Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1875. N° 1649. BINNENLAND. BUITENLAND. Bultenlandsch Ov^lchl. Woensdag 24 Maart. Kennisgeving. HONDSDOLHEID. 1 I o GOUDSCHE COURANT. Gouda. 23 Maart. In het raadsverslag in ons gemaakt van het verzoek van betrekkelijk den volmolen vorig Nr. wordt melding den heer C. A. Schouten. en gezegd dat het rapport van B. en W. tot toewijzing adviseert Men verzoekt Ons hieraan toe Ie voegen, heigeen ook uit het rapport blykt, dnt de meerderheid van B. en \V. voor toewijzing waa. Een der leden van dat collegie heeft zich van den beginne af er a»erk tegen verzet. Naar wij vernemen is het boren van een Nor ton wel op de Markt mislukt, door het kromalaau van de pijp. Dit geschiedt wel cens meer, wanneer de grond, die doorboord moet worden, bijzonder zwaar is. v Gepasseerden Zaterdag morgen heeft een trekhond toebeboorvnde aan Willem den Os, in deze gemeente onderscheiden honden gebeten. Volgens verklaring vaa den veearts alhier laboreerde hij aan hondsdol heid. H y is, benevens nog negen andere honden die hij gebeten bad, door de zorg van de politie oumiddeliyk afgemaakt. Tot leden van de jury voor de van 813 April te houden tuinbouwtentoonstelling in bet Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam, zyn o a .benoemd de hh. H. W. Otto, alhier en J. de Loos Jr. .te Boskoop. In ons Nr. 1644 hebben wy reeds het eeu eu ander gemeld aangaande de ouder de Rijkstelegrafis- De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam, op den 17” Maart 1875 ia executoir verklaard bet 3e kwartaals kohier van bel Patenlregt dienstjaar 1874/75. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termyn van DRIE MAANÜEN, binnen welken de reclames be boor en te worden ingediend. Gouda, den 20 Maart 1875. De Burgemeester voornoemd, VAN BEUGEN IJZEN DOORN. De verkiezing in het departement Lot zal dus niet uitgesleld kunnen worden. Op voorstel van den minister van justitie Dufaure heeft de Commissie van Dertigen bet besluit geno men zicbzelve ontbonden te beschouwen, maar met het bestudeeren der constitutionele wetten voort te gaan. De Minister houdt zich overtuigd dat nu de vraag* monarchie of republiek? niet meer gesteld kap worden, de Commissie van Dertigen geen aan leiding meer geven zal tot de vroeger zoo gegronde grief, dat zij bitter langzaam werkte. Laboulaye heeft, toen hij het voorzitterschap over het linkercentrum aanvaardde, een zeer uitvoerige politieke redevoering gehouden, waarin hij vooral op de noodzakelijkheid heeft gewezen, dat het Kabi net alle ambtenaren tot trouw aan de constitutioneels instellingen dwinge en binnenkort tot ontbinding der Kamer overga. De Pruisische Landdag heeft Vrijdag het wets ontwerp betreffende de intrekking vau de staaisbezoldi- gingen van Katholieke bisschoppen en geestelijken afgedaan de artikels zijn natuurlijk zonder wijziging aangenomen; de wet is zelfs nog verzwaard door de bepaling, dat geestelijken, die door hun supe rieuren worden gestraft (b. v. wegens bet teekenen van de verklaring van gehoorzaamheid aan den Staat) onvoorwaardelyk bij den gouverneur der provincie in booger beroep kannen komen. Het doel van dit artikel is bescherming te verkenen aan die geeste lijken, die uit vrees voor het bisschoppelijk gezag de Rrgeering niet durven byvailen. Bij de heftigheid, waarmee beide partijen, de na tionale en de ultramoutaansche, tegenover elkander staan, bij de opgewondenheid der gemoederen is hel niet te verwonderen, dat ook ds, uitspraken van de rechtbanken streng rijn. Zoo ie de redacteur van de frMercur" wegens het meed eek n van de Encycliek veroordeeld tot eenjaar gevangenisstraf en onmiddel lijk naar de gevangenis oveffcebracht. Het wereldpostverdrag van Bern is door de meeste der betrokken staten geratificeerd of zal dat gedaan worden in de eerstvolgende dagen. De termyn loopt tot 1 April. De proclamatie van Cabrera schijnt onder de Car< listen vooralsnog niet den indruk te maken, dien men er van verwacht had. John Mitchell, de afgevaardigde voor het lersche graafschap Tipperary, wiens verkiezing reeds eens vernietigd was, is overleden. In de volgende maand zal le Canterbury een nieuwe Roomscbe Kerk worden ingewijd. Met veel praal zal de plechtigheid worden volbracht. Kardinaal Man ning zal de preek houden, en de kardinaai-aartsbis- schop van Rouaao, en de aartsbisschop van Rheims behooren onder de genood igdeu. Bij den roei wedstrijd tusschen de uoiversiteiten van Oxford en Cambridge heeft de eerste den prijs behaald. De koning van Italië en de keizer van Oostenryk zullen eerstdaags een samenkomst hebben, waarbij keizer Wilhelm alken gemist wordt ten gevolge zyuer ziekte. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belas tingen enz. te Rotterdam, op den In Maart 1875 is executoir veikl iard: het kohier N° 4 voor de be lasting op het personeel dienst 1874/75. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daar op voorkomende «erpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingedknd. Gouda, den 20 Maart 1875. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOOR KENNISGEVING. B E K E NDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Gouda, in aanmerking nemende, dat in deze Gemeente een DOLLE HOND is aangetroffen, die verscheidene andere honden heeft gebeten. Overwegende dat bet noodig is voorzorgsmaatre gelen te nemen. Gekt op art. 50 der Verordening van Politie. Bepalen dat tot nadere aankondiging, geene Honden op den Openbaren Weg mogen loskopen, dan die behoorlijk van een Muilkorf zijn voorzien. Bij overtreding van dit voorschrift worden de eigenaars of houders gestraft met eene geldboete van /l,lot /3,— en de honden gesteld ter beschik king der Politie. Gouda, den 20 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droog leever Fortui jn. van Bergen Uzendoorn. ITALIË. De Op inion e wijst op de belangrijkheid der voorgenomen bijeenkomst tusschen den keizer van Oostenryk en den koning van Italië. „Tut 1866 on verzoen lijke vijanden, zullen zij binnen weinige weken elkander te Venetië te goedertrouw de hand drukken, als een pand van de hartelijke vriendschap tusschen de twee Staten. Op de samenkomst van Weenen vulgt, anderhalf jaar later, die van Venetië en de belangrijkheid dezer gebeurtenis ontleent bare gfootschheid aan den constitutioneelen regeerings- vorm, onder welken beide vorsten gesteld zijn. Im mers de vriendschap van constitutioneele vorsten is de uiting van den wil en de hoop der natiën, waarover zij regeeren. Er zou een groot dichter of eeu groot wijsgeer toe noodig zijn, om het gewoed te peilen der beide vorsten en dat des volks, op den 5den April de aankomst toejuichende van Vic tor Emanuel en van Keizer Frans Jozef op het plein van Su Marcus. De keizer van Oustenrijk beklom in 1848 den troon met een Hannibals-eed legende Italiaansche omwenteling. Hij was er toe opgebracht om haar te verfoeien hij regeerde om haar ten onder te brengenzijne gevoelens wafen de ge voelens van een geheel volk; aiet alleen van de Duitscbers in Oostenrijk, maar van den geheelen teutoousehen stam. Gedachten als deze, flauwe, wee moedige herinneringen, zullen er opkomen voor den geest van den Oosten rijksch-Hongaar sob en keizer, die zich den dag zal te binnen brengen, waarop hij te midden van de ijskoude stilte der Veuetianen, op bet plein van St. Marcus zyne krijgsscharen mon sterde Nu zal die stilte verkeerd zyn in jubel en gejuich; en de Venetianen zullen met blijdschap en met eere den doorlüchtigen gast hans Konings out- - vangen. De volkeren zijn grootmoedig in het verge ten en beseffen ook, dat er grooie deugd en een verheven geest schuilen in Vorsten, die, gekweekt in de leerschool van het absolutisme, uit den tegen spoed de bezieling der gerechtigheid en der vryheid in zich opnemeti en ter helfte van den weg huns levens het «Nieuwe Leveu* beginnen. Italië, thana door zyne wederpartijders van gisteren erkend niet alleen, maar gevierd, is in de wereld een waarborg geworden van eendracht en vooruitgang, en indien het al, het oog slaande op zijne binnen landsebe aan gelegenheden, beseft, hoeveel er nog te doen over- blijft, kan het echter, aan zijne buitenlandscbe be trekkingen gedachtig, hieruit voedsel trekken voor rechtmatige fierheid.* ZWITSERLAND. Uit Bern wordt het volgende gemeld: Van de 21 Staten, welke het wereldpostverdrag hebben aangenomen, zyn er tot heden slechts 7 die de overeenkomst hebben geratificeerd. Dewijl het erdrag met 1°. Juli e k in werking moet treden en volgens art. 20 drie maanden vóór dien tyd moet worden geratificeerd, heeft de Bondsraad dezer dagende nalatige regeeringen nogmaals ten dringenste aangemaand, om zoo spoedig mogelyk aan de bepa ling van dit artikel te voldoen. Het gevolg daar van is, dat werkelyk zeven Staten aan die oproeping hebben voldaan: het zijn: Noorwegen, Nederland, Servië, Zweden, Rusland, Spanje en Denemarken. Enkele regeeringen hebben per telegram kennisgeving gezonden, dat zij onverwijld tot de rectificatie zuilen óvergaan. Tengevolge hiervan zyn nog 7 Staten in gebreke gebleven, namelyk: Oostenryk-Hongarye, België, Griekenland, Italië, Portugal, Turkije en Frankryk. De Fransche nationale vergadering is uiteengegaan tot 11 Mei. De commissie voor het voorstel de Courcelle, dat zooals ooze lezers weten strekt om voor de aanslaande ontbinding geen aanvullingsverkiezingen meer uit te «chryven, heeft, ondanks den aandrang van het mi nisterie om deze zaak nog af te doen, besloten om de quaestie uit te stellen tot 12 Mei, den dag na de hervatting der werkzaamheden. De commissie was van oordeel, dat men niet tot dezen maatregel moest overgaao, iudien de ontbinding niet als zeer naby in het vooruitzicht werd gesteld. Htt minis terie weigere'e eenig licht op dit punt te geven en van daar het uitstel, waartoe de commissie met 10 tegen 5 stemmen besloot. Hiermede verviel ook het voorstel van den minister Buffet om althans gedurende de parlementaire vacantie geeue verkiezingen te doen plaats hebben.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1