Gol&PE BOTZIEK. VOORKAMER ADVERTENTIËN. BODEN. POSTERIJEN. Burgerlijks Stand. Voor eene visite le klasse 8O—10D CtS- 2* 60 i n h n 3e 40 Voor eene geappointeerde visite en consult bet scRool voor gewoon lager onderwijs aan den hoogen Rijndijk met f 100 verhoogd. Te Waddinxveen heeft zioh eene oommissie ge vormd, die zich ten doel stelt het nieuwjaar-wensohen langs de huizen te doen vervallen. Tot dat einde «al zij giften verzamelen om den behoeftige inge zetenen levensmiddelen en brandstotfen te verstrekken. Het dagelgksoh Bestuur heeft aan dit voornemen zijne sympathie geschonken en de meer gegoeden uitgenoodigd, onder welken vorm ook, geene giften aan de bedelwenschers te geven. ï)e Sfaafo-Gjurant deelt het volgende uittreksel mede uit het mailrapport van 11 November 1875. Het stoomschip fVillem Kroonprins der Nederlanden aau boord hebbende de per Kugclsehe mail overge voerde postpakketten, is na eene aanvaring met het stoomschip Atjeh op Vrijdag avond 5 dezer nabij het eiland Noordwaehter gezonken. De passagiers en de bemanning zijn op enkele na behouden op de Atjeh overgekomen doch overigens kon niets worden gered. Ter plaatse van het onheil schijnt omstreeks 15 of 10 vadem water te staan. Eene Herberts-bakenton is aldaar verankerd. De gouverneur-generaal heeft den directeur van Jbinnexdandsoh bestuur per draad gemachtigd om, in overleg met den kommandant der zeemacht en den directeur der burgerlijke openbare werken, het uoodige te verrichten, opdat pogingen worden aangewend tot redding der mailpakketten. Afgescheiden hiervan is «en stoomschip van de firma Landberg en Zoon te Batavia bereids naar de plaats des oulieils vertrokken. Er zou getracht worden duikers te vinden, ten einde spoedige pogingen te doen om zooveel mogelijk van de mail te redden. Zoowel het een als het ander werd intusscheu aan groot bezwaar onderhevig geacht. Staten-G^neraalTweede Kamer. Zittingen van 21 eil 22 December. In de zitting van Dinsdag zijn hoofdstuk X der staatsbegrooting (onvoorziene uitgaven) en de wet op de middelen aangenomen. - In de zitting van Woensdag zijn de beraadslagin gen voortgezet over de begrooting van oorlog voor 1876. l)e miuister van justitie verdedigde het ont werp en verklaarde dat de minister van oorlog zijn ontslag aan den koning heeft verzocht. Amendemen ten door de commissie v«n rapporteurs voorgesteld, om op de begrooting te brengen posten voor aankoop van geschut en aanmaak van geweren, werden door de regeering overgenomen. Posten voor vestingbouw werden aangenomen met 41 tegen 26 stemmen. De oppositie verlangde eene afzonderlijke begrooting. Hoofdstuk VIII, in zijn geheel, werd aangenomen met 56 tegen 12 stemmen. De begrootiug voor Ommerschans en Veenhuizen voor 1876 werd niet algemeene stemmen aangenomen. De nieuwe conclusie der commissie betrekkelijk de overeenkomst aangenomen tusschen de regeering en de Rijnspoorweg-maatschappij (vroeger medege deeld) werd, na discussie, met algemeene stemmen aangenomen. Zoudcr discussie werden ook met algemeene stem men aangenomen ontwerpen tot onteigening voor de spoorwegen van LeidenWoerden en van Rotterdam Houten. De hh. van der Does de Willebois, van Nispen en van Rapperd hebben hun ontslag genomen als leden der kamer, wegens hunne benoeming tot rech terlijke betrekkingen. De kaïner is op reces gescheiden. De minister van oorlog heeft eene nota van wij zigingen aan de Tweede Kamer ingezonden, in den ziu eener credietwet, voor het hoofdstuk Oorlog, dienst jaar 1876. Uit de 12de afdeeling vervallen de art. 55, 56 en 57 voor het materieel der artillerie. Van de kazer neering vervallen uit art. 51 der onderdeden B, C, D, F, G en H en wordt dus dit artikel gebracht op J 325.0000. Afdeeling 18 (voltooiing van het vesting stelsel) bevat in art. 69 het volgende: Voortzetting van reeds aangevangen, en betalingen voor reeds aan- liestede werken, 1.600.000. Het totaal van hoofdstuk VÏII wordt uitgetrokken op 18.505.175. Het ontwerp wordt aangevuld met een nieuw ar tikel 4, luidende: „De uitgaven, krachtens deze wet voor het dienstjaar 1876 te doen, zullen niet te boven gaan de helft der sommen, uitgetrokken in de art. 12, 58 en 59, welke voor het geheele bedrag worden toegestaan. Bij dit ontwerp is gevoegd eene afzonderlijke toe lichting van art. 59, hetwelk in totaal voor de hier boven bedoelde werken bedraagt 2.109.000, welke uitgaven worden gedekt lo. door de aangevraagde som voor het gewijzigd art. 59 ad 1.600.000 en het vermoedelijk batig slot der rekening van de vesting- begrooting voor 1875 ad 500.000, te zamen 2.100.000. Naar men verneemt zal de zaak van Jut en zijne huisvrouw in de maand Februari voor het gerechts hof te 's Hage behandeld worden. Naar wij vernemen circuleert te Goes een adres, waarin aan den heer Moens, lid der Twesde Kamer, de erkentelijkheid der onderteekeuaars betuigd wordt voor de belangstelling en de werkzaamheid, die door hem ten opzichte van het lager onderwijs aan den dag worden gelegd, in het bijzonder voor de, op zijn voorstel, laasteljjk door de Tweede Kamer aan genomen begrooti ngsposten ter bevordering der op leiding vau adgpirautf-ouderwijzers, C.) De vereeniging „Het Nederlandsoh Tooneel» is, zooals gemeld werd, Vrydag geconstitueerd. Het waarborgfonds, groot 100,000, is volteekend, 10 pet. moet daarvan gestort worden. Zaterdag is in „Natura Artis Magistral te Am sterdam eene algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsohe hoofdcommissie ter bevordering der belangen van Nederlandsohe inzenders op Inter nationale Landbouw- Tentoonstellingen. De eere voorzitter Z. K. II. Prins Hendrik, heeft de outwor- pen statuten goedgekeurd, en den weijsch geuit, dat de Vereeniging in bloei moge toenemen. Aan den min. van Binnenlaudsohc Zaken, was de bereidver klaring gezonden om, indien de regeering het noodig mocht oordceleu, van advies omtrent de afgevaar diging van regeerings-oouiniissarissen voor de ten toonstellingen te dienen. He minister had zijne in genomenheid met het tot stand komen van de commissie bericht en zoo noodig, zal het advies der oomniissie in gewonnen wordcïi. Voorts gaf hij in bedenking om de woorden: „Nederlandsohe Hoofdcommissie ter bevordering enz.'/ te veranderen in „Nederlaudscbe Verbuiging tot bevordering enz.» Daartoe werd door de vergadering besloten. Aan de firma Nygh en Zn., direct, der N. R. Ct., is vergunning verleend voor den aanleg en 't gebruik eener telegraaflijn ouder den grond, tusschen hun kantoor Witte de Withstraat en het rijks telegraaf kantoor te Rotterdam. Te Amsterdam is Zondag in eene meeting van timmerlieden de volgende motie aangenomen: De vergadering, overwogen hebbende wat haar verder, na het thans gehoorde, te doen» staat, verkhiart zioh bereid, van dit oogenblik ai' te trachten al het mo gelijke sum te wenden, ten einde, na door aansluiting de uoodige sterkte verkregen te hebbetv tegen het aaustaande voorjaar Ie beproeven, wat sterker is, het eenstemmige: „wij willen» der gezellen, of het wil lekeurige „wij willen niet'' der patroons. Het I), v. Z.-H. heeft zich aanhoudend een tegen stander betoond van de muilkorvenwet. I)it verklaart ongetwijfeld de opname en den vorm van het vol gende stukje dat anders nog al sentimenteel zou klinken„De liefhebbers kenden zeker allen den fraaien hond van den heer Noordanus, aan de Hoofds- kade. Naar wij vernemen is dat prachtig, intelligent en trouw dier na het in werking brengen van het gebod tot muilkorven en vastleggen aan het kwijnen gegaan, weldra bepaald ziek geworden en nu Zaterdag ochtend gestorven.» De burgerlijke actie, waarin de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage eerlang eene beslissing zal geven en die Dinsdag aan hare kennisneming werd onderworpen, levert weder een bewijs van de vele wederwaardigheden, die bet dagelijksch leven, niet alleen bekendeu maar zelfs tusschen familieleden, biedt. Het betrof thans eene quaestie tusschen vader en zoon. De vader, te Amsterdam woonachtig, beweert aan zijnen zoon, eommissionnair in effecten te 's Hage, te hebben in bewaring gegeven eenige effecten met cou pons en talons en wenscht thans zijn zoon veroordeeld te zien tot afgifte van bedoelde effecten met coupons en talons, zoomedo tot het doen van rekening en verantwoording aan hem, eischer. De zoon ontkent van zijn vader effecten te hebben ontvangen. Hij zegt geene waarden onder zioh te hebben gehad, maar tracht te doen gelooven dat hij die waarden van zijne moeder en zuster heeft ontvangen en haar die ook in den loop van dit jaar heeft teruggegeven; terwijl de tegen hem ingestelde eisch niet hem in privé maar zijne firma aangaat. De vader wenscht door getuigen te doen aantoonen dat hij, en niet zijne vrouw en dochter, zijn eigendom aan zijn zoon heeft ter hand gesteld, dat zijn eisch alleen zijnen zoon betreft en hij steeds met zijn zoon, maar nooit met zijne firma handelde. De zoon daarentegen gelooft dat dit getuigenverhoor als niet admissibel moet worden afgewezen en weerspreekt zijns vaders meening dat hij zou moeten bewijzen met zijne moeder en zuster te hebben gehandeld en dat hij aan haar het door zijn vader van hem gevorderde zou hebben ter hand gesteld. Het hier medegedeelde werd namens den eischer door rar. J. W. Tydeman van Amsterdam en voor den gedaagde door inr. D. van Raalte nader toegelicht De rechtbank zul a. s. Dinsdag over 8 dagen hare beslissing kenbaar maken. Iu de Badensohe Oewerbe Zeitung i» door dr. Friok een uitgebreid overzicht gegeven van den tegenwoor- digen stand der uurwerkfabrikatieals grondslag daar voor is aangenomen, hetgeen door de verschillende rijken op de Weener tentoonstelling was te zien ge geven. Een vergelijking tussohen de versohillende landen wil de sohrijver niet maken, daar slechts Zwitserland, Pruisen en Oostenrijk behoorlijk ver tegenwoordigd waren. Groote vorderingen waren niet te oonstateereu, alleen de groot-uurwerk-fubrikatie gaf blijken van vooruitgang. Het deed ons genoegeu, iu dat verslag het volgende over Holland vermeld te vinden„De groot-uurwerk- makerij iu Holland is bekend, doch was slechts door' een enkel exemplaar, van Haak, gebrs. Camiuada en Dupout radar op uitstekende wijze vertegen woordigd. De konstante kraoht (zelfopwinding) werkt alle 30 seconden, is eenvoudig en goed ge- oonstrueetd, hoewel niet geheel nieuw. Compensatie, was er niet. Kiek en Casseres hadden een astronomisch slinger uurwerk en marine chronometer teutoougesteld. On gelukkig behoorden de daarbij gevoegde gangtabelleii tot een ander nommer als het tentoongestelde. Het werk was zeer goed; de inzenders maken de spiralen zelf. Hohwii had soheepsohronometers tentoongesteld, waarin de secundaire compensatie wat eenvoudiger was dan bij de instrumenten, in 1867 te Parqs geëxposeerd. De roem van Hohwii, als vervaardiger van astro nomische slingeruurwerken en marinechronometers, is gevestigd en verdiend; ook deze tentoonstclliug was daarvoor een nieuw bewijslnd. Hoe onomwonden de Jezuiten zich in hunne organen- uitspreken, valt iedereu nadenkenden lezer iu het oog. Iu de Shepherd of the Valley, een blad te St. Louis in Nooixl-Amerika uitgegeven, sohrijveu «ij het volgende „Wij given toe, dat de R.-Katholieke kerk on verdraagzaam is, d. i. dat zij al het mogelijke doet om dwaling en zonde uit te roeien. Die oiiverdia. g- zaamhoid is echter het noodwendig gevolg vau hare onfeilbaarheid. Zy alleen heeft het recht onverdraag zaam te zijn, omdat zij de waarheid is en bezit. Volgens hare we.t n is ketterij een zonde, die den dood verdient. Waar en wanneer zij er toe gedwongen wordt, duidt zij evenwel de ketters, doch zij haat hen met -«en doodelijken haat en doet al wat «ij kan om hen te vernietigen. Maken eens de R.-Katholiekeu de meerderheid uit, wat zeker gebeuren zal, dau is het met de godsdienstige vrijheid gedaan. Zoo spreken onze vijanden, en wij gelooven het met heu. Zij weten dat wij (Jezuitenl niet beter zijn dau onze kerk, wier geschiedboek voor hen opengeslagen ligt. Zij weten hoe de Roomsohe kerk in de middeleeuwen met da ketters handelde en wat zij nog doet overal waar zij de maoht in handen heeft, 't Is verre van ons die feiten te willen ontkennen of er onze Kerkvorsten en Heiligen een verwijt van te maken. Ketterij is doodzonde, die de ziel vermoordt en den mcusoh naar lichaam en ziel in de hel stort. Zij is bovendien een zeer besmettelijke en tot in het oneindige zich uitbreidende krankheid, die den tijdelijke» en eeuwi gen welstand van volgende geslachten gevaarlijk be dreigt. Daarom moeten Christelijke vorsten de ketterij in hunne landen met wortel su tuk uitroeien en christelijke staten haar met alle kracht tegengaan. En als wg thans van geen kettervervolging hooren, dan is dit alleen omdat wij er te zwak voor zijn en ge looven dat het de kerk, welke wij dienen meer sobadeu dan bevoordeelen zou.» Geheel in overeenstemming hiermede schrijft de Jezuitenpater Wenig in een by Satori, drukker van den H. Stoel te Weeuen uitgegeven brochure: „Als men bedenkt dat de ketterij in godsdienstig opzicht een grove zonde is tegen de majesteit Gods en revo lutie tegen de van God ingestelde heilsorde, en iu betrekking tot de burgerlijke maatschappij een dood en Verderf aanbrengende brandfakkel, die familién,, landen en steden verwoest; als men bedenkt, welk een kostbaar goed de ware geloofseenbeid is, die door den ketter verbroken wordt; als men ten slotte bedenkt, dat de ketter eigenlijk een zielen moordenaar is, allereerst van zijne eigene ziel en dan die vim vele anderen, wien hij door woord en voor beeld het vergif zijner leer instort, dan ziet men ge makkelijk in, dat de zonde der ketterij alleen met den dood geboet en niet slechts voor de kerkelijke,- maar ook voor de burgerlijke maatschappij langs dezen weg met goed gevolg onschadelijk gemaakt kan worden.» 't Is goed dat de paters zoo onverholen hun ge voelen uitspreken. Weg met de ketters! blijft altoos hunne leus. Gelukkig dat zij zich vooralsnog te zwak gevoelen om hunne brandstapels en sobavotten op te richten. Zal* die tijd wel nimmermeer aanbre- ké«, dat de Jesuiten zich warmen bij het kettervuur door hen ontstoken, wij achten het toch niet ondienstig dat menig protestant, die geen kwaad van die lieve broeders hooren wil, üit hun eigen mond verneemt wat zij ad majorem Dei gloriam nog altoos doen zoudeu, indien hun de banden werden vrijgelaten. {De Vrijheid) Dr. J. Sasse, schrijft in de Landbouw-Almanak het volgende over Volksdwalingen? Onder de insekten is er stellig wel geen dier of liever diertje, waarvoor men zoo bevreesd is, ais voor de Spin. Behalve onze beroemde landgenoote Anna Maria van öohurmaii, gewoonlijk Sohuurmau of Schuurmans genoemd, zullen er wel weinigen zijn, die den moed hebben om eene spin in den mond te nemen, gezwegen nog te etenwant. eene spin is vergij tig'» meentmen. Het dwaze denkbeeld, dat de spinnen, zon der ondersoheid, vei^iftig zijn, is zoo diep ingewor teld, dat dit ongetwijfeld wel de voornaamste reden zal zijn Van den afkeer, welken dit overigens nuttige diertje opwekt. Vreemd is het eohter, dat de spin, die als vergiftig wordt beaohouwd en die men sohuwt tevens geluk kan aanbrengen. Zelfs zijn er bijzondere spinnetjes, die het volk met den naam van „geluk- spinnen» bestempelt, en die men daarom niet mag dooden, vermits zulks anders ongeluk zou aanbren gen Vooral de kruiupin, zegt men, brengt geluk aan in het huis en beveiligt het voor den bliksem. Ook heeft zij het vermogen, om de koorts tot zich te trekken, terwijl de spinnenwebben geluk in den stal brengen, omdat zij het vergift verteren en de heksen terughouden. Waarschijnlijk bestaat het ge luk der spinnen daarin, dat hunne aanwezigheid een bewijs is, dat er zich spinnen in den stal bevinden, die dan een aantal muggen en vliegen wegvangen, waarv.in het soms in de stallen wemelt. (Als bloed stelpend middel worden de pas gesponnen webben zeer aanbevolen.) Hu wat zal ik u zeggen vau den algemeen gebaten ooricorml Liefhebbers van bloemen zullen meerma len in da gelegenheid geweest zijn, waar te nemen, dat de zonnebloemen, dahlia's enz. veel door de zoogenaamde oorwormen bezocht wordenmaar stel lig zal niemand nog hebben gezien, dat zulk eeu diertje bij voorkeur in de ooren der menschen kruipt. Het is dan ook niets meer dan een verzinsel. Daar enboven zou het, even als ieder insekt, door het beveiligend oorsmeer wel teruggehouden worden, daargelaten nog de onmogelijkheid om het trommel vlies in het oor te doorboren. En daarom, al wat men vertelt van het nestelen van dieren in het hoofd, die er door het oor zouden biunen gedrongen zijn, is louter onzin. Behalve oorwormen want ge zult me toestemmen, dat de oorworm hoegenaamd geene overeenkomst met een worm heeft kent men nog meer wormen, die er niet bestaanof liever, die slechts in de verbeelding bestaan. Hiertoebehooren o. a. dauw-wormenwormen in holle kitsen, hartewormen enz. Onder dauw-worm verstaat men b. v. een soort van uitslag in 't aan gezicht, eene huidziekte, die vooral bij jonge kinde ren en jonge liedcu voorkomt en meestal of uit klierachtigen aard of door gebrek aan verzorging en zindelijkheid ontstaat. IVorpjes in holle kiezen zijn niets anders dan de knagende en borende pyn van de aandoening der tandzenuwen, en wat herte- icormen, wormen, die aan 't hart knagen, zijn, is, gemakkelijk na te gaan, daar ze gelijkduidend zijn jnet harteleed of hartepijn, De Duitsehers spreken nog vau een vingerworm, waar wij ons van het woord „fijt» bedienen. Over 't algemeen duiden dus deze „wormen» een knageude, boreude pijn aan, en «taan dus hpegenaamd in geenerlei betrekkiug tot het kruipend gedierte onder de aarde. De meesteu uwer hebben stellig wel eens het doods klokje of doodkloppertje gehoord, want 't is im mers een vreeselijk voorspellingsteeken van den aan staanden dood Is het niet de waarschuwende stem, die zoowel in de paleizen als in de hutten der afmoede door dat onophoudelijk geklop en getik, over eenkomende met höt tikken van een horloge in het ziekenvertrek vernomen wordt? Menigeen tochvoor- spelt daaruit een ongunstigen afloop. En toch is dat onheilspellend doodsklokje niets meer of minder dan het werken van een klein insekt, behoorende tot de ongevleugelde soort der houtluizen ook al weer verkeerdelijk \wxxt-worpje genoemd, die zijne vooruitstekende snuit in t hout boort en daar door het geluid voorbrengt, 't welk men voor een voorspellingsteeken van de naderende dood houdt. De ineii8oh moet al weinig van zijne eigene waarde bewust zyn om te gelooven. dat een nietig insekt door God zou zijn aangesteld om^het stervensuur van een zieke aan te kondigen! Onder de dieren, die om hun afzichtelyk voorko men algemeen bekend zijn en tot vele volksdwalin gen aanleiding geven, behooren inzonderheid de padden. Wegens hun verblyf in de aarde staan ze, volgens de volksmeening, in verbaud met heksen en toov^rkollen, en dikwijls vormden zij eeu bestan- deel van gebeime middelen en tooverdranken. Om van wratten genezen te worden, meent men, dat het goed is om een levende pad zoolang in de hand te houden tot dat het Uier sterft. Wellicht is dit bij geloof daaruit ontstaan, dat de padden zelve wrat- aohtige verhevenheden op de huid hebben, die een zeker vocht uitzweeten. Dat de padden vergiftig zijn en, daarom gedood of doodgemarteld moeten worden, is eene schandelijke onwaarheid. Integen deel moesten de padden gelijk ik reeds vroeger deed opmerken wat minder vervolgd worden, omdat zij het zijn, die eene menigte slakken en ver nielzuchtige insekten uit de tuinen wegvangen, Hoe is het toch mogelijk, dat de mensoh er altijd behagen in sohept om aan alles wat er onbehagelijk uitziet een kwaad karakter toe te schrijven! Hetzelfde lot als de pad ondergaat de vleermuis. Ook zij heeft eene groote beteekenis in de heksen wereld en behoort zelfs tot de onafschadelijke attri buten der heksen. Ik zal u stellig wel niet behoe ven te zeggen, dat de vleermuis geen vogel maar een zoogdier is. Wat men meent dat vleugels zijn, waarmee zij de lucht fladdert, zijn slechts vliezige aanhangsels, waarmee zij de insekten als met een schepnet vangt. Alweer moet echter dit nuttige dier, 't welk ons van zoovele lastige insekten ver lost, gemarteld en gedood worden, omdat het er afzichtelijk uitziet, en missohien ook, omdat men algemeen gelooft, dat de vleermuizen onze huizen door de zoogenaamde weegluizen verontreinigen. Dit is echter ook eene dwaling, waarsohijnlijk daaruit ontstaan, dat de vleermuizen door parasieten gekweld worden, die wel is waar eenige overeenkomst hebben met de weegluizen, doch daarvan overigens wezenlijk verschillen. Hoe toch kan een insekt, 't welk door de natuur bestemd is te leven van het bloed der vleermuizen, zijn voedsel vinden tusschen de reten van houten bedsteden, en beschotten, waar het aangewezen voedsel ontbreekt? De weegluis is een geheel ander diertje dan de eenigszins roodachtige luis der vleermuizen. Het is dan ook eene vaste natuurwet, dat ieder dier zijne eigene parasieten heeft. De hondenvloo b. V. kan oumogelyk op het mensohelijk lichaam tieren, wat men er ook van zegge moge. Al wordt dit verschil niet terstond door den gewonen mensoh opgemerkt. De natuur onderzoeker weet dit eohter zeer goed. Voor de vleermuizen vraag ik daarom afschaffing van de doodstraf, STAAT van BRIEVEN geadresseerd aan onbe kenden, verzonden uit Gouda, in de maand Nov. 1875, die op schriftelijke aanvrage aan het Postkantoor Gouda kunnen worden gereelameerd Mej. A. Montague, te Amsterdam; P. Muré e i Mej. Slesiger, te 's Gravenhage; Johanna Schneider, te Leiden; L. Veerman en J. Landers, te Rotterdam; J. K. Smit, te Winterswijk; S. V. Millingen, te Zwolh»; A. R. de Klerok, Van J. G. Brouwer en Jaantje Westbroek, niet vermeld; Kors, te Woudrichem; Mevr. Coebergh en J. van den Berg, te Amsterdam; N. van Nes, te Boskoop; Mej. J. C. de Groot, te 's Gravenhage; Brioh, te Harderwijk; P. Palm, te Rhom; Louwenhart, te Rotterdam; Mej. Batcr, te Tiel, Hulpkantoor te Benthuizen: Visscher, te Leiden. BRIEFKAARTEN. Mej. M. Bax, te Rotterdam; Mej. A. E. Cocart, te Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor, Van KRÜIJNE. Gouda, 21 December 1875. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Ik veronderstel dat sommigen aan de beweringen van het Bestuur der Goudsche Kiesvereeniging in zake de Stedelijke Muziekschool eenige geloofwaardig heid toekennen en acht het daarom noodig te ver klaren: 1°. Dat de stedelyke muziekonderwijzer in staat is les op blaasinstrumenten te geven; 2°. dat hij, van zijne optreding af, steeds les op genoemde instrumenten aan de Muziekschool heeft gegeven 3°. dat nooit een leerling voor blaasinstrumenten naar den ontslagen muziekonderwijzer is gezonden of zal behoeven gezonden te worden door of vanwege de stedelijke muziekschool. N. FRANQOIS SNEL. Voorzitter van de Commissie van Toezicht over de Stadsmuziekschool alhier. MARKTBERICHTEN. Gouda, 23 Deo. 1875. Bij kleinen omzet was de stemming ilauw. Poldertarwe puike/9.50 a 9,75. Mindere 8,75 a ,/9.25. llogge puike 7.25 a 7,60. Minden» ƒ7.a/7.20. Voer50 a/6,75, Gerst puike 7.25 a/7.75. Mindere f 6.25 a 7.—; Haver zware 5.25 a ƒ5,75, Ligte /4,25 Dè veemarkt met weinig aanvoer, den itandel in alles vlug, vette varkens van 28 a 32 oeuta per half kilo, varkens gesohikt Voor Londen van 28 a 26 cents* magere varkens vlug te yerkoopen. Aangevoerd 25 partijen kaas den handel vlug prijzen van 28 a 32, Goeboter 1,30- a 1,40, Weibotcr 1,10 a 1.2(1, GtCBOKttfi 19 Der, Wilhelmus AloLiu», ouder» W, Boot en J, W, Nieuw enhmjaeu 20, llermiue Lijdt wij Jacob* Johanna, ouder» A, C, Couijn en L, J, M, sap Leent, OvKULtntNi 12 Dec. J. C, Looijaard, 8 j, S Gehuwd; 22 Deo, A, Uroeuereft en E, Verwaal/- Bij de vermelding van de jaarljjksche bedragen voor da Vereeniging tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Kat- wijksohe en Noordw jjkscbe visschers, in het nummer dezer Courant van 14 November jl., werd verzuimd opgaaf te doen van de ontvangst eener BIJZONDERE GIFT van f 2^0, inge komen bij Ds. M. A. G. Vorstman. De Goudsche Subcommissie wenscht hiermede onder dank betuiging bet verzuim te herstellen. H. IJSSEL DB SCHEPPER. De ondergeteekenden, overtuigd d«t het be. staande tarief derGENEES- en HEELKUNDIGE VISITES alhier, in verhouding van andere gemeenten, te laag mag genoemd worden, heb ben besloten het met lo JANUARIJ 1876 te bepalen als volgt dubbele der gewone visite. Voor eene nacbtvisite van 18 GL Dr. A ROMEIJN, A. LUIJTEN. J. C. F. GANDVTTUEDBR. M. SPRUIJT, Heil- en Verloekundige. Dr. F. H. G. VAN ITERSON, Arte. M. C. F. J. DE ROTTE, Gouda23 December 1875. Arte. Eene GEMEUBELEERDE met SLAAPVERTREK of ALKOOF, op goe den Stand, wordt verlangd voor een HEER, die zijne bezigheden buitenshui» heeft. Brie ven met opgave van prjjs per maand, worden ingewacht onder Letter L aait het Bureaii dezer Courant. In alle plaatsen kannen solide BODEN ge plaatst worden voor een gunstig werkende Maatschappij, nanbieding franco onder letter Z, bij VANj^ijliÖJ, C°. Achterburgwal Bi N*/ voor PUko Soijo. Uitgave van F. K O K S M A t* Franeker, Hofleverancier van H, M. de Koningin. 644. WicHTL, Dichter und Bauer, ou verture 0.80 Alle nummers dezer Uitgave zij» steeds voor handen bij den Boekhandelaar A. BRINKMAN te Gouda.

Goudsche Courant | 1875 | | pagina 2