BINNENLAND. Laatste Berichten. tod i State a-Generaal. Tweede Kame*. Zittin gen van 17 en 18 Deo. (Af. JT Cl.) 1 1 - Over de beteekenls ea het gewicht van de opvoeding der ai&taigea. den kanselier, terwijl de keizer en kroonprins zich bejjrqrd hebben he® eau hunne waardeering blijken te geren. Het voorstel vaö den heer Winter^ afgevaardigde ▼oor den Elzas, strekkende tot intrekking van de Elzas-Lotharingache schoolwet, is uiet eeue groote meerderheid *erworpen. De Proc. Corr.% sprekende over den arbeid van den rijksdag, zegt dat het vraagstuk betreffende het bank wezen in den bondsraad zoover gevorderd is, dat gene overeenstemming met den rijksdag spoedig mag worden te gem^et gezien. Onder deze omstandighe den, mag men in het begin van Jan. eene bijeen komst van den rijksdag root deu tijd van veertien dagen verwachteu. De bankcommissie van den rijksdag zon Donderdag bijeenkomen, om te beraadslagen over de door den bondsraad geamendeerde bankwet. Pruisen ontvangt voor winstderving eene bijzondere schadeloosstelling van 5 miliioen. De rijksbank mag 250 millioen nan bankbiljetten met belasting »an 1 pCt. uitgevenen de gezamenlijke andere banken 130 millioen. Op hét Spaanscbe oorLgstooneel wordt het voort zetten van de krijgsoperaties vertraagd door het ruwe weder; de soldaten van Lorna zijn om die reden terug moeten trekken, terwijl de Carlisten io de bergen vechten met sneeuw en slechte wegen. De manrschak Serrano is nog altijd te Logrono, waar het weder al niet veel beter is dan ia Gaipuzooa. Wellicht vinden beide partijen dezen tegenspoed niet onaangenaam; ty kunnen nu nog eens nadenken. Gouda, IS December. Evenals .vorige jaren zal de Rem'onstrantsche kerk eerstdaags getuige zyn van een schoon feest. Op dep laten Kerstdag cal daar een Kerstboom wordeo opgericht door de goede zorg van eenige jonge dames, die, daarvoor in stut gesteld door welwillende sUd- genooten, uu vele kinderen van behoeftige oaders geschenken zallen uitreiken, die gedeeltelijk uil eet bare, gedeeltelijk uit «oor langer duur bestemde, voor werpen gullen bestaan. Hadden wij vour eea paar wekea bet genoegen «en aardig kinderfeest by te wonen in «Kunstmin,' wij hourleu ons verzekerd dat ook het aanstaande aau d» verwachting zal beautwoordeu en zijn over tuigd dat de Kerstavond voor de lieve kleinen een ware fepstavood zal zjjn. Bij de herstemmiug ia het hoofdkiesdistriot IJzel- stein tot lid ven de Provinciale Staten van lltreeht is gekozen dr. J C. vtn Eeten, aiet 464 stemmen tegen 484, die op den heer J. A. H. Borret waren uitgebracht. Deelden wij voor eenige dagen mede dat pogingen ia bet werk werdeu gesteld om tie beroemde tragé dienne Mile Agar ook bier te doen optreden, thans vernemen wij tot onzen spijt -dat zij dit jaar bij geen mogelijkheid san de haar gedane uituoodigiug kan voldoen. Wellicht zal een volgend jaar ons dit genot ver schaffen. Hut unstasnd 25jarig bestaander Werkinrichting tot wering der bedel try lukte Donderdagavond een buiten gewone voorstelling uit van de afd. .Uiterlijke Wel sprekendheid" der liederisfel .Apollo." Deze voorstelling werd opgeluisterd en de proeven rap uiterlijke welsprekendheid afgewisseld door het geen de orebestrereeuiging .Per Aspera ad Astra" fen gehoore brack), welk gezelschap én om de wel- Urillendheid der medewerking én om de wjjzc waarop het dat deed den dank vau het Goudsche publiek verdient. .David lUeeio," reeds vroeger door dezelfde vereeni- ging ten tooneele geroerd was ook thans weder naar het programma meldt op «êreerend verzoek gekozen om hen, die gewillig gehoor gaven aan de efem der liefdadigheid en der kunst, Donderdagavond aangenaam bezig ta houden. Eu inderdaad dit doel ia ongetwijfeld bereikt. EenerzjjJs bezit dit drama genoeg boeiende aoènes pm de spanning van het publiek gaande te houdco en anderzijds is het evenzeer geschikt om de talenten van sommige van Apollo's leden goed uit ta doen komen en te doen waardreren- David Bizrio, graaf de Moreto'a kamerdienaar, die ten oogenhlik nadat het publiek kennism't hem naakt, tot hofzanger wordt gepromoveerd, werd op uitstekende wyze weergegeven. De persoon, welke <j>s tol vervolde, waa door zijn goed gezang (en nfet alleen daardoor) by uitstek geschikt voor zijn task VU ieder, die weet hoeveel, er, voor het goed slagen stoer tooueelvoorstelliug afhangt vau het goed ver vallen der hoofdrol, zal ons toestemmen dat reeds hst spel run den hofzanger den totaal indruk gunstig Aan dieu gunstigeu indigk Aan echter ifoor het spel der overige acteurs groote afbreuk worden gedaan en het duet ons genoegen dat dit Donderdagavoud niet het geval was. De andere leien vanhet gezel schap wedijverden „als 't ware in eenvoudig, saber, flink spel. Bothwel alleen hadden we gaarne iels eenvoudiger gezien. Hjj streelde er te krachtig paar om ieder woord zijn juisten toon te geven, hij multtazich san overdrijving schuldig,' zoowel wanneer hij sprak, als wanneer hij liep (staple wate wellicht 't juiste woord). Wy zjjn overtuigd dal bij, wanneer hij zich moer op natuurlijkheid toelegt, by zijn blijkbaren ijver in 't najagen van het sehoune, veel beter zal voldorn. Nu jaagt hij 't doel voorbij, dan zal hij 't juist be reiken. Vader Beckford werd zeer goed vertolkt. Die goed hartigs, iet of wat geheimzinnige astroloog aprak zooals hy moest, bewoog zich zocals het behoorde en hy die hem weergaf mig aanspraak makeu op groo- ten lol. Juist die rol ware gewis voor veis dilet tanten een struikelblok geweest en zon gereeds aan leiding tot overdrijving gegeven hebben. Dat de vertolker hear goed vervulde strekt hem niet weinig tot eer. George Douglas verdient ook een afzonderlijke ver melding. Hy toonde een goeden aanleg voor 't too- heel, die alreeds tot zekers ontwikkeling it gekomen. Hy bekleedt gewis een der eerste plaatsen in de ver-» eeniging, waarvan hij deel uitmaakt. Dooh ook da verdere heeren gaven blijk zich met liefde en ijver der Uiterljjke Welsprekendheid te wij den. Het is natuurlijk, evenals op ieder ander ge bied, ook hier het' geval dat bet den een betev lukt data aan den ander, doch het zegt reeds veel, wan neer eene dilettatalen-vereenigiag een geheel weet samen te stellen, waarin geen sehrille wanklanken de schoone harmonie verstoren. Apollo's afdeelieg .Uiterlijke Welsprekendheid" ga voort in de beoefening der schoone kunst, waaraau tij zieh wijdt eu sehtuke out na reuigea tijd wedsr eens eene proeve, die na de ondervinding van Don derdagavond gewis san velen zal welkom zjjn. Er aehjjoeu fe Oudewater niet veel personen ta zijn geschikt voor de eervolle betrekking vso raads lid. Hoe anders de vreemde handelwijze der kiezers te rjjmeu, die daar herhaaldelijk dezelfde heeren tot die betrekking verkozen De heeren J. Pulman ea G. vaa der Lee hadden nanwelyks voor die betrek king bedankt of oniquldelijk daarna kwamen weder zegevierend uit do stembus de bh. Putman en van der Les, dis wederom hunne zetels afstonden voor nieuw te kiezen leden, welks by do opening der stom- bus blokeu ta zyn dezelfde heeren Putmau eu van der Lee. Aan een opperrlakkig toeschouwer van dezen strjjd schijnt 4c handelwijze der Oudewateesche kiezers vrij kinderachtig toe. Bedanken raadsleden voor buuue betrekking dan moet men sauuemeu dat zij dit na rijp beraad doen eo niet lichtzinnig of roekeloos. Meo mag hen dan nog eens ouder de hand poleen of zij zich niet bedacht hebben doch het gaat niet aau hen tegen hun zin weder te verkiezen en gesteld al eens dat dit eau gebeurde, dan getuigt het van weinig ernst om dit meermalen te doen. Keu raads lid die voor zijn zetel bedankt, heeft daarvoor over1 wegende redenen en het zou weinig voor hem prou- veeren, wanneer hij zich door do zeer twijfelachtigs eer ran 6 of 10 maai gekozen te worden liet orer> halen raa zijne opinie terug te komen. De bedankende raadsleden hebben den atrjjd ge wonnen en eindelyk zyn er andera naaien uit de bus gekomen (gekozen is de heer A. L. Gerretsen en tusechen de heeren T. J. van Vrenmiugen en M. L Kouings moet eene herstemming plaats hebben) en zoo nn niet ook deze wederom bedanken, dan is de atryd geëindigd. Is Oudewatar zoo arm aan „vroede" mannen, die zich de eer tener verkiezing willen laten aanleunen f Wij gelooven het niet, doch wy kregen door het gebeurde geen hoeg idee vau de politieke ontwikke ling der kiezers voor den raad van de gemeente Oadewater. In de zittiug van Donderdag zijn de algemeene beraad slagingen over de begrooting voor oorlog voorgezet zy henben nog zeer lang geduurd. Verschillende sprekers, zoo voor als tegen, hebben het woord ge voerd, De algemeeue beraadslagingen zijn afgeloopen Met 50 tegen 23 stemmen ia besloten het ontwerp Amsterdamsché kanaalmaatschappij eerst at het aan staand reces der kamer te behandelen. Door den heer de Roo van Alderwerelt is op hoofdstuk oorlog san drieledig amendement voorns- atald tot vermindering van art. 59 met 354.700. Ten eerste wenieht de voorsteller geen gelden tue te staan voor de beoogde stelselmatige verbetering onzer zeer gebrekkige ksnerneering, zoolang van geen stelsel tea aanzien der garnizoenen bUjkt; ia de iweede plaats: opheffing van bet depót oer cavalerie te Leiden en vestiging te 's Hage en eindelijk be. oogt het ameudemeut het weigeren vaa gelden voor hét inrichten raa kampen voorwaarts van de Utrecht- Bche linie, omdat bet den voocstella raadzaam voor komt die schier die linién te vestten. In de zittiug van gisteren, by de voortzetting der discussie ovtr budget van oorlog, heeft de - minister toegezegd eene reorganisatie vau de geneeskundigs dienst der laudmacbt, en heeft de kamer in beginsel zich. verklaard voor het verleeuen eeuer schadeloos stelling aan den aannemer van het fort te Pannerdeu eo Bijlmermeer, zijnde er op de begrootiug een memorie-post voor die tegemoetkuming uitgetrokken. Op voorstel van den heer de Roo zou des avonds nog een zitting plaats hebben. De conclusie op hetoures van ingezetenen van Strijp zal behandeld worden na afloop vaa de behandeling der wet op de middelen. De kamer beeft aangenomen de ooueluaie der com missie in zake het sulree van ingezeteneu van Bosch, houdende klachten tegen het verbod der opvoering van J'ariur leien, welke ootmlutie strekt tot ver zending aan deu minister van biunenlaadsohe zaken, met verzoek om inlichtingen ea overlegging van bet origineel besluit vau den Burgemeester of gewaar merkt afschrift daarvan. In de avoiidzittiug is het amendement de Roo aange nomen en daarop is het geheele budget van oorlog aangekomen met 43 legen 29 stemmen. De Eerste Ksmer heeft gisteree hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn de weto-outwerpen, die aohter- eeuvolgeus door-de Tweede Kamer zijn aangenomen, waarouder verschillende boofstuklsen der SUatebe- grouting voor 1875. Verzonden uaardea/deeliugta. Wjj vernemen uit den Hang, dat de Gouverneur» Generaal sur. Loudou zijn ontslag heeft gevraagd. Gisteren had aan het Departement van Marine o>a. de aanbesteding plaats van aiearine-kaaruso voor do direetiea der Marine te Amsterdam ea Willemsoord. Geen enkele iusehrjjriirg wow daarvoor ontvswgeu. By Icon, besluit ie benoemd tut hooglreraar in de bculUil der godgeleerdheid aau de hoogesebool ta Utrecht dr. N. Beets, predikant hjj de Ned. Herr. gemeenie aldaar. sM Het Handeltblad zegt omtrent deze benoeming het rellende s Tot hoogleeraar in de theologie fe Utrecht ia dr. Nieoiaas Beeis benoemd de faculteit ia das een ge niaal msa rijker geworden. Als aiet-tbeologen mogen wy zeker wel one leedwezen uitspreken, dat Niootaaa Boete, weliiehi de fijnste letterkundige, zeker de besle proza-eehrijver in Nederland, niet reeds sinds tal vaa jaren lot professor is benoemd ia Nedetr laudsche teak- en lotterkuude. Het Faderland zal, met 1°. Januari te beginnen, zyn formaat vergrootea. De aboaoementaprije wordt echter uiet verhoogd. De eonatiiuesrcndc vergadering van de oprichten der vereeuiging tot iaroeriug der lykcuverbranding ia Nederland zal, naar wy veruemen, nog in deze maand te Huge piauts hebben. De beschrijvings brief zal eertiilaags worden verzonden. Intussebea neemt het getal opriebters (en oprichters) nog dage lijks toe. De lyst der oprichters zal eent op deh dag der vergadering worden gesloten, om aaarnfi eene vereeniging te eoastitneeren. (Ank. Cl). LI. Woensdag werd te Berg-Ambaeht de derde ver gadering gehouden der vereeuigiug Wiuterlezingeu." De spreekbeurt werd vervuld door den heer J. G. Bettink, die tot onderwerp had,Fram Slingervrjf,k welke lezing door het tatrjjk opgekomen publiek met buitengewone aandacht werd aangehoord. Eenigb bijdragen, zoowel in proza en povzy als in ernst en luim droegen het hunne by dien avond onvergetelijk ta maken. De tends jaarljjktche vergadering raa byt Nei Gymnastiek Verbond bad plaats Zondag den 13 dezer in bet lokaal Diligenlia te Amsterdam. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek, dat de toeatand van het Verbond zeer bevredigend mag genoemd wordeq. Het Verbond bestondop I Jan.-1874 nit II %fd- nastiek-vereeoigingen met een ledental ran ongeveer 100. In den loop vaa dit jaar zyn 10 vereeuigia- gen met 270 leden toegetreden; zoodat than» bet verbond beetaat uit 21 rereenigingen met 770 «er kende leden. Wet de kunstlievende leden betreft, je dit aantal rergeleken by bet vorige jaar, verdriedub beld, zoodat dit geklommen ia tot 35. De zesde jaarljjkacbe uitvoering zal in den loopsfe» bet volgend jaar zoo mogelijk te a Hage plaats vinden. Tevens is die stad aangewezen als de plaats, waar de terende jaariijksche vergadering gebonden zal wordeo. Het 'nieuw gekozen bestuur bedt not nit de hh. 8. H. Stokvis, M. Dentz, H. J. F. de Waal eu G. de Tries, te AiaZtenlam en A. S. ran Beeaema, te Bot- teidam. De Kamer van Koophandel te Zwolle heeft eea adree gezonden aau de Tweede Kamer der Staten» Generaal, naar aanleiding ram de bezwaren, die van de zijde der spoorwegdireotiëa worden ingebracht tegen het gewijzigd wetsontwerp tot regeling van den dienst en hst gebruik der spoorwegen. Zij wijst ér op dat de ondernemers van spoorwegdiensten niet zelden zich belasten met vervoer van vrachtgoederen, dan onder bepalingen, die ben. met betrekking tot de verantwoordelijkheid, plaatsen Duiten ea boren bet gepeene recht. Wel heet de ondertcekeniqg ran den rraebthrief de vrijwillige daad fan den sfren-ier, die due geacht wordt met zyne volkomen toestemming eeue overeen komst te sluiten met de spoorwegdirectiemaar, waar de spoorwegen gaandeweg het leeuwendeel ia het goederenverkeer hebben tot zioh getrokken, en vooral Jaar, waar het bun gelakt is andere middelen van Emeeneehnp te verdringen en dat vervoer geheet te heereehen, ie die vrijwillige toestemming een jjdelc blank. Daarom verzoekt de Kaaser ia het bedoel Je Wetsontwerp bepalingen op te nemen, die rerhiodc- ren -dat de ondernemers ran spoorwegdiensten zich, ten uanzieu van hanne verantwoordelijkheid voor tie aan hunne zorg toevertrouwde goederen, door hunne ttglemeaten, tarieven of rraohtbrierea plaatsen buiten bet gemeene recht. De geneeskundige inspecteur ia Zeeland waarschuwt tegen een poeder, gefabriceerd door een apotheker te Gent, als middel tegen sehimatalplautaa onder het graan. Dat poeder bevat een zeer zwaar eergif (arsenig. Sur ef E. g. rottenkruid. De Minister raa Binneulandeahe Zaken heeft in gezonden zyne Memorie ran Antwoord op het afdoe- (ingtvtrtlag over het wetsontwerp op het Hooper Onderwij». Hy rat den arbeid op, waar deze kor telings door de aftreding van dan heer Qeerltenta ie gestaakt. De Minister geeft geen nieuw, maar een gewijzigd, oowerp. Zyne definitie ran hooger onderwijs la datavor ming ea voorbereiding tot zelfstandige beoefening der wetrasohnppen en tot 'tbeklesden van miateohap- peliike betrekkingen, waarvoor wetenschappelijke op leiding wordt eereiseht. Do letterkundige propaedeusit zyn naar de gymnasia overgebracht. De gymnasia zuilen voor gemeenten boren 20 duizend zielen ver plichtend zyn, met bevoegdheid van het Byk omte subeidieeren. Zy moeten van de hoogcre burgerscho len getoheiden bljjven. Athenea zjja gemeentelijke iustellingea run universitair omlerwye. Gemeentebe sturen zijn beroegd tot oprichting cr ran. Het licht niet iu de bedoeling der Begeering de drie Btjk- nuivereitoiteu geheel op deazelfden voet in ta riekten. Ook wanneer de drie instellingen 1 a 9 ton zouden koeten, gaat dit onze Snaaeieele krachtan niet ta boren. In bet gewijzigd ontwerp zyo de vakken, die tot de godsdienstwetenschap ea wysbegearte be- booten, byeengevorgd eu by de feoultait dar lette- (eu ingediend. Zoodag 6 December, iy den vroegen oohtend, ver miste azen aan boord ran het Eageleche sehip Voyngtur, iu de karen van Vlisaingen ten anker liggende, een Deeosoh matroos, die ta Antwerpen door den kapitein «as uaugemonsterd. Eeret dacht men aan een on geluk, doch toen de sloep ren het sohip, beaerent wat besohuit, drinkwater, stukken zeildoek enz. te gelijk met den matroos verdwenen bleken ta zyn. Bestand er geen twyfel meer, of de msa had de riuobt genomen. En werkeljjk bleek rüt het geval fe zyn. Dinsdag 'e ochtends ontmoetten eenige ■toombooten tassohen \Ye«t-CapelI« en Zoutalande, in «en 'vliegenden storm een klein bootje, waarin slechte één man, die zioh «an het roer hield vast geklemd en elk oogenhlik met zijn nietig vaartuig door de kokende golven dreigde verslonden le wordea. De storm maakte bet echter onmogelijk bet bootje naderen. Men denkt, en vermoedelijk terecht, dat man in hef bootje de geklnchta Deen sok» matroos wat; hjj beeft hlykbaar naar Antwerpen willen terug- keeren, dook zioh in de juiste riokting eergist. Later heeft men niets meer van den man geboord; ver moedelijk zal de roekelooze waaghaJi wei den dood in degolreo gevonden hebben. Bij den Voorzitter ran de Tweede Kamer der Btaten-generaal ia een brief ingekomen van den heer Charles Lucas, lid van Bet Frausche instituut, gedag- teekend den lOden dezer, nit Cannes, waarin hulde gebracht wordt aan de ontwikkeling der beschaving in Nederland. Die ontwikkeling waardeert déscbry- ver hootdzakelyk met hvt oog op de drie zaken, waar aan hij zjjq leven heeft gewijd, nameljjk hel penitentiair stelsel, de aftohafflng der doodstraf en de verzacktiug en besoharing ran deu oorlog. Het strafstelsel in Nedeslsud, gaat de sobrjjver voort, heeft bet onder werp uitgemaakt vau een oauwkeuriug onderzoek door gedelegeerdeo van Europeesche Gouvernementen, en is door velen in menig opzioht als sea navolgens waardig voorbeeld geprezen. De afschaffing der doodstraf is, tot eer van Nederlands rotst eu ver tegenwoordiging, sedert 1870 eea fait accompli. En wat 't derde punt betreft heeft de Tweede Kamer door de aanneming der motie van Eok-Bredius, liet schoone voorbeeld van de Eugelsche, 1 taliaansche en Zweedsche parlementen en van het Congres der Noord- Amerikaansche Vereenigde Staten gevolgd. Heeft de beschaafde wereld de Brussetsehe confereniie toege juicht, nog meer doet zij dit by de aauueming van dergelijke parlementaire moties. Alleen door zulke middelen zal bet bewustzijn algemeen ontwaken, dat de oorlog eeo afschuwelyk kwaad is en dat naar dit middel niet begrepen mag wordea dan wiar het wettige zelfverdediging gelilt. Wanueer tut uienscli- doin al niet geheel van die plaag verlost zal wordeu, de opeobare meeniug zal geeue pogiag verzuimen om zoo oa mogelijk tot het desideratum der bescha ving: geheele verdwijning vau die rainp, te gerakeu. Deze is zyoe innige overtuigiug, herhaaldelijk door hem in zijne velschillende geschriften uitgesproken, welke hij hyeeuzamelde en welken bundel hij thans de eer heeft, met den meeaten eerbied, aan den Voorzitter der Ksmer aan te bieden. Wy vernemen, meldt het Fad., het overlijdm vau den heer dr. A. Capadove, dep bekenden kampioen voor de christelyk-kiatoriscba richting. Behalve door de bekwaamheid, wairmede hy voor zyn begiuseieu streed, onderscheidde de overledene zich door zijn groote weldadigheid, zoodat da armen en beheeft.gen een grooteu sieuu in hem zullen verliezen. Vanwege den inspecteur vau het lager ouderwijs in de provincie üruuingen wordt thaus aan de scho len iu die provincie de invloed nagegaan, dien het gebrek aau hulppersoneel heeft op den gang en de hoedanigheid van het onderwiji. De Bechtbauk te Déveutar .beeft een knaap van 8 jaren, thans in hechteuis, veroordeeld tot 2 jaren ge- vangeuiss raf, wegens het ontvreemden van geld uit winkelladen. Wegens volslagen gebrek aan hulppersoneel is met toestemming vaa Gedeputeerde Staten eu den school opziener rau 'l eerste district in Drenthe, aau 't hoofd der school ta Taarto geplaatst j.een kweelteliu.l De goede wjja gaat sleede naar Engeland, omdat men er aldaar reel geld roor over heeft. Dat aren in Nederlaud nooit fijnen BorJeauxwyn drinkt zoo goed als men dien in Eugeiand, a/ter dinner, wan neer de heeren bijeenzitten, krijgi, is eeuvoudig San dezelfde reden toe te schrijven. Ten bewijze deelen wy mede, welke prijzen goede wijn upbracht iu een veiling, ta Londen gehouden, waarvan in de laatste Tune» de opgave voorkomt. De wyo was afkomstig uit de kelders van wjjlen lord Daihoosie. Sherry gebotteld in 184$,/ 63 per doziju. King of Spain Sherry 1841,. 96 Stagsherry 1837,90 Fortwijn 1844,» 65 Chateau Lafitts gekelderd 1815,. 240 Chateau Latanr gebotteld 1858,. 75 Chateau Lafittc 1864,. 12U De RyDeche wijueu, meestal gebotteld iu liét jaar 1846, brachten 60 per duzjjn op. Dé degelyks en alzijdige opvoeding der zintuigen, inzonderheid der boogere, ie en bijjlt de eerste roe ping der school, de cenig ware grondslag, waarop elk onderwys, elke opvoeding moét tasten. Heldere ea duidelijke géwastrwordiogeu op fe wek ken en te vormen moet het eerste werk der school Zya. Juist hierin staan wjj by de ouden achter, die ous in aesthetieoh opzicht, zoowel zabjectief als objeetief verre vooruit ware». Onze opvoeding be moeit er zich bjjna niet mede. Het is ougcloofeljjk, hoe vatsch wjj zien en hooreit, hoe wjj de dingen met onze zintuigen andera waarnemen dan zy zyn, hoeves! wy uiet zien, wal er werkelyk is, ea hoe veel wjj ziea, wat er aiet is. Men staat verwon derd, wanneer mea de waarneming van een ongeoe fende vergelykt met die van eeo specialiteit. Wat ziet de kruidkundige niet aan eene plant en wat de leek Hoe onbepaald' Zjjn de besohrijviugen van hem, die de onderscheidene kenteekenen niet weet, die dé botanische terminologie vormen 1 Wat rangschikt do gemeene man al aiet ouder den naam van „onkruid Wat ziet «n goéd paardeukeudee niet aau eeo paard; waar een uil-lui uiet meer dan 5 of 6 bijzonderhe den kan opnoemen I Wat neemt aiet een toooeelspelei1 waar in onze gelaatstrekken, heading eu gang, in onze mimiek 'en gebaren, waarran wij niét het tieo- dedeel ver iroeden Opmerkelijke is het echter, dat juist iu dezen tijd, waarin de iiatunrweteuschappea zulke snelle vorderingen maken/zoo weinig gescüiedt om de zintuigen op te voeden) Wat wij iu onze scholen nanschouwelijkouderwys noemen, is toch slechts ee ie kleine aalmoes, eene geringe tegemoetkoming. Een zekere, raste b>ik, die tot alle bijzouderhedea doordringt, is ooudig voor (esthetische opvoeding. Wat merkteen schilder, met zyn kuustenaarsoog voor vorm en k leuren, niet alles op 1 Ons ontbreken zelfs de heldere voorstel ingen der afzonderlijke kleuren ons kleurt-begrip is in den regel onbepaald eu verward. Wanneer wjj iemand de verschillende nuan ces van bet rood voorleggen, om daaruit hst wars rood te kiezen zal hjj zieh bjjuu altijd vergissen, nu eens te veel naar het oranje of het violet zich be geven, dan weer in het geel of blauw verdwaleu. Zelfs schilders zijn niet altjjd van hunne keus zeker. De beroemde physiuloog Helmholte bewees, dat ge oefende optici het zuivere blauw niet juist wisten te bepalen. In het spectrum noemt het hl&aw bijna een derde gedeelte in en is met een aantal Friienhofersche strepen doorsneden bij welke streep het zuivere blauw begint, is door Helmholte met groote meeite aangewezen. De schilder riet de klearen met als het ware proe vende oogen. Hij proeft in het violet het aandeel vaa hst rood en dat van bet blanw, terwijl wij er slechts een zwakken indruk van verkrijgen. Élke schilder neemt de nataur anders waar en schildert die dan ook anders. Verschillende schilders knunen b. v. een en hetzelfde portret maken toch valt hjj elk het beeld auders uit, eu dat verschil is das te grooter, naarmate de schilders meer ontwikkeld zijn en meer van hun geest in het portret gelegd hebben. Wil een schilder een goe# portret van ie mand leveren, dan moet hij dezen, naar den geest gelijk sjjo. De beroemde Fictorii van Albanodie voor bet meeat volkomen ideaal van geestelijke schoon heid doorgaat, wordt door de schilders vau elke nationaliteit geportretteerd. En toch hoeveel verschil tasscheu die portretten 1 Ja zelfs het verschil in zin nelijkheid bij deu schilder werkt hiertoe medeElk heeft een ander oogja, niet altijd zijn by deazelf den persoon beide oogen gelijk het eeue beeft een warmen, het andere een koudon klour ntooa bet eéne ziet meer roodachtig, het andere meer blauwachtig, énz. Met het gejioor is het eveozoo. Hoe weinig men- schen hebben eene juiste voorstelling van eea bepaal den toon, of kunnen ait een akkoord, de afzonderlijke tonen vinden 1 De opvoeding der zintuigen moet niet, ale het A. B. C. op de school, maar aan,de wieg begiiineo. Zij ia het grondbeginsel van de methode van Fröbel. in zijne „Mutter und Koseliedern" geeft hij aan de moeder ruimschoots gelegenheid om reeds bij de wieg aao de ontwikkeling der zintuigen ta arbeiden. In de school zorgo men vóór alles, voor heldere en duidelijke gewaarwordingen. Veel hangt er af van den natuurlykeu aanleg; doch juist dezen aanleg moet zich de ouderwijzer by zijn onderwijs ten natte maken. (Schoolblad) (Naar het Hoogdaitsch). Te Eszüngeo is een vervolging ingesteii tegen de wijnhandelaars gebroeders Schteber, wegens wijnver- valachiag. Het moet ondekt zyn, dat deze groote wijnhandelaarsfirma ie den geheelen herfst van 1874 slechts 15 eimer nieuwen wyn heeft iogeslageo. Daaren tegen moet uit hare boeken blyken, dal zy 12 fiesaohea zwavelzuur, eea groote hoeveelheid riet- eo drnitensuiker, wijnsteenzuur en Ouder tuig om wyh te maken, gekocht heeft, ten einde hare gèaohte en uitgebreidde clientèle goede oude en nieuwe wijnen té kunnen aanbieden. Toen de van gerechtswege aangestelde commissie van onder/oek in de u-yukel- ders van de heeren Scbieber kWain, waren er van de 47 wijnsoorten, die heeteo voorhanden te zijn, dan ook aog geea tien, die niet aan bet gisten waren, en de ohemicU9, welke met de analyse der 47 mon ster* balast werd, moet teo stelligste verklaard he ibn, dat es in1 Mis wynsoortan zwavelzuur voorhanden was. Volgens het Noord-Amerikaanscb Landmauiblad is aldaar eva febrielf spgericht tér Vaturirdi^iifc van gomeUstikr- schoenen voor paarden, ter vervanging vau hoefyzerS; ze Worden vervaardigd ia' 16 verschil lende grootten óm altyd passende ta kunnen bekónzeo; ze wordea gemakkelijk af- en aangedaan, soodat ze ih de weiden en op stal niet gebruikt behoé-en te worden. De pry» is Wél '/j dnirdér dén het tat boden gebruikelijk ijzeren hoefbeslag,-maar daareotegan wegen ze 40 pet. lichter, zya duurzamer cu miuder nadecfig voor de boeven. Weenen, 18 Deo. In het huia van' afgevaar digden werdeu hedeu de verkiezingen <Hr groote grond bezitters in Opper-Oosteorijk met 1^0 tegeu ltfi Stemmen nietig vsékhulntf.'-

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2