Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1875. N 1696. BUITENLAND. BINNENLAND. - .,■■■4- Zondag 11 Juli. Bultenlandsch Overzicht. so r onveranderd 111 e n. a. c. mark. A RB FR AN K R IJK. Doping ENGELAND. I GOUDSCHE COURANT ’taling contant o agenstraat 'am. ’Jeeel. in wraehei- en de heil- «ehter alles geen medi- gen de rots voor deze en oorzaak is zyn het van AB8- ilijken van iemand be- ontnemen en in den Khumatiek dezer Wat- De prjjs >m van dit i, daar de De echte qjn, wor- xifd-depót- iid de bik rkeld zjjn. ar door de trandeerde inele loten Ion binnen itfclooi en hooMpryi sche nark. IH,OO« 15,000 13,000 0,000 ete. net'l lot apen van ooniene king aan Kcgevene r jtyzen n Ncder- f) bestel ■r Lotery oegd. te Delft, heeft ge niet ondienstig er ten ge>olge van rd rag, nor de hel fraakeeren van Amerika (Vereenigde Maarschalk Mac Mahon heeft zeer gunstige berich ten van het tooneel dor overstrooming gebracht. Toon de heer Piou uit naam der afgevaardigden van de overstroomde departementen den Maarschalk bad bedankt voor de stappen, door dezen in het belang der ongelukkigen gedaan, deelde Mao Mahon eenige “Onderbeden aangaande zynen tocht mede. Het aantal dooden I J 1 De tweede lezing van de Franache wet op do openbare ■achten is in één zitting zonder bijzonderea tegenstand geschied. Dergelijke vlugheid was men in den laatsten tyd niet gewoon en als alles zoo voorspoedig g,at, kunnen do oonstitnüoneele wetten voor, 5 Augustus gereed zijn en de Nat. Verg, ontbonden worden. Voorloopig zal de linkerzijde geen bepaald voorstel tot ontbinding doen. Do meeste Engelsche bladen betoogen de nood zakelijkheid der ontbinding en het is wel opmerkelijk, dat de meer of min officieuse Corretpondance Ilam» van die artikelen met welgevallen melding maakten daaruit een ander mededeelt. Men leidt hieruit af, dat de regeering op het stuk der ontbinding met de linkerzijde vrij wel gelijk denkt, al wacht zij zich ook zorgvuldig partij te kiezen. Donderdag was overeenkomstig de vroeger gemaakte bepaling de w.t op het honger onderwjjs aan de orde. Verschillende artikelen zijn aangenomendo telegraaf meldt echter geen bijzonderheden. In het Engelsche Lagerhuis is na een breedvoerige bespreking hel wetsontwerp van den heer Trevelyan, om bet stemrecht ten plattelands uit te brsiden, ver worpen met 288 tegen 166 at, Do hoeren Hartington en Gladstone onthielden zich van de stemming. Vanwege do Pruisische regeling zal eerlang een gedeelte der wet op het lager onderwijs openbaar worden gemaakt. De minister Falk aal daartoe over- gaan, tan ainde ieder, maar vooral deskundigen, in de gelegenheid te stellen bedoeld gedeelte te loeren kennen ea beoordeel». De critiek op het ontwerp zal niet nilblijven, regt de minister, en die is het juist welke by door de openbaarmaking van het aan vankelijk gereedgemaakte gedeelte wil uitlokken. Daarmede hoopt hij zijn voordeel te doen. Met zekerheid ia men niet onderriebt ten aanzien na de beginselen, waarop de nieuwe wet op het lager ouderwijs zal steunen. Naar men verneemt, zegt da Baai and Zfosd. Zeilttng, gaat men daarbij niet uit van het beginsel, dat de neutrale school allerwega door den Staat moet worden gevestigd waar het echter blijkt, dat de omstandigheden het wenaebelyk of noodig maken, anders te bandelen, daar zal de wei geen bezwaar, geen hindernis in dsa weg leggen tegen de verwezenlijking van dergelyken wenseh. Bij de instellingen van een hoogste klasse, bij de hoogere burgerscholen en dergelijke, zal, volgens het verwachte ontwerp, met het oonlessimieele begin sel voor goed worden gebroken. Slechts dan, wan neer het instellingen zyn van bijzonderen aard, door corporation by voorbeeld in het leven geroepen, kan dat beginsel nog vsn toepassing zyn. Omtrent den uitslag der verkiezingen in Hongarije, Voor zoover die thans bekend is, wordt gemeld, dat van de 196 afgevaardigden bebooren 161 tot de liberale party, 13 tot de oppositie (reohierzyde) en 22 tot de uiterste linkerzijde, zoodat de regeeringspariy aanmerkelijk ie versterkt en bet kabinet op een be langrijke meerderheid kan rakeuen. Of het op den duur voldoende levensvatbaarheid zal houden, zal voornamelijk afhangen of het openlijk zal uitkomen voor Magyaarsche neigingen, in welk geral het altijd krachtige bestrijding zal ondervinden van de zijde dar anders nationaliteiteo: Dnitschers,Sak«eis en Slaven. Do beriehten ten aanzien van de onderhandeiingen tusseben Oostenrijk en Hongarije over de wijziging ia het tol- en handelsverbond luiden niet gunstig, daar do Hongaarsohe etsohen voortdurend hoog ge stemd blijven. de sommen die Indische autoriteiten als noodzakelijk heiben genoemd, overdreven zijn, maar wanneer zij bet genoemde bedrag nabij komen, dan zullen enorme supplementaire begroetingen noodig zyn. Het bezoek, uit belangstelling ontworpen, zal, schijn: het, veranderd worden in een atatie-reie van een zeer prachtig, indrukwekkend karakter. Zulk een bezoek is eene zaak van staatkunde, en kan resultaten kob ben die 't goedkoopst te beruiken zyn door nüaae supplementaire begroetingen. Maar men mag bet Huis der gemeenten niet bloot vragen een groots oom toe te staan. Zoo de Prins van Wallis ig zekeren zin met eene missie naar Indië gaat, wanneer zya reis een politiek doel beeft, wanneer zijne tegen woordigheid daar den band tusseben Indië ea En geland nauwer moet toehalen, dan beeft het Parle ment niet alleen recht, maar 't is verplicht in over weging te nemen of tijd, wijze en omstandigheden goed gekozen zijn. De tegenwoordige toeetsed nut het Land en de denkbeelden die heersohen ia ver schillende klassen en rassen waarover Engeland bevracht zijn elementen in de gesast ie waarmede men reke ning houden moet. ^5 'a namiddags Boode Bkto, JNTIJN aldaar, 'D80HAPPKN 1 irty Vlotdeelen van diverse af in verschillende dtsparren, pan- n benevens den EET groot 4 - en nachtver- lehruierwagens ooren, diverse Gouds, 10 Juli. Naar wij met genoegen verugmeu heeft zich ook hier ter stede een commissie gevormd tot bet inza melen van liefdegiften voor hen, die door de ver- schrikkelijke overstrooming in Fraukryk zoozeer geleden hebben. Weldra zulien onze ingezetenen uitnoodiglngan ontvangen om bijdragen te leveren, welke zeker vale ■et een royale gift zullen bsoatwoordea. Wjj achten het in het belang van bot publiek hier nogmaals op te wyzen dat, het Beroer poetrerdi navolgende landen het port by hel r brieven bedraagt 121/, centsi' Staten), Denemarken, Duitschland, Egypte, Groot-Brit- tannië, Griekenland, Italië, Laxeaburg, Noorwegen, Oostenryk-Hongarye, Portugal, Rumeoië, Rusland, Spanje, Servië, Turkije, Zweden en Zwitserland. Ovgefrankeerd 25 osnia. Voorts, do briefkaarten voor die tanden 6*/, costs drukwerken en moneters 2*/, cents per voor België, doch waarvan het briefport blijft, even als voor Frankrijk, dat eerst later teyi reedt. Ontoereikend gefrankeerde drukwerken mogen niet verzonden worden. Uit Schoonhoven meldt men aan het X. v. d. D„ dat daar Donderdag middag, insecten 3 en 5 ure, oen in ons land hoogst zeldzaam schouwspel, een prachtig fata morgana is waargenomen; zeer duidelijk zag men een overheerlijk berggezicht met boadyea, eenige vlakten, lusthuizen, enz. De algemeene vergadering van het Nederl. zende linggenootschap zal te Rotterdam gehouden worden op 21 Juli, in de groote kerk, onder voorzitterzëbap van d*. W. P. Schener, aldaar, terwijl alt redenaar zal optreden dr. H. G. Hagen, van Leiden. In het afgeloopen jaar werden door de gemeentebe sturen van Alksmade, Hillegersberg, Ryswyk, Schoon hoven, IJsselmonde en Zwammerdam en het btsfWr van den polder de ryf Heerenlanden tot Gedep. Staten van deze provincie aanvragen gericht om een onio ning hunner archieven te verkrijgen. Door genoemd Collegia werd den- heer J. W. Hangman daartoe de noodige opdracht verstrekt. Dezelfde heer heeft in het afgeloopen jaar het archief van Oudewater geordend en geïnventariseerd. Men schat het aantal der personen, die bet een- dingsfeest hebben bygewoond op Boekenroode, op ongeveer 15000. Over den Hollatidschen spoorweg zijn ruim 15000 menschen derwaarts vervoerd. Te Lathum is dezer dagen eene koe, die aan honds dolheid leed, gestorven en verbrand, ongetwijfeld, maar dat toch ver blijft, beneden hetgeen eerst genoemd werd Overal waar Mac Mahon kwam, was zijn eerste werk gereedschappen te ver kenen ea voor arbeidkrseht te zorgen, om de wonin gen weer op te richten. Een groot aantal der on gelukkigen wan in het eerste oogenblik van wanhoop van zins het land te verlaten; de Maarschalk deed zijn best om ben van landverhuizing terug te hou den. De grondeigenaars blijven. Alleen eenige kleinere industrieel» in Saint-Cyprien, de verwoeste voorstad van Toulosse, verhuizen naar een ander gedeelte der stad. Er loopen geruchten aangaande den minder gunstigen gezondheidstoestand maar daar tegenover koe de maarschalk verzekeren, dat de gezondheidstoestano uitmuntend was en dat het niet juist wik, wanneer men beweerde, dat men voor een epidemie behoorde te tressen. Alle maatregelen van voorzorg waren genomen en men behoefde met meer voor de gevaren bevreesd te zyn, die uit den toestand zouden kunnen worden geboren. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten, niet 100,000 fr. zoos Is de prefect verlangde, maar het dubbele van die som' tot hulp van de slachtoffers der overstrooming te zenden. Kort na hei aluiten van den vrede tusschen Duitschland en Frankrijk, werd door de beide hoofdsteden van de nieuwe Fransche departementen (van Savoys) het volgende plan opgevat i aan Zwit serland zou uit erkentenis en dankbaarheid voor el het goede, door Zwitserland aan Frankrijk en wel voornamelijk aan do Fransche armoe ran Boarbaki bewezen, een groote medaille worden aangeboden. Dit beeft dezer dagen plaats gehad te Bern. De medaille is van goad, ter middellyn van 42 mM. en beeft een innerlijke waarde van 800 fr. Aan de eene zjjde zijn afgeheeld de wapens der beide departementen, gekroond met Uoweikransvn en omgeven van dit opaëhrift: „A la Républiyue suisse Les deux departements de Savoie recon- naissants poor les coins donnés a nos soldats de I’ armee de 1' Est«. Aan de ommezijde ontwaart men twee rroeweni- guren, die elkander de hand reiken over het wapen van Zwitserland. De medaille draagt het jaartal 1871. Aan een deputatie uit de beide genoemde hoofd- steden was de taak opgedragen, om dit blyk van achting en dankbaarheid den president van den Bondsraad, als vertegenwoordiger van het Zwitserse!» volk op plechtige wijze aan te bieden. Naar aanleiding van de aankondiging van Disraeli dat hij Donderdag aanstaande aan het Huis der Gemeenten eene mededeeliog zou doen aangaande de voorgenomen reis van den Prins van Wallis naar. Indië en eene begroeting daarvoor zou indienen, wenscht do Daily New» den eersten Minister geluk, dat hem dit buitenkansje ten deel valt. Wanneer die redenaar zijne welsprekendheid den vrijen loop laat, zal het aan sierlyke oratorische wendingen niet ontbreken. De grootheid van de Oostersche bezit tingen heeft altijd een diepen indruk op Disraeli gemaakt. De Daily New» wil niet slechts spreken van zyno bekende bewering dat Engeland meer eene Aziatische dan Europeesche Mogendheid genoemd moet worden, want Disraeli zal er waarschyolyk niet op gesteld zyn aan do letter van dien hyperbool te worden gehouden, doch ontwijfelbaar is het dot de premier met eenige voldoening staart op de trotsohe positie die Engeland in het Oosten inneemt. Daar tot dusverre de beste geschiedenis van Indië en de fraaiste redevoeringen in 't Parlement orer Indië het werk zyn van mannen die nimmer Hindustan hebben gezien, is er geen enkele reden om te betwyfelen dat ook Disraeli's oratorisch talent eene voor de gelegenheid passende hoogte zal bereiken. Even on twijfelbaar is het dat Disraeli zal spreken voor het geheele Engelsche volk, wanneer hij zijn best doet de voorwaarden van het bezoek van den Prins aan Indië overeenkomstig diens waardigheid ie doen zyn. Maar men moet niet gaan denken dat waardigheid en statie gelyk staan met of afhangen van roekelooze i. j’A - geldverspilling. Er ia eenige kans dat die vergissing bedraagt 700. Een aanzienlijke cijfer begaan wordt. Het kan zijn dat de geruchten o'b' 1 X

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1