Stemt hen niet! POSTERIJEN. ADVERTENTIÊN. de aanstaande Verkiezing. I N G E Z O N D E N. WOORD STEKT HEN NIET! STEMT HEN NIET! a 6. CORRE8POMDBHTU Burgerlijke Stond. fot president der directie is door de vergadering benoemd de beer mr. H. Ameshoff, tot vice-president de heer J. Staats Forbes. De aftredende commis sarissen ziju herkozen; gekozen werd mr. Ji. A. J. W. baron Sloet. Gisterenavond had eene algemeen» vergadering plaats van de Goudsche Kiesvereeuiging ten eiude candidaten te stellen voor de verkiezing van gemeenteraadsleden op 20 Juli a. st. Nadat de voorzitter, de heer J. J. Grootendorst, de vergadering geopend had en de notnlen door den secretaris waren voorgelezen en na eene kleine op merking van den heer J. M. van Minden - goedgekeurd, werd door den voorzitter mededeeling gedaan (lat ten gevolge van eene missive der afd. Gouda der vereeniging „Volksonderwijs," waar by 't bestuur der Goudsche, Kies - vereeniging werd uitgenoodigd tot een byeenkomst met <le besturen der kiesvereeniging „Gemeentebelang* en de geooemde afd". van Volksonderwijs dezer dagen ecpe vergadering had plaats gehad der genoemdebesiu- teu <mom verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, die aliiobi buitenaf konden gemaakt worden, meende 't be stuur omtrent 't verhandelde aldaar 't volgende te moeteu mededeelen. De bedoeling dier bijeenkomst, welke door- dr. C. A. Tebhenh^ff, voorz. van de afd. „Gouda" van Volksonderwijs geleid was, was geweest om candidaten te bespreken, ten eiude, zoo mogelijk, in 't algemeen be- l&ug, de twee kiesvereenigingen één liju te doea trekken en zoo veel mogelyk dezelfde candidaten te stellen. De afloop dier vergadering wasrzeide spr., wel niet overeenkomstrg de voorstelling die het bestuur der ■G. Kiesvereeuiging zich daarvan gemaakt had, Üoch 't bestuur wilde toch de personen mededeelen, die besproken zijn op die gemeenschappelijke vergadering. •Omtrent de aftredende leden van liergen lJzeudoorn en Kemy bad geen verschil van gevoelen bestaan, het geen wel 't geval was geweest bij de bh. Kist en Sam som, terwijl voorts nog genoemd werden de hh. P. Goede waageu, J. M Noothoven van Goor en mr. P. J. Snel. Dit wilde 't bestuur mededeelen, maar 't stond nu natuurlijk aan de leden vrij verschillende candidaten te noemen en te bespreken. De voorzitter herinnerde daarop dat de aftredende leden waren de hh.: mr. A. A. van £ergen IJzen- doorp, J. A. Kemy, mr. P. P. P. Kist, C. Hoogen- hoornen D. C. Samsom, terwjjl voorts voor den heer D. W., Westjerbaan, die vertrokken en voor den heer T. van Vreamingen, die overleden was, nieuwe can didaten moesten gesteld worden. De gemakkelijkste wyto van werken zou naar 't iuzien vau '1 bestuur zyn, zcide spr., do aftredende leden, een voor een, op te noemen en dan vooruit vast te sLellen dat zij, die geen discussie uitlokten, op uieuw, direct, zonder nadere stemming, candidaat zouden worden gesteld. Nadat de vergadering zich biermede had vereen igd, werden achtereenvolgens de bh. vau Bergen IJzeodoorn, Bemy, Kist en Samsom, direct, zonder stemming eu «onder discussie tot candidaten verkozen. Daarop werd de candidatuur-Hoogenboom besproken. De hefer M. van Dantzig bestreed deze candidatuur, niet om de reden, waarom de keer lloogenboom bij «en vorige gelegenheid in deze vereeniging bestreden was, omdat hy niet de liberale richting was toege daan, want ook in den gemeenteraad was 't goed, dat menscheu van verschillende richting zaten, dat gaf wrijving van gedachten, maar de laatste verkie zing voor de 2® kamer had gelegenheid gegeven om te doen zien dat door de party, waarvan de heer H-. in deze gemeente aan het hoofd stond, gewerkt werd «p «ene wijee, die zeer af te keuren was ea de beginselen van deu heer Hoogenbooin maakten hem geheel ongeschikt voor candidaat dezer vereeni ging. De heer H. is trouwens genoeg bekend, er behoeft niet veel over gezegd te worden. Kortom spr. wenschte zijne herkiecing niet. Nadat de heer v. Minden uog gezegd heeft ia de bur- gerlijke samenleving niets tegen den heer H. te heb ben, maar toch van meeniug was dat hy iade raads zaal niet t'huis behoorde, vraagt de heer v. Dantzig of er iemand iets «oor hem weet te neggen, waarop de heer dr. Luy ten 't woord vraagt en zegt dat de heer 11. ia den Taad zyn plicht heeft gedaan, zoolang hij daarin zitting heeft en spr. gelooft dat de heer ti. daarin even nuttig werkzaam is geweest als de andere aftredende raadsleden. Er is tegen de caudidatuur- lioogenboom aangevoerd, dat hy voor de 2e kamer eenen anderen candidaat steunde 'als sonjmige anderen, hier aanwezig, maar dat beteekent niets, het doel dezer vergadering is, zeide spr., het algemeen belang en niets anders en daartoe moet men niet vragen is de heer van verschillende richtiug als velen onzer, maar was hij een goed raadslid Spr. hoopt dat de vergade ring zyn candidatuur zal ondersteunen. De heer Messemaker beantwoordt den heer Luijten en b 't volstrekt niet eens met dien spreker dat de heer H. even goed raadslid was als de 4 overige altredende heeren, niet omdat de heer H. een andere stem vóór een lid van de 2e Kamer uitbracht, maar om andere redenen. Spr. heeft o. a. met den heer H. in een commissie voor de begrooting gezeten, waarin ook de heer Kist zitting had. Er waren in gekomen verschillende adressen van ambtenaren, die met de scheepvaart in betrekking stonden, om ver hooging, die uithoofde den hoogeren prijs der levens middelen en de meerdere opbrengst in de gemeente kas tengevolge 'der meerdere soheepvaart, dit u;el verdienden. De heer Kist en spreker waren voor de verhoogtng, de heer lloogenboom was er tegea en waarom Hij zeide nl. letterlyk dit„ik vraag alleen maar wat mijn belang is." Toen voorts, zeide spreker, de 2e armenschool opgericht was, heeft de hter H. niet in den raad, maar daarbuiten aan spreker eu andereu voorgesteld, om daar de kinderen l stuiver in de week te laten betalen. Spreker zou niet gaarne wen- achen dat er 17 zulke raadsleden waren en is geenszins het gevoelen toegedaan dat de heer H. even goed is als de overige aftredenden: Nadat de hr. Luijten den rori- gen spr. nog antwoordde dat men niet naar écu voorko mende zaak een raadslid moest beoordeeleu, maar naar de vervulling zijner betrekking in 'tgeheel eu dat men door voor die tractementsverhoogingeu tezyu wel dank ver kreeg, 'tgeeu zeer aangenaam was, maar toch niet steeds overeenkomstig ktgemeentebelang handelde, en nog maals als zyn gevoelen had geuit dat de hr. H. evengoed als de 4 anderen, verdient herkozen te worden, zegt de heer W. G. N. de Keyzer, dat de discussies op hem den indruk makeu dat de kiesvereeuiging den beer H. niet kan stellen. Want spreker heelt tot nog toe ge n bepaald feit gehoord dat ziju herkiezing weu- schelijk zou maken. Wanneer wij, zeide spr. de verslagen van den raad inzien, zoowel de vroegere korte, als de tegenwoordige meer uitvoerige, dan is daarin door spreker nog nooit een goede daad, nog nooit een flink woord van den heer H. gevonden. Bij geen enkele gelegenheid is door dien heer eens flink zijne opinie geuit. Een raadslid behoeft wel geen sierlijk rede naar ie zijn, maarzoo nu en dan moet hij toch eens toonen dat hy een opinie heeft. Nadat de heer Messemaker nog even 't billijke had aangetoond waarmede hij den heer Luijteu repliceert dat bij meerdere in komsten ook de ambtenaren beter worden beloond en nog even gediscussieerd was o»er de 7raag of de candi datuur-Hoogenboom stilzwijgend zal worden voorbijge gaan of daarover zal wordeu gestemd is ten slotte bij stem ming besloten (by welke stemming 33 stemmen tegen eu 2 coordenheer H. werden uitgebracht, terwijl 2 blanco bihetten werden ingediend) dat de heer lloo genboom de candidaat der vereeniging niet zijn zal. Daarop werden tot c&ndidaten genoemd in de plaats der hhlloogenboom, Westerbaan en van Vreumin- gen de volgende hh: T. Goedeuraagen, J. W. A. Royaards, Jhr. M". CL F. J. de Botte, J. J. Groo tendorst, J. M, Noothoven van Goor en Mr. P. J. Snel. De heer M. van Dantzig verdedigt de candidatuur- Goedewaageu. Reeds vroeger zeide spr. was die heer door 2 kiesvereenigingen kandidaat gesteld en bijna tot raadslid verkozen. Het was onnoodig veel tot z\jn lof te zeggen, hij zat in één woord een goed, nuttig lid vau den raad zyn. Nadat de heer P. J. v. d. Want Az. zijue instemming betuigd had met het door den heer v. Dantzig gesprokene, beveelt de heer M.H. Diepeu- veen deu heer de Rotte zeer aan. Deze toch, zeide spr., is algemeen bekend als eeu m in met zeer ver lichte denkbeelden, die zeer voor 't openbaar onderwijs is en stellig in 't belang van Gouda zal kunnen en willen werkzaam zijn. Hij komt bij iedereen als geneesheer, bij jong en oud, by rjjk eu arm eu dus mag hij ge noeg bekend worden geacht om verdere aanbeveling te behoeven. De candidatuur vaa den keer Grootendorst werd niet behandeld, daar deze mededeelde geen eventueele candidatuur te kunnen aanvaarden, hoewel zyn dank betuigende aan den voorsteller voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer M. van Dantzig spreekt ten gunste van de candidatuur van den keer J. M. Noothoven van Goor. Hqt is moeielijk zeide spr. daadzaken op te noemen ten gunste van personen met wie men niet dagelijks omgaat, maar spr. heeft den heer van Goor leeren kennen by gelegenheid dat hy met hem in een oommissie voor een kinderfeest zat eq toen en later heelt hij hem leeren achten als een man, wiens beginselen geheel zoodanig waren, dat hy door deze vereeniging kon gesteld worden. Hij heeft zitting, zeide spr., iu de schoolcommissie en is ook teu opzichte van de scholen en 't onderwijs zeer aanbevelenswaardig. De heer Noothoven van Goor is voorts een humaan menscb, rechtvaardig en voor ieder te spreken; met alle kracht wil spr. dus zyne candidatuur ondersteunen. De hh. A.Brinkman en A.van Veen stemmen geheel in met den vorigen spreker en verblijden zich ia deze candidatuur. De heer P. de Jong Azn. spreekt een woord ten gunste van mr. P. J. Snel en de heer J. M. v. Minden beveelt den keer Roijaards aan, die volgens spr., een voor stander van goed onderwijs en uitstekend administrateur is en aan ieder recht wil verschaffen. De candidatuur Roijaards vindt bestrijding. De heer M.S. Cats wil in den raad geen rijksambtenaren, die heden hier zyn, maar morgen kunnen verplaatst worden en de heer Groo tendorst meent dat een raadslid een goed hart moet hebben en da heer Roijaards behoorde o. a. tot die menschen, welke aan 't bestuur van 't schoolverbond dat dezer dagen rondging bij de burgerij voor giften om een feestje te bereiden aan de schoolkinderen, zoowel der openbare als bijzondere scholen, een wei gerachtig antwomJbgaf. De heer van Minden dringt nader op de caiR^Hiur - Roijaards aan. zegt dat hij reeds meer dan zoiHar de stad Gouda woonde hetgeen volgens den heer Krijger slechts 15 jaar 't geval is r— eu zegt dat die liefdadigheid en weldadig heid om op lijsten te teekenen en aan com missiën geld te geven zeer goed ie om zich populair te maken, maar t:>oii eisrealyk niet de ware weldadigheid is. De geheime, niet openbare, weldadigheid is de ware en de heer Grootendorst zal niet durven beweren dat deze niet door den heer R. wordt in praktijk gebracht. Nadat de heer W.G.N.de Keijzer herinuerd heeft wie de candidaten waren, die op de gemeenschappelijke ver gadering der besturen van Volksonderwijs, Gemeente belang en Goudsche kiesvereeuiging waren genoemd en een voorstel van den heer M. van Dantzig om de vergadering te verdagen, teneinde eerst af te wachten welke candidateu Gemeentebelang stelde, niet ouder- steund werd, werd besloten, op voorstel van den beer A. vau Dantzig dat aan de prudentie van het bestuur zal wórden overgelaten, wie der te kietew candidaten voor de vacaturevan Vreumingen cal candidaat gesteld worden, en daarop wordt tut da stemming voor drie candidaten overgegaan. Uitgebracht werden 37 stemmen, waarvan op ziek vcreenigden de kb. J. M. Noothoven van Goor 35, P. Goede waageu 34, Mr P. J. Snel 21, Jhr. M. C. F. J. de Rotte 10, J. A. W. Roo ij aards 1 en 1 blanco, zoodat de 3 eerstgenoemden personen tot candidaat der vereeniging zijn verkozeff. De Goudsche Kiesvereeuiging heeft dus tot eaa- didaten gesteld voor de a. s. verkiezing voor leden van den gemeeuteraad: de hh. Mr. A. A. vu Bekoen IJzendooek, J. A. Remit, Mr. P. P. p. Kist, D. C. Samsom, J. M. Noothoven vak Goox, P. Goedewaaoen en Mr. P. J. Snel. Voordat de vergadering gesloten werd vroeg do heer A. van Veen nog 't woord, en heriuuerde, dat na de laatste veVkiezing en herstemming voor de 2e kamer de Goudsche Courant zieh verdienstelijk bad gemaakt, door extra urs. uit te geven en daarmede den dank had verdiend der iuwoners van Gouda; spr. stelde voor dat de vergadering hare dankbaarheid over deze zaak zou uitspreken, welk voorstel mst applaudtsse- ment werd ontvangen. Hierop eindigde de verga lering. Gisteren beeft op de Beurs te Amsterdam eeatge op schudding plaats gehad, omdat zekere heer van HL, behooreude tot hen, die weigeren uitbetaling te doei van het surplus op dividenden vau de Ifandelmaat- schap aan diegenen, die a iet tot de reecontre cijn toegetreden, op de Bears verscheen. De opschud ding had ten gevolge, dat v. 11. van da Beurs ver wijderd werd. De minister van oorlog heeft bij eene instructie een nauwgezette en stiptelijke uitvoering der hedeu in werking getreden wet tot wyeiging der vcevtee- senijkundige wet, in verband met de veterinaire dienst bij het leger, aan de militaire autoriteit aanbevolen. Ook de gemeentebesturen ryn in dien zin door de commissarissen des kouuigs aangeschreven. Maandag had te Amsterdam het eerste examen plaats van de leerlingen der ToooeelschooL Het werd bijgewoond, behalve door de leden der com missie van toezicht met hunne dames, door bet hoofdbestuur van het tooneelverbond, door de afge vaardigden yan enkele atdeelingen van het verbond, door het hoofdbestuur van het Nut ea een enkelen genood igde. Naar den uitslag van dit examen te oordeelen, mag men de beste verwachtingen koesteren van deze belangrijke instelling. Het vijftal leerlingen, dat sedert December jl. de eohool bezocht (twee leerlingen werden in den loop van bet jaar wegens ongeschiktheid verwijderd) bestaat uit vier meisjes en één jong en, lusschen de 13 en 16 jaren ond, die op een enkele na wellicht veel voor het tooneel beloven. Zoo al thans was de indruk van hen, dis het «xamea be woonden ea het luide uitspraken, dat hunne ver wachtingen verre werden overtroffen. Vooral het onderwijs ia de voordracht, dowr Mvr. Kleine gegeven, leverde de verrassendste resultaten. Het was den leerlingen aan te tien, dat hetgeen zij ten gehoore brachten, niet de vracht was van een kunstmatige dressuur; maar van een vrij, ontwikkeld onderwijl. Geen vijf miniatnur-eopiëa van Mvr. Kleine kreeg men hier te zien, maar vyf aan komende talen ten, die, hoe jong ook nog, reeds ieder hun min of meer sprekend individualiteit toonden. Dit bleek uit het ongedwongen, natunrlyk spel van drie vrouwe lijke leerlingen in Een Theepraatje van Helvetia* van den Berg, uit het diep gevoel in de voordracht van Het Weesje van Mr. Bilderdijk, uit dsn koste- lijken, gezonden humor, die eenige mannelyke leer- jog in Louw en Grietje van v. Zeggelen wist te leg- Igen en uit het groote gemak, en den lijnen smaak, naar mee diezelfde veelbelovende 15-jarige het keurige gedichtje van Eliot Boswel Kleiu Maartje vertolkte. tfettff er uog veel te leeren ea af te leeren valt, spreekt van zelf, maar, blyft onbetwistbaar dat dit eersie examen, bet sprekendst getuigenis aflegde van de degelijke richting, waariu de Tooneelschool van het Nederlandsch Tooneel verbond zich beweegt. Voor het kantongerecht te Zuid broek wordt heden de volgende zaak aanhangig gemaakt. Een landbouwer heelt den tol meester by liet middenste verlaat te Wildervank aangesproken tot teruggave van vijf cen ten voor betaalde tol, op grond dat hij ingeland is van het waterschap „het Wildervaukster par ticipanten verlaat", en alle ingelanden vrij ziju gesteld van lol. Dezen grond ontkent de tolmeesteiir niet, maar bij houdt zich stipt aan de letter van bet tarief waarbij de vrijdom is verleend. Volgens bet tarief ul. zyn vrijj van tolde paarden en rijtuigen van bet Kon. Huis, die van priusen en prinsessen vau bet Kon. Huis, kon. maréchaussee; renboden des Ko- ningsenz. Vervolgens „alle ingelanden van bet wa terschap voornoemd." Door dezen bepaling meeneu de ingelanden nu, dat zy zonder vijf of tien cent te beialen, met paarden of vee deu tolboom kunnen passeerea. Maar de tolmeester vat de zaak anders op en beweert dat wel de ingelanden, maar niet buu beesten vrijgesteld zyn. Het Provinciaal Gerechtshof te Amsterdam heeft by arrest tan gisteren uitspraak gedaan in de be kende valsche munterszaak. De feiteu aan de drie eerste beschuldigden te laste gelegd achtte het Hof wettig en overtuigend bewezeu. Met betrekking tot het rapport van het Mnntcollege heeft het Hof aan genomen, dat daarvan geen afschrift behoeft te wor deu gegeven aan de verdedigers en zich geheel ver- «enigd met de eouclueie daarin vermeld. Het Hof was voorts van oordeel, dat artikel 9 der wet van 29 Juni 1854 uiet kon toegepast en derhalve geen ▼erzaektende omstandigheden konden iu aanmerking genomen worden. Dientengevolge is Willem Bolho- horen veroordeelt tot 10 jaren tuchthuisstraf en 136 geldboeten, ieder 50; vrouw Bolhqven en de we duwe Topliof ieder tot 5 jaren tuchthuisstraf, en de eerste tot twee, en de tweede tot 9 geldboeten, ieder van 50. Mijndert Bothoven werd, op grond vau ge bred nan bewijs, yry gesproken. Met zekerheid huituen wij melden dat van dit arrest cassatie zal worden aaugeteekend. De ansjovis-vangst te Urk was in de vorige week zeer schaarschslechts 18 a 20,000 ansjovis zyn door twee schuiten gevangen. Windstille is als oor saak op te geven van deze spoedige vermindering. Echter zeggen de visschers dat de ansjovis aan het srertrekkeu is. Zeer gunstig zijn de berichten vao de visschers (p. m. twintig), die op de Noordzee bezig zyn. Ge middeld is door ieder hunner sedert Pinksteren 100 a 150 per week verdiend. Een viasoher had de vorige week iu één dag voor/150 gevangen. Te Capelle op de IJsel had Zaterdag de vergade ring plaats ter afdeelmg Ouderkerk aan den IJsel ran bet Nederlaudsch Onderwijzers-genootschap. Nadat de preses der vergadering verslsg had uit gebracht der door hem bezochte byeenkomst van de gewestelijke Vereeniging te Dordrecht, begonnen de discussieu over onderwerpen de schooi en den onder wijzer betreffende. Het combineeren van de betrek kingen van openbaar onderwijzer en gemeente-ont vanger, zooals dit hier en daar plaats vond en de wyze waarop de laatste betrekking dieut vervuld te wordeu, maakte «en onderwerp Ujr bespreking uit, dat meer dan eens aanleiding tot pructische wenken en mededeelingen gaf. Het maken vau brieven en opstellen door de leerlingen eb het onderwys inde aardrijkskunde, waren de onderwerpen die nu be handeld werden. Wat dit laatste leervak betrof, was de vergadering vry eeustemming van oordcel, dat de metbode der aardrykskonde van den hoofd onderwijzer H. F. De Boer, te Rotterdam, ais eene der beste, alle navolging verdient. Nadat door de preses en eenige andere leden nog wetenswaardige bijzonderheden waren medegedeeld aangaande school- bezoekeu van den Commissaris des Konings, school opzieners en andere autoriteiten, werd de vergadering gesloten en bepaald dat de volgende byeenkomst te Berkewoude in de Krimpenerwaard zon plaats heb ben. Vóór de opgekomene huiswaarts keerden, werd door hen het in aanbouw zijnde nieuwe schoollokaal bezocht, dat weldra afgewerkt is en in gebruik'zal worden gesteld. Ter behandeling in de aanstaande zomervergade ring der Staten in deze provincie zijn door Gedeput. Staten nog een aantal stukken en bescheiden inge zonden, als vervolg op de reeds ingediende, waarvan in de vorige week melding is gemaakt. In het scbrijveQ van den Minister van Binnen- landsche Zaken, betreffende de terugname bij het Rijk der aan de Staten der provinciën in 'beheer en onderhoud overgedragen waterstaatswerken, wordt in hoofdzaak te kennen gegeven, dat Z.Exc., sedert geruimen tijd bedacht op eene herzieuing fan het kon. besluit vau 17 December 1819 no 1, thans genegen is te bevorderen dat bij het Rjjk in beheer eu onderhond worden teruggenomen al die werken en gedeelten van werken, welke (krachtens voormeld koo. besluit), nog teu laste ter provinciën zjju ge bleven, daaronder echter niet begrepen de groote wegeu der 2de kl., nie definitief ten laste der pro vincie zyn gebracht. Ged. Staten hebben zich bereid verklaard de terugname te bevorderen en verzochten tevens den Minister wauneer de overname der werken ten laste van het Rij a kan worden tegemoet gezien. Volgens eene meuedec|ing van Ged. Staten van den uitslag der onderhandelingen betreffende de ver- hoogiag of toekenning vau jaarljjkscbe bijdragen iu de onkosten voor de verlenging van de nood kade achter den Oodenlaodachen Zeedijk, door Gemeente en Polderbesturen aldaar, zijn geea der betrokken colleges bereid, eenige bijdrage of verhooging der bijdrage voor de uitvoering van de verlenging der noodkade toe te staan. Aangezien het toekennen der bjjdrage eene be paalde voorwaarde voor de verlenging was, is aan het besluit tot verlenging der noodkade geen uit voering gegeven. Ged. Staten hebben het voorstel gedaan, het adres van de heeren Van Hall en Moatyn, om subsidie teu behoeve der droogmakiug van plassen onder de gemeen ie Reeawyk nogmaals Mn te houden, in af wachting dat de beslissing der Reg. omtrent de concessie aanvraag en tegemoetkoming lit 'a Rijks kas zou bekend zijn. Op het adres van Ren Gemeenteraad van Katwijk, ondersteund door ingezetenen vaa Katwijk Mn Zee, en va beid ie van een derde in de kosten van den aanleg vaa een waterweg ter verbinding aan Katwijk aan Zee met bet uitwateringskaaaa! van Rijnland, i hebben Ged. Staten gunstig geadviseerd eu stellen t derhalve voor, aan Katwijk tot den Mnleg van die i water-commonicatie uit de provinciale fondsen een subsidie te verleenen. j Oak wordt door Ged. Staten voorgesteld, subsidie of verhoogiog der bjjdrage in de gewone en bui tengewone kosten van het lager onderwys te ver- ieeuen Mn de gemeentenOnder kerk a/d IJsel voor deo bouw een er opeubere school; Perais voor ver- grootifig der openbare school; Nieuw Beierland en Maasdam. (DORSCH WERKTUIGEN Vu «root*. vooruitgang op laodbonwkuudig gtbicd getuigt het nieuw, durtch werktuig na de too goed bekende Firm.: Pb. MAYFARTH i» C. in frankfort n. M., wenrnede 2 pertoneo in ién aar ereoreeldor- tchen .1. ander. 3 pereooen op eeo geheelen dag. Uit werktuig lut geen enkel korreltje ia de aren ritten, «lui er ook nooit eeu (tuk en wordt iu elle gereilen iu het gebruik goed betonde.. Reed. meer dan ttote ea twiatig iaizead no ieu doriebwerktui- grn worlee gebruikt, hetgeen eow kuaue gaede qau- ilteit pleit De prije ie alechta 110 ftaneo bot neutbijrgnde spoorwegstation. Bestellingen kansen bij boreugeuoemde Firma wot den gedaan. EEN KORT, lfAAR ERNSTIG IN ZAXB In een der luiste nommert deter Courant werd als eisoh root flinke gemeenteraadsleden gestold, dat re goed ontwikkelde, relftUndige, maar borat .Hes eerlijke mannen moeten ago, op wie de gemeentenaren, wat bun karakter aangaat, bet rotate rertronwrn kannen stellen. Tereobt gat do inrender daarbij te kennen, dat, ale dat alles in den haak is. da geloofsbelijdenis ren roo iemand hem taaselijk onrcrsehiUig is. Ik ksn mij met het oog op hetgeen in deo laatsten tijd ge schied is, dan ook alles rins 's mans waarschaweude stem rerklaran tegen dat aftredend lid, dat tot de rerltlaarde Standaardmannen behoort en ben die eerder ran dieu kant worden aanberolen. Deze fraotie toch heeft onder bet bezigen ran allerlei rrome leugens zulke ellendige praktijken uitgehaald om de goed- geloorigen ouder den boed te rangen, dat ze in onze oogen alle aanspraak op den naam ran politiek eerlijk ten eenemale verbeurd heeft. Stad en land werd afgeloopen en oretal en ten allen tijde de godsdienst er voorgespannen, op eene ijte, dis met elk begrip ran waren godsdienstzin ea re ine. deugd sbetraskting in rotl*u strijd is. Hoe de aanroerden, dia soa gaarne met de .consciëntie* schermen, het onder dat alles met do eigene consciëntie viuden mogen, dat ia baa taak. Maar da saak van allen, dis esrlijkhsid ea goeds trouw op prgs stellen en met bet drijven der Stand- daardmanneo niet gediend zijn, ban aller Zaak ia bét, by de etembas op flinke wijze proleet aauteteekeaea tegen de kwade praktijken, het woelen ca drijven vao de aanvoerders dier fractie di. in rond Hoilandssk t Dat die aanvoerden or niet over klagen dei wjj ons zoo over ken moeten uitlaten. Wjj kinnen liet anders. Zj hebben bet gewild. Zoo niet, zij haddta hunne hemeltergende lasteringen achterwege moeten laten eo uitt zooveel wslmeenende, meer minder scherpziende, lieden de iuriebtiagen van onderwys, wa.irop ook Gouda trotsch m»g zijn, zoo schromelijk er Jacht moeteu maken. Verdacht, je ook ellen die dat onderwijs liefhebben eu er gaarne banna kinderen uear toezenden, om ze tot nuttige burgers te laten opleiden. Die allee worden door de rrome aanvoerden aangeduid, ala mannen, die .de banierdrager, afa ven bet schrilste ongeloof, die ren den strijd tegea de Ch'iitelijke kerk kan levensteek maken.' Hebt gij 't geboord, kiezers <an Goada? Zoo was 't uog gisteren morgan, als 't eigeubelang bet mée brengt uit een ander vaatje te tappen, snit ge vee ken wet anders kunnen boomt. Daarom werst gewaarschuwd Wie ge ook moogt kirzen, Gelukkig, dat Goada ooder zijne burgers mannen bovendien genoeg bezit, die de Stand^rdtrawastm kunnen vervangen en die allermeest ia vake 't onderwijs heel wtt meer te vertrouwen zijn. En 't ie een belangrijk pont, dat onderwjje, aak voor Goada. Allen, die dat onderwijs, vooral bet spaaUer leger onderwijs lief hebben, boe allen zg toegeroepent Houdt ze verre van de sekool en onze kinderen, de maaaeu wier godsdienst schijnt mte te brengen de keillootc taktiek vaa logen en verdachtmaking te volgen tegenover nllen, die niet els zij 't monopolie hebbes van alleen vrome ea godzalige lieden tasja. Kieat wie u goeddunkt, alUen De Directeur vaa bet peetkenteof te Gouda, her innert bij deze, dat met 1 Juli het ioteraatioaaie postverdrag, in werking treedt. De noodige inlichtingen, zijn tea het peetkaatuoc U bekomen. Goada, 30 laai 1873. Do Direetoor D. J. A. rm K KV hl NE. MARKTBERICHT EN. Gouda, 1 Juli. Bij kleioaa smelt, rrm de stemming leaw. Poldertarwe puike f 8.7 S i ƒ9.35 Mindere/8a 8.SO. Rogge puike 7 <30 a 7.88. Mindere 7. 8/ 7.40. Voer 8.80 h 6.70. Gerat puike 7.86 a 7.76. Minden 6.35 af 7. Haver zwart /5.8S a/6.76. Ijishte De veemarkt met weinig aanroer, da hendel traag; sobapeo en lammeren ving; verkent en big gen mede ving te verknopen. Aangevoerd 186 partgen keet. Prijzen eerste kwaliteit f 38 a 32 tweede kwaliteit 34 h 81. Goeboter 1.46 a 1.60. Weiboter 1.30 a 1.40. Am JL Br Wekker wordt dtor ooftfokccn, HotMaalfii aehryvea nl out derhalve Riet oatgna. Dl BiPAcn*. OvsazeDtit: 16 Jesi. i. Wilsekat,lm. 3#. J. Worm hout, 1 w. OiHUWb: 30 Jeol. I. 8. Htahelm se B. Armsm. Getrouwd J. 8. MANHEIM, van Alkmaar, KM B. AB0N80N. Gouda, 30 Juni 1875.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 2