Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken BUITENLAND. WVfiEN, IEE, Konen, urneerd.) Builenlaiidsch Overzicht- Woensdag 10 November. ifrenten. ida. enüberS ®s er- I lepsie uxi- I >n, dem B nschen 9 {dieses 9 en mit- I iLLElll £1 Ier het Alge- IOOL- iDEH- omen, Con- ST. n, X 12. De inaending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I GOUDSCHE COURANT den opetand artikel, het 9 orden LZ. n sdgele- vau vijf led. on», ja, voor de Wet De uitgave dez^r Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. Be prijs per driemaanden is f 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. i beschei- toritaten 9 icidender I erreicht I lufforde- I 9s einer 3 gzu un- I te dieser nassiges eine der enthalt, sich bei lufallen, ng ent- Schwa- gastri- i, bisher haben ierzten in Spe- 9 werden I VAN Bzd. Ourtrcnt de eerste handelingen van de Fransche kamer in de nieuwe zitting hebben wij nog iets mede te deelen. De samenstelling van het bureau der kamer heeft zonder bijzondere omstandigheden plaats gehad. De heer d’ Audiffret Pasquier is met 396 van de 516 uiteengebrachte stemmen herkozen, terwijl ook de vice-presidenten Duclerc, Martel, de Kerdrel en Ri card in hunne function zijn gehandhaafd. Alleen de candidatuur van laatstgenoemde heeft, ernstige bestrij ding ondervonden, daar de rechterzijde een Bonapar- tist, den heer den Talhouet in zyn plaats wilde stel len laatstgenoemde verkreeg 244 en de heer Ricard 286 stemmen, wel een bewijs dat de Bonapartisten nog op meer steun in de vertegenwoordiging kunnen rekenen dan men non vermoeden. In de afdeelingen zyn 8 voorzitters gekozen, die tot de verschillende groepen der linkerzijde behooren tegen 7 van de rechterzijde. De kans voor het ncrtUiit de li»fe (departements- steimning) schijnt geheel verkeken te zijn. Allerlei geruchten zijn omtrent de verschillende hoofdpersonen en partijen in omloop. Spoedig zal blijken hoe de gezindheid der vertegenwoordiging iszooveel schijnt zeker, dat de regeering ten slotte haar wil zal door drijven. Engelsche weerprofeten voorspellen een strengen winter. Voor niemand zou dit grooter bezoeking zijn dan voor hun vaderland. De ijzerindustrie toch is in kwijnenden toestand, zoodat de helft der ijzer mijnen niet bewerkt worden. Vandaal* minder kolen verbruik en waarschijnlijke vermindering van het loon der mijnwerkers met 20 pCt. Men wacht dah broods- gebrrk van duizenden gedurende het barre winterszeioen. De Kngelsche houders van Turksche fondsen, in *t bijzonder der leeningen van 1854, 1858 en 1871, hebben aan den Minister van Buiteidandsche Zaken, Lord Derby, hun nood geklaagd en diens hulp in- geroepen om Turkije tot zijn plicht te brengen. Zij ontvingen ten antwoord, wat, behalve deze beklagens- waardige ongelukkigen zelf, iedereen wel weet, dat Engeland niet op officiëele wijs voor de belangen zijner bedrogen burgers in de bres zou springen. I)c opperpresident van Elzas-Ixitharingen is te Berlijnmen brengt dit in verband met. veranderin gen in het centraal bestuur van het Rijkstand; som migen spreken zelfs van de benoeming van een Minister voor het Rijksland. De Bank- und Iland.-Zeitung deelt mede, dat zoo wel bij den Bondsraad als bij den Rijksdag de in vloedrijkste leden het regeeringsontwerp tot verhooging der belasting op de bieren met kracht ondersteunen. Een deputatie, benoemd uit den boezem eener ver- eeniging Van Duitsche brouwers, heeft hare opwachting gemaakt bij een aantal leden van den Bondsraad en van den Rijksdag; dit geschiedde met het doel om aan te toonen, dat het bier, de zoo hoog noodige volksdrank, de verhooging van belasting niet kan dragen. Aan de leden dier commissie is te kennen gegeven, dat de qumstie door de groote meerderheid van den Bondsraad en door de invloedrijkste leden van den Rijksdag, in een geheel ander licht wordt beschouwd. Wordt de voordracht aangenomen, dan zal de prys van het bier per liter met een FRANKRIJK. Er loopen, wat de binnenlandsche politiek betreft, in Frankrijk geruchten rond, volgens welke de in- i wendige vrede ernstig wordt bedreigd. Men zegt niets meer of minder dan dat Mac Mahon, indien het «scrutin de liste" wordt aangenomen en Buffet daardoor tot aftreden gedwongen, pen plebisciet zal uitschrij ven, nog voor de algemeene verkiezingen, en aan de natie de vraag voorleggen, of zij hem al dan niet aan het hoofd van zaken wenscht te behouden. De Time» wijst in een hoofdartikel op het onverantwoordelijke van dezen stap. Mac Mahon heeft geen recht dien stap te doen, die hem tot een aanhanger zou maken van het verfoeielijke systeem van den derden Napoleon, en die de natie in den afgrond van het militarisme storten zou. Mogelijk dat deze geruchten alleen door vrienden van Buffet worden uitgestrooid om der linkerzijde vrees aan te jagenmaar zij zijn van zóó verontrustenden aard, dat Mac Mahon ze wel behoorde tegen te spreken. De Figaro heeft dezer dagen in een artikel, het politieke schaakbord getiteld, den stand der partijen breedvoerig uiteengezet. We zullen onzen lezers een blik gunnen in den verwarden toestand, door een enkel punt mede te deelen. Er zijn in de Kamer drie scherp onderscheiden partyende royalisten, de republikeinen en de Bonapartisten. Elke dezer is in fraction gesplitst. De royalisten kan men onderschei dden in: zuivere legitimisten, onverzoenlijke royalisten gematigde legitimistische royalisten en constitutie-, neele royalisten. De Bonapartisten zijn verdeeld in geduldige en ongeduldige Bonapartisten. De repu blikeinen zijn verdeeld in republikeinen die enkel door een samenloop van omstandigheden dit geworden zijn, in radicale republikeinen en onverzoenlijke re publikeinen. Al deze klassen hebben tien verschil lende „réunions" in het leven geroepen, te weten 1°. «de reunion Colbert," 2°. de «Chevaux légers," 3°. de Reunion des Réservoirs," 4°. het ygchter centrum, 5y. de groep de Clercq, 6°. het beroep op penning het volk, 7°. het linker-centrum, 8°. de republikein- sche linkerzijde, 9°. de //Union républicaine," 10°. de onverzoenlijken. Men heeft bovendien nog de groep Léonce-Lavergne en de Reunion-Pradier Elk de zer clubjes heeft zijn president, twee of drie vice- presidenten en een quaestor. De Figaro rekent uit, dat 358 afgevaardigden voor het //scrutin d’arrondissement" zullen stemmen, 292 voor het scrutin de liste," terwijl 57 nog zwevende zijn. ENGELAND. Het Ministerie-Disraeli moet het werkseizoen be ginnen met een schuldbelijdenis. De circulaire omtrent voortvluchtige slaven, die een schuilplaats zoeken op w een Engelsch oorlogschip, is officieel ingetrokken, e plannen tot vermeerdering I Nieuwe instructies zijn van wege de admiraliteit Mississippi zegevierden de aan de scheepsbevelhebbers gegeven, en ofschoon het niet bekend is wat deze behelzen, is het te vermoe den, dat zij op practische wijs de dwalingen, die het Gouvernement begaan heeft, zullen verwerpen. Deze ongelukkige circulaire was mede het gevolg van de omstandigheid, dat het Kabinet aan ’t roer gekomen is, zonder een bepaald omschreven politiek programma. Zelfs ten opzichte van de hoofdvragen, zaken, die toetssteen van liberalisme of conservatisme behoorden te zijn, verschillen de meeningen der leden van ’t Kabinet. De heer Disraeli heeft geen be paalde staatkunde en geen programma uit te voeren. Zonder jeenige politieke inspiratie staat hij bloot voor allerlei soort van dwalingen en vergeet zelfs, dat de bescherming der slaven een wensch is, dien de gansche natie koestert. Een andere politieke zondaar is de oude Russell. Men herinnert zich, dat hy onder de Enge lachen de sympathie voor de verdrukte Turksche Rahja’s heeft willen doen ontwaken. Geheel zonder ge volg bleef zijn pogen. De edelmoedige natie, waartoe hij de eer heeft te behooren, bleef doof voor zijn roepstem, een andere geest schijnt het Engelsche volk te bezielen, als het met Turksche Rahja’s of met slaven te doen' heeft. Voot den laatsten wil het alles, voor de‘eersten niets. Doch het is te verklaren. De bestrijding der slavernij is eenmaal in Engeland een - soort van modedeugd geworden, waarin zelfs Rusland hel gaat nabootsen De Turksche Christenen te helpen bevrijden,, wat voor een philantroop even rationeel zou zijn, stuit, op groote bezwaren. De Engelsche Staat heeft er het grootste belang bij dat het toppunt van verwar ring, anders gezegd de Turksche Staat, in stand blijft. Het kan voor zijn handel en macht in het Oosten slechts verliezen bij de uiteenspatting van het Ottomanische Rijk. Vandaar dat niet een staats man in Engeland zich by hem heeft aangesloten, zelfs niet indirect. Wat echter de verbazing niet kan wekken is het feit, dat thans onder de arbeidersklassen een ver zoekschrift aan de Koningin ter teekening rondgaat om dén naam van den vroegeren premier ën Minis ter van Buitenlandsche Zaken van de lijst der leden van den Hoogen Raad te sch'rtfppen, aangewen hij openlyk tot het plegen van vijandelijkheden tegen een met Engeland bevriende natie heeft öpgewtkt Het is niet te denken, dat deze werklieden, al werd dit adres Werkelijk aan den voet van dm troon neërgelegd, hun doel zullen bereiken, of Ook dat de Engelsche werkman zoo thuis is in de Oos- tersche politiek, dat hij zelf de noodzakelykheid' Van zulk een demonstratie heeft ingerien. Alleen tó men’ verhoogd moeten worden, en dergelijke prijs vermeer dering zal, naar aller overtuiging, volstrekt geen invloed maken op het gebruik van dezen volksdrank. In Belgie zijn beide partijen bezig zich te Wapenen voor den strijd te Gent, waar op het laatst dezer maand een afgevaardigde moet worden gekozen voor den overleden De Baet. Als candidaat der liberalen zal waarschynlijk optreden de burgemeester van Gent, De Kerkhoven de Denterghem; voor de clericalen de advocaat Paul van Biervliet. Het einde van den opstand in Turkije is nog niet te voorzien. Nadere berichten omtrent den uitslag der verkie zingen in Amerika doen zien, dat de overwinning der republikeinsche party groot genoeg is, om den bodem in te slaan aan alle van het papierengeld. In 1 democraten bij de verkiezing van een thesaurier. In I Maryland hadden ze eveneens de meerderheid. In Pennsylvania echter, in Massachusets, Minnesota, Wis consin en Kansas behielden de republikeinen het veld, terwijl in New-York mitiHten* tl republikeinsche sena toren en 73 republikeinsche leden van de Assembly zijn verkozen. Hebben dus, gelijk zij beweren, hier de democraten de overhand behouden, dan is hunne meerderheid uiterst gering.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1