ING. :n, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. rar, BUITENLAND. BINNENLAND. Overzicht* IN. VG KOON, Ierland en ■krjjgbaar termarkt. 1875. Woensdag 7 Jolt. jjo 1694 Buitenlandsch »JT. Wurtem- ENGELAND. mt. rumoerde h f EN ran den DATEN ge- loracben in één ils Jrie dor- franco too- poor/110. On- sn met proeft yé. irt a. M. van Blot- KDAG den ten Elf ara "’teG'oWo, len, tellingen len en aan den polder GOUDSCHE COURANT. vaarden ter uit >DE chryrings- even, door tend, moo li 16 July Secretarie to. *146. tebben op des voor- Waddinx- tijd klachten niet meer worden gehoord, die »roe- ger uit alle deelen des lands inkwamen, dat de jongelieden, zoodra zij het tot den rang vau hulp onderwijzer hadden gebracht, de school den rog toekeerden en een voordeeliger betrekking zochten. De beer Forster nam opnieuw de gelegenheid te baat om het algemeen verplicht schoolbezoek aan te bevelen. Sinds 1870 zijn er in Engeland en Wales een half millioeu kinderen meer ter school gekomen, doch dit zegt niet genoeg. De wet op schoolplicht is slechts op 43 pCt. der bevolking toegepast. De bewoners der landbouwdistricten, die va» Leicestershire uitgezonderd, hebben nog de nood lottige vrijheid bun kinderen het allernoodigste te onthouden dit zal niet ophouden voor een wet allen ouders dezelfde verplichting heeft opgelegd. DUITSCHLAND. De verschillei.de afdeelingen der commissie van notabelen hebben haren arbeid voltooid, d. i.zij hebben bet voorloopig onderzoek der ingediende stuk ken geëindigd, zegt' de Staatsburger., berichtgever van de Ndtional-ZieitungMet de zittingen der com missie zelve ter beraadslaging over de ontwerpen zal derhalve onverwijld een aanvang worden gemaakt. Het belangrijkste onderwerp, dat ter tafel zal'worden gebracht, is de begrooting. Daarenboven zal dit on derwerp aanleiding geven tot het richten van eenige intei-peilatiën aan de Regeering. Men wenscht alge meen eenige materieele bezwaren van de rijksprovincia uit den weg te ruimen, ontstaan tengevolge van den scheeven toestand, waarin Elzas-Lot ba ringen staat ten opzichte van het tolverbond. Bij het tractast aangegaan in 1871 is Elzas-Lotha- ringen tot het tolverbond geplaatst in de betrekking van een grensbondsstaat. Ten gevolge van de hoogere berekening van administratiekosten als anderszins is de toestand der rijksprovincie verre van gunstig te noemen, want in vergelijking der staten, behoorende tot het tolverbond, ondervindt de ryksprovincie daar door belangrijke materieele nadeel en. Men heeft nu het plan opgevat daarin eene wijziging te doen bren gen zoo mogelijk, en wel op deze wyzeer zal tot dat einde een voorstel tot de ryksregeering worden gericht om dien toestand te veranderen, door middel eener wet te dien einde bij den Rijksdag in te dienen. Een au der voorstel, dat aan de Regeering zal worden gedaan, is van den volgenden aard: bet zal strekken, om de kosten der Straatsburgsche univer- sileit te brengen op de rijksbegrootiug. De grond, waarop dit verzoek steunt, is deze, dat de bedoeld* universiteit niet een speciaal Elzas-Lotharingsche, maar een Duitsche nniversiteit is. De geest, welke tot heden onder de leden der commissie heerscht, is uitmuntend, zegt de bericht geverzy wijden zich allen met vuur en ijver aan de volbrenging der taak, welke op hunne sc boa de ren rust. Ook de regeering geeft stof tot tevreden heid, waut het is nu reeds gebleken, dat zij bezield is met de zucht, om van hare zijde de wensohen der commissie, zoo veel slechts doenlijk, te vervullen. Gouda, 6 Juli. Naar men verneemt rijn thans aan Z. M. deu koniug geworden de voordrachten voor de benoeming van 2en luitenant by verschillende wapens van hét leger hier te lande en dat in Oost-Iudie. De open baarmaking der benoemingen kan dus in het laatst dezer week worden tegemoet gezien. Het Staatsblad no. 124 bevat een kon. besluit, waarbij de middellyn vau bet gouden tienguldenstuk wordt bepaald op twee en-twintig en een halve (22%) millimeter; N°. 125 behelst een Icon, besluit, waarbij het maximum van het muntloon voor gou den tienguldenstukken, door bijzondere personen te voldoen, voorloopig bepaald wordt op vijf gulden per kilogram werk, onder verpachting voor den Muntmeester om uit dat bedrag, wegens het gebruik der Rijksmunt-inrichting, zoodanige som aan het de ontvangst IELEN. De Onderwijswet is ook in het Engelsche Parle ment, gelijk in de Kamers van Afgevaardigden van zoovele Europeevche Staten, een punt dat telkens de aandacht der leden vraagt. In de voorlaatste zitting van 't Lagerhuis heeft de heer Butler Johnsstone de noodzakelijkheid betoogd dat het lager onderwas moet aaugevald worden met een onderricbt in de gezondheidsleer. Lezen, rekenen eu schrijven leeren, was niet voldoende. Van de 1900 jongelieden, die zich roor het leger aanboden, werden gemiddeld 408 afgewezen op grond van lichaamsgebreken, en van de 5500 die bij de marine wenscbten geplaatst te worden, waren 50-pCt. ongeschikt bevonden, terwijl vau de 358 kinderen in een rtedelijk werkbuis dorr een bekwaam geneesheer 23 pCt. als aan chronische ziekten lijdende werd opgegeven. Hij wilde nu, dat op de lagere school niet slechts teen en ander ge leerd zou worden omtrent de eenvoudigste wetten der hijgiëne, maar dat er ook oefeningen zouden gehouden worden, op gezonde anatomische wetten gegrond. De heer Johnstone wees op het voordeel dat de Zweden, Duitschers, Italianen eng. van deze physieke opvoeding genoten hebben. Een ander lid, de heer Eslütgton, vestigde de aan dacht op eeu moeilijk punt in de toepassing van de wet op verplicht schoolbezoek. Hij vroeg, hoe men zal handelen in gevallen, waaneer bv. een meisje, die zelf ter school moet gaan, op jonge kinderen moest passen, opdat de ouders in staat gesteld wc-den, het huis te verlaten en hun brood te Verdienen Lord Eslington meende dat in zulke gevallen de schoolbesturen verplicht waren, dergelijke lieden met geld te ondersteunen, en de beer Forster deelde mee, dat z. i. het recht daartoe tot op zekere hoogte reeds bij de wet van J873 was gegeven. Als een der groote hinderpalen, die de school- besturen te overwinnen hadden bij het toepassen van den schooldwang, was niet zoozeer de afkeer der lagere standen van deze wet, maar dat invloedrijke perso nen al het mogelijke doen om de uitvoering der wet te bemoeielijken. Op de vergadering van de Londensche school-board werd besloten de aandacht van het de* parlement van Onderwys te vestigen op de weigering van twee raadsheeren der City, om de wet toe te ‘passen. De mannen aan wie de taak was opgedragen de verwaarloosde knapen en meisjes naar de scboleu te drijven, hadden een moeilijk werk te verrichten, en als inrloedryke lieden hen, in plaats >an te hel pen, tegenwerkten, zou men de Londensche jeugd, die nu in grooten getale in de scholen verschijnt, weer zien verdwynen. Over het algemeen was de beer Sandon zeer te vreden over de werking der wet. De begrooting Onderwys in Engeland en Wales is 208000 p. s. hooger dan verleden jaar, en bij gaf als zijn over-' tuiging te kennen, dat die vermeerdering van uit gaven niettegenstaande de vermindering van bouw kosten, blijvend zou wezen. Ze is ‘tgevolg van een uitgebreider dienstpersoneel en stelt daarom den voor uitgang dek resultaten van 't onderwijs in 't licht. Volgens de eischen der onderwijswet zouden in Engeland, zeide de heer Sandon, voor 4500000 kinderen scholen moeten zyo, met een gemiddeld bezoek van 3250000 scholieren en een korps onder wijzers van 30000 personen. In 1873 was er op de scholen plaats voor 2582449 leerlingen, en in Augustus 1874 was dit getal aangegroeid tot 2861310. In Aug. a. s. zullen er naar de berekening van Lord Sandon 3100000 kinderen plaats kunnen vin den in behoorlyk ingeriebte gebouwen Ook bet getal der onderwyzers, die een diploma bezitten, gaat voor uit. In 1873 telde men er 16810, en verleden jaar waren er 18714; wnarschynlyk zullen de rap porten der laatste maand nog bevredigender cijfers geven. De kweekelingen nemen boven alle verwach ting in aantal toe. Alleen weoschte de heer Sandon, dat er meer knapen en meisjes uit den logeren burgerstand zich mochten aanmelden om tot onderwijzer of onderwij zeres te worden opgeleid, en dnarom wenscht bjj, dat de salarissen eer verbeterd dan verminderd zullen wor den. Goede belooniug is de eerste voorwaarde om goed werk te ontvangen, en het is, volgens lord Sandon, hieraan toe te schrijven dat in den Inatslen De langzaamheid der Nationale Vergadering, die een politieke kunstgreep is I der rechterzijde om zoo lang mogolijk aan de ontpiuding te ontkomen, is natunrlylc den republikeinen een doorn in bet oog. Zij zijn dan ook er op bedacht van hunne zyde maatregelen te nomen om hvt werk der wetgevende macht te verhaasten. De voorzitters der drie fraction van de linkerzijde, hebben eeu Verklaringopgesteld, waar bij aan alle led n der linkerzyde op het hart wordt gedrukt zoo weinig mogelyk aan het debat deel te nemen, opdat dc Kamer roor 15 Augustus gereed kunne zijn met de eonstitutioneele ontwerpen, want dan moet de Nationale Vergadering volgens de wet op reces om de departementale raden gelegenheid te geren tot voltallige bijeenkomst. Vrijdag is het besluit der drie bureau’s door eene algemeens vergadering van alle fraction der linkerzijde goedgekeurd. Bijna alle republikeinsobe leden waren tegenwoordig. Men spreekt van 300. Laboulaye presideerde en wees op de Noodzakelijkheid vau sa menwerking en zelfbeperking bij de debatten. Jules 8iuion en Gambetta ooderateundeu het voorstel, dat niet bèstreden werd. De commissie voor het nazien der rekening voor het jaar 1869 heeft geconstateerd, dat voor 425,009 manschappen soldij is uitgetrokken, terwyl er rolgeus de kiezerslijsten voor het plebisciet slechts 333,000 man in dienst waren. Het ministerie van oorlog heeft dit niet ontkend, maar beweerd dat die meerdere soldij gebruikt was tot verbetering van de overige troepen. De commissie was met dit antwoord niet tevreden en heeft besloten nadere ophelderingen te vragen. De schade, door de overstrooming van de Garonne veroorzaakt, 'wordt thans geschat op 800 millioen bet aantal verongelukten bedraagt omstreeks 3000. De ïersche Home-Rulers (voorstanders vau de zelf standigheid van Ierland), zijn eindelijk het ecus geworden over de te volgen igedragslyn in het En gelse ie Parlement, ’t Schijnt, dat de heeren de hef tigheid van velen hunner woordvoerders nog niet voldoende achten en over hun werkzaamheid niet tevreden waren. Het programma, waarnaar de de batten over de Home Rule geleid moeten worden, door den heer Butt voorgesield, is aangenomen in hun byeenkomst en de groots zaak zal binnen weinige dagen op de parlementsrol worden ingeschreven. De vorige keizer van Oostenryk, Ferdinand, die in 1848 afstand deed ten behoeve van den tegenwoor- digen keizer Frans Jozef is overleden. Hy zal mat veel luister worden ter aarde besteld. Verscheidene vorsten laten zich door familieleden bij die plechtig heid vertegenwoordigen; o. a. zijn de kroonprinsen van Duitschland en Italië te Weenen gearriveerd. Even als de Zwilsersoho Nationale Raad heeft ook de Stendenraad zich rereenigd met het voorstel om deu termyn voor de opheffing van de verbanning der afgezette katholieke priesters in den Berner Jura tot half November te verlengen. Het besluit is genomen met 24 tegen 16 stemmen. Het is voor 't oogenblik zeer stil in de politiek, telegrapheert de correspondent van de Timet van den Isten Juli uit Madrid. Wel spreekt men druk voor en tegen het bijeenroepen van de Cortes, maar eerst moet nog de moeielykheid, op welke wijze men zal stemmen, worden opgelost. Na het groote feestmaal in het keninklyk paleis beeft noch Sagasta, noch zy’ne partij het minste verwyt gericht aan de tegenwoordige Regeering, doch evenmin hebben zij eenige ingeno menheid met hare politiek getoond, De Constitutioneels Commissie houdt voordurend vergaderingen, maar met gesloten deurener bestaat heel veel aanleiding tol het vermoeden dut de gods- dienstqnaestie het struikelblok zal zijn waarop de werkzaamheden zullen stuiten. Don Carlos heeft een strafwetboek uitgevaardigd, waarby eeuwigdurende dwangarbeid wordt bedreigd tegen de aanhangers van de vryheid van Godsdienst.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1