Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. AND, 18 ramden iet Dorp en erk a/dUt- ARU «875, 5t Logetnent in het Dorp p,ns .Alt DM322 igs teil''Elf 1875. BUITENLAND. BINNENLAND. LLEN tegen Rhn- al dat proef- efs zijn in te zoeken, ÏIËE, r Zonèn, NTS Bulteiilandsch Overzicht. Woensdag 10 Februari. ringr M. I 't GOUDSCHE COURANT vil zich terugtrekken. srde orders De vangen bij outvland met .landen met Wagenstraat dam. Uttel. de Commissie vu verdaagd tot Dooi neer do constitol zyn gesteld. LZ. da. aarssteeg komen ten WORTÜUN VAN den akgele- es vafa vijf, t jVe«. on», Prgs,\oor- sns de Wet ir aan echte ■eft gevon- dwynt zelfs een voort- Ligte San- tugebracht, angezichts- 1 de leden tard. Rooi, n dergelyke el zeer spoe- >e deelen nit lede sappen toe te bren- ipót te Delft bewys der en verder Gisterenavond gaf de redeiyserskaiuer Eenegezind~ heid* ts Moordrecht eene uitvoering in 'l lokaal van de ved. den Braker aldaar. Nadat eerst het drama «John Aiman» veffftenvtelijk werd ten tooneele geroerd, is vervolgens ’t blijspel .vier nieuwe pakken» door de laden der kamer tot groot genoegen van de toeschouwer» omgevoerd. Ontrgenzeggelijk zal deze aangenau avond oog lang in herinnering blijven. Zaterdag trad in de vergadering «Uitspanning door Inspanning» te Stolwijk de heer C. de Vreugt op, die eene hoogst belangrijke lezing hieid overArt. 99103 van het Burgerlijk Wetboek. Met onver- deelen aandacht werd de geachte spreker door het tal rijk opgekomen publiek aangehoord, dat door een dave rend .applaus rijn hooge mate van tevredenheid te kennen g»f- Een negental bijdragen besloot deze hoogst nuttige en aangename vergadering. Naar aanleiding van een in Het Vaderland gemaakte opmerking deelt De Standaard made, dat dr. Kuiper iu Juni van het vorig jaar ontheven is vaa elke ver antwoordelijke betrekking tot dat blad. Blijkens een gisteren bij het Departement vaa Kolo niën ontvangen telegram ran den Gouverneur-Gece- raai van Nederlandsch-Indie, beeft de militaire en' civiele bevelhebber in Aiohin, kolonel Pel, den 3en dezer het navolgende aan de Indische Begeeriag geseind Den 28 sten Januari werd Maudarsa Poeti (tas-, schen Kotta Badja an Ketapang Doea gelegen) geno men. Elf minderen werden gewond, waarvan één overleed. De tweede luitenant Easer werd op vorken- ning gewond. Het eskader, dat naar de Westkust ge zonden werd, is van daar teruggekeerd. De ontvangst te Malstee en te Patti was voldoende. De gezood- heidseoestand is zeer ongunstig; veel koorts en dysen terie. Van 20 tot 31 Januari waren, er eestten obo- leralijders; veertien overleden (St. Ct.) Zaterdag namiddag ten 1 ure werd te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. W. H Duller! de aan- gekondigde vergadering van het boofdcomité en do suboomité's voor bet huldeblijk aau de nagedachtenis van Thorbecke gehouden. Het hoofdcomité stelde voor 1°. iu te trekken het te Utrecht genomen besluit tot oprichting van een standbeeld voor Thorbecke te *s Hage, 2°. aan te nemen het aanbod van den gemeenteraad vau Am sterdam, tot plaatsing ran het standbeeld in do hoofd stad van Nederland. Deze voorstellen werden met algemeene stemmen door de vergadering aangenomen, nadat de gemeente Zwolle bij monde vaa den heer Vroom van bare aanspraken op het monument had afstand gedaan. Genoemde spr. deelde ook nog mede, dat de ge denksteen ter eere van Thorbecke zoodra het seizoen het toelaat, in den gevel van bet gewezen huis vau Thorbecke zal worden geplaatst. Daarop werd ten slotte besloten om de vraag welke bestemming aan de 27 a 28,000 die overgebleven waren te geven te doen beantwoorden door de centrale commissie, bestaande uit 50 personen uit alle oorden des lands. Een ontvanger in Limburg, is op weg naar Maas tricht, bewusteloos in eene weide gevonden. Hjj is aangerand en beroofd ran 2000 van de /5000 die bij voor zijn maandelyksche storting by zich had. Hy hoeft de som uit syu eigen zak aangevuld. Br wordt ijverig onderzoek gedaan. Men meldt uit Rotterdam aan de Midd. Ct., dat het nog niet geheel zeker ie dat Multatnli'a Kortten* echoot ten tooneele zou komen, omdat mrj. Krusemau, verlangt dat het stuk het eerst te Utrecht zai wordeu gespeeld en bet duor rarschilleudc omstandigheden zeer onwaarschijnlijk is, dat de Utreoldsche schouwburg aan de beeren Le Gras e. s. zou women afgestaan. Intusscben beeft mej. Krusemau reeds baar costumes besteld, dis zeer prachtig zouden zyn. Volgens de Speel, beeft Multntuli thans aan de hoeren le Gras o. s., toezegging gedaan, dat bij de repetition ran zijn drama Vortlenichool zal by wonen. stige ontmoetingen plaats gehad, maar welke van de strydende partyen de overwinning heeft behaald is moeilijk uit de berichten op te maken. Zooveel kan men evenwel op grond der laatste tijdingen begrijpen, dat de Alphooaisteo terrein heb ben gewonnen en do kansen der regeeringstroepen bij oen beslissender treffen niet slecht staan. Te Madrid wordt intuescheu de politieke strijd voortgezet lusachen de verschillende partijen; de tele graaf deelt mede, dat Zorilla, het hoofd der nader hand tot de republiek overgegane radicalen, buiten Spanje is verbannen, 'i Is mogelijk dst Zorilla on voorzichtig is geweest, maar het terugkeeren tot de oude praktijken om zoo tegenstanders ouschsdelyk te maken, doet voor de toekomst niet red goeds ver wachten. In eene bijeenkomst van conservatieve afgevaardig den der wetgeving van Louisiana, ia de vodrgestelde schikking aangenomen. Erkend wordt, dat de de mocraten de meerderheid van tien stemmen in de Wetgevende Vergadering bobben, op voorwaarde, dat de democraten zich onthouden van verder onderzoek naar de handelingen van Kellog. Evenwel beeft Mac Enery (de voormalige democratische gouverneur) deze schikking afgekeerd en wil zich terugtrekken. Gouda, 9 Fmsusbi. Wij vernemen tot ous genoegen dat dr. A. Pier son Donderdag den 25» Vaa deze maand alhier een voordracht zal houden ia «Nut en Vermaak.» -- Gisteren morgen ten 10 ure is er braad ontdekt in oen bergplaats van mandenmakerateen.toebeboorende aan en gelegen achter de woning van den beer F. 8. Sparnaaij aan do Gouwe alhier. Met één brand spuit is men den brand al spoedig moester geworden zoodat do schade daardoor veroorzaakt niet meer dan 200.zal bedragen. Met zekerheid kan men niet opgeven waardoor de brand ontstaan is, alleen vermoedt men dat een der werklieden een brandende pijp in den mond heeft gehad toen bij gepasseerden Zaterdag teen uit die bergplaats haalde om te verwerken en er toen een vonk is gevallen. Eergisteren werd er althans in den omtrek reeds een zware brandlucht geroken. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer stadgenoo- ten op achterstaande advertentie, waarbij een voor dracht wordt aangekondigd van den heer W. F. Lo- man, pred te Amsterdam. Ook zy die geen lid van het Protestantenbond zijn, kunnen daarvau proOtreren tegen een kleine entrée en voorzeker zal menigeen zich opgewekt ge voelen van deze gelegenheid gebruik te maken om een bekend theologant uil de boofdstad te gaan hooreu. Het feest van 8 Februari 1875 is een nationaal feest; dat ook de Goudscbe burgerij toonede waarde van dat feest te begrijpen! Zoo zeiden wy in een vorig nr. terwyl wij de hoop te kennen gaven dat onze stadgenooten hunne vlaggen zouden uitsteken. 8 Februari is er geweest en beeft ons op nieuw het bewys geleverd van de weinige ontwikkeling der bevolking I De Goudsehe burgers hebben getoond da waarde van het feest niet te begrijpen, en zelfs zy, die pretendeeren de eerste onder hunne mede burgers te zyn in ontwikkeling en beschaving, wilden het eenvoudigste blyk van sympathie met dit feest, bet uitsteken der vaderlandsche vlag, niet geven. De in deze gemeente wonende oud-studenten had den, zoo goed als algemeen, hunne woningen met de vaderlandsche driekleur versierd, doch behalve hen slechts enkele meereere die weinigen, die van hun echt vaderlandse)] gevoel blyk gaven I Dc 2. luit' H. 8van het Depót 4 reg. inf. alhier in garnizoen, welke in het ryks hospitaal te Utrecht verpleegd werd, is sedert gisteren voort vluchtig. «HUIS met forten Tien- waarin de ;pvulg wprdt De Fmnsche Nationale Vergadering heeft in de zitting;, van Vrijdag do wet op de vervaardiging van dynamiet by eerste lezing aangenomen, zooals zij door --sa yoorgesteld, en daarna d» zitting oo&dag den 11 den Februari, wan- itioa|ele wetteu weder aan de orde De enquêto-oommissie over de verkiezingen in bot Nièvre-depvtemeot heeft den prooureur-generaal van de Seine, Imgarde de Leffemberg, gehoord over de rechtsgronden, waarop bij meende dat de weige ring steunde rau overlegging van de rechterlijke instructies. De heer Leffemberg, die als zeer harls- tocbtelijk Booapurtist bekend staat, verklaarde iu tegenspraak met de bewering van den Minister van Justitie, Tailhand, dat de wet niet verbindt bet rech terlijk dossier mede te doelen, maar roegde er bij, dat hij, als ondergeschikte, niet de beweegredenen te apprecieeren hail, die zyneu superieur, den Minister, aanleiding hadden gegeven aan de Commissie die medodeeling te weigeren. Dit antwoord, dat den Minister in eene zeer moeilijke positie brengt, heeft, volgens Havas, op de Commissie nog al indruk ge maakt Volgens een later bericht is de heer de Leffemberg in de dagbladen opgekomen tegen dit beweren als ■iet overeenkomstig met de waarheid. In Seine en Oise is de repabliekeinsehe osndidaat Valentin aio lid dar aat. vergadering gekozesr. Hij bad ongeveer 15000 stemmen voor op zyn Booapar- tialireben tegenstander. In bet dep du Nord her stemming toseeben den republiekeinsohen en legiti- mistisehen oandidaat. Da Engelaebe conservatieve organen spreken ten stelligste hot bericht tegen, dat Disraeli voornemens sonde wezen zyn portefeuille en de leiding zyner party neer te leggen. Nadere berichten zullen moeten uil- maken, waar de waarheid «built. ‘tBritsohe Parlement weed Vrydag geopend, en do Troonrede van de Koningin voorgelezen. Die Troon rede onderscheidt zich door ren totale afwezigheid van eenigszina belangrijke mededeeliugen. Zy getft in "t kort een overzicht van den buidingen torstaud ven Buropa en van de gebeurtenissen des afgeloopen jaars, eu sasst vervolgens de onderwerpen op, waarmede 't Parlement zich gedsrende de aaogevaugen zitting vermoedelyk zal hebben bezig te houden. Van die onderwerpen zyn de voornaamste: ‘t overguan van grondeigendom, verbetering van de arbeiderswoningen ia de groots steden, bevestiging en aanvulling der beslaande sanitaim wetgeving, 't tegengaan van *t be vuilen der rivieren door afval, en verbetering van de wetten betreffende de Friendly Societies eu van de Merchant Shipping Acte. ivangen zitting belooft ongemeen kalmte zyn. Doch (zegt de Beha) 't zal niet do kalmte wezen dia aan ean storm voorafgaatmaar de kalmte eener natuurlijke nut na harden arbeid. Hot adroe van antwoord op de troonrede ie met algemeene stemmen aangenomen. Lord Hartington heeft voor hei eerst als leider der liberale party bet woord gevoerd en in 't bijzonder op do incouoequeotie van de oonaervatieve party gewezen, die voor twee jaar het liberale ministerie als gevaarlyk voor de welvaart van 't land afachilderde en thana op bet ge bied der wetgeving bet spoor dier gevaarlijke richting volgt. De Duitsche Bondsraad heeft eenige wetsontwerpen goedgekeurd, die door den Bykodag waren aange nomen, o. a. de wet op het burgerlijk huwelijk euz.; andere ontwerpen, o. u. de bunkwet, zyn in handen gesteld van commiMiëu. De erkenning van Alfonsos XII ala koning van Spanje heeft reeds door de meesie groote mogendheden plaats gehad. Duitschland eu Zwitserland hebben thans het voorbeeld van Rusland, Oostenrijk, Frank rijk en Italië gevolgd. Tusschen de Alphonvistische en Carlietische legere hebben op verschillende punten in de omgeving van Pampeloua meer of minder ern-

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1