tan. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ST~ 1875. >OL. I N° 1718. BUITENLAND. .Oranje” HING i Woensdag 1 September. Bultcnlandsch Overzicht. (f de Taken Utrecht, khandelaar LtT, De iueading van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. k ORTLAND. JA RIJN baar in fles- i goed tm- nstaand fa ngenoemde te ontvan- >tn te wor- bg de D.D. en voor 1 worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommert VUF CENTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prgs per driemaanden is f 1.75, franco per post 2.— van Ginlcel. Wolff Zooi ran Veen. X van Eeuwen. van Diggelen. X wat uitgevonden lorschen in één I «la drie dur- dag, franco toe- poor f 110. On- rn met proeftijd, ort a. M. NSINK. VIVE Ju., ichenr. in Blond, INNEN te mikt heeft letgenoege ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS GOUDSCHE COURANT. ard jjk. mker-ldenbarg J. W. Snabi- ERK, intti- ijd aan he il en na het JRUIVEN- N HEIMER mezing. Zoo». 74. Te Cappelle op den IJsel rijn gilleren de nieuw, gebouwde eerste openbare school op 't dorp en bet nieuwe schoollokaal van de tweede openbare school nabij het Kralingsohe Veer voor *t eerst in gebruik gesteld. De kinderen vierden feesten werden onthuld.' Te Alphen is eergisteren een kramerUit Delft verdronken, Nur alle waarschijnlijkheid is hy ten. gevolge van dronkenschap in het water geraskl. gezelligeu diseb. Op den 28 Augustus is alhier aangebonden de persoon van Barend Dirk van den Winkel schoen maker, die sedert eenige dagen in deze gemeente zijn intrek beeft genomen en die rich schuldig had gemaakt un het stelen van een kaas uit de schuur van den bouw man Dirk vso Ryn Jt. alhier. Hij is den volgende dag nur bet buis van arreat te Rotterdam overgebracht. Onze stadgenoot, de heer J. A. Graaff is, na een 25 Aug. II. gehouden examen benoemd tot Mili tair Geneeskundig student te Amsterdam. Men schryft ons uit Stolwijk Zondagavond verspreidde zich in onze gemeente het gerucht, dat er te Gouderak diefstal was gepleegd. Al spoedig kreeg men vermoeden op een onbekend manspersoon, die den vorigen avond nachtverblijf in den hooiberg vu deo kutelein Zuidervliet verzocht had. In dat vermoeden werd men gesterkt, door dat bedoelde persoon Zondag avond nog in den hooiberg was te vinden en zich niet op strut durfde te ver- toouen. De politie hiervan onderricbt, bracht den man over naar het gemeentehuis en hield hem iu «ereekerde bewaring. Daar men echter niets vors de gestolen voorwerpen bij hem heeft kunnen viudeu heeft men bent weder laten vertrekken. Gouda, SI Augustus. Gisteren arond werd in hel hotel ,dz Zalm" eene vergadering gehouden tot constitueering eener aid. «Gouda* van het Toonbklvzbboxd. De vergadering werd gepresideerd door den beer H. W. G. Koning, die begon met de unwezigen welkom te heeten en ben dank te zeggen voor hunne belangstelling. Hij wees er voortsop, dat die belangstelling voor zeker nog grooter zon zijn, ware het niet dat ver scheidene personen door de betrekkelijk booge con tributie (f 5.waren afgeschrikt tot het lidmaat schap toe te treden. Men moest echter niet vergeten zeide epr. dat 't grootste gedeelte van die som nur de ku van het Hoofdbestuur ging, waaruit de too- oeelochool voor een deel bekostigd werd, zoodat men door toetetreden tot 't verbond, een steentje aan brengt tot het scboone gebouw, wur jeugdige- per sonen, die unleg openbaren voor het tooneel, durroor werden opgeleid. Doch ook 't gedeelte der contributie, dat in de afdeelingskas blijft, zal strekken om het doel van het verbond te helpen bereiken. Nadat de beer Koning geëindigd had werd een hnishoudelyk reglement vastgesleld en daarop een bestuur gekozen. Dit is samengesteld uit do beeren H. W. G. Koning, pres, D. Lulius vu Goor, penn. en Mr. W. J. Fortuyn Droogleever jr. secr. Het doet ons genoegen dat onze gemeente voortun ul behoor» tot die plutsen, wur men toont belaug te stellen in het Nationaal Tooneel. Moge de jeugdige afdeeling de sympathie onder vinden van de Goudsche ingezetenen en durdoor blijken, dat ook bier het tooneel geacht wordt te zyn een welkom middel tot volksontwikkeling, tot wezen- lijke beschaving Allen, die het doel van bet verbond: «verbetering van ons nationaal tooneel- willen bevorderen en medewerken om dat doel te doen bereiken moeten zich durom aansluiten by de nieuwe afdeeling, waartoe een enkele opgare un een dor bestuursle den voldoende is. MJit goede bron meldt men ons' dat het Bestuur der Goudsche Vleeschhouwery een alleszins bekwaam slager heeft aangesteld en dat de alagory zal geopend worden op den lOn September a. s. Het ie thans zeker, scbryft men uit Beriya, dat de Duiteche Rijksdag van dit jur zieh niet met kerke- lijke guaeeties zal hebben in te laten. Alleen de Pruisische Landdag ul eenige wetsontwerpen hebben te behuilelen, die een noodzakelyk gevolg zyn van de verleden winter begonnen wetgeving op het beheer der kerkelijke goederen en bet recht van den Stut om toezicht durop uit te oefenen. Bij deun- genomen wet hei beheer der goederen van op zichzelf staande kerkgemeenten geregeld, en zoo moe ten nu ook voor bet bisdom en de diooeese bepa lingen worden vastgesteld, waarbij het undeel, dat de S’aat in dat beheer moet hebben, wordt unge- geven. Overigens ul do Landdag eenige wetsont werpen asceten bohaodotess, die era uitvloeisel zijn van de provinciale wetten, die onlangs kracht van wei gekregen hebben. De provinciale en districtara- dea moeten in booger instantie toezicht uitoefenen op bet onderwijs, bet onderhoud van wegen enz. nur verordeningen, die nog op riek laten wachten. Aau de Daily Teleyrapk wordt uit Rome, in dato 15 dezer, gemeld, dat de echtgenoot van Garibaldi, moeder -an Msnlio en Clelia Garibaldi, op Caprera ie overleden.' Deze dame, Francis» genaamd, van wie in deo laatst» tijd veel gesproken is, heeft un Garibaldi, sedert 1883, vier kinderen geschonken, wurvan de twee bovengenoemde nog in leven zyn, namelyk Clelia die negen jur en Manlio die 32 muaden oud ie. Garibaldi heelt op dit ©ogenblik bij zich, op Caprera, behalve deu beide kinderen, een zestienjarige dochter, geboren uit eene vrouw van Nizui zij heet Anita, evenals Garibaldi's eerste echtgenoot, welke in het pynboscb van Ravenna op eene zoo dramatische wijze stierf, op het oogenblik dat da verdediger van Rome, in 1842, un de ver volging der Oostenry kers ontsnapte. Van deze eerste echtgenoot, Anita, heeft Garibaldi nog zijne zonen Meootti en Rioootti, en zij no dochter Teresita, gehuwd met den hoer Canzia, van Genna. Men weet, dat Garibaldi in 1860 wu gehuwd met mej. Raimondi, uit Milun, van wie hy zich reeds den dag na zijn huwelijk moest scheiden. De koning vu Beieren ie van zijn kort uitstapje nur Rbeims reeds weder huiswurts gekeerd. Volgens de Corretpoadence Ham had de «mystieke geest* van koning Ludwig dezen aangedreven om, op Sint Lodewyksdag, een bezoek te brengen un de kathe draal te Rbeims, die un deun patroon gewyd is. Z. M. was te vermoeid van de reis om do mis bij te wonen, mur nam toch de kathedrul en baar schatten in oogenschouw, gaf 600 fr. un de armen van het Kerspel en keerde huiswaarts. Fransche clericale bladen dissoben het praatje op, dat koning Ludwig van Beieren nur Reims is ge gaan, om dur incognito de zittingen van het congres der Katholieke Werkliedenvereenigingen by te wonen. De Gaiutta di Vmezia bevat een uitvoerig beticht uit Jeddo over do opening van het Japansche par lement, welke den 20sten Juni jt. aldur heeft plaats ghad. De zitting werd door den Mikado in persoon geopend, welke daarbij de volgende korte rede hield «Mjjne beer» van de provinciale vergadering I Ik verschijn beden in uw midden, om u een bewy’s te geven van mijne belangstelling in het werk, tot welks Wij kennen niet nalaten den undeelhoadrre aan te bevel» Jen slager hun zadel y ken steen te geven, ten einde hem in staat te steUen zijn goede bedoeling» te volbreng» en de beoogde resultaten, die direct en indirect reeds waren verkregen, niet te do» verlor» gun. Zaterdag jl. werd in bet lokul «Noten Vermaak* alhier, de Zomervergadering gehouden der Onderwyzera- vereeuiging ia het 7e district van Zuid-Holland. De zeer talryke vergadering werd geleid door den school opziener den heer J. Broedelet en o. a. bygewooud door eenige guten uit Rotterdam en eldars. Onder de pnnteu van bespreking behoord»: lo. de schoolspurbanken, iogeleid door den hoer J. Kiewiet de Jonge, van Oudewater; welke beer ook bel 2e onderwerp inleidde: komt de ontwikkeling van de verstthdelijke vermogens der kinderen in art. 23 tot hur goed recht Aan de discussie hierover werd deelgenomen door d» schoolopziener en de heer» Verboom, V» Buineo, Kluitman, Kramers, Dra Boer ra rader». Als uit vloeisel dezer discussie zal op de eerstkomende ver gadering behandeld worden de vraag: welk is het onderscheid tusscb» maatschappelijke en christelijke deugden. Nog werd door onderscheidene sprekers het woord gevoerd orer de zorg voor de schoolrei- oigtng en unverwante zakenover de bibliotheek der vereeniging, enz. terwyl ten slotte de beer Laudsma van Botterdam, mededeelingen deed ra inlichtingen gaf omtrent den staat van het provinciaal weduw- fonds voor onderwijzers in Zuid-Holland. Na afloop der vergadering vereen igden zich al de leden uu den baarheid, en mend. ‘gen, alsook snigingen, :s. 1 laai-M voltooiing gij geroepen zy'L Ik hoop, dat ieder van ulieden zijn» plicht by de behandeling^ der aange legenheden van de onderscheiden gewesten beseffen ul. Eene groots moeielijkbeid is voor u durin ge legen, dat era ieder slechts de belaag» der provincie, welke hij vertegenwoordigt, te vcidedigen beeft. Ver beet echter in bet vuur der discossie het welzyn van het geheels vaderland niet ait bet oog. Woest eens gezind en tracht u heboorlyk met elkander te ver staan, opdat de provinciën ra het vaderland nut van uwe beraadslagingen trekken mogen en men zeggen kan, dat de opening van deze vergadering een nieuw tydvak van welvaart voor Japan geopend heeft. Eer biedigt myne woorden.* Reeds dra volgenden dag begonnen de openbare beraadslagingen tan het partement, en wel over de inrichting der politie en ovarlden unleg van wegeu. Ook zy werden door deo Mikado bygewoond.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1