Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. :en, N° 1667. BUITENLAND. Woensdag 5 Mei. offeerdery. 5, Almelo, heroïsche •s &ZOOY iy Zonen, EM. OLM, lacon 1.90. irjjvend en ard en aan- Iteit. Depót beker, ie door de tanbeveling Bullenliuiilscli Overzicht. Kennisgeving. I izen. r lz. ie ogineux, ijn De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van don dag der uitgave. Uit hoofde van den Hemelvaartsdag wordt de volgende Courant één dag vroeger uitgegeven. Gouda, den 3 Mei 1875. Bnrgem De Secretaris, De Barget Dkooulieveb Foktuun. ran Bksgkn Ui i HANGSELPA- erenommeerde ëerde orders I» worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ^meester en Wethouders vooornoemd, De Burgemeester Izbndoosm. uda. OOSTENRIJK De dagbladen uit VVeenen behelzen uitvoerig bij zonderheden omtrent hetgeen te Gratz is voorgevallen. f 8-30. ronds ten 8 Uur iu, den prins deze weg. Nu waren nomen, die van 'hen Wurtem- 100R. Secretaris. m toe te treden, king is op aan bezoekt thans de Engelsche heelt ouk Birmingham met zyn tegen' Dat de out'angst in deze was, behoeft niet gezegd te n, de Heer G. istaande den 4* „M Paauw.” ir opmerkzaam Ledikant Gor- Is nieuw in alle i Kleedingstuk- 1 zonder lostor- wasschen kan met welk gar- 1 worden met onzen Agent Nederland en verkrijgbaar Botermarkt, mw [JN VAN arden afgele- kjes van vijf, en Ned. one. Prjjs, voor mens de Wet WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. echter eenige studenten gevangen ge inen wilde bevrijden. De rector, vergezeld teuige andere professoren, bewoog den jonge lieden daarvan af te zien en huiswaarts te gaan, 's Avonds echter trokken de studenten van beide hoogescholen, gevolgd door eene onafzienbare menigte naar de villa ▼an don Alfous, waar zij opnieuw door fluiten en schreeuwen hun ongenoegen te ken nen gaven. Een cordon politie-ageuten belette hen in de villa door te dringen en de rector der uni- versiteit bewoog hen weder naar de stad te keereji en af te zien van eene poging om daar de gevan genen te bevrijden. Weder werden bij deze gele genheid eenige studenten gevangen genomen Des ande ren daags kwamen Alfous met zijne gemalin weder in de kerk en thans was er nog grocter oproer. Alfons moet zelfs in de kerk onderscheidene vuist-en stok slagen hebben ontvangen en werd er nitgedrongen. Daarop deden de poiitiesoldaien eene charge met de bajonet en dreven de studenten terug tot in het academiegebouw. Des avonds werd eene vergadering gehouden, op welke de rector mededeelde, dat don Alfons aan den burgemeester beloofd had, in de eerste week niet de kerk te bezoeken, waarop de studenten besloten, dat zij vau alle verdere demonstration zich zouden ont houden, //Old te doen zien, dat zy niet de aanvallers waren geweest, maar slechts de uittarting van den Prins hadden willen tegengaan.” In de dagbladen wordt beweerd, dat de studenten eerst zich stil hielden, maar slecnts begonnen te fluiten, toen Alfons uittarteud groette en de heeren voor hunne belangstelling eed .nikte. De geheele Daaruit schijnt te blyken, (althans zóó verzekert de Neue freie Preste) dat de zaait niet lot zulke uiter sten gekomen zijn zou, indien prins Alfons zelf niet daartoe aanleiding had gegeven. Reeds van den eersten dag, dal de prins te Graiz kwam, deed de bevolking hem nu en dan op vrij duidelijke wijze blyken, dat men met zijne daden in Spanje alks behalve ingenomen was. Op 27 dezer was don Alfons met zijne gemalin, gelijk hij dagelijks doet, ter vroegmis naar de domkerk gegaan. Zijn rijtuig wachtte dan voor een zydeur. Nauwelijks was de prins in de kerk, of eene menigte studenten, door eeuigen hunner gewaarschuwd, kwam uit het nabij- zijnd academiegebouw en verzamelde zich in de na bijheid der kerk. Dit trok uiet de aandacht, omdat er in deze uui*ersiteitsbuurt dikwijls zulke verzame- mdingen van studenten zijn. Nauwelijks echter ver scheen don Alfons en zijne gemalin op de trappen der kerk, of een oorverdoovend gefluit werd aangé- heven, ui meer schenen de jongelui aanvankelijk niet te hebben bedoeld. Alfons echter, in stede van naar zyn rytuig te gaan, wat hij toen gemakkelyk bad kunnen bereiken, groette spottend links en rechts en verwijderde zich niet. Daarop ontstond gedrang en hoorde meu de kreten: »br.n Istichter, roover, moor denaar, Abajo el Brigante (weg met den schurk)” en dergelijke uitroeiingen meer. Een ge honderden nieuwsgierigen waren inmid dels te hoop gdoopen en bet rumoer nam steeds toe. Eindelijk gelukte het der gemalin van Alfons in het rijtuig te komen, maar A'fons bevond zioh nog te midden van een dichten drom studenten, die hem voor al wat leelijk is uAmaakte. Na ongeveer drie kwurtiers slaagden de dienaren van politie er in, den prins eu zijne gemalin te bevrijden en reden Uit Frankrijk niets byzonders. Heden zal de Belgirahe regecring nadere ophelde ringen geven omtrent haar antwoord aan Duitschland. By het Pruisische Huis der Afgevaardigden zyn ver scheiden voorstellen ingodiend, strekkende tot erlangen van de vergunning om eenige dagbladen te vervol gen, wegens beleedtging van het Huis. Het Huis heeft geweigerd zyn toestemming daartoe te verleeoen. Het Hui» heeft het ontwerp van wet op 't be heer van *t vermogen der katholieke kerken, met Ï38 tegen 82 stemmen, bij derde lezing aangenomen, -zooals het by de tweede gewijzigd werd. Het Pruisische ontwerp van wet op de geestely- ke orden behelst de volgende bepalingen: Alle orden en aan deze gelijkvormige congrega tiën der Katholieke Kerk zyn van het Pruisisch .gebied uitgesloten. De oprichting en vestiging er wan zyn verboden. Bestaande vestigingen mogen geene nieuwe leden opnemen. Zy moeten binnen zet maanden worden ontbonden. Voor vereenigin gen die zioh met het onderwijs bezighouden, kan de termyn van ontbinding tot vier jaren verlengd worden. Orden, die zich uitsluitend aan zieken verpleging wijden, mogen bly«en bestaan, maar kunnen ten allen tijde bij Koninklijk besluit opge heven worden. Die welke blyven, zijn aan het toezicht van den staat onderworpen. Het vermogen van de vestigingen, die ontbonden worden, wordt niet geconBsqueeid, maar door Staats-ambtenaren voorloopig beheerd. De parlementaire toestand in Denemarken heeft een merkbare verandering ondergaan, ten gevolge van eene schikking, 'welke tot stand, is gekomen tussohen de linkerzijde en dat deel der minderheid van het volksthing dat gewoonlijk met de meerder heid van het Landst hing stemt. Bij de stemming over de flnanciëele wetten zal het ministerie waarschijnlijk slechts 20 van de 100 stemmen voor zich hebben. De Noorweegsohs Storthing heeft, met meerderheid van stemmen, de voorstellen verworpen betreffende de invoering van het burgerlijk huwelyk, hetzy verplichtend, be zy facultatief, of by verschil van godsdienstige geloofsbelijdenis. De heer Laport* ontwikkelde Zaterdag in de Italiaanscbe Kamer zijne interpellatie over de be trekking tusschen de Staat en de Kerk. Hij beweerde, dat de waarborgen wet door de geestelijk heid wordt geschonden, en vroeg waarom de Regee- ring nog geen wet had aangeboden betreffende het beheer der eigendommen van geestelijken. De Mi nister Vigliani ueioofde binnen kort die wet te zul len iudieuen. Minghetti constateerde, dat de oppositie geen wijzi ging der waarborgen wet vraagt, tuaar zich bepaalt tot het bewereu, dat die wet in acht genomen wordt. Op dit terrein neemt hij de diseufeie aan. Hij consta teert voorts, dat er een conflict is tusschen de vrij zinnige maatschappij en de Kerk. In dit conflict moet elke natie de middelen aanwenden, die hare tradittën, wetten en belangen haar aanbieden. De interpellatie had geenerlri gevolg daar de heer Laporta de motie, die by had voorgesteld, weer introk. In berichten uit Madrid, die echter nadere be vestiging vereischen, wordt gesproken van een mi nistercrisis de Koning wilde doorzetten, dat generaal Moriones werd benoemd tot opperbevelhebberdeze zou op zich genomen hebben om den burgeroorlog ten einde te brengen, en met dat vooruitzicht wilde de Koning meetrekken. ENGELAND. Lord Russell, lid van *t Engelsche Hoogerhuis, heeft zijne interpellatie over de wisseling van nota's tusschen Duitschland en België niet opgegeven, maar tot aanstaanden Maandag uitgesteld, omdat een zware verkoudheid hem het spreken bekt. Ofschoon de eerste vrees geweken is, heeft bet voorval toch een onaangename stemming achtergelaten. De »Daily Telegraph* stelt zioh tot taak de onrustigeu tot kalmte aan te sporen. Duitschland heeft den lust niet thans opnieuw Fiankrijk den oorlog te verkla ren, en de laatsie Staat is te zwak, om zonder boudgtnouten een beroep op de wapenen te doen, Zoolang Mac-Mahon aau 'l hoofd der Regeering staat, beeft volgens >Daijy Telegraph* Duitschland niets te vreezen. De heer Michel Chevalier, de groote Fransche staathuishoudkundige, steden en w.ordigheid vereerd, fabrieksstad hartelijk worden. Op een banket in Queen-hotel zyn hem de noodige toasten gebracht en heeft de heer Bright een improvisatie gehouden, waarin bij de zegenin gen der free-trade en Cobdens en Chevaliers aan deel in bet tot stand brengen van het Fransch- Engelsche handelstraotaat in herinnering bracht. Vooral de verbroedering tusschen de beide volken, krachtig bevorderd door het vrye handelsstelsel, werd door hem besproken. Bright roemde CheveKers werkzaamheid van vroe ger en later tijd, hoopte dut hem mocht gelukken I in Frankrijk nog verder zyn beginselen ingang te doen vinden en prees hem als den grootstee staathuishoudkundige van Europa en Amerika. Chevalier echter zelf heeft zich te Manchester den nederigen volgeling van Cobden en Bright genoemd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meente Goud., gezien Artikel 182 der Wet ran den 29aten Junij 1851 (Staatsblad n°. 85). Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het uitvoerig en beredeoee-d VERSLAG van den toestand der Gemeente in 1874, ter Plaatselijke Secretarie in druk verkrijgbaar is, tegen betaling van dertig cents,

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1