Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N 1762. 1875. BINNENLAND. BUITENLAND- Bultenludsch Overzicht. Zondag 12 December. Kennisgeving. GOUDSCHE COURANT GOUDA, 11 December 1875. Met genoegen vernemen wij, dat de heer J. N. X Scheltema alhier, het voornemen heeft om het 3e deel van het zoo bekende werk van de Lange van Wijn- gaerden, dat zich thans in manuscript in het archief dezer gemeente bevindt, in druk uit te geven. Zooals onze lezers in het raadsverslag zullen zien, heeft onze gemeenteraad genoemden neer daartoe gemachtigd. Woensdag De BURGEMEESTER run Gouda, brengt bij dexe ter kenui» van de belanghebbenden, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen en». te Rotterdam, op den 23en November 1875 rijn executoir verklaardeen voljaars- en een tweede kwartaal» kohier van de belasting op het personeel, dienst 187S/7®. Dat voormelde kohieren ter invordering lijn gesteld in handen van den heer ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, lijnen aansUg op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 9n December 1875. Do Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN UZENDOORN. De stemming voor de 7 5 leden van den nieuwen Fiaiwcheu Senaat heeft weinig resultaat opgeleverd. Donderdag hebben slechts twee heeren de vereuahte meerderheid verkregen, de tegenwoordige voorzitter der kamer, Andiffret Paaouier en Martel (Pas-de- Calais). Voor de overige plaatsen had de lijst der linkerzijde eenige stemmen meer dan die der rechter zijde. Gemiddelde verhouding: 324 tot 317 stemmen. Volstrekte meerderheid 344. De vergadering te Versailles weet niet wat zij wil met betrekking tot de hervorming van het rechtswezen in Egypte. Terwyl reeds alle mogend heden den nieuwen toestand hebben goedgekeurd, aarzelt zij nog haar adhesie aan het verdrag met deu Khedive te geven. De urgentie, die de minister vroeg, werd verwor pen, maar evenzeer het voorstel der commissie, dat strekte om de behandeling te verdagen. Nu komt het ontwerp volgens reglement in 2e lezing. Mis schien dat dan het oordeel der leden gevestigd is. De Monitor Un wettel deelt mede, dat in den Ministerraad besloten is de drukperswet in te trekken met uitzondering van het eerste en laatste artikel, handelende over de aanvallen op de constitutie en over de opheffing van den staat van beleg. Nadere berichten doen zien, dat de protectionisten in den Duitschen ryksdag hun uiterste best gedaan hebben om de bescherming der ijzerindustrie te be houden, maar zij werden volkomen geslagen. In de Donderdag gehouden zitting van den rijks dag werd met een kleine meerderheid het voorstel verworpen om met wijziging van art. 31 der Grondwet get gevangennemen van afgevaardigden tijdens de zitting van den Rijksdag ongeoorloofd te verklaren. Dinsdag is in de Deensche Kamer de beraadslaging geopend over de begrooting. Namens de linkerzijde of oppositie werd hel woord gevoerd door Boysen, die verklaarde, dat het Ministerie wel niet kon ver wachten ondersteuning te zullen vinden bij de meer derheid en men derhalve zoo spoedig mogelijk het besluit wensohte te vernemen tot ontbinding der Kamer. By een feest te Petersburg heeft de keizer van Rusland nog eens met nadruk op het Drie-keizers- verbond gedronken. Geen tand ter wereld verkeert misschien in treu riger toestand dan Griekenland. Br heerscht een zoo volkomen anarchie, een zoo volstrekt gemis aan politikken eruit en eerlijkheid, dat bijna geeu andere mogelijkheid om tot beteren toestand te geraken bestaat dau een krachtige eenhoofdige regeering, ge steund door een flinke militaire macht. Het eene ministerie veroorlooft zich al ongepaster handelingen dan het audere. Zij die het vorige kabinet Bulgaria in staat van beschuldiging hebben gesteld en de onder zijn bestuur tot stand gekomen wetten laakten, worden thans op hun beurt beschul digd. De ministers staan aan de scherpste verwy- tingen bloot en het mooiste is, dat het publiek op de tribunes ongestoord daaraan mededoet. Alles wat in de laatste drie maanden is geschied, komt neder op het beschuldigen en veroordeelen van vorige ministeries. Waarschijnlijk zal weldra een nieuwe kamerontbinding volgen, een ander ministerie in het leven geroepen worden, maar zij tullen geen van beide beter zijn dan hare voorgangsters. Zy die het wel meeuen gkleur met hun land, zijn machteloos en kunnen niet anders doen dan treuren over de diepe tempering van het eenmaal zoo machtige en roemrijke Hellas. De Nationale Raad van Zwitserland is op 6 dezer tot het houden eeuer gewone najaarszitting bijeengekomen. Wel zijn enkele nieuwe ledeu in de vergadering getreden, maar in zijn samenstelling is geen wyziging gebracht in dezen zin, dat de richting daarvan eenige verande ring heeft ondergaan. De liberale partij beschikt, gelijk vroeger, over een krachtige meerderheid. De openingsrede, uitgesproken door den heer Suter, uit Aargau, den president van jaran., bevatte geen opmer kelijke woorden, met uitzondering van dat gedeelte, waarin wordt gesproken van het vaste voornemen, om de nieuwe grondwet in liberalen geest verder te ontwikkelen. De benoeming van het bureau, namelijk des hee ren Prei, uit Bazelland, tot voorzitter, en van den heer Acpli, uit St.-Gallen, tot onder-vooraitter, is reeds per telegram medegedeeld. Op dienzelfden dag is tevens de,zitting van den Stendenraad geopend door den president van jaren, den heer Muua Droz. Dit feit is zonder eenige plechtigheid geschied; geen openingsrede is bij die gelegenheid uitgesproken. By de verkiezing van het bureau is de heer Muna Droz, uit Lachaudefouds, benoemd tot voorzitter en de heer Sulzer, uit Witt- terthur, tot vice-president. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den 8n December 1875 is executoir verklaardhet tweede kwartaal* kohier van het patentregt, dienst 1875/75. Dat voormeld kohier ter invordering is gesteld in handen van den heer ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zynen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingedieud. Gouda, den 9n December 1875. BsMMMMMBteS RMlOKIMMMd, VAN BERGEN IJZENDOORN. ENGELAND. Nooit gaat in Engeland de Decembermaand voorbij zonder dat enkele dier verschrikkelijke gasontploffin gen in steenkolenmijnen plaats hebben, welke aan honderden het leven kosten. Te Barnsley en Cardiff hebben Maandag tegelijkertijd twee ontploffingen ontzaglijke verwoestingen aangericht, waardoor te Barnsley 120 en te Cardiff 12 mijnwerkers het leven verloren. Het is steeds dezelfde geschiedenis. Bij een druk kende atmosfeer, als in December nevel en mist dikwyls vergezelt, schijnt het gas der mijnen door de ventilatiebuizen minder geinakkelykte ontsnappen; er heeft een ophooping van gas plantain sommige gedeelten der myn, en wanneer de mynwerkers daar komen, blijft de vonk zelden uit. Een der mynwerkers heeft zijn veiligheidslamp vergeten, en werkt met een nachtlicht; of wel een mynwerker waagt zyn leven en dat van al rijn makkers, door een pijp op te steken, of wel een schot wordt gevuurd, of een kleine kruitmyn ontstoken, zonder daf men deu toestand der atmosfeer heeft onderzocht. Boven den grond hoort men een dof rommelend geluid; vrou wen en kinderen snellen naar den mond der myn, waaruit ze een weinig rook zien dwarrelen, en dan verkeeren alle vrouwen en kinderen van het mynwer- kersdorp gedurende vele uren in de pynlykste onze kerheid of een enkele der drie of vierhonderd man, die des morgens omlaagdaalden, weder levend omhoog geheschen zal worden. Met den groots ten moed en de fierste doodsverachting bieden zich steeds ingenieurs, doctoren en mijnwer- Woensdag a. s. zal eene vergadering van de Debating- Club plaats hebben, waarin de heer A. D. Petter zal optreden, die de vraag: „Is het mogelijk dat een eeuwige vrede wordt verkregen zal inleiden, waartoe hij de volgende stellingen zal verdedigen: 1°. Arbitrage ter beslechting van internationale ge schillen, is voor onze dagen geen practisch middel ter voorkoming van oorlog. 2o. De oorlog moet en zal verdwijnen. 3o. Het verzachten van de oorlogsrampen, zooala het doel was der conferentie te Brussel, werkt ter verkrijging van een eeuwige vrede, eer voor-, dan nadeelig. Donderdagavond had in de zaal nKunstmin" een openbare uitvoering plaats van de leerlingen der Muziekschool van den heer Joh. W. Wensink. Deze werd bijgewoond door de ouders der leer lingen en een aantal andere belangstellenden. Het programma werd naar genoegen van het pu bliek uitgevoerd. Het spreekt van zelf dat een l>e- oordeeling der uitvoering van genoemde kinderen hier kers aan om ter redding omlaag te dalen, en zelden of nooit komt het voor, dat deze heldendaad niet aan enkelen het leven kost. Het eerste werk dezer helden, wier bewonderens- waardige moed iedereen moet treffen, die een oogen- blik nadenkt over de kansen, die zij loopen, is steeds om met extincteurs den brand te blusschen, die door de ontploffing veelal in enkele steenkoollagen is gesticht. Dan begint het pijnlijk en gevaarlyk werk van het zoeken der lijken, en graaft en klooft men met bijl en houweel om zoo mogelijk hen, die nog niet dood zijn, bijtijds te redden. In de lange mijngangen struikelt men nu en dan over eenig lichaamsdeel, een voet, of arm of hoofd, dat van het verminkte lichaam is afgescheurd door de ont ploffing; en dan vindt men de eerste lijken, die meestal, gelijk ook weder in deze gevallen, geheel onherkenbaar zyn. De arme vrouwen en minderen, die aan mond der mijnschacht wachten, moeten de hartverscheurende taak vervullen de overblijfselen, die omhoog worden gebracht, in oogenschouw te nemen, om te zien of ze aan kledingstukken of r van haar kunnen bespeuren, van wien het treurig overschot is dat daar voor hen ligt. De steenkool, die in deze koude dagen ons ver warmt, die out het gas levert, dat ons licht geeft, die de stoomkracht wekt, welke onze werktuigen, spoortreinen en stoombooten voortdryft, wordt ver kregen door het gevaarlijk werk der mannen, wier plotselinge dood ons nu weder komt ontzetten. De Timet hééft gelijk altijd opnieuw een hoofd artikel, om er op aan te dringen, dat men betere maatregelen neme tot bescherming der mynwerkers; doch wij vreezen dat al deze artikelen niets bateu zullen. Niet de regeering maar de mijnwerkers zel- ven moeten de zaak ter harte nemen. Zy honrftei soms maanden lang een werkstaking vol, om eenig meerder loon te verwerven, doch nooit begonnen zij een werkstaking, om, wanneer een myn verkeerd is ingericht, de eigenaars te dwingen de noodige maatregelen te nemen. Vertrouwdheid met het gevaar maakt hen roe keloos, en hieraan kan de regeering niet* doen. Ook nu weder werden in de zakken van velen der gedood e mynwerkers lucifers gevonden en tabakspijpen, en wanneer men er aan deukt, dat het letterlijk veel minder gevaarlyk is om op een vat kruit zittende te rooken, dan in een steenkoolmijn, moet men erkennen, dat lieden, roekeloos genoeg dit toch telkens te doen, door geen regeering te beschermen zijn.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1