BUITENLAND- 'BINNENLAND. iiuilrniaiidsch Overzicht. INGEZOND E A Gedachten over heilgymnastiek - door J. G. Mjlo. Jr. lasting is, waardoor een ieder naar zijn werkelijk vermogen ter staving der schatkist bijdraagt. Deze belasting zal misschien moeielijker door te voeren zijn dan de auderen, die men trots alle verkeerdheden toch betalen wil, omdat men nu eenmaal licht en lucht hebben moet om te leven. Maar waarom leggen onze staathuis houdkundigen en financiers zich er niet op toe die moeilijkheden opte lossen, in stede ons hygiei- uisten van overdrijving en God weet wal meer te beschuldigen Wij hopen, dat deze enkele woorden die wij hebben gemeend omtrent ons belastingstelsel in het midden te moeten bren gen, hier en daar iemand mogen ontmoeten, die »e verder zegt en verspreidt. Misschien begrijpt men dan over eene eeuw, dat het «igenljjk goed bezien wêl zoo is, dat men als dan niet begrijpt dat er zooveel tijd heefynoe- ten verloopen, alvorens men deze waarheid heeft ingezien. Voor 't oogenblik weten wij zeer goed, dat hoe eenvoudig die waarheid ook is, men zich niet liet minst er over bekreunt. Maar Jat neemt niet weg, dat het onze plicht is de zaak ook van onze zijde te beschouwen. Misschien vinden wij hier en daar een enkele, die het over deze zaak althans eenigermate met ons eens is. Dat was het eenige wat wij nu wenschen of liever verwachten kunnen. Al de Fransehe bladen werpen een terugblik op de nationale vergadering, die den 811 Februari 1871 werd verkozen en aan welke niemand sulk een lang leven had voorspeld. Aan dat lange leven heeft Thiers in de eerste plaats meegewerkt want, wat hem door velen i9 toe gerekend als een groote, onvergeeflijke fout, hij heeft de constitutióneele bevoegdheid van dez^Vergadering erkend. De republikeinsche bladen laten niet ra 111 toet lioht te stellen, dat de meerendeels anti-republi- -keinsche meerderheid van deze vergadering door de omstandigheden gedwongen is tegen haar zin de republiek te maken en haar eindelijk bij haar naam te noemen. Op grond dierzelfde noodzakelijkheid bon wen zij op de toekomst en verwachten alles van de nieuwe verkiezingen. De leden van de permanente commissie bestaan uit 18 leden der linker- en 12 der rechterzijde. De recepties te Versailles en te Parijs zijn met nieuwjaar, vooral op het Elysée, levendig en druk geweest. De president der republiek had voor uiterlijk vertoon fgezofgd, zoodat sommigen zelfs de dagen van het keizerrijk te binnen kwamen. Te Versailles was de bisschop de eerste, die werd toegelaten nog vóór de burgerlijke autoriteiten. Te Parijs moest i aan het corps diplomatique de voorrang worden ge geven. Opgemerkt is ook, dat de hoogleeraren van de Katholieke universiteit hun opwachting zijn wezen maken bij den aartsbisschop van Parijs en denpau- Aelyken nuntus; er zijn wenschen en beden gemaakt voor den bloei van deze dusgenaamd vrije inrichting die 't wel noodig blijk te hebben. De koning van België heeft in antwoord op de geldkwenschen der kamers de wenschelijkheid doen uitkomen om den vijftigsten gedenkdag van Belgie's onafhankelijkheid in 1880 op schitterende wijze te 'vieren. De Dnjtsche rijksregeering heeft het voornemen opgevat, om ee^ supplementoire begrooting voor 1876 in te dienen. Zij zal echter niet van grooten om vang zijn, want de voornaamste posten, daarop voo-r 'Iporaende, zullen van dezen aard wezen j de vermeer- i. derde uitgaven, ontstaan ten gevolge van de verheffing yan -het gezantschap bij den koning van Italië tot den rang van ambassade, de yerhoogiDg der gelden,* toegestaan tot bestrijding der uitgaven voor de ten toonstelling te Philadelphia en eenige andere posten van verschillenden aard. De Spanjaarden weren zich met alle kracht tegen het denkbeeld van een interventie op Cuba; het blijkt, dat er wel een nota daarover door de regeering der Vereenigde Staten is verzonden aan andere mo gendheden, 1 maar van weinig dreigenden aardenzoo ingericht, dat het meer te doen schijnt om de Cuba- qnaestie aan de orde te houden, dan wel zich ernstig met de zaak te bemoeien. De Spaansche bladen schrij ven nu om strijd, dat er lo. een groote krijgsmacht op Cuba is om een eind te maken aan den opstand en 2o. dat de opstand niet veel te beteekenen heeft, redeneeringen, die weinig met elkander overeen- GOUDA, 4 Januari 1876. De collecten in het jaar 1875 op het raadhuis bij het voltrekken van huwelijken gehouden, hebben op gebracht de 30m van 188.01®. Te Haastrecht is gisteren tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen de heer van- der Loelf te 's Heerenberg. Vrijdag a. s. zal er eene leesvergadering plaats hebben van de hier gevestigde afd, van het Neder- landsch Protestantenbond. Daarin zal optreden Dr. J. Hooijkaas uit Rotterdam. Ongetwijfeld zal ook deze vergadering, even als de vorige, een groote schare belangstellende toehoorders tot zich trekken, daar men ook in deze gemeente genoemden redenaar kent en waardeert. Zij die lid willen worden van de afdeeling behoeven zich slechts bij den secretaris op te geven. Bij het departement vuu koloniën is een telegram ontvangen. Blijkens een telegram van de Indische r^geeriug had generaal Pel geseind26 December operatiën tegen de VI Moekim begonnen. Drie kolonues zijn uitgerukt. Eene nam de vijande lijke stelling Mibouwde beide anderen zetten de operatiën voort. l)e weersgesteldheid was gunstig. De gezondheidstoestand onzeranderd. De majoor Me- kern werd zwaar gewond; de verliezen aan onze zijde zijn overigens gering, maar bij den vijand aanzienlijk. Mevrouw Kleine-Gartman, zal iu den loop der volgende maand haar veertigjarigen tooneeldienst vieren. De reis van H. M. de Koningin naar het Zuiden van Frankrijk, die op morgen bepaald was, is wegens eene bijkomende lichte ongesteldheid in de laatste dagen uitgesteld. De Koningin bevond zich overi gens heden vry wel. Zaterdag jl. werd het bewijs geleverd in deze ge meente dat trouwe plichtsbetrachting nog niet geheel te vergeefs gezocht wordt. JUien dag Was het 36\jaar geleden dat C. Verlooij bij de firma G. B. van Go or Zonen, vroeger G. B. van Goor, in dienst kwam en tevens 25 jaar dat hij daar als opzichter werkzaam geweest. Zijne trouwe werkzaamheid gedurende een zoo langen tijd zou niet ongemerkt voorbijgaan. Van de zijde zijner patroons ontving Verlooij een fraai gouden cilinder horloge, waarin gegraveerd waren de woorden „Aan Cornelia Verlooij bij zijn 2f5flarig opzichterschap onzer werkplaats. G. B. van Goor Zosuen. 1 Januari 1876,bij de overhandiging waaien de heer D. Lulius van Goor hem op hartelijke wijze toesprak. Voorts kreeg hij van de gezamenlijke gezellen een zeer netten mktkoker met de inscriptie„Souvenir der gezamenlijke Gezellen. 1851 1 Januari 1876. Uit Oudewater schrijft men ons: Op Vrijdag a. st. zal de Rederijkerskamer „Borger" in de zaai van den Doelen alhier in eene buitenge wone vergadering met dames ten tooneele voeren: „De schoonvader of de man van den blaauicen brief," oorspronkelijk blijspel in drie bedrijven door Hubertus Janssen, bekroond met den tweeden prijs, bij den wedstrijd van tooneelletterkunde te Antwerpen in 1873. Tot nastuk: „Het nichtje van den Bakker," blijspel in één bedrijf dóór J. Huf van Buren. Mej. Kok, onlangs tot hulponderwijzeres aan de school voor g. en m. u 1. 0. alhier benoemd, heeft den 2den dezer hare betrekking aanvaard, terwijl met het in functie treden van den heer Robberse van Nieuwer Amstel op 1 Febr. e. k. ook iu de sedert kort vaceerende betrekking van hulponderwijzer aan deze school voorzien zal zijn. Dezer dagen is ook hier eene afdeeling van den mlti-Dienstvervangingsbond opgericht. Als bestuurs leden zijn gekozen de heeren Haentjes Dekker, van Ingen Schouten en Coolmans Beijnen. Naar men verneemt, zal in April, en Mei e. k. een examen worden gehouden voor de betrekkiiig van surnumerair der Registratie en Domeinen. De minister van financiën heeft, naar aanleiding van art. 6 van het koninklijk besluit van 28 Mei 1861 en art. 4 van dat van 18 Sept. 1863, ter algemeene keunis gebracht, dat de prijzen der edele metalen, waarvan aal! 's rijks munt' gedenk-, prijs- en eerepenningen worden vervaardigd, in overleg met het munt-college en den muntmeester, voor het jaar 1876 voorloopig worden bepaald: voor het goüd van 0,983 fijn op 1712.50 per kg.; voor het zilver van 0,985 fijn op 108.— per kg.; in deze prijzen zijn de vergoeding van renten en. het verlies van 8tof begrepen. De kosten voor het slaan der pen ningen zijn vastgesteld bij koninklijk besluit van 18 September 1863j No. 62, te vinden in de St. Ct. van 6 October 1868, No. 236. Het jachtveld in den Prins Alexander-polder levert goede resultaten op er worden vele luizen eu pa trijzen geschoten. Gedurende het afgeloopen jaar ziju van het koloniaal werfdepot naar Oost-Indie geëxpedieerd 21 dctachc- menteu supphstietroepen, 13r gezamenlijke sterkte van 4350 man, waaronder 167 onderofficieren. Het buiten gewoon contingentwas bepaald op 3000 man. Naar West-Indië twee detachementen, waarvan één naar Suriname, sterk 51 man, waaronder 1 onderofficier, eu één naar Curasao, sterk 79 man, insgelijks met inbegrip van een onderofficier. De Staatscourant van 1 Januari bevat het besluit van dm 28sten December 1875, betreffende de mede werking der postadministratie tot inbreng' van gelden in spaarbanken. Het contingent suppletie-troepen dat in het jaar 1876 naar Nederlandssh Indië zal worden uitgezon den, is vastgesteld optwee duizend man naar Oost-, en honderd zes man naar West-Indië, Volgens de „St.-Cour." van 9 Jan. 1875 bedroeg de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in ons land op 20 oct.-1874 te zamen f 31 201 408, Thans echter zijn iu de „St.-Cour." openbaar gemaakt de uitkomsten van .ee herschattingen, die volgens de Wet vau 1870 hebben plaats gehud, om tot een ge lijkmatige taxatie te komen. Het totaalcijfer is nu gestegen tot f74 501 528 of bijna 21/g maal zooveel als de grondslagen der berekening, die tot dusverre gevolgd worden, aan de hand gaven. Wanneer men let op stijging der huurprijzen, dan zal men zich over deze uitkomsten niet verwonderen. De opbrengst der ongebouwde eigendommen, die nog altijd volgens de schattingeu van veertig jaren herwaarts bepaald wordt, is voor dit jaar gesteld op ƒ45 592 100. Vergelijkt mende tegeuwo irdige pry- zen der landerijen niet die vau een halve eeuw gele den, dan is het te verwachten, dat bij eeu herziening der ongebouwde eigendommen het totaal gedrag paar evenredigheid nog veel meer zal stijgen en Boven de 100 mllioen zul beioopen. Ten gevolge van de nieuwe schattingen Voor de gebouVeu daalt de percentage voor grondbelasting van yugeveer 12^/f pCt. tot ruim 5,2 pCt.daar de totale opbrengst der belasting onveranderd blijft. Voor de huizen, die in de laatste jaren geschat ziju, zal de aanslag verminderd worden, terwijl voor de overige aanmerkelijk meer moet worden betaald. Door mr. Groen van Prinsterer is een niewe bun del brieven uitgegeven, getiteld: „Hoe de Schoolwet van 1857 tot stand, kwam." Uit de Haagsche Kroniek der Or oh. Ct., 'is het volgende ontleend Slechts één aanbieding (van de portefeuille van oorlog), heeft, naar ik zeker weet, plaats gehftd. Men heeft den kolonel Qeysen „gepolst." Doch 't is bijna zeker, dat hij de portefeuille niet zal aau- vaarden. Niet om zijns zelfs wille, maar omdat Z. M. de Koning zelf den verdienstelijken hoofd officier ten sterkste moet ontraden het komman dement over het regiment grenadiers en jagers niet de beslommeringen van het ministerieel kabinet te verwisselen. Z. M. is een bijzonder vriend van den kolonel en zou heni niet gaarne aan 't wisselvallige ministeriëele leven blootstellen. Z. M. moet over het aftreden van den kolonel Enderlein niet gesticht zijn en zich zeer guustig over hem hebben uitgelaten. Het is, zoo men zegt, 's konings wensch dat de afgetreden bewindsmau zoo spoedig mogelijk weder als kommaudant van een der voornaamste Unicn ynn defensie zal optreden. Ik kan u, op grond van een schrijven, dezer dagen hier aangekomen, melden, dat het gouvernement van Guzman Blanco vast besloten is den eisch van de Nederlandsche regeeriug onvoorwaardelijk van de hand te wijzen. Men kan dus den óorlog biet Venezuela als zeer aanstaande beschouwen. Te Caracas worden zeer krachtige maatregelen genomen om niet slechts defensief, maar ook zoo wordt in den bovenbedoelden brief gemeld offensief tegen ons te kunnen optreden. H®! plftn van Guzman Blniico zou zijn om, zoodra slechts één vijandelijkheid van onze zijde wordt gepleegd, te trachten tegen Curasao de represailles te richten. 't Is voorts zoo goed als zeker,'dat de directie van het Nationaal Tooneel in de residentie aan dehh. Valois, Haspels, Le Gras en van Zuylen zal worden gegund. Bij den Burgemeester van Rotterdam, is. het bericht ontvangen, dat zich een geval van hondsdolheid 'heeft voorgedaan bij een kind, dat in April door een hond gebeten was, terwijl ook dezer dagen iemand door een houd gebeten is. Op grond dezer fejten zal opnieuw eene publicatie verschijnen, waarbij Het yastleggen en muilbanden van bonden bevolen wordt. Voor den wedstrijd Tony Bergmann, uitgeschreven door de afdeeling Lier van het Willemsfonds, waren 24 novellen ingezonden De jury, met de beoordeeling van de stukkeu be last, bestond uit de heerendr. Heremans, hoogleeraar te Gentdr. Paul Frederioq, leeraar aan het Athenaeum te Gent; J. Gram, letterkundige te 's Graveubage; F. 1 Pecort, letterkundige te Elzeiie (Brussel), en L. Del- pire, voorzitter der afdeeling Lier van het Willemsfonds. Zaterdag 25 December is de uitspraak gedaan. De prijs werd toegekend aan het stuk, getiteld „Het Veerhuis aan de LekV, schrijver de heer Aart Admiraal, te Schoonhoven. I Den 25n deler zal te Amsterdam de eerste op voering plaats hebbeu van Der Sturs des Jlauses Alba. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat te Zuid broek, dus ver iii het binnenland van de provincie Groningen, op 9 a 10 uur van de zee, dezer dagen is gevangen (geschoten) eeu bruinvisch van circa 50 kilogrammen. H<}t dier moet, toen onlangs het zee water in hei Winschoterdiep aan de groote spilsluizen te Groningsn, uit het Rietdiep, werd binnengelaten, opwaats gezwommen ziju en afkomstig zijn geweest uit de Noordzee. In de gemeente Hellevoetsluis woedt binnen kort de oprichting verwacht eeuer zeevisscherijeenige gegoede iugezetenen aldaar nemen daartoe het initatief; en bij plaatsing van nog eenige weinige aandeelen zal weldra tot de aanschaffing en uitrusting van eeu vaartuig kunnen overgegaan worden. Omtrent het dezer dagen te Groenlo gevonden goud- 11 zilvergeld wordt het volgende gemeldBij de zilvt ren mnuten waren vele vreemde soorten van Bazal. ^Bremen, Lubeck, Brunswijk, Saksen, Hamburg, Thuringen, Wei mar en Mcuiz, 000 enkele van Zwolle Ciiz. De ondste stukken, vooral de goudstukken van Philips II, waren zeer-gesuoeid, zoodat het rand schrift moeilijk meer leesbaar is. Twee der steenen zijn gaaf, sierlijk en solied, en zeker niet zonder waarde voor lief hebbers van antiquiteiten. Algemeen wordt het den gelukkigen vinder volkomengr gund, om dat hij een zeer braaf eu oppassend man is, en het bekend werd', dit hij juist dezer dagen door een aanzienlijk bankroet aanmerkelijk schade bqd geleden, die nu zoo gelukkig is vergoed. Ook voor de rechtbank te Parijs hebben iu Het eind der vorige maand eenige personen terechtgestaan wegens aanwerving voor ons leger in Iudjë, ofschoon de Fransehe wet van 1860 straf bedreigt tegen ieder, die zonder verlof van de Fransehe. Reg. eriug lieden aanwerft om het Land te vsrlaten. De hodfdbe- scnuldigde is een Belg, de Wampe genaamd, die twee malen in de Petite» Affiches „onafhankelijke en ge zonde mannen" had opgeroepen „voor 600 francs premie en 300 a 500 fr. lijfrente, vrije reis van Parijs naar Batavia heen en terug, met voeding, woning «1 kleeding." Uit het rechterlijk onderzoek is ge bleken, dat ongeveer 1000 Franschen in het vorige jaar door de YVfttnpe eu anderen voor den kolonialen dienst zijn aangeworven, vooral uit Parijs, Lyou, Bordeaux, Marseille eu Nantea. De WargVe beweerde voor den rechter, dat hij geenszins uit winstbejag had gehandeld, en geen 25 francs per man had ontvangen. Wel had men hem van tijd tot tijd wat geld gezonden, maar eigenlijk handelde hij, „althans voor de helft," uitmensch- Jievendhcid. Hij had alleen personen aangenomen, die zich tot hem wendden, die geen onderkomeu had den en op het punt stondeu van zich zelf of anderen te vermoorden. Ily ontkende ten sterkste, dat hy ook Fniusche soldaten had trachten te werven maar de politie getuigde het tegendeel. De rechtbank veroordeelde hem tot 500 frs. en twee medepliphti- gen tot 300 en 50 frs. boete. Een van de laitsten was zelf te Harderwijk «fgekeurd en had toen het beroep van werver opgevat. Uit de behandeling dezer zaak bleekt dat de per sonen, die te Parijs waren aangeworven, tot het uitschot der maatschappij behoo-deu. In den Landbouw-Almanak leest men onder het op schrift 1, Drinkwater het volgende Meermalen is de Almanak voor Landbouwers ge wezen op zuiver drinkwater voor het vee. Eu toch is het dezen zomer weder gebleken hoe gebrekkig dat dikwerf is. De pwdjepe slooten gevuld met yer- gane planten en daardoor veroorzaakte onzuiverheden in het drinkwater, doen uitzien naar betere gele- genhéid voor goed water. Dit is te verkrijgen door diepere slooten te graven, waarin meerder water geborgen en zuiverdêr gehouden kan worden. Ook zal dan hier óf daar eene zoogenaamde dobbe inhet wejland te graven zeer aan te bevelen zijn want evenals voor den mensch sleohs drinkwater aan leiding geeft tot ziekte, is dit ook het geval met het dier. Daarom waren de vaderen niet zoo mis, dat zij dobben in de weidelanden hadden, die voor een groot gedeelte gedempt zijn, misschien uit ovefdrevene zucht tot landaanwinning, maar vaak tot schade voor het vee en den veehouder. Specialiteit v. heilgymnadische behandeling te Rotterdam. De heilgymnastiek, door mij tal van jaren zoo gelukkig beoefend, is voor de maatschappij van te groot belang, om niet alles aan te wenden, wat tot recht begrip eu juiste waardeering kan strekken. Dat er in Nederland op het gebied der gymnas tiek, en wat daarmede in betrekking staat, nog grove onkunde heerscht, niemand zat het beter kun nen beoordeelen dan schrijver, die dagelijks daarvan de droeve ervaring opdoet. In alle plaatsen van eenige beteekenenis wordt gymnastiek beoefend, en overal waar gymnastiek-onderwijs gegeven wordt, daAr tracht men ook door een soort gymnastiek (hoe zij ook heeten moge) allerlei afwijkingen van den normalen lichaamsbouw te verbeteren. Met de litteratuur over dit onderwerp is men meestal ten eenemale geheel onbekend. Is dit trachten, dit ex perimenteel handelen goed te keuren? Moge het dilettantisme aanbevelingswaardig zijn, waar het de muziek of eenig ander vak van liefhebberij betreft, op het gebied der heilgymnastiek (om dit woord te behouden) verdient het strenge afkeuring. Met den mensch mag niets beproefd worden vooral dan niet, als het resultaat van dit probeeren zich eeiyt na langen tijd openbaart. De mensch leeft slechts een maal. Er moet zeker gehandeld worden. Praktijk, steunende op gezonde, degelijke theorie! Bijna alle patiënten die tot mij kwamen, en reeds vroeger ter verbetering van hun gebrek door heeren gym- nastiek-onderwijzers werden behandeld, vond ik vol maakt bedorven door verkeerd werken, óf 'omdat alles, wat verricht werd, niet tot het doel leidde, waardoor dus de kostbare tijd verloren ging. Vraagt gij voorbeelden welnuEen paar zijn der vermelding ovtwaardig. Een jongeling van 17 jaren had aanvankelijk een nauw merkbare ruggegraatsverkromroingna een behandeliugstijd van 6*/2 jaar heeft hij nu een sfio- liose (met bultvorin) erger dan gij het u denken kunt. Waardoor? Oindat tobeer N. N. hem juijt verkeerd had laten werken aan een soort hijsch- toestel. Met/malen gebeurt het, dat, niettegenstaande alle aangewende pogingen, het gebrek toeneemt. In professor A. 8. Ulrichs praktijk, ook in de mijne, Komt zulk een geval gelukkig slechts zeldzaam voor (2 op 164). Maar als men proefondervindelijk kan aantoonen, (lat zulks door juist verkeerd werken ontstaan is, aan Wieu is dan de schuld? Mqufrrouw N. N. behandelde 3!/a jaar lang een knaapje met knikbeenen, platvoeten en ruggegraats- verkrouiming (genu valgum, pes valgus en scoliosis le graad), alles ontstaan door spierzwakte. Aan den rug deed raejufvrouw N. N. niets, eu wat aan de beeuen verricht werd was (volgens recept) voor s/4 verkeerd, en voor '/i niets afdoende. De knaap werd dus erger. Nu, ouder mijne behandeling, is hij in eenige weken merkbaar verbeterd. De heer N. N. behandelde langen tijd een meisje van 15 jaren. Bij onderzoek in zyue tegenwoor digheid bleek, dat hij gehet 1 verkeerd gewerkt had, en de man, ovérigens een uitstekend gymnastiek - leeraar, moest verklaren vau heil-gymnastiekniets te verstaan, hoewel hij jaren dit vak uitoefende. Onder mijne Ahaudeling was het meisje spoedig gefieel hersteld. En nu de heer N. N., volgens veler meening een /^Nestor" in het vak. Hoe behandelde hij een jougmeusch, lijdende aan de hevigste «ruggegraats- verkromming? Hij liet den jongeling aan een ladder hangen met gewigten aan de voeten! Waarom niet liever onder een mangel? En zulke gevallen komen my bijna dagelijks voor. Waar meer dan honderd der meest gevierde ge neeskundigen uitsluitend mij dé behandeling hunner patiënten toevertrouwen, waar de meest kundige gym- na8tiek-onderwijzers uit den lande de meer of minder misvormde kiftderen van hunne lessen ontslaan en ze onder mijne speciale behandeling stellen, daar wagen de mingeoefenden zich er liever zelf aan, en maken van hunne patiënten een experiment. Wilt gij, ouders uwe kinderen daartoe leenen? Zonder het opstellen eener nauwkeurige diagnose (waartoe meer dan gewone anatomische keunis en ervaring behoort) werkt men maar voort. Vertoont de rechterzijde zich dikker, is het rechter schouder blad misplaatst, dan heet dit meerdere ontwikkeling der rechterzijde, en er moet dus braaf link» gewerkt wordenwaarom opdat ook het linker schouderblad misplaatst worde? Verkeerd! Hier ligt vaak een inge wikkeld prooes ten grondslag. Wilt gij een voorbeeld van die sterkere ontwikkeling der rechterzijde? Zie Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde18e jaargang no. 5, waarin een verhaal voorkomt, overgenomen uit de Wlener Medwinische Zeitungdoor dr. Katholitzkj te Rossitz in Moravie waargenomen. Een gedeelte van dit verhaal wil ik hier weergeven. „Op een stellage was een steenhouwer werkzaam, toen hij (Mei 1801) dooreen ijzeren bak, welke door stoom op- en nedergiug, gevat, medegesteurd en nog toevallig van een gewissen dood gered werd.'Bijop name in het gasthuis bleek het,-dat de geheele rech ter arm en het rechter schouderblad van het Ugchaam afgescheurd waren. De man genas. Twee jaren en vijf maanden na dit ongeval in de vergadering der wee ner-arteen vertoond, werd er by den man een verkromming der ruggegraat, naar de rechterzijde bol, waargenomen.Waardoor? Door meerdere ontwikke ling der rechterzijde? Neen! door verplaatsing van het evenwicht. Tot zoover. Omtrent mijne behandeling der verschillende lig- chaams-misvorraingen leze men het Nederlandsch Tijd schrift voor Geneeskunde, de vijf Laatste jaargangen. Wezen, doel en strekking der heilgymnastiek, in eene circulaire beknopt omschreven, alsmede de lijst der heeren geneeskundigen, die mij hunne patiënten in behandeling gaveb, wordt op franco aanvrage gratis toegezonden. Nu nog een enkel woord aan alle heeren gymnastiek- onderwijzers en aan den heer N. N. in het bijzonder. Op eenigszins onpassenden toon werd onlangs het vermoeden uitgesproken, dat ik het woord heilgym nastiek zou gebruiken omdat het wat „Duitsch" klinkt. Is dan orthopaedic, zelfs gymnastiek geen vreemd woofrd, en de woorden gedupliceerd enz., in genoemd schrij ven gebezigd, wat zijn dat voor belagchelijke ismen? Heilgymnastiek is een gelijke term, overal in Europa zelfs in hèt anti-Duiteche Frankrijk geldig. Verder werd beweerd, dat heilgymnastiek en orthopaedie eensluideud zou zijn. Wat andere bedrijven wil ik niet veroordeeleualleeu wil ik beweren, dat bypa altijd een soort gewijzigde kamergymnastiek wordt toegepast, welke tot niets leidt. Ik bedrijf sinds jaren de heilgymnastiek. Orthopaedie is geen heilgymnastiek en heilgymnastiek is geen orthopaedie. Orthopaedie, zuiver vertaald, is deAunst om ligchaamsmisvormingen enz. te doen, dat is te laten vergroeien. Zij werkt door steunmiddelen en steuntoestellen, als daar zijn machina aconematica, molafullonica, genuvalgatenda, cunabula, polyspaston enz. Zij werkt dus zuiver pas sief, terwijl er bij velerlei misvormingen, b. v. by misvormingen, b. v. bij volwassenen, laags orthopée- ditchen weg niets te bereiken is, aangezien hier de groei hefcft opgehouden en het te doen, dat in [te laten vergroeien onmogelijk is. Heilgymna$liekkd#Ar- eutegen is de rationele methode om iedere afwijking van den normalen ligehaamsbouw, welke haar grond vindt in ecu spierantagonismus, door passive, active en dubbel active en concentrische) bewegingen, als mede door frictie en massage, te herstellen. De oor zaak, waardoor het gebfek ontstond, tracht men 'liit den weg te ruimen. Het skelet wordt'door de%^a~ tient met behulp van gymnast iu-den normalen stéjnd teruggebragt, terwijl men tracht om, 'door hèt Her nieuwen van het evenwicht der antagonisten, dit skelet in den normalen 9tand te hëhouden - Heil gymnastiek vraagt dus geeu passiviteit, maar actiyiteit. Zij wil den tyd niet afwachten, tot eenige misvor ming door het dragen van eenig toestel iimicMr» Jsal vergroeien. De heilgymnastiek treedt actief op4-eu wil direct en zeker werken, óm het kwaad te beteu gelen (tot stilstand te brengeU), ee verbeteren '6$ te herstellen. Toen het stelsel vau den grooten Pfhr Hendrik Ling, den Zweedschen heilgymnast bij uit nemendheid, f door zijne leerlingen in Duitechland werd overgebragt, W allengs meer'tot volkomenheid getaakte, ontstonden eV drie- rigtingen lo. de oude4 orthopaedie, werkende met steuqmid- délen, thans nog vertegenwoordigd door dr. Hehrf&ke en eenige anderen 2o. de zuivere gymnastiek waaryan naast den fioog- gev ierden Crantiug, dr. Ebner, prof. Ulrica, A. C. Neuman, M. JEulenburg en anderen de vertegtiwoor- 'sijn, Zij noertoden< hunne methode heügymaaètiek> eok wd beüorgmtfk 3o. de gemengde methode» met Schilbach en Nitasphe aan de spits. In 1860 vestigde de zweedsche heilgymnast Eduard Biillerdieok (volgeling van Ling) zich te Rotterdam en na zijn vertrek, nadat ik den geachten man vjtek bezocht, werd door eenige heeren medici my de Be handeling van patiënten opgedragen. Tk aanvaardde die taak, bezocht en werkte zelf aan eenige instituten iu Duiteohbmd, en allengs verkreeg de heilgymnastiek, zooals die door mij toegepast werd, haar bnrgerreqht. Thans wordt de heilgymnastiek door my toegepast te Rotterdam, 's Hage, Delft, Gouda, 's Bosch eu eerlang te Arnhem, terwijl een negental heeren ad juncten, door my tot deze behandeling opgeleid/hay, naar mijn voorschrift en onder mijn toezicht, trouw en moedig ter iyde staan. Het aantal patiënten uit alle oorden des lands thans in behandeling, bèd,raagt ongeveer 170, terwijl het aantal heeren geueeskuftdi- gen, die mij, bij herhaling hunne patiënten toever trouwden, en in de meeste gevallen getuigen waren

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2