BINNENLAND™ a is een ondeugd, de toorn het begin van waanzin, en gy zijt wijle mauuen. Wat wij vragen? Slechts vrede mi eensgezindheid. De vergiffenis is dè wil van het volk en van God. Men spreekt van de gruwelen der Commune. Wij hebben voor een deel dien betreurenswaardigen opstand bijgewoond. Wy kennen daarvan de bedrijvers en dezen zitten niet te Noumea (beweging xeehta). De onschuldigen, die moedig hebben gestreden, worden zwaarder gestraft dan d# vijanden, die ons verraden hebben, (her haalde beweging rechts). »Het zijn de Bonapartisteu, die Parijs hebben ver brand,riep RaspaiP Jr. onder heftige protesten van de rechterzijde, waarvan toch geen enkel lid opstoud om syn zaak tegenover de scherpe aanvallen der Raspails te verdedigen. In den Senaat was het amnesticvoorstel ondertee- kend door Victor Hugo, Peyrat, Schoelcher, Laurent Pichat, Esquiros, Scheurer-Kestuer en Perrouillat. 1 ui i U><L.J I T A L I De dagbladen houden zich bij uitsluiting bezig met de ministerieele crisis. De zaak heeft dau ook een bijzonder gewicht, wanneer men bedenkt, dat dit kabinet ten val is gebracht bijna op hetzelfde oogeu- blik, dat het een merkwaardig feit kon aankondigen, waarnaar de natie sedert zestien jaar reikhalzend heeft uitgezien, namelijk het tot stand brengen vau het evenwicht op de Staatsbegrooting. E11 waarom? Niet omdat men in de spoorwegzaak zoo hemelsbreed van gevoelen verschilt, want een groot deel van de Kamer der Afgevaardigden, voornamelijk vau de linkerzijde, is in beginsel voor de zaak, en ware dit niet zóó, men zou stellig gewacht hebben tot dit onderwerp in behandeling kwam. Is het om de gemaal belasting? Maar wie weet niet, dat de linkerzijde, welke thans geroepen wordt een ministerie te vormen, geenszins gezind is eene belasting op te geven, welker opbrengst de schatkist niet missen kan. Het is veeleer eene onbestemde zucht naar verandering, eene ontevreden heid zonder bepaalden grond. Wel heeft het kabinet- Miughetti zich aan fouten schuldig gemaakt, maar de wijze, waarop de linkerzijde het aanviel, wordt over het algemeen, als niet ridderlijk, afgekeurd, daar zy een verbond heeft gesloten met eene partij, welke zy vroeger steeds veroordeelde. De Romeineche correspondent van de Tempt geeft het volgende verslag van de zitting der Kamer op den I8den dezer: »Het Kabinet, gunterpelleerd door den heer Mo- rana, een voormalig htuf lofficicr vau het leger, thans gMnaafix lag tuig,"ga f'zijn 'verlangen te kennen, om geen votum Van vertrouwen uit te lokken over deze heffing, een zuiver admiuistratieven maatregel, maar over het groote vraagstuk de overneming der spoorwegen door den Staat. De heer Minghelti stelde daarom voor, de interpellatie over de gemaalbelasting te houden na het debat over de spoorwegen. Het was daarop, dat een kleine groep Toscaansche afge vaardigden, bij inonde van den heer Puccioui, voorts acne aanzienlijke fractie van het rechtercentrum, onder aanvoering van den heer Correnti, oud-minister, en de verschillende groepen der linkerzijde, ouder leiding van den heer Depretis, zich vereenigden, zoodat zich 235 leden tegen en 178 voor het verzoek van den minister-president verklaarden. #De heeren Depretis, Correnti en Puccioni ontvouw den beurtelings, namens hunne respectieve fractiën, met levendigheid hunne grieven tegen het Kabinet. De beide eerstgenoemden wezen voornamelijk op het geen zij noemden #de algeineene ontevredenheid,* welke, volgens den heer Depretis „het nationaal be staan verontrustte.* De spreker der Toscaansche dis sidenten, de heer Puccioui, heeft voornamelijk gesproken over hetgeen zijne partij beschouwt als de admini stratieve en staathuishoudkundige dwalingen van het Kabinet, dat, zeide hij, bij uitstek wil centraliseeren, aan den Staat bevoegdheden geven, welke hem niet toebehooren, enz. *Tot drie malen toe heeft de heer Miughetti het woord gevoerd om zich te verdedigen. Zooals ge woonlijk maakte zijne sierlijke, overtuigeude en wel sprekende taal diepen indruk. Doch er bestond een vast voornemen bij de Toscaansche afvalligen en bij de fractie van het rechtercentrum, om te volharden met de linkerzijde op den weg, welken zij sedert een twaalftal dagen hadden ingeslagen. Al de schakee ringen der oppositie bleven tot het einde toe on verbiddelijk. Deze soort van politieke woede moet zeker zonderling voorkotneu aan den onbevooroor deelde, die de waarheid aanneemt der laatste woorden, door den minister-president uitgesproken: ««Wij laten na: rust in het binnenland, uitmuntende be- trekkingen met de vreemde mogendheden, en het herstel van het evenwicht op de Staatsbegrooting. Wij sollen zien, wat gij aan dezen toestand kunt toevoegen.** Langdurige toejuichingen volgden op die woorden uit de rijen der rechterzijde en van eenlge der tribunes. j/De heer Sella was in de zitting tegenwoordig, doch schijnt het ondoenlijk geacht te hebben, zich tegen den stroom te verzetten. De beer Lanza was niet aanwezig, en de heer Peruzzi werd door deu dood zijner moeder te Florenoe teruggehouden. Wat den heer Rioasoli betreft, hij wa9 gekomen om de Toscaansche dissidenten tot gematigder gevoelens te stemmen, doch tegenover hun hardnekkigen tegenstand gaf hij zijne poging op en keerde naar Florence te rug zoodat hij bij de ontknooping niet tegenwoor dig was.* GOUDA, 25 Maart 1876. De last door de drukke scheepvaart aan het vér- keer in onze gemeente veroorzaakt is in de laatste dagen wêer zeer groot. Het is niet meer dan billijk, dat bij de groote voordeden die Gouda's burgrry van de scheepvaart heeft, ook de onvermijdelijke lasten zoo blijmoedig mogelijk worden gedragen maar niet minder billijk is het dat 't gemeentebe stuur tracht die last zoo min mogelijk te doen druk- keu. Eu of dit wel altijd het geval is, wordt me nigmaal door hen, die voor een open brug staan te wachten, betwijfeld. Nog heden morgen waren we ooggetuigeu van een voorval, dat naar onze beschei- deue meeniug kon, en dus moest voorkomen zijn. Het drukke punt is natuurlijk bij die Geide bruggeu aan het begin van Haven en Gouwe, die zooals vroeger werd gezegd nooit te gelijk open moes ten zijn, maar die dit bijna altijd ziju. Van de Gouwe koineu een aantal schepen, juist op het oogen- blik dat de dienst in de beide Roomsche kerken ge ëindigd was, ongeveer half negen. De kleine brug wordt het eerst opengedraaid voor een tamelijk breed schip, de groote brug volgde spoedig en de commu nicatie was alweër 'geheel afg( »ten. Iedereen liep naar de kleine brug, want er is de een of andere traditie, dat de brug na twee schepen doorgelaten te hebben, dicht moet. Maar wat gebeurt? Het zoo even bedoelde schip blijft in de sluis zitten; het volgende schip verspert de kleiue brug en uiet dan na zeer veel moeite gelukte het deze dicht te drauien. Een kleiu kwsrtier werd men daar opgehouden en als men nu eens naar een trein moest, dau kwam men waarschijnlijk te Laat. Een groot muital- meuschen gebruikten het schip dat in de sluis zat, tot noodbrug, iruuti' dit zal toch wel als een gunat van den schipoer moeten worden beschouwd. Ér wewlj do tr /adert rit over dien last daar al zoo werd gehoord. Zni dat ongerief nu niet kunnen vermeden worden? Zou het onmogelijk zijn om vast te houden mm een vroegere toezegging, ten minste we meenen dat het eene toezegging was, oin nimmer de bruggen gelijktijdig af te sluiten voor de voetgangers? Zou het oumogelijk zijn om vast te stellen dat die bruggen moeten dichtgedraaid na ieder schip, dat er doorging Maandag a. st. zal de commissie voor den Wa tersnood in onze gemeente rondgaan aan de huizen tot inzameling der giften, die de ingezeteuen beschik baar willen stellen voor onze ongelukkige landgeuooten. Twijfel aan den goeden wil onzer stndgenooten bij deze collecte zou eene beleediging zijn, die ze niet hebben ver diend. Meermalen toch toonden zij, dat zij uiet alieeu beurzen hebben, bevattende de vrucht hunner zuinigheid, werkzaamheid en overleg, maar ook harten, die hen drin gen iets bij te dragen tot leniging van smart, tot verzachting van rampen. Ook Maandag zal dit opnieuw blijken. De met aardsche goederen rijk bedeelde zal zijn bankbiljetten geven, de minder bedeelde zijn centen, maar beiden zullen ze welkom zijn, even welkom, daar zij beiden uit één bron vloeien, uit een goed hart en beide tot één doel worden gegeven, tot te gemoetkoming in 't ongeluk Naar meu ons mededeelt is door een stalhouder al hier/150,gevorderd van een paar Stolksche boeren, die in geval van doorbraak van den Lekdijk alhier stal ling voor hun vee zochten, doch die daarvan, bij de ge lukkige voorkomiug van dien ramp geen gebruik had den gemaakt. Uit Moordrecht schrijft men onsOm in de eerste be hoefte der noodlijdenden door het water in Noord-Bra- baud te voorzieu, heefteen inschrijving alhier ruim 100 gulden opgebracht, welke gelden aan de commissie ad hoe te 's Hertogenbosch worden verstrekt. De heer W. de Meijier trad Donderdag op in een vergadering van de afdeeling «Gouda en Omstreken* van het Nederlandsch Prostestantenbond. Tot on derwerp had spreker gekozen«De nationale Synode te Dordrecht, gehouden in 1618 en 1619.* Nadat hij eerst ons de gebeurtenissen herinnerde die daaraan voorafgingen, zoodat wij onf in gedachten geheel konden verplaatsen in deu tijd, dat de synode plaats had, schetste spreker ons de beelden der l*d?n van de synode, en wel op een wyze dat wy hen als 't ware werkelijk voor ons zagen, met hun gelaats uitdrukkingen, hun karakter, hunne meer of mindere innerlijke waarde. Na de schets der leden volgde het ter synode be handelde, waarna spr. zijn gevoelen mededeelde over de synode, over de twee daar tegenover elkander staande partyeu en hoewel beide partijen ongelijk hadden in hunne beweringen, drong spr. er krachtig op aan dat wij die synode-leden moesten beschouwen in 't licht vau hun tijd. 8pr's. voordracht waarbij zoo nu en dan een geestige vergelijking werd gemaakt tusschen den tijd van toen en dieu van thans was zeker een waardig einde van de reeks openbare vergaderingen van het Protestantenbond iin ait seizoen. Openbare" zeiden wij, want er zul in de volgende maand nog een vergadering gehouden worden alleen voor leden der afdeeling, waarop de heer A. G. van Hamel uit Rotterdam een debat zal inleiden: In het hoofdkiesdistrict Eiudboven is op nieuw tot lid van de tweede kamer gekozen de heer mr. A. J. H. van Baar met 881 van de 904 uitgebrachte stemmen. Namen wij in een vorig nommer den weusch over uit eeu ander blad, dat ook de jeugd hier en daar niet achter zou blijven om iets bij te dragen tot leni ging van den watersnood, de leerliugeu van de open bare school te Oudewater brachten, naar we vernemen, dezer dagen reeds de som van ƒ17,bijeen. De ridderlyke Duitsche orde Balije van Utrecht heeft J 5000 geschonken voor de noodlijdeudeu door overstrooining. Men meldt uit: De Krimpenerwaard, 24 Maart. Daar de Lek gesta dig blijft vallen, en er du» geen reden tot vrees meer bestaat, is het dijkleger ontbonden en zijn de Noord heemraden weder huiswaarts gekeerd. Waarschyulyk zullen de aijkposteu heden ook door dijkgraaf en heem raden worden verlaten en de buitengewone rivicrojr- respondentie worden opgeheven. Zoo het wuter uog een paar dagen blyft vallen, en er eenige wind komt, zullen de polderwatermolens eu de stoomgemalen hun werk kunnen aanvangen. Iu sommige polders, die Jïij het begin van den hoogeu waterstaat! der rivier nagenoeg op zomerpcil stonden, heeft meu uu 20 Rijnl. (luimen water. Schoonhoven, 24 Maart. Te waterstand bedraagt neaen «J.*u M. Val lil de taaiste twee dagen 0.38 cM. ^Arnhem, 24 Maart. (nam. 3 uur). Waterstand Deventer, 24 Maart (nam. 5 uur 30 m.) De peil- 6.44 M. Sedert 3 uren gevallen 2 Arnhem, 24 Maart ('s av. 10 ure). Waterhoogte 12.21 M. Staten-Generaal. Tweede Kame*. Zittin gen van 23 en 24 Maart. Art. 83 van de wet tot regeling van het hooger onderwijs, waarover Donderdug werd beraadslaagd, luidt als volgt //Elke der universiteiten bevat, behoudens de bepa ling van art. 134, de navolgende faculteiten: o. de faculteit der rechtsgeleerdheid; n n n geueeskuude e' n h wis- en natuurkunde; d- h letteren.* Daarop werd een amendement voorgesteld, door de commissie van rapporteurs, strekkende om het artikel aldus te lezen //Elke der universiteiten bevat de navolgende fa culteiten: a. deTaoulteit der godsdienstwetenschap; h ir n rechtsgeleerdheid (enz. gelyk in het regeeringsartikel). Op dit amendement werden twee sub-amendemen ten voorgedragen een van den heer van Naameu van Eemnes, strek kende om het woord //godsdienstwetenschap* te ver anderen in //godgeleerdheid* eeu van den heer Saaymati3 Vader, strekkende om het woord //godsdienstwetenschap* te doen vervangen door //theologie of godgeleerdheid.* In de zjtting van gisteren is, na discussie, ver worpen, met 41 tegen 32 stemmen het amendement van de commissie vah rapporteurs tot opneiniug eeuer faculteit voor godsdienstwetenschap aan de hoogescfio- lcn. Het amendement van den heer vau Naainen, tot opneming van de faculteit der godgeleerdheid, it daarentegen aangenomen met 43 tegen 30 stemmen. Maandag voortzetting. Het zeudiugsfeest zal dit jaar worden gehoudén Woensdag den 5den Juli te Velzen, op het landgoed Beeknutein, eigendom van de familie Boreel van Hoogelanden. Het vertrek van H. M. de Koningin uit Cannes, dat op Donderdag was bepaald, is door ongesteldheid ran H. M. voor onbepaalden tijd uitgesteld. De terugkomst van Z. K. H. Prins Alexander wordt eerst tegen half Juni verwacht. Met het oog op de verwoesting der akkers door den watersnood, vraagt de redactie van de Landbouw* Courant aan de algemeene commissie te Amsterdam bijdragen te doen toekomen om uitsluitend te dietieu tot aankoop van hooizaad en pootaardappelen. (A. C.) Uit Gorinchem schrijft men dd. 22 Maart. Om de meest mogelijke samenwerking te verkrijgen tussohen de watersnood-commissiën te Rotterdam, '•-Hertogenbosch en Gorinchem onderling, zijn heden van hier afgevaardigden uit de commissiën te Rot terdam en Gorinchem naar 's-Hertogenbosch vertrok ken, ten einde met de commissie aldaar eene regeling totstand te brengen, die ten doel heeft eene gelijk matige verddeling der voor de noodlijdenden iuge- komen giften te verzekereu. De coramisri te Gorinchem heeft voorloopig hare Zorgen ook uitgestrekt tot Zuilichem, in afwachting vau de Zooeveu bedoelde regeling. Heden zijn der waarts levensmiddelen, kleeding eu dekkiugs«tukken verzonden, terwijl de overige gemeenten gelijktijdig opuieuw ziju voorzien van de beide laatstgenoemde artikelen. De werkkring der commissie bepaalt zich nlsoo op dit oogenblik over de gemeenten Pouderoyen, Brake!, Her wijnen eu Zuilichem, terwijl zij r.ich ook de gemeenten Kmpel, de Gewanden, Alem, Kessel, Maren, Lilh eu Ltthoven heeft aangetrokken, wer- waarts werden verzonden 1600 kilo rijst, 7o kilo koffie, 50 kilo stroop, 50 kilo suiker, 100 kilo zout, 20 pakken kaarsen, 2 vaten petroleum, 6 stuks kazen, I95V4 kilo spek, 6 mud erwten, 62 kilo gesmolten vet, 100 stuks dekens, 220 kilo gort, 150 kilo stok- visch, l1/» kilo mosterd, ll'/f kilo tabak en 1779 kilo brood. Het totaal der ingekomen giften bedraagt op lieden eene som van 3122,2671. Naar het Vaderland verneemt zal de Commissie voor de aeten-exainens voor lager ouderwijs in Zuid-Holland dii voorjaar worden bijgestaan als d< skundigen door de beerenBrouwer te lyiden en van Riet te Charlois voor de Ned. taal, Hsraub in Den Haag en vau Heumen te Dordrecht voor het rekenen, van Wijk te Leiden en van der Burgh iu deu Hang voor geschiedenis, van Ever- diugeu te Delft eu Gediking te Schcvcningen voor de aardrijkskunde, i)r. Kami te Schiedam en Koomans te Ddtfi voor uatuurkcunU, v. Dijk uit loeiden en Ludolph ait Rotterdam voor p.iedagogiek, Landman en Kamer beek te Rotterdam voor wiskunde, S.uidt Crnns yi Den Haag voor teekenen, Spreuger te Haarlem voor gymua- stiek, Slater te Rotterdam voor de Eng., Chatelain in Den Haag voor de Fr. en Ruinscheidt in Den Haag voor de Hoogd. taal. Het examen in de handwerken van nut en sinaak is opgedragen aap inej. van den Ende In den Haag, bijgestaan door twee hoofdonderwijzeres sen van bilandere scholen aldaar. De commissie zelve bestaat uit den inspecteur, voorzitter en als leden de schoolopzieners mr. J. J. Bergsina, inr. S. Hannemn, mr. J. J. dc Keus, en al» plaatsverv. leden prof. de Goeje en mr. A. M. Cock. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, heeft een adres gericht tot den Minis ter van Biuneulaudschc Zaken, waarin genoemde Maatschappij verklaart, steeds met groote belangstel ling de loffelyke pogingen te voegen, die door den Minister worden in het werk gesteld om de zoo zeer gevreeaden vijand van den Nederlaudschen rundvee stapel, //de longziekte", te bcstrydeu. Het Hoofd bestuur is echter van gevoelen, dat de wijze van be strijding, waartoe de heeren DUtricts-veeartsen in hun vergadering van 2 dezer hebben besloten den Minister te adviseeren, de geweuschte middelen niet bevatom die zoo zeer gevreesde ziekte met hoop op goeden uitslag te bestrijden. Vooral worot bezwaar geopperd tegen het plan om het rund vee, dat aan het einde van den staltyd in verdachten toestand verkeert, in de stal te doen blyven, tot de termijn, gedurende welke het verdacht blijft, verstreken zal zyu; juist iu den voorzomer toch wordt de meeste eu beste kaas gemaakt en ook dan, evengoed «Is later, moeten de stallen voor de kaasmakerij worden gebezigd. Bovendien kan die maatregel ook niet afdoende zyn. Een zaak van groot belang, en die het Hoofdbe stuur juist de hoofdoorzaak der verspreidiug van de besmetting acht, laat het rapport der Districts-vee- artsen onbesproken, namelijk de vraag vau waar in de provincie Zuidholland de meeste besmetting wordt aangebracht. Een bekende zaak is het, dat de long ziekte veelal door aankoop van vee uit Friesland ontstAat, doch niet minder bekend is het, dat ook Schiedam aanleiding tot verspreiding geeft. Wel is het getal runderen, in de gemeente Schiedam als lijdende aan de longziekte afgemaakt, zeer gering maar adressant acht dnt een gevolg van de groote oplet- i tendheid der Schiedamsche veehonders, die, zoodra zy bemerken dat een hunner runderen eeuigszins onge steld is, zonder dat nog bepaald kan bewezen wor den dat het aan longziekte lijdende is, zioh haasten zulk een verdacht voorkomend rund op de markt te bren gen, daar te verkoopen en alzoo, naar de bescheiden meening van het Hoofdbestuur, nipt medewerken om de longziekte te bestrijden, maar juist een bron van besmetting openstellen. Indien dour deu Minister maatregelen werden ge nomen om hiertegen te doen waken, zonden de ge vallen van longziekte veel verminderen. Het Hoofdbestuur acht eeu allerstrengst toezicht op al de veestallen, zoowel te Schiedam als elders, hoogst noodzakelijk, met bepaling ilat geen afvoer van vee, waarheen dan ook, mag geschieden, alvorens het door een bevoegd en kundig persoon, volkomen ge zond is bevonden. Het geeft dezen maatregel slechts voorloopig aan en twijfelt niet of by nauwgeaet overleg zouden ook nog nadere maatregelen blijken noodzakelijk te zijn. Het hoofdbestuur geeft verder deu Minister in over weging, behalve van de heeren Districtveeartseu, ook de meening van andere bevoegd geoordeelde persoueu te willen inwinnen, daar somtijds de adviezen der districts veeartsen eenzijdig kouden zijn en zy niet genoegzaam over dr be'augen van deu landbouwer kunnen handelen. Zonder bovenstaande maatregelen ziet het hoofdbe stuur iu de voorstellen der distr cts-veeartseu weinig nut, en zullen d« groote geldelijke opofferingen alsmede de belemmeringen, aan verschillende veehouders op te leggeu, geen doel treffen. Van dit adres is afschrift gezonden aan de Tweede Kaïner der Stateu-Generoul. Onder redactie van den heer A. J. Servaas van Rooycu, is een nieuw weekblad, genaamd: Kuphonia in het licht verschrneu. Het lid het orgaan zijn der letterlievende vereeniging //Nicolaas Beets* te Utrecht, en is gewijd aan Letterknnde en Welspre kendheid. Vele schrijvers hebben hunne medewer king beloofd. De Redacteur omschrijft het nieuwe tijdschrift aldus: £mpk<-nia zal trachten de drager te worden van alles wat eenigszins kar. medewerken om deu Staudaarrl van Neerlauds letterkunde omhoog te houden en het tchoone en goede in sierlijken vorm te vertolken. Een gids dus voor den letterminnaar, eeu hoogtemeter der Noord- eu Zuid-Nederlandsche literatuur en een vraagbaak Yoor beoefenaars der uiterlyke welsprekendheid. Het aaumuuten van goud gel<j .juin. 's Rijks Munt is tijdelyk gestuukt gcwunlcu. If.) Het Handelsblad waarschuwt de winkeliers tegen ieinuud, die zegt Schoorl te heetén, groote bestellin gen komt doen voor niet bestaande adressen en een sommetje geld ter leen vraagt, dat hij vergeet terug te geven. Bij de politie zyn reeds herhaaldelijk klaoh- ten van bedrogenen ingekomen. Door het Ministerie van Oorlog zijn de chefs der corpsen aangeschreven om van de miliciens der lich ting 1875 slechts 330 man door loting aan te wijzen per regiment onder de wapenen te houden, terwyl de overigen reeds den 1 Mei a. st. in het genot van onbepaald verlof moeten worden gesteld. Verder bestaat bij den minister het voornemen ora na den oefeningstijd einde Juli oudere lichtingen onder de wapenen te roepen. De maatschappij van weldadigheid wordt op de wereldtentoonstelling te Philadelphia vertegenwoor digd door eene inzending, hoofdzakelijk bestaande uit een model van eene vrijboerenwoning, eene teekeniug van eene der zes boerderijen, twee collection platen en photographiën, voorstellende gezichten iu de koloniën, portefeuilles met teekeningen en schoonschriften van de leerlingen der teeken- en lagere scholen, eu verschillende voorwerpen in de werkplaatsen vervaardigd, als: rns- schenmat, koedekken, koffie- en steenkolenzakken, loo- per- en tapijtgoed, mand-en touwwerk en stroovlechten. Hierbij is gevoegd eene complete verzameling van ver slagen, reglementen, statuten eu jaarboekjes, terwyl de directeur, de heer C. J. M. Jongkindt Coninck, daarbij zond eene korte beschrijving van de maatschappij van weldadigheid, in het Engelsch, Fransch enDuitsch, wel ke aan belangstellenden zal worden uitgereikt. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in de maan den Dec. 1875, Jan. en Febr. 1876 gevallen van dolheid bij honden voorgekomen: in Dec. 1875 in Noord-Hollaud 1; in Jan. 1876 iu Noord-Brabnut j 6, Gelderland 1, Zuid-Holland 2, Noord-Holland 1, Utrecht 1; in) Febr. 1876 in Noord-Brabant 1, Noord-Holland 1, Limburg 1in het Rijkin Dec. '1875 1, in Jan. 1876 11 eu in Febr. 1876 3. 1 Het getal gemeenten waar het bevelschrift, bedoeld in art. 3 der wet van 5 Juni 1875 Stautublod no. 110), is uitgevaardigd, was iu Dec. 1875 iu Noord- 1; in Jan. 1876 in Noord-Brabant 10, Gelderland 4, Zuid-Holland 5, Noord-Hollaud 3, Utrecht l; iu Febr. 1876 in Noord-Brabant 42 (door den Commis saris des Konings), Gelderland 1, Noord-Holland 3, Limburg in het Rijk: in Deo. 1875 1, in Jan. 1876 22 en in Febr. 1176 47. Donderdag middag werd aan het station van den Holl. Spoorweg te 's Hoge een persoon in hech tenis genomen, die zich uit zijn kosthuis had ver-» wijderd en daar een bankbiljet van 800 had ont vreemd. Ook is door de politie, ten huize van den heer A., iu de Wagenstraat aldaar, eeu dienstbode in ar rest genomen, die beschonken was en bovendien verdacht werd van diefstal. De meid verzette zich te vergeefs tegen die aanhouding en het bleek niet zonder reden waut aan het commissariaat gekomen ontdekte meu, dat zij nog twee flesschen wijn onder haar ltleedereü verborgen had. Het vrouwen-comité voor de Centennial Exposition te Philadelphia is voorberaeus op de tentoonstelling een zoo volledig overzicht, als mogelijk is, te geveu van den arbeid der vrouwen in alle landen op het gebied der weldadigheid of der liefde tot den naaste. Te dien einde weuscht het in het bezit gesteld te worden van gedrukte mededeelingen over den arbeid der vrouwen in gasthuizen, asylen, scholen, speeltui nen, klein-kiuderbewaarplaatsen, enz. en tevens vau lithografische of andere afbeeldingen. Mrs. H. Smith 1561 Pine Street te Philadelphia zal gaarne mededee lingen en afbeeldingen ontvangen. De Commissie voor den watersnood te 'sHerto- geubosch heeft bekend gemaakt, dat vooreerst brood genoeg voor de noodlijdenden bij haar is ontvangen en dat zy, onder dankbetuiging, verzoekt verdere toezegging tot nadere opv rage te staken aan rijst, gerst, koffie en andere koloniale waren, zoomede aan voeder voor het vee (lijn- of raapkoeken) is gebrek. Donderdag werd in het Paleis voor Volksvlijt het aan gekondigd Nationaal concours van organisten gehou den. 23 Mededingers hadden zich doet» inschrijven enkelen werden verhinderd op den bepaalden dag tegenwoordig te zijn, anderen bedaukteu wegens an dere beletselen. Ten 10 uur meidden zich, rolgeus programma, de overigen aan, om voor de Jury de vereischte proeven af te leggen, die over de toelating tot den wedstrijd moest beslissen. Deze proef be stond in: a in bet sprieu vierstemmiug vau uue op te geveu melodie en ditzelfde melodie iu de bus tc lijzeil, 4. IA UK lljllv Ul^vloviU|IU<9lliu 4 IIH) te spelen. De Jury bestond uit de heeren S. Dc Lange (Rotterdam), G. A. Heinze (Amsterdam), R. Hol (Utrecht), gekozen door het meerendee! der in schrijvers, en uit de heeren C. Philbert, namens de Verteniging tot betordering van orgelmuziek alhier, en Joh. M. Coenen, namens het Paleis voor Volksvliji. Tot den wedstryd werden toegelaten de heeren J. F. Tierie (Wageuingeit), H. De Vries (Broek ra Wa- teriand), B. A. Hendrik» f Amsterdam), W. Ezermaa (Arnhem), Joh. Bastiaanb Jr. (Haarlem). De prijsopgave wasa. Preludium en Fuga in A. Mol van Bachb. vrije improvisatie ter keuze vau den deelnemer. Omstreeks half vier was de wedstrijd afgeloopen. De uitspraak volgde onmiddelyk. De eerste prys, massief gouden medaille, aan de eene zijde vertoo- uende het Paleis voor Volksvlijt en aan de keerzyde de inscriptieNationaal concours van organisten, 23 Maart 1876, werd toegekend aan den heer H. De Vriesde tweede, in verguld zilver, aan den heer B. A. Hendriks. Wij vernamen abt deze mededin ger slechts 17 jaar telt. (A, O.) Het verkeer voor personen en goederen op dan spoorweg ZevenaarKleef is weder geopeud. Op den spoorweg VenloWesel loopen sedert ft dezer weder alle treinen. (Sl.-Ct.) Het Hoofdcomité der Ned. Vrouwen-vereenigingi De Faam, gevestigd te Deventer, heeft eer. bezending van allerlei kleedingstukkeu en dekens voor de nood lijdenden van deu watersnood in Gelderland en Noord Braband afgezonden. Men zal zich herinneren, dat het overschot vau de toen ingezamelde gelden voor het standbeeld dei» Faam, welke de Nederlandsche vrouwen san Z. Wh den Koning hebben oaugeboden, rentegevend zyu belegd, met bestemming om bij eventueele rampen tot een weldadig doel te worden besteed, hetgeen reeds meer malen is gedaan, Een der westersche Noord-Amerikaansohe nieuws bladen deelt mede, dat eeu der opperhoofden vau e< u Indiaunseheti stam, „Bontstaart genaamd, unu de eentennial-commissie heeft laten weten, dat hij met eeuige honderdeu der schoonste Jonge muuueu eu vrouwen van de met hen bevriende Iudiaausohe stam men naar Philadelphia komen wil. Voor de Enropeaueu, die de uereldtentoonstelli.ig

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2