Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 59, iond. fT.* lechte «pjjs- et inmaken eu, boonen, lupakjw DBS N9 1755. 1875. BUITENLAND. OS VrUdag 26 November. IAN. Biütenlandsch Overzicht. er Jr. ïINQ De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag' der uitgave. f GOUDSCHE COURANT worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommera VUF CENTEN. Vergadering De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. TE, laai 1 19. IG STIRUM, noodigen de a. den 25 de Ooithaven IE TAAL, VAKKEN, f. Gouda bjj te Oude- plaatsen ndspofling, Ivleeucli fa i der >ir een brief gezonden, en hem uitgenoo- Dinsdpg in een openbare bijeenkomst ant- wat zal hqt kei- IromG' Wat hebben ADVEBTENTIËN worden geplaaUt van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ENGELAND. Belangrijk is het op te merken hoe gelijktijdig de beschouwingen der organen, die dezelfde onderwer pen bespreken, in verschillende landen kunnen uit- eenloopen. Ten aanzien van de Turksche quaestie voeren de St. Peterburgsche organen, als het dagblad van St. Petersburg en de Golos de meest vredelie vende taal, alsof er geen sprake van eenigen strijd meer kon wezen. oeging van het hoofd, rorderen en van deze provincie heeft te danken, is te Madrid aangekomen. Omtrent den oorlog op Malaka wordt uit Singa pore getelegrafeerd, dat de Engelsche troepen het dorp hebben beschoten waarin de heer Birch is ver- vermoord. Zij hebben daar nog voorwerpen gevonden van hem afkomstig en wel in het huis van den Maharajah. Generaal Colbourne was met 300 man naar Perak vertrokken. D U I T 8 C H L A N D. De heer von Bismarck, die in de hoofdstad is teruggekeerd, heeft de jongste zitting van den Rijks dag bijgewoond en bij die gelegenheid het woord gevoerd over de nieuw voorgestelde belastingen op het bier en op de beurstransactiën. Hij bestrijdt de beweringen dergenen, die zich tegen de voordracht hebben verklaard en stemt in met het gevoelen des heeren Camphausen, den minister van financiën, dat de Rijksdag het recht heeft om in de behoeften der schatkist te voorzien, hetzij door het heffen van nieuwe belastingen of door verhooging der matricu- laire bijdragen. De kleinere staten des Rijks, zegt de spreker, mogen door het opvoeren dier bijdragen niet te zeer worden gedrukt. Naar zijne meening behooren voornamelijk de indirecte belastingen te strekken tot dekking der rijksuitgaven; de directe belastingen te verhoogen, maakt ze te drukkend en onrechtvaardig. «Het geldt hier het betreden van een nieuwen weg, ten tinde te geraken tot een doortastende hervorming van het belastingstelsel. Hy tlringt aan op de goedkeuring der ingediende ontwerpen. Er kan hier geen quaestie zijn van vragen in verband met wijzigingen van het kabiuet. Hij hoopt dat het huis in de eerste plaats het ont werp op verhooging der belasting van het bier ral aannemen, ten einde op die wijze in Noord-Duitech- land een gelijkmatige ontvangst te verkrijgen als in Zuid-Duitschland. wIk ben in een moeilijk parket M. H. (zei von Bismarck o. a. in zijne rede). Wanneer ik verklaar, dat mijn arbeid boven mijne krachten gaat en ik plaats wensch te maken voor een gezonder man, dan wordt mij dit, van meer dan eene zijde, als eene soort £van felonie toegerekend. Met name de dsg- De Londensche Observer echter zet uiteen wat Engeland zou moeten doen, ingeval de vijandelijk heden tusschen Turkije en de mogendheden in het noorden van Europa mochten uitbreken. De belan gen van Engeland verhinderen het om een passief toeschouwer te zijn. Ingeval een Oostenryksch of j Russische-Oostenrijksch ultimatum naar Turkije wordt gezonden en dit mocht vergezeld gaan van eene bezetting der Herzegowina door buitenlandsche mogendheden, zou Engeland onmiddellijk een vloot naar Coustautinopel moeten zenden. Tevens zou eene declaratie tot de mogendheden moeten worden gericht, waarin Engeland te kenneu gaf de neutrali teit te zullen in acht nemen, onder voorbehoud échter om tusschen beide te komen ter bescherming zoowel van zijne onderdanen als van zijn gezag als zeemogendheid. Ziedaar juist wat de Turksche quaestie zoo kritiek maakt. Bij alle vredezangen van de andere mogend heden blijft Engeland kalm over zijne belangen spre ken. Hoe langer hoe meer doet de loop van zaken in de Herzegowina vreezen, dat zonder een vreemde bezetting de rust en vrede niet volkomen zullen worden hersteld en omdat Turkije te zwak is alleen den opstand te onderdrukken èn omdat de insar- genton die bezetting verlangen als waarborg dat de Porte hare beloften zal nakomen. Maar zoodra tot bezetting door een van de noordelijke mogendheden wordt* besloten, laat John Buil de tanden zien en zendt een vloot naar Constantinopel. De Engelsche belangen in het Oosten kunnen ieder oogenblik de rust van geheel Europa in vuur en vlammen doen opgaan. FRANKRIJK. Belleville is, gelijk men weet, een hoogst radicaal Pa- rijsche kwartier? Dit neemt echter niet weg, dat ook het keizerrijk daar nog warme aanhangers telt. Enkele dagen geleden hebben cenige kiezers in deze wijk aan Paul Cassagnac, den Geruchten hoofdredacteur van de Pays, een brief gezonden, en digd om Ju- woord te geven op deze zérrijlc wesaa, indien het wij van het keizerryk te wathteu? Aangezien de Cassagnac zich steeds een vurig voorstander van het algemeen stemrecht had genoemd, verwachten de onderteekenaars van dit schrijven, dat hij aan hun uitnoodiging gehoor geven zou. Die verwachting is niet beschaamd. De Cassagnac heeft geantwoord: ik zal komen I Sommigen zijn, doordien Belleville een zeer radi caal kwartier is, eenigszins in de war gebracht en meenden dat de radicalen dezen Bonapartist hadden uitgenoodigd. De zaak is echter .eenvoudig deze: aanhangers van het keizerrijk hebben dezen letterkun digen zwaardvechter in de gelegenheid willen stellen, om een speech te houden te midden van dit bolwerk van het radicalisme. Toch kan deze bijeenkomst zeer pikant wezen. De Cassagnac heeft genoeg brutaliteit, passie, welspre kendheid, om een gehoor van niet zeer ontwikkelde lieden in vervoering te brengen. Afgezien van de heftigheid zijner polemiek, heeft hij talent genoeg om met eenige hoop op gevolg het waagstuk te kunnen ondernemen van een verbond tot stand- te brengen tusschen het Cesarisme en de democratie. Met dit doel heeft hij niet zelf de werklieden bij eengeroepen, daarom liet hij die oproeping van werk lieden uit gaan. Beter dan iemand is de Cassagnac voor deze zaak geschikt. Hij vertegenwoordigt het strijdhaftige keizerrijk en behoort noch tot de cleri cale partij onder de Bonapartisten, die zich om de Keizerin en Pinard scharen, noch tot de anti-clericale partij, die door Raoul Duval wordt aangevoerd. Rouher houdt zich evenzoo buiten den strijd tusschen beide fractiën. ludien het gerucht waar blijkt, dat de keizerlijke prins tegen den tijd der algemeene verkiezingen een manifest zal uitvaardigen, dan zal vooraf voor die kerkelijke quaestie een oplossing moeten gevonden zijn, wat niet zonder hartstoch telijke discussiën geschieden zal. De Fransche Nationale Vergadering heeft de eerste drie artikelen Maandag en Dinsdag aigehandeld. Een paar amendementen op art. 1 zijn verworpen, waarna dit artikel, gelijk ook de b^ide volgende, onveranderd is aangenomen. Bij art. 2 lokte Jules Simon een nog al heftige discussie uit over de officieele candi datures Men zegt, dat onmiddellijk na de aanneming van de kieswet door de Regeertng een wetsontwerp zal worden ingediend, waarbij de Senaatsverkiezingen worden bepaald in Dec. en Jan. en die voor de Kamer van Afgevaardigden in Fébruari. In dat geval zou de Nationale uiterlijk met Kerstmis voorgoed naar huis g>an. De verwachting van de Duitsehe bladen, dat Bis marck vooreerst geen werkzaam aandeel zou nemen Ban de handelingen van den Rijksdag, is reeds da- delijk gelogenstraft; de Rijkskanselier verscheen in de zitting en voerde het woord bij de algemeene be raadslagingen over de begrooting, en meer bepaald over de nieuwe belastingontwerpep; met zijne gewone rondheid maakte de Rijkskanselier de opmerking.dat hier geen sprake was van verkorting der rechten van den Rijksdag, van Kabinètskwesties of meer zulke phrasen, maar eenvoudig, of de uitgaven moesten worden gedekt door verhooging van de bijdragen der Staten of door ni<uw>* belastingen; volgens zijn gevoelen konden de bijdragen niet worden verhoogd, omdat de kleine Staten daardoor te veel werden ge drukt indirecte belastingen moesten de middelen verschaffen voor de rijksuitgaven, daar de directe be lastingen te drukkend zijn; de beide nieliwe ontwerpen waren tevens een middel tot belastinghervorming, en beiden werden aanbevolen, maar allereerst de bier- belasting, waardoor deze in Noord- en Zuid-Duitsch land meer gelijkmatig zou drukken. Verder bracht Bismarck het verlangen naar een Rijksministerie, in den laatsten tijd weder levendiger geuit, ter sprake en verklaarde het verband tusschen de belasting- ontwerpen en de oprichting van Rijks ministeries niet in te zien. Dc beide belasting-ontwerpen werden ten slotte verzonden naar de begrotingscommissie. Het wetsontwerp tot aanvulling van het Duitsehe strafwetboek is nog altijd niet in den Rijksdag in gediend; men zegt dat er eerst met Bismarck over moet gesproken worden en het mogelijk is, dat het ontwerp opnieuw wordt onderzocht. Men hoopt dat de hoofdstukken der begrooting, die niet naar de com missie zijn verzonden, nog deze week kunnen worden afgehandeld en de Rijksdag dan’ eenige dagen kan rusten om de begrotingscommissie vollen tyd te geven. Bij de Dinsdag te Gent gehouden stemming voor de benoeming van een lid der Kamer van afgevaardigden, in plaats van het overleden lid De Baets (clericaal), is de heer de Kerckhove, burgemeester van Gent (liberaal) met. 200 stemmefi meerderheid gekozen. De ex-hertog van Modena is overleden, de gewone geldschieter van Don Carlos, die daardoor een gro ten steun verliest. Volgens bericht uit Madrid is in Catalonië een algemeene amnestie afgekondigd, zoodat ook de Car- listen uit hun schuilhoek kunnen komen. Generaal Martinez Campos, aan wien men de bevrediging

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1