Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. T, IN," 1875. MID 1875. N° 1669. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 9 Mei. er. nentaal A. M K. Kiezen 'I, dan de irts dr. J. die ieder :an leggen kiezen en rdere ver- a. iter Kennisgeving. Bultcnlandscli Overzicht. sta kennisgeving. per flacon f GOUDSCHE COURANT. en strekt laken, om sndvleesch sche tand hel Und- linderf de ie landen in, terwijl nadeelige ie aanga, een kort komt. door het onlijk zoo ir ook het ter wordt. winkelier am by F. eijn k C*, f. L. F. C. te Utrecht ran Wind- by T. J- Wolff. BELGIË. Het tweede antwoord ran België is nu bekend. De Belgische minister ran builenlaodscbe taken deelde het gisteren mede in de sitting der Kamer en wy hebben thans den vollediger tekst. In verband met hetgeen in de twsede Duitsche nota staat omtrent hol leedwezen, waarmede de Duitsche kanselier da weigering der Belgische regeering heeft vernomen, zegt do Belgische minster, dal deze gevolgtrekking meer behelst, dan uit de bewoordingen der eerste Belgische nota kon worden afgeleid. Immers, de regeering hoeft verklaard, dat België het vraagstuk zou hebben te onderzoeken en vermoedelyk het door andere Staten gegeven voorbeeld zou volgen, indien andere mogendheden de strafwetgeving zoodanig wijzigden, dat het bloots voornemen, of do niet aangenomen voorslag strafbaar wierd gesteld. De Minister deelt verder mede, dat de instructie in de saak van Duchesne ijverig wordt voortgezet, maar nog niet ie afgeloopeu, en wat dit betreft, herhaalt hy de verzekeringen der eerste nota. Verder wordt gesproken van het plan van den Duitschen kanselier, om in het Duitsche strafrecht de leemten te doen aanvullen, die daar zyn ontdekt en overeenkomen met de leemten in hei Belgische strafrecht. „Zoodra de Belgische regeering de schikkin gen zal hebben vernomen, welke in Duitschland en elders worden getroffen zal zij nagaan in welk verband zjj staan, zoowel tot de Belgische zeden en gewoonten, als met de constitutioneele uyheden en by dit on derzoek zal zy worden geleid door den oprechten wensch, om by te dragen tot het behoud van goede internationale betrekkingen.” De nota eindigt aldus „De ondergeteekende heeft zich gehaast te voldoen aan den wensch van den Kanselier, om uit de nota den Heer Leden der ne Dames 99. z Uur ing Gonna, 8 Mn. De volgende regeeringstelegram uit Atcbin, dd. 30 April, is aangekomen. Deo 25sten April zyn de vyandelyke stellingen in Lohang (tusschen Mandara poeti en Longbatta) door ons genomen met verlies van 1 gesneuvelde en 12 gewonden. Gezondheidstoe stand bevredigend sterfte gering. Soengei Raya, op de Oostkust, heeft de Nederlandsche vlag geheschen Wy vernemen met genoegen dat de onlangs op gerichte afdeeling Gouda van de Vereeniging .Volks onderwijs" teekenen van leven geeft. Woensdag a. s. zal een vergadering worden gehouden, waarin gesproken zal worden over een zaak het onderwijs betreffende, die bij uitstek belangryk mag heeten voor deze gemeente. Wy twyfelen niet of velen, waaronder ook van diegenen, die tot heden nog geen lid waren van .Volksonderwijs” zullen deze vergadering bywoneu. Gisterenmiddag is op de haren alhier bij het uit gaan der scholen een kind in het water gevallen, doch gelukkig spoedig gered. Woensdagavond bad eene vergadering plaats van de Kiesvereeniging «Gemeentebelang.* Na de ballotage van eenige nieuwe leden werd verslag en rekening gedaan over het afgeloopen jaar, welke laatste door de vergadering werd goedgekeurd. Daarop werden de altredende bestuursleden Dr. W. Julius, T. Draijer en F. C. van Zeylen herkozen, waarna de contributie over 1875 werd vastgesteld. Ten slotte werd door het bestuur een voorstel gedaan, dat niet van gewicht ontbloot is, waarom wy het iets uitvoeriger zullen vermelden. Reeds vroeger had „Gemeentebelang* de wensche- De BURGEMEESTER der Gemeente Gouda, brengt ter algemeene kennis, dat de Commissie van herziening lier gebouwde eigendommen, bedoeld by de wet ran den 22n July 1873 (StaatMad no. 116), op MAANDAG den lOn Mei aanstaande, des voor middags van 10 tot des namiddags 1 ure, op het Raadhuis zitting zal houden, ten einde inlich tingen te geven betrekkelyk de gedane herzieningen der kadastrale section O. en D. Gouda, den 7 Mei 1875. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Gouda, gezien Art. 228 dor Wet van den 29stea Jenij 1851 (SlaalMad no. 85), regelende de samenstelling, inrigting en bevoegdheid der Ge meentebesturen, Brengen ter kennis van do Ingezetenen, dat de termijnen voor de vorderingen ten laste van het Ryk, by de wet bepaald ol te bepalen, op die ten laste der gemeente van toepassing zijn en dat mitsdien alle zoodanige vorderingen orer de Dienst van 1874, vdór of uiterlyk op den 30sten Juny aanstaande beboeren te worden in gediend. Gouda, den 7* Mei 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DUOOOLÏBVBUFOUTUWN. VAN BbRGBNIJzENDOOBN. Dufaure beeft zyne ontwerpen gereed, die bestemd zyn om de nieuwe constitutie aan te vullen. De voor naamste daarin voorkomende bepalingen zijn de vol gende: de Gemeenteraad zal bij de beraadslaging over de verkiezing van een afgevaardigde voor den Senaat worden gepresideerd door den tnaire De kiezers voor den Senaat kunnen te gelykertyd zij tl Afgevaardigden, leden van den Algemeenen Baad of Anondissements raad en afgevaardigden van den Gemeenteraad, maar zij zullen in elk geval niet meer dan éen stem heb ben. In de gemeenten, waar de verkozen Gemeente raad vervangen is door een geneenteoommissie, zal de afgevaardigde voor de senaatsverkiezing worden aangewezen by algemeen stemrecht van de gemeen- tokiezers. De afgevaardigden voor de senaatsrerkie zing zullen recht hebben op Vergoeding van reiskosten. De senatoren zullen dezelfde schadeloosstelling ont vangen als de afgevaardigden. De vergadering van gedelegeerden uit de fraction in het Pruisische Huis van Afgevaardigden (uitge zonderd het centrum) zyn overeengekomen, de wet betreffende de orden en congregatiën, onveranderd aan te nemen. Het ontwerp zou gisteren in behan deling komen by eerste en tweede lezing. De Róclu-Anróger deelt een keizerlijk besluit mode, krachtens hetwelk de Bondsraad togen 10 dezer wordt bijeengeroepen. Te Keulen houdt do Gemeenteraad zich thans bezig met oen zeer gewichtige quaestie, namelijk met de reorganisatie van het lager onderwijs. In de zitting, door den Raad op 29 jl. gehouden, is mot groots meerderheid, na langdurige beraad slagingen, het volgende besluit genomenin de plaats van het thans gevolgde beginsel der confessi oneels scholen zal treden dat des neutrale school. Van goed onderriohte zijde wordt verzekerd, zegt de Hordt. Ally. Zót., dat tegen het einde van Sep tember e. k. te Fulda een conferentie zal gehouden worden door de „Duitsche* bisschoppen. De aarts bisschoppen van Keulen en Munchen-Freising zyn deswege reeds met elkander in overleg getreden. Naar men verzekert, zal weldra een uitnoodiging tot bywoning dier conferentie worden gezonden aan de verschillende leden van het Duitsche episcopaat. Het onderwerp, dat ter beraadslaging aan de leden der conferentie zal worden voorgelegd, zal zijn: het stellen van een rapport orer den tegenwoordigeu toestand der Katholieke kerk in Duitschland. De Dinsdag gehouden zitting van de Belgische Kamer heeft niet aan de verwachting beantwoord; immers, wel heeft de Minister ran Buitenlandsche Zaken de Duitsche nota van II April en het ant woord van België dd. 30 April meegedeeld, maar er was daarover reeds zooveel uitgelekt, dat de nieuwsgierigheid meer uitsluitend was gespannen op de discussie, die naar aanleiding van deze stukken zou volgen, en deze is uitgesteld tot gisteren; de gemoederen zullen dan kalm genoeg geworden zijn om de zaak voorgoed te begraven, voor, den eersten tijd althans. Wij deelen hieronder nadere bijzon derheden meê. Het Hongaarsche Hoogerhuia heeft het ontwerp betreffende eene reorganisatie van de gerechtshoven met eene kleine meerderheid verworpen, nadat de voorzitter ran het Huis, graaf Mailatb verklaard had, dat uit het ontwerp geen financieels bezuinigingen zullen voortvloeien en dat hal nadeelig zal zijn voor de onafhankelijkheid der rechterlijke macht. De confeuioneete Commissie uit de Hongaarsche Kamer heeft rapport uiigebracht omtrent de wetten, welke noodig geacht moeten worden tot de regeling der vethouding tusschen Staat en Kerk. Zij is van oordeel dat ééne wet daartoe onvoldoende is, en voor elk onderdeel speciale wetten vereisclil worden. In de eerste plaats behoort oen wet op het huwelijk te worden uitgevaardigd welke het familierecht tegen over den Staat regelt; vervolgens eene wet, welke aan alle godsdienstige genootschappen gelijke vrijheid van geloof en aan elk burger vryheid ran geweten waarborgt, terwyl een derde wet bepalen moet op welke wyze het toezicht door den Staat zal worden uitgeoefend, ten einde maohts-orersohrijdiog van gees telijken en inbreuk op de rechten van den Staat te voorkomen. Het verschil tusschen ervende en niet- erkende gezindten behoort te worden opgeheven; eenvoudige aangifte bij de Regeering behoort voldoende te zyn om op.wettige wijze een godsdienstig genoot schap te kunnen constiiueerén. Het godsdienstig leven ligt geheel buiten hrt bereik van den Staat, maar geloofs- of gemoedsbezwaren kunnen aan den anderen kant geen borger ontheffen van zijne plichten jegens den Staat. van 15 April de zinsneden betreffende de vrijheid van drukpers te brengen ter kennis van de wetgevende macht «België is bepaald voornemens zyne plichten, als onzydige staat na te leven in vriendschappelijken geest en in den uitgebreidsten zin van het internationale recht. „Onnoodig is bet te zeggen, dat de regeering van Z. M. nooit getwijfeld heeft aan de goede Woelingen, die het kabinet van Berlijn hebben geleid bij zijne mededeelingen aan de andere waarborgende mogend heden. Zijnerzijds zou de ondergeteekende niet de tolk zijn van de gevoelens der natie, Indies hij niet nogmaals te kennen gaf, welk groot gewicht België hechtte aan de uitmuntende betrekkingen, die het voortdurend met Duitschland onderhield en dat het oprechtelqk gezind is, al het mogelyke te doen, om die in wezen te houden.” Over deze stukken zou nu gisteren in de Belgische Kamer worden gehandeld. De vraag zal wel ryzen, waarom niet de regeering thans, uit eigen beweging, doet, wat zij belooft te zullen doen, nadat anderen zyn voorgegaan. Erkend wordt, dat in de Belgische strafwetgeving leemten zyn, gelijk die trou- weus op dit stuk in de meeste wetgevingen worden gevonden; in België zelfs is door juristen aangetoond, dat die leemten gemakkelyk kunnen worden verholpen, zonder eenigen inbreuk te maken op de constituti oneele vrijheden, daar men slechts tot eenige andere gevallen behoeft uit te breiden, wat voor sommige gevallen reeds is bepaald. Eu nu schijnt bet toch waardiger te wezen, indien de Belgische wetgeving dit uit eigen beweging doet, in slede van anderen na te volgen. De mogelijkheid echter bestaat, dat hetgeen in andere staten behandeld wordt nog nieuwe gezichtspunten oplevert. Daarop zou men dan kunnen wachten, zoodai alles in eene moeite zou doorgaan. De tweede Belgische nota is kalmer dan de eerste. Op den toon der eerste was in België zelve reeds aanmerking gemaakt door een militair tijdschrift (La Belgique militaire). Hooghartige nota’s te schrijven (meende dit tijdschrift) heeft stellig iets verheffends, maar het zon nog verheffender zijn, indien die ge paard gingen met ernstige maatregelen voor ’s lands weerbaarheid, zoodat België eindelijk eens in staat wierd gesteld, op afdoende wijze zijne onzijdigheid te handhaven.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1