[\ieiivvs en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. A 1876. 3£N. BUITENLAND. n N° 1791. I li Vrijdag 18 februari. bitten. 11 f] ITEM, igd. Bnltenlandsch Overzicht. kt H. 101. Si tai nederl. uini provide i de omlig- St 'i JTTEN van 41 EJSTC3- irdt met het eeren alhier t- De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. V GOUDA BBKE.N DMAKING ora 5a man DAM. Joud, Zilver, nder haken Tandvleesch itnemen der GOUDSCHE COURANT. )A, VINDING h e vig«te de Tand of waarborg de 5 pCl Egypte. Op die wijze hoopte hij in 35 jaren de g. Gouda bg te Oude re plaatsen De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WÓÊNSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De pnjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. i persoon of geteekendeti. •PER, 4 te Gouda. is de lading elkolen Dra., waaruit 1 kleine p«" ritserschen en is aan- umgewend nemend en De Reach ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Cental. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, doen te weten, dat het primitief Kohier voor de pl.iatsi lijke directe belasting dezer Gemeente voor het dienstjaar 1876, door hen voorloopig vastgeld ge durende eeertiea- dagen, van des voormiddsgs ten tien tot des namiddags ten an, en van drie tot vijf ure, ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing ia nedergelegd, binnen welken tijd elk aangeslagene, togen zijnes aanslag, bij den Raad bezwaren kan iubrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier geschreven. Gouda, den 16n February 1876. Burgemeester en Wethouders voomoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DnoooutKvgn Fortuun. tam Buiig km IJzkndookm. De Fransche minuter Buffet schijnt zijn heil te zoeken in maatregelen tegen de drukpers. Gambetta’s blad, de Re'publiqne fran^aüe en de Bonapartistische Aiale worden wegens aanvallen op de regeering ver volgd, nadat pas' de France veroordeeld geworden is. De veroordeeling van de France tot een boete van 1000 fr., omdat het blad Buffet’s aftreden voorspeld en van zijn aanstaande benoeming tot directeur der Bank gesproken had, heeft natuurlek veel stof tot geschrijf en gewrijf gegeven. Men begrypt, dat voortaan geen blad een vermoeden omtrent den- waarschijnlijke!! loop der gebeurtenissen te kennen geven kan, zonder daar- voorzulk een vorm te hebben gevonden, dat de rechtbank het niet vervolgen kan. De France zelf is na de veroordeeling verschenen met een variatie van een woord van Pascal: „Valsch aan deze zijde van 20 Februari, waar aan gene zijde daarvan." Merkwaar dig is voorts, hoe ijverig thans Buffet door de Bo napart isten verdedigd wordt. Nu hij Renault heeft weggezonden, schijnt een verbond tusschen de beide overwonnenen van 30 Januari tot stand te zijn ge bracht. De Unieer» behelst voortdurend bisschoppelijke brieven, waarin gebeden worden uitgesohreven om de verkiezingen van aanstaanden Zondag in den geest der clericalen te doen uitvallen. De verkiezingen zijn intussohen een tijdperk van betrekkelyke kalmte ingetreden. De Fransche kieswet schrijft voor, dat de laatste vijf dagen vóór den eigenlijken verkiezingsdag geen openbare kiesvergade- ringen gehouden mogen worden. Maandag werden de laatste vergaderingen gehouden. Het werk van de partijhoofden is intusseben met die vergaderingen niet geëindigd. Zoo mogelijk doet ieder nog meer zijn best dan te voren, om aan zijn party de over winning te verschaffen. Deoazes heeft in een particuliere bijeenkomst van kiezers den tegen woordigen toestand van Europa ontvouwd en verzekerd dat deze de zekerste waar borgen voor het behoud van den vrede bezit. Schoon van een besluit van het Pruisische Minis terie nog niets bekend is, gelooft men toch te Berlijn algemeen, dat de Landdag spoedig zal worden ver rast met een aanvrage dm de Regeering te machtigen onderhandelingen aan te knoopén met het Rijk be- FRANKRIJK. De rede, door Gambetta eenige dagen geleden te Rijssel gehouden, wordt als een van de belangrijkste gebeurtenissen uit den verkiezingsstrijd in Frankrijk beschouwd. Hij heeft daardoor met de onverzoeulyke revolutionairen openlijk gebroken, zoodat de strijd tusschen de Gambettisten en de iutransigenten nu nog scherper zal worden. Merkwaardig vooral is wat de scherpzinnige poli ticus over de clericalen heeft gezegd, die ongetwijfeld het grootste gevaar voor de moderne staten opleve ren, en het is geen wonder, dat de clerióale organen den ^dictator een slecht patriot, een aanhanger van Bismarck noemen, daar er uatuurlyk voor Frankryk geen heil is buiten de kerk. Het olericalisme zeide Gambetta ongeveer -— is niet alleen een binnenin ndsche maar ook een bui- tenlandsche quaestie. Want als wij een blik werpen op Europa, wat zien wij dan? En Europa is nog niet eens voldoende; men moet de gèheele wereld overzien. Inderdaad de clericale agitaties strekken zich uit van Londen tot New-York van Berlijn tot het Witte huis. In Engeland laat de heer Gladstone zijn noodkreet hooreu, in de Vereenigde Staten de president Grant. Zoo is het in Duitschland, in Italië, in Spanje, in geheel het Noorden van Europa, én Rusland. Overal houdt men er zich mede bezig. Overal ziet men de propaganda der regeeringen en der burgers, tegen wat? pTegen de aanmatigingen van het ultramontanisme." sggen over- ertraan by- van de ge,- het myn aak heeft, n. In elk zamerhand cents. ar bestand- Jheid voor- i. Van alle ikste. Een cents. redevoering gehouden, waarin hij de hoop te kennen gaf, dat spoedig een einde aan den burgeroorlog zou komen. Alsdan zou hij aan het werk gaan, Spanje’s welvaart en krediet te herstellen. De telegraaf geeft den korten inboud van de Spaansche troonrede; opmerking verdient hierin de hoogst welwillende wijze, waarop gesproken wordt over de verhouding tot het Vaticaan en tevens de uitdrukking, dat de schuldeischers zooveel mogelijk zullen worden betaald, want de ontwikkeling der natie mag niet worden tegengehouden. De opperbevelhebber van het noorderleger, generaal Quesada, heêft zijn beweging zoover voortgezet, dat hij zich weldra zal kunnen vereenigen met Moriones daarna zal de verbinding worden gezocht met de troepen onder Martinez Campos. Een zeer belangrijk besluit van het Wetgevend Lichaam in Wisconsin wordt uit Philadelphia gemeld. terspoorwegwet* wordt ingetrokken. Naar men zich herinneren zal, was deze wet een gevolg van de be weging der „Grangers," die ten behoeve van het graanvervoer allerlei maatregelen wenschten, voor de vrye exploitatie der spoorwegen zeer schadelijk. Deze beperkende bepalingen zijn thans in Wisconsin afge schaft. Verder wordt uit Amerika vermeld, dat het ont werp, waarby gelden worden toegestaan ten behoeve van het eeuwfeest der Unie, door den Senaat is aangenomen en Zondag 13 Februari door den president zou wordeg geteekend. In het Huis (Tweede Kamer) werd de btgrooting van buitenlandsche zaken aange nomen, waarbij de betrekkingen en bezoldigingen der gezanten, consuls en consulaire agenten worden geregeld. Verder worden uitvoerige mededeeltngen gedaan omtrent het proces in zake de „Whiskey frauds." treffende het overnemen der spoorwegen. De natio- iia.il-liberalen gelooven, dat de zaak haar beslag zal krygeu en hopen, dat de Ryksadministratie zoo goed zal bevallen, dat in elk land de particulieren zullen verlangen de spoorwegen aan het Rijk af te staan. De in de troonrede toegezegde wet tot regeling van het stedelijk bestuur zal tot niet geringe teleur stelling in deze zitting van den Landdag nog niet in behandeling komen. Ook verneemt men nog niets van de indiening van een weteontwerp, waarby de nieuwe hervormingswetten ook tot de westelyke pro vinciën worden uitgebreid. Te Mechelen zijn heftige tooneelen voorgevallen bij gelegenheid eener Katholieke demonstratie. In de Deensche Tweede Kamer is het voorstel van de oppositie- of linkerzijde om de defensie-uit- gaveu te dekken door een buitengewone inkomsten belasting in de tweede lezing aangenomen met 53 -- tegen 40 stemmen. Met 84 leizen 10 stemmen werd Met 67 tegen 31 stemmen, is vn». zi„ daarop besloten over te gmnuWt de derdeJezing; bet ontwerp gelezen, waarby de zoogenaamde „Pot men weet dat de Regeering zich tegen dit ontwerp heeft verklaard, omdat de middelen, ook om in de defensie-behoeften te voorzien, aanwezig zijn. In het Eugelsche Lagerhuis heeft sir F. Northcote een krediet aangevraagd van 4,080,000 p. st., om de aandeelen van het Suvz-kanaal te betalen. Hij ver klaarde, dat het Parlement niet eer was bijeengeroe pen, ten einde geen aanleiding te geven tot klachten dat er geen tijd was gegeven om die zaak te over wegen. De spreker deelde vervolgens de geschiedenis van het ontstaan van het kanaal en den financieelen toestand der maatschappij mede. Haar financieele vooruitgang is voldoende. Hij stelde voor, om als voor de rentebetaling en aflossing der schuld ’t. interest te bestemn.etj, betaalbaar door z'. ,,F j- gcheele schuld te kunnen delgen. De transactie heeft geleid tot het vestigen van vriendschappelijke betrekkingen met den heer de Les- seps. Er worden nu nog onderhondelingen gevoerd. Spreker hoopt dat ze tot een bevredigende uitkomst zullen leiden ten opzichte vau het tonnenrecht en andere vraagpunten. In het bestuur der maatschappy zal Engeland door drie leden vertegenwoordigd worden. Hij ziet niet in, waarom de Khedive niet de rente zou betalen. De heer Cave heeft te Alexandrië eene gunstige ontvangst gevonden. Met groote openhar tigheid zijn hem alle inlichtingen verschaft. Het algemeen resultaat van het door hem ingesteld onder zoek komt hierop neer, dat de hulpbronnen van Egypte aanzienlijk zy’if en dat het land zich verder ontwikkeltmaar het financieel beheer was slecht. De Engelsche regeering is tot de conclusie gekomen, dat, zoo de Khedive eene goede controle -over de uitgaven laat houden, de afschaffing van inproduc- tievs uitgaven voor Egypte mogclyk zal zijn. Spreker eindigde met te zeggen, dat de koop der aandeelen voor alle belanghebbenden voordeelig is. Lord Hartington en de heeren Gladstone en Forster stelden hierop voor, de beraadslaging te verdagen. De hi er Disraeli nam hiermede genoegen. Het Huis heeft daarop besloten de discussie uit te stellen tot Maandag aanstaande. Het officieele Oostenrijksche regeeringsblad bevat een keizerlyk besluit van 11 dezer, houdende byeen- roeping van al de Oostenryksche landdagen tegen 7 Maart. In eene voorloopige bijeenkomst van 207 afgevaar digden heeft de Spaansche minister Canovas eene

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1