Het groote gevaar dat bestond voor doorbraak van den Lekdijk dml gisteren een aantal bewoners van den Krimpenerwaard naar onze gemeente vluchten. Voort durend werden troepen koeien de stad binnen geleid om 't zij voor geld, 't zij voor goede woorden zoo goed mogelyk te worden geborgen, een aantal wagens met den inboedel van vele boeren volgden de koeien, kortom het was op den weg van Stqlwijkersïuis tot deze ge meente- en op de singels één voortdurend transpor teeren van bezittingen die vóór de doorbraak moesten worden geborgen. .Zooals vauzelf spreekt was een groot aantal inge zetenen op de been die de drukte vermeerderde, telkens naar tijding vragende en uitziende aangaande den toestand van „het water." Omtrent dien toestand deelén wij hieronder een en ander mede. De tegen 5 April aangekondigde voordracht van prof. Pekelharing in eeue openbare vergadering der afdeeliug Gouda en omstr. van Volksonderwijs zal dieu dag niet plaats hebben, wegens verhindering van den spreker. Door Z. M. is benoemd tot commandant van de eerste divisie infanterie de generaal-majoor Weitzel. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den staat aan mej. G. Hardeman, gewezen hoofdonder wijzeres alhier, ten bedrage van f 408. Twee compagnien van 't depot-bat. van het 2e reg. inf. zullen op 1 Mei a. st. van Grave naar Gouda worden verplaatst. VERGADERING tan den GEMEENTERAAD. Vrydag den 17 Maart 1876, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld Een verzoek van den heer Haverkamp om benoemd te worden tot hulponderwijzer. Eene reclame vair de Wed. J. J. van Leeuwen tegen het bedrag van haren aanslag in de plaatselijke directe belasting. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van bouwterrein in de Crabethstraat. Te benoemen» drie hulponderwijzers. Betreffende de Vrijdag 11. voorgevallen doorbraak van'de Góuwkade verneemt men dat die thaus in zoo verre gedicht is dat men weder aan de Gouwaluis kon overgaan tot het séhutteii of doorlaten van vaartuigen. Dat dit voor velen eene gewenschte uit komst is, zal meu gaarne aannemen, wanneer men weet dat aldaar gisteren lagen te wachten niet min der dan 96 schepen eu een tiental stooinbooten. Klach ten onder de schippers waren menigvuldig, maarzij moesten zich in het onvermijdelijke schikken. De ge meenschap met onze gemeenteis onderhouden geworden door eene stoomboot aan de andere zyde, waardoor passagiers en goederen werden overgenomen. De sehade door de doorbraak veroorzaakt moet, naar men meldt, niet zoo groot zijn als men aanvanke lijk dacht, uithoofde de polders op zomerpeil stonden, die is laag uitgemalen waren. Thans st«$u de slo ten gelijk met de weilanden en de landen staan dus niet onder water. De oorzaak hiervan kan daarin gezocht worden dat de Bloemendaalsche polder zijn water voor een deel heeft overgestort in den naast- bijgelegen polder. Men schrijft ons uit Stolwijk dd. 15 MaartDe nacht Van Dinsdag op Woensdag was voor ons zeer onrustba rend. Gedurig kwam er tijding, dat het water in de Lek aanhoudend wassende was. Te middernacht bereikte het sgn hoogste stand. Het stond 1 cM. hooger, dan bij de hoogste stand van het jaar 1845. Bijna alle inwoners brachten h'unue goederen naar den zolder. HedenWoens- dag is al het vee naar veiliger plaatsen gebracht. Ook vele dorpelingen hebben elders een heenkomen gezocht. Sedert deze middag is het water vallende. Bij Bergst'oep ontstond 's morgens een scheur in den dijk men is be- aig aan herstellingen. Van Stolwijk zijn er 25 man schappen opgeroepen voor het dijkleger. Men schrijft ons uit Berg-Ambacht dd. 15 Maart: In den Krimpenerwaarid verkeert men algemeen in angst. De uiterst hooge waterstand der Lek en de felle stormen uit het W. en ZW. teisteren de dyken vreeselyk. Overal is het dijkleger dapper inde weer, om verzak kingen, scheuren, lekken, enz. te verhelpen. Nagenoeg al de boeren uit Berg-Ambncht, Stolwijk enz. hebben hun vee te Schoonhoven, Gouda en elders in veiligheid gebracht. Vele huisgezinnen hebben ook hunne wonin gen ontruimd eu zijn naar hooger gelegen woningen gevlucht. Moge eene gunstige keeriug van den wind het gevaar van dijkbreuk of overstroomiug verhoeden. Men schrijft ons uit Langerak van heden De waterstand heeft op de Lek eene hoogte bereikt zooals den oudsten lieden niet heugt. De dijken hebben veel geleden door golfslag, en nacht en dag is men in de" weerom de schade te herstellen. Ook het polderwater is buitengewoon hoog, tengevolge waarvan alle veldarbeid is moeten worden gestaakt en de tuinen, meestal nog het Jioogst gelegen, kunnen zelfs niet eens worden gespit. J Dat de werkende stapd zeer daardoor lijdt is duide lijk, de werkzaamheden aan de dijken verschaffen even wel meuigeeu thans een goede verdienste. Men meldt uit Schoonhoven dd. 14 Maart De hooge waterstand vergezeld van storm, laat zich meer en meer dreigend aanzien. Gisteren ochtend 9'/a uur, hoog water, teekende de peilschaal 4.14 M. -(- A. P.; 'snaui. 4 uur, laag water, 4.10 M. Nadien tijd is het steeds door gewassen, zoodat hedeu ochtend 11 uur de waterstand 4.39 M. -(- A. P. was. Heden avond 91/* uur weder 4.39 M., terwijl de was steeds aanhoudt. Was, van gisteren ochtend 8 uur tot heden ochtend 8 uur, 0.20 M. Wiud, heden avond 11 uur N. W. storm. In verband met het bericht van Zondag avond< toen een orkaan uit het N. W. alhier woedde, zoodat zelfs een pas gebouwde kolf baan van den kastelein H. B. plotseling instortte, kan bericht wOrden, dat de toen ontstane kwellen in den dijk, die tot deze gemeente behoort, door de flinke zorg van het Dijksbestuur tot heden onschadelijk zijn gemaakt. Ofschoon de gemeente Schoonhoven met het beheer, het ouderhoud en de bekostiging van hare waterkeerende werken belast is, hebben Dijkgraaf eu Hoogheemraden van de Krimpenerwaard noodig geoordeeld, onmiddellijk een 50-tal manschappen aan 't werk te zetteu, om de Waard en deze gemeente voor groote rampen zooveel mogelijk t^ behoeden. De gemeenteraad heeft gemeend, dat hij het nemen van de noodige maatregelen ter voor ziening van het outdekt gebrek aan weg en dijk geheel aan bedoeld Dijkbestuur moet overlaten. Dit Bestuur verdieut dau ook alleu lof voor zijne goede zorgen. De Burgemeester, die alle gevaarlijke plaatsen in de gemeen te zooveel mogelijk doet voorzien, eu de kapitein-kom- mandant der art. iustr. compagnie, die bij het herstellen van den dijk de noodige manschappen afstond om wacht te houden hebben ook aanspraak op ware erkentelijkheid. Ruim een tiental gezinnen, in de nabijheid van dat zwakke gedeelte in den dijk, hebben hunne woningen verlaten. De vrees dat by Beïgstoep of elders een dijkbreuk zou kuuueu ontstaan, heeft reeds vrij wat personen en vee naar deze gemeente gevoerd. Ook in Jaarsveld en Willige-Luugerak staan de zaken niet gunstig. Krimpenerwaard 15 JVfifcirt. T«ugevolge der lu-vigc winden en stormen,uit het W. worden de dijken van dezen Waard zwaar gebeukt. Hier en daar ontstondeu kwelgaten en afslagen. Onophoudelijk zijn verscheid» u afdeelingeu van het dijkldger uit ondersch» iden gemeen ten druk in de weer om de schade aan den Lekdijk te herstellen of te voorkome*. De waterhoogte is dikwijls angstwekkend. Reeds worden druk toebereidselen ge maakt tot ontruiming der lage gebouwen, en bcwoon- baarmaking van de bovengedeelten der buizen. Schoonhoven 15 Maart. De was van 't water was se dert gisteren 0.10 M.; heden avond ten 6 ure 4.46 M. Er zyn veel voorzorgsmaatregelen genomen. Sterke ZW. wind. Capelle a/d IJssel 15 Maart. Gisteren avoud 11 Va uur is onder deze gemeente een woning door den sterken aandrang van bet water ingestort. Belendende huizen dreigen eveneens in te storten. De dijk van den storra- polder dreigt ieder oogeublik door te breken. Nijmegen 14 Maart. Het politiebureau en het daar aan grenzende kantoor van den heer Potjes aan de Waal- kade zyn, het eerste geheel, het andere ten deele, Wegge slagen. De weg naar Beek en Ubberbergen staan geheel blank. Woudrichem 15 Maart. De dijk van Pouderoyen is heden namiddag bezwekeu. De polders Brakel eu Pou deroyen loopen vol Daardoor is het water hier in de laatste 3 uren 30 centimeter afgeloopen. Bijzondere on gelukken, in zoover bekend is, hebben niet plaats gehad. Zalt-Bommel 15 Maart. Heden nacht eu voormiddag woedde bier een hevige storm, gepaard met onweder. Nederhemert en Driel hadden groot gevaar voor door braak. Door krachtige inspanning is het gevaar gekeerd. Te Brakel is de Nieuwendijk op vyf plaatsen doorgesla gen, ondanks de onvermoeide pogingen. Het kasteel is opengesteld voor een toevluchtsoord. De Bpmmeler- waard raakt aan het beneden-district onder water. Het boven-district, waarin Bommel gelegen is, is beschut door den Meidijk. Heden avond ten zeven ure ryst de barometer. De wind is niet hevig. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 14 en 15 Maart 1876. Na breedvoerige beraadslagingen over art. 6 van het wets-ontwerp tot regeling Van het hooger onderwijs en de daarop voorgestelde araendementen, zijn in de zitting van Dinsdag al de amendementen verworpen met over- groote of beduidende meerderheid. Het regeerings-arti- kel werd aangenomen met 38 tegen 32 stemmen. Het be treft verplichting tot oprichting van gemeentelijke gym nasia, in gemeenten boven de 20,000 ziele% vrijheid tot oprichting van pro-gymnasia in andere gemeenten en mogelijkheid tot dispeusatie van verplichte opriohting. Voor het debat had de regeering in art. 7 nog eene bepaling opgenomen, dat aan gemeenten, tot oprichting vuu een gymnasium verplicht,,kan worden toegestaan daarvoor in plaats ëen pro-gymnasium op te richten. Over urt. 7 zyu de beraadslagingen aangevangen, maar niet afgeloopen. In de zitting Van gisteren heeft de minister op ver zoek van den heer Schimmelpenninck van der Oye eenige inlichtingen omtrent deu waterstand gegeven. Daaruit bleek dat, hoewel de toestand ernstig is, er veel overdrij ving in de geruchten heerscht en dat ieder oogenblik de berichten eu het meer of minder gevaar kau veranderen. De beraadslagingen over de wet regelende het hooger onderwys zyu voortgezel Door de aauneiniug van het amendement van den heerJonckbloed op art. 7 is beslo-, ten tot liet instellen van gymnasia met 6-jarigen cursus en splitsing vau het leerplan na het vijfde jaar. Met ver werping van alle amendementen zijn artikelen 8 tot 10 goedgekeurd. Heden voortzetting. W Gisterenmiddag werd het volgende stroobüjet door onze gemeente verspreid DREIGEND GEVAAR! Mogelijke Doorbraak van den Krimpenerwaard. TER BESPREKING VAN DB VOLGENDE VRAAGPUNTEN: 1°. Kan er hulpverleend worden? 2°. Is spoedige hulp bij doorbraak noodig? 3°. Welke middelen zijn daartoe het verkieslijkste? Worden belangstellenden uitgeiioodigd heden avond ten half negen te vergaderen iu het koffiehuis vau den heer W. LAMPK. Gouda, 15 Maart 1876. A. K. van der GARDEN. CORNs. 8. B. SMELT. J. MAST Jzn. F. A. van LANGE J.Jz. S. VKRWEIJ Az. J. W. SCHOUTEN. Tengevolge hiervan vereenigde zich deu avonds ecu zeer groot aantal ingezetenen in het bovenlokaal vnu deu heer Lainpe, tot bespreking der voorgestelde punten. De heer A. K. van der Garden opende de vergadering met kortclijk te herinneren aan net gevaar dat de be woners van den Krimpenerwaard bóven het hoofd ntug, welk feit een voldoende reden jwas voor het initiatief door spr. en andere onderteekenanra van liet biljet genomen om zoo mogelijk voor een eventueelc door braak zich gereed te maken tot hulp eu bij«tan«h zoodat, wu8 ongeluk gebeurd, 't niet meer zou noodig zijn te beraadslagen over te nemen maatregelen. Zeer- aangenaam was spr. de groote belangstelling, dits.de inge zetenen door hu mie zeer aanzienlijke opkomst toonden. Spr. stelde ten slotte voor dat de vergadering iemand uit haar midden zou aanwijzen om dezen avond het voor zitterschap* waar te nemen, daar spr. deze taak gaarne aan ouder en bekwamer handen zag toevertrouwd. De heer M.1I. Diepenveen was 't met dit voorstel niet eens en wensclite dat de heer van der Garden de vergade ring zou blijven leiden, waarop de heer S. Verweij Az. ti« hoop uitdrukte dut Mr. A. A. van Bergen IJzeiuloorn zich met't voorzitterschap zou willeu belasten. Een luid applaudisseiuent bewees dat de vergadering dezen wenscli deelde, doch de heer van Bergen Uzen- doorn meende dat het voorzitterschap aan den heer vau der Garden toevertrouwd, in goede handen was, welkt daarop de vergadering verder leidde. Daarop voerde een aantal sprekers 't woord. De heer P. J. van der Want Azu. opende de rei door te kennen te geven dat hij, zoo noodig, 3 hulpbehoevenden wilde vernachten. De heer Diepenveen vond het goed dat zich een voorloopigecjmmissie constitueerde, daar men. dan bij geval van doorbraak wist tot wien zich te moeten wenden, de heer W. de Jong vroeg of 't niet goed zou zyn dat er onderzocht werd, of er waarlijk hulp noodig was en betoogde de wenscbelijkbeid van 't be noemen eener commissie, die den dyk langs zou gaau om te zien of er waarlyk behoefte was, welk onderzoek de heer A. v. Reedt Dortland echter onuoodig vond. Ge schiedde de doorbraak, dag was, zeide laatstgeuoenide spr. van alles noodig eu daarom was thans alleen de be antwoording der vraag noodig: „wat zullen we doen als de doorbraak een voldongen feit is De heer N. Fran cois Snel meende eveneens dat de bespreking der 2 eerste punten op het bilje%vthansBvrjj onnoodig was geworden doordat Je voorzitter in zijn inleidend woord die vra gen reeds voldoende had beantwoord. Alleeu 't derde punt: welke middelen zyu bijjjdoorbraak 't verkies lijkste?" moest volgens sp*. thans aan de orde wor den gesteld. Aldus geschiedde en 't derde punt werd thaus aan de orde gesteld. Nadat de voorzitter had gezegd 2 zaken noodig te vinden, lil. 1. Kennisgeving aan de gemeente besturen in den omtrek dat zich eene commissie gevormd had en 2. dat die burgers van Gouda zich opga ven welke ondersteuning wilden verschaffen aan hulp- behoeftigen en de heer J. van Kranenburg voorstelde aan de commissie om maar vast de inteekenlysten klaar te inaken en die staande de vergadering te doen tee kenen, daar in alle gevallen geld noodig zou zijn ett de beef J. lJpelaar Jzn meende dat 't voornamelijk zaak jou zijn om de bewoners van den Krimpenerwaard onder falc te brengen en in zijn huis logies voor 10 personen unbood, vroeg de heer J. N. Scheltema het woord. Deze spreker zeide veel goeds gehoord te hebben nu de vorige sprekers, maar tooh één zaak was z. i. orer het hoofd gezien. Er bestond reeds sinds eenige dagen, nl. van Zondag af gevaar voor den Krimpener waard en nu kon men in een welgeordende geineeute ran een welgeordend bestuur wel verwachten dat reeds voorbereidende maat regalen zouden zijn genomen voor een eventueel gevaar. Spr. kon dan opk mededeelen dat er werkelijk reeds maatregelen genomen waren door 't bestuur naar hem door een lid van den raad was medegedeeld om, zoo noodig, bijstand te ver- leenen. Was er niets door het bestuur gedaan, dad was 'tiets anders, maar nu dit wel het geval was meende spr. dat 't oprichten van een commissie on noodig was. Kwam de nopd aan den man, dan zou ieder burger van Gouda, spr. was er van overtuigd, gaarne medehelpen tot leniging van de ramp. Nadat - de heer J. M. v. Minden had gezegd het mpt den vorigen spreker eens te zijn dat nu nog niets te doen was, deelde de heer Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn mede dat hij zoo even iemand had ontmoet uit Schoon hoven, die daarzoo den dijkgraaf van den Krimpener waard had gesproken, die bad gezegd dat „de toestand critiek was, maar, toch geen dadelijk gevaar bestond*. Voorts kon spr. mededeelen dat het gemeentebestuur ge zorgd had dat eeliige lokalen beschikbaar waren voo- eventueel hulpbehoevenden en tevens dat door het be stuur aan den Minister van Oorlog was gevraagd over de nieuwe Infirmerie te mogen beschikken. De hr. J. M. v. Minden meende daarop dat er behoefte zou zijn aan de noodige bewaarplaatsen voor vee, zooals nog van morgen gebleken was op de Markt toen een troep koeien niet onder dak kon komen, waafop de heelr A. C. Cos ij n zeide dat die koeien waarop de vorige 3pr. doelde niet uit gebrek aau plaats ongeatald waren gebleven, daar spr. zelf aan deu boer die bij de koeien was, gepre senteerd had ze te stallen, waarvan echter geen gebruik was gemaakt. De heer J. van Kranenburg vond geen bezwaar in de ruimte tot stalling maar wel in 't verkrij gen vande noodige mondbehoeften, waarop de voorzitter 't voorstel van den heer Scheltema dat zy die nachtver blijf wilden verleeneu aan hulpbehoevenden, zich dispo nibel zouden stellen aan 't gemeentebestuur, aan de orde stelde, welk voorstel volgens de voorsteller ecu eenigs- zins ruimere strekking had, nl. bedoelde dat alle burgers zich, zoo noodig, beschikbaar zouden stellen aange meentebestuur. Dit voorstel werd luide toegejuicht. De beer,K. 8. Cats bood daarop immens 't bestuur van' *t Israëlitisch oude rammen- en vrouwenhuis localen aan tot huisvesting en de heer A. vau Reedt Dortlaud drukte de hoop uit dat de vergadering vooreerst een commissie xou benoemen om, iugeval van doorbraak, gelden iu te zamelen en dat zij voorts zou besluiten nu reeds een lyst aan te bieden aau de leden der vergadering. Aan lokalen tot huisvesting, meende spr., had men niet genoeg. D^jnenscheu die uit deu Krimpenerwaard hierheen kwamen, moeten ook eten. Eu daarvoor te zorgen was ook onze taak. De voorziter was 't met den» heer Dortland eens dat 't goed was een commissie te be noemen e i wel hierom, opdat 't gemeentebestuur^zou weteu tot wiezi^h te wenden om hulp. Beter was 't dat in geval van doorbraak, een oommissie bestond, dan dat die dan- nog moest worden gevormd. De heer J. C. Gotte was van oordeel dat ééne zaak nog over 't hoofd was gezien. Zijn de personen lit den Krimpenerwaard een naai in Gouda, dan was 't s. i. minder, die zouden wel aan den kost komen, maar niet minder verdiende de vraag overweging„hoe moe ten vele inden Krimpenerwaard gered worden?" De arme menschen, die zich daar beviuden, in hoogen nood, hoe die te redden? De heer H. J. Steenbergen bracht hulde aan het Dag. bestuur, en nu na de inlichtingen van den burgemeester achtte hij 't voldoende om aan het Dage- lyksch bestuur de zaak over te laten. De heer M. van Dantzig meende dat zoo 't heden geen Woensdag was ge weest maar een dag dat de (Joudsche Cf. uitkwam, daarin Jteker zou vermeld zyu namens 't gemeentebestuur aan de ingezetenen wat de burgemeester nu zoo even had me degedeeld aan de vergadering, waardoor een gedeelte van de edele moeite die de commissie zicH getroost had, zou gespaard hebben kunnen bly ven, welke commissie zich door de talryke opkomst zeker beloond zou achten, maar was 't aan den eenen kant zeker dat men de zorg voor de zaak veilig aan N Dag. Bestuur kon overlaten, aan de andere zijde was 't even zeker dat 't bestuur inge val van doorbraak hulp zou noodig hebben,en wel hulp van personen. Spr. stelde daarom voor dat de voorloopige oommissie die het initiatief tot deze bijeenkomst geno men had zich bereid zou verklaren 't gemeentebestuur ter zjjde te staan, doch tevens daar men met leege handen niets doen kon, geld intezamelen waarbij spr. hoopte dat 't hier niet gaan zou als b. v. by den brand te Bode graven, dat zy die 't meest hulp noodig huddeu, haar t minst kregen. Be heer J. van Kranenburg drong daarop nogmaals *an om staande de vergadering een inteekenlijst te «oen circuleeren en een commissie te benoemen die B. en W. ter zijde zoude staan. De heer Scheltema acht dit minder goed. Nu reeds gelden in te zamelen acht hij onraadzaam. Wellicht zou er nu op deze druk bezochte vergadering ruim, zeer ruim, worden ingeteekend, maar spr. was van oordeel dat, mocht b.v. dezen nacht de dijk doorbreken eu werd er dan daarna een collecte gedaan de uitkomst veel voordeeliger zou zijn. Véér de nood werkelijk aanwezig was, geld te vragen zou nadeelig wer- keu ook hierom daar meu dan later, als de nood er was, geld vragende aan de ingezetenen, van dezen of geneu tot antwoord zou krijgen: .,de heeren hebben immers al geld by elkaar Laten wij ons, zeide spr. eenvoudig dispo nibel stellen, ik vöor mij wil gaarne een heelea dag door weêr en wind geld loopen ophalen langs de huizen, maar nu reeds maatregelen te nemen, zou m. i. verkeerd zijn, déden we het, we zouden onbezonnen en onbekookt handelen. De heer H. W. Otto vroeg daarop of het niet wen- schelijk ware oir» nu reeds pogingen te doen om de oudeu, jle jongen en de gebrekkige personen in den Krimpenerwaard vóór de doorbraak geschiedde, in de stad te halen, daar die moeit lijk zoo plotseling te ver voeren zijn, waarna tie heer J. van Krauenburg tie vraag opwierp, vau waar bijv. 't hooi voor al die koeieu die hier zouden koineu, moest komen. De heer N, Fran cois Snel beantwoordde den heer Otto en meende dat ieder in den Kriinpeuerwaard wel een schouw had om tjeich te vervoeren of ook wel een plaatsje op een boeren wagen kou vinden, zootlut ieder zich wel zou weten te bergen, maar spr. stemde iu met den heer van Krauen burg, de boereu komen met hunne koeien hierheen, maar hun hooi kunnen zij natuurlijk niet medebrengen, vau tiaar deed spr. de vraag„hoe veel vee kau hier ge stald worden?* en tevens „hoeveel voeder kan wor den verschaft?* Voorts achtte spr. het hoogst weu- schelijk dat in de commissie die zich zou coiistitueeren uit iedere buitengemeente een fatsoenlijk ingezetene zitting nam, want onmogelijk zou 't ziju aau Goudsche ingezetenen om te beoordeeleu, of en in welke mate deze en geue inwoner van den Krimpenerwaard hulp noodig had. Tot 't verleenen van doelmatige hulp zou 't daarom goed zijn dat de commissie eenige buitenleden assumeerde. De heer A. van Reedt Dortland meende dat er ook groote behoefte aan geld zou ziju. Niet alleen toch zullen hier komen, zeide spr boeren nut vee, maar ook vele personen zonder vee, met andere Woorden gewone bur gers, die tengevolge van de doorbraak uit hun hand werk zyn gezet en die vooreerst behoefte hebben aan „eten.* Daarvoor te zorgen is ook de taak der commis sie en om haar daartoe in staat te stellen is noodig „geld.*. Met 't oog dos op heu die trepn vee, maar juist veel behoefte aan ondersteuning hadden dringt spr. aau op 't geven van geldelyke ondersteuning. Daarop deed de heer Francois Suel de vraag, vooral, aan den heer van Bergen IJzendoorn: „Zal ieder, die hier arm eu ver laten aankomt, door het dagelyksch bestuur gehuisvest worden. Of zal het bestuur zich die kracht niet durven toekennen?* Werd die eerste vraag bevestigend beant woord, dan zou een commissie voor de eerste behoeften onnoodig zijn. De heer van Bergen IJzendoorn zeide op die vraag geen bepaald antwoord te kunnen geven, daar men natuurlijk uiet weet, hoe groot het getal is van hen die hierheen komen zullen. Is dat getal zeer groot dan zal 't onmogelijk zyn hen allen huisvesting te verleenen. Nadat daarop de heer A. van Veen had medegedeeld dat hem by ervaring gebleken was dat zoo er hulp noo dig was, die ook kwam, daar bij den brand op 't jaagpad eene collecte per zak /700 had opgebracht en hy 't ge zamenlijk disponibel stellen aan 't gemeentebestuur vol doende vond en de heer Smelt zeide, om mogelyke ver keerde indrukken weg te nemen, dat door de hh. die deze vergadering hadden opgeroepen vooraf was kennis gegeven aan den burgemeester en spr. nu voorstelde om tot afdoening van zaken te komen dat een inteekenlijst aan de vergadering zou worden aangeboden, daar toch in geval vau doorbraak, immers over geld zou moeten beschikt worden nam de voorzitter 't woord. Deze was 'tin zooverre eens met de heer Scheltema en oneens met den vorigen spr, dat een collecte ingeval de nood er werkelijk walmeer zou opleveren dan thans, nu die er nog niet wis, waarom spr. voorstelde een oommissie te benoemen, die, wanneer 't noodig mocht zijn 't gemeentebestuur zou steunen in haar taak door b. v. met lysten rond te gaan enz. Dit voorstel vond bjj- val. Alleen wenschte de heer Scheltema een kleine wy- ziging daarin aan te brengen dat, al scheen 't een weinig pedant en vreemd -de leden van de commissie zich zelf zouden benoemen door dat ieder zich opgaf die in de oommissie zitting wilde nemen. Moet toch eerst wêer de ooramissie door de vergadering benoemd wor den dit zou te lang ophouden. De heer J. van Kranen burg vond dit in zooverre niet goed dat 't beter was één vogel in de hand dan 10 in de lucht en z. i. was een commissie uit enkele bepaalde leden be ter dan een waartoe ieder lid der vergadering zich op gaf. Nadat de heer Steenbergen als motie ran orde had voorgesteld: ,,De vergadering dank betuigende aan de commissie-ontwerpers van deze vergadering, stelt zich geheel disponibel aan 't dagelijksch bestuur voor het ge val dat dit by doorbraak noodig mocht zyn'* rond de heer M. van Dantzig dit van te wijde strekking en op niet alle leden dezer vergadering zal wellicht later te rekenen vallen. Spr. stelt daarom voor met accla* rnatie de hh. die deze vergadering opriepen toleden der commissie te benoemen, welke daarna 't recht heeft de noodige leden te assumeeren. Dit voorstel werd met applaudissement goedgekeurd, waarop de commissie werd samengesteld, die alsnu bestaat uit de hh. A* K. van der Garden, Corns. 8. B. Smelt, J. Mast Jzn., F. A. van Lange JJzn. S. Ver- wey Az., J, W. Schouten, J. N. Scheltema, M. H. Die penveen, A. C. Cosijn, N. Frantjois Suel, A. van Reedt Dortland, J. C. Götte, H. J. Steenbergen, J. M. van Minden,v,M. van Dantzig, N. van Buuren, P. J. van der Want Azn., W. J. Fortuyn Drooglecver Jr., H. Straver, W. C. Hoogendijk, G. P. H. Zimmermann, A. van Veen, Potter, P. W. Kamphuijzen, H. Jager, J. IJpe- loarJz., A. van Heidenen M. Trijbits. De rechtbank te Rotterdam beeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van den heer H. Heijermaus, re dacteur van het Zondagsblad (aangeklaagd door de „directeuren* dei maatschappij De Zonnestraal, omdat hij in zijn blad het publiek tegen die zoogenaamde Maatschappij gewaarschuwd had.) De rechtbank vereenigde zich volkomen met het door den verdediger gepleit systeem, dat de geïmpu- teerde plaatsen veroordeelingen der zaak waren, maar geen ten biste gelegde feiten inhielden, zoodat zy den heer Heijermana vajp alle rechtsvervolging outslocg. Naar men verneemt, is door den minister van financiën op het adres van de gemeentebesturen'van Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en UtrecLt, om vrijstelling van het zegelrecht van de registers van den burgerlijken stand eu der obligatiën van aan te gane geldleeningen en van bet registerrecht, o. a. van de acten van aanbesteding, geantwoord, dat, wat het zegelrecht betreft, het voornemen is daarop te letten by het in bewerking zijnde wets ontwerp tot herziening der zegelwet, en dat, wat de registratierechten aangaat, bij eene eventuëele wijziging der wetgeving op dat punt, het verzoek in overwe ging zal worden genomen. De Tijd meldt, dat dezer dagen door en uit de besturen van Regt voor Allende Katholieke Veroe- niging en de Pius- Fereeniging, iu gezamenlijk overleg, een Comité is gevormd, dat zich voorstelt deu der tigsten verjaardag der verkiezing van Paus Pius IX, op 16 Juni e. k., feestelijk te Amsterdam te herdenken. De gemeenteraad te 's Hage heeft Dinsdag' gunstig beschikt op de aanvrage van de commissi^ »ulV h<»c om een subsidie van 3000 ten behoeve eener iudu*» trieschool voor meisjes. Dinsdagavond WënTte Amsterdam een 2 e nlgemeene vergadering gehouden van de naamlooze Vennootschap Amsterdamsche gouddelving-maatQohappy in S.urinaine. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat beteids voor ongeveer 50 mille was deelgenomen, zoodat met de exploitatie weldra een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Ter verg. werd een fleschje met goud ver toond, dezer dagen uit Suriname overgezdndêu; waar van de kwaliteit, naar bet gevoelen van deskundigen uitnemend werd bevonden. In een volgende bijéénkomst zou tot benoeming van commissarissen worden overgegaan, tefwyl' na behandeling van eenige huishoudelijke JhJerwerpeu, de vergadering werd gesloten. tA Betreffende het in dit jaar te Amsterdam te houden 3 Ned. Landhuishoudkundig congres wordt gemeldt, dat het congres op 26 Juni a. en volgendé daged zal plaats hebben. By die gelegenheid zal in hét Park eene internationale tentoonstelling gehouden Wonled van hulpmiddelen voor landbouwkundig ondekwys ei onderzoek. De secretaris der comm. voor deze tank, bij wien tot 15 April bericht omtrent deelnèuiiug wordt ingewacht, is G. Jause, kon. zool gen. Ain* sterdam. Het oongres zelf vindt plaats in het kou. zoöl. genootschap. Opgaaf van onderwerpen lef be handeling wordt ingewacht tot 15 dezer bij den secretaris rar. A. N. baron de Vos van Steenwyk, Kal verstraat n°. 40, Amsterdam*. Door de stormen, meldt het HMd.t die Zondag hebben gewoed, werd Engeland, door storing Vpü dfc telegraphische lynen in Engeland, van bet vaste land afgescheiden, dus ook van Nederland. Maaudagr middag werd de gemeenschap tusschen beide landen op een paar draden hersteld. Door hevige stormen in de nabijheid van Keulen en Frankfort is de ge meenschap tusschen Nederland en Duitschland, wat die streken betreft, geheel afgebroken, en bestaat die alleen met Berlyn, Hamburg, Bremen en fridge grensplaatsen, als Duisburg, Rubrort, enz. Met Btlgic heerste aanvankelijk totale storing. Maandaguainiddag ten 4 uur was tussohen Amsterdam en Parijs nog hoogst gebrekkige verbinding c» dat nog wel laugC

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2