Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N9 1760. 1875. BUITENLAND- Zondag 14 November. «der. m, bo echte lijsonder te Kiezen ■‘•Wel. d,B de tandarts dr. J iwater Bultenlaiulsdi Overzicht. «#ta flacon reg 0. 321. I. Ven. ikkefttsrg. if.oalrut. d.n IXm- O f dl en .trekt Baken, ob undvlecek land, tand. len, iind. imeeu g«. en Uit- 3CHENK G. inent te nden, de en echte dtkur- <U kirr- ia een teekening Apo- rindt op eld lyn. laar wel a Bien Heen die eekeninf ten roer GOUDSCHE COURANT. De slaan, werk, after-dinner-speeches bewijzen, dat de gewoonte elkander in «k, winkelier srdam by F. peieijn k C* ij J. L. F. C. te U trecht f. van Wind, er by T. J, A. W olff. iet door het ewoonlijk zoo «n«"t ook het zachter Wordt. Ier MAAG. :ring. zij ERPTE in l>, ay iyn JVENIl. au dobbel. y naliaobe aan het rerhindert de loeae landen «n, terwyl alle nadeelige eene aange. oor een koit rortkomt. ENGELAND. Engelschen verstaan de kunst van toosten te En geen wonder, want het is hun dagelijksch Geen maaltijd van eenige beteekenis of de speeches bewijzen, dat de gewoonte om bloemrijken stijl toe te spreken nog niet is uitgestorven. De nieuwbenoemde Lord-Mayor van Londen heeft op het banket van den 9n een overvloe- digen stroom van loftuitingen op ,.het hoofd van den eersten Minister doen nederdalen en natuurlijk heeft de welsprekende premier het niet laten ontbreken aan een vriendelijk antwoord, waarmee de heer Cotton tevreden kon zijn. Doch het zou de moeite niet waard zijn dit mede te deelen, wanneer het bij der gelijke plichtplegingen gebleven was, die gewoonlyk aangenaam van klank, maar zeer ledig van inhoud zijn. De Engelschen, het is bekend, slaan politieke toosten, de hoogere staatkunde is hun niet te zwaar; nadat zij ’t degelykste diner de noodige eer hebben aangedaan, en Disraeli verslaat bij zoo’n gelegenheid duizend onderwerpen met één slag. In zijn ant woord op des Lord-Mayors toespraak gaf hij een overzicht van den toestand der Engelsche belangen schier in de geheele >ereld. China en Indic, ook Turkije kregen de beurt. De telegraaf meldde reeds den hoofdinhoud van zijn redevoering. Disraeli spreekt met den hoogsten lof van de po gingen der Mogendheden om, de Herzegowina en Bosnië tot rust te brengen. Hun geduld en wijze toegevendheid jegens Turkije deden aanvankelijk een spoedig eind van de troebelen verwachten. Ilisraeli zegt, dat de genoemde eigenschappen der Mogend heden niet bo°g genoeg gewaardeerd konden Worden, tegenspreekt. Den magistraat, den priester, den sol daat wenschte de heer Rive van de politiek buiten gesloten te zien. Toen de heer Rive deze stellingen in de verga dering der constitutioneele commissie ontwikkelde, had hy oen krachtige bestrijding van den kant van ■Jules Simon ondervonden. Thans trad ook in de vergadering Jules Simon tegen den heer Rive op. Op een zeer welsprekende wijze verdedigde de gewe zen minister van onderwijs zijn gevoelen, dat het leger verkiesbaar behoorde te fcyn. Het was zeer ge- vaarlyk aan een geheelen stand die bevoegdheid te ontnemen. Alleen wenschte hy dat officieren, zoolang zij als leden der Kamer optreden, met behoud van hunnen rang op nonactiviteit werden gesteld. Sloot men de officieren buiten, men zou zeer gewaardeerde specialiteiten missen en by het onderzoek van mili taire wetsontwerpen gedwongen zijn de toevlucht te nemen tot een commissie buiten het parlement geko zen. Bovendien, voor den Senaat konden officieren worden gekozenwaarom dan ook niet voor de Na- ing? Sloot men het leger buiten, I men schoot in eerjled voor het legér te kort. Daar om drong hy op verkiesbaarheid der militairen aan. De heer Fresneau stride toen voor: geen militair in actieven dienst kan tot lid Aer Nationale Verga dering worden verkozen. Deze bepaling geldt niet voor officieren van de tweede sectie van den gene- j ralen. staf noch voor de actiele reserve. Dit amendement had de goedkeuring der ministers van oorlog en marine ontvangen. De minister de 1 Cissey verdedigde het zelfs. Hij bedankte voor al het goede dat van de tucht en de vaderlandsliefde van het leger is gezegd. Maar juist omdat hij dit j gehandhaafd wenschte te zien, moeten er geen poli- i tieke discussion in den boezem van het leger be gonnen worden. Het leger kent maar één ding, zijn verplichting om de constitutie te verdedigen die de Kamer heeft vastgesteld. De minister wees op de practische bezwaren, dat officieren hun post verlaten om voor hun verkiezingen te gaan werken en dat, bij politiek verschil, hun wel eens door hun supe rieuren het verlof daartoe kon worden geweigerd. De minister was het dus met het voorstel van den heer Fresneau eens, maar wenschte dat de laatste zinsnede daarvan aldus zou worden uitgebreid: deze bepaling is ook niet toepasselijk op de officieren die een commando tegenover den vijand hebben gevoerd, of op de officieren van het territoriale leger. Met een zeer groote meerderheid werd dit amen dement aangenomen. 2, die ieder >*W«1 <ier ktawn r verdere ver- uiaren. p. oen, 75 per zaken en tegenover clericale personen, zeide in den loop van het debat, dat de Regeering niets had tegen de erkenning der bevoegdheid van den Rijksdag in het onderwijs, maar dat zij tevens van oordeel was, dat de behandeling van het véontel noch noodzake lijk, noch tijdig was, omdat die bepaling reeds in de wetten voorkwam en ook ten opzichte van Tyrol werd toegepast. De rechtscommissie van den Duitsehen bondsraad heeft rapport uitgebracht over het wetsontwerp be treffende wijziging en aanvulling van het strafwet boek van welken aard de wijzigingen zijn, die door de commissie worden voorgesteld, wordt niet gemeld, maar waarschijnlijk zijn zij betrekkelijk belangrijk, want de bondsgevolmachtigden hebben nadere instruc- tiën gevraagd van hun regeeringen. In de volgende week zal de bondsraad beslissen. De politie te Berlijn heeft de brochure, algemeen toegeschreven aan graaf Arnim, getiteld zz Pro Nihilo", in beslag genomen; de Post maakt bij het mededee- len van dit bericht de opmerking, dat Arnim, als ter beschikking gesteld diplomaat, nog altyd onder tionale Vergaderii het departement van buitenlandsche Zaken staat. Het Carlistische leger moet geheel in staat van ont binding verkeeren en als de berichten daaromtrent juist zijn is het onbegrijpelijk hoe don Carlos dent strijd nog kan volhouden. Uit Barcelona wordtnl. gemeld, dat te Pratz Llusiannes een troep van 543 Carlisten door de Alfonsisten is overvallen en met wapenen eh paarden krijgsgevangen gemaakt, terwyl de regeeringstroepen slechts drie man gewonden telden. Daarenboven waren Maandag 250 Carlisten, waaronder drie aanvoerders, hunne onderwerping komen aanbieden. Wanneer de Carlisten by honderden gevangen worden genomen of uvergaan en don Carlos doen zync generaals wordt verlaten of hij hen afzet, zal dé strijd toch spoedig eenX^de moeten nemen. FRANKRIJK. De tweede dag van het debat over de kieswet is niet onbelangrijk geweest. Dinsdag begon men met het door de commissie gewijzigde artikel 1 aan te nemen. Men weet, dat de minister Dufaure op die wyziging had aange drongen. De kiezerslijsten van 31 Maart 1875 blij ven tot 31 Maart 1876 in werking en daardoor kun nen de algemeene verkiezingen voor laatstgenoemden datum plaats vinden. Met 503 tegen 26 stemmen werd dit aangenomen. Deze uitslag is inderdaad zeer opmerkelijk. Wei nigen tijd geleden wilden zeer velen van geen ont binding der Kamer weten. Een vacantie van drie maanden, samensprekingen met kiezers en nadenken hebben deze verandering tot stand gebracht. De conservatieven hebben geleerd, dat het verschuiven en uitstellen van dien grooten oordeelsdag het aanzien hunner partij steeds verzwakte, en overtuigd van de ijdelheid hunner vroegere pogingen, marcheeren zij thans vastberaden naar de onvermijdelijke oplossing van dit reeds zoo lang hangende vraagstuk. Art. 2, 3, 4 en 6 werden successievelijk aange nomen. De behandeling van art. 5, dat in verband staat met het zzscrutinzz, werd tot later uitgesteld. Art. 7 gaf aanleiding tot een belangryk debat. De commissie stelde voor, dat hoofd-en andere officieren tot leden der Nationale Vergadering verkiesbaar zijn, behoudens enkele uitzonderingen en wettelijke bepa lingen. Hierop was door den heer Rive het zeer ingrijpend amendement voorgestdd, dat ieder soldaat in actieven dienst niet verkiesbaar zijn zal. Dat amendement werd nu door den voorsteller met veel talent verdedigd. Hij wees op de vele bezwaren, dat militairen onder de leden^ der Kamer geteld worden. Dit was een zeer teer punt, aangezien juist in de tegenwoordige Kamer zooveel militairen zit ting hebben genomen. De heer Rive toonde aan, dat dit door de gebeurtenissen van 70/71 was ver oorzaakt, toen de natie getracht had een blijk van hulde aan het leger te geven, en tevens door deze manyen af te vaardigen, het peil van het leger te verhoogen. Thans is die taak volbracht en dienen die officieren tot hun gewone ambtsplichten terug te keeren. In het belang der tucht moest worden voorkomen, dat een kapitein den minister van oorlog Het belangrijkste bericht uit het buitenland is dat omtrent den afloop der stemming in de Fransche Seamer over het zzscrutin de 4istew en het zzscrutin (Farrondissement" (groote of kleine kiesdistricten.)/ De republikeinen hebben den slag geheel verlo ren. Met 357 tegen 326 stemmen is beslist dat de arrondissements-stemming de voorkeur verdient en •een amendement in dien gee^t van den heer Lefèvre- Pontalis op de kieswet aangenomen. De regeering heeft dus het jHeit 'gewonnen. Zij heeft? verstandig gedaan met het spits door Dufaure te laten af by ten. Buffet heeft gezwegen en den minister van justitie het woord gelaten. Daaruit blijkt ten duidelijkste, dat althans op (fit punt de regeering homogeen was. In het kamp der republikeinen zal de verslagenheid groot zijn. Maar als we zien, dat onpartijdige en bekwame correspondenten van buitenlandsche bladen volmondig erkennen, dat de instelling van groote kiesdistricten een ramp voor het land geweest zou zijn en fle conservatieven bijna geheel uit de kamer zou verdreven hebben, dan kunnen wij nog niet met die klachten instemmen. Zal de republiek blijven bestaan, dan moeten de oude partijen zich niet aan de landszaken onttrekken en alleen de tegenwoordig heid van eene aterke conservatieve partij in de kamer kan «le republiek behoeden voor onbezonnen maatregelen ha- rer voorstanders, die anders zeer spot dig Praikrijk we der in de armen van het cesarisme voeren zouden. Na hun hart gelucht te hebben zal de linktrzyde wel hare maatregelen nemen om ook met deze wijze van stemmen haar voordeel te doen. De redevoering van den Engelschen Minister Disraeli, waarvan ons vorig nummer een telegrafisch resumé gaf, houdt de dagbladpers bezig, en de verzeke ring, dat de Ministers hun plicht zullen doen om Enge land» belangen te beschermen, genoot dien bijval, welken men van echte Britten verwachten mocht. Ernstige gebeurtenissen schijnen op handen te zijn in Engelsch-Indie en wel op het schiereiland Malakka. Een Engelschman, Birch genaamd, is door •de inlanders vermoord en natuurlijk hebben de au toriteiten dadelijk maatregelen genomen om de daders te straffen; er zyn troepen op afgezonden. De oorlog heeft terstond reeds een ernstig karakter aangenomen. Den 6n dezer noodzaakte de Engelsche ka pitein Tniles de troepen van den sultan van Perak de belegering van de Britsche residentie op te geven en greep den 7 en met oene «fdeeting van het 16e regiment Sy payers, een sterkte aan, die de Maleiers stroomopwajirts, bij de plaats waar de heer Birch went vermoord, hadden aangelegd om hen van daar te verdryven. Dit mislukte echter; kapitein Tunes zelf sneuveldede luitenants Elliot en Booth werden gewond. Hierop schijnt een aanval van de Ma leiers te zijn gevolgd, want de Engelschen zijn tot een afstand van 10 kilometers van Perak geretireerd. De rajah van Lilla heeft de inwoners van Laroot, fiilan- tegen de Engelschen te wapen geroe- Chineezen worden verdreven, omdat Men verwacht een en gare en Perdfr pen, en ook zij den Engelehen genegen zyn. godsdienstoorlog. Intusschen zyn uit Hongkong Calcutta •troepen met kanonnen ter versterking van de Engelschen naar Malakka gezonden. In de Dinsdag gehouden zitting van den Oosten- rykschen Ryksraad is het vroeger vermelde voorstel van Wildauerbehandeld, ïéaarbij het oppertoezicht •op het onderwijs uitsluitend wordt toegekend aan den staat of liever aan de centrale Regeering. Het voorstal was gericht tegen het bestuur in Tyrol, waar de ultramontanen het onderwijs trachten te over- heerschen, en tegen Galicië, waaraan vroeger onder Vou Beust provinciale autonomie op het stuk van onder wijs was toegekend. De zinsnede in het voorstel, betrekking hebbende op Galicië, werd echter door Wildauer ingetrokken, omdat de Regeering eenigen tijd geleden reeds het oppertoezicht op het onderwijs in Galicië weder aan zich getrokken had. Zoo werd het voorstel aangenomen. De Minister Stremayr, bekend door zijn groote voorzichtigheid in clericale

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1