Nieuws- en Advertentieblad voor fyuda en Omstreken. iten iten PILLEN 1876. N 1819. BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag 23 April. ndel EN, endc. Buiteiiiandscb Overzicht. Kennisgeving. inde. IJK. !ll. GOUDSCHE COURANT den rijksraad op zijn hand sou weten te w.< D lil Ladder. r«r d. Daa rna*. reid rol*en« Gouda allot* l«a bw> I* ai van agpillen. jeainas- en >n wicht, en GEZOND ST, tot in IÖ cent, te GOUDA, 22 April 187». Bij kou. besluit is aan H. Snellen eervol ontslag verleend als 2de luit, bij het corps, gevormd uit de weerbaarheidsvcreeniging Burgerpligt alhier en bij dat corps benoemd tot 2den luit. J. A- Stroband. Benige Amsteninmsche kunstvrienden hebbnr de uitnemende gedachte geopperd om onze talentvolh- w >- neelknustenares, Mevrouw Kleine, -die zooals m-u weet •ehengcHjks .EN, «en ran 7. J. eken i ug rich het donsje int op tezyn een namaak- n. ren met het naagver- ucrdiug de Q, bijzonder laxerend met bengi navolgende woordigheid van Keizer Frans Jozef, vastgesteld, waarvan het resultaat zoowel in Cis- als Transleitha- nië met spanning werd tegemoet. gezien, terwijl van beide zijden de onderhandelaren worden aange spoord om niet toe te geven. In ieder geval verwacht men, dat de conferentie met den Keizer beslissend zal zijn geweest voor den ver deren gang der onderhandelingen, en dat men ook neus gedacht heeft aan de mogelijkheid van een mislukken van deze poging blykt uit eene mededee- ling in de iïorddeuhcke All genuine Zeitvng uit Pesth, volgens welke, in dat geval, het indertijd door graaf Andrassy voorgestelde ontwerp-trectaat, dat door de kroon niet werd verworpen, door het Hougaarsohe ministerie als programma voor een overeenkomst zal worden aangenomen. Mocht het Oosten rij ksche kabi net weigeren met dat programma in den rijksraad te verschenen, dan zou het zijn ontslag nemen ten einde plaats te maken voor een overgangs-ministerie, hetwelk ten behoeve van dat programma de meerder heid van den rijksraad op zijn hand zou weten te krijgen. De quaestie van de afschaffing der fueroe in Spanje wordt vooral in de Baskische provincies ernstig be sproken. Het schijnt, dat de moeilijkheden te dien aanaien riet bijzonder groot zullen zijn en dat de overtuiging dat de /seros zullen worden afgeschaft reeds zoozeer in de gemoederen is doorgedrongen, dat geen belangrijk verzet te vreezen is. Een tele gram uit Madrid althans meldt, dat de publieke opi nie in de Baskische provincies hoewel ongaarne de afschaffing der privilegies aanneemt. Den 2Oen dezer zullen te Vittoria en den len Mei a. s. te Madrid de afgevaardigden van genoemde provincies bijeen komen om over de wijze Tnn d« en de volkomen gelijkstelling van de Baskische en Navai reesche met de andere provincies ten aauzien van de laste en opbrengsten, te beraadslagen. De Minister van financiën wenscht eene vermindering van het budget van oorlog, waarover de regecring het nog niet eens is. De Fransche Commissie voor het budget heeft den minister van Buiienlandsche Zaken, Decazes, gehoord omtrent het amendement Tirard, strekkende om de ver- trgenwoordiging van Prankryk bij den Paus op te heffen. Deoazes antwoordde, dat Frankrijk als katholieke natie bij het Hoofd van de katholieke kerk vertegenwoor digd morst zijn en hij daarom het amendement ver werpt Hij stemt er echter in toe de Fransche legatie bij den Koning van Italië tot ambassade te verheffen, wanneer Italië dat begeert. Men gelooft dat de Com missie voor het budget zich tegen het amendement Tirard zal verklaren. Terwyl de Engelsche Koningin te Coburg zich in het bezoek van den Keizer van Duitschland verheugt en de Prins van Wales te Gibraltar deel neemt aan pic-nios, gala-voorstellingen en parades, is alles in Engeland rustig en verdient alleen de speech van den bekenden liberaal Lowe opgemerkt te worden op een feestmaal, te Retford gegeven, ter eere van den aldaar verslagen liberalen candidaat, waarin hij de politiek Van het Ministerie op geestige wijze hekelde. Vooral kwam hij op tegen de halve maatregelen, waarmede de Regecring herhaaldelyk was opgetreden, zoodat niemand wist wat men daaraan had, en scherp keurde hij de wyze af, waarop de Regecring in marinezaken had gehandeld. De «enigen tijd geleden in South-Yorkshire ont stane werkstaking van werklieden der steenkolenmij nen dunrt nog voort. De eigenaars der mijnen willen de Wrrklooucn met J5 pCt. verminderen, terwijl de Werkroedm slechts een vermindering van 7pCt. wille/ toestaan. Een bijeenkomst, te Scheffield ge- hou/eu, heeft tot geen resultaat geleid, zoodat 7 000 werklieden de werkstaking voortzetten. De dag van Dinsdag kan zeer belangryk zyn ge weest voor de naaste toekomst der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie. De onderbandelingen tusschen beide rijkstanden over een nieuw handels- en tol verbond waren sedert den In Januarijl. weinig ge vorderd. Wel wilden beide partijen den band tnsschen de deelen der monarchie handhaven, maar de een wilde zich voor den ander geen opofferingen getroosten. Slechts op éen punt was overeenstemming verkregen, dat nl. alle eisenen n concessies, die van weerszijden konden woiden gedtan, in evenredigheid moesten staan tot de bijdrage, die door ieder land in de ge meenschappelijke kas moet worden geleverd, maar over het bedrag van die bydrage was het nog niet mo gelijk eens te worden. Tot nogtoe had de keizer zich slechts met enkele groote beginselen betreffende de hangende quaestie ingelaten, doch in den lautsten tijd werd hij door de beide ministeries nlleugs ook geheel ingewyd in de details, en daar zyn raadslieden het onderling niet konden eens worden, besloot hij zichzelf met de onderhandelingen te bemoeien en werd eene conferentie van de beide ministeries in tegen- --- ENGELAND. Het dezer dagen in Engeland uitgegeven verslag van de inspecteurs der fabrieken, is wel in staat piju lijke gewaarwordingen op te wekken. Het ziet er inderdaad treurig uit met de wyze waarop men in sommige fabrieken met de gezondheid en het leven der werklieden handelt. Eenige maanden ge leden stierf eene vrouw, Wilson genaamd, nadat zij vier weken in een loodwitfabriek had gewerkt. Twee of drie dagen nadat zij begon te werken, waren hare lippen blauw geworden; zij was onachtzaam, Verzuimde verdund zwavelzuur te drinken en stierf tengevolge van de schadelijke invloeden, waaraan zij in de fabriek was blootgesteld. Natuurlijk is dit een bijzonder geval. Niet alle werklieden sterven in een loodwitfabriek na vier weken, maar de onderteekenaar van het ver slag, 'Redgrave, maakt er terecht opmerkzaam op, dat men in loodwitfabriekeu voorzorgmaatregelen, die onmisbaar zijn voor het leven der werklieden, ver- plichtend moest maken en het niet aan de werklieden zelf moest overlaten of zij die willen nemen of ver zuimen. Het gevaar is bet opnemen van lood in liet organisme; de lucht moet dus vrij zijn van looddetkn en de handen moeten na verrichten arbeid met zeep worden gewasschen. Dat dit niet altijd het geval is ligt voor de hand. Redgrave acht het dragen vin handschoenen en het gebruik van respirators onmis baar, al zijn deze hinderlijk bij het werken. In andere fabrieken worden de werklieden met andere gevaren bedreigdhet verzilveren van spv gels met kwikzilver is een hoogst gevaarlijke arbeid dóór het inademen van kwikdampen; bet zagen van stt^uen door het fijne stof, dat in de ademshdliugsorg.i.ieu wordt opgenomen. Het gebruik van respirators ware in dergelijke werkplaatsen zeer aan te bevelen. In sommige molens in Ierland, waar het vlas wordt uitgekamd en waar bovendien slecht voor luchtten- versching gezorgd wordt, is de atmospheer met stof en vlasdeelen als het ware geheel vervuld; het gevolg is hoesten, spuwen van bloed en ten slotte tering. Oogziekten zijn ook veelal daaraan toe te schrijven, en een onophoudelijke dorst, die tot onmatighiiï' leidt. Redgrave deelt mede, dat in bergdistricten in Ierland de werklieden zwavelether drinken, die goed- kooper dan whiskey is. Het verslag weidt verder uitvoerig uit over de moeilijkheden om de kinderen tot schoolgaan te dwingen in arbeidersdistrictenen beschrijft hun physieken toestand in sommige fabrieksteden als hoogst treurig. Zij drinken en rooken al zeer jong: kr >p- gezwelleu komen menigvuldig voor, en de geheel» gezondheid gaat achteruit ten gevolge van skchre ventilatie, een dampkring met stof bezwangerd eis de te hooge temperatuur in de werkplaaten. Niet minder ellendig is het leven der vrouwen en kinderen op de schuiten. De kleine ruimten, voor woning daar beschikbaar, zijn overvol van mensdu*»; kan het anders of zoowel de zedelijkheid als de sr- zondheid moeten schandelijk verwaarloosd worde..? Het is waar, hier en daar worden door weldenkende patroons maatregelen genomen ter verbetering der bestaande toestanden, doch indien het verslag, door Redgrave uitgegeven, sled) ts half waarheid bevat, da» is het tijd dat in Engeland de Regecring tussebeu- beide komt om daaraan voorgoed een einde te maken. —SCT"-rr" '.T1 ..j. - 'j,-■-*=? BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda; Gelet op artt. 6 en 7 der Wet van den 2n Junij 1875, (dtotóW n°. 95), Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek, met bijlagen, van den Heer D. Ponsioen om vergunning tot het plaat sen van een Stoomwerktuig in het perceel gelegen in den Rouzendaal wijk M no. 4 kadaster sectie C »o. 1053. Dat op Zaturdag den 6n Mei 1876, des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid is onf be zwaren tegen de plaatsing van dat Stoomwerktuig in tc brengen, en dat gedurende drie degen vóór dien dag, op de Secretarie der gemeente, van dé^rzake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 22 April 1876. De Secretaria, De Burgemeester, Duooglseveb PorruiJN. van Bbbgbn IJzundoobm. FRANKRIJK. De algemeene tentoonstelling in 1878 zal, gelijk wij vroeger mededeelden, volgens het voorstel der subcommissie, op het Champ de Mars en het Troca dero gehouden worden, doch de brug, de „overdekte passage,” welk beide plaatsen zal verbinden, zal niet (gelijk wij op grond van onduidelijke inlichtingen schreven), iets hooger stroomopwaarts dan de Pont de Jena, over de Seine gebouwd worden, rhaar zich boven de Pont de Jena zelve verheffen. Waarschijn lijk op een hoogte van vijf of zes meter. Men krijgt dus twee bruggen boven elkaar. Deze „passage” zal ongeveer anderhalf kilometer lang en vijftig meter» breed zijn, terwyl de Pont de Jena slechts eene breedte van 30 meter heeft. In 1878 zal men eene over dekte ruimte van 270,000 meters hebben, terwijl men in 1867 niet meer dan 153,000 meters en in 1862 102,000 meters had. Deze groote vermeerde ring van ruimte is hoogst noodig. In Frankrijk al leen is in negen jaren tijds het bedrag van in- en uitvoer van 5 milliard 800 millioen tot 7 milliard 7 00 millioen geklommen. De subcommissie wil het dak van glas, het gebouw van ijzer, gehouwen steen en metselwerk maken. Het gebouw zal een vierkan ten vorm hebben. Dit moge minder sierlijk zijn, het is evenwel veel zuiniger, omdat bij de verknoping der afbraak van het gebouw van 1867 gebleken is, dat het gebogen en gekrulde yzerwerk zijn waarde nagenoeg geheel had verloren. De terrassen van het Trocadero zullen, in onderscheiden tuinen verdeeld, gebezigd worden voor de tentoonstelling vau land bouwproductie en voortbrengselen uit de mijnen. Op het hoogste punt zal een groot paleis omhoog rijzen, evenals de Albert-Hall te Londen, waar dé officiuele feestvieringen, enz., gegeven zullen worden. Dit ge bouw wenscht men tevens voor het houden van con certen te kunnen bezigen. De c.ifés en restaurants zullen niet als iu 1867 ii» of tegen Het tentoonstel- dingsgebjuw worden opgericht, inaar over de tuinen worden verdeeld. Men wil thans reeds de booirren gaan planten voor die tuinen, om ze in 1878 goed groen te hebben. Aldus dc subcommissie. Neemt de hoofdcommissie haar voorstel over, dan wordt weldra de wedstrijd geopend voor de plannen, die twintig dagen duren zal. Een jury zal deze plannen beoordeelen en de Staat zal aan de beste pryzen toekennen.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1