Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N*» 1812, 1876. IK, BUITENLAND. vrijdag 7 April. enz. Afkondiging. 94. IIT. tcaln. ET, min, tgaver de- N. LASSÈ Builenliuilscli Overzicht. pn IIP GOUDSCHE COURANT die ARDIGEN Haven. it naarde 3 ure te Kleiweg het van WM ike KOOU voor onze r bezichti- ■er te be- en Om ni hebben KI Co. p Kusten leu. Voor rordt ge- ing U1JSEN. tan alle Irank een van Steen- u beveling. ÏIÏJ 77 kerkelyke wat zij waarborg' loor middel verlangde 'om missie AIMS, IR TI NO. !NE althans uitstel van de toepassing van dien maatregel te erlangen. Welk antwoord op die petitie ral worde» gegeven, laat rich niet met zekerheid bepalen. Dit schijnt als uitgemaakt beschouwd te mogen worden, dat de verordening is uitgevaardigd op verzoek der Fransche regeering en men acht het niet onwaarschijnlijk, dat ook op de^jmrige vluchtelingen dier categorie een gelijke maatregel toegepast zal worden. bil van bark, te Gouda, OOL, ïT van bo- <RDAG den 'ïti-legi houden tot de PIANO politieke kringen de regeering in het Parlement zou bekend maken, dat zij afziet van den titel „Keizerin van Indie," doch dat zij het wetsontwerp tot uitbrei ding der titulatuur der koningen, in dien zin dat daaruit haar opperbestuur over Indië blijkt, handhaaft. Men zal dus een nieuwen titel moeten bedenken. Tot dus ver is niets daarvan gebleken, Disraeli blijft onwrikbaar aan zijn keizerin vasthouden en indien niets in den weg komt, zal het voorstel weldra wet zijn, want reeds- ie het Smaal in het Hoogerhuis gelezen. Het lagerhuis, dat thane het wetsontwerp op de haudelsscheepvaart, waarvoor de heer Plimsoll zoozeer heeft geijverd, behandelt, heeft een artikel aangenomen volgens hetwelk ieder bevrachter, die een schip onder ongunstige omstandigheden in zeeatuurt, wegens mis drijf zal worden vervolgd, indien hij niet bewyst alle mogelijke maatregelen te hebben genomen zijn schip tegen zeegevaar te waarborgen. Het rapport van den heer Gave in in het parlement rondgedeeld. Het treedt in een nauwkeurig onderzoek van de hulpmiddelen en het financieel beheer van Egyptehet doet de fouten in dat beheer uitkomen, en de voortdurende opoffering van millioen p. st. van de jaarlijksche inkomsten ten gevolge van het anticipeeren op de grondbelasting. De bezwarende voorwaarden bij de leeningen hebben den tegenWoor- digen toestand benard doen wordendoch het rapport eindigt met de verzekering, dat, zoo de schuld ge converteerd wordt tot eene billijke rente en de hulp bronnen des lands behoorlijk worden aangewend, de middelen toereikend zullen zijn om al de verplich tingen na te komen. De Rijksspoorwegkwestie houdt de Duitsche bladen nog steeds in spanning; een nieuwe moeilijkheid.komt thans aan den dag; de nattanuai-ttbenüeu wRle» de gelegenheid waarnemen om Bismarck een verant woordelijk Minister van openbare werken af te dwin gen; gelukt dit, dan moet echter de grondwet worden gewijzigd en dezef wijziging kan worden verworpen door de stemmen van de zuidelijke Staten, welke, zooals men weet, tegen de overdracht der sporen aan het Rijk zijn. De nationalen vleien zich nu met de hoop, dat wanneer de overdracht eenmaal in orde is, de zuidelijken den nieuwen Minister ook wel niet tegen zulken werken, maar, voegt men er voorzichtig bij, dit zal veel afhangen van de meerderheid waarmee de zaak tot stand komt. Het Deensche Folkething is door Jen koning ont bonden, omdat het de voor de defensie aangevraagde sommen niet wilde toestaan, die de regeering dringend noodig acht BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, doen te weten, dat bij Koninklijk Besluit van den 29sten February 1876, Ntf. 4, is goedgekeurd, dat ten behoeve der gemeente Gouda schoolgeld op de Muziekschool zal worden geheven, tot een bedrag in het Raadsbesluit van den 18den Jauuary 1876 uit gedrukt, in te vorderen overeenkomstig de voorschrif ten der verordening van gelijke dagteekening, zijnde de inhoud van beide stukken als volgt: De Raad der gemeente Gouda, Gelet op zijn besluit om de vakken van onderwijs op de Stads-Muziekschool uit te breiden, waartoe het noodig is het schoolgeld voor dat onderwijs te wyzigen. Beiluil Het raadsbesluit van den 17 Junij 1856 in te trekken en het te vervangen door het volgende: Abt. 1. Voor iederen leerling is jaarlijks ver schuldigd Voor het onderwijs op de Piano /20. Voor dat op eenig ander instrument - 5.— Voor dat in den Zangz - 3. Voor dat op de beide laatste afdeelingen te zamen - 7 Art. 2. Voor de 'betaling van schoolgeld, zijn vrijgesteld Kinderen van onvermogende ingezetenen en welke door besturen van instellingen van weldadig heid worden verpleegd, wanneer zij tot het ontvangen van onderwijs in de muziek geschiktheid hebben. Art. 3. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening op de invordering van heden. Gedaan te Gouda, ter openbare raadsvergadering van den 18 January 1876. De Secretaris, De Burgemeester, Dkooolebvkr Fortui jn. van Bergen Uzendoorn. (Herplaatsing wegens misstelling.) kan ge- Gambetta is benoemd tot voorzitter der 'budget- commissie. Sterker bewijs van republikeinsche ge voelens behoeft de Fransche Kamer niet te geven. De kamer wordt gestrenger in haar beoor deling der geloofsbrieven. Men zou zeggen, dat zij door de bestreden verkiezingen af te keuren den staf wil breken over het umbtenaarspersoneel van den heer Buffet, waarvan nog te veel in functie ge bleven zijn. - De Senaatreeft de onmiddellijke opheffing van den staat van beleg in de 4 laatste departementen goed gekeurd. Reeds heeft het Journal Ojjicitl de wet afgekondigd, zoodat de laatste sporen van den oorlog nu verdwenen zijn. Dit is de eerste maatregel, die door de overeenstemming van de nieuwe regeering en Kamers tot stand komt. Het voorstel van Ferry betreffende de samenstelling der gemeenteraden, waarover verslag zal worden uit gebracht (de liukerzyde heeft de urgentie daarvan gevraagd), zal wellicht eveneens een gereed oor vinden bij de Regeering. Spoedig gaat echter de Kamer uit een, wellicht zonder deze belangrijke kwestie te hebben behandeld. De Pruisische Landdag houdt deze week slechts drie zittingen, waarvan de laatste Vrijdag plaats zal hebbendan begint de Paaschvacantie, welke duurt tot 24 Aprilveel belangryks wordt er overigens deze week niet verhandeld. ’t Is niet onwaarschijnlijk, dat de oppositie tegen het aannemen van den keizerstitel door de koningin Engeland toch zal zegevieren. Trouwens het bijna niet te verwachten, dat de regeering en vooral ook de koningin geen rekenschap zou houden met het by na algemeen gevoelen der natie, want in den laatsten tijd verzetten ook al meer en meer con servatieve organen zich tegen dien titel, en de En- gelsche vorsten zijn in den regel gewoon naar de publieke opinie in hun land te luisteren. De Observer heeft nl. medegedeeld, dat volgens geruchten in de E NG EL AND. Een blik op de Engelsche begrooting door den Kanselier Sir Stafford Northcote ingediend, stelt ons in staat een denkbeeld te vormen van de ontzaglijke kosten, die zelfs in vrije normale omstandigheden het raderwerk van eeu Staat met zich sleept. Het schijnt alsof de uitgaven, die zelden 70 mil-* millioen pd. st. overschreden, thans blyvend dit cyfer te boven gaan. Na den oorlog in de Krim onder het Ministerie-Derby steeg het cijfer der uitgaven dadelijk, om in 1860 boven de 70 millioen pd. st. te gaan. Onder Palmerston en Russell daalde het cijfer tot 66 millioen pd. st. maar in 1856 was dit hooger dan 7 0 millioen geklommen. Onder het daarna volgend liberaal bewind daalde het beneden die grens om die nu weer aanmerkelijk te overschrijden. Ter wijl dertig jaar gelet’en de kosten voor het leger 6.534.699 pd. st. die Voor de marine 7.708.293 pd. st. bedroegen, worden de uitgaven voor het leger nu op 15.250.000 pd. st. geraamd en zal de ver meerdering van uitgaven voor de Marine niet minder schrikverwekkend zijn. De Kanselier stelt voor het tekort van het loopende jaar te dekken door verhooging van de inkomsten belasting met óen penny .op het pd. st. met vrijlating van de inkomsten beneden 150 pd. st. en rekent dan op een overschot van 365,000 pd. st. Het verslag van Cave bevat een uiterst nauwkeurig Onderzoek naar de hulpmiddelen en het financieel be heer in Egypte. Wat de hulpbronnen betreft, waar over dat land te beschikken heeft, luidt het gunstig; over het tegenwoordige financieel beheer en dat van een geruimen tijd te voren spreekt het in zeer »f- keurendenU Zin en doet daarvan de fouten uitkomen, bijv, de voortdurende opoffering van 21/a millioen pd. st. van de jaarlyksche inkomsten ten gevolge van het anticipeeren der grondbelasting. Het lijdt verder geen twijfel, dat de bezwarende voorwaarden, waaraan men zich bij het aangaan van leeningen onderworpen heeft, den financiëelen toestand zeer heb ben verergerd. Naar men zegt, worden door Cave de inkomsten op minstens 10.000000 pd. st. geraamd. Niettegenstaande den weinig gunstigen toestand def Egyptische financiën op dit oogenblik in vrij sterke bewoordingen wordt uiteengezet, eindigt het verslag van Cave, die, wij twijfelen er niet aan, zijn inlich tingen uit zekere bronnen heeft gewonnen, met de geruststellende verzekering, dat zoo de schuld ge converteerd wordt tot een billijke rente en de hulp middelen van het land op doelmatige wijze geëxploi teerd worden, de Egyptische Regeering in staat Zat zijn al haar verplichtingen na te komen. ITALIË. Het programma van den heer Depretis, waarvan de hoofdinhoud reeds is medegedeeld, biedt, over het ge heel genomen, weinig nieuwe gezichtspunten aan. Het eenige nieuwe wat de heer Dépretis aankon- digt, is ecue kieswet en eene wet op de verantwoorde lijkheid der ambtenaren. Al de andere aangevoerde punten kwamen ook in vroegere regecringsprogramma’s voor, want de toegezegde verbetering fan de bezol diging der ambti naren, en die betreffende de verkie zing der burgemeeeters en voorzitters dek provinciale raden, waren reeds door vroegere kabinetten, (de eerste door Minghetti, de laatste door Lanza) beloofd. Wat het vorige ministerie voor leger, vloot en financiën' heeft gedaan, zal worden voortgezet en uitgebreid; i.i—en buitenlandsche politiek zullen blijven waren. De bekende paragraaf 18 van de: 'wet zal worden uitgelegd in den geest der van clericalisme beschuldigde, „tachtig”, door om, wegens I Peruzzi in 1871 in den strijd gevoerd; overigen* ïdoor geraken^ I bestaat deze wet nu eenmaal, en- zal de nieuwe ?ë-* DU I T S C H L A N D. Bekend is het, zegt de Straatsburger berichtgever van de Natonal-Zeitung, dat nu ongeveer drie jaren geleden zeer vele Fransche vluchtelingen zich in Je rijksprovincie hebben neergezet; de meesten hunner vestigden zich te Muhlhausen, Schlettstadt en in andere fabrieksteden. Een zestal Zetteden zich neder in het naburige Schiltigheim, alwaar zij een mecha nische weverij openden, welke door hunne kennis van het vak en arbeidzaamheid weldra aanmerkelijk in uitgebreidheid toenam. Niettegenstaande het aan de regeering bekend was, dat de bedoelde vluchtelingen aan de Parysche com mune hadden deelgenomen, werd hun geen bezwaar in den weg gelegd. Ook later heeft de regeering hen stil laten wonen, terwijl zij zich voortdurend rustig*gedroegen. Dezer dagen echter is aan vijf dier vluchtelingen van het zestal, dat zich te Schiltighi im had neer gezet, zeer onverwacht voor hen, bevel toegezonden om binnen 14 dagen het land te ruimen met den zesden hunner heeft de Regeering nog meer spoed gemaakt, om hem de grenzen te doen overtrekken, want hij moest binnen 8 dagen den Duitschen bodem hebben verlaten. De bedoelde uitgewekenen hebben door tusschen- komst van een der voornaamste industrieelen te Straats burg een petitie aan den opperpresident doeir toeko- meii zij vragpn daarin opheffing van maatregel, en i”/14;** doen zij een beroep op de regeerteg,. de groote moeilijkheden» waarin zij daan petitie o den genomen lüdïen daarin niet getreden kan worden, indertijd beroep op de regeermg, om, w<gcns N jeraken- I

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1