Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. •ing BUITENLAND. BINNENLAND. Woensdag 4 November. np., mburj. ’HEE, Zonen, K. Buitenlandse!! Overzicht. LZ. hand, ark a.s. Alle voor de Redactie dezer Courant bestemde stukken en brieven moet men. onder adres aan de redactie, in zenden bij den uitgever A.' BRINK MAN Lange Tiendeweg D- N°. 60- Gouda. 3 November. GOUDSCHE COURANT H Oldenzaal. rde orden 14 jareu, Latents bericht en wel op grond. V en eeui Het ia. ten van m Be doeling In a x, heeft bj n met het LVMtS tat aan het 0. A. B. geven van Ëd. Heeren de nieuwste sring goed man bestaat laanden in je beslissing n eventueel eid ech- 50,000 20,000, >0, 203 aal 000, nz. iwege vast- groote door ■ffl.3'/, per post ulate xorg- tvangt van Originele e plan gra Bgunstlgers npt onder zending of ize curres- d bewerk en onder maals vol vet kregen rd den 7 en grond- eene zeer nd en ver- ultroeren, jeval vóór j )Vns tot Ier nieuwe ook voor en reëele e begun- r VAN den afgele- es van vijf i Ned. om, Prjjs, voor ns de Wet Naar wy vernemen ia tbam het Amsterdameche tooneelgezelachap onder directie der heeren Stumpff en Veliman door de commissie der sociëteit „Oua Genoegen" voor zes voorstellingen geengageerd, waar van de eerste plaats zal hebben Dinsdag 17 Nov. a. st. De zaal „Kunsimiu" der sociëteit «Ons Genoegen" leverde Zondagmiddag voor den weldenlcenden mensch een genoegelijken aanblik op. Een groote menigte werklieden was daar te zamen gekomen op de roep stem van eeu hunner ter bevordering van bun aller belang. Daar werd bet woord geroerd door werklieden op eenvoudige, onopgeschroefde wjjze, doch degelijk, vol overtuiging. Het was niet de taal van den sierlijken volksre denaar, die van de hoogte van zyn standpunt afdaalt tot zyn eenvoudig publiek en op minzame wjjze in gedachte de achterbuurten doorwandelt, maar de taal van den werkman zelf, die uft eigen ervaring spreekt, die vertelt wat hy dagelijks om zich heen ziet ge beuren, die de toestanden, die hy beschryft, done voortdurende, aanhoudende aanraking kent. Het lot van den werkman is nog niet zoo bunjj- denswaard, dan dat wij niet met vreugde deze po ging ia onze gemeente zouden begroeten om dat lat te verbeteren, den toestand van den werkman te verheffen, bovenal omdat die poging uitgiog van du werklieden zelf, die toonden te begrijpen, dat het beter is voor eigen toekomst en die ran vrouw en kinderen zelf te zorgen dan by ziekte of ongergdr. onderstand te moeten gaan rragen. Het doet ons dus genoegen hier aanstonds bij te kunnen voegen, dat die poging uitstekend is gelukt. Omstreeks 3 uur werd de vergadering geopend door den werkman Th de Rot, voorzitter der Rol- terdamsche afdeeliugvan den Nederl. werkliedenbond. Hy sprak eerst een woord van dank tot diegeneq, welke het hnuue hadden gedaan tot bet bewgen dezer dat de regeering hem geen troepen en geen geld genoeg zond. Volgens den correspondent van de gTenft' zou men eene spoedige hervatting der vijan delijkheden hebben te wachtendie meeniug is echter uitgesproken vóór er iels hetzij ran de reis, hetzij van het ontslag van Laserna bekend was in het hoofdkwartier en berust voornamelijk op de overwe ging, dat de naderende winter anders den veldtocht weder voor maanden ondoenlyk zou maken. Bij zoo veel onzekerheid is het be4 de feiten af te wachten. Een later bericht meldt, dat Laserna het opperbevel te Lagrono weder heeft aanvaard na van de regeering te Madrid de gevraagde versterking te hebben ver kregen. Nu Engeland zijn vertegenwoordiger bij het vati- caan terugriep, hebben van alleen Frankrijk en I Duitscblsnd beeft nog altijd ting, maar de betrekking wo het ratioaau weigerde kardii tegenwoordiger van Plaatsgebrek heelt zeker onzen uitgever genoopt hoi uittreksel uit de troonrede, waarmede keizer Wilhelm Donderdag den Duitsehen rijksdag opende, uit ons vorig overzicht weg te laten. Dit tor verklaring van bet feit, waarom er toen in het geheel niet van gerept ie. Het stuk is te uitgebreid om nu in zyn geheel opgenomen te wordeu eu voor een uittreksel is het nu te laat. Wij bepalen er ons nu toe den indruk weer te geven, dien dit staatsstuk heeft ge maakt. Deze is algemeen gunstig. De laatste zin snede was het belangrijkst. Zij behelsde de ver klaring dat het Duiteolie rijk machtig genoeg was om den tegenstand tegen zijne politiek te ignoreeren, zoolang deze niet tot dadeu overging. Een oogenblik hebben sommige Fransche bladen in twijfel gestaan of dit niet eene bedekte bedreiging tegen Fraukryk was, doch men is bet nu vry wel eeus, dat zij moet slaan op bet verzet der eleriealen en anderen tegen deal- gemeeue rijkspolitiek. De groote baitenlandsche bla den zien in de troonrede een duidelyk bewys, dat Duitschlaud ernstig den vrede wil. Do Duiteehe ryksdag had reeds Donderdag in de iniddagzittiug het geluk talrijk genoeg te worden om over ze kanoën gaan tot het trekken en opmaken der afdaelingen. De benoeming van bet bureel werd uitgesteld tut Zaterdag. Toen waren 211 leden aanwezig. De heer Forcken- beek werd schier met algeaeene stemmen tot voor zitter gekuzen, terwyl de heer Schenk von Siauffen- berg,, een Beiersch natioiiaal-libersal, met 144 stemmen tot éeisten onder-voorzitter, de heer Haenel, van de Fortscliritispartjj, met 153. stemmen tot tweeden onder-voorzitter gekozen werd. Het ontwerp der nieuwe Duitsche bankwet is door den boudsraad met groote meerderheid en na onbe duidende wijziging aangenomen. Het proces Kullmann is reeds Zaterdag afgeloopen en eindigde met de veroordeeling van den beschul dig Ie tot tuchthuisstraf voor den tijd van 14 jareu, verlies van burgerschapsrechten en 10 jaren toezicht van de politie. In het Fransche departement Pae-de-Calats is de Bonapartistische candidaat Delisse-Engrand met behulp der regeeringsparty 11. Zondag tot lid der nat. verg, gekozen. Delisse had 84, zyu re|.ublikeinscbe tegen stander 74 duizend stemmen. Deze uitslag kan alleen worden toegeschreven aan de legitimisten, die ten dcele ondanks het wachtwoord naar den regeenuge- candidaat overgelooptn zyn. De Hongaarsche ryksdag heeft zyn zittingen her vat. De minister van financiën, Ghyc«y heeft de begrooting voor 1875 aangeboden, die met eeu tekort van 27,490,941 florijnen sluit. De inaomsten moe ten dus worden vermeerderddaarom beeft de minister verscheidene wetsontwerpen tot het invoeren van nieuwe betastingen aangeboden, en daarenboven een om in 1875 op de bestaande belastingen 15 opcenten te heffen van belasting op voorwerpen van weelde. Op die wnze denkt hy het tekort tot 9 «illioen te ver minderen; dit bedrag wil hij dekken door een ver koop van hypothecaire obligation op den Oosterspoor- weg die nog in het bezit van het land zyn, door verhooging,van de tabaksbelasting en verscheidene andere bronnen. Ten aanzien van een zelfstandige Bongaursche bank heeft de regeering nog geen be slissing genomen. Men verkeert nog 'altijd in het .onzekere ten op zichte van het Spaansche Noorderleger; is generaal Laserna nog opperbevelhebber? Uit Santander werd zyn ontslag bericht en zijn waarschijnlijke vervanging door Moriones, maar de correspondent van de Temps11 waarschuwt ons voor de berichten uit Santander, die meestal onjuist zyn. Intusschen wordt ook uit Bayonne bet ontslag van Laserna bericht en wel op grond. broodfabrieken te Amsterdam als volgt Gebuild Tarwebrood 19 Ct. per K. G. Oogsbuild 13 Rogge H 9 a 10 In onze gemeente betaalt men voor Gebuid Tarwebrood 24 Ct. per K. G. Ongebuild 16 Rogge 11 Men scbryft uit *s Hage aan de Anh. Ct. „Bij den raad van state is op het oogenblik aan hangig, een wetsontwerp tot wijziging van het onder wijs aan de koninklijke militaire academie te Breda. Het scbynt, dat men terug wil keeren tot den vroe- gereu toestand en weer een drie of vierjarigen cursus invoeren." „Ben ik wel ingelicbt, voegt de correspondent hier- by, dan wil de tegenwoordige minister van justitie een weisvoorstel doen betrekkelijk do rechterlijke in richting." De onderofficieren, die hebben deelgenomen aan het examen voor 2den luit.-kwartiermeester zyn allen gerladgd. Tusscben de ministers van koloniën en van justitie zijn op dit oogenblik overwegingen aanhangig tot herzieuing van de bestaande drukperswetgeving in Nedprlandsoh-Indie. ^In een weide van wijlen den beer Keijzer te Zeven huizen, is onder bet vee de longziekte uitgebroken twee dier beesten zyn aangetast; de overige worden door de Rijksreldwacbt van verschillende plaatsen op die weide bewaakt. Hot college van kerkvoogden ma notabelen te Haas trecht beeft het traktement van den predikant A. F. Mackenstein mei ƒ100 verhoogd. Vrijdag arond gaf de te Oudewater gevestigde re derijkerskamer „Borger" de eerste barer drie buiten gewone wintervergaderingen met dames in de zaal van „den Doele*. Een tooneelspel van Benedix getiteld „Heerscbzucbt" werd met het beate gevolg opgevoerd. Hoogst voldaan over do flinke opvoering van T stak keerde het talrijk opgekomen publiek huis waarts. Een bal besloot het leest Zij nn aar veler gevoelen de vleeschpryzen in deze gemeettê te boog welke zaak, naar wij Lopen, spoedig tot klaarheid z.d komen ’t is wellicht niet ongepast ook de broodpryze^ eens ter sprake te hengen. Wanneer wy toch letten op de broodpryzen in andere plaatsen en die vergeleken met die in onze gemeente, dan is het verschil daartusschen vrij groot. Wij willen eenvoudig onzen lezers de cijfers ter ver gelijking aanbieden, opdat men dan zelf oordeele. Van af 1 Nov. zyn de broodprijzen in verschillende de groote mogendheden Oostenryk daar nog gezanten. een post op de begroo- wordt niet vervuld, omdat .□naai Hohenlohe als ver- Duitschland te ontvangen. De Russische regeering bief de betrekking op in Febr. 1866, daar de paus, in een gesprek met den toen- matigen gezant Meyerdorff, over de rol door Katho lieke priesters in den Poolschen opstand gespeeld, woorden bezigde, die de keizer als eene beleediging opvatte. Op verzoek van de curie, die het voorge vallene verklaarde te betreuren, werd toen iu het volgende jaar een priester naar Rome gezonden, als officieus vertegenwoordiger van Rusland. Deze echter werd weder teruggeroepen na de encycliek over ,de geünieerde Grieksche kerk* in Litthauen. Beieren, België en Portugal hebben nog gezanten bij bet va- ticaan. Van de ryken buiten Europa alleen Brazilië dge Zuid-Amerikaanache republieken. bovenstaande is een uittreksel van eene op merking van het agentschap Uavat, dat in alle Fransche bladen werd opgenomen. Wegens de betrekkingen van dit agentschap tot de Fransche regeering vreest de Univers, dat ook zij er aan denkt, haar gezant terug te roepen. Waarschyulyk is dit niet. De regee ring ontziet veel te gaarne de eleriealen, dan dat zy een gezant terugroepen zou, tegen wiens verblyf tot dusver noch in Fraukryk, noch in Italië ernstige bezwaren zijn gerezen. In de Vereenigde Staten blijft de vraag aan de orde, of de president Grant begeert voor de derde maal tot de hoogste waardigheid der republiek ver kozen te worden. Men zou daarin, en terecht, een gevaar zien voor de republiek. Het zou trouwens zonder voorbeeld zyn. De pogingen om Grant zelf tot spreken uit te lokken, gelukken niet best. Hij neemt eene zeer gereserveerde houding in acht. Men tracht daarom op allerlei wyzen achter de ware be- van den president te komen. een brief, iu 1872 geschreven, die nu gepubli ceerd wordt, zegt Grant dat hij nooit een letter heeft geschreven, nooit iets heeft gedaan, nooit eene ge dachte heeft gekoesterd die moest strekken om de republikeinsche party te influe.nceeren te zynen gunste en ten nadeele van den man barer keuze. Integendeel is hy by voorkomende gelegenheid bereid tot alle opofferingen, om het succes van den man, dien de republikeinsche party wenschelyk acht te verzekeren. - De laatste berichten wit Peking en Yeddo luiden vredelievend. Men gelooft algemeeu, dat de oorlog ral worden vermeden. De Japanners verklaren, dat zy de Chineezen, die in Japan verolyf houden, geen letsel zullen aandoen, zoo de oorlog «erklaard wordt.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1