Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IDE, 1875. N° 1676. ES! Ffflf, D, netste»], 1» «T Woensdag 26 Mel. IJZEN. X Almelo. mlsche MG. Buktenlandsch Overzicht- Kennisgeving. i I EZR,. UITTREKSEL 1874. i o mgenoemden \nuterdam te die villen jen ma bo- fORIZON- ETEL8, r enz. a alle soor- iTUIGEN. eetie roeper» 2°/, VOOST. 'erkzaam te uuagier» en DJUf, GOUDSCHE COURANT. Ie Heer G. nde den 25* Pxxuw." pmerkzaam rkant Gor- ienw in alle Mdingrtuk- iderlostor- schea kan st welk gar- rorden met zen Agent «elding van >der letter» mtie-Bureaa ’otterdam. ID, DEEL- •ak, en deer edig bekend eche Barge- tdsche Crt. ■RT-MAAT- e voerwaar- en geniet eene jaarljjksche toelage uit de Ge meentekas van 200, Openbare Burgeravondschool. van net j het onderwijs (Wordt vervolgd.) BUITENLAND? Na de Kitting ran Dinsdag der Fransche nat. rerg. hebben nog eenige leden ran de minderheid der Commis sie van Dertige i hun ontslag genomen. Dit voorbeeld is eindelijk: gevolgd door de heerenWaddington, Cézanoe, Vacberot en Laboulaye, zoodat thans aide leden hun mandaat nedergelegd hebben. De Minister van Justitie stelde nu de Kamer roor te bepalen, op welke wijze zij één of meer nieuwe Commissiën zon benoemen voor de wet, re gelende de betrekkingen tusschen de openbare mach ten, voor de wet regelende de verkiezingen der sena toren en voor de algemeene kieswet. De Kamer besliste, dat voor al die wetten ééne en dezelfde Commissie zal worden benoemd en dat die Commis sie gekozen zal worden op dezelfde wyze, als de Commissie van Dertigen gekozen was; dat wil zeg gen niet door elk der afdeelingen twee leden, maar door do Kamer in massa, bij geheime stembriefjes en met de volstrekte meerderheid, en, indien bij twee stemmingen voor één of meer leden de vol strekte meerderheid niet verkregen is, bij eene derde stemming met betrekkelijke meerderheid. De dag der verkiezing is op heden bepaald. Dezer dagen antwoordde in het Engelsche lagerhuis de heer Disraeli op de interpellatie van den heer Sullivan betreffende de rede door graaf Münster in de Nationale club uitgesproken. De minister-presi dent was van oordeel, dat de denkbeelden by die gelegenheid door den Duitschen gezant geuit geheel persoonlijk waren. Daarenboven heeft de Nationale club volstrekt geen politiek maar eerder een gods dienstig karakter. Wat betrof de ^uaestie of de te genwoordigheid en de rede van een ambassadeur in UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. (Vervolg.) Scholen voor lager onderwjjs. In de Plaatselyke Schoolcommissie ontstond, ten gevolge van het door den Heer P. M. Monty n genomen ontslag, eene vacature, die vervuld werd door de benoeming van den heer J. M. Noothoven van Goor. Wjj mogen weder op het verblijdend ver- schjjnset wijzen, dat hei getal der schoolgaande kinderen, althans van die de dagscholen bezoe ken, ook in dit jaar is toegenomen. Vooral is dit op de bijzondere scholen het geval. Vol gens de laatste over 1874 ingekomen tabellen, die van 15 October, waa het getal leerlingen der openbare scholen sedert het vorige jaar vermeerderd met 19en dat der bijzondere scholen met 80. Deze Gemeente telde in 1874 vjjf openbare scholen de Armenschool; de Tusschenschool de Burgerschool voor jongens de Burgerschool voor meisjes; de Jongejufvrouwenschool De tweede Armenschool, waaraan tot Hoofd- onderwyzer benoemd werd de Heer 8. Posthu mus, hoofdonderwjjzer te Westmaas, werd eerst in 1875 geopend. De openbare scholen zjjn alle voor meer uit gebreid onderwijs. Behalve in de gewone vak ken, wordt onderwijs gegeven Op de Armenschool, de Tusschenschool en de Burgerschool voor meines, in de Gymnastiek het Teekenen en de Handwerken voor meisjes op de Burgerschool voor jongens in de begin selen der Fransche taal, die der Wiskunde, de Gymnastiek en het Teekenenen op de Jonge- jufvrouwenschool, in de beginselen der kennis van de levende talen, de Gymnastiek, het Tee kenen en de Handwerken voor meisjes. Aan de Armenschool en de Tusschenschool zyn avondscholen verbonden. Noch door het Rjjk noch door de Provincie werden subsidiën ten behoeve van het lager onderwys verleend. De toestand van de openbare scholen geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen. De Armenschool was te sterk bevolkt, waar door het onderwys eenigszins leed, even als door de veelvuldige vacatures, die in het hulp personeel ontstonden. In het eerste bezwaar is door de ingebruikstelling van de tweede armen school voorzien, terwjjl wjj ons mogen vleyen, dat door de verbetering van de positie der Bij het einde van het jaar 1873 volgden 101 leerlingen het onderwys aan de Burger avondschool. Hiervan waren 21 in de voorbe reidende, 30 in de eerste, 21 in de tweede, 14 in de derde en 15 in de vierde klasse. In Maart werd het overgangsexamen gehou den. De uitslag er van was, dat bevorderd werden15 leerlingen uit de voorbereidende tot de eerste klasse 13 uit de eerste tot de tweede en 7 uit de tweede tot de derde. Aan zeven leerlingen uit de derde klasse werd het diploma uitgereikt. Voor den Cursus 1874/75 gaven zich aan 56 nieuwe en 75 oud-leerlingen. Van de 56 nieuwingeschrevenen werden er 17 afgewezen, waarvan 7 om onvoldoende kennis en 10 we gens gebrek aan plaats1 kwam niet op het examen en 1 bleef na het examen weg, zoodat 37 nieuwe leerlingen aan den cursus deel na men. Van deze werden er 22 in de voorbe reidende klasse geplaatst, en in den loop van den Cursus nog 3 van de 10, die wegens ge brek aan plaats waren afgewezen, zoodat in het geheel 40 nieuwe leerlingen zyn toegelaten, en wel: 25 tot de voorbereidende, 7 tot de eerste, 4 tot de tweede en 4 tot de derde klasse. In December 1874 telde de school 111 leerlingen. Hiervan waren -er 31 in d» voorbereidende, 29 in de eerste, 24 in de tweede, 14 in de derde en 15 in de vierde klasse. In het onderwijzend personeel kwam in dit jaar geene verandering. De lokalen en de hulpmiddelen bij het on derwys verkeeren in goeden toestand. Maar de ruimte was voor het getal leerlingen dat zich aanmeldde onvoldoende. Het bedrog der schoolgelden was 168,75. De kosten van de Burgeravondschool hebben bedragen 4348,76*. De BURGEMEESTER der Gemeente Gouda, Gelet op art. 21 der «et van den 22n Jtljj 1373, (StaatiUad n». 113); Brengt ter algemeene kennis, dat de opgaaf, be- vattende de gewijzigde uitkomsten van de belastbare opbreagrt der gekauwde eigendouuu» binnen die ge meente, voor zooveel die gelegen zyn in de kadas trale sectie D van. den 24n Mei 1875, gedurende dertig dage», ter plaatselyke Secretarie, van des voormid dag 10 tot de» namiddags 1, en van 3 tot Sure, ter inzage is nedergelegd, en dat aan de betrokken belanghebbenden eene kennisgeving zal «orden toe gezonden, waarin de belastbare opbrengst van bune eigendommen vermeld ie. Gouda, den 24* Mei 1875. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. hulponderwijzers deze voortaan niet zoo spoedig naar eene betrekking elders zullen uitzien. In dé Tusschenschool doet zich gebrek aan ruimte gevoelen. De plaats voor de laagste klasse is veel te beperkt. Op de openbare Burgerschool voor jongens acht de plaatselyke schoolcommissie de vermeer dering van het hulppersoneel metéénen onder wijzer wenschelyk. Op de school voor Jongejnfvrouwen heeft de verbeterde gezondheidstoestand der Hoofdonder- wjjzeres eenen gunstigen invloed uitgeoefend. De plaatselyke schoolcommissie blyft bij hare reeds herhaaldelijk uitgesproken meening vol harden, dat uitbreiding van het lager onderwys voor jongens, zoodat het ook omvatte, de begin selen der Fransche Engelsche en Duitsche taal, noodig is. Bijjkens haar verslag heeft zij, niet kunnende berusten in de beslissing uwer vergade ring ten dien aanzien genomen, zich tot Heeren Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek, dat door dat collegie uitbreiding worde bevolen Het onderwys in het Ipekenen en de hand werken wordt geregeld gereven. De Gymnastieklessen op de armenschool moes ten geruimen tijd wordeij gestaakt, omdat het daarvoor bestemde lokaal tijdelijk tot leerschool werd ingericht. Thans is deze belemmering op geheven. Het onderwijzend personeel gedroeg zich voort durend onberispelijk. De lokalen zyn zeer voldoende. De kosten van het lager onderwys beliepen ƒ36695.47. - De opbrengt der schoolgelden bedroeg ƒ7377,10. Er zyn hier zes byzondere scholen die der Roomsch Katholieke Inrichting van Liefdadigheid voor meisjes, met eene hoofdon- derwjjzeres, twee hulponderwjjzeressen en eene kweekeling. die van den Heer N. van Buuren. voor jon gens en meisjes, met een hoofdonderwjjzer en een kweekeling (thans opgeheven.) die voor Christelijk Nationaal onderwys voor jongens en meisjes, met een hoofdonderwjjzer en twee hulponderwijzers die van den Heer W. F. H. Zeegers, met een hoofdonderwjjzer en een hulponderwijzer; die van den Heer G. A. de Waal met een hoofdonderwjjzer, en die van Mevr. J. Weurman geb. Belonje, met eene hoofdonderwjjzeres, eene hulponderwjjzeres en eene kweekeling. Op de drie eerstgenoemde scholen wordt al leen gewoon onderwjjs, op de vierde en vjjfde ook in de Levende talen, de Wiskunde, de Gym nastiek en het Teekenen, en op de laatstgenoemde behalve in de gewone vakken, ook in de Levende talen en de handwerken voor meisjes gegeven. Er zyn hier drie Bewaarscholen, eene Open bare en twee Byzondere, namenlyk de Gemeetenschool die van de Roomsch Katholieke inrichting van Liefdadigheid, en die van Me jufvrouw E. Verhoef. Aan de Openbare Tusschenschool zyn Rijks normaallessen verbonden. De lokalen benevens vuur en licht worden van Gemeentewege verstrekt. De heer M. A. Kluitman, hoofdonderwijzer der Tusschenschool, is Directeur. Behalve hem geven nog vjjf onderwijzers aan die inrichting les. Er maken 36 kweekelingen van die lessen gebruik, 17 mannelijke en 19 vrouwelyke. Ook bestaat in deze Gemeente eene inrich ting van onderwjjs voor de kweekelingen der Openbare Bewaarschool, ten einde ze te bekwa men voor Bewaarschoolhouderes. De Heer Kluitman staat insgeljjk daarvan aan het hoofd

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1