Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1693. 1875. I BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 4 Juli. RN. me LES r Ilullciil.iinlscli Overzicht. 4» l| crttariê. i'Mcur I I ingcn der tb ▼an ZEVEN ULI e. k. tot gewone pil liver en van in de maag nomen en aantebcrclen Het ia tevoii uglc aiclten, BBuaa.) mies op 1 eer hoogst capsules, hoe wei- 4/3 cent Ie boetten, waarop de onderlat- JHEID. I». net bijzonder jtecring. Het i, dat de teer I matig nuhr ijsvertecring p bevordert. Pa»re.) Igl. lijver- et lust op en e teer voor laat en Ion- Gouda, 3 Jnli. Op de Algemeene Classikale vergadering. Woens dag jl. alhier gehouden, zijn met groofe meerderheid de volgende benoemingen geschied a. in het Prov. Kerkbestuur van Z.-Holland. 1° Ds. J. P. Ott, aftr. lid. vervoerde slechts ongehoord feit in (N. v, d. D) men, dat i gunstig was als dit jaarde j:. -akij Mn ongekende GOUDSCHE COURANT. 4. in bel Clusikaal Bestuur t 1° tot preset, Da. D. Bijdendyk, aftr. passes. t* tot Assessor, Da. J. Broedelet, sflr. assessor. 3° Da. C 1, Van Ketwieh aftr. lid. 4« Ds. J. C. Diebi, aftr. lid. e. ean Secmdi deiet leden. In het Pror. Kerkb. v. Z.-H. 1* De. J. Broedelet, aftr. lid. In het Claasikaal Bestuur. 1* tot Prance, H. M. ren Loon, aftr. prseseu, 2* tot Assessor, II. C. N. r. Ameross, aftr. am. 30 P D. J. Moorrees, aftr. lid. 4* W. van Beeningen, aftr. lid. Donderdag zyn door den kantonrechter alhier ver oordeeld: 1*. een alaebter alhier, bij wien ruim 100 kgr. ongekeurd of bedorven vleesch ie gevonden, tot een geldboete van 20 of vyf dagen sube. geren- geniattraf, en 2°.een Scbeveningsche risebvronw, welke voortdurend ongekeurde en bedorren visch alhier ver koopt en dearroor binnen een paar maanden roeda driémaal ia veroordeeld, nn tot een geldboete van 10 eu drie degen sub. gevaogenimtraf en bovendiM nog één dag principale gevangenisstraf ea beiden ia de koeten. Woeusdag ia alhier door den Commissaris dea Konings ea een eommissie ait Ged. Staten inspectie gehouden orer de nieuwe ijzeren draaibrug, welke in plaata ran de vroegere ophaalbrug (genaamd de Roode Brug) ie gesteld bij de Wechteletraat, als mede de daar aangebrachte rerbreeding der doorvaart ren de ririer de Gouwe near de gracht lange dea Turfsingel, welke werkzaamheden ran wage de pro vincie hebben plaata gehad. Dea 20 Jani had te Btolwyk hot vergeljjkoad examen plaats voor de betrekking ran hoofdoódarwy- scr, recent geworden door bet overlijden rao den heer Groeneveld. Ven de 41 sollioitanten, die aioh hadden aangegeven, kwamen ar 26 op, waarvan een zich gedurende bet examen terngtrok. Heden wordt bet examen mei een twaalftal sollici tanten, die de hoogste ponten verkregen, voortgezet. De schoolopziener, de heer J. Broedelet, werd bijgestaan door de heeren M. H. Kluitman en H. W.KrmMas, hoofd onder wijzen Ie Gouda. De Minister van Oorlog brengt ter algemeene ken nis, dat de jongelingen, die bij het instructiebataillon voor den dienst by bat leger in Ooet-Indie worden opgeleid, niet meer gedurende één jaar als sergeant tot hunne praoliecbe opleiding by de regimenten in fanterie zullen worden gedetacheerd, doch, na een tweejarig verbijt by genoemd bataljon, oumiddellyk hunne bestemming naar Indie zullen rolgen. Te Amsterdam heeft het Bestuur der coneerratiere Kiesvereeuigiug Anuierdtun aan de leden per circu laire bericht, dat bet zyn mandaat iu handen der vereeniging heeft nedergelegd. Deze heeft vervolgens be sloten geen nieuw Bestoor te benoemen. Ken en ander schijnt m verbaad te staan met bei gebeurde voor eö na het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer by de jongste veikiezingeo. Uit Boskoop meldt men, dat in geen jaren de aardbeziën oogst zoo gunstig wis als dit jaarde ver- zendingen hebben op dit oogenblik hoogte bereikt Naar wij vernemen, meldt de A. C., ia de burge meester vau Amsterdam uitgenoodigd door „the Cor poration of London*, om deel te nemen aan een banket, dat zij zich voorstelt 29 Juli e.k. in Guild- bsll te geven aan de burgemeesters der voornaamste steden rao Europa, Amerika, met die van Engeland, Schotland en Ierland. Zijn wij goed geïnformeerd, dan is deze uitnoodigiug door den burgemeester aangenomen. De extra-troin, die de rorige week Donderdag nacht uit Leiden naar den Haag vertrok, ten einde de feestvierenden terug te vervoeren, die aan het feest der Leidsche burgerij deelnamen, - één enkelen reiziger; stellig een. de annalen onzer spoorwegen. De Franacht commissie ran Dertigen, die heel wat voortvarender blykt te zijn dan haar beruchte voor gangster, is met haar arbeid gereed. Ricard is tot rapporteur over de wet op de verkiezingen benoemd. De rechterzijde in de nat. verg, weet evenwel door een gerekte behandeling der spoorwegaangde- genheden de discussie over deze ontwerpen uit te stelleu in de hoop, dat de kamer op reces zal uit een gaan alvorens die quaestiën, waarvan ontbinding bet gevolg sonde zyn, op te lossen. Voor niets zyn deze heeren zoo bang als voor nieuwe verkiezingen. Do linkerzijde zal nu overwegen, in hoever het raadzaam zon zyn om do vergaderingen van de Al- gemeene Raden te verdagen; de Nationale zon dan sneer tijd krijgen roor baar werkzaamheden, in Oc tober de senatoren benoemen en daarna zieb ontbinden. Op verzoek van den heer Christophle is besloten bel wetsontwerp op de verkiezingen ran senatoren aan de orde te stellen na de behandeling van het wets ontwerp op de vryheid ran het booger ouderwijs. In de eerste plaats komt dus het wetsontwerp op de openbare bevoegdheden in tweede lezing; daarop volgt de derde lezing van bet wetsontwerp op de vrijheid van het hooger onderwijs en vervolgens de eerste lezing van dat up de senaatsverkiezingen. Het Doitsche oScieele blad heeft in de laatste dagen de kerkelyke wetten afgekondigd, waarover Landdag en Hoerenhuis waren overeengekomen. Ook deze zaken hebben derhalve baar beslag. De ultra- Bontenen zyn ataeda urg verstoord over de niterst gematigde, byua zou men kunnen zeggen onwettige wyza, waarop door de Regeeriog de wet op de inhouding der traetemenlen van wederspsnniga gees telijken wordt toegepast; deze gaat namelijk by dia toepassing vin hot beginsel uit, dat een pastoor de staatswetten trouw is, zoolang niet van het tegendeel feitelyz is gebleken. Da. fPror. Corresp.” deelt mede, dat waarsehijnlyk in de maand October de verkiezingen zullen plaats hebben roor de nieuwe provinciale Landdagen; de opening dier Landdagen zou geschieden in Januari. De Pm. Curr. bevat aene beschouwing over de wet betreffende het beheer ran het Katholiek kerkc- lyk vermogen. Zy betoogt, dat de wet, nerens het staateteezicht, uitdrukkelijk de grondwettige rechten der Isissehoppelyke overheid waarborgt eu de uitoefe ning dier rechten slechts afhankelijk stelt van de vuorwuarda, dat de bisschoppen hunnerzijds niet wei geren aan de wet te gehoorzamen. Het ligt dus geheel eau de bisschoppen, ol de uitvoering der wet a'l dan niet met hunne medewerking zal geschieden, en of de wet, welke geen element vsn strijd bevat, in de kerkelyke twisten zal betrokken worden. Hetzelfde blad zegt, met betrekking tot de reia van den minister van «eredienst, dr. Falk, dat daaraan onverwacht eens groote staatkundige beteekema is gegeven. Zy was ondernomen met het doel om zich persoonlijk, te vergewissen van den toestand der in richtingen van oudorwys in de Rijnprovincie en van enkele kerkelyke inrichtingen en met de overhrid van gedachten te wisselen. Van het eerste oogenblik echter, dat de Minister iu de Rijnstreken verscheen, vertoonde zich in die kringen, welke met de kerke lyke politiek van den minister instemmen, eene onweerstaanbare zucht om van hunne sympathie blijk te geven. Reeda te Trier toonde zich de hartelijke stemming vau een deel der burgerijdoch te Bonn en te Kenlen ‘werden in korten tijd grootsche toe bereidselen gemaakt voor de feestelijks ontvangst van dr. Falk. Ongetwijfeld zullen noch de minister, noch de Staatsregeeriug door dit huldebetoon in den waan worden gebracht, dat de tegenstand voor een goed deel heeft opgehouden te bestaan vele Katholieken, vooral op het platteland, blijven nog het ultramon- taausohe vaandel volgen. Doch de zekerheid, dat do kern der burgerij in de wezenlijke katholieke steden, de gedragslijn der regiering goedkeurt, zal hare kracht versterken, om op deu ingeslagen weg voort te gaan. De antwoorden des ministers op de tot hem gerichte redevoeringen geven dan ook duidelijk te kennen, dat by zelf de beleekenis aaar waarde weet te schatten. Lord Derby beeft Maandag het dinar van „Croeers Company” bijgewoood. Hij hield eene redevoering waarin hij een overzicht gaf van bet tegenwoordige zittingjaar. Met betrekking tot de buitenlandecbe aangelegenhedeu, zeide hij het volgende: ,In onze dagen moet de Engelecbe staatkunde zich voorname lijk bet behoud van den vrede ten doel stallen. De toeetaod der onzijdige Staten is tegenwoordig moeit lijker dan ooit, en indien het ergeus in Europa to- eeae uitbarsting kwam, zonden die natiën wellicht gedreven worden tot eeh conflict, waaraan zij vol strekt niet willen deelnemen. Onze toestand is ran dien aard, dat wy, op exceptioaeele of zonderlinge wijze, voor de rol vau bemiddelaars geschikt zjjn. Met ons zal er geene quaeatie ryzen betreffende de grenzen. Ieder weet dat wy niets vsn onze nsburrn verlangen en naar ik hoop, ia by iedereen evenzeer de overtuiging gevestigd, dat wy niet vreeaeo, dat onze naburen ons iets zullen atnemeu.” Ten gevolge van bet mislukken der pogingen tot verzoening met de Csrlisiea, hooft de Spaanscbe re- geering besloten den oorlog tegen de opstandelingen weder krachtig door te zstten. Te Brunn is de toestand stefds dezelfde pogingen om de werklieden door goede woorden aan bun huis over te holen het werk te berustten, hebben evenmin resultaten gegeven. Men boMte echter nog altyd, dat de werklieden tot bezinn*g zouden komen. De door da politie rerdreveu opruiers hebben buiten de stad hun werk voortgezet, zoodot men nu ook elders voor werkstakingen vreest. De stryd tuvsehen Hast snhork heeft aanleiding gegeven tot een belaagrüka OMSnssis in dea nations- Ion raad van Zwitaerlaud. Eeoigen tyd geleden heeft de groote raad ran Bern ernstige maatregelen geno men tegen de katholieke geestelijkheid ea jverschei- derie priesters, die zich tegen het wettig gezag verzetten, bet verblyf iu den staat ontzegd. Hiertegen ia bij den bondsraad geprotesteerd, die rerscbillende besluiten, van den grooten raad van Bern tot uitzet ting van geestelykea in stryd met de rechten van Zwitseracbe burgers en den openbaren vrede oordeelde. De regeering van Bern echter, gesteund door den grooten raad, is in hooger beroep gekomen by den nstionalen raad, die in beginsel wol den bondsraad iu bet gelijk heeft gesteld maar me: 96 tegen 29 stemmen heeft besloteu, dat bet kantonnale bestuur van Bern tot 15 November a. st. kau wachten aan de bevelen van don bondsraad te gehoorzamen. Behalve de Fransche, Engelecbe en Zwilsersehe volksvertegenwoordigers zyn ook die van België nog vereenigd, die sedert een paar dagen een wets ontwerp behandelen betreffende het asnleggen van tramways, de wijze waarop eu de roorwaarden waar onder daartoe concessie ken worden verleend enz.; waarschijnlijk zullen de discossiën over dit onderwerp nog wel eenige dagen duren. De senaat maakt rich spoediger van de zaken af en heeft gisteren een drie tal wetsontwerpen, waaronder dat houdende strafbe palingen op de aanbieding tot het begaan van een misdaad en het aaooemen daarvan, zonder eenige discussie met algemeeue stemmen aangenomen. On begrijpelijk byua is dit ten sanzien van een zoo ingrijpend wetsontwerp, doch ook in sndere eerste kamers doet zieb hetzelfde verschijnsel voor, dat zander veel discussie de door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen worden vastgesteld. In de Italiaansche eerste kamer is dit geschied met het belangrijke wetsontwerp op de openbare veiligheid, dat de gemoederen der volksvertegenwoordigers zoovele dagen in heftige beroering had gebracht.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1