat eene correspondentie, bandelende over «ene voor hem zoo pijnlijke épisode, niet gedéponeerd zou blyven ter eeuwiger gedachtenis voor alle moge lijke gezanten, gezantsehaps-secretari-sen en kanseliers. «En eindelyk hy heeft de teruggave niet onvoor waardelijk geweigerd. Hy heeft alleen gezegd ik beschouw de stukkeu als mijn eigendom, maar wordt my bewezen dat ik daarin oageiyk heb, dan stel ik ze ter beschikking van het departement van Buiten- landacbe Zaken. «Het is onbegrijpelijk hoe men onder die omstan digheden de artt. 133 en 348 van het Strafwetboek toepasselijk kan achten. De stukken zijn tocE geen documenten iu den zin dier wet pu naar de prak tijk van deu dienst. Zij zijn ook niet weggemn ikt, bcselmdigd of vernietigd ze ziju in huu gehct-1 voor handen. De stryd loopt dan ook alleen over 't recht van eigendom eii daaromtrent kim niet zoo m<iar\p hoog gezag worden beslist. Dit volgt reeds uitliet feil, dat het Ministerie vau Buitenlandsehe Zaken ook I aanspraak heeft gemaakt op eenige stukken, uitsluitend betrekking hebbende op graaf Arilim's terugroeping uit Paiijs eu zijne benoeming te Konstantiuopel, eu dat het bij de inleiding van het strafrechterlijk on derzoek dien eisch heeft laten vallèn. «Graaf Arnim zou niet hebben geweigerd de overige stukken terug te geven, als het departement van Buitenlandsehe Zaken> in de briefwisseling over de teruggave het onderscheid had gestaakt, hetwelk het thans, vermoedelijk op nadere iuiotmatiën van rechts kundigen, gemaakt heeft. In pnpits daarvan heeft men hein weken lang op de aafistootelijkste wyze voorgehouden, dat zijne weigering dat wil «eggeu: ook wat betreft de stukken die alleen op zijne be noeming te Kunstantinopel betrekking hadden een misdrijf was in deu ziu der artt. 188, 348 en 350 vun liet strafwetboek Ook van dat beroep op art. 3">0, (hetwelk van «verduistering'' spreekt) heeft het Ministerie thans afgezien. Kon eehter graaf Arnim destijds enkel op zulke eischen en bedreigiugen de stukkeu afgeven, Zonder de verdenking op zich te Inden, dat bij vreesde werkelijk aan verduistering vau stukken schuldig te worden gevonden? Omtrent dit eeu en ander zal bij de be^audeliug der zaak wel licht verspreid worden." Tot zoover de mededeeling; het overig gedeelte do» t niets ter zake. Gouda, 27 Octobé». '^Door het in werking tredeu der wet op den ar beid der kinderen, zijn alhier van de pij pen fabrieken, touwslagerijeu en sigarenfabrieken verwijderd 78 jou- geus eu 41 meisjes beueden de 10 jitreii. Voor de meeste dysr kinderen is reeds aanvrage gedaan om op school te komen, waaraan door een buitengewoue -«••seli rij ving zal worden voldaan. In de Rottirdausche Ct komt een brief voor, waarin over de vleeschprijzen in onze gemeente gesproken wordt. Daaraan ontleenen wij höt volgende: «Ik moet bekennen dat onze slagers moediger zijn dan de uwen (deRolterdauisckf)die2wygeudde meetings bijwoneu eu lachen dat ze schudden ais ze de dubbeltjes d«T goede lieden opstrijken. De on e schrijven: de een le vert ellenlange artikelen aan het lokale UIaU en zegt uiets. Een aoder doet bet beter, bij levert cyfers. l)ie man, ik moet het zeggen, heeft veel aanleg om advocaat te zijn, omdat hij de waarheidtracht te bewijzen. Hy levert het tarief van de Haagsehe vleesehnuuuschappij ea bewijst, kUar al» de dag, dat de Gouwenaars veel te goedkoop vleesch eten. De man bewijst dat zoo goed, dat ik het plan al had gevormd, een vergadering bijeen te roepen om te beoorderlen of wy de slagers opslag dienen aan te bieden. Die arme lieden moeteu toeh ook leven. Ik moest mijn plan eehter laten varen omdat degeen, die ik er over aansprak van meening was, dat het met de slagers zoo erg nog niet gesteld is en ook dot, alvorens zoo iets te beginneu ik eerst eens moest in for meeren of het vleesch te GoUda van dezelfde qualiieit is als in den Haag Dit had onze slager, zeker bij vergissing vergeten op te geven. Een derde slager is nog olijker dan de twee eersten, die adver teert dat bij hem het vleeseh 5 cent per Icilo is afge slagen maar vergeet er by te zetten voor hoeveel hij het thans verkoopt. Kortom, mijnheer de Redae- teur, de uitkomst zal bet bewijzen, of de slagers zwygen of sehrijven, wij verbruikers moeten betalen. Het best is te doen als de Botterdamsche slagers zwijgen en betalen, ia wy mogen er God eu de slagers dankbaar voor zijo dat het vleeseh nog niet opstaat, later zal dat wel gebeuren. Beken er op dat zoo iets voor Jannari zal plaats hebben. Het koddigste van de zaak is dat niemaqd er beter bij vaart dan de bakkers. Men let zoozeer op het vleeseh dat men het brood vergeet. Men vergeet te vragen wat de zetting is en men weet bijna niet meer hoeveel een brood moet wegen. Ik heb eenigeu tijd geleden mijn brood nagewogen en bevonden dat ei maar een verschil van 10 a 15 in de wicht bestond. Begryp mii niet verkeerd, ik bedoel niet dat myn brood 10 a 15°/0te veel woog Ik heb toen berekend dat ik 150 kilo brood per jhar te kort kwam. Toen heb ik by anderen geprobeerd maar was ten laatste blijde dat mijn goede oude bak ker my nog wilde leveren, ofschoon hij de leef ijk*- go woonte heeft wat laat op te geven als het brood afslaat, betgeen hij vergoedt door bet eerst opslag te nemen als de gelegenheid gunstig is." Gisteren is te 's Hage aanbesteed het onderhouden van eu bet doen van eenige herstellingen aan het gebouw van 's Rijks hoogere burgerschool Hbier, in 1875. De minste inschrijver was de heer P. A. Burg. hout, alhier voor ƒ680. het Koffiehuis de Griekentuin, van den heer J. Gie bels te Amsterdam, werd door de Amsterdamsche Om- uibus-Muatschappij op gisterenmiddag in massa publiek aanbesteed het bouwen van een graanpakhuis, hooi zolder eu bijbehoorende werken, onder beheer van den heer G. B. Snlin, architect. Minste inschryver W..8 de heer J. LinJers, alhier, voor de som van 28,000. De heer N. J. Engelbrecht, pred. bij de Christ. Geref. gemeente te Hazerswonde heeft het beroep naar Waddinxveen aangenomen. Uit den Krimpenerwaard meldt men dd. 2-5 Oct.: De toestand van de landerijen in deze maand ia gnnstig. De weilanden zijn goed bezet met gras en de bouwgronden hebben voldoende opgeleverd. De heunipbouw is bevredigend. Het zaad wordt verkocht tegen 7 de HL., de lint gemiddeld tegen 22. De aardappelen worden goed gerooid, de gemiddelde prijs is/ 2.50 de H.L. Appelen en peren ziju er overvloedig. Voor de aanstaande herfstvergadering der Staten van Zuid-Holland ziju o. a. ter behandeling aauze- wezen 1°. het adres van de heereu mr. F. A. van Hall te Utreeht en P M. Montijn te Gouda, om subsidie uit de proviuciale geldmiddelen, ten behoeve der door beu voorgenomen droogmuking vsa de plassen ouder de gemeente Reeuwijk. Hei advies van Gedep. Staten in deze strekt om het nemen van eene beslissing aan te houden tot dat de zienswijze der regeuriiig oatreut deze zaak zal bekend zyn, terwijl nader omtreut het verleeuea van subsidie bij de vergadering een voorstel zal inko men, zoodra de zienswyze der regeering hun bekend zal zyu. 2°. voorstel van Ged. Staten betreffende het ver- leenen van subsidie uit de provinciale fondsen, tea behoeve van armlastige krankzinnigen. l)it voorstel is een gevolg van het aan Ged. Statea ter beschik king geren royeerde adres van het Nederlatidaeh-Israëli tisch armbestuur te Amsterdam, verzoekende verhoogiug van het subsidie toegestaan ter verpleging van oe- hoeftige krankzinnigen. Een nauwkeurig onderzoek door Ged. Statea, in- geateld naar de wensehelijkheid om het in de butste jaren vanwege deze prorineie in de verplregkosten van krankzinnigen, verleende subeidie van 40 'ejaan eenigszius te verhoogen heeft dat eollege tot de overtuiging geleid, dat het billijk zon zijn over te gaan tot eene verhoogiug van deze sobeidieu. Vandaar een vooretel tot nadere regeling van die provinciale snbeidien met 1 Jan. e. k., waarbij van de overweging is nitgegann, dat bet billijk is te achten bet verhoogde subsidie van ƒ50 toe te kennen aan alle gemeenten, die tot dusver ƒ40 genoteti, onver schillig wanneer zy ia het genot van subsidie zijn gesteld. De Landb. C. deelt de namen mede van vyf hee- ren, die uit een 300-tal adspiranten ia het genot ge steld zijn van de joarlyksehe toelage van 1000 voor verdere ontwikkeling iu de laudbouwkunde enz. Zy zyn: F J. van Peseh, direeteur van den Proeftuin te Deventer; L. Broekema, van PieterbawaJ. W. N. vau der Zandt, van Diepenveen; G. W. van der Dussen, van Doorwerth, en A. Maifink Gzn van Zutphen. Voor bet prov. geregtahof in Zeeland is in ztke M. Rinkea, boekhouder der bank van Zie fikree, het getuigenverhoor afgeloopen. Het openb. min. heeft geeisclit schuldigverklaring en veroordeeling tot eene tuebthuisstraf van 525 jaar en 10 geldboeten. De Hoofdcommissie voor het «Willem III Fonds* opgericht onder goedkeuring van Z. M. den Koning, als blijvende keriunering aan de feesten gedurende de maand Mei jl. in Nederland gevierd, ter gelegenheid Zyner Majesteits 25jarige regeering, beeft thans de inteekenlysten aan de bestaande sub-eommissien ea de correspondenten verzonden. De Commiesie aeht elke aansporing tot medewerking en tot het toezen den van bijdragen overbodig. In gemeenten, waar geene sub-commissien of cor respondenten voor het Fonds zijn gevestigd, kan men zich ter bekoming van ineehrijvings biljetteu tot de Hoofdcommissie wenden, terwijl ook bijdragen recht streeks knuuen worden toegezonden. De bezoldiging van de openbare hoofdonderwijzers te Assen is verhoogd en van 1 Januari e. k. af aldus vastgesteld voor die der scholen van meer uitge breid lager onderwijs 1100, beneven 10 pCt. der schèolgelden, vrije woning, enz. Die der scholen voor gewoon lager onderwijs, ten getale van 3, in de kom der gemeente elk/ 950, benevens viije woning te Kloosterveen 750 en vrije woning te Aardsche- veld 750 eu 100 voor gemis aan vrije vvomug in het gehucht Loon 600 en *60 voor geuus aan vrije woning; te Witteu 400 en 40 voor getuit aan woning. Jlet Nieuws v. d. Dag bevat de volgende advertentie Komt, Heeren Slagers, hierop los, Er is te koop een vette os, Een zeldzaam groot gevaarte. Hy is maar eens publiek vertoond, Eo werd terstond het hoogst bekroond, Om vetheid, fijnheid, zwaarte. Tot Kersmis is hij sleohts te koop, Dan niet verkocht, krijgt 'tplan deen' loop, Dat men hem laat verloten, En wel bepaald op vijftien Maart, Als 't beest ten zesde maal yerjfcart. Dus koopers opgeschoten. En vraagt men, waar het beest nu staat, Weet als men eerst tot Gouda gaat, Is 'tdric kwartier gaans reizen. Men vraagt dan maar naar Kloosterstein, By Gerrit Beijen moet men zijn, Elk kiud thans zal 't U wijzen. Onder Veisen is Vrijdag morgen gestrand de Zweed- •che bark Henriettavan Elseneur nafcr Londen be stemd, geladen met hout. De reddingboot van Zand- voort was dadelyk tegenwoordig om l.ulp te verlee- nen. Na eenige vergeefsche pogingen om uit bet vuurpijltoestel een lyn aan boord te brengen, werd de reddingboot langs het havenhoofd in zee gebracht, en mocht het de bemanning na zware inspanning ge- lokken de 11 mau van de bark behouden aan wal te brengen. Eenige oogeubiikken later sloeg het ge strande schip doormidden. De berichten aangaande ongelnkken op zee, ten gevolge ,vau den laatsten storm, vermeerderen. By de Hebriden is liet prachtige ijzeren schip Maju, van Londen naar Rangoon, met man en muis vergaan. Het vras een nieuw schip van 1000 ton. Te Ix>we- stoft is het drijvende cholera-hospitaai gezonken. Ge lukkig woxeu er geen patiënten aan boord. i ii Te Wilp ia 11. Vrijdag een man van 78 jaren, terwijl hij met de koeien op het spurrieland was, in brand geraakt, waarschynlyk door een uitgedoofde pijp iu «yn zak te steken. Toen men het ongeluk ontdekte, waren reeds al de kleederen van het lichaam gebraud. Hoewel hy nog eenige teekenen van leven gaf, is hij een paar uur later overleden. Men schrijft uit den Haag aan de Zutpk. Cour. r Ook tot u is zeker reeds het bericht doorgedrongen van bet failliet gaan van dsn kastelein der Witte Sociëteit. Op zieb zelf is het failliet gaan van eeu kastelein eeu nieuwtje van zeer ondergeschikt belang, maar reeds het feit dat de bewuste failliiete kastelein resideert in de, «elfs buiten Nederland gerenommeerde «ritte sociëteit, is voldoende om dit faillissement voor de Hofstad tot een fait rnmnant te maken. Daarby komt nog dat het faillissement gepaard gaat met incidenten, die in hooge mate de aandacht van het publiek gunde houden. Op het onverwachts werd curatoren en commissarissen aangezegd dat er beslag zou wor den gelegd op al het glaswerk en poroelein, dat zich in de sociëteit bevond. De firma Abercrombie beweerde namelijk dat alles haar eigendom woa, waut dat «|j dit gereedschap aan den kastelein wel ver huurd maar niet verkocht had. Curatoren trachtten de firma wel te beduiden dat die quaestie later wel sou worden uitgemaakt en dat beslagneming in elk geval onnoodig was, want dat na het opmaken vau den inventaris de sociëteit voor alles wat er waa verantwoordelijk bleef, maar ja wel, de firma A. en haar rechtsgeleerde raadsman, de heer Jacobeon, die men naar ik verneem honorair lid wan de sociëteit wil maken, dachten er anders over. Zg wilden wel geduld hebben, maar weet u een klein douoenrtje zou dan niet onwelkom zyn. Dat wilden nu echter commissarissen en curatoren op hun beurt Weer niet, en bet gevolg was dat machtiging van den president der rechtbank werd gevraagd om den boedel in beslag te nemen. En die machtiging werd verleend, dooh toen daarop de firma en de raadsman ahn hun bedreiging uitvoering wilden geven, teeken den curatoren en commissarissen verzet aan. De in bcslagnemende firma werd in het gelyk gesteld en Het er geen gras over groeien, want eeu half uur Qt do beslissing kwam meu reeds om de ingredieuteu in te pakken. Neen, zeiden commissarissen, dat gaat zoo niet; eerst moet gy do, beschikking van den pre sident aan ons laten beteekenen. Dut is niet noodig zeiden Ab. cn zijn raadsman, maar laat ons weer naar den president gaan, dan kan die ook deze quaes tie uitmaken. Zoo gezegd zoo gedaan. Op nieuw werd de firma in glaswerk iu hel gelijk gistel, zoo dal hel beslag voortgang kun hcjbcn. Geeu oogeii- blik pardou werd nu meer gegeven. Menigeen moest ziju glaasje klare nog schielijker ledigdriukeu dan hem lief was, omdat het ook otuler de termen viel vau te mogen worden weggestopt. Gelukkig waren §ommi88ari88eu op alle eventualiteiten bedacht ge eest eu terstond kwam er eeu nieuwe voorraad glaswerk de sociëteit binnen. Slechts eenige minuten behoefde de affaire std te staan. Ondertusschen za^ naar ik verneem, dat faillissement ten minste het goede re sultaat hebben dat de sociëteit nu voor eigen reke- uiug zal gaan kasteleineeren. Naar geblekeu is, werd in het vorig jaar meermalen van longziekte verdacht rundvee gedurende den win ter in deuzelfden stal geplaatst met niet verdacht vee. Daar dit in strijd is met art. 35 der Wet van 20 Juli 1870, waarbij het opzettelijk iu verdachten toestand brengen of doen brengen van vee met straf wordt bedreigd, beeft, op verlangen van deu Minis ter van Biuneuiaudsche Z»keu, de Commissaris des Konings heeren Burgemeesters dezer provincie bij circulaire aau die wetsbepanng herinnerd en het aan geschreven, voor strenge afzondeiing van wegens longziekte verdacht rundvee ook in den wiuter te willen maken. Zaterdag middag heeft te 's Hage eene alleraandoen lijkste plechtigheid plaats gehad. Het voornemen be stond om Maandag aan het tweetal zich daar ter stede bevindende dapperen, die voor de jongste krijgsver richtingen tegeu Atchin bet ridderkruis voor «moed, beleid en trouw" hebben verdiend en verkregen, dat eereblijk op een daartoe te houden parade pieohtig uit te reiken. Luiteiunt W. Comfurius, die op den 6n Januari jl. bij hei nemen «an den Missigit daor eeu vijandelijk schot beide oogen verloor, had echter, wegens ziju toestand en bykomende ligte ongesteldheid verzocht van die openlijke plechtigheid verschoond te mogeu blijven en de Militaire Willemsorde iu zijn woning iu ontvangst te mogen nemen. Aan dit ver langen is door generaal majoor van der Scbrieck, bevelhebber inde le militaire afdeeling, ouder goed keuring des ministers van oorlog, mtt de meeste heuschheid behoor gegeven. Een twaalftal officieren en een oud-gedientle, ridders der M. W. Owerden uitgrnoodigd, zich Zaterdag middag in de woning van hun nieuwen mederidder te vereenigen en hadden gaarne aau die uitnoodiging voldaau. Met warm gevoel sprak de generaal den beer Com- fuiius aan, zich gelukkig rekenende van Z. M. den Koning de opdracht te hebbeo ontvangen om het ridderkruis op eeu zoo nobele borst te mogeu hech ten. Het verleden van deu gedecoreerde was toch reeds vol verdiensteu geweest eu de laatstelijk gege ven bewijzen van moed en toewijding hadden een eervolle loopbaan luisterrijk bekroond. Mocht de ge decoreerde het loon zijner dapperheid 'slechts onder treffend sombere omstandigheden ontvangen, het besef van zich voor Koning en Vaderland te hebben opge offerd, «ou, hoopte de geueraal, hem tot troost strek ken niet alleen, maar ook de zoo goed verdiende onderscheiding slechts te hooger waarde voor hem doen hebben. Na de aflegging van den gebruikelijken eed werd daarop bet ridderkruis den heer Comfnrins door den generaal op de borst gehecht. Daarpa richtte' de generaal nog een wóórd tot de overige aanwezigen, deu weusch te kennen gevende, dat de omstandigheden, waaronder deze krijgsbroeder het kruis heeft ontvangen heu niet mocht afschrikken, maar veeleer tót nieuwen prikkel strekken om met zelfopoffering en getrouwheid aan eed en plicht zich te blijven toewijden aan 'skoniuga dienst eu aau de dierbare Wangen des vaderlands. Diep bewogen dankte ridder Comfurius den geueraal en alle aanwezigen, waarmede de plèchtigjieid waa afgeloopen. Biggelden onder dit aandoenlijk tooneel uit de niet meer voor het licht geopende oogen van luite nant Comfurius een mannelijke traan, ook ai de overigen, die deze plechtigheid bijwoonden, waren innig geroerd, en verlieten z^u woning met eeu indruk, die blijvend zal zijn. (Dagblad), ■s 1 Z. M. den Koning, die reeds meermalen zyne bij zondere belangstelling heeft doen blijken voor den blindge8choten luiteuaut Comfurius, van de Atchin- expéditie, heeft dian officier gistereu eene piano eerste nualiteit ten geschenke gtzouden. De directie van de Haagsehe Opera heeft genoemden officier een doorloopend vrye entree aangeboden. In den laatsten tijd werden geldswaardige brieven, bestemd voor Mfj. K. te 's Hage niet aan het adres bezorgd. Niettegenstaande een door de justitie in bet werk gesteld onderzoek moch het haar niet ge lukken de vermiste brieven met hunnen inhoud terug te brengen. Vermoedelijk zou een Zondag ten post kantore te *8 Hage aanwezige brief voor bovenbedoeld» jufvrojtw haar wederom ni$t zijn geworden, ware de brtevepbesteller W., van het postkantoor aldaar, niet op heeterdaad door zijne confraters betrapt dat hij ecu brief in den zak borg, dien men vermoedde uit een pakket te zijn ontvreemd. Dadelijk werd de politiie gewaarschuwd en weldra was een hoofdagent op het postkantoor om den verdachte te visiteeren, iets ddt hij zich vau de pos;beambten niet wilde la- teu welgevallen. De bewuste brief werd bij hem ge vonden cn was nog in deuzelfden staat waariu hij uit het pakket was weggenomen, ul. behoorlijk met eeu cachet dichtgemaakt. Men kon evenwel, tegen het licht gezien, daarin waardepapier ontwaren. De brievenbesteller is als verdacht van verduistering van brieven naar het huis van arrest overgebracht. De processtukken iu zake den agent vah politie W. te 's Hage, die ruim drie maanden geleden zich aan manslag heeft schuldig gemaakt, zijn thans door de raadkamer van de rechtbank naar den heer pro cureur-generaal verzonden. Dr. J. van der Vliet, te Leiden, is gisteren door den gemeenteraad te Zult BomineJ, met algemeene stemmen, tot rector van de Latynsche school aldaar benoemd. Naar men mededeelt, is de toestand van mevr. Kleine-Gartman, ofschoon nog zeer pijnlijk, toch meer geruststellend. Men vreest echter dat nog geruimen tijd zal verloopen eer zij volkomen hersteld genoemd ral zijn. Ook op verscheidene plaatsen in de Bom meier waard en in de Tieierwaard circuleeren adressen aan den Minister vau Binnenlandsche Zaken, waarin op eeue wij/iging der nrti. 19 en 20 der wet op het lager onderwijs wordt aangedrongen. Te Apeldoorn is de vroow van een papiervorm- maker bevallen van vier welgeschapen kinderen, 3 jongens eu 1 meisje. Moeder en kroost zyn zeer welvarende Maandag 26 October. Tegcawoordig de hb. van Bcrgeu IJzeudoorn, voorz Viruly, Rcmj-, Luijteu, Priuec, VVeaterbaan, van Vreamiogeu, Muller, Drooglever, vau Straaien, Post Drost, Messemaker, H oogen- bootu, Suinsoru eu Straver. De heer kist had kennis gegeven door ongesteldheid de vergadering aiet te kunneu bijwoneu. De uotuleu der vorige vergadering wordeu gelezen en ge arresteerd. Ingekomen is een missive van hh. Gedeputeerde Staten dezer Provincie, mededeeling bevattende dat zij goed keuren de begrootingen voor de verschillende instellingen van welda digheid over 1875; Notif. eene missive van B. en VV. van Reeuwijk, inzendende de Armenrekening der opgehevene gemeente Stein, over het af geloopen dienstjaar; ter visie. eene missive van den heer S. Poathumus, dat hij de be noeming tot hoofdonderwijzer aanneemt; Notif. een adrea van J. Jansen, verzoekende een stokje Gemeente grond, wordt geateld in handen van B. en W. om bericht en raad; een adres van den heer dr. P. de Wilde c. s. verzoekende verhooging van tracteinent voor de hulponderwijzers, wordt voor kennisgeving aangenomen. eene missive van den heer Commissaris des Konings, die op verlangen vau Z|jne Excellentie den heer Minister van Justitie een by Z. M. den Koning ingezonden adres van den heer A. L. Wieckert inzendt, die op grond van dc uitbrei ding der gemeente en duurte der levensmiddelen, enz rer- hooging van tractement aanvraagt, met opgaaf van eenige andere plaatsen, alwaar het tractement van Commissaris van politie hooger is; B. en W. zyn van oordeel dat hei tracte ment alhier voldoende is, in evenredigheid met die van de andere ambtenaren, tevens eenige plaatsen opnoemende alwaar in even redigheid tot bet zielental het nog minder is en het tractement van den beer Wieckert zelfs nog hoog te noemen is, iu stem ming gebracht wordt met algemeene stemmen hierop afwy- xend beschikt. De heer kranenburg komt ter vergaderiug. Alsuu wordt iu behandeling genomen het adres van den sluiswachter J. Sauerbeek om verhooging van tractement, het voorstel van B. en W. is om dit van wege de vermeerderde werk zaamheden met 50. te verhoogen, de begrootingscommissie heeft geadviseerd tot afwyzing, na korte discussie in stem ming gebracht wordt het voorstel vau B. en W. aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Insgelijks van M. M. Belonjc, gaarder der gabelle, B. en W hebben even als de begrootings-commissie geadviseerd tot afwyzing, in stemming gebracht wo.rdt hiertoe besloten met 14 tegeu 2 st. Op bet adres van Oostman, brugwachter op de Raam wordt op gelyke .wijze beschikt. Alsuu wordt iu behandeling genomen de verhooging van het tractement der hulponderwijzers die den raug van hoofd onderwijzer bezitten, B. en W. stellen voor dit met f 25.— ta verhoogen, de heer Messemaker beveelt dit ten zeerste aan en stelt zelfs voor dit op te voeren tot f 600.— en voor de overige hulponderwijzers op ƒ500.—, de h«cr Kranenburg spreekt om verschillende redenen iu den geest Vau den vorigen spreker, de Voorz. is voor geene verdere verhooging en zegt dat er voor het bezit eener andera acte nog ƒ50.wordt toegekend, dat zulks dan ook/600.—bedraagt, do heei Prince geeft de redenen op waarom de Begr. Comm. öp de verhoo gingen vnn tracteraenten afwijzend heeft beschikt, voo,name lijk omdat dc finantien zulks niet toelaten, de heer Messema ker spreekt nogmaals ten gunste van de verbooging, de hh Luy- ten en van Straaten verklaren zich eveneens voor verhooging, de hr. Kranenborg insgelijks, al moetdb hoofdei, omslag dan ook ver-

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2