Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. LEEN ithentieke arberini, »me wer- •e vinding ida alleen 1875. N° 1765. BUITENLAND- Zondag 19 December. er lezea du da i dr. ie ieder leggen sten en re ver- Itultenlandsch Overzicht. Nationale Militie. [JK, a Voorts strekt tot informatie van de Belanghebbenden EERSTE KENNISGEVING Voor Ingezeten wordt gehouden Art. 16. De inschrijving geschiedt: Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven en kwart tos- zoon flacon die aangifte olff. I «trekt in, om rleetch de ook ding van send irim roer nkeli.r b|j F. IC»., F. C. Jtrocbt Wind- Oos- ge- erate aees- ata- dene i pe len. 12 GOUDSCHE COURANT. die van wijl mde ring or het ijk zoo lok het wordt. i tand- I tand. ert de tanden terwyl ■deelige •enge, u kort at. e die woonachtig zijn in de wijken A, B, C, D, E, F, G, H en I op Vrijdag den 21n Januarij 1876 en die, wonende in de wijken K, L, M, N, O, P, Q, B, S en T op Zaturdag den 22 Januarij 1876. dat het register van inschrijving op den 3laten Januarij, des namiddags ten 4 ure voorloopig wordt gesloten ert zij, die alsdan verzuimd hebben de voor geschreven aangifte te doen, ingevolge art. 183 der Wet vervallen in een boete vau/25,tot/100, dat ieder, die voor de Militie moet worden inge schreven, zich behoort te voorzien van een extract uit het geboorteregister, hetwelk bij de aangifte moet worden medegebracht. dat dit extract aan hen, die binnen de gemeente zijn geboren, op hunne aanvrage, op het Bureau van den burgerlijken stand gratis zal worden uitgereikt, terwijl zij, die elders geboren «qn, zich ter Gemeente secretarie kunnen aanmelden, ten einde genoemd extract van het Gemeentebestuur Runner geboorteplaats te doen aanvragen, en dat een ieder gehouden is te zorgen dat hij bij de inschrijving Wijk en Nummer zijner woonplaats juist kan opgeven.' Gouda, den 15n December 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droogleever Fortüun. van Bergen LJzen doorn. K E NNI SQ3VING. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belas tingen enz. te Rotterdam, op den 14n December 1875 is executoir verklaardeen voljaars Kohier, N° 5, van de belasting op het personeel, dienst 1875/76. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 17n December 1875. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. ‘Jules Sinion en de beroemde scheikundige Dumas zijn tot leden der Fransche academie benoemd. Eerst genoemde werd op denzelfden dag (Donderdag) ook tot lid van den Senaat verkozen. Woensdag is een gelukkige dag geweest voor de Fransche senaatskeuzen. Er zijn 18 nieuwe namen uit de stembus gekomen, alle afkomstig van de lijst der linkerzijde. Van den overkant is niemand gekozen. De woede van het rechterccntrum over deze schrik kelijke nederlaag kende geen grenzen. Men heeft beproefd deze, verkiezing te doen vernietigen en wel op grond van beweerde schending der geheime stemming. De linkerzijde liep in haar ijver haar getrouwen na met ingevulde en in couvert gesloten stembriefjes tót aan de tribune; oen inderdaad niet behoorlijk feit bij eene geheime stemming. Maar is eene stemming ongeldig, omdat mijn buurman weet, welke candidaten ik gekozen heb? Immers neen. Dit gaat mij alleen aan. Indien ik niet verkies gebruik te maken van het recht om mijn keuze geheim te houden, schaadt dit volstrekt niet aan de zuiverheid der stemming. De kamer dacht er zoo over. Men keurde de stemming goed, doch slechts met 13 stemmen meerderheid. Onder de achttien senatoren vau Woensdag zijn verscheiden gedecideerde republikeinen, leden der meer radicale linkerzijde. Ook bekende namen zooals: Littré, Crémieux, Lanfrey, Scherer enz. Donderdag is met dezelfde partij-discipline door de linkerzijde een even glansrijk resultaat verkregen. Er werden 10 senatoren benoemd,* allen onder republi- keinschc vlag. Men zegt, dat de overwinnaars voor de 5 of 6 open plaatsen enkele leden der rechterzijde nemen zouden o. a. de ministers de Cissey en Wallou. De smadelijke nederlaag der Orleanisten wekt wei nig medelijden op; integendeel bijna ieder verheugt er zich over. Aan de Köln Zeit. wordt geschreven, dat de lin kerzijde het er niet op toeleggen zal Buffet omver te werpen. De nederlaag is zoo groot, dat hij toch geen zedelijken druk meer bij de verkiezingen kan uitoefenen. Wierp men hem omver, dan zou Mac Mahon in boosheid wellicht een nieuw kabinet bui ten het parlement kiezen, wat der republikeinsche partij niet voordeelig zijn zou. De uiterste rechterzijde heeft in plaats van den heer de Larochette, den heer de la Monneraie tot haar voorzitter benoemd en bij wijze van proces verbaal een ernstig protest uitgesproken tegen het gedrag des vroegeren voorzitters en zijn medestanders. Het gerucht, dat Chambord de houding der heeren de Larochette c. s. had goedgekeurd, wordt van legi- timistische zijde tegengesproken. De tweede lezing van het wetsontwerp tot wijzi ging van het Duitsche wetboek van strafrecht was niet naar de zin der regeering. Voor zoover uit het telegrdphisch bericht kan worden opgemaakt, is het resultaat der discussies geweest, zooals men had verwacht. Artikel 1, bepalende, wdat volgens de strafwetten van het Duitsche rijk kunnen worden vervolgdlo. Een vreemdeling, die in het buiten land een daad van hoogverraad tegen het Duitsche rijk of een bondstaat pleegt, een misdrijf tegen het recht van munt, of jegens een Duitscher een daad begaat, die volgens de wetten van het Duitsche rijk als een misdrijf of overtreding wordt beschouwd. 2o. Een Duitscher, jdie in het buitenland ^e0n<aad pleegt, welke volgens de wetten tan het Duitsche rijk als een misdrijf of overtreding wordt beschouwd,* dit artikel is met alle verdere daarop gebaseerde bepalingen, verworpen. Tegen deze bepalingen is van den beginne af een heftige oppositie gevoerd en het schijnt, dat althans von Bism irck haar ook niet heeft verdedigd. Dit was wel het geval met de zoogenaamde Arnim- paragraaf, art. 353 van het ontwerp. Dit artikel werd met 144 tegen 137 st. aangenomen. De meerderheid was dus zeer gering en zal waar schijnlijk von Bismarck niet zijn meegevallen. Voor ’t oogenblik is echter het gevaar voor een crisis voorbij, daar de hoop bestaat, dat het artikel nu ook wel in derde lezing zal worden aangenomen. Daar de rijksdag onmogelijk voor kerstmis jqjn werkzaamheden kan ten einde brengen zal hij waar schijnlijk Maandag of Dinsdag op reces uiteengaan, om na nieuwjaar zijn werkzaamheden te hervatten. De Duitsche rijksdag heeft gisteren een goed deel van de begrooting’ afgedaan, dank zij het vooruitzicht op de Kersvacantiede aanneming van de verschil lende hoofdstukken geschiedde overeenkomstig de voorstellen der commissie. In de avondzitting werden de beide belastingontwerpen verworpen en daarop namens de Bondregeeringen ingetrokken. Het deficit is wel verdwenen door de aaugebrachte bezuinigingen, maar de minister Delbrück merkte op dat de afge vaardigden niet verder zagen dan het volgend jaar, terwijl de regeeriug de toekomst in rekening bracht. Bij de terugkomst van den rijksdag zal weder een plan worden voorgelegd over het definitieve parlements gebouw de fabriek van KrolL met bijbehooreude ge bouwen zal op nieuw worden voorgesteld als plaats van oprichting. ’t Weer wordt beter in Spanje, zoodat er met nieuwe kracht wordt gesproken over de operatits.v Te San Sebastian is versterking aangekomen, reeds lang noodig, daar de stad döor de Carlistèn Wordt beschoten. De firman van den Turkschen Sultan betreffende de hervormingen is uitgevaardigd. Alle onderdanen zonaer onderscheid zullen zelvvn de rechters en leden der gerechtshoven, benevens de administratieve raden in de provinciën kiezen. De rechtsgedingen tusschen Muzelmannen en niet-Muzel-. mannen zullen worden verwezen naar de burgerlijke rechtbanken. Niemand zal worden in hechtenis ge houden zonder vonnis. Slechte behandeling zal niet geduld worden. INSCHRIJVING VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meente Gouda. Gezien de Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 7 2,) betrekkelijk de Nationale Militie. Herinneren bij deze alle belanghebbenden aan hunne Verpligting tot het doen-van aangifte ter inschrijving voorde Nationale Militie, in de maand Januari] 1876, en brengen ter hunner, kennis de volgende bepalin gen der genoemde wet Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren inge treden. lo. Hij, wiens vader, of, is deze oyerleden, wiens moeder, or, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is v flgens de Wet van den 28sten Jujij 1850 (Staatsblad no. 44); 2o. Hy, die, geert ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 2o. Hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling behoorende tot eenen staat, waar de Nederlan der nie^ aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aaftzien der dienstpligtigheid het begin sel van wederkeerigheid is aangenomen. lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waarde vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder, of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’elands gevestigd is, in de Gemeente waar hij woont; 4o. Van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. lo. De in een vreemd Rijk achtergebleven van een ingezeten die geen Nederlander is 2o. De in een vreemd Rijk verblijf houdende, ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3o. De zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk die volgens art.’ 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemecsster en Wethouders aan te geiten tusschen den Isten en Sisten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, is zijn vad?r, of, is deze overleden, zijn moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. De wijze, waarop van het doen van blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zyn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2e en 3e zinsnede van art. 18. Zyne inschrijving geschiedt in het Register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, roepen dientengevolge de ingezetenen, die in het jaar 1857 zijn geboren, en overeenkomstig het vorenstaande in deze Gemeente tot aangifte verplicht zijn, op, om zich op de volgende dagen en in de daarbij vermelde orde te doen inschrijven, te weten:

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1