Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. LES OEBEL, AAR«n een ZILVEK 0TIM1 Ituitenlandseh Overzicht. Vrijdag 20 Augustus. «G I mam. ►oping De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 1.— te 4 near ngen der GOUDSCHE COURANT. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. [cwone pil «er en van i de maag lomen en srUobewdcn let is teven* gteaickton, te keeren soa. Het gevolg Regeeriog haar eigen ambten ren zorgen, dat de Staat zijn d« I L eibaw.I niet op 1 erboogsi capsules, hoe Wei- 1/2 cent ten ten kan- FORTÜUM e hoeden, waarop de ondefUe- rt bijzondrt Ivcthi*. Ret dat «Ie leer matig m«ar »rerteorii>g bevordert. amul) jtlijKr- (lust ep en i teer voor las «a Ion» des voot- Wjjk K Nr. van: ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GBOOTE LETTERS De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. N en nuttige de tentoen- adnstrie enz. a. s. in de werking blyyen. Hoe men echter ook over Disraeli en de zijnen Jenke, men zsl moeten erkennen dat zy door hun arbeid weinig of geen nadeel hebben aangericht. In de laatste zitting van 't Parlement zyn 9fi staatswetten behandeld, zonderling genoeg juist het- zeilde getal als verleden jaar. Plaatselijke wetten werden ten getale van 215 aangenomen, dat ia 15 meer dan in 1874 en 7 private wetten tegen 9 in de vorige zitting. In de laatste vyf jaren wierp het Parlement ongeveer 400 staatswetten af. De koningin beeft naar bet hart der menigte ge handeld. Kolonel Baker was door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en het betalen eener geldboete. De Engelsche bladen vonden die straf veel te licht voor't feit, dat bij gepleegd had. Wanneer iemand van zulk een rang, nit een be schaafden kring een dame in een spoorwagen belee- digt in plaats van haar eer ta verdedigen, meenden zij, moeat bij minstens de zwaarste straf ondergaan, die de wet gedoogde. Veel werd er over gemompeld onder 't volk; wy weten, dat zelfs Kenealy in ’t Lagerhuis er over sprak dat iemand nit hongeren stand door de Engelsche rechtbank bevoordeeld werd boven den man nit het volk. De laatste zou zeker tot twee jaren gevangenisstraf met dwangarbeid ver oordeeld zijn geworden, als bij zich op zoo brutale wijs aan de wet vergrepen had, als kolonel Baker op zyn spoortochtje met Miss Dickenson. Thans had het Ministerie van Oorlog goedgevonden, Baker gelegenheid te geven vrijwillig zyn ontslag te nemen, doch wilde hem het recht om zyn oCoiera- plaats te verknopen, laten behouden. De Koningin heeft Baker zijn ontslag T huis gezonden hiermee vervalt van zelf het recht, dat Baker nog gegund werd en verliest by vele duizende guldens. Niemand zal dit te streng vinden. Het vergryp, waaraan Baker zieh bad schuldig gemaakt, bas van znlk een aard, dat het van een officier en iemand die gentleman wil zyc, niet denkbaar moeat zyn. ITALIË Onder de wetten, waarop Italie’s moderne staats wezen berust, is er stellig geen vau zoo rechtstreek - scheu en diepingrijpend» aard, als die welke aau da doode band het grondbezit ontneemt on haar dwingt het in staatsrente te veranderen'. In de eerste plaats kwam daarbij in aanmerking het uitgestrekte grond bezit der kerken en kloosters, en met betrekking lot deze heeft een speciale wet van het jaar I860 na dere bepalingen getroffen. De vaste goederen der kerken on kloosters werden dientengevolge verkaveld en in veiling gebrachtsedert het jaar 1887 is men daarmede voortgegaan en nog verscheidene jaren zul len verloopen al torens men met deze taak gereed is, omdat de commissie voor de liquidatie, door een te groot en gelijktijdig aanbod, den prys der eigendom men niet wilde drukken. Twee belangen kwamen daarbij in aanmerking; in de eerste plaats bet zoo even ge noemde geldelijkein da tweede plaats de wensch om bet in de doode hand vereenigd grondbezit zoo spoe dig mogelyk over te brengen in banden van zelfstan dige lieden en op die wijze een volkshuishoudkundi gen en zedelyken omkeer tot stasf^te brengen, welke voor Italië een van de grondopbrengst levend land van bet grootst belang ia. Het spreekt van zelf dat deze invloed ziek eerst langzamerhand kan doen ge voelen maar de wetgeving hgpft er voor te zorgen, dat het zedelijke doel niet onder de finaneieele ope- De Bonapartistische demonslratièn op Napoleonsdag zyn te Parjjs zeer kalm geweest en hebben zieh tot een mis bepaald. In de kerk Saint-Augustin, bet braailpuiit. der beweging, waren hoogstens 12 tot 15 houderd personen bijeen en de meest bekende parlyboofden schitterden door hunne afwezigheid. Evenals bet vorige jaar had ook thans de geestelijk heid van St-Augustin geweigerd een bijzondere mis voor Napoleon te nereu. De Bonarpartisten waren toen door bun aanvoerders uitgenoodigd om bij dc twaalfaursmis in genoemd kerkgebouw tegen woordig te zyn, maar erenals het vorige jaar had <le geestelijkheid vau Saint-Aagustiu zorg gedragen, dal er op dat uur torens een lijkdienst (voor een jong muisje) galmden vaarden morst, De aanvoer ders der Bonarpartisten en inzonderheid Panl de Cassagnac worden by bet verlaten der kerk toegejnioht. De politiedienaren 'ofschoon zelf meest Bonapar- tisten gingen toen zeer kalm er toe orer het plein te doen ontruimen. Er is oen kist met de nieuwe Gras-geweren tusschen 8t. Etieune en Parys zoek geraakt. Or.middellijk was men gereed met het praatje, dat hier verraad in het spel en de kist naar Dnitschland opgezonden was. Zoo veel uitbreiding nam dit gerucht dat het Jaaraal ojficiel zieh er moe moest bemoeien en de verzekering geren, dat de kist wel zoek maar niet weg was en men waarschijnlijk aan oen «fout in de espeditie» deuken moest. Zeer juist merkt de Maülev op dat ia deze van verraad te spreken erg kiuderachtig is. De regeeringen, die militaire attachés by bun gezantschappen plaatsen, zyn voort durend op de hoogte van de nieuwe uitvindingen op bet gebied der bewapening, en Duitschland kent hot Gras-geweer eren goed als Frankrijk het Mauser- geweer. Het eenige, waarover een hartig woordje te zeggen valt, is de wanorde, die in hot beheer der militaire autoriteiten blykt te heerschsn. Het sohynt dat de geestelijkheid in België er zich nog gaarne op toelegt om kwahd te stoken tusschen het eigen land en Duitschland. De geruchten, die in sommige bladen onlangs in omloop zyn geweest, dat de regeeriog van Duitschland tot die van Belgie eenige klachten had gericht over hel verblijf van uitgeweken Duitsche geestelyken in de nabijheid der Duitsohe grenzen in Belgie werden door hel orgaan van een der Belgische bisschoppen officieel bevestigd, doch nu blijkt, dat er niets van aan is. Het officieele Pruisischs orgaan toch, do Staats Anzeiger verklaart al die berichten voor onwaar, daar noch officieel noeh officieus, rechtstreeks noch zijdelings eenige opmerking van dien aard tot do Belgische regeeriog is gericht. Na deze stellige verklaring hebben de valsche berich ten uit Belgie al den schyn met een minder edel doel in do wereld te zyn gezonden. De Nne freit Prtue, die door een artikel aan de politiek der Oostenryksohe regeering ten aanzien van den opstand had gewijd, heeft ondervonden,' dat zij Op dit punt zeer gevoelig is, want het nummer van het blad, waarin dat artikel voorkwam, werd in be slag genomen, evenwel niet dan nadab reeds het grootste gedeelte van de oplaag was verzonden. Het mooiste is dat de redactie niet begrype hoe bet be doelde artikel aanleiding heeft kunnen geven tot on- ENGELAND. De langverwachte sluiting van ’t Parlement heeft voor een halfjaar een eind gemaakt aan do bedrijvig heid binnen het Westminster-paleia. Het gaslicht in drn hoogen toren, waar het uurwerk zich bevindt, is uitgedraaid en de Tbeemskade heeft gedurende dienzelfden tijd rust van den luidkliukenden hoefslag, die den nabij wonenden ten overvloede doet weten, dat een renbode met parlementsberichten van West minster mar Fleetstreet galoppeert. De troonrede ie uitgevallen zooals men verwacht bad. Disraëii kleedt zyn gedachten in wat beter en begrijpelijker Eogelech dan Gladstone. Voor 't overige roemt ieder in zyn eigen succes. De opgeschroefde lofspraken die Disraeli in Maison House aan zyn eigen wetten gewijd heeft, komen in de troonrede niet voor. Over ’t algemeen is bet laad tevreden met de werkiaamheden van ’t conservatieve Ministerie. Dit kan te beter het geval zyn, daar Disraeli slechts zeer zelden zich conservatief heeft aangesteld. Zyn wetten, op enkele uitzonderingen na, droegen eer een liberaal dan een oonser votief karakter. Met recht beeft men aangemerkt dat niet zoo bijzonder veel in de zitting werd afgedaan, doch men mag niet ver geten dat ook in ’t Parlement Ieren zaten, die gezwo ren hadden den gang der zaken zoolang mogelijk tegen te houden. Vyf weken hielden zij bet Lager huis op. En al kan 't niet ontkend worden, dat vele wetten, die met grooteu ophef werden aangekoodigd, by nadere beschouwing een zeer onschuldig karakter droegen, zelfs sporeu van zwakheid vertoonden, de arbeiderswetten en die op de arbeiderswoningen zyn reeds van zooveel gewicht, dat menig Parlement zich zou verheugen, als het op zulke vruchten na oen half jaar pratens wyzen kon. Het ontbreekt natuurlijk niet aan oritiek in de dagbladen en ook niet aan oritiek, die een zeer partydig karakter verraadt. De Tuut b. v. spreekt thans over de overgroote menigte wetsontwerpen, die by het begin der zitting in den eersten ijver werden ter tafel gebracht, terwijl juist by den aanvang van dit zittingjaar alles, ook de Tiaut, klaagde over gebrek aan ijver eu gebrek aan wets ontwerpen. Overigens verkeert de publieke opine niet in een stemming om oritiek te leveren, noqh op de ziltings- werkzaamheid, noeh op de troonrede, en daar er geeu aaneengesloten oppositie bestaat om de oritiek op te wekken en te leiden, zullen de oordeelvellingen der pers, die natuurlijk volgen zullen, zonder uit tevredenheid der regeering, aangezien bare politiek daarin wordt gesteund. In Italië heeft men hier en daar nog vreemde toestanden. In sommige steden sluit de Italiaansche Regeering met besturen contracten over het iuneu van belastingen. Zoo o. a. ta Napels; daar wordt oen verteringsbelasting geheven, waarvan de opbrengst voor een deel aan den Staat en voor een deel aan de stad moet komen. Eenvoudigheidshalre liet echter da Regeering tot heden do heffing en inning aau de stad over, onder conditie dat haar ieder jaar een bepaald bedrag zou worden uitgekeerd. Dezer dagen moest dat contract worden vernieuwd, en na ie men niet tot overeenstemming kueneo komen over de uit zal zyn, dat nu de in gqgp zenden om te benNne. De politiek schynl by deze kwestie ook i iwear betrokken te zijn. k. BE®. L

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1