Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1875. N9 1731. BUITENLAND- liuilculandsch Overzicht- BINNENLAND. Vrydag 1 October. ENGELAND. GOÜDSCHE COURANT. Het blijft etil ia de politiek. De Engelscben vie ren Ie Dedington een waar vredefeest. Zij gedenken den SOsten verjaardag van den eersten spoorweg. Inderdaad ie het wel de moeite waard een gebeurte nis, die zooveel invloed op den gang der beschaving heeft uitgeoefend, met eere te gedenken. Mae Mahon en Thiera zijn beide te Parijs terug gekeerd. Men zegt dat de president zeer tevreden is over de genoten ontvangst en overtuigd is van de verstandige, tevreden gezindheid der bevolking, zoodot bij minder dan ooit gestemd is het oor te leenen aan Bonapartistisehe inblazingen. De minister van financiën Léon Bay heeft Ie Isle- Adnm oen rede gehouden, waarin werd geweren op de toeneming der indirecte belastingen met 70 mtllioen. Dit gunstig resultaat schreef hij toe aan de politiek van Mae Mahon, die de wetten weet te doen eer biedigen, de tucht handhaaft en de constitutie be vestigt. De Duitsche Reicheanzeiger behelst een Keizerlijke verordening, waarbij het Ryksmuntstolsel van I Janu ari 1878 af voor het ganache gebied des llyks in werking wordt gesteld. De Beierrche Landdng is door prins Lnitpold in naam des Konings geopend. Dadelijk 'heelt de ultramontaansche meerderheid zich doen gelden. Het geheele bureel ie uit mannen van die kleur samen gesteld de ultramontanen kregen 79 stemmen tegen 76, die op de liberale candidaten werden uitgebraebt. De aanneming van bet vredelievend adres in de Servische Kamer heeft niet den kalmeerenden invloed uitgeoefend, die men er van hoopte. De woelingen van de oorlogsparty en vooral de samentrekking van Tnrkscbe troepen op do grenzen, hebben groots op gewondenheid veroorzaakt. Het leger wordt marschvaardig gemaakt, minister raad gebonden geruchten worden verspreid, als zou het Vorstendom zyn diplomatieken agent te Konsteu tinopel teruggeroepen hebben en een oorlogsverklaring gereed liggen. Al ia de toestand niet geheel zonder gevaar, men behoeft niet op eens 't ergste te duchten. De groots Mogendheden staan op wacht en zullen het uiterste aanwenden om een botsing te voorkomen Het Jourtal de Si. Peterehovrg constateert, dat de behoefte aan hervormingen thans ook door Turkye wordt erkends daarom ook moeten de vreemde Ka binetten zich van zichtbare diplomatieke pressie ont houden en vertrouwen in de bedoelingen van den Sultan aan den dag leggen. De diplomatieke be moeiingen *0 t n zich bepalen tot medewerking om den opstand te doen bedaren en tot het gemeenschap, pelijk zoeken naar middelen, waardoor geschikte ia- stellingen kunnen warden in het laven geroepen. De innige overtuiging, dat het beste middel tot hervorming en verbetering van een volk onderwys is en opvoeding van bet jonge geslacht, heeft ten laatste ook in Engeland overwonnen en duizenden met geest drift bezield. De staatslieden en philantropen van Engeland zijn opgeschrikt uit hun onverschilligheid betreffende onderwys door de groote uitbreiding aan het stemrecht gegeven. In Nederland achten de ge matigde lieden het beter eerst het onderwys te ver. beteren en het volk te ontwikkelen, eer men iederen man het stemrecht geeft, doch in Engeland is door de conservatieven, om den liberalen een vlieg af te vangen, plotseling aan honderdduizenden lieden van zeer weinig ontwikkeling on beschaving het stemrecht geschonken. Bij de eerste invulling dor stembiljetten bleek hoe ontzettend groot tet aantal was der ,*rye en onafhankelijke* kiezers, die niet eens den naam van den door hen verkozen c.ndidaat konden schrij ven. Lezen en schryren, die eenvoudigste aller hulp» middelen tot de verkryging van kennis, waren uu- bekend aan de groote meerderheid der lagere standen in Engelandde onwetendheid der plattelands bevolking en die der fabriekstede en myndialrioten maakte haar tot blinde werktuigen in de handen Zij wilden den wethouder van der Tnelen, bijge naamd „de koning der Geuzen,u doen vallen en leg den hem ten laste, dat hij een rol had gespeeld in de demonstratie van 1873 tegen het ministerie d’Anethan. Zelfs beweerde men dat hij geroepen bad Weg met den kaartenkoning Leve de republieken wat nog al meer. Geen bestrijding of tegenspraak hiertegen baatte iets. Hce meer de meest geachte mannen vol van diepe verontwaardiging tegen dergelijke schandelijke aantijgingen protesteerden, des te meer wierpen de clericale bladen rn vooral l'Eacaul zich op hun prooi en hielden met een stalen voorhoofd hun lasterlijke beschuldigingen vol. Zij gingen zoover, dat zij eindelyk aanleiding heb ben gegeven tot eene uitbarsting. Alle eerlyke lieden waren zoozeer verontwaardigd, dat de heer van der Thelen dezer dagen het voorwerp is geweest van een zoo groitsche ovatie, dat men wel kan zeggen dat zijne tegenstanders hem zooveel goed hebben gedaan als zij hem kwaad hebben wil’en berokkenen. Een adres, door verscheidene duizenden van de voornaamste ingezetenen der stad omlerteekend, werd hem a in geboden door een deputatie, die op wegnaar de woning van den wethouder door bijna de geheele bevolking van Antwerpen werd gevolgd. Ziedaar eene gebeurtenis van groote beteekenis met het oog op de aanstaande verkiezingen voor den gemeenteraad. Op andere plaatsen spreekt men nog niet over de verkiezingen, terwijl men te Brussel te midden van de September «feesten zit. De 45e verjaardag van de obafhankelykheid van het land is op de gewone "*“J‘^er niets bijzonders valt méde te deden. Het vermakelijkste is nog de groote drukte die in de stad heerscht tengevolge van het GOUDA, 30 September 1875. Niet zonder eenige verwondering hebben wij kennis genomen van het rapport van B. en W. op het adres van de heeren A. A. G. van Iter- son o. s. betreffende de reorganisatie der open bare school voor jongejuffrouwen (Versl. N°. 4, Ingez. st. 7°). Het afwijzend advies zelf ver baast ons geenszins; de groote voorzichtigheid van het college van B. en W. op het stuk der financiën is te welbekend. Maar de motieven, waarop het steunt, hebben ons verrast. Voor eerst Is ons onderwjjs werkelijk goed te noemen, en is er op dat gebied te Gouda niets anders te doen dah hoe langer zoo meer de volmaaktheid nabij ie komen. Ons komt dergelijke meenmg, vooral met het oog op het meisjes-onderwijs, tamelyk naief voor. Ten andereHeeft het niet iets van spelen met cijfers, als men alle mogelijke uitgaven Voor onderwijs bij elkander zoekt om te komen tot 46037.66s en daarby onvermeld laat dat er ook schoolgeld op de in komsten voorkomt, zoodat de werkelijke kosten, van lager, midd. en hooger onderwys geraamd zyn op even 36000 Ten derdeZyn B. en W. niet (onwillekeurig zeker) eenigszins aan het overdrijven, als zij de kosten van een h. burger school voor meisjes begroeten op 10,000? Ons komt het voor, dat een rjjkssnbsidie wel ral te verkrijgen zyn en dan komen nog de school gelden in mindering. Wij hebben de koeten hooren begrooten op ƒ7500 (Zie ons vorig num mer). Daaronder was ook reeds de rente be grepen van 10,000, welke geacht worden noodig te zyn voor verbouwing van de school op de Turfmarkt. Indien het al noodig mocht zyn Voor meisjes eene school te hebben voor m. n. lager onderwys, naast eene hoogere burger school, is er niet aan de school van den heer Kramers eene mouw te passen, zooals men be zig is te zetten lian die Vah den heer Huber Dan kohrt het gebouw op de Turfmarkt 'vrij en de kosten van inrichting zullen zoo gróót van geestelijken of democratische volksmenners en schrik sloeg om het hart der oouservatieven die den radicalen maatregel hadden doorgedreven. Tot hnn eer dient gezegd dat zij geen oogenblik er aan dach ten den gevaarlijken maatregel te nemen, otg het verleende recht weder ia te krimpen, doch manmoe dig zette ieder burger, die inzicht en kennis beaat, zich aan het werk can het gevaar te bezweren, door bet onderwijs te verbeteren. Dat de liberalen dit doen is nataurlyk genoeg, doch dat de conservatieven zich zoo krachtig bij hen aan sloten, is eerbiedwaardig. Zjj Moeten toch beginnen met schuld te erkennen, en te verklaren dat de toe stand van het lager onderwys ia Engeland, een nati onale schande was. Veel, zeer veel is er in enkele jaren geschied, en «enig Nederlander, die enkele jarerr geleden in Engeland vertoevende, zich zal ver wonderd hebben over de onverschilligheid zijner En- geische vrienden, aangaande het lager onderwys, m iet wanneer hij in de laatste twee jaren Engeland opnieuw bezocht beeft, zich verbaasd hebben over de veran dering in enkele jaren geschied. De'Anasterdamsehe kiezersvereemging .Burgerplicht,* die zich steeds zoo verdienstelijk heeft gemaakt door haar ongeveinsde geestdrift voor onderwijs en die zelfs zoover is gegaan in haar y veren, dat bij bare eaodida- ten liefde voor onderwys, evenals de chariteit, vele te- kortkomingen en gebreken kan bedekken, beeft thans in Engeland vele navolgers. Onderwys vóór alles en boven alles is de kreet van liberalen en conservatieven, en deiaatsten, door vrees voor de gevolgen van het ongeveer algemeen stemrecht wijze gevierd, zoodaft gedreven, zyn niet de koelste der béiden. I f Ben merkwaardig bewijs hiervan kan men vinden oruare uie iu ue a,au uecrwaa icugevmgc v in de redevoering, door den oonaervatieven minister groot aantal vreemdelingen dat haar bezoekt, van binnenlandsehe zake., den bmv Craw, een paar dagen geleden gehouden. Hij zeide tot de kiezers, die hem naar bet parle ment hadden afgevaardigd, dat alle belastingschuldigen van Engeland verstandig zouden bandelen, indien ze, als iets dat vanzelf sprak, wilden begrijpen, dat ze jaarlyks meer en meer te betalen zullen hebben voor het onderwijs. Beter onderwijzers worden tel. kent onontbeerlijk geacht, en goede onderwijzers moeten goed betaald worden. Met groote warmte wendde de Minister zich ver volgens tot de werklieden ouder zijne kiezers, en deed een bi roep op hun liefde voor hun kinderen, om zich de extra inkomsten te ontzeggen, die zij zouden kun nen verkrijgen door den arbeid.hunner kinderen ge durende de jaren, dat zij de school behooren te bezoeken. Geen vorm van onzelfzuchtigheid eu eilel moedigheid is zoo ryk aan zegeningen als deze. Vele ouden besparen wat zjj kunnen om hnn kinderen ie s na te laten, doch geld in de spaarbank draagt nooit zulke goede en blijvende vruchten als onderwys in de jonge jaren genoten. De Minister voorspelde, dat het weldra onvermyde lijk zal blijken schoolplicht of minstens leerplicht in te voeren, en hij eindigde zyn speech met woorden, die het motto behoorden te zjjn van elk liberaal mi nisterie en daarom in den mon I vaa een conaer-atief minister bijzonder treffan „In d<ze eeuw van voor uitgang is hetgeen voldoende is voor van daag feite- lijk en practiacb onvoldoende voor morgen.* Te Antwerpen hebben zich de eerste verschijnselen vertoond van den verkiezingsstrijd voorde verkiezingen die in dit jaar in het geheele land moeten plaats hebben om de4 gemeenteraden voor de helft te vernieuw n Zooals men weet heeft Antwerpen een liberalen, Ju >6 I» geavanceerden gemeenteraad, terwijl de AutwerpBche leden van de beide kamers van het parlement cle.i- calen zijn. Men kan dus wel begrypen, dnt de ólerioalen lol iederen prijs de besla inde liberale stedelijke admini stratie naar hun tin willen veranderen. En daar het stedelijk' bestuur door zijn verstandige werkzaamheid zeer groote diensten heeft bewezen aan den handel en de scheepvaart van Antwerpen door een reeks van hervormingen, vooral ten aanzieh van het brheer over de haven, kunnen de u tramontaansdbe bladen over geen ander wapen beschikken dan o»er dat van den laster.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1