9&tsssir ALLE MANNE- EN VROUWELIJKE DIENSTBODEN, Koloniën. Kantongerecht te Gouda. ADVERTENTEÜiM. De Verkooping DIENSTBODEN-KANTOOR Bur gerltjkè Stand. zal geen voortgang hebben. iJitflimoBisa», Princesseiibiood en Feestgebak, W. N. Raaijmaakers, B. ADEM te Arnhem. TT HTFr.TV.Tr; XT T en IXAIMIIESm VARKENMARKT, wijk C. 698, te UTRECHT. Een ieder van welke rang ook, kan zich daar voor eene betrekking laten inschrijven; GELEGENHEID NAAR ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND. PS. Postzegel voor antwoord toetezenden De DIRECTE DR. met Fenkelhonig. Scl de Gimborn, Glmborn's maagverslerkciid Zulveriiigs-Zout. Zuiverste medicinale Levertraan. algemeene aanwending van levertraan bij V0F" Bij ieder artikel is eene uitvoerige gebruiksaanwijzing. «renschelglc is de stodeereude jongelingschap in staat te stellen, zich ter algemeene ontwikkelingen bescha ving met vrucht te kuuueti toeleggen op het aanleeren van Oostersche talen. o. a het Maleisch, voor diegenen, welke ziob later aan den zendingsarbeid zouden wenschen te wijden, waartoe te Leiden ruime gele genheid bestaat zonder overwegend financieel be zwaar te veroorzaken. Nu reeds verneemt inrn, dat sommige besturen zich met dit deukbeeld min der kuunen vereenigen en het wenschelijker zouden achten, dat, 100 zulks noodig bevonden werd, meer leeraren aan de Kamper school werden toegevoegd. Pen kapitein by de normaal-schietschool v. R is jl. Zaterdag middag in sgne woning in de Trompstraat te 'a Uage een ongeval overkomen. Bij het overbrengen van een geweer, dat geladen bleek te zijn, van de eene naar de andere kamer, ging dat wapen op bet portaal plotseling af, het schot ging den officier door de hand, waarvan een ernstige wond het ge volg was. Iemand, die onbekend wenscht te bljjven, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid J 10Q ge schonken. Naar men uit Harlingen meldt, wordt aldaar aan da zeekust, ter noorden der haven, veel elft gevan gen, iets dat zeer zeldzaam is. Da geduchte inbreker Cornil heeft van de Belgische regcering kwgtsohelding van drie straf jaren verkregen, omdat hg de overheid heeft aangetoond hoe de sloten der gevangenissen moesten veranderd worden. Dezer dagen is gemeld, dat hier te Lande eene fabriek van onbreekbaar glas zal worden opgericht. Als de berichten niet overdreven zijn gaat door deze uitvinding het glas inderdaad een uieuwe toe komst tegemoet. De la Bastie, de uitvinder van dit geharde glas, gaat op de volgende wijze te werk. De vervaardigde glazen of kristallen voorwerpen worden in een retort tot roodgloeihitte gebracht, dan worden zij vóór dq weekwording er uitgehaald, om ze in eeu bak met olie vnu ongeveer 1U0 gra den C, te ontlaten. Deze bewprkmg schaadt in geen opzicht den vorm, de doorschijnendheid of de kleur der voorwerpen. In een wetenschappelijke bijeenkomst te Parijs werden aan de proef onderworpen glazen schoteltjes, bebêcbes of komvorige schutbakjes onder de kaarsen, borlogeglazen, glasruiten enz. De bordjes of schotel tjes werden tegen het plafond geworpeo, en vielen, telkens terugspringende als gom-elastieke platen, op den grond. Men kon ze trappen en met een zwaar liohaam er in op randen laten vallen, zonder ze te breken. De bobêches vooral «erwierveu het grootste •uocfs bij de dames: zoo hard mogelijk op den grond en tegen den muren geworpen, sprongen zij terng, zonder dat men ze kon breken. De horloge glazen werden aan de hevigste schokken blootgesteld, zonder iets te veranderen. De veusterglazen deden eeu oorverJooveud geluid hooren, toen ze met geweld tan stuk werden geslagen. De berichtgever kwam op de gedachte, dat men deze soort vnu gehard glas voor schellen, tafelbellen en klokjes zou kunnen gebruiken. Bij het met ge weld aan stuk slaan vielen de bordjes als poeder uiteen, dat men zonder eenig gevaar tusschen de Trager» kon rollen; juist wat bij het breken der glastranen gebeurt. Ken kristallen schotel rolde tonder te breken van de treden der trap tot beoeden toe; maar met geweld aan stuk geslagen, viel bij in fijt poeder. De kommen van gehard glas verdragen teer goed de hitte. Dit is vooral voor de keuken v«n bblang. De voorjaarsvergadering der Algeneene Synodale Commissie van de Ned. Herv. Kerk zal den 13n Mei geopend worden. Vrijdag is te Amsterdam, aan de gevolgen van asthma, in 64 jarigen ouderdom overleden, de be roemde architect, de heer C. Oulshoorn, ridder der orde ran den Ned. Leeuw, oud Hoofdingenieur van den Hollandschen spoorweg, bouwmeester van het paleis voor volksvlgt, van de witte sociëteit te 's Gravenbage, van het oranje-hotel en de villa's te Scheveningen enz. Algemeen geacht en bemind, zoowel om zijne groote knnde als om zijn humaan en hulpvaardig karakter, vervult zgn dood niet alleen zgne betrekkingen met diepen rouw, maar worden daardoor ook zijne talrijke vrienden op het smarte lijkst getroffen. Door een handelshuis te Berlijn worden in ons land niet minder dan 25000 Cüassepdt-geweren te koop aangeboden deze gewereu zijn afkomstig van den Fransch-Duitscheo oorlog. /•In de veeartsenijnnndige school van Alfort bij Parga, zijn door den veearts Lebeau de volgende merkwaardige proeven geuomen, die, met het oog op de gevreesde hondsdolheid, wel de aandacht ver- verdieuen. De heer Lebeau heeft tien honden genomen en op velschillende deelen van hun lichaam giftig speek sel van een aan watervrees iijdeuden hond ingecut. Nu drie dogen gewacht te hebben, om de smetstof eerst goed iu het bloed te laten doordringen, begon de heer Lebeau zijn behandeling, en na verloop van dertig dagen, als ouder gewone omstandigheden het dier aan de dolste razernij ten prooi is, constateerde een der boogleerarni aan de voornoemde school, dat de honden iu voikouieu welstand verkeerden. Telegrnafbeambten zoo meeut het Eugelsche tijdschrift Graphic zullen met zorg van eeu nieuw ziekteverschijnsel, telegraphische verlamming, hooren gewagen, waarover een Fransch geneesheer in de Académie des Sciences rapport heeft uitgebracht. Een beambte, die negen jaar lang op eeu telegraafkantoor werkzaam was gnveist, bemerkte op eens, dat hij de letter U, door twee punten en een streep voorgesteld J, twee punten en S, drie punten niet dui'Jeiijk meer kou maken. Wanneer hij beproefde de letters te maken, trok zijn hand zich'krampachtig zamen en werd stijf. Hij gewende zich toeu, alleen met den duim te werken; dit ging twee jaar^oed, toen werd ook die stijf Hij probeerde het nu met den wgs- en middelvinger, maar na twee maanden waren ook deze vingers verlamd. Ten slotte nnm bij zijn toevlucht tot het gewricht vau de hand, dat eveneens na korten tijd onbruikbaar was. Wanneer hij met inspanning van alle kracht zijn hand wilde gebruiken, geraakten hand en arm in hevige trek kingen en vertoonden zich bersenaandoeningen. Naar men meent, zal deze ziekten den meesten telegrafisten, die lang toesteldienat doen, niet vreemd blijven. Naar wij vernemen, hebben in den afgeloopen week in de uabijheid van Amsterdam, op last van den minister vau oorlog, schietproeven plaats gebtd uit een vaartuig, dat, naar de voorstellen van den gen.-majoor Dclprat, tot gewapenden uitlegger is ingericht. De bijzondere gesteldheid der terreinen rondom Amsterdam, waar de vele wateren en vaarten, allen hooger dan de omliggende gronden gelegen, der ver dediging van groot voordeel kuunen zijw, wanneer vaartuigen, als drijvende batterijen, ingericht, deze bevaren, gaf den commandant in de stelling vuri Amsterdam reeds het vorige jaar aanleiding tot het doen van voorstellen om een vaartuig te beproeven, dat als de uitleggers van 1672 en 1809, maar meer naar de eischea van deu tegenwoordigeu tijd, zou zijn ingericht. Het zou moeten dienen tot versterking van het vuur van bedreigde punten, tot bewaking van inun- datien, tot enfllcering vau dijkkrommingen, die van uit de positie niet rechtstreeks te beschieten zijn, en eindelijk oin aanvaWerken des vijands in rug of flank te bestoken. Het vaartuig, daartoe het meest geschikt, is dc dekschuit, eeu soort lichter, van sterke constructie, met een plat dek, dat weinig boven den waterspiegel 'uitkomt. Van deze vaartuigen zijn meerdere honderdtallen te Amsterdam iu gebruik. Om het reeul vau een kanon, op zulk een dek schuit geplnatst, te beperken en het dek niet aan de vernielende uitwerking van den terugloop bloot te stellen, werd een raam voorgesteld, waarin raderen en staart der alfait zich geleidelijk bewegen en de raderen tevens tegen twee hooge wiggen oploopen. Zulk een roam werd beproefd en diende, met eenige wijzigingen, tot grondslag voof twee andere rdnien, die aan de werkplaatsen te Delft vervaardigd werden. Daarop werd, op een Voor dat doel gebuurde dek schuit, haar geschiktheid onderzocht voor het bevaren van vaarten en plassen en de invloed nagegaan, dien het. vuuren op het vaartuig heeft; al hetwelk goede uitkomsten gaf. Na deze voorafgaande proeven, werd door den minister van oorlog machtiging verleend tot bet aaukoopen van een dekschuit en van verplaatsbare stalen schermen, zoowel op het vaartuig als aan den wal te gebruikeu, en dekking tegen infaqterievuur opleverende. Twee getrokken kanonnen van 12 cm. kort en 2 Coehoorumortieren werden op het vaartuig geplaatst in het ruim onder de schuit de munitie dezer 4 vuurmonden, zijnde 50 schoten per stuk, geladen. Er is echter ruimte voor veel meer. Nog warden op het dek meegevoerd de gereed schappen tot bedieuing, de voorwerpen tot het aan- en van den wal brengen der vuurmonden, alsmede van die, om, door het afnemen der raderen van de affuiten, onder alle vaste bruggen, te kunnen door varen. De schuit met schermen heeft een groene kleur en teekent zich, in de verte gezien, bijna niet af. Haar lengte is 15 M, haar breedte 4.5 M., haar diepgang, beladen zijnde, bijna 1 M. Het dek steekt niet boven de omliggende dijken uit; de mondingen der vuurmoodeu daarentegen wel. Op den 13ilen April werd de uitlegger door eeu sleepboot naar het fort Nieuwe-Meer gebracht, tegen de borstwering van welk fort 50 schoten met exercitie puutgranaui van 12 cm. en 1.25 KG. lading werden gedaan. Deze so'ioteu gaven het'overtuigend bewijs, dat het vunrtuig niets te lijden had, evenmin het materieel; terwijl de ramen behoudens kleine wijzigingen, daar aan aan te brengen* goed voldeden. Deze" proef, die en door dev twee kanonnen op den uitlegger geplaatst, èn door het zware kaliber daarvan, als een uiterste proef kan beschouwd worden, leverde het bewijs van tie geschiktheid vau dergelijke vaar tuigen voor het bestemde doel en vau de groote kraciit, die gewapende uitleggers, iu eeu positie ala die vau Amsterdam, tot de verdediging zullen kunnen bijbrengen. De pi oef werd door eenige officieren, waaronder mig'oor Kehrer, commandant van het Amsterdamscbe bataljon artillerie-schutterij, bijgewoond. Dagblad Dezer dagen is het op de A t*ji neezen veroverde stuk geschut, bestemd voor het Koloniaal Militair Invalidenhuis llronbeeck, op plechtige wijze vau Arn hem af duarheen gevoerd. Het fraaie koperen kanon, dut op het plein *oor de Willemskazerne werd op geladen, werd, nadat het evenals het vorige met bloemen versierd ivas, b<geleid door artillerie en in fanterie, en hare muziek langs den Janssingel en Veiper-Slceustraut naar zijn bestemuiiiig gebracht, waar het door den generaal-coimmndant aan het hoofd van het korps invaliden plechtig werd ont vangen, on» gevoegd te worden bij zoovele andera bewijzen van dapperheid eu moed, nis waarvan onze brave Iud.sche krijgers reeds zoo herliaa dehjk de blijken hebben gegeven. (Arnk Ct) BATAVIA, 18 MAART. In het mail-overzicht vun de Indiër leest men Officieels berichten uit Atchiu ontbreken voor het oogenbiik. Du canesp uidennen van daar hangen een treurig tafereel op vau de verwoestingen, die do cholera in de vorige maand onder deze troepen aangericht heeft. De ziekte bepaalde zich intusschea tot den kraton, hetgeen weinig verwondering kan wekken, omdat op geene andere plaats in dea grond dergelijke opeeuhoopiug vau inensohen en allerlei overblijfselen heeft plaats gehad. Zoowel in de meer vooruitgeschoven postenketen afe aan bet strand blijft onze krijgsmacht wel blootgesteld aan koortsen, maar maakt de cholera weinig of geeno slachtoffers Het is diep te betreuren dat generaal Pel niet reeds vroeger ernstige maatregelen heeft genomen om de verpeste omgeving van den kraton door de zieken te doeu ontruimen. Thans zullen,' naar wij vernemen, op aaudringen van den chef van den geneeskundigen dienst alhier op de gras vlakte bij den kraton barakken worden opgericht. Wanneer men nagaat dat volgens onze particuliere berichten op 5 dezer de cholera minderende zou zgn, hetgeen door anderen wordt tegengesproken, maar toch nog 10 man per dag ten grave zou sleepen, dan kun men begrijpen dat de stemming der troepenmacht in Atchiu niet bgzouder opgewekt ia. Men is aldaar bezig met het boren van eene ar tesische put eu eene ijsmachine is van hier afgezon den, die 1400 pond per dag zal kunnen opleveren. De telegraaf van de kust naar den kraton is in werking. De militaire positie schijnt het nemen van nog eenige posten dringend te vereischéu, waartoe ge neraal Pel aanstalten maakt. Van de cholera deden zich ook gedurende do maand Februari nog eenige sporadische gevalle^ voor in de afdeeling Buitenzorg en Trangerang. Hff totaal aantal lijders bedroeg iu Buitenzorg 83, van welken 67 herstelden en 16 overleden en in Tan- gerang 26, van welken 18 herstelden en 8 bezweken^ Overigens was de gezondheidstoestaud over het, algemeen bevredigend. Wij vernemen dat mr. Vorstman, de redacteur van de Samarangsche Courantin rechten vervolgd zal worden, beschuldigd van hoon te hebben gepleegd jegens Z M. den Koning. B.) Op de terechtzitting eenden 15° April 1875 ijja de volgende personen veroordeeld J. E. Tut twee geldboeten ieder van f 3.of sub», gevangenisstraf van een dag voor elke boete, met verbeurdverklaring van de in beelag genomen sohake' en bevel dat dezelve als zijnde ongeoorloofd visebtuig zal worden vernield, wegene het risBohen in eeu anders rischwater, 1°. tonder voorzien te y £ijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigeoaar of rechthebbende op dat visebwater eu 8». met eeu schakel waarvan do grootte der mazen nat gemeten geen 66 milimetera of Ned. strepen bedroeg. C. R. Tot eene geldboete van 10.— of tube. gevangenisstraf van twee dagen wegena het bagirereu van slib iu de rivier den ljssel binnen den afstand vap 20 metera (el) gemeten rivierwaart» uit den1' oeverliju zonder vergunning van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland. P. M. en J. V. leder tot eene geldboete van 5.— of ie Ier eene subs, gevangenisstraf van tw.e dagen, wegens het in vereeniging en gelijktijdig als bezoekers zich ophouden io eeoe tapperij te üouderak na het voor de sluiting bepaalde uur. C. L. Tot eene geldboete van f 5.of eub». gevangenisstraf van twee dagen, bovendien tot eene gevangenisstraf van twee dagen wegei.a het te Gouda laten siilstaan van een met paard bespannen voertuig, zonder dat de eigenaar of auder geschikt persoon de teugels hield of onmiddelyk bij ot voor de bespan niog geplaatst was, en zulks bij herhaling. v. D. Tot eene geldboete van 3.— of sub. gevan genisstraf van een dag wegens het zioh als ge leider verwijderen van zijn trekdier op een weg in de Provincie Zuid Holland, zonder dat onder behoor lijk toezicht te hebben gesteld of behoorlijk vastgezet. E. L. C. Tot «ene geldboete van 3.of snbs. gevangenisstraf vau «en dag, wegens het te Gouda all geleider van een met honden bespannen kar niet gaan naast die honden. J. S. Tot eene geldboete van 3of snbs. gevangenisstraf van een dag, wegens het in de ge meente Reeurvijk ais geleider van een met drie hon den bespannen en over dea openbaren weg rijdend voertuig niet gaan voor of nnost rle houdeu. A B., J. d. L. en A. v. d. H. Ieder tot eeoe geldboete van 1.of auba. gevangenisstraf van een dag voor elke boete, wegeus het spelen met geld op den openbareu «eg, iu de gemeente Gouda. A. G. O. Tot eene geldboete van ƒ3.— of snbs. gevangenisstraf van ecu dag. wegens het te Gouda laten stilstaan van een inti paard bespannen voertuig, zonder dat dc eigenaar of een ander geschikt per soon de teugels hield of oumiddeiijk bij of voor de beepnnning geplaatst was. P. S. Tot eene geldboete van 25.of sube. gevangenisstraf van vijf dagen, wegens het op zyne toawslagerij te Gouderak iu dienst hebben van een kind beneden de 10 jaren. H. v. d R en C. d. J. De eerstgenoemde tot eene geldboete van 25 en de tweede genoemde tot drie geldboeten ieder vau ƒ25,of sobs, ge- vangeniastrnf, voor den eerste van rijf dagen, en voor den tweeden van vijftien dagen, wegens het als opzichters eenar garanfabriek of touwslagerij te Gouda in dienst hebben de eerste Tan één kind, de audere van drie kinderen beueden de 10 jaren, buiten weten van het hoofd der oudernemiug. J, IJ., B. v. G. en P. J. B. Eerstgenoemde tot twee geldboeten ieder ran ƒ25.of subs ge»ange- niastraf vau tien dagen, de tweede genoemde tot eene geldboete van ƒ10.of sub», gevangenisstraf v«n rijf dagen, en de derde genoemde lot eene geldboete van ƒ25.of subs, gevangenisstraf van vijf dagen, wegeus het als hoofd eener garenlabriek of touwsla- gery te Gouda in dienst hebben, de eerstgenoemde van twee kinderen en de beide overigeu ieder van een kind beneden de tien jaren. En allen iu de kosten, desnoods invorderbaar bij lgtsdwang. fflEN BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat vóór eelit te verkoopen, Jietwejk men met dqn naam van Quina V.aroche bestempelt. (Tm dit bedrog, te, vermijden eische men cfe hiernevenstaanda handteekening Laroche op dan blaauwen bapd, top de witte eUhelte op de ta/cè enveloppen en op de brochure Men eische insgelijks het Glazen maatje Ms fier beyjndt. Gi 24 April. tRris, ouder» D. van den Broek* en ilgpn. Hendrik» Wilhelmina, ouder» F. A. Stam D. Berlijn." Aartje Anna, ouders J. D. Maasland C. Kloot. Cornelia Pieternella, ouder» H. Spruit en Verbg. 26. Maïia Alida, ouders JL van Leeuwen eu Bosman. 27. Gerard Andre, ouder» J. de Jong en Berkouwer. QmLirDKN: 24 April. J. V. Weller, 75 j. 11 m. J. v4n deu Heuvel, 7 w. F. H. Boot, 3 j. 4 m. Heden overleed tot droefheid van mij en mijner kinderen mijn geliefde echtgenoot JO HANNES VALENTLJN WELLER, iu den ouderdom van ruim 75 jaar. De Wed. WELLER- van Willigen. Uit naam der kinderen, De Wed. C. KEMME— Gouda, 24 April 1875. Wellek. Algemeene Kennisgeving. GEVRAAGD in een klein huishouden een DAGMEID van de P. G. ond 1618 jaar. Te bevragen bij den Boekhandelaar A. BRINK MAN te Gouda. van LEVENDE HAVE en HOOIaan de bouwmanswoning bewoond door F. RIJKAART te Krimpen op de Lekaangekondigd tegen 30 April' 1875 j voorhanden bij tinna H. KEMP. Versterkend Gezondheidsmeel VAN Dit uitmuntend voedsel voor Zuigelin- j gen, Menschen en Kinderen met zwakke smjsverteerings-organen en herstellende Zieken, hetwelk is aanbevolen door de Afdeeling Arnhem der Neder- landscbe Maatschappij tot be- vordering der Geneeskunst, en een groot aantal HeerenDocto- ren, is verkrijgbaar in bussen a ƒ1.- en a 0.60, voorzien van gebruiksaan- i wijzing en attest, te Gouda bij P. i. MELKERT; Alphen bij O. GOEKOOP Krimpen a/d. Lek L. HELLEMAN Az. Dit is geen zoogenaamd geheimmiddel; het bestaat nit d rui vensuiker en Zwitserschen honig met een aftreksel van mopt, orange-bloescm en fenkel. Het werkt spoediger en is aangena mer in het gebruik dan de andere middelen, die tegen borstaandoeuiugen aangewend worden, als borsttbee, drop, malz-extract, borst-bonbons, enz. Deze borstsiroop werkt genezend en ver zachtend bij keelpijn, heeschheid, hoest, piju in de borst, krampboest en kuebhoest. De flesch met gebruiksaanwijzing 60 Cents. Dit uitstekend voorbehoedmiddel verfrisebt het lichaam, zuivert bet bloed, heelt een aangena- nieii smaak en vereenigt in zich alle genezende krachten van het zout van Carlsbad, Ems en Mariënbad. Het wordt vooral aanbevolen aan personen die lijden aan coliek, migraine, rheu- matische aandoeningen, constipatie, slechte spijsvertering, congestie en in't algemeen alle ziekten waarbij men zich van purgeermiddelen bedienen moet. In verzeg, doozen met gebruiksaanw. 60 Ct. borstkwalen, kliergezwellen, bleekzucht enz. Het is alleen de onaangename smaak van de ge wone Levertraan, die aan een meer algemeen gebruik in den weg staat. Daarom is het mijn streven geweest de fijnste levertraan in den handel te brengen, die een goeden smaak heeft daar ik de versche traan aanstonds filtreer, op flesscben tap en luchtdicht laat sluiten. In elk magazijn, zelfs in de beste apotheken, moet de levertraan ranzig worden, wanneer zij lang zamerhand, weken en maanden lang, van een vat afgetapt wordt.' In flesschen van 30 en 50 Ct. I I<7AP I ovai'lrann Het is van algemeene bekendheid, dat ijzer een onmisbaarbestand- lJAvl "Li"VCl II uil II. deel van ons bloed is. Waar het in te geringe hoeveelheid voor banden is, zijn kwaadsappigheid, bleekzucht en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde jjzerprsaparaten is deze oplossing van ijzer in levertraan de geschiktste. Een eet lepel bevat 0.15 gram ijzer in een licht verteerbaren vorm. De flacon kost 50 cents. Bovenstaande artikelen zijn te bekomen in de bekende depots, voornamelijkte Gouda bij L. Welter, L. Schenk en J. C. Zeldenrjjk; te Schoonhoven by Wed. Wolff en Zooii; te Oude- water bij F. Jonker Idenburg, te Woerden by N. C. van der Kas. En iu de andere plaatsen in de bekende depots. H. VON GIMBORN,, Emmerich. Apotheker en Fabrikant van chemische Èn technische Preparaten

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 2