Nieuws- en Advertentieblad voor Gobda en Omstreken. l wuojm. 1. 1875. N° 1630. BUITENLAND. Zondag 7 Februari, INGEN, rneerd.) r. Kiezen kiel, dan de dart« dr. ,i 2, die ieder kan leggen jr kiezen en verdere rer- m. ^ater Buitenlandse!! Overzicht- der. HET DRIEHONDERD JARIG RESTAAN ameel ista cm. A «v flu <r PRENTEN. da. I i ij- j GOUDSCHE COURANT. h en etrekt maken, om tandvleesch X 301. per flaoon tisohe tand- 1 bet tand- srbindert de oase tanden en, lerwyl Ie nadeelige eene aange- or een kort ortkomt. 'uigelin- zicakke <tellende loor de Jeder- >t be un »t, Docto- |M iksaan- M] p. j. H KOOI’; B AN Az. Bij de voortzetting der disenssiën over het ontwerp- Ventavon, in de zitting der Nationale Vergadering van Woensdag, heeft de heer Paris, uit naam der Commissie, voorgesteld in artikel 4 de woorden hMaarschalk Mac Mahon* te vervangen door »den President der Republiek.* Art. 4 is, aldus gewijzigd, door de Kamer goedgekeurd. Art. 5 is hierna aan genomen volgens de redactie der Commissie, waaraan de beeren Dufaure en Walton hunne goedkeuring hadden gegeven. De heer Ravinel heeft vervolgens een amendement vooigesteld, waarbij bepaald wordt dat Versailles de zetel van het gouvernement en de beide Kamers is. Dit amendement is aangenomen met 332 stemmen tegen 327. De Kamer heeft hierna met 521 stemmen tegen 181 besloten, tot de derde lezing van het ontwerp op de regeling en den overgang des bestnurs over te gaan. Zij heeft verder de discussie over het ont werp betreffende den Senaat tegen 11 Febr. aan de orde gesteld. Art. 5 van het voorstel-Ventavon, zooals het thans is vastgesteld, luidt als volgt: HWanneer, door over lijden of op andere wijze, bet openbaar gezag mocht vacant worden, zullen de Kamers onmiddellijk bij eengeroepen worden. De ministerraad zal middeler wijl bet gezag uitoefenen. De Kamers zulleu bet recht hebben om, bij afzonderlijke beraadslaging en met volstrekte meerderheid van stemmen, te verklaren dat er termen aanwezig zijn tot herziening der con- stitutioneele wetten. De Kamers zullen zich voor die herziening tot eene Nationale Vergadering vereenigeu. De besluiten aangaande de herziening der constitu tioneels wetten, in haar geheel of gedeeltelik, zulleu bij volstrekte meerderheid van stemmen genomen worden. Evenwel zal, zoolang de macht van .Maar schalk Mac-Mahon duurt, de herziening slechts kun nen plaats hebben op voorstel van den president der republiek. De Engelsche liberalen in het Huis der Gemeenten hebben met algemeens stemmen den heer Hartington tot leider hunner partij gekozen. Gelukkig is dus deze strijd in ’t liberale kamp beslist zonder dat de scheuring ontstaan is, waarvoor men niet ten on rechte vreesde. De conservatieven, niet gerust op den gezondheidstoestaud ven Disraeli, zijn overeen gekomen, wanneer aftreden vau den premier nood zakelijk mocht worden, den buit te verdeelen tui- scheii den hertog van Richmond en sir Stafford Northcote. De eerste zou de miuisleriëele porte feuille bekomen en de laakte de leider in hel Huis der Gemeenten worden. Waarom Disraeli op verzoek van H. M. de Ko- I door het oonlyk zoo iar ook het chter wordt. winkelier dam by F. eieyn C0., J. L. F. C. te Utrecht vau Wind- r by T. u Wolff. breidde zich over geheel Europa uit. Met eere bleef de universiteit bestaan, en hoewel iu den loop der tijden, zooals natuurlijk was, 't aantal buitenlandsche studenten geringer en geringer werd, wordt zij tot op den huidi- gen dag overal in het buitenland met eerbied genoemd, van welke vereering op den feestdag zal blijken als daar de vertegenwoordigers van de buitenlandsche academiën door h unne tegen woordigheid het feest zullen opluisteren. Nog jaarlijks zendt Leiden’s academie over heel Neerland mannen uit, die in haar schoot tot priesters der beschaving en verlichting wer den opgeleid. Die mannen, willen zij hunne roeping getrouw blijven, verkonden door woord en daad in alle gemeenten van hun Vaderland beginselen van waarheid en humaniteit en doen dag aan dag het hunne om bun volk te bewij zen dat de weg van den vooruitgang door ieder moet worden bewandeld. Alle Nederlanders plukken dus nog dagelijks de vruchten van de stichting van Leiden's Hoo- geschool en de bewustheid daarvan stemme beu tot diepe erkentelijkheid en Warme waardeering W. Wij vermaenen ende bidden ulieden vorste- Ijjcken, dat ghij dese sake willet behartigen ende resolveren, dat bynnen de graftelijekheden van Hollandt, tot loff en prijs des goddelycken naems, tot stichtinge synder gemeynte, ende verzekeringe deser landen werdde gesticht, ende dat eer men in eenig besluyt van vrede ofte verdragch eenichsints trede, gemerct, dat soo verre al snick van te vooren nyet en geschiet, soo sal ontwijffelyck door de communicatie des verdraghs eenen stilstand geboden, ende alsoo alle hoope, middel ende güegeutheyt wij hier namaels yet sulex te willen ofte mogen oprich ten, ganschelijck weggenomen werdden. Waer- door dese geconfedereerde landen geschapen sullen seyn nyet alleen seer onseker ende wan- ckelbaar in haefe verworfvene vrijheyt ende goede aangehevene regeeringe te blijve, maer oyck eewelijck onderworpen te wesen allerley listige aanvallen der vijanden. Soo ghylieden, eine alsoo heilige loffelijeke ende hooghnoodige saeke ter herte nemende, uwe goede schole bij tijts oprichtet, benevens dat ghij daermede Gode eenen besonderen aen- genamen dienst doen sullet, sullet ghij den stunt der landts daermede alsoo verzekeren, dat de vijanden deszelfs nimmermeer soo licht dijck en sullen hare tyrannye ende verdruckinge, soo des goddelijcken dienste als der vrjjheit der landen, 't sij met gewelt ofte met listicheyt konnen we der opriebten. Overmidts dat uwe alsoodanige universiteyt nyet anders wesen en sal als een vast blockhuys en bewaerpisse der gantsschen landen en mede eenen orrverbrekelijcken bandt der eenicheyt van denselven, nyet alleen onder malcanderen, maar oyck met alle aenpalende provinciën." Hoewel het gronddenkbeeld de stichting eener hoogeschool, spoedig vaststond, heeft men nog niet dadelijk besloten Leiden dé eer te gun nen als plaats harer vestiging. Zoo heeft ook de stad Gouda op die eer aanspraak gemaakt, doch Prins Willem’s stem sprak voor Leiden. Deze stad, uitgenoödigd door de Staten-ver- gadering, hare opinie te doen hooren nam gretig het aanbod aan en der. 3de“ Januari 1575 nam de Leidsche regeering het besluit daarvan kennis te geven. Den 6dt" dier maand werd het octrooi tot fundatie der hooyeschool uitgevaardigd, waarop den 19dc“ de Vroedschap van Leiden besloot dat den 8"'" Februari „de dach sal wesen om de nieuwe universiteit te inaugureren.” Dien dag werd er dan ook vrooljjk feest ge vierd en gegeten en gedronken op kosten van de stad. Hoewel de studenten om van de academische lessen te profiteeren wel is waar niet lang uitbleven, was het uit den aard der zaak toch den eersten tijd een geringe opkomst. Het kleine aantal studenten deed zelfs Leiden’s Vroedschap 17 Febr. 1575 het volgende besluit nemen „Ordonneren bij desen dat alle personen ge nietende alimentatie ofte incomsten van gees telijke Goederen gehouden sijn de lessen van de professoren van dezelve universiteyt te fre quenteren op den daghen bij die van de üni- versiteyt daertoe ter discretie van de Gerechte gedecerneert ofte alsnog te decerneeren, op peyne van dezelfde alimentatie en incomsten niet meer te genieten, en dat dese ordonnantie elx van hen luyden geïnsinueerd sal werden bij de boden mette roeden ofte bedellen der univer siteyt daertoe bjj desen speciaal geauthoriseert.” Doch na weinige jaren was de naam van de nieuwe universiteit gevestigd. Het aantal professoren werd meer en meer uitgebreid, het aantal studenten nam meer en meer toe en de wetenschappelijke roep, die van Leiden uitging VAN De Nederlanders van den tegenwoordigen tijd zijn dikwjjls in de gelegenheid feesten te vieren ter eere van en ter herinnering aan grootsche feiten, roemrjjke daden en dappere handelingen hun ner voorouders. De laatste jaren leyerden tal- rijke data op, die niet vergeten mochten voorbij gaan, maar die met luister moesten worden gevierd, met trotschheid worden herdacht, in dankbare erkentelijkheid worden doorgebracht. De volhardende dapperheid onzer voorvaderen die een einde maakte en wel een. gunstig einde aan den worstelstrijd tegen Spanje is voorzeker waard telkens en telkens in de herinnering te worden gebracht en het strekt tot groots eer van ons volk dat het de feesten van Heiligerlee, Brielle en Alkmaar als nationale feesten be schouwde. Nog zjjn echter de nationale feesten niet ten einde. Acht Februari van dit jaar is daar opi aan Neêrland's volk op nieuw een juichtoon en jubellied te ontlokken, aangeheven ter eere van de stichting van Leiden's Hoogeschool. Onuoodig mag het heeten de waarde dier stichting aan te toonen. Ieder, wiens begrip niet geheel verstompt, wiens brein niet geheel verduisterd is, erkent en waardeert de belang rijkheid van dat feit en slechte met een enkel woord willen we 8 Februari 1575 herdenken, den dag dat aan Nederland een academie werd geschonken, die over geheel Europa met eere bekend werd, waarheen van heinde en ver jon gelingen der aanzienlijkste geslachten toestroom den om woorden der wijsheid te hooren uit den mond der beroemdste mannen van hunnen tijd. De aanleiding der stichting van de hoogeschool is bekettd. Leiden had na een langdurig, moeielijk, tot op het laatste oogenblik toe dapper volgehou den beleg, recht op de dankbaarheid van Hol land’s volk, niet 't minst op die van Prins Wil lem van Oranje. Deze beloofde dan ook reeds den dag na het beleg dat hij aan Leiden zijne dankbaarheid zou toonen, op eene wijze, die niet alleen de toenmalige inwoners dier Veste, maar ook hunne kinderen en kinds-kinderen ten goede zou komen. Reeds geruimen tijd was het idee om eene hoogeschool in Holland of Zeeland te stichten 't onderwerp van bepeinzing geweest, waardoor de zonen van ons vólk niet meer buitenslands zouden behoeven te gaan om een geleerde opvoeding te ontvangen. Den 28,t«“ December 1574 schreef de Prins aan de Staten van Holland, over het wensche- 1 jjke der oprichting eener hoogeschool, een brief waarin hjj het volgende zeide, dat wjj niet on eigenaardig vinden met dezelfde woorden hier neder te schrijven en de gevolgen dier brief maken de plaatsing overwaard „Alsoo, tot een vast steunsel ende onderhoudt der vrjjheyt ende goede wettelijcke regieringe des lante, nyet alleen in saken der religie, maar oyck in 't gene den gemeynen borger- lycken welstandt belanght, insonderheyt ende voor alle dingen van nooden is, dat hier byn nen slandte eene goede, genouchsame ende ver- maerde universiteyt werdde opgericht, aldaer de jeught, zoo van Hollandt ende van Zeelandt, als van Brabant, Vlaenderen ende andere om liggende landen, beyde in de rechte kennisse Godts ende allerlei goede eerljjcke ende vrjje consten ende wetenschappen, opgevoet ende on derricht werdden, soo hebben wij voor goet inghesien aen ulieden desen daerover te schrjjven.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1