Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. J» ‘n, pt, ran «u EN N° 1767. BUITENLAND. BINNENLAND. Vrijdag 24 December. h Buitenlaiidsch Overzicht. ping De inzending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. GOUDSCHE COURANT >1 rs/l.— snstaaad Veen i) Eeuwen. i Diggelen. De uitgave deaer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond ran DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden ia f 1.75, franco per post 2. Ginkel. Iff Zoon aar bestand- elheid voor- u. Van alle ikste. Een cents. ADVERTENTIÊN worden geplaats van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS De gemeenteraad wedde van Zwitserschen 3r en is aan- 1 aangewend gene'.end en sst. De flesch 175 ’smor* locaal in pleten IN- draagbare ar, ’ER, TIN, z. enz. 12 en van worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. ons in ■zen te lar ge- [straat. ik van ■inloop Morgen zal te Luik opnieuw een banket van libe ralen plaats hebben ter eere van den burgemeester Piereot roor zijn flinke houding tegenover de aan matigingen van de katholieke geestelijkheid. De heer Fiére Orban zal naar men verzekert, op dit liberale feest den eersten toast nitbrengen. Ik hoop er by -o--o---- -dip -rezen. Ongelukkigerwijs hangt op financiêele toestand volstrekt zoo gunstig niet is, als dit oogenblik, als 't ware een rouwfloers over iedere de verschrikkelijke ramp. longont- verkoad- met roem alandsche van W. onschat- iwending i of een ?e gene- e drank, warmste ■roffel J ke -Tdenburg. W. Snabi* zeggen over- evertraan bjj- k van de ge- is het myn maak heeft, ten. In elk gzamerh and cents. Gouda bij te Oude- re plaatsen GOUDA, 23 December L£75. Dinsdagmiddag hielden een aantal tabaks en sigaren fabriekanten uit de gemeenten Gouda, Woerden, Bode graven, Montfoort en Haastrecht een algeineene vergade ring in ’t hotel „de Zcd*.* Nadat door den president mededeeling werd gedaan, van hetgeen de commissie sedert haar eerste vergadering had verricht, werd het adres, dat uit Rotterdam aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt inge- diend, gelezen en toegelicht, waarop alle aanwezigen een adres van adhaesie teekenden. Ouk werd besloten een dergelijk adres voor belangstellenden ter teekening te doen liggen. Hoogst aangenaam was het ’t Bestuur dat de heeren P. van Leeuwen Hz. te Woerden en H. Rollman te Bodegraven de benoeming zich lieten welgevallen om zich als leden der commissie aan te sluiten, om ge zamenlijk verder overeenkomstig die voorzeker zeer belangrijke zaak te handelen. De talrijke opkomst gaf ook hier de duidelijkste bewijzen van belangstelling. Deelden wij reeds vroeger mede, dat 11 Janu ari a. st. de heer J. J. L. ten Kate van Amsterdam, in eene lees vergadering van de hier gevestigde afd. der maatschappij ’t Nut zal optreden, thans kunnen we nog melden dat de heer F. Haverschmidt van Schiedam, 18 Februari en de heerM. Cohen Stuart van Utrecht 21 Maart een leesbeurt zullen vervullen. door de Regeering wordt voorgmteld. De Spaansche Minister van Oorlog is benoemd tot Gouverneur van Cu&, waaruit kan blijken, dat er thans ernst zal worden gemaakt met het bedwingen van den opstand op den «parel der Antilles. De Italiaansche Kamer der Afgevaardigden heeft de begrooting voor het departement van openbare werken aangenomen en is toen tot 20 Jan. 1876 uiteengegaan. In den loop der beraadslagingen verklaarde de voorzitter der budgetcommissie, de heer Maurogo- nate, dat het niet mogelijk was geweest, om de beraadslaging over de moeilyke quaestie der Tiber- regeling voor te bereiden; hy sou echter spoedig in de gelegenheid ayw, hét iwppwtC daarover by de Kamer in te dienen. BELGIS. De correspondent der Midd. Ct. schrijft uit Brussel: 'Den 16n dezer werd ten hove een groot gala-diuer ,ter eere van den tienden verjaardag der troonsbe klimming van Leopold II gegeven. Tienjaren! Twee lustrums zijn verstreken sedert Leopold II, zeven dagen na den dood van zyn vader, met luachtige en bewogen slem den eed van trouw op de grond wet aflegde, en nooit is eenige eed trouwer en nauw gezetter geëerbiedigd, en nageleefd dan deze. Inde hooge en heldere sfeeren der onpartijdigheid boven alle partijen peplaaist, waarin hij bij het nemen van de besluiten die de constitutie hem opdraagt, slechts te rade behoeft te gaan met hei algemeen belang en het welzijn van het land, heeft Leopold II zich steeds de waardige zoon van zijn vader betoond. Deze strikte onpartijdigheid, dieliij nooit een oogen blik heeft verloochend, haalt hem thans scherpe aan vallen van een ultramontaansche factie op den hals. Zóó verblind is de woede der clericalen dat men den onverantwoordelijken koning verantwoordelijk wil stellen voor de werkeloosheid van het ministerie ten aanzien van het besluit van den burgemeester Pieroot van Luik, waarbij de feestelijke processies zyn ver boden, Maar deze aanvallen zelve zijn zoovele eere- titela voor den opvolger van Leopold I, die geheel in den geest der grondwet van 1830 regeert en die, tarwyl hij noch ter linker noch ter rechterzijde af wijkt, met vasten tred den weg volgt, dien de wil der natie, uitgedrukt in de verkiezingen van het volk, hem aanwijst. Zonder eenige pressie op zijne raadsleden uit te oefenen volgt Leopold II met nauwgezette oplettend heid, en een helderen, scherpen blik de bewegingen der publieke opinie. Niemand weet beter dan hij uit welken hoek de wind waait, en op dit oogenblik houdt hij wel degelijk rekenschap met den liberalen geest die in het land heerscht. Die liberale geest is zelfs progessistisch. Te vergeefs streeft ook de doc trinaire partij vooruit en tracht zij de van tijd tot tijd reeds behaalde overwinningen, die zij veeleer tegen haar wil dun door haar toedoen heeft behaald, aan zich zelve toe te schrijven; zij kan gcene over winningen behalen dan iM?t de hulp van de jeugdige en strijdvaardige partij van het liberalisme. Uithoofde van den Kerstdag zal Za- de oefeningen deel te nemen. De oppositie wil echter terdag a s de Goudsche Ct. aan den - morgen van dien dag worden uitge geven. Advertentiön voor dat nr. moeten ui te .-lijk Vrijdag avond 5 uur worden bezorgd. De Senaatsverkiezingen te Versailles zyn eindelijk afgeloopen. De minister de Moutaignac van de rechter- cn de heer de Malleville van de linkerzijde zijn de gelukkigen, die het laatst zijn benoemd. De geruchten omtrent op handen zijnde wijzigin gen in het Fransche ministerie ten gevolge van de nederlaag zijner leden bij de senaatsstemming begin nen te verniinderan. Men schijnt in de zaak te berusten en de linkerzijde zal geen moeite doen om een kabinet te sloopen, dat alle moreel gezag verlo ren heeft. Maandag hebben de uiterste, radicalen weder de zaak der veroordeelde commune-leden ter sprake gebracht, doch zonder eenig neder resultaat, dan dit zij de wereld weder in verbazing gebracht hebben over hunne onhandigheid. Een aantal Engelsche bladen zyn weinig ingeno men met de houding, die de Regeering aanneemt tegenover Egypte; voegt men bij den aankoop van de aandeelen der Suez-kanaalmaatschappij de schikking ten opzichte van Abyssinië, dan krijgt men een soort van protectoraat, dat wordt afgekt-urd, omdat men elders daaruit zal afleiden, dat Engeland zich verder politiek en financieel voor Egypte aansprakelijk stelt. Uit deze en andere uitingen maakt men op, dat er een omkeering in de publieke opinie ten opzichte van de Egyptische zaken van het conserva tieve Kabinetop zijn zachtst genomen, houdt men ’t voor gewaagd zich diep in die zaken te steken. In het meerendeels liberale Oostenryksche Hee- renhuis is Maandag langdurig beraadslaagd over het voorstel van Wildauer, waarin het schooltoezicht geheel wordt gebracht tot de bevoegdheid van de centrale Regeering en daarmede onder de controle van den Rijksraad. ’De Minister van Onderwijs Stremayr herhaalde hier zijn betoog, dat de aanne ming van het voorstel overbodig was, daar die be voegdheid reeds uit de bestaande wetten bleek en de Regeering steeds in dien zir. had gehandeld. Voor- en tegenstanders van het voorstel behaalden een gelijk aantal stemmen, zoodat dit als verworpen moet worden Ijeschouwd. Het huis heeft daarentegen goedgekeurd lo. de internationale overeenkomst betreffende den meter; 2o. de Htaatsbcgrooting van 1876, zonder debat en zooals zij door het Huis der Afgevaardigden was aangenomen. In de Deensche wordt de strijd tusschen het Ministerie en de oppositie voortgezetdat de laatste tegen radicale hervormingen niet opziet, blijkt o. a. uit de bestrijding van het ontwerp tot regeling van den militairen dienst. De militaire dienst is in Denemarken niet zwaar; in acht maanden, een tijd die elders veel te kort wordt geoordeeld, worden de miliciens klaar gemaakt en verder zoolang de dienst tijd duurt, elk jaar eenige weken opgeroepen om aan Wij vestigen de aandacht óp achterstaande adver tentie, waarbij de gelegenheid wordt gegeven om het adres aan de Staten-Generaal te onderteekenen aan gaande de* voorgestelde belasting op de tabak. Het lijdt wel geen twijfel of het adres zal met een groot aantal handteekeningen spoedig voorzien zijn. van Hazi rswonde heeft de jaar- den hulponderwijzer aan de openbare het Zwitsersche stelsel volgen, de kazernen afbreken, enz. De Minister van oorlog antwoordde de heeren, dat dit zoo niet gaat, te meer daar men van het tot dusver gevolgde stelsel goede resultaten ziet. Ook de defensie-werken worden door de oppositie bestre den, op grond dat zij te veel geld kosten en de tegenwoordig te w< A. A—AA X A A —I I A A A A ma A - L - 1 -I a A 1- 1 - I- 1 bijeenkomst, tengevolge van de verschrikkelijke ramp, die aan 117 mynwerkers, mannen, vrouwen en kin deren het leven heeft gekost, in de Belgische kolen mijnen van Puits la eoar te Frameries. De bijzon derheden van dit voorval door grauwvuur veroor zaakt, zijn hartroerend. Is het niet treurig dat men aan die ongelukkigen, die hun leven voortdurend in gevaar stellen, dikwyls een onvoldoende belooning geeft? Sommigen ver wijten hun dat zij zich in hun ledigen tyd op licht zinnige wijze vermaken! Indien zy hun rusttyd niet konden genieten zouden zy het verschrik kei ykr hand werk niet wil^n uitoefenen waarbij de dood hen dag en nacht bedreigt. Te vergeefs aal mea onder de bevolking der mijnstreken van Vlaanderen en van de bassins van Charleroi een grijsaard zoeken; be houdens zeldzame uitzonderingen sterven de mannen op 35 a 40 jarigen leeftijd.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 1