Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Binnenland? r N° 1653. BUITENLAND. Vrijdag 2 April. LES IN, OPERS, PANDER Buitenlandse!) Overzicht. iet de meeste ING :s. i BEHANG- GANG- en LDOEKEN, ENGËLOD. De inzending van advortentlën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I 4 rfcMewr eningen der tan. L jken. GOUDSCHE COURANT. IHHD. gewone pil liver en van in de maag enumeii en untebevelen Hel is teven* nigte siekten. >VUKIK*K.) psules op 'l deer hoogel iel te hoeden, 'e, waarop de de ondertea- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. to. a 10 capsules, en hoe wei- l 7 1/8 cent Dienaar JONG. geëerde be- KEL weder te Patronen met bijzonder igteenng. Hel ■n, dal de leer jij matig maar pijsrcrUieriug >oj» bevordert. Fame.) rolgt. Zij ver eelt ust op en de teer voor blaas en Ion- ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. zelfde zaak 'l woord te voeren, waren alle pairs tot zelfs de Prius ran Wale, gekomen, om dit schouw spel gade te slaan. Natuurlijk werden er enige motien aangenomen en een groote petitie tot invrij heidstelling van den pseudo-Tiehborne aangekondigd, dook verdere resultaten voorde toekomstige wijt van rechtspleging in Engeland gaf de bijeenkomst niet. De generaal Concha heeft Dinsdag den Koning eene petitie overhandigd, waarin de heer Jovellar, op dit oogenblik minister ven oorlog, wegens de gedragslijn, door hem ten aanzieu van Cuba ais oud- gouverneur van dat eiland en als Minister gevolgd, hevig wordt aangeklaagd. De beer Jovellar zon de oorzaak geweest zijn van den oproeiigen geesi onder het Cobeansche leger. Dat feit maakt veel iudruk, De pers is verplicht, hierover bet stilzwijgen te be waren. Er is sprake van de toetreding vso Frankrijk tot de Berner postunie; men zou dit roorneaelyk heb ben te danken aan den nieuwen Minister van Finan ciën Léon Sey. De obligatiën der Bonapartietische leeningen, zegt de Echo Unieer iel, zijn niet zeer in trek aan de Paryscbe beurs. Algemeen geeft men aan andere effecten de voorkeur. Onder deze bedroevende om standigheden hebben de Bonapartiaten iets nieuws bedacht. Zy hebben collectes voor de verkiezingen uitgevonden. Zij honden zieb tbsna bezig met de ioiameling vsn da Sint-ltonherspenning. Het geld, bestemd om politieke missen te vieren, zal besteed worden om den lof der candidaten te verbeffen, Het z|jn en blijven' dus in elk geval «onkosten door den eered least veroorzaakt.* Aan het Bouaparlistisch comité te Périgueux komt de eer dezer uitvinding toe. Helaas, ondanks al dit vernuft, wordt de schat kist wanhopig langzaam gevuld, en gelijk het in een otuk heette, dat vroeger groeten opgang maakte op de boulevards, er blijft altyd een schelling ontbreken. Te midden van de feestelijke steming had op den tweeden paasebdag te Peiye een indrukwekkende plechtigheid plaatsde begrafenis van een der grootste burgers van Frankryk. Na een korstondige onge- eleldheid was Edgar Qiiinet, een der sebitterenste leden der linkerzyde ran de Fiaiieche nationale ver gadering, Zaterdag morgen te vijf uren in den ouder dom van 78 jaien overleden. Den 17en Febnuari 1803 werd bij te Bonrg in Ain gebeten, en op 27jarigen leeftijd was by lid der redactie van de Revue du Deux Mondei, waarmede zijn roem als letterkundige en geschiedschrijver een aanvang nam; op staatkundig gebied begon zyn loopbaan toen by in Februari 1847 voor Ain naar de constituante werd afgevaatdigd, alwaar bij in de gelederen der uiterste linkerzijde plaats nam. In 1852 verbannen schreef hij een aantal van zyn beroemde werken in ballingschap. Den 17den November 1870 in zyne waardigheid een fcoogleeraar aan het college de France hersteld werd hij in Februari 1871 door Parijs tot lid der nationale vergadering verkozen, en onder scheidde zich sedert als lid der linkerzijde. Eenvoudig, maar indrukwekkend was zyne begrafe nis; geen commissie uit de nationsle vergadering noch een militair escorte geleidde hem grafwaarts, maar op de brug van Jena werd de lijkstoet door 80,000 personen, meestal werklieden voorzien met de kreet «Leve de republiek I” Meer dan 100,000 personen wsren by de begrafenis tegenwoordig, waar onder ook verscheidene der nationsle vergadering o. a. Edmond Adam, Jules Simon, Langlois, de M.hy, Brisson, Gambctta, Emmanuel Arago. Victor Hugo was ook aanwezig en voerde benevens de drie laatst genoemde kamerleden het woord op het graf van den groeten repnbliekein, wiens begrafenis een indruk wekkende repnbiikeinsche manifestatie was. Dr. Keneely, de befaamdsie der Engelsche advo caten, heeft in Hydepark op den 2u Paaschdag een meting gepresideerd, waarin het Tiohborne- proces behandeld werd. Een aantal nieuwsgie rigen naren in het schoone pnrk te zamen ge stroomd, en het verwondert ons niet, want toen de dooier in 't Parlement zou optreden om over de Emanuels, later bemerkende dat zy ran de familie hadden kunnen krygen, en dat iord Charles in 't bezit van zijn erfdeel ge steld was, riepen Padwiok voor de Rechtbank. De klagers waren echter niet zeer te beklagen. Het bleek toch, dat van de 15000 p. at. der rekening 71 pCt. winst was Zij werden in *t ongelijk gesteld. Minder kwetsend voor de hoogere adellijke geslach ten was de veroordeeling vsn Lord de la H.ye. Deze zoogeua mule edelman gaf zich uit Voor een alstam- meling vsn Karei den Groote. Hg was, reide bij, een neef van Lord Aberdare en zoo familiaar met de hertogin van Wellington, dat hij gewoon was haar «Lizzie* te noemen. In Northumberland lag zijn landgoed vlak naast dal van graaf Percy. De Lord was, als men hem gelooven moeit, buitengewoon ryk Hg bezat volgens zyn eigen verklaringen de parlementsgebouwen te Westminster, benevens Geor- geslreet en Cbarlee-street. Prince’s-Square en Ken- singtongardens waren de zijne, behalve een groot hotel en verscheiden scholen. Natuurlijk was bij de dupe van kwaadwilligen, die hem in zyn rechten verkortten, doch rou nl de geloovigen rentmeesters van zijn uitgestrekte goederen maken, als hij in zijn recht hersteld was. Tot zoolang moest hij leren van Twee rechtszaken zuilen in sommige kringen de noodige stof geleverd hebben om de boosheid der menschen te bespreken. In den loop der vorige week heeft de zaak gediend der hoeren Emanuel and Son, juweliers, contra den heer Padwick. De beer Charles Hamilton, nog geen zes maanden meerder* jarig, had bij de heeren Eaauuël 15000 pd. st. schuld gemaakt voor juweelen, die de firma aan bem geleverd had. Lord Charles zoon van den overleden hertog van Hamilton, was kornet bij de huzaren en zou zeker de heeren Emanuel niet zoo bereidvaar dig gevouden hebben, had hy niet kunnen verklaren, dat hij 100000 p. st. als zyn erfdeel te wachten bad. Dit erfdeel bleef echter wat lang uit. 't Was zelfs de vraag of de kornet 't wel ooit in handen zou krijgen, waarom de familie van den Lord zeke ren heer Pad wick, die zich gaarne in° de bres stelt om de eer van roemruchtige geslachten te redden, 12000 p.M. ter hand stelde om met Emanuels de rekening af te doen. Pad wiek kweet zieb uitnemend van zijn taak; door de juweliers te doen verstaan, dat de Lord wellicht nimmer zou kunnen betalen, gelukte het hem ben met 5000 p.s. te vreden te stellen, De heeren 12000 pd. hun giften. Op zekeren dag moest hij volgens zijn beweren 750000 p. st. uit de Engelsche Bank halen, doch kan niet om de eenvoudige reden, dat hij geen schoenen bad. Uit dezen zeldzaam ongelukkigen toe stand werd hij door een zijner vrienden gered. Croesus ontving acht shillings om schoenen te koopen en zijn fortuin te gaan balen, doch een nieuwe teleurstelling wachtte bem. De heer Lowe was naar Schotland gereisd en bad vergeten de papieren te teekenen, die hij uoodig had om 't geld te kannen opvorderen. Het waren vooral de Jezuïeten die hem tegenwerk ten, zei bij, omdat hij ban orde verlaten had, en natuurlijk wekte dit bij de lieden uit den minder ontwikkelden stand, op wier goedgeloovigheid hy speculeerde, diep medelijden, ’t Gerecht was echter niet zoo teerachtig, ’t veroordeelde ben tot 5 jaar gevangenisstraf. Gouda, 1 Apkil. Z. M. beeft na afgelegd exzamen benoemd o. a. tot commies der posterijen 4n klase, den heer F. voa Huben. In de zitting der Arr.-Rechtbank te Rotterdam van Dinsdag stond o. a. terecht J. B.oud 2S j wonende te Waddinxveen, besch. van zekere A. v- O. met een mes in de ribben ge stoken te hebben. Eisch 2 maanden gev. en /8 boete of 1 dag gev. Over 8 dagen zal uitspraak gedaan worden. VERGADERING van den 'GEMEENTERAAD. Vrijdag den 2n April 1871, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld: Het voorstel vau Burgemeester en Wethouders be treffende het onderwijzend personeel op de avondschool. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de speelplaats ia het WeeaenAele- moezeniershuis. Reclames van de Heeren C. Clemens en 8. Ver- meij bij Heeren Gedeptneerde Staten ingediend tegen hunnen aanslag op het Kohier der plaatselijke Directe belasting. Bij de verkiezing van een bestuur van den Prins Alexander-poldcr te Nieuwerkerk a/d IJsel zyn ge kozen mr. P. D. Kley tot voorzitter, en voorts de heeren D. P. van Capelle, F. Mynlieff Al, mr. Pols en J. vau Stolk. Door de Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaatschappy is een adres loc de Eerste Kamer gericht, waarin zy die Kamer verzocht heeft hare goedkeuring te ont houden aan het wetsontwerp, houdende regeling vap deu dieust en het gebruik der spoorwegen. De adrea- sante is van oordeel, dat het ontwerp, zonder eenig nader technisch onderzoek, in de Tweede Kamer in beraadslaging genomen en goedgekeurd, 1°. als po litiewet zich noodeloos en onwettig mengt in de particuliere zaken der ondernemingen2°. de aan sprakelijkheid der ondernemingen uitbreidt en tevens hare vryheid geheel beperkt; 3°. verkregen rechten schendt 4°. de meeste onderwerpen by besluit wil geregeld zien, hetgeen deels is onwettig, deels onge raden, terwyi het ontwerp in werkelijkheid ten slotte de regeling van het spoorwegwezen niet bevat, maar aan de particuliere inzichten der Regeering overlast.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1