If, BINNENLAND Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. INGEZONDEN. CORREfeP ONDEN TIE. d« natlc in den waan brachten alsof zy werkelijk iets tot amortisatie deden. Dit wat de toekomst betrof. Doch een auder bezwaar bail Gladstone nog voor 't beden. Ge 28 miilioen p. s., tot schulddel- ging voor dit jaar bestemd, waren met voorhaudeu. l)e beg routing wees ze uiet aan, eu nu riep de Miutsier het Huis op, geld weg te schenken, dat het uiet bezat. Ze.fs indien de begruotmg een sald,o aanwees, stonden nog buitengewone uitgaven daarte- geuovrr, die dit geheel verslinden zouden. Wel bad de Minister gezegd, dat hij de inkomsteo zeer matig geraamd had, doch dan, meende Gladstone, had hij een fictieve begrooting ovetgelcgd. Met nog een andere, een op welke hij - zijne berekeniugeu grondde, acbtsr te houden, had hy zich schuldig gemaakt aau volledige en radicale onderwerping van alle beg inse- leu, waarop de vroegere ministeries financiëel beleid gegrondvest haddeu. Dat het laatste argument van den beer Gladstone niet byzouder steekhoudend was, behoefde ternauwernood aangetoond te worden. De Minister vau Financiën had vooruit aan 't Huis gezegd, dat hy redenen had om de natuürlijke ver meerdering vau inkomsten niet in zijn rekenen op te nemen, en hem nu te beschuldigen dat hij 't Huil bedroog, het fiuanciëeie stelsel omverwierp, was, zei Disraeli «Ik wil uiet zeggen een monsterachtige overdrijving, maar zulk eeu overdrij ving als waartoe een zoo groot orator zyn toevlucht niet behoefde te nemen, ofschoon ik weet dat soms zeer beroemde redenaars zulke onwettige middelen aangrypen." Niet minder scherp is het debat' tusschen Stafford Northcote en den heer Lowe geweest, een avond te foren. De Kegeering had voorgesteld dat de drie rekeningen, die der oude spaarbanken, der Friendly Societies en der postspaarbanken, tot een gebracht zonden worden. De beide eersigeuoemde eindigen met een nadeelig, de laatste met een voordeelig saldo. Zoodoeude wilde de Kegeering, in plaats vau doov de voorwaarden van deelneming of den rente-stan daard te wyzigen, het te kort der beide.eerste dekken. Dat de heer Lowe en de overige liberalen tegen •dezen voorgestelden maatregel met kracht van redeuen opkwamen was te begrijpen, doch het antwoord dat do gewezen Minister van financiën ontving, klonk scherper, ja grover dan ooit. Stafford Northcote ver klaarde, dat men wel wist dat de heer Lowe even streng in zjjn critiek was als gewoon om bokken te schieten op wetgevend gebied. Het bleek echter by deze gelegenheid, dat deze tour de force der Ke geering zelfs een groot deel der zoo volgzame meer derheid te kras was.' Want ofschoon Disraëli der vergadering plechtig een votum vau vertrouwen vroeg, dat uit de stemming over deze wet «zoo duidelijk mogelijk* mocht blijken, de te samensmelting dier rekeningen werd slechts met 199 tegen, 161 stemmen toegestaan. Een overwinning die ouder deze omstan digheden zoo dicht aan een nederlaag grensde, dat er een laid gejuich in 't liberale kamp opging. De wet op de amortisatie ging door 't comité, bet amendement van Gladstone om de bijdrage voor het te stichten fonds van schulddelgiug dit jaar uiet er in op te nemen, werd met 189 tegen 122 stem men verworpen. Het hoofdargument, dat men be schikte over geld, dat niet aanwezig was, en latere Begeeringen trachtte te binden, terwijl aan den ad deren kant het mogelijk bleef, dat de amortisatie slechts in schijn werd toegepast, werd niet uit den weg ge ruimd. Reeds vroeger was er op gewezen, dat men door tegelijkeriyd leeningen te siuiten, uiet de eene hand kon nemen wat men met de andere gaf, en dit biyft waar. Of door deze wet Ëugelands financiën veel gewon nen zullen hebben, moet de tijd ieeren. De bezwaren tegen het vaststellen van een bepaalde som van af lossing voor jaren- achtereen, terwyl men niet weet wat de toekomst zal baren, liggen voor de hand. Daarom was het niet alleen onhandig, maar ook on billijk van den kanselier der schatkist, dat by de oppositie zoo raw te woord stond, en verklaarde, op grond van langdurige ervaring zeer wei te weten, dat na- yverige financiers zich met de bor9l er op toeleggen om fouten in elkanders begrootingen te vinden, en het hem bekend was, hoe weinig dit alles beteekende. Dat een Minister van Finanóicn openlijk verklaart, dat elkander vliegen af te vangen 't werk is der parle mentaire leidslieden en de Minister kan het we ten, want hy heeft langen tijd op de oppositieban- ken gezeten, niet zeer geschikt om den En gelschcn een hoog idee' van hun tegenwoordig Mi nisterie, de leiders der oppositie' tegen Gladsto nes Ministerie; te geven. Gouda 12 Juni. De aanstaande verjaardag van H. M. de Kóningin zal in de residentie tan gemeentewege gevierd wor den door het afsteken van een groot vnurwerk in bet Malieveld waar men reeds met de toebereidselen begoniu n is. De uitslag van de verkiezing voor 2 leden van de tweede kamer der staten generaal in het district Alk maar is als volgt; 1. (PeriodiekUitgebracht 2791 geldige steramen. Gekozen- rar. J. L. de Bruyu Kops met 1729 stem men. Jlir. F. de Casembroot verkreeg 862 eu mr. A. F. de Savornin Lohraan 178 stemmen. 2. (Door overlijdeu van jhr. mr. van Foreest.) Uit gebracht 2779 geldige stemmen. Gekozen mr. W. van der Kaay, wet 1718 stemmen. Mr. D. C. A, graaf van Hogendorp bekwam 865 en mr. baron B. J. L. de Geer 169 stemmen. Bij de op Dinsdag 8 Juni te Berg-ambacht ge houden stemming voor eene vacature in den gemeen teraad, ontstaan door het overlijden van den heer K. van Baaren, werden uitgebracht 95 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 175. Er moet eene herstemming plaats hebbéu tnsschen de heeren Jac. Verduiju en P. vau Wyngaarden Az., die respectie velijk 33 en 19 atemineu verkregen verder werden uitgebracht op den heer D. Blanken Az. 18, en D. Oskam 15 stemmen terwijl de overige 10 stemmen over 4 personen verdeeld waren. In plaats van den heer G. Rooken, die om zijn hooge jaren bedankt heeft, is de heer P. Verhoog tot polderscbout van Zuidbroek gekozen. Volgens het proces verbaal van opening der stem briefjes in de Haarlemmermeer sRjta de volgende be zwaren ingebracht door den heeV \H.N F. Bultman Uat bij het stemmen op den 8 Juni 1875, in het district Haarlemmermeer uaast de bus voor de plaats van den heer G. B. 't Hooft, Het Huisgezin lag, waarin eene groote advertentie met dikke blauwe strepen aangehaald, bevattende eene aanbeveling van baron van Heemstra; dat dit blad gezien is door de mede gelijkertijd stemmende heeren 8. Vis en Ko- lued dat verder ingekomen zijn twee bussen van Sloten, dat een en ander van invloed heeft kunnen zijn op de verkiezing, en hy, opgrond van gepleegde onregelmatigheden te Haarlemmermeer en te Sloteu, vraagt vernietiging van de stemming. De Synode der christelijk gereformeerde kerk heeft be sloten, dat de theologische school voor alsnog gevestigd blijft te Kaïn pen dat de hoofdredactie van de Bazuin voor vaBt wordt opgedragen aan prof. A. Brum mei - kamp, die als gevolg' daarvan wordt ontheven van de helft der taak als docent aan de theologische school, meer bepaald voor de inleiding, de critiek en de exegese, waarvoor tot docent verkozen is ds. M. Noordtzij, predikaut te Schiedam. Het bad-^aizoen te Soheveniogen zal op Maandag 14 Juni geopend worden, In de zitting der Arr. Rechtbank te Rotterdam van Donderdagmorgen werd o. a. veroordeeld G. v. d. S. kastelein te Reeuwijk, beach, van be- leediging van een bedienend beambte, tot 8 boete of 2 dagen gev. Bij -een uitvoerig gemotiveerd vonnis bevestigde de réchtbank te Amsterdam eergisteren het vonnis van den kantonrechter, waarby prof. Willeumier ontsla gen was van alle rechtsvervolging ter zake van het niet inleveren bij den Burgemeester der vaccinatie bewijzen van de studenten. De rechtbank was van oordcel, dat uit de beraadslagingen die bedoeling des wetgevers niet gebleken was eu deze bedoeling ook niet uit de woorden der wet te putten was, daar toch, zonder aan de taal geweld te doen, hoog- leeraaren en hoogeschool niet begrepen kunnen wor den onder de onderwyzera en scholen. Te Streefkerk is Dinsdag namiddag brand ont staan in eene met boepels gevulde keet. Het aan grenzend woonhuis is door den onvermoeiden yver van sommige ingezetenen behouden gebleven. In de gisteren te 's Hage gehouden vergadering van bet Nederlandsch schoolverbond ié met 35 tegeu 12 stemmen aangenomen het voorstel tan bét hoofdbestuur om iu onderhandeling k treden over de samensmelting van hel School verbomf en de ver- eeniging Volksonderwys. Op Maandag 14 Juni a. s. zal te Rotterdam, op de bovenzaal der sociëteit De Harmoniede eerste algemeene vergadering worden gehouden van de on langs opgerichte vereeniging van officieren van scherp- sphutterscorpsen in Nederland. De vergadering zal worden gevolgd door een schietwedstrijd op de schiet baan van het corps Koninklyke Scherpschutters, en door een kameraadschappelijk diner in djUer's Hótel. Bij den brand op de Prinseugraoht te Amsterdam heeft, volgens het N. v. d. D. nog bet volgende plaats gehad. De ruim 70-jarige weduwe de Voogdt bevond zich alleen op de bovenkamer, toen de brand uitbarstte. Nauwelijks werd dit bekend, of Jacob Lophuys, en Gerrit Vermeuleu, dienaar van politie, beghven zich in het reeds fel brandende hnis, dron gen! met gevaar de trap op, en hadden het geluk genoemde jufvrouw vau haar bed te lichten en van een anders wiséën dood te redden. Russische bladen melden, dat in Moseou de vee- pestis uitgebroken. Men meldt uit Zierikzee van 9 Juni Gisteren nacht heeft er een diefstal met inbraak plaats gehad by een welgezeten landbouwer, wo nende binnen de staden wel in dezelfde straat waar het bureau vau Politie gevestigd is. De dief heeft twee horloges weggenomen van eeu plaats iu de onmiddellijke nabijheid der slaapkamer, maar op 't gerucht, dat ontstond door 't ontwaken van den'heer des huizesheeft hy 't hazenpad gekozenonderweg een der geroofde horloges verliezende, hetwelk terug gevonden werd aan de takken van een wijngaard, die tegen de woniog staal. Naar men verneemt is beden nacht weder een poging tot iubraak gedaan op een ander punt der stad, doch zyn de reeds binnengedrongen dieven verdreven door 't geblaf van een b°&4je- De praatjes omtrent betooveren zijn te ChaHois, weer iu gang. Nu betreft 'l een jongentje van acht janr eu een tuinman, wiens leeftijd wij uiet weten, maar die, wat zyn verstand betreft, zeker met een kind gelijk gesteld kan worden. Het jongentje is sedert eeu paar weken sukkelende en niettegenstaande de hulp van een geneesheer ia ingeroepen, wordt 't uiet beter. Piotseluïg heeft iemand het dwaze denkbeeld opgevat, dat het kind een hand is opgelegd. Eeu ander, die zich. elven de magt van zegenen toekent, heeft reeds eenige uren 's nachts zich bezig gehouden met by -bet kmd uit deo Bijbel te zitten lezen, ten einde deu patient voor benauwdheid te bewaren. De tuinman beeft minder aangename gewaarwordingen. Die wordt, zoo verzekert bij len minste, 'g nachts plotseling tegen den zolder gedrukt eu begint vervolgeus te dalen, zoolang tot hy iu bed terug is. (Deljsh. Cl.) Omtrent den toestand van den landbouw deelt men uit de Dockumer wouden het volgende mede. De cichoreibouw in deze streken zeer belangrijk en minder uitgebreid dan ten vorigen jure, ig thans afgeloopen. Honderde hektoren zyn uitgezaaid en het grootste gedeelte vap de eventueele opbrengst ie reeds vooruit verkocht voor 20 a 22 per 1000 kilo. Door de droogte ontkiemt echter het znad, vooral op de hooge landen, zeer langzaam, zoodot zeer naar regen wordt verlangd. De stand van het vlas is behoorlijk; het heeft ook behoefte aan regen. De vroege en late aardappelen staan beiden goed en beloven een voordeeligen oogst. De rogge ia echter niet zwaar vau gewas. Wat de vruchtboo- men aangaat, deze beloven ook zeer veel, vooral de pereboomen, een bewijs, dat de^ nachtvorsten hier niet- zoo nadeelig zyn geweest, als men aanvankelijk vreesde. Omtrent den gezondheidstoestand van den vee stapel in de provincie Utrecht deelt men mede dat zich in de afgeloopeu week geen gevallen van long ziekte hebben voorgedaan. De tongblaar onder de runderen neemt belangryk (oe in verscheidene weiden,daar goheele koppels zijn aange tast gelukkig is de ziekte nog van geeu kwaadaardige aard, de aangetasten herstellen spoedig. Meu schrijft uit Zalt-Bommel Voor weinige dagen gaf iemand een jonge duif ten geschenke aan een zyoer bekenden, op vry grooten afstand van zijn woning. Spoedig daarop werden de oude duiven (de ouders) vermist ea kwamen uiet op het gewoon gefluit om bun voeder te krygen. Niet lang daarna kwamen zij terug en brachten hun jong mede 1 Zij hadden dus rondgevlogen en gezocht tot dat ze hun jong vondeu eu Voerden het terug naar de ouderlijke woning. Is dit iustinct of is het iets meerP De beant woording dier vraag blyve overgelaten aan anderen, maar het feit is belangrijk genoeg om er notitie vau te nemen. De 54e algemeene vergadering dey vereeniging van en voor Nederl. Industricelen is Donderdag te 's Gra ven hage gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. H. Eigemau, die de aanwezigen welkom hee- tende en herdenkende hoe de vereeniging i^Juni 1874 haar feestdag vierde, deed opmerken, dat zij heden een dag van rouw beleefde, wegens het ver lies van een harer leden-oprichters, aan wiens krach tig initiatief zij in vroegeren en lateren tijd veel verschuldigd was, en wieus aandenken gewis by allea jo dankbare herinnering zal blijven. Verder wijdde de voorzitter eeuige beschouwingen aan de plechtige uitreiking van de ter Weeaer-tentoonsteliing door exposanten behaalde onderscheidingen en dat met te meer recht, zeide de heer Eigeman, dewijl juist onze vereeniging zich de eer mag toekennen van in tyds eu met goed gevolg daarvoor gewaakt te hebben, dat de belangen der exposanten aan de zorg eeuer krach tige door deu Koning benoemden hoofdcommissie wer den toevertrouwd en niet aan deq ijver of de specu latie vau ettelijke particulieren overgegeven. Met dank aan alien die nevens de vereeniging tot den goedeu uitslag haddeu medegewerkt, aan Z. M. deu Kouing, aan de ^egeering weuschte hij namens de vereeniging de bekroonden met de hun toegewezen onderscheiding geluk. Het moge hun levendig voor deu geest stsan.dat zij, zooul niet toeeigen voordeel en belang, dan toch tot vestiging of bevestiging vau NedrUnds roem zeer gelukkig hebben medegewerkt, en hartelijk wenscht hij dat de a. s. Philadelphia- tentoonstelling in dit opzicht niet moge achterstaan bet verheugde hem byzonder, dat aan enkele expo- santeo door toekenning van ridderorden blijk was gegeven vau vorstelijke waardeering; dat was z. i. een alleszins verdiende rechtmatige maar tevens on misbare erkenning der aanzienlijke o poffer ïugen, welke menigeen voor de eer van Nederland had veil gehad, maar daarom ook moge bij hier zyn leedgevoel niet verbergen, dat te dezer gelegenheid niet aau een ruimer kring van verdienstelijke industriëelen en kunstbeoefenaars zoodanig aanschouwelijk blijk van hooge onderscheiding mocht te beurt vallen; het kost zoo weinig en het z'egt zooveel! Nederlands bekrompenheid in deze steekt ongunstig af bij hetgeen men weet en ziet dat elders gebrui- kei ijk is en zal zeker de deelneming voor de Phila delphia tentoonstelling niet bevorderen, wat spr. ten hoogste betreuren zou. Amerika toch levert een on metelijk veld voor den afzet van de voortbrengselen onzer Nijverheid en Kunst, en bet is er verre af dat zy daar op die waarde geschat worden welke zij ver dienen. Met alle bescheidenheid meende de voorzitter deze opmerking te mogen makeu, ja hij &chtt<' zich als voorzitter dezer vereeniging daartoe verplichthet £eldt hier niet het inroepen van eenige bescherming, ma tr eeu onbekrompen toekenning van welverdiende eereblijken ten prikkel moetende strekken daar vooral, waar uitzicht op voordeel of eigen nut door de meesten wordt iu twijfel getrokken en bet alleen de vraag is gewordeu of men andermaal voor den naam en den rpetn des lauds deze opofferingen vau tijd, moeite en geld zal over hebben. Door onderscheiden leden werd deze opmerking ondersteund: de karigheid der Regeering in deze en op dit oogenblik werd als onstaatkundig gelaakt en men verklaarde dat, meo juist wegens die soort van onverschilligheid, besloten had aan de uitnoodigin- gen der hoofdcommissie ditmaal geen gehoor te gtvea- Het verslag van den secretaris verschijnt als ge woon lijk in de Ned. Industrieel. De belangstellenden derwaarts yerw^jzende, zij hier alleen bericht dat de besprekingen voornamelijk hebben geioopeu over de ontbrekende waarborgen tegen willekeur, by uitvoe ring der niéuwe wet op de oprichtiog van tabrieken, waaromtrent is besloten Z. M. deu Koning te ver zoeken te willen bevorderen de instelling Van een lichaam als den conieil suprème des arts et métiers iu Frankryk, zoolang er uamelyk overwegende rede nen blijven bestaan die de instelling van een af zonderlijk departement van Nyverheid tegenhouden. Over de rogeling der suikerwetgeviug en couventie werden eenige belangrijke wenken gearresteerd, die aan den Minister van Finantiën zullen worden me degedeeld/ De verdere aan de orde gestelde punten kwamen niet in behandeling. f Aan de geneeskundige schoot te Parys heeft dezer dagen eene vrouw, Mme. Bres, den doctoralen graad verworven. Dit ia de eerste maal in Frankryk, dat aan een vrouw het diploma tot het uitoèfeuen dér geneeskunde wordt uitgereikt. x I. Te Berlijn ie eene vervolging ingesteld tegen een cipier, die, met zijne gevangenen wet al te fideel wat. Uit de verklaringen tui een dertigtal getnigen is gebleken, dat er 'e evonds en 's nachts in de gevan genis natuurlijk alleen voor gevangenen die ruim* konden betalen partijtjes werden gegeven, die gewoonlijk uitliepen op de ergerlijkste bacchanaliën. De zaak ia onianga aan 't licht gekomentoen een der gevangenen hem, tv vergoeding der onkosten van Zulk een alemppartjjtje, 'een acceptatie nfgegeven en niet op de vervaldag betaald had. De cipier liet hem namelijk wegens die wanbetaling dagvaarden en nu kon het niet andera af allea moeat drn rechter ter oore komen. Het fraaiste van de zaak waa, dat mijnheer de cipier gelijk uit het verhoor bleek ook wei eene met eenige gevangenen 's avonds of 'snaohta naar een afgelegen hotel een uitstapje had gedaan. 6 De lezer zal zich wellicht herinneren, dat zoowel in de werken fan Du Chaillu als in dié* fan dr. Schwein- furt eu dr. Fritsche vau een klein menschenras ge sproken wordt, 't welk de binnenlanden van Afrika zou bewonen en onder zeer verschillende namen be kend staat. Langen tijd werd bad het beslaan dier dwergeu getwijfeld. Die twijfel werd opgeheveu door de onderzoekingen van bovengenoemde reizigers, doch vooral sedert de aankomst in Europa san twee dier kleine menscheu, welke de ItaiiAansche reiziger Miani, toen hij van het land der Monboettoe terugkeerde, aau bet Italiaauscbe Aardrijkskundige Genuotsch&p vermaakte. Graaf Minischalchi, een orientalist van groote verdienste, beeft de dwergen, die tot den stam der Akkah behooren, onder zijne hoede genomen, en ooderhoudt\ zó te Verona, om door deu omgang met hen zyn stadie vau de Afrikaansche talen te kunnen voortzetten. Sedert een jaar zijn de dwergen (zij heetten Chair Allah en Thibout) eenige centime ters grooter geworden. De een is thans 117, de ander 125 centimeter lang, doch van beiden ge looft men dat zij nog groeien zal len. Zij spreken reeds vry goed ltaiiaan&ch, en Miniscalchie heeft reeds een woordenlijst van een 1000 woorden van hunne taal kannen bijeeobrengen, die op geeu an dere tot dusver bekende taal van Afrika gelijkt. De beiden dwergen spreken dikwijls met hem o»er hun vroegeren toestand, van welke hun de vreese- lijkste herinneringen zyn bijgebleven. Een van hen zag zyn geheele familie opeten. Alleen het denk beeld, om naar bun stam terug te keeren, doet hen sidderen en beven, omdat zij, goed gevoed als zij zijn, zulk een koatelijken maaltijd aan den koning der Monboettoe zouden verschaffen. Over de ge steldheid van hun land zeggen zij bijna niets, be halve dit, dat er menschen wonen met groote staarten, en er hooge bergen liggen, bedekt met sneeuw. Dat. hun land zeer hoog gelegen moet zijn, kan ook hieruit blyken, dat zy van den winter, welke dit jaar in Boven-ltalie zeer streng geweest is, volstrekt geen last hebben gehad, Mijnheer de Redacteur Tot voorkoming van misverstand heb ik de eer UEd, te verzoeken, het onderstaande in nw blad te willen opnemen. Volgens het verslag van het verhgpdelde in den Gemeenteraad van Gouda, zitting van 18 Mei 1875 (uitgave A. Brinkman bl. 10 in fine\en 11) wordt door een der Raadsleden gezegd: «Voorts siaat en dat is een groot gebrek «de hoofdonderwijzer Huber zelf voor dé klasse. «Dat moest niet gebeuren. Want het gevolg daar- «vaq is, dat hy zich uu niet kan overtuigen of de «hulponderwijzers goed onderwijzen. Hij heeft o. a. «2 hulponderwijzers van 20 jaar en dezulken hebben «nog wel éenig toezicht noodig. «Lettende op de goede resultaten van het onder- «wys van den Heer Huber, geloof ik, dat die «heer wel knap moet zijn, daar hij met zoo ge4- «brekkige btzjp nog zooveel doet. Maar noch de «heer Gonda, noch de heer Posthumus, uoch de hh. «Kluitman en Kramers, noch jufvr. Hardeman staan «zelve voor de klasse. «Waarom dan de heer Huber «Is 3at góed? «Hoe is 't mogelyk dat vry er niet eer hebben «aau gedacht Hoe is 't mogelijk dat de schoolcora- «missie ona daar niet opmerkzaam op heeft gemaakt. «Dan hadden we immers zeker daaraau ge vuig ge- gegeven." In het bij Art. 64 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad u°. 103) bedoelde verslag van hetl.o. over 1873, aan den Raad der Gemeente Gouda ver zonden bij missive d°. 28 February 1874 u°. 202 wordt echter het navolgende gelezen «De Commissie geeft io overweging aan deze. «school het hulppersoneel met ééneu onderwijzer te «vermeerdereu opdat de Hoofdonderwijzer in de «gelegenheid zy, zijne zorg meer in het geheel aan «de school te yyden. Thans ia hij steeds «te veel «aan ééite klasse gebonden." Terwijl in het, by hetzelfde artikel bedoelde Verslag over 1874, gezonden aan den Baad bij miss. d°. 26 February 1875 n°. 259 te dien aan zien voorkomt: - «De openbare Burgerschool voor jongens met een «hoofdonderwijzer, vijf hulponderwijzers en drie kwee- «kelingen bevatte énz. «De Commissie acht de aanstelling van een zesdeft «hulponderwijzer wenschelijk, «1°. omdat nog meer misschien dan elders het «personeel der hulponderwijzers afwisselt eu het «bestaan van vacaturen zoo normaal is, dat zeiden «het personeel compleet is, en «2°, dat daardoor de hoofdonderwijzer, niet vast «gebonden aan zyn klasse, zich van tijd tot tijd «met 'alle afdeelingen in aanraking zou kunnen «stellen." V v De Commissie beeft over die zaak dus nimmer het stilzwijgen bewaard. De Secretaris der plaatselijke Schoolcommissie te Guuda, R O IJ A AR 1)8. Berlijn, 11 Juni. De Reicksanzeiger publiceert de mededeeling van de Rijkskanselarij, dat voor re kening van particulieren gouden Uijksmunt ral mogen geslagen worden tegen betaling van drie mark per pond fijn goud Munchen, 11 Juni. Het oftcieele orgaan maakt het koninklijk beslnit openbaar, voorschrijvende de ontbinding »an deo tegenwoordigen Landdag, en be palende uat de indirecte verkiezingen op den 15den Juli, de directe (die van afgevaardigden) op den 87 n Juli zolleu plaats vinden. Versailles, li Joui. In de Vergadering hesft de Minister van Marine mededeelingen verstrekt om trent het onderdrukken der oproerige beweging aan den Senegal. Uit het ingestelde onderzoek was ge bleken, dat de gouverneur der kolonie zijnen plicht had gedaan. Londen, 11 Juni. In het Lagerhuis heeft, in éntwoord op eene interpellatie van den lieer Whallcy, de heer Cross verklaard d&t 't hem onbekend was dat een groot sautal van elders verdreven Jezuïeten in Engeland zich zouden neergezet hebben, om dat land te maken tot een middenpunt van hunne ope raties, eu het Britsche Rijk te brengen onder betjak des politieken Pausdoms. Indien (voegde de Minister er bij) dit het doel der Jezuïeten was, dan konden zij zich hunne moeite sparen, want zeer vermoedelijk zouden zij niet slagen. Op de Terechtzitting van 2 Juni 1875 zijn de na volgende personen veroordeeld W. D. d. L. en A. C. Tot eene geldboete ieder van ƒ1,50 of elk een dag subs, gevangemistraf wegens het te Gouda op de openbare straat laten 1 osloopen van hunne honden, zonder dat die behoor lijk van muilkorven waren voorzien, niettegeustaande zulks door Burgemeester en Wethouders was verboden, L. N. Tot twee geldboeten elk van 1,50 of een dag sobs, gevaogeiiistraf voor iedere boete, wegens te Gouda op de openbare straat laten losloopen van twee niet behoortyk gemuilkorfde honden, niettegen staande zulks door Burgemeester eu Wethouders wal verboden. L. S. Tot eene geldboete van of suba. ge vangenisstraf van één dag, wegens het zonder schrifte lijke toestemming van Burgemeester an Wethouders werpen 7an ascb ea roet, in een tot openbare dienst gestemd water te Gouda. L. G., huisvrouw van J. B, Tot eene geldboete van 10. of subs gevangenisstraf van d'>* dagen, wegens het te Gouda verkoopen van visck, zonder dnt zij aan de beambte van politie eeu bewijs heeft kunnen overhandigen, dat die visch door den keur meester gekeurd en goed be-onden was. A. v. V. Tot eene geldboete van ƒ3. of fubs. gevangenisstraf van één dag, wegens het te Gouda laten stilstaan vau zijn met een paard bespanuen voertuig, zonder dat hij als eigenaar, of eeu ander geschikt persoon de teugels hield of onmiddelyk by of voor de bespanning geplaatst was. J. v. t. R Tot eene geldboete van /3. of suba. gevangenisstraf van één dag, wegeos het in de ge meente Reeuwijk, nis geleider van een met honden bespannen en over den openbaren weg rijdend voer tuig niet gaan voor of naast de honden. L. S. Tol eene geldboete van 2., of subs, ge vangenisstraf van twee dagen, wegens het te Gouda op den openbartin weg spelen met geld, en zulks ua binnen de laatste «twaalf maanden voor bet begaan eener gelijke overtreding vry willig de boete te hebben betaald. I. K. Tot eene geldboete van ƒ5,50 of subs, gevangeuisstraf ?an één dag, wegens het te Gouda maken van nachtelijk burengerucht tot verstoring vau de rust der inwoners. En allen in de kosten desnoods invorderbaar by lijfsdwang. Men verzoekt ons opmerkzaam te makeu op het fèit, dat de brug over de Gouwt by dc woningen der'hh P Goedewaageu en Tbira, niet wordt afgesloten met de daarvoor bestemde kettiukjes, wanneer z\j Wordt opengedraaid Reeds vroeger is op dit verzuim bij genoemde brog gewezen 0 en het ,is wenschelijk dnt dnarop goed gelet woidt, vóór dat een licht tc gebeuren ougtluk daardoor plaats heeft Da JUdaCtik.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 2