Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IM” 1875. N” 1625. BUITENLAND. OTSEKSOTSS. I Woensdag 27 Januari. NG. tndon. DEK, nier. sgen ES. Buitenlandse!! Overzicht. kers. ping f5, Voorin, ionu" ,'te EB. GOUDSGHE COURANT V laven 15. OND, aan sn Raam, Isteeg te firma een jen vermin- eleijen, al» transberrij, Greengage 3 STROOP gen zuivere alle soorten zijn te be- .M A ARDE Ijetten en Mr. KIST HUIS aan net ruime n Korten lyk «i te t); 35 cent stuk. neUrdaete: r.: is*. NGEN. en TE- ARD- en elen, van ian geur, ’eehe i: Danw- □id zacht een jeug- zich op aanmatigende wjjze aanstellen als waren zij werkeljjk reeds volwassen mannen. Onwille keurig denkt men bij 't zien dier heertjes aan het bekende „vroeg rijp, vroeg rot; vroeg wijs, vroeg zot.” Een eigenaardig staaltje van aanmatiging van jongelieden leverden dezer dagen de dagbladen op, toen bericht werd dat de Dordrechtsche H. Burgerschooljongens een adres aan den koning hadden gezonden tot afkeuring van de hande lingen eens ministers. Maken die jongelui zich niet belachelijk? en is dat niet steeds het geval als jonge menschen zich als ouden voor willen doen, en doen zij dan niet steeds denken aan den oorsprong van het woordnaapen Wij willen jongens niet tot kinderen zien ver nederd we willen niet dat zij kinderachtig wor den behandeld, maar hen ook niet als menschen hebben beschouwd. Ouders! let op de wijze waarop uwe jongens zich amuseeren, wakker aan den lust tot die ge noegens, die tevens het lichaam oefenen en gij noch later zij zelve zult ooit berouw hebben over den tijd aan die genoegens besteed. Voorzeker ontspanning van den geest hebben de jeugdigen onder ons evengoed noodig als de volwassenen, doch laat die van dien aard zijn dat zij den geest des te meer geschikt maakt om op de ure van inspanning weder aan zijn doel te kunnen beantwoorden. W. Met 557 tegen 146 stemmen is de Fransche na tionale vergadering overgegaan tot de tweede lezing van het eerste der constitutioneele ontwerpen, dat op de overdracht der openbare macht, hetwelk naar den rapporteur der commissie »an dertigen de wet- Ventavon genoemd wordt. Op den laatsten dag der deliberatie hebben een paar leden der rechterzijde Lucien Brun en da Temple de wet bestreden, om dat zij den weg voor 7 jaren versperde voor hua legitiemen koning Hendrik V (Cbamboni). De Bro glie heeft de vergadering aan hun verplichting her innerd, die zij vroeger vrijwillig op zich nam, om het gezag van Mac-Mahon te regelen, waarop hij van Brun het verwyt moest hooren, dat hij vroe ger niet zoo oprecht of althans niet zoo duidelijk geweest was omtrent de onherroepelykbeid van bet septennaat. Jules Favre trad in historische beschou wingen omtrent het keizerrijk en het daarop gevolgd bestuur, die zoozeer den toorn der rechterzyde op wekten, dat onmiddellyk besloten werd het rapport o*er het gouvernement van den 4 September na de constitutioneele wetten aan de orde te stellen. Aan het eind der beraadsLgiug sprak de Minister van Binuenlandsche Zaken hij deelde mede, dat het Kabinet zou aanblijven en verantwoordelijk zyn, totdat een ander was opgetredenvoorts herinnerde hij de Vergadering aan haar moreele verplichting om de constitutioneele wetten vast te stellen. Latere berichten doen vermoeden, dat de onstui mige rede van Jules Favre de verwarring te Ver sailles ten top heeft doen stijgen. Het gouvernement is ten einde raad, terwijl ook d’Audiffret-Fas^uier en zijn medestanders aarzelen met de linkerzijde mede te gaan. De verwerping der constitutioneele ontwer pen is zeker) bijna even gewis is het afstemmen der republiekzal de ontbinding meer kans hebben Favre’s vrienden noemen zijn rede zelfs een impoli- tieke daad. De Daitscbe rijksdag beeft de wetten op den landstorm en het burgerlijk huwelyk in derde lezing definitief aangenomen. Evenzoo het uitleveringstrac- taat met België. Het Pruisische Hoerenhuis hield Vrijdag een zit ting, merkwaardig door de mededeeling van prins Ten allen tijde is de waarheid gebleken van het bekende: „De boog kan niet altjjd gespan nen blijven” en steeds had de mensch behoefte om, wanneer hjj zich een tijd lang aan den arbeid had gewjjd, wanneer hij moede en mat met voldoening kon terugzien op eenig vol- bracht werk, zich te ontspannen, aan het ge- \noegen te offeren en door middel van een of Under amusement zijn geest te verstrooien. Die afwisseling van in- en ontspanning is heilzaam en dikwijls hoog noodig. Het soort «an amusementen verschilt echter uit den aard der Zaak aanmerkelijk, en het spreekt van zelf dat, wat voor den beschaaf den, ontwikkelden man een genot opleyertnog niet voor den ruwen, onontwikkelden mensch een bron van genoegen is. Dit staat vast, dat hoe meer de mensch op den wegderontwikke- ling gevorderd ie, hoe fijner zjjne genoegens zjjn, en omgekeerd is het waar dat de beant woording der vraag„waarin zoekt de mensch zyn uitspanning?" u op de hoogte helpt wat ▼oor soort van Karakter gij voor u hebt. Zjj die op zeer lagen trap van ontwikkeling staan, zoeken en vinden slechts genoegen in ruwe vermaken, in zinneljjke genietingen, in geestelooze ontspanningen. Hoe hooger de mensch staat, des te edeler zjjne amusementen. Meestal zal een oordeel over den een of anderen persoon juist zijn, dat geveld is op grond van den aard van zjjne ont spanning. Iemand b. v. die een hartetochtelyk liefhebber is van hasardspelen en steeds een getrouw comparant is aan de speeltafel, waar slechts het blinde geluk heerscht en waar wei nig of niet te denken valt, die staat meestal in beschaving verre beneden hem, die o. a. het edele schaakspel beoefent. Daar het dan verre van onverschillig is welke amusementen het meest worden gekozen, welke 't meest worden beoefend, willen we hierover, dat on tegenzeggelijk een zaak van publiek belang is een en ander in het midden brengen. Voor- eerpt over de amusementen der jeugdigen onder ons, dan over de volksvermaken, waaronder ver- stean worden die, welke door de onbeimddelden worden genoten en eindelijk over de genoegens der meer gegoeden. 1. De genoegens der jeugd. Wjj bedoelen na tuurlijk hiermede niet de genoegens der kinderen, want in deze mogen de ouders uitsluitend beslissen doch voornamelijk de wjjze, waarop de jongens zich amuseeren. Dat laat veelal iets te wen- schen over. De beste soort van genoegens voor jongens, die een groot gedeelte van den dag op school stil zitten en des avonds weder verplicht zyn hun werk voor den volgenden dag te ma ken is gelegen in die, welke lichaamsbeweging verschaffen. Uitstekend b. v. is roeien, schaat senrijden, paardryden en dergeljjken en hoe wel het laatstgenoemde voor velen wellicht een bezwaar zal opleveren, de eerste toch zeker niet. Nu zyn er ouders, die dergelijk vermaak af keuren en wel uit angst. Hoe is het mogeljjk Zij zyn bang dat hunne jongens wel eens in 't water konden vallen, op *t jjs zich bezeeren of zich op een dergeljjke wijs pijn doen. Wel nu voor 'teerste bezwaar is zwemmen een goed middel, doch wellicht zijn zij ook daarte gen en bang dat ze dan wel eens konden verdrinken en wat 't laatst betreft, pijn doen kan geen kwaad, en een buil in het hoofd of een schram op de hand is geen onoverkomelijk bezwaar, althans niet een reden om hen te be- rooven van de voornaamste genoegens der jeugd, vooral niet, wanneer daardoor hunne lichamelijke ontwikkeling wordt tegengegaan. Ouders die zoo angstig zyn uitgevallen en zoo weinig bewijzen van flinkheid geven, kun nen niet verwachten zonen te krjjgen, die een maal moedig en flink de gevaren der wereld zullen kunnen weerstand bieden, want hoe toch zou 't mogeljjk zyn dat zjj, die 't als knapen werd ingeprent vrees te gevoelen voor allerlei dikwerf in de verbeelding bestaande ge varen, die werden gewaarschuwd om vooral hierop te passen en vooral daarvoor beangst te zijn, die door voorschrift en voorbeeld van ou ders niet gewend zyn de gevaren te trotseeren, de elementen te bestryden, maar die te ontloopen, hoe zou 't mogelijk zyn dat zij een maal mannen geworden, pal zullen staan voor de goede zaak en strjjden voor al wat edel is en schoon, hoe zullen zy moedig den strijd aan vaarden tegen alles wat laag en gemeen, wat onedel en onwaar is en al moeten zjj bezwijken toch in dien strijd volharden, in plaats van dien te ontwyken en lafhartig de kans om te overwinnen laten varen uit angst van den strijd te verliezen. Vooral dus in den tegenwoordigen tjjd, nu vooral op de geestesontwikkeling der jongens gelet wordt, nu in een groot.aautal lesuren hen een groot aantal verschillende vakken worden gedoceerd, moeten vooral de amusementen der jongens van dien aard zjjn.dat de ontwikkeling van hun lichaam gelyken trtft houdt met die van den geest. Daarom ouden, die twe kinderen waar lijk liefhebt,laat hengymnastiseeren, laathenscher- men en zwemmen leeren, laat hen roeien en schaatsenrijden en bedenkt dat slechts lichaams beweging, dat wil zeggen niet een wande lingetje op de stadsingels, maar beweging, die het heele lichaam oefent hen waarly k gezond maakt oi houdt. Wil toch niet slechts letten op geestesontwikkeling, want de ouden zeiden het reeds slechte in een gezond lichaam kan een gezonde geest wonen. Hoe besteden jongens van 14 tot 17 jaren hun tjjd, die zij niet noodig hebben voor hun schoolwerk Dikwjjls verkeerd, ze zitten te veel t'hnis met romannetjes voor zich; niet dat een goed boek, een goede roman kwaad kan, integendeel, dikwijls is de werking daar van op de jeugd zeer goed en menigmaal wordt daardoor een goede indruk teweeggebracht op den jongen, maar meer dan noodig is lezen ze en vooral boeken, die eer prullen dan kunst werken kunnen genoemd worden. Neen, beter dan dat voortdurend t' huis zitten is 't voor hen naar buiten te loepen waar zjj met hunne makkers vrij zyn zich te bewegen en te doen, wat zjj willen, welke vrije beweging uitnemend op hun lichaam en op hun geheele wjjze van zijn werkt. Het is wel eens gezegd dat de tegenwoordige jongens geen echte jongens meer zijn, maar.. heertjes, naive studentjes, die hun sigaren roc ken, hun koffijhuis bezoeken, hun partij billard spelen en zich in maniaren en gewoonten voor doen als oude heereu en niet als aankomende jon gelingen. Er is iets van aan en hoewel het billardspel op zich zelf eer goed dan af te keuren is, ook voor jongens, daar een vaste hand en een juiste blik, die daardoor bevorderd worden veel waard zijn, is de omgeving, waarin bet billardspel wordt gespeeld, nl. de kofliehuisomgeving niet zoo bij zonder aan te raden. Bescheidenheid is een deugd, die ieder per soon moet versieren, maar vooral jonge men schen, want hoe dwaas is het niet als jeugdigen in jaren, die nog geen levenservaring, geen menschenkennis, geen gerijpt oordeel bezitten, doch slechts een weinig boekenkennis hebben,

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1