POSTEitMCV y lüt:.: 1 .a vakfotuiJttÈ. De kamer vdn koophandel alhier heeft besloten een adres in te dienen bij de tweede kamer der Staten generaal, bevattende het verzoek hetwetfint- werp betreffende de suiker-belasting niet aan te nemen, dan nadat er is uitgelicht de bepaling van de belast baarheid van de aardappelstro op. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrijdag den 7 Januari 1876, des nam. ten 1 ure, waarin zal worden behandeld Het voorstel tot uitbreiding van de vakken van onderwijs aan de Stads-Muziekschool. Een voorstel tot regeling van het bedrag der grati- catien voor het geven van onderwijs aan de avondschool. Een voorstel tot wijziging van den staat van be grooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente, voor de dienst 1876. Een suppletoire staat van begroot ing der kosten van het Bestedeliugshuis, en van het Israel ietisch arm bestuur, over 1875. - 1 Te beuoemen Een lid dér Gezondheids-Commissie. Een Hulponderwijzer aan de Burgerschool voor jongens. Een wachter aan een der bruggen op de Gouwe. Gedurende 1875 zijn in de gemeente VVaddinxveen aangegeven 202 geboorten, 138 overledehen, 20 hu welijken. Bevolking op 31 December jl. 3905 zielen. De nieuwjaars-commissie te Waddinxveen heeft ingezameld circa 400. De kadastraal geschatte opbrengsten der grond eigendommen in Nederland bedroegen in 1834 om streeks 70 millioen, in 1872 ruim 75 millioen gulden. In laatst gemeld jaar kwam van dat bedrag 45 V8 millioen voor niet bebouwde en bij de 30 millioen gulden voor met gebouwen bezette gronden. De grootte der gronden in Nederland beliep in 1833 3,270,959 hectaren, in 1869 16,530 meerin laatstgemeld jaar was de bevolking 1089 op de hectare. De oppervlakte in hectaren beliep in 1861 aan: X3eduinen 54, 933, heiden en hooge venen 834,211, stranden 17,363, plassen en vaarten 79,991, moe rassen en rietland 46,703, dijken 9181, wegen 2319, onbelaste straten, wateren enz. 133,971, bebouwd 24,570, lustgrond 2710, bouwland 756,949, wei-en hooiland 1,062,811, kwelders 10,338, warmoezerij en tuinen 24,096, boomgaarden en boomkweekerijen 21,787, opgaand hakhout enz. 135,931, rijswaarden 834, dennenbosch 32,261. t Te AriisO rdam waren tot Woensdag namiddag 8593 hondeii voor de belasting ingeschreven. De Minister van Financiën maakt in de Staats courant vau gisteren bekend, dat, aangezien bij kon/ besluit van 21 Dec. 11. de invoering bepaald is van twee soorten van gezegelde briefomslagen, als a. voor zien van den afdruk van den postzegelstempel a 5 centb. voorzien van den postzegelstempel a 12ty8 cent; deze briefomslagen worden in gebruik gesteld met den 8sten Januari e.' k. Te rekenen van dat tijdstip zyn zij op de post- en hulpkantoren verkrijgbaar en wel de omslagen met zegelafdruk a 5 cent, tegen be taling van 5Vg cent het stuk, die met zegelafdruk a 12Vj cent, tegen betaling van 13 cent het stuk. Recht aangenaam was ons hét feit, dat voor de 4e abonnement8-voorstelling door de Amsterdamsche'Ver- eenigde Tooneelisten van Dinsdagavond Molière's Tartuffe gekozen werd. Niet te verwonderen dat alle plaatsen bezet waren tot bijwoning der opvoering van het stuk, waarvan de schoonheden velen bekend waren, Zij 't ook slechts voor sommigen door de zoo boeiende, onderhoudende, leerrijke causerie, die eénigen tijd geleden Dr. A. Pierson ons deed ge nieten. Het feit dezer opvoering was ons zóó aangenaam, dat we slechts ter loops onze bevreemding zullen te kennen geven dat de directie van het Amsterdamsch gezelschap uit de vertalingen die er van de Tartuffe bestaan, juist de slechtste van allen koos. Of wekt het niet terecht onze verwondering, dat zy een uit stekende vertaling van v. Zeggelen van het jaar 1875 liaks laat leggen, daarbij voegt een zeer vloeiende van Dèstanberg om de voorkeur te gevan aan de slechtste die er bestaat van J. Nomsz, die dateert van het jaar 1789? Dtach laat ons dit voor het oogenblik over het hoofd zien en dankbaar zijn, dat ten minste Molière's stnk de voorkeur verkreeg boven vele in het Amsterdamsche repertoire van minder allooi. De uitvoering was over 't algemeen goed. Wanneer wij de acteurs, die Orgon en Cleantes voorstelden, uitzonderen, dan verdienen allen een woord van lof. Tartuffe werd natuurlijk door den heer Yeltman vertolkt. De wijze waarop hij dat deed was verdien stelijk. Wel is waar niet onberispelijk zijn spel was somtijds niet fijn genoeg, de details niet allen even keurig en bestudeerd dpch vrij voldoende. De hoofdmomenten van ziju fol en daarmede van het gansche stuk kwamen tot hun recht en dit feit te kunmn constateèreu beteekent reeds niet weinig. Dorine werd zeer goed weergegeven. Met vlugge levendigheid, met de noodige uitdrukking, met uit stekend aangebrachte gestes, kweet zij zich van haren taak en wanneer wy aannemen en dit mogen we ongetwijfeld dat ware dtze rol toevertrouwd aan een minder verdiensttlijke actrice, deindruk van het stuk op het groote publiek zeer matig zou geweest zijn, past 't ons de loffelijke vertolking harer rol te erkennen en te waardeeren. Elmire werd voorgesteld door Mevr. Kleine. On- noodig, geheel overbodig mag 't heeten, te zeggen dat zij ook in deze rol voldeed. Iedere rol die zij op zich neemt, wordt goed gespeeld. Dit strekt haar evenzeer tot eer als 't huar voortdurend op doen treden in rollen, die beueden hare talenten zijn wat vooral voor de voorstellingen in Amsterdam geldt tot schande strekt van hen, die haar meer moesten waardeeren danexploit eereu. Mevr. Stoetz en Mej. Verwoert, de hh. Tourniaire en Messers kweten zich van hunne kleine rollen verdien stelijk; dat zij daaraan de noodige aandacht hadden ten koste gelegd, bewyst zeker voor de ernstige op vatting hunner taak. Treurig, zeer treurig was het dat Orgon's rol aan zulk een weinig beteekenend acteur was toevertrouwd als de heer Vos Dinsdag opnieuw bewees te zijn. Aan de prachtigste passages van het stuk werd veel afbreuk gedaan door zijn vervelende, eeiitoonige ge baren en onaangenaam stemgeluid. Had hij blijk- haar niet de minste studie van zyn rol gemaakt wij gelooven niet dat hij zich ooit daarmede veel ophoudt hij was zeer zeker verplicht geweest te maken dat hij de woorden van zijn rol ten minste beter in 't hoofd luid. Nagenoeg geheel onvoorbereid kwarn hij ten tooucele; geen wonder dat hij, die toch reeds de gave van toone°lspeler ten eenemnale mist, een bizouder treurigen indruk maakte. Ook de heer van Hilten deed evenals de heer Vos zien, dat t Amsterdamsche Gezelschap, acteurs heeft wien de raad moet worden gegeven de planken te verlaten en moeite te doen een andere betrekking te verkre gen. Voor dezülken kan 't tooneel slechts teleur stelling baren. Terwijl er tallooze geruchten in omloop zijn, dat de bestaande tooueelgezelschappen binnen kort tot een tweetal zullen vereenigd worden, mag de ge gronde hoop worden gekoesterd, dat over eenigen tyd voorname rolteu niet ^neer zullen behoeven tqever trouwd aan brökebeetfen en krukken en tevens. dat actrices van den rang van mevr. Kleine niet meer onophoudelijk en voortdurend zullen lx hoeven op te treden in allerlei rollen die harer niet waardig ziju. Mocht de. vereeiriging tot stand komen wy zouden die van ganscher harte toejuichen. -Deze zou de kunst ongetwijfeld ten goede komen zij't dan ook dat steden van de grootte van Gouda slechts zelden meer de eer en 't genot «ouden hebben groote tooneelkunstenaars in haar midden te zien. In 't belang der kunst zouden wij, zonder klagen, gaarne en met blijdschap ons eigenbelang opofferen en met ons zeker alle stadgenooten, die eenige ware belangstelling gevoelen in den bloei van het Nedcr- landsch Tooneel. Het vervoer langs den Nederlandschen Rhijn-spoor- weg heeft gedurende de maand Decenber 1875 opge bracht aan reizigers f 129,846, aan goederen f 78,483 aan direct verkeer van reizigers en goederen f 203*422 te zamen f411,751. Sedert 1 Mei 1875 was de opbrengst van reizigers en goederen f3,510,338. De Ned. hoofdcommissie voor de Philadelphia- teutoonstelling heeft den Nederlandschen inzenders voor die tentoonstelling medegedeeld, dat al de voor werpen, voor de tentoonstelling bestemd, vóór of op 1 Februari e. k. te VHsfdugen, alwaar de inscheping zal plaats vinden, moeten zijn uezorgd, en dat hun eerstdaags de adressen en verdere benoodigde stukken zullen worden toegezonden. t. >t ~- In het tijdperk van Vier weken, 28 Nov. tot 25 Dec. 1875, ziju, blijkens bij het d partement van binnenl. zaken ingekomen ambtsberichten, door long ziekte aangetast: in Zuidholland 33 runderen; in Noordholland 3; in Utrecht 3; in Frjesland 30; in het geheel 69 runderen. Gedurende het afgeloopen jaAr (27 December 1874 tot 25 December 1875) werden door longziekte aangetast 2227 runderenin 1874 2414; 1873 2479 1872 4009 1871 6078. De werkzaamheden aan 's Rijks munt te Utrecht, die sedert 9 December gestaakt waren, zullen binnen weinige dagen weder met kracht hervat worden. Seder het laatst van Juli tot 9 December zijn 4,170,000 stuks gouden tientjes aangemaakt, dus voor een bedrag van 41.700,000. By de hervatting der werkzaam heden wordt het aanmunten van goudgeld voort, gezet. (if. fj,) Men schrijft ons, dat er sprake van is, tot verdere losmakiug van de banden tusschen staat en kerk, eenvoudig in te trekken het besluit van den souve- reineu vorst van April 1814 en het koninklyk be sluit van Juni 1862, bepalende het getal predikants plaatsen by de Hervormde en hij de Waalsche gemeenten. (N. R. Ct.) —su Met ingang vay, den lsten Januari is aan verschil lende ambtenaren bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen verhooging van bezoldiging toegekend. - (J/. C.) De reis om de wereld in 80 dagen zal eerstdaags in oen der kleinere theaters te Amsterdam worden opgevoerd iu 21 tafereeleu, op te voeren in twee avonden Tc Rotterdam en misschien ook elders zijn kleine Dcensche geldstukjes in omloop, veel gelijkenis heb bende met onze dubbeltjes, doch slechts een waarde W.itjende van U/j 2 cents. Tusschen dubbeltjes liegende met den beeldenaar naar boven, doen zij geen onderscheid opmerken, wel als men de keerzijde ziet. Een handelaar aldaar moet er reeds eetL vrij groot aantal ontvangeu hebben. De algemeene aan dacht behoort dus op deze vrij Ipelyke geldstukjes gevestigd te worden. (Maasb.) Door een zestal Raadsleden te Amsterdam is een ontwerp-verordening ingediend, regelende de keuring van voedingsmiddelen. Het toezicht en wetenschap pelijk onderzoek wordt daarbij opgedragen aan drie stedelyke ambtenaren een natuurkundige, een schei kundige en een veearts aan irie worden toegevoegd drie keurmeesters van vee en vleesch en minstens vijf voor de overige levensmiddelen. 'Elke maayd zal aan de gezondheidscommissie verslag moeten wor den uitgebracht. Men meldt uit Amsterdam van 4 dezer: Ongeveer driehonderd werklieden hebben heden den arbeid gestaakt aan de scheepswerf der konink lijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, door dien vier werklieden uit Alblasserdam werden aan genomen. Een gedeelte van bovengenoemde arbeiders heeft echter heden namiddag het tverk hervat. De heer Parser te Scheveningen heeft bij den minister van binnenlnndsphe zaken ooncessi* annge- vrangd voor den aanhg van een haven te Sein ve ilingen, waarvoor, volgens zyue verzekering, het l»e- uoodigde kapitaal aanwezig is. Het staat teven» in verband met de riolering van Scheveningen en 's Ilage» Te Roermond verschijnt een weekblad, dat zich tot taak stelt het ultrainontanisme te bestryden. De clericalen, den invloed van dit blad duchtende, ont zagen geen moeite om het verdacht te maken eti, zoo mogelijk, te vernietigen. En werkelyk sod hun dit gelukt zijn, hadden niet een paar jongelieden uit Roermond, die te Leiden studeeren, op de Stü- denten-societeit in welsprekende taal op dien toeleg gewezen, en bewerkt, dat al dadelyk voor pl. ra 200 ex. ingeteekend werd, waardoor het liberale weekblad van den ondergang gered werd. Dit feit verdient openlyke vermelding, omdat het den flinken geest teekent, die onder onze studenten heerscht. Aan een artikel van mr. J. W. Staats Evers, te Arnhem: „Hoe een ingeworteld volksvooroordeel is ontstaan en hoe dit te genezen?* is het volgende ontleend, betreffende de ongelukkige volksdwaling, dat het ongeoorloofd is, de lyken van hen, die op de eene of andere wjjze (inzonderheid in het watek) hun leven verloren, of zich zeiven tekort deden buiten tegenwoordigheid der politie aan te raken. Zij, wier levensgeesten, volgens het oordeel van deskundigen, dikwerf nog door tijdig aangebrachte hulp waken op te wekken, bleven somS het slachtoffer van den volks waan, dat hunne lichamen als het ware niet aange roerd mogen worden, bevorens de niet alóm tegen woordige politie er bij geroepen is. VanWaar dit ongelukkig dwaalbegrip? Zeker bestaat er by v5e meuschen een huivering om lyken aan te rakendaarbij komt by menigeen de vrees, dat men hem wel 'eens voor den dader van een doodslag kon houden: het geen hy, óf door zich spoedig van de plaats des ongevals te verwyderen, óf door onmiddelyke inroe ping van politiehulp, van zich tracht af te wendeta. Uit eenige nasporingen aangaande deze zaak is fths echter gebleken, dat vroeger eene verkeerde opvatting door het publiek van oude, vreemdsoortige, niet méér met onzen tijdgeest strookende wetfen aanleiding heeft gegeven, dat zulk een ingeworteld vooroordeel by ons volk nog heden ten dage blyft heereéhen. Schr. haalt belangwekkende voorbeelden van zoodanige bepalingen aan, waaruit blykt, dat men oudtyds fn het belang der gevolgen van een gepleegd jnisdr^jf, het lijk tot de komst der overheid (politie), te wier beoordeeling het cons toteeren van het misdrijf stond, zooveel mogelijk in ongeschonden toestand wilde houden, en daarom verbood, óf dit voor die komst aan te raken, óf pok gelastte, zoo de drenkeling dood werd bevonden, deze weder met d« voeten iu het water te leggen. Dit nu was de oorzaak van het volksvooroordeel. Hadden toch gemelde bepalin gen wel is waar hare nuttige zijde voor een beter onderzoek naar gepleegd geweld, in het belang der justitie, zoo was het evenwel een groote misslag van den tóenmaligen wetgever, om aau de beoordeeliug van he\ volk over te laten of de levensgeesten reeds by den drenkeliug ontvloden waren. Misschien vindt die misslag wel zijne verontschuldiging in de tuii^ere hoogte, waarop de wetenschap destyds stond, ten opzichte van de opwekking van levensgeesteu bij drenkelingen, waartoe men de middelen voor het eerst in 1767, bij de oprichting der maatschappij tot red ding vau drenkelingen in ons vaderland, schijnt te hebben ontdekt. Het volk echter, beducht voor eens naar het goedvinden der rechtere strafbare overtreding en voor de eertijds nog ineer gevreesde justitie, vatte daarom, niet onnatuurlijk, de wet, met opoffering dikwijls van de drenkelingen zelveu, zoodanig op, dat het by bevindingen het gemakkelijkst buiten luoeielijkhcden bleef, hetgeen, zooals wij reeds zagen, alleen geschieden kon, door hen tot de komst der politie met de vdbten in het water te laten^liggen. De schr. gaat vervolgens na, wat er al van overheids wege gedaan is, om dit ongelukkig vooroordeel uit te roeien. Men is daarmede echter niet veel verder gekomen, daar nog een aanzienlijk deel van het volk dezelfde verkeerde begrippen blijft aankleven. Hoe nu vooruit te komen? vraagt de Schr. en beantwoord die vraag aldus„Nemen wy eene audere proef door onmiddellijk op het jeugdig geslacht te werken, iüiat onze regeering, door tusscheukomst van inspecteurs en Nchuolopzicners, alle onderwyzers uitnoodigen hunne leerlingen gedurenle eenige jaren op bepaalde tijd stippen mede te deelen, dat er hier in Nederland een, uit onjuiste wetsopvattiug voortgesproten, ver keerd volksbegrip heerscht. Laat ieder godsdienst» leeraar dezelfde mededeeling op zijue catechisatie en van den kansel doen. Laat alle burgemeesters nog op aanschrijving van hoogerhand, bijv. eenmaal 's jaara, bij publicatie de aandacht op de verkeerdheid vestigen. Men stelle verder van regeeringswege eene preinie op het spoedig uit 't water halen van eiken drenkt ling, te verhoogen voor het spoedig inroepen van I nip vau deskundigen. Mogelijk helpen die middelen vereenigd, ter afdoende bestrydiug van het volksvooroordeel en ter voorkoming, dat ongelukkige natiiiirgeuooteu soins uog aan ingewortelde dwaalbe grippen worden opgeofferd." De plaatselijke Schoolcommissie te Amsterdam, heeft xich in hoofdzaak vereenigd met de reeds medegedeelde belangrijke ontwerpen van Burgemeester enWethouders. Gelijk n en zich zal herinneren, wordt voorgesteld het nemen van eeu proef aan zes armenscholen, met het geven van voorbereidend onderwijs (oefening der zin tuigen, zingen, vorm- en getallen, volgens de methode van Fröbel en Boumaa) voor leerlingen van 57 iaren onder leiding van een hulponderwijzers en 2 helpsters en onder toezicht van een hoofdonderwijzer. De overige 240 leerlingen dier school? zullfen dan zCs hulponderwijzers behouden, met ufschuffiiig der kweekelingen als onderwijskracht, zoodat er voor elke 40 leerlingen óón onderwijzer zal zyn. Enkele leden wilden het voorbereidend, van het gewoon lager onderwijs geheel afgescheiden houden, ep wareu dus voor afzonderlijke, zoogenaamde bewaarscholen. De groote meerderheid verklaarde zich echter tey gun ste van het gedane voorstel, met dien verstande dat het bezit eêqer hoofdakte voor de onderwijzeres der voorbereidende afdeeling niet imperatief maar bij voor keur verlangd zal worden. Met 25 tegen 4 stómmen vereenigde zich de commissie met het tweede voorstel van burg. en wetji. om de mcef uitgebreid lagere scholen voor 'jongens (burgerscholen 2de klasse) te splitsen in twee afdeelingeii, eene genaamd A, die zieh zal aansluiten aan het gymnasium en de hoogere burgerschool (met {onderricht alleen iy de gewone vakken, het Frausch, jiet teekenen en de gymnastiek) en eene genaamd B, waar ook onderwijs zal worden gegeven in de andere vakken van meer uitgebrèid lager onderwye. Deze laatste afdeeling zal zich aan sluiten aan deHandelsschool en óverigens kunnen worden bezoekt tot hoogstens 17-jarigen leeftijd. Wordt dit yooretel definitief gpedgekeurd, dan zal een be langrijke verbetering wordeii verkregen, In Engeland wordt jaarlijks voor een waarde van Il/i millioen p. s. aan eieren ingevoerd, en nu men in Duitschlana de eieren droogt, gelooft men dat de invoer nog zal toenemen. Te Passau aan den Donau is zulk een drooginrichting en wetenschappe lijke mannen als prof. pettenkorfer beweren, dat de eieren dezelfde voedende bestanddeelen behouden. Ook is deze uitvinding een groot voordeel voor sommige industrieën, daar de eene het wit en de andere den dooier noodig heeft en men niét langer genoodzaakt zal zyu beide te koopen om alleen het eerste of den laatste te ebruiken. De heer Patijn, een schatryk man te Utrecht, heeft zich gister op de rails van de spoor gelegd om zich z indoende te laten overrijden. Toen meu zulks outdekte, heeft meu hem terug getrokken. Men heeft hein in eeju vigilante gedragen oin naar zijne woning te brengen, daar toen de vigelaute voor 4e woning kwam was zij ledig eu genoemde heer had» zich verdronken. Gedurende de beide laatste dagen van de jacht zyu iu het Schaffelaarache Bosch eigendom van baron van Zuyleu van Nievelt te Barueveld door een 4 tal jagers, o. a. 45 hazen geschoten. Een der jagers, de heer Sweijs uit Amsterdam, had bovendien het geluk, een grooten vos te schieten. Ten bewyze dat overigens deze streken nog al rijk ziju aan wild wordt medegedeeld, dat door één jager te Barneveld iu het afgeloopen jachtsaizoen, niet minder dan 209 patrijzen geschpten zijn. Uit Harderwijk meldt men dd. 3 Januari: Hedenmorgen heeft zich aau 't bureel van den kominaudunt van het kolouiaaf werfdepot een dame gepresenteerd, om 3 Belgische recruten, die zij van Charleroi h« rwaarts had geleid, voor den kolo nialen militairen dienst aan te brengen. Zij zijn geschikt bevonden en aangenomen. IJe Daily Newsbevat een artikel naar aanleiding van het plan, dat in Nederland bestaat tot droog making van de Zuiderzee. Zij spreekt daarover met hooge ingenomenheid, doch is gelukkiger dan de Nederlanders zelf. Zij toch verkeert in 't idee, dat de 3taten-»Generaal reeds besloten hebben dit plan ten uitvoer te leggen, ja zelfs reeds 9*/# millioen voor het werk beschikbaar hebben gesteld, terwijl wij ons nog altijd moeten troosten met de beslis sende stappen, door het ministerie Heemskerk gedaan. Bij de behandeling der begrooting van binnen- landsche zaken in de tweede kamer is bij het artikel, dat betrekking had tot den bouw van een nieuw departement van justitie, door een der leden in al gemeene bewoordingen gewag gemaakt van een groot plan tot het bouwen van het by de wet bepaalde paleis voor de natie, doch met toevoeging vau nog een aantal audere gebouwen voor al de ministerieelc departementen eu sommige hooge collegiën. Destijds was echter ook den minister weinig vau de plannen bekend; alleen wist hij, dat Wet Malieveld de plaats zou ziju, waar men zich voorsteide al deze kolossale gebouwen te stichten, by aaunemiug a forfait. Thans vernemen wy, dat er twee plannen tot hetzelfde doel, maar met verschil in de kosten bestaan, en dat zij ontworpen zijn door den architekt B. Brouwer, te -Utrecht, dezelfde die in de laan Copes van Catten- burg een aantal groote ^villn's en elders vele andere gebouwen, waaronder de Engelsche kerk in de van den Boschstraat, heeft ontworpen en die op dit oogen- blty aan de dverzijde der koninginnegracht den blok huizen in den styl Lodewyk XIII in aanbouw heeft, waarvan de facade hoofdzakelijk be staat uit een in ons land nog niet gebruikte steen soort, die het marmer nabij komt. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn al de plans van het nationaal pa leis* ei! r der minjsterieele departementen gereed om binnen weinige dagen aan den minister van binnenl. zaken te worden ingezonden. De beide toegangswegen tot de maliebaan zouden tevens beduidend verbeterd en verbreed worden en in het grootste der plannen moet zytt opgenomen een coupure, om rechtstreeks uit de" middellaan valt het Lange Voorhoót Moor een zéér breeden toegangsweg naar de gebouwen in de Maliebaan te komen.JW.) De drukpers, waarmede de groote Beiyamin Franklin het vak uitoefende, welke gedurende vele jaren in het bezit'1 was bij het „Patënt Office* te Washington, is, volgens de New-York Tribuneonlangs opgeëiecht geworden door den heer J. B. Murray te New-York, aau wien ty was geschonken door de heereu Arnold Son, te Londen, in 1841. Deze hadden ze, na eenigen tyd zeiven ze bewaard te hebben, tot bevei- liging gedeponeerd iu de „National Institute* te Washington. Toen deze instelling kort daarna op hield te bestaan, werd de pere overgebracht naar de modelkamer y.an het //Patent Office," waar zij sedert verbleven is, en de quaestie van eigendom nooit werd aangevoerd dan nu oulangs. Na volledig onderzoek van de overgelegde bewijzen, is bevonden dat de vor dering van den heer Murray alleszins gegrond is, eu dientengevolge zal de pers aan hem uitgeleverd wor den. De heer Murray is voornemens deze rèliquie vau den eereten grooten amerikaanschen drukker ten toon te stellen bij de Centennial expeditionnaast een lightning cylinder press van de jongste constructie. Wanneer men de maag van een mol onderzoekt zegt B. in de Pr. Gr. Ctzal men er niets in vinden dan half verteerde stukken van regenwormen, schalen van engerlingen (maskers van yuükevers) pa 'allerlei andere insecten larven, geen enkele plantenvezei, gegn bladgroen," geen stukje hout of schors. Dr. Weher In Zurich deelt mede dat tw<$ mollen in 9 dagen 841 engerlingen, 18$ regeuworoBeu» 25 rupsea en een muis geheel verteerden. Flourens, een Frauseh- man, had twee levende mollen bij elkander opgeslo ten en gaf bun wortels en kuolleu tot voedsel. Des andereu daags vond hij van de eene mol slechts de huid, al het andere was opgegeten eu de wortelt onaangeroerd, ofschoon de overgebleven mol er hon gerig uitzag. Een spreeuw eu een kikvorech werden eveneens daarna verslondeu eu toen Flourens den overgebleveu mol niets dan plautenvoedsel gaf, ge- bruikte deze" er niets vau eu stierf van honger. Uit dit alles blijkt, dat de mol alleen dierlijk ey nimmer plantaardig voedsel gebruikt. Het weinigje schade, dat door het omwroeten van den grond door de mollen wordt veroorzaakt, weegt niet op tegen het vele nut en het is dus zeer verkeerd de mollen te vuur eu te zwaard te vervolgeu. Om de mollen te verjagen heeft uien slechts rondom de bedden, die «ij omwoelen, lompen, met petroleum bevochtigd, in den grond te steken. In een ingezonden stuk, voorkomende in de Aps» henuche Courant van 5 dezer, komt de hee r F. G. Steek gep. majoor van het oost-indische leger, die in Sep tember jl. te Darmstadt vervolgd werd als beschul digd,/ Duitschers voor de Nederlandsche krijgsdienst aangeworven of den wervers in Nederland toegevoerd te hebben", doch die na gerechtelijk tadecgock op* middelyk in vrijheid werd gesteld, ten sterkste op tegen de geruchten, die in duitsche bladen voorkomen en die ook door Nieuws van den Dag zijn overge nomen, als zou hij zich door vlucht aau het verdere rechtelyk onderzoek hebben onttrokken. Aan het slot van het uitvoerig artikel verklaart de heer Steek, dat hij nooit voor het Nederlandsch*Indische leger in Duitschland geworven heeft, maar tevens, dat hy nooit geaarzeld heeft aan Duitschers, die zich in Nederlandsch-iudische dienst wilden begeven, rand en inlichtingen te verstrekken, eu die personen ook met de^aad te ondersteunen, waarna hij zegt: „Wat sprookjes betreft alsof ik een gedeelte van het hand geld in myn gestoken, of zekere voordeden bij 4*e werving gehad hebben zou, dit is te onzinnig óm tegeusproken te worden. It der, die met den gang van zaken bekend is, weet dut ik inet dat handgeld nooit iets te doen kon hebben. Ik geef hier echter nóg tea overvloede de plechtig» verzekering, dat ik noch van de Nederlandsche reget-riug, noch van de personen, aan wie ik hiad gegeveu li. b, ooit voor een ceut waarde voor bemoeyiiigen genoten heb; integendeel ik heb aan eenige minder gegoeden reisgeld tot Harderwijk verstrekt onder hunne belofte, het mij terug te zullen zenden, wat echter tot heden niet geschied is. Eu dit is miju laatste woord in déze zaak, waarin ik mij - het is treurig genoeg - ook nog tegenover Nederlanders verdedigen moet." Het beletten van de uitwaseming brengt velezlei ziekten by de planten té voorschijn. Wanneer ha sterke droogte' en hitte eene langdurige koude pn vochtige weersgesteldheid volgt, heeft men by de kop meer dan eens algemeene ziekte en een spoetffg ver sterf waargenomen. Iets dergelijks heeft nt, rotgans Liebig, hoogst waarschijnlijk ook bu de aardappelen plaats, bij welke de bekende rot ziek te zich veelal "na groote weersveranderingen openbaar!, en wélke nétte vroeger pok wel békend, doch niet zoo algemeen was. Iu de streken, zegt hij, waar de aardappebiektc het hevigst geheerecht heeft, volgde, na zeer heete dagen, meest kqyd en regenachtig weder, zelf? in het begin van September, als, na eene lang aanhoudende droogje, regen en koude juist tijdens den weligsten wasdom bij de aardappelplant inviel. Uit deze en aodpre waarnemingen meent hij alzoo het besluit te moeten opmakan, dat de hoofdoorzaak der aardappelziekte gelegen is in belette uitwaseming van het loof der aardappelen en daardoor ontstaande volsappigheid, stilstand van vochten en verrotting. De Directeur vqjj het Postkantoor te Goud^, bteijgt bij deze ter kenuisse, dat t'e rekenen met den ÜMwa Januari 1S?«; gett-jpdde briefomslagen, soowel roor de frnnkftriug van biuneulaudsolws brieyen, «ls yqor die naar het buitenland kunnen worden gebexigd,-o> aan het Postkantoor aldaar yerkrjjgbaar z|jn. Gouda, den 6 Jamwïi 1871 De Directeur Toorqoemd, i r'n MA R'K T B EEICHTEN. Gouda, 6 Jan. 1876. Bij zeer kleinen omact waa de stemming flauw. i4

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2