Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° K. BUITENLAND. BINNENLAND. Vrijdag 9 April. LES r Bultenlaadsch Overzicht. icm. i .a 1N6 temeel Z U I D A M E R 1-K A. >ken. IS. IcMour iningen'der KJBÉ IE AN.) psules op *t .teer hoogst GOUDSCHE COURANT. voorts kven van den stand der geen buitenlandsche ,jde rentelooze schuld* De ruwe gevoerd, el te hoeden, e, waarop de de onderleg W capsules, en hoe wei- 171/2 cent ■■ntebeveleo Het is teretu nigle siekteu, gewone pil liver en van in de maag •nomen en met Ujsonde» igteering. liet ri, dat de teer >*j matig maar pijsverteering op bevordert. ■olgt. Zij ter- eetlust op en de teer vvor- btas en k*u- Franseh nieuws is achaarsch. De geheele voorraad, waar de bladen op teren, bestaat nit de beide vol gende geruchten, die weala zoodanig ook mededeelen. 1 De Rappel deelt mode, dat generaal de Cisoey, ■sinister van oorlog, in een circulaire aan zijn on- derboorigen heeft kennis gegeven van de aanneming der constitntioneele wetten en ben heeft utlgenoodigd om, binnen bun werkkring, het wettige gouvernement der republiek te doen eerbiedigen, (hetwelk voortaan de regeering van Frankrijk ia." Tussehen de ex keizerin van Frankrijk en den ex-viee-keuer Booher schijnt een zeer ernstig geschil te bestaan. De Keizerin weigert hem verder sub sidie te verstrekken en verlangt, dat hy de leiding dar Bonapartislen noderlegge. De Keizerin vertrekt naar Spanje. Uit Barcelona wordt althans gemeld, dat gravin Montyo aldaar aankwam, ten einde hare dochter op te wachten. De telegraaf geeft bericht van da aankomst van den Keizer van Ooatenryk te Venetië en de ont moeting met don Koning vaa Italië. Die ontmoeting la zeer hartelijk geweest. Van bijzondere manifestaties wordt geen gewag gemaakt, sommigen vreesden voor te groots betuigingen van sympathie aan Frans Joseph, omdat de Venelianen wel wat onder den indruk syn van het denkbeeld, dat hun belangen door de Ite- liaansche Begeering niet genoeg behartigd worden. Ken bezoek van vorsten aan elkander zonder lilieke beschouwingen is eene onmogelijkheid, rakteristiek echter is het oordeel der Franscbe over deze ontmoeting, omdat bet weder zoo duidelijk Niet minder dan 110 dagen had het Peruaansche Congres zich bezig gehouden met interpelleeren en debatteeren, toen het op den 30n Januari van dit jaar gesloten werd, zonder iets van eenig belang tot stand te hebben gebracht. Van de wetsroor- pers - - -r- getuigt voor den haat tegen Duitsohland die de Fransebe politici belet den gang van zaken met juistheid te beoordeelen. De samenkomst van keizer Frans Jozef met koning Victor Emmanuel, zeggen sy, heeft een anti-Duitache bedoeling, en de beide voratea koesteren het plan te samen de Roomache curie ia haar stryd tegen het Duitsche r'yk ter hulp te komen. In den Pruisischen Landdag is Dinsdag de wet op de intrekking van de staatstoelagen aan Boomsche bisschoppen en geestelijken in derde lezing aange nomen. In de Maandag gehouden zitting van den Landdag, de eegste na de opening, werd de interpellatie behan deld van Virchow over de invoering van de gemeente-, districts- en provinciale organisatie in Rijnland en Westfalen. Virchow lichtte zyn vraag opnieuw toe, waarop de Landdag reeds vroeger in gunstigen zin had geantwoordhij beweerde o. a dst, wanneer de Begeering met de invoering van die wetten wilde wachten totdat de stryd met de Ultramontanen was beslist, er vooreerst wol niets van zou komen. De Minister van Binnenlandse!» Zaken antwoordde, dat de indiening in deze zitting wel niet zou plaats heb bent door alles op eene te willen doen stelde men zich bloot om alles te doen mislukken. Wat de volgende zitting betreft, de Minister kon daarover niets zeggen, want de Ministerraad had nog geen besluit genomen over ’t geen er dan zou worden behandeld. De inter pellatie liep daarmee af. De Minister van Financiën gaf in den aanvang der zitting de cyfers van de begroeting van '74. De uitgaven bedroegen 10 millioen tbr. boven de ramin gen, er bleef een batig saldo over van 6,787,469 thlr. Uit Berlyn wordt bericht, dat de Spaansohe Re geering 10,000 thlr. ais schadeloosstelling voor do „Gustav* heeft aangewezen. De Beiersohe minister van oeredienst von Luis, die tot nogtoe met groot, gematigdheid tegenover de ultramontanen te werk ging, geraakt in den klem, tusschen de ryksregeering en de Beiersche "tweede kamer. In laatstgenoemde heeft nl. de beer Scbleiob verklaard, dat de bisschoppen ,in stryd met hun eed de grondwet schonden en de veiligheid van den staat i. gevaar brengen. Hy vroeg daarom aan de re geering of deze niet voornemens ie de additioneele artikelen 67 'bn 68 van de grondwet betreffende bet koninklyk recht van placet in te trekken en door nieuwe wetten te vervangen, waardoor de waardigheid Zuigelin- t ewalcte ■stellende door de Neder- ot be- CUngt, nDocto- h/l.- uiksaan- P. J. 5KOOP; 1AN Az. ITALIË. Per telegram is het bericht ontvangen, dat de keizer van Oostenrijk te Venetië is aangekomen en aldaar door koning Victor Emanuel, door de Italiaan- sche prinsen en andere hooge personages, en door de bevolking met veel hartelijkheid is ontvangen. De Italië wydt eene beschouwing aan de bijeenkomst der beide vorsten 'en tracht vooral de, in omloop gebrachte, verontrustende geruchten te bestrijden en aan te toonen, dat er geene reden hoegenaamd bestaat om de gevolgen dier bijeenkomst, te dochten. Het is even dwaas, zegt dit blad, om hare beteekenis te verkleinen, als die oanoodig te vergrooten. Frans Jozef en Victor Emanuel, die door hunne voornaamste ministers worden vergezeld, zullen waarschijnlijk in hunne gesprekken do groote politieke vraagstukken niet buitensluiten, maar zelfs de meest angstvallige staatsman behoeft zich daarover niet te bekommeren. Oostenrijk Hongarije en Italië syn ontegenzeggelyk de twee lauden van Europa, welke liet meeste belang hebben by bet behoud van den algemeenen vrede,-die vrede is eene behoefte voor beide rijken zjj zouden by eene dh*ing daarvan alles te verliezen en niets te winnen neKen. Bovendien zyn de betrekkingen tusschen beide landen van te groote uitbreiding en van te verschillenden aard, -om niet eene gezette over weging Ie verdienen de beide vorsten zuilen dus stof genoeg voor hunne gesprekken vinden zonder er andeie bij te balen, welke niet rechtstreeks die be langen raken. Eene enkele quaestie, de godsdien stige, is van eenigszins neteliger aard doch men moet niet vergeten dat Oostenrijk Hongarije en Italië zich dienaangaande reeds een weg hebben afgebakend, waarby de godsdienstige overtuiging en de liberale beginselen worden geeerbiedigd, en er bestaat volstrekt geene reden, waarom die weg zou verlaten worden. Het eenige dool der bijeenkomst is, om de banden, welke de beide natiën aan elkander verbinden, nauwer toe te halen en de stoffelijke voordooien, welke daaruit voortvloeien, zoo veel mogelyk te vergrooten. vaa den staat en de rechten der kroon beter wprden beschermd. De minister heeft hierop geantwoord, dat hy in een volgende zitting hieromtrent het ge voelen der regeering zal mededeelen. De wet op de Duitsche rijksbank is thans officieel af gekondigd, zoadat voortaan allo banken in Dnitschland haar inomloop zynde biljetten tegende daarop uitgedrukte waarde in ontvangst moeten nemen, zoowel aan de hoofdbeuk als aan de filialen. Zij moeten iedere week nauwkeurige opgave bank openbaar maken, terwyl banknoten, of aan toonder luideni brieven, binnen bet Duitsche rijk ter betaling kunnen worden gebruikt. De districtsraad van den Beueden-Elzas beeft met 29 van de 36 stemmen de hoofden van de Elzasser party te Straatsburg verkozeu tot leden van het lands- comilé. Uit Londen wordt gemald, dat generaal Scheuk niet zyn betrekking nederleggen zal als gezant der Unie. Men weet, dat daarvan sprake is geweest, in verband met eenige fiuauciëele ondernemingen, waar aan de generaal bet gezag van zyn naam geleend' hoeft en die alles behalve aan de verwachtingen heb ben beantwoord. Het plan, om de landengte van Panama door te steken schijnt weder I. zyn opgevat. Een gezelschap Amerikanen is daar weder bezig met opmetingen en naar men beweert is eene richting gevonden, waar het graven vaa een kanaal weinig zwarigheid hebben zal. Men zou daarbij dan gebruik maken van de Rio Chagres, die thans te veel stroom hoeft voor de scheepvaart en bovendien in den regentijd sterk wast. Natuurlijk zal men zeer geloofwaardige bevestiging van deze berichten moeten afwachten. In dit opzicht toch bobbent- do Amerikanen Europa niet verwend. drachten door den President in zijn Boodschap aan gekondigd. waren de meeste buiten behandeling* gebleven, en onder den woordenvloed van ‘t welbe- apraakte Parlement hadden de weinige die bediaeua- f aiëerd werden, veel van haar kracht verloren. De oogst was zoo schraal, dat de President besloot van zijn gerecht gebruik te maken jom een buitengewone zitting van ’t Congres uit te schrijven, waarop, in orereeoslemming met de bepalingen der Grondwet, alleen wetavoordrachten behandeld konden worden en geen gelegenheid tot het doen van staatkundige interpellaties werd toegestaan. In zyn Boodschap van den 3n Maait vaardigde de President, de heer Pardo, de volgende orde van, werkzaamheden uit: vaststelling van de begroeiing, de guano- eu sapeterwet, het toestaan van de noodige gelden voor spoorwegen tot verlevendiging van de volksverhuizing uil Europa, de reorganisatie der jus-, litie en de goedkeuring van internationale verdragen. Dat dit programma gewichtig genoeg was en van den practisoben geest, die den President bezielde, getuigde, springt in ’t oog. Doch de Peruanen zyn slechte parlementsleden. Niettegenstaande de duidelijke uitspraken van de Grondwet en de boogstbelangrijke onderwerpen, die, aan de orde waren gesteld, begon aanstonds ’t oude interpellatie-apel. De 80-jarige maarschalk La Fuente werd gebruikt om aan de Regeering ophelderingen te vragen omtrent den marsch van Boliviaansche troepen door 't gebied ran Peru. In een storm achtige zitting weigerde de presiitept van den Senaat het stellen van deze interpellatie toe te ateani waarop de beer La Fuente zyn toorn in bittere bewoordingen lucht gaf eu in arren moede zyn mede leden uitnoodigde met hem het Huis te verlaten, dat hy zwoer nimmermeer te zullen betredes In derdaad verliet de grijze maarschalk, door oeoigen zijner vrienden gevolgd, de Senaatskamer, doch toen hy bemerkte dat de gezamenlijke patres conacriptt de zittingzaal een niet zoo verwerpelijke verblijfplaats- vonden, keerde hij op zijn schreden terug en be paalde zich er toe de afzetting ran den President te eiseben. De afgevaardigden besloten gelukkig ook aan dit verzoek niet te voldoen en zetten zich aan de hun opgelegde taak Toch vorderen zij maar langzaam. Dikwyla ontbreekt het bij de wet be paalde getal. Het wetsontwerp op de gnano echt r is- op den goeden weg; gelijk de telegraaf reeds' berichtte, is hel tot 'de derde lezing tocgeleten. Deze wet is van *t meeste belang voor Pern, daar de guano een der boofdbronnen van inkomsten voor Pere is. Buenoa-Ayres is het tooneel geweest Van een' afschuweljjk oproer. Een menigte van 10 a 30 dui zendpersonen heeft het Jezuïëten-ooltege aangetast. Met Peiroleum beeft men dat gebouw in brand ge stoken, sommigen der priesters weiden gedood en andere zwaar gewond. Evenzoo beeft het gemeen 't aartsbisschoppelijk paleis in de asch gelegd, naar, men beweert omdat 't gramstorig was o>er een herderlijken brief, eenige dagen geleden door dezen geestelijke afgekondigd. 't Is echter zeer de vraag of de oorzaak ran deze gruwelijke misdaad niet dieper gezocht moet worden. Het scbynt, dat er. een algemeeue en hevige strijd tusschen de bevolking van Buenos-Ayres en haar priesters bestaat, anders zouden zoo gedachte oploop en uitbarsting moeilijk te verklaren syn. Ook het feit dst de Regeering aanstonds voor een maand lang den staat van beleg heeft afgekondigd, w'ijst op iets ernstigere dan de ontevredenheid over een aartsbisschoppelijke uitspraak. Waarschijnlijk aanschouwt men thans in Zuid-Ameri- ka deuzelfdrn stryd, die overal in Europa zich vertoont. wys waarop hij in Zuid-Amerika wordt herinnert de familieverwantschap dezer bloeddorstigen met de Spaansche heldenteelt in de nabyheid der Pyreneeën. Gouda, 8 Apbil. By beschikking van den .Minister ran Financiën is bepaald dat van de ambtenaren bij de adminis-

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1