BINNENLAND. Koloniën. Laatste Berichten. INGEZONDEN. Iets, dat de aandacht van den gemeenteraad verdient. F O X. I T X S. O iyk schouwspel heeft geleverd. Wat de overwinning van het kabinet Minghetti betreft, zou men kunnen uitroepen#Nog zulk een overwinning en wij zgn verloren l" Maar voorloopig is dit gevaar verwijderd. Ook zonder de onthouding van de linkerzijde in massa, zou het onmogelgk geweest zyn, de zitting nog langer te doen duren. Het klonk den afge vaardigden ala eene blyde boodschap in de ooren, toen de president op 9 dezer de zitting sloot met de gebruikelijke woordendat de Kamer tot nadere bijeenroeping werd gescheiden. Na al de stormach tige tooneelen der laatste dagen werden de beraad- dagingen in de grootste stilte gesloten en het aantal aanwezigen was nog even toereikend, om eenige kleine wetsontwerpen aan te nemen. Ofschoon eenige belang rijke wetten onafgedaan bleven, en afgescheiden van <le. betreurenswaardige tooneelen, welke het wetsont werp op de openbare veiligheid heeft uitgelokt, kan men op het afgeloopen zittingstydvak, over het geheel genomen, met voldoening terugzien, wat het aantal «der tot standi gekomen ontwerpen betreft. Sedert den dag barer opening, op 23 November 1874, in bijt»a zeven maanden tijds, heeft zij 138 openbare, 2 geheime en 58 zittingen in de afdeelingen gehouden De Brgeeriug bood, 12 wetsontwerpen aan waarvan 73 zijn aangenomen. Over 16 is reeds verslag nitgebraehtde overige bevinden zich nog in haudeu der commissiën van onderzoek. Van de 73 aangenomen wetsontwerpen zyn vyf ingedieud door het ministerie voor handel, tig verheid en landbouw, vgf door buiteulandsche zaken, 34 door financiën, drie door justitie, tien door oorlog, drie door bin* nenlandsche zaken, negen door openbare werken en twee door het departement van marine. Van het parlementair initiatief zijn afkomstig 29 voorstellen negen daarvan werden goedgekeurd en negen bevinden zich nog in handen der rapporteurs. Voorts werden 15 motiën van orde aangenomen en 47 interpellatiën behandeld. Tegen zeven afgevaardigden werd vol macht verlangd tot gerecbtelyke vervolgingéén -daarvan is reeds toegestaan en over vier andere is rapport uitgebracht. Er werden, in den door de wet voorschreven vorm, 167 petitiën ingediendover 21 daarvan is verslag gedaan. Gedurende 1 bet afge loopen zittingtydvak werd zes maal eene hoofdelijke stemming gehouden. Na de algemeene verkiezingen werden 53 kiescolleges op nieuw bijeengeroepen. De 0 commissie tot onderzoek der geloofsbrieven heeft 64 zittingen gehouden. J|*t? politieke resultaat laat zich in weinige woor den samenvatten aan den eenen kant heeft het mi nisterie de overtuiging verkregsn, dat het geenszins gelakt is om de krachtige meerderheid te winnen, welke voor eene degeiyke leiding, van 'zaken wordt gevorderd aan den anderen kant is het gebleken, j dat de oppositie zich ten eenemaie in hare verwach tingen beeft bedrogen, en nog minder dan hare tegenstanders bet vertrouwen des lands bezit. Nooit waren de vooruitzichten voorde oppositie gunstiger dau bij den aanvang van dit zittingjaar, maar telkens wanneer de beslissende slag zou geslagen worden, viel het centrum, dat bij gelijke sterkte der partijen den doorslag moest geven, van haar af. De reden ligt hierin, dat het haar niet sleehts aan degeiyke aanvoerders, aan scheppende gedachte, maar oojc aan praotthchen blik en politieken tact ontbreekt, gelijk nog in de laatste dagen der zitting gebleken is, toen de groote meerderheid der partij zich van stem ming onthield. Dit is te meer te„ betreuren, omdat hij de tegenwoordige politiek van Italië dringende behoefte bestaat aan eene party, welke bij diepingrij pende binnenlandsohe quaestiëu met zeke;heid op tiaar doel afgaat. Gouda, 29 Juni. De roomsch katholieke kiesvereeniging *Regt voor allen," is ditmaal bijzonder vlug met hare candidaien. Komt zij veelal achteraan, thans is zij hare, zusters ver vooruit. Door haar haast vergat zy evenwel -dcfl candidaat aan te wijzen, die door haar aanbe volen wordt voor de vacaturevan Vreumingen, hetgeen noodig i9, omdat het een buitengewone va cature ^betreft. Het kwaad is nog wel te *$rbelpen, maar 't staat tot eenigszins zonderling, dat dén derge lijke flater gemaakt wordt door hen, die fcich tot Kuiers bij 't werk der verkiezingen opwerpen. Nog drie weken zijn we van den dag der verkie zingen af en reeds zijn voor de zeven vacaturen niet minder dan achttien personen genoemd. We juichen t toe, indien door dezen vroegtijdigen ijver de krachten maar niet verslappen tegeQ den tijd dat juist de grootste inspanning gevorderd wordt; ener Tee) 1U8Panning gevorderd worden, want het blijkt dat ook voor deze verkiezing het orthodoxe protestantisme en het roomsch-katholicisme zullen samengaan. J Het examen B, bepaald by de wet op het middel baar onderwijs nrtt. 61—63 (polytechnische school) is o. a. met gunstig gevolg te Delft afgelegd door den heer H. van Meerten. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft besloten om, voorloopig gedurende de zomermaanden, des Woeosdagavonds de predikanten niet te doen optreden. Zondag avond is in „Ons Genoegen voor een zeer talrijk pnhliek het concert- en Operettengezelschap onder directie van Carl Flaging opgetreden. Den goeden naam, dien dit gezelschap ook in onze ge meente bezit, heeft het op nieuw gehandhaafd en tot algemeen genoegen werden de verschillende pro- grammanrs uitgevoerd. Het zal voorzeker teler wensch zyn, dat de a. s. kermis, evenals verleden jaar het geval was, opge luisterd worde door de musicaie uitvoeringen van Pflüging's gezelschap. Gisteren is aan het locaal van het provinciaal be stuur te '8 Hage aanbesteedhet maken enz. tan een paar nieuwe deuren in de buitenwaterkeering van de Mallegatsluis alhier, en van een paar uieuwe deuren in de buiten waterkeering van de Gpuwesluis te Alpheu, benevens het doen vao eenige vernieuwingen aan de gordingwerken van laatstgenoemde sluis, in twee perceelen. Het minst was ingeschreteu voor perceel J, door den heer P. A. Burghout alhier voor/2959; voor perceel 2, door den heer M. Rutgers te Aar- landerveen, voor f 1077. Blykens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandse!» Xndië, heeft de kolonel Wiggers vau Kerchem, die den I2den dezer het bevel in Atchin tijdelijk van den generaal Pel heeft overgenomen, den 22n dezer aan de Indische regeering geseind dat de gezondheidstoestand stationair en de sterfte gering was. Gevallen van cholera deden zich weinig voor en de koorts en buikloop waren minder kwaadaar dig. De in Kotta-Radja gegraven artesièche put leverde ongeveer 60 kan goed water per minuut, terwijl 140 kilo ys per dag verkregen werd met eene van Batavia voor Atchin gezonden ijsmachine. Het Handelsblad meldt, dat binnenkort, wellicht reeds nog in deze week, de beurzen van Amsterdam eu Rotterdam in directe telegraphische verbinding zul len zijn. Voorloopig zal het verkeer plaats hebben langs één draad, verbonden aan de snelwerkende druk- toesteilen van Hughes. Voorafgegaan door een muziekkorps en begeleid door eerewachten te voet en te paard, had gisteren te Cappele op den IJsel de feestelijke intocht plaats van den heer J. E. de Voogt G.Nz., Burgemeester dier gemeente, die met zijne eebtgenoote van zijne huwelijksreis terugkeerde. Bij den ingang van het dorp had men een eereboog opgericht en hier bood een drietil net in het wit gekleede meisjes mevrouw De Voogt ecu fraai bouquet aan. Vroclijk trok de stoet nu verder naar de woning van deu Burgemeester en oleef in,den omtrek daarvan geruimen tijd feestelijk bijeen. Naar men verneemt, zyn de onderhandelingen voor den aanleg van de spoorlijn Leiden Woerden reeds zooverre gereed, dat binnenkort de richting, die de lijn zal volgen, afgebakend zal wordende aanbesteding der werken wordt in het begin van 1876 tegemoet gezien. Am eenige onderofficieren der verschillende in- fantcrie-regementen van het leger hier te lande, welke bij gelegenheid van het jongste examen voor den rang van 2e luitenant voldoende blijken van bekwaamheid en kennis hebben gegeven, doch door wie, bij gebrek aan vacatures, geene gelegenheid tot plaatsing bestaat, is van wege het Departement van Oorlog het voorstel gedaan, om als 2e luitenant bij het Oost-Indische leger te worden aangesteld. {U. D.) Voor de 19 beurzen, die tegen 1 September e. k. aan de te Haarlem bestaande Rijks-kweekschool voor onderwijzers zijn verkrijgbaar gesteld, hebben zich aangemeld 84 aspiranten, t. w.: uit Noord-Holland 30, Zuid-Holland 24, Gelderland 10, Friesland 9, Utrecht 3, Zeeland 4 eu uit Overijssel 4. Het ver gelijkend examen zal op 6 Juli plaats hebben. De bad kapel te Scheven ingen zal aanstaanden Zon dag 4 Juli geopend wordeu. Alsdan zal optreden ds. Hogerzeyl predikant te Arnhem. Men schrijft aan de Leidsche Crt.: Men ïteeft het vermoeden dat de vroeger genomen maat rime], om water uit Delfland aan den Leidschendam iloor te laten, nis ondoelmatig geoordeeld, is afgeschaft. Het water waarmede thans Rijnlands boezem ververscht wordt, komt hoofdzakelijk uit den IJssel. Daar de afstand van Leiden langs den Vliet naar den Leid- scheodam heel wat korter is en minder kanalen heelt waarlangs het water kan vervloeien, dan van Leiden' langs den Ryn naar Gouda, verschafte eerstgenoemde doorlating aan hei zuidelijk deel dezer gemeente meer out, dan van hetgeen beoosten komt afvloeien. Vau beide zijden water in te laten zon, meeat men, doel- treffender zijn en invloed hebben op boezemstand en verversching. Of, daar de IJssel eenige Cm. gewassen is zou meerdere doorlating reeds tot verbetering kunnen strekken. Want de boezem blijft gemiddeld 1 Rijul. voeten onder peil, daar overal de polders, bii de droogte, water inlaten, terwijl het in de grachten, naarmate zij verwijderd zijn van het ververschingspunt! dikwijls troebel en verre van reukeloos is. Te Arasterdam is dw.er dagen eene vergadering ge- houden van de maatschappij tot exploitatie van staats- spoorwegen, ter bespreking van de nieuwe ontwerp, overeenkomst ra?t den staat. Op voorstel van dea heer Rahusen is met groote meerderheid van stemmen besloten in een der artikelen, art. 42. eene wijziging te vragen. Bijaldien de regeeriog daaraan voldoet, dan is de directenr generaal gemachtigd de overeen'- komst aan te gaan. In het tegenovergestelde gevtl zal eene nieuwe vergadering gehouden worden. Zaterdag werd te Zwolle de vierde gecombineerde vergadering gehouden van onderwijzers gezelschappen in het le district van Overijssel. De volgende on derwerpen werden behandeld: 1®. Classicaal onder- wys is nadeelig voor kinderen van geringen aanleg. 2®. Bij het leesonderwijs in de lagere school moét zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt worden met het lezen van kleine zinnen. 3®. Woordaflei- ding is een hoofdzaak by het taalonderwijs in de lagere scholen. 4®. Is de bewering jnist, dat de geschiedenis in de lagere scholen, niet onderwezen kan worden? 5® Een Nederlandsch ouderwijzer moet geen voorstander zyn van wetteiyken leerplicht. 6®. Zyn onze kweekscholen geschikt om onderwij zers te vormen voor het platteland? 7®. Een hoofd- onderwijzer-directeur is een noodzakelijk kwaad voor groote scholen. Donderdag avond kwamen de leden van de Ver- eeniging der officieren van de schutterijen in Neder land te Middelburg aan en Vrijdag morgen ver trokken zij naar het terrein te Viissingen, voor deu te houden schietwedstrijd bestemd. Aan dien stryd namen 72 personen deel. Voor den wedstrijd met het geweer waren 10 prijzen en voor dien met het pistool 4 prijzen bestemd Na den afloop vnu den wedstrijd werden de pryzen aan de overwinnaars uit gereikt door den commissaris des koning» in Zeeland. Eenige Belgische officiereu waren op do schietbaan aan* wezig en namen ook deel aau het diner, dat later op den Schuttershof te Middelburg plaats had. In een brief uit deze gemeente aan de (oude) Rotterdamsche Ct. wordt gesproken ovor de heil gym- nastie vao den heer Milo, die ook hier ter stede by verschillende familien werkzaam is. De briefschryver zegt o. a. het volgende: Een van mijn vrienden bezit eeit dochtertje van omtrent 4 jaren, een allerliefst kindje, maar het heeft een scheve hals, ik bedoel ket had «en scheve hals, zoodat het hoofje op den schouder rustte. By een bezoek dat ik den man vier weken geleden bracht, bemerkte ik, dat het kind bijna genazen wa» en het hoofd reeds recht droeg, ofschoon er nog altgd iets gedwongen te bespeuren was en vernam nu tot mgn verwondering, dat zich te Rotterdam een man be vindt, die door de heilgymnastie, rei ids tal van ge- brekkigen heeft genezen en met zeren adjuncten te Rotterdam,^ den Haag, Delft en Goetda iederen dag werkzaam is. Van toen af heb ik gezorgd toegang te krjjgen in huizen waar de heer Milo, zoo heet de heilgymnast, werkzaam is. Ik iieb hem en zijn adjunct alhier, de heer Tepe, herhaaldelijk zien wer- ken, en heb by een patient gedurig ra oruitgsng gezien. Die heeren weten bij een bestaand p.ebrek door gym. naaliscbe oefeningen genezing aan bi brengen, zij ra- gelen het beenstelsel en versterken de spieren, zy' herstellen de ontstane onregelmatigheden. Myn in formation voortzettende ben ik te weten gekomen, dat sedert 8 maanden, dat de beeir Mile alhier werk zaam is, hij 12 patiënten in behar.deling heeft gehad, waarvan 2 geheel hersteld, 2 bfjna geheel hersteld en de overige vooruitgaande zyi i. Ik vernam tot myne verwondering, dat ofsehooa de beste tyd tot herstel van de rgelykc gebreken de jaren zyn, waarin het lichaam 1 groei toeneemt, bet toch niet onmogelijk is de gebreken van volwassenen te verbeteren, zelfs te herstelden, en werd my een datpe van 25 jaren opgegeve n, die binnen weinige maanden genezen werd van een zeer merkbare nit- wijking van den rnggegraat. Te Viissingen wprdt thans een adres van hulde aan den heer Tak door. met-kiezers geteekend, dat reeds ongeveer 120 handtekeningen draagt. De Amtterd. Crt. meldt, dat eenige in den «Zand- hoek" te Amsterdam wonende personen onder ver denking liggen van medeplichtig te zijn geweest aan den diefstal, die in den nacht van 16 op 16 Meijl. bij den beer Piek te Oudshoorn is gepleegd. By een houtilotter in den Zaudhoek, zoo zegt men, is een haak gevonden, die den dag na den diefstal op, de werf van de heeren Piek is vermist. Dat eenvoudig instrument zon o. a. aanleiding hebben gegeven tot het bézoek van de politie aan Hein Schut iu de Palmstraat. Vernomen hebbende wat< er gaande was, moet deze man tot zijn huishoudster gezegd hebben i „o God daar heb. je ,'t al, 'k wou dat ik nu maar dood was," en hij heeft dan ook Dbuderdag middag zich door een pistoolschot vau het leven beroofd. Deze zelfmoord geschiedde ac'.it-r een schutting, op dat gedeelte vau de Prinsengracht, hetwelk uitloopt op de gracht van den Stads-Timmertuin. Het lijk is naar de OJSter-begraa(plaats gebracht en later aldaar begraven. Er moeten verschiiieude arrestaiiën reeds gedaan zijn. Door den Officier van Justitie te Botterdam is de aandacht gevestigd op een Pransch sprekend per soon, zich noemende Penchernt, groot en breed ge- bouwd, naar gissing 40 ii 50 jaar, die opgeeft een Pransch pullijst te wezen, die in Touluse eeu blad heeft geredigeerd en heeft moeten uitwijken uaar Konstantinoper. Hij biedt entreekaartjes aan voor eene Lonjerenct de Li tic rat ure francaue sur les orateurs, neemt de en treegelden iu ontvangst, doch geeft d^conferences uret. Het HanielM., hoopt, dat onder de werkzaam heden, die de Tweede Kamer by de hervatting barer zittingen nog zal afdoeu, ook het voorstel der Reg. behoort, om voor den bouw van gezonde arbeiders woningen een langereu vrijdom van grondbelasting toe te siiiau. 't Is te verwaebteu dat de Min. van Pin. niet lang meer met de beantwoording van het Ka merverslag zal wachten, hoewel dit niet bijzonder gunstig voor den ontworpen maatregel luidt. De Beg. verdient intuisohen lof voor haar initiatief en bet zou ie betreuren zijn, indien hare eerste stappen op dit gebied niet tot hel geweoechte doel leidden. Zal bet ontwerp echter voor de Kamer aaunemelijk ZI.U, dan zal de Min. hot nog in menig opzicht mo,e. ten wijzigen, zegt het HU. De moeielijkheid bestaat vooral daarin, om betere woningen te bonwen tot een buurprys, die onder het bereik valt der bevolking, wanneer de staat er toe overgaat eene wet uit te Vimrdigen om op strenge wyzo ongezonde woningen onbruikbaar te verklaren. Het HU. acht het besta middel daartoe bet beschikbaar siellea van goede ter reinen, wat juist de groote moeielijkbeid oplevert. In de Kamer is gemeend dat het doel bereikt kan worden door afschaffing van ee/ aantal schadelijke belastingen. Daartoe kon bijdragen de verhooging van het minimum der huurwaarde, by het personeel vrijgesteld, e. de opheffing van de rtzynsezi op zout zeep en geslaeht. De laatste zal, dunkt het HU., den minvermogende weinig baten; in het personeel zyn thans ook de meesten hunner niet aangeslagen en de opheffing van deu akzijns op zout en zeep zullen niet voldoende zyn, om de meerdere uitgaven te dekken, aan het betrekken eener betere woning verbonden. Een ander hulpmiddel wilde men zien m het beperken van den arbeid in de fabrieken door vrouwen en jongelieden. Wel ia waar, zouden dan de loonen der mannen stygen, doeb indien de vrouwen eu jonge lieden niet verdienen, zijn natnurlyk de inkomsten in de huishouding ook minder. Lit eeu moreel oog- punt kan het afschaffen van arbeid van vrouwen en jongelieden wel verdedigd worden, maar niet als mid del tot het vbkkrijgen van betere woningen. Iu het verslag worden tegen het regeeringsvoorstel een aan tal bedenkingen aangeroerd, die deela juist, deels onjuist zijn, zegt het HU. Er zijn rechtstreekscbe maatregelen noodig, indien onze wetgever krachtig wil medewerken, tot betere huisvesting der arbeids klassen in het belang der gezondheid. De heeren Kuyper en Elout van Soeterwoude heb ben eene uitnoodiging gericht tot alle predikanten, die «den Christus uaar de schriften predikeu», om eene godsdienstige bijeenkomst te Leeds (Engeland) bij te wonm. Reie- en verblyf koeten zullen aun de reizigers gedurende tien dagen vergoed worden. Vrydag had in het land van den bouwman C. Eigderman onder Berg-Ambacht een proefneming plaats met eene Kirby-msaimachine, hooischudder en paarden- hooihark, toebehoorendc aan den bonwman A. v. Vliet aldaar. Een groot aantal belangstellenden en nieuws gierigen woonden dezen arbeid met de grootste vol doening bij, die ook in deze streken de vrucht zal afwerpen, dat menigeen zich dergelijke werktuigen zal aanschaffen. Bij het Departement van Binnenl. Zaken ie de afdeeling Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in tweeën geplitet. Aan het hoofd van do afdeeling Onderwijs/1 blyft de heer mr. v. Vollenhoven, aan het hoofd van de afdeeling «Kunsten en Wetenschap- pen» zal geplaatst worden mr. V. De Stners, die tot referendaris is benoemd. Vaii. Aan eene behoeftige waschvrouw, in dienst bij een bleeker te Deventer, is eene erfenis van 40 a 50 duizend galden ten deel gevallen. De Haagsehe correspondent van de MiMclb. Crt 'zegt o. a. het volgende: ,«Een dringende behoefte, waarover rijp over leg rereisoht wordt, is het bezit van een goeden leider der partij. In deze kamer hebben we geen man, die daartoe door bek w aim beid, bezadigdheid, ernst en overleg (eigenlijk moesten de drie iaatste eigenschappen vó6r bekwaamheid genoemd worden) wordt aangewezenheelt Juni 1875 üe kamer met zulk een man versterkt? De liberale kamerledeu zullen het hébben te onderzoeken zoo ueen, dan drage mea het leiderschap niet dén daarvoor niet gehe'el geschikt man op, maar aan een ririe- of viermanschap, waarin die goede eigenschappen worden vertegenwoordigd. In liet algemeen behoort er een einde te komen aan den verdeelenden en verslappenden guerillakrijg. waarin vele liberalen maar al te veel behagen scheppen geen krachtsverspilling, maar kractitsbetooning is noodig, omdat daardoor alleen 's lands belang wordt gediend, en van Juni 1877 eene waardige repliek op Juni 1875 kan worden verwacht. „Dit vooral moet bij de liberalen in de kamer vooreerst op den voorgrond staangeen strijd quand mime, tegen dit ministerie,tenzij het wat ik niet verwacht, koppig zijn en anti-liberaal handelen mocht. De uitslag der verkiezingen zullen ook deze ministers wel op den liberalen weg hondenal mogen de liberalen thane eene kleine meerderheid hebben in de tweede kamer, de innerlijke kracht hunner party is nog in lang niet zoo groot, om de tengels van het bewind te kunnen aanvearden.» BATAVIA, 31 Mei. Via Padtug, is op 19 dezer ran deu militairen tevens civielen bevelhebber te Atchin een telegram ontvangen van den 15deo te voren, luidende Volgens bjricht, Toeankoe Daoed door hoofden van drie sagie tot sultau benoemd. Pontiauak vertrok 13 dezer nuat Westkust met Saidi Tahir aan boord. Getondheids- toestand bevredigend; enkele gevallen van cholera hebben zich voorgedaan.Luiteaant Beekee bosweek aan die ziekte. Met het stoomschip Atgeh, gezagr. van den Gavel, zijn heden, morgen naar Atchin vertrokken 6 officieren, 42 Eur. onderoff., 203 Ear. en 27 inl. militairen, 25 Chineesche en 132 inl. koelies, bene vens 205 dwangarbeiders. De overste De Rochemont die, heden morgen met zijne talrijke familie per Fransche mail naar Europa vertrok, had, toen hij zyn oenaioensaaovraag indiende, verzocht om gepensioneerd te worden met den rang van kolonel. De regeering beeft geene termen gevonden om dit verzoek toe te staan, en dus geweigerd. Voor eenige weken is er in Amsterdam een on geluk gebeurd in een zwem- en badinrichting, dat zeker tot de treurigste ongevallen behoort, daar het ontstaan is door een gebrekkigen toestand, die had kunnen en moeten worden voorkomen. By dergelijke voorvallen elders richt men onwille keurig de oogen naar den toestand in eigen gemeente en wanneer men na ziet dat het genoemde ongeluk wordt toegeschreven aan gebrekkig toezicht, dan komt als van zelf de vraag op de lippen»is bet toezicht op de zwemschool in Gouda voldoende Wanneer wii het gemeentevenlag over 1874 inzien, dan lezen wij. het door dm directeur gegeven onder- wijs en gehouden toezicht worden geroemd. Deze zinsnede, de eeaige die over deze zaak in 't verslag voorkomt, kan taoeielyk allqn twyfel op dit punt wegnemen en ieder tal het toestemmen, er mag hieromtrent geen twyfel bestaan, maar de onders moeten geheel gerust kunnen zijn dat hunne kinderen onder voldoend opzicht staan. Wat het verslag zegt is juist, het door den direc teur gehouden toezicht verdient lof, in zoo verre hij doet, wat in zyn vermogen is om op ieder zwemmer en bader 't oog te houden. Hij doet, wat één per soon bij mogelijkheid vermag, maar nu blyft de traag ter beantwoording over: ,kan één persoon vol doend TOEZICHT OP DE ZWEMSCHOOL HOUDEN De zweminrichting bestaat uit één groot en 2 kleine bassins, welke laatsten zgn afgescheiden door het houten gebouw, dat in 't midden een groot lokaal eu aan weerskanten 6 kleine kamertjes bevat, tot ont kleed ing der bezoekers, zoodat men van 't eene kleine bassin niet* in 't andere zien kan. Wauueer men zich nu voorstelt, dat ieder der 3 bassins zooals werXelijk 'tgeval is verschillende bezoekers ontvangt, dan is er niet veel begrip toe noodig om in te zien, dat het tot de onmogelijkheden behoort dat é£n persoon alle bezoekers io de drie bassins, die uit geen enkel puot der ioriehting te gelijk kunnen overzien worden, kan gadeslaan. In aanmerking nemeude dat het billijkerwijze ge vorderd mag worden, dat op de zwemmers en baders voortdurend een toeziend oog rust, dan moet na 't bovenstaande door ieder erkend dat er op de Goudscbe zwemschool geen- voldoende toezicht is. Doch er is nog meer. Die ééne persoon heeft nog meer te doen, dan op de bezoekers in üe 3 verschillende bassins het toe zicht te houden, dat alleen reeds tot de onmogelijk heden behoort. Hij moet nl. ook de bezoekers opendoen, hen zwembroekje» en handdoeken verschaffen, hen kleed kamertjes aanwijzen en tevens wat niet 't minste beteek ent ben, die de zwemkunst niet machtig zijn, daarin onderwijs geven door ze aan een zwemgordel een der klrine bassins te laten afzwemmen, waartoe hij dus voortdurend heeft te letten op den leerling en hem onafgebroken dient vast honden. De directeur der zwemschool moet dus>e»genlijk werk doeu voor 3 personen 1®. de bezoekers opendoen en hun/e noodige ingrediënten verschaffen 2°. de zwemkunst ooder- wijzen eu 3° toezicht honden. Wat dunkt u, is het in de verste verte mogelyk, dat het toezicht op de zwemschool voldoende kan genoemd worden We mogen wel blijde en dankbaar tqn, dat er tot heden nog geene ongelukkeu gebeurden en voorzeker de gverige directeur heeft aanspraak op onzen dank voor de wijze, waarop hij zijne betrekking vervalt, hetgeen er toe medewerkte om ongelukken te voorkomen, doch dat neemt niét weg, dat het hoog tijd wordt dat de gemeenteraad eeu be'eren toestand in t leven roepe en voor voldoend toezicht op de zwemschoolzorge. Laat de Goadsche raad zich spiegelen aan Amsterdam en zoo verstandig zyn, vóór dat er een ongeluk gebeurd is, op de atadsxwemschool een onderdirectenr (of hoe de man ook heeten moge) aan te rtdlen, opdat voortaan de ouders hunne kinderen gerustelyk kunnen toestaan die inrichting bezoeken, zonder bevreesd te moeten aiju, dat zij, welke een gezoad en krachtig leven moet bevorderen, de ooizaak worde van een vroegen, ontgdigen dood. Ten stotte behoeft het geen betoog, dat de zaak daar de zwemschool reeds gedurende een drietal weken geopend ia spoed eischt. 5 VICTOR. Aan bet Bureaa van Politie alhier ia in bewiring een in deze gemeente gevonden stuk IJZER GE WICHT. Londen, 26 Joni. D« Koningin dor Noderhndra heeft gistereo een bezoek gebracht aan dc.cx-kflirenn Eugenie te ('hisieburst. Eger, (Bohemeh), 28 Juni. De Keizer ran Oostenrijk is hedeo ochtend ten 61/, ure alhier aan gekomen. Hij werd door den Stadhouder en deu kommandant der troepen begroet. Aan bet spoor wegstation wachtte de Keizer op de komst/ rau den Ceaar. Toen deze was gearrireerd, omarmden de beide Keizera elkander op kat hartelykst. Nadat i de aan wacht door de beide Vorsten in oogenschouw was genomen, begaren zy' rioh in de wachtkamer én »er- trokken ten 9'/, ure in-de richting run Komotau. Konstantinopel, 28 Juni. Het budget zal eerstdaags .openbaar gemaakt worden. Het betrekke- lyk aanzienlijk Mk.rt bedraagt tyf atilK.au. Het is ontstaan door den hongersnood io A tie, door reeziekte eo orerstroomingeo, waardoor een gedeelte ran den oogst rerniald is. Er zal een permanente Kommissie ingesteld worden, om te waken roorhet behoud ran het erenwicht tusscben ontrangsten en uitgaren en Toorts om door getonde alaathuiahoad- knndige begrippen de middelen op te sporen roer de materieels ontwikkeling dea lands. Het bericht ran sommige dagbladen dat d» re geering Toornemens zon zijn de rente ran de Btaata- schuld te redneeeren, wordt formeel tegengesproken. Bodenbaoh, 28 Juni. Prins George esq Sak sen heeft de keizers tan Rusland en Oostenryk al kier ontrangen. Na het diner en een allerhartelijkst afscheid is de Keizer Tan Rusland naar Dresden en de Keizer Tan Oostenryk naar Bndweis rertrokken.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 2