binnenland. BUITENLAND. Bótesltsdsek «verzicht, Laatste Berichten. Kantongerecht te Gonda. Gemeenteraad behandeld werden, ijjn: beren ran een Nortonpypwel. Bedui. om lief ontslag van leeraren aan de Burgeravondschool niet vroeger te doen ingaan dan tweet i» aan dan na den dag, waarop het ia gevreagi. i Venêelr afeh de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal e(n in het Voorstel ran Wet tot aan leg vta Staatsspoorwegen eene lijn Gouda— SchoonhovenGorinchem op te nemen. Afwgung ran het veraoek ran den Heer G. F. van den Bergh te Stolwpkerstnis om schade vergoeding Wegens het aphoogen ran den weg by de Hmhrtrdfe&fisehe' tiftg. Afwysing van het verzoek ran het Gemeente bestuur Tan Katwyk om medewerking Toor het tot stand komen van een kanaal tot verbinding aan de kom van bet derp Katwyk aan Zee met net nitwateringskanaal van Rijnland. Nieuwe regelingvan bet oaderwy s op de avondacholen. Afwysing; fan hot vertoek ran den beer R. M. de Jong Lnnean c.s. om van Gemeentewege eene algemeenst aan dar Openbare Lagere zich aansluitende, bewaarschool voor den burgerstand op te richten.' Afstemming van het voorstel, door Burge meester en Wethouders naar aanleiding van eene nitnoodiging van Gedeputeerde Staten gedaan, om aan de burgerschool voor jongens onderwys te doen goweta in het Engelsch en Dbifcech. Afstamming ran het voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot verhooging van school gelden. Afwyzing van het verzoek van den Heer G. A. de Waal om subsidie voor mijne bijzondere school. Afwyzing van het verzoek van Mejuffrouw E. Verhoed om subsidie voor hare byzondere bewaarschool Vaststelling van het. bedrag der jaarwedde' van den te benoemen Leeraar in de Natuur en Scheikunde aan de- Burgeravondschool Besluit om, bij de vernieuwing van de brug tuaschen de Korte Alkereu en bat Moordrecbtscbe Verlaat, daar weder eene vaste teeg te doen duit om het Vereeuigd Wees- en «Eltnoe- aeniershuis te vergrooten en tot bestryding der koeten de som van ƒ20000,van Regenten van dat gesticht te leenen tegen de ren tie van vier ten honderd 's jaars. Vermeerdering van het getal hulponderwijzers aan de Burgerschool voor jongens. Besluit om de door de Bank van leening aan de Gemeente verstrekte som van 10000,van het kapitaal der Bank t» doen afschryven. Vermeerdering van het getal hulponderwyae- resaen aan de Burgerschool voor meisjes. Ontheffing van dén kapelmeester by de dienst doende Schutterij gan de verpligting tot het geven van oncterwjjs aan de Muziekschool. Besluit tot vergrooting van de Openbare Tus- schenschool. Besluit om op_de Openbare Burgerschool voer jongens onderwys te doen geven in het Engelsch en Dnitach, welk besluit wordt genomen naar aanleiding van het bevel van Gedeputeerde Staten, dat het meer uitgebreid onderwjjs voor jongens behalve de vakken, waarover het zich thans uitstrekt, ook zó omvatten dat in de beginselen der kennis van beide, bovengenoemde talen. Wjjziging ven het tarief van doorvaart rechten aan het Reeuwykache en Sluipwjjkeche Verlaat. Afwyzing van het verzoek van den heer A. A. G, Itersou, c. a. tot reorganisatie van de Open bare school voor jonge jufvrouwen. Oprichting ven eene schoolbibliotheek aan de eerste Openbare Armenschool. Beduitom aan deHeeren van Bentum en Zoon boekdrukkers alhier, eene toelage te verleenen van 300,— per jaar ter tegemoetkoming in de koeten van een door hen uit te geven verslag van het verhandelde in de zittingen van den Gemeenteraad. {Wordt vervolgd.} De Fransche miiifitrr rtji Bumenlaüdsehe Zaken, ét keer Èicard, doet zyn SsLvhb ét republikeinen te vriend te koudon.Drie ciroulairea, die?hij dezer dagen aan ziju ambtenaren verzonden heèft,zijn daar van het duidelijk bewijs. In de eerste, aan de pre fecten gericht, wordt dezen op het hart gedrukt, dat zij voortaan zich moeten gedragen els vertegen woordigers der republiek. Een tweede beveelt de meest onbekrompen uitlegging der bestaande bepa lingen omtrent de drukpers en het venten van dag bladen en tijdschriften In de derde, eindelijk, wordt bevolen, dat die maires, welke buiten de gemeente» raden waren gekozen, zoo spoedig mogelijk door anderen behooren vervangen te worden. Deze daden van den heer Rioard ziju welspreken der dan vele woorden. De kamer zal in guustige stemming bijeenkomen, de publieke opinie is tevre den en zal geheel voldaan zijn, indien in den loop der week, zooals men verwacht, eene uieuwe wijzi ging in het personeel der prefecten plaats heeft. De Duitsohe bladen houden zich nog druk bezig met de spoorwegquaestie, zonder echter nieuwe ge zichtspunten over die zaak te openen. In den Pruisischen Landdag is Zaterdag het wets ontwerp betreffende het verplaataeu van het begroo- tingsjaar in handen gesteld van een commissie; ver der werden eenige minder belangrijke zaken afgedaan. Dat de verkiezing vac liberalen in het eerste kies district van Munchen door de ultramontaansche meer derheid van den Landdag zou worden vernietigd, was voor niemand twijfelachtig; het geschiedde met 77 tegen 65 stemmen; tevens werd daarbij nog goed gekeurd de toevoeging, dat «het Ministerie zou zorgen dat bij de volgende verkiezing door het gemeente bestuur der hoofdstad de kieswet beter zou worden nagekomen. Tevergeefs werd door verschillende liberale afgevaardigden gewezen op het feit, dat tot heden geen kleine onregelmatigheden vernietiging van verkiezingen wettigden, wanneer niet bewezen kon worden, dat deze invloed hadden uitgeoefend op den uitslag van de verkiezing. De Badensche Landdag heeft zich met aïgeraeene stemmen, behalve de oltramontaansohe, verklaard voor de invoering van de gemengde scholen met behoud van het godsdienstonderwijs het Pruisisch stelsel dus. In het Engelsche Parlement zyn tot de regeering vragen gericht over Engelands verhouding tot Rus land en tot de Porte. Wat betreft de laatste mogend heid, heeft de heer Disraeli verklaard, dat er voor Engeland geen aanleiding was om Turkije raad te geven, sedert de Porte het voornemen ontkende, om Montenegro te bezetten. Eu ten aanzien- van Rus land zeide Disraeli duidelijk, dat er geeu redeu was om zich te verontrusten over zijne veroveringen in Azië, aangezien die Sh de natuur der dingen lngea en voor de bevolking van Midden-Azië niet minder heilrijk wezen zouden dan de verovering van Indie door de Eugelschen geweest was voor de Indische volkeren. Rusland weet volmaakt goed (zeide de heer Disraeli), dat Engeland zyn gezag in Iudië en zijn invloed in het Oosten niet zal prijs geven en de Russi sche regeering ziet daarin volstrekt geen belemmering r. de goede verstandhouding tusschen beide rijken, eene verstandhouding die nooit beter is geweest dan thans. Inmiddels is de schikking tusschen Oostenrijk en Hongarije gelukkig tot stand gekomen en de nieuwe overeenkomst zal niet vyf jaren, maar tien jaren daten. Wat betreft de nationale bank is overeen gekomen, dat de bank te Pest, tot dbsver eene filiaal van die te Weenen, zelfstandig we^en zal. Ten teeken daarvan zal een gedeelte van den metaal voorraad uit Weenen naar Pest worden overgebracht. Toch zullen beide banken onder eene gemeenschappelijke hoofd- directie staan en de biljetten zu|len dezelfde zijn. De hoofdbeginselen van de schikking zullen nog in deze maand aan de goedkeuring va» den Hoügaar- schen Rijksdag worden onderworpen en ofschoon er wel heftige oppositie wezen zal, verwacht men algemeen eene groote meerderheid ten gunste v. de overeenkomst. Een van de groote verschilpunten was het ge meenschappelijk tarief van rechten. Er is eene krach tige partij in Hongarije, die ook in dit opzicht zelf standig wil zijn. Het gemeenschappelijk tarief echter blijft voortoopig gehandhaafd. Over Het geheel ge nomen wordt in Hongarije erkend, dat in de gegeven omstandigheden van Oostenrijk niet auders te ver krijgen was, zoodat de minister Tisza, wègens zijne toegevendheid, door de meesten wordt geroemd. Des te erger natuurlijk gaan de Hongaarsche dagbladen te keer tegen Oostenrijk, dat beschuldigd wordt alleen om zichzelf te hebben gedacht en niet als Hongarije de belangen van het Rijk op den voorgrond te heb ben gesteld. Waar zeer uiteenloopende meeningen onder eene muts moeten worden gebracht is wel niet anders te verwachten. De quaestic der Spaanech „fueros" zal eerstdaags in de Cortes worden behandeld en de afschaffing zonder twijfel worden goedgekeurd door de meer derheid. Volgens de «Imparcial" zullen de afge vaardigden van de Baskische provinciën, die een nieuw ondefhoud zouahq hebben met den President- Minister, dezeu verklaren,, dat zij zelfs niet in onder handeling willen treden over een wjjziging en zy de Regeering al de verantwoordelijkheid lat«a voof V-sy handelingen. De moeilijkheden van Turkije zijn vermeerderd door een opstand te Saloniea. De Indépendance geeft daama da volgende lezing. Een jong Bulgaarsoh meisje wilde tot den Mohara- medaauscheu godsdienst overgaan, en dit gaf eenigen Christenen» op raad van den Amerifcaan#5hen consul aanleiding om te traobten haar met geweld uit de Turksche wijk op te lichten. Vechtpartijen tusschen Christenen en Turken waren hiervan het gevolg. De consuls van "Frankrijk en Duitschland, die zich naar de moskee hadden bege ven, werden vennoord door de verbitterde Turksche bevolking, ondanks de pogingen des gouverneurs om hen te besclvermen. Een fregat is naar Saloniea vertrokken met een nienwen gouverneur (Eckerif- bassa), eu een commissaris (Vahauetfendi). De tweede tolk van de Pransche ambassade en de Duitsche consul te Koustantinopel vergezellen hen. De schul digen zullen in het openbaar gestraft worden. am ^Tff-wtrni^-Trr FRANKRIJK. Pransche dagbladen zijn tegenwoordig in den regel hoogst vervelend. Ze behelzen weinig meer dan lange hoofdartikelen voor of tegen de beweging ten gunste der amnestie, of over noodzakelijke wijzigingen in het personeel der prefecten. Slechts de Univert maakt af en toe op den regel een loffelijke uitzondering, door op den bekenden toon een capuciuade te houden. Zoo maakte het ultramontaansche blad zich dezer dagen bitter boos, omdat op de kermis te Ver sailles in een kijkspelletje werden vertoond «de mar telaren der inquisitie; hare laatste slachtoffers die ia Mexico werden ontdekt bij de verwoesting van het klooster Santo-Domingo en die door den neer Marx met al de certificaten van echtheid naar Frankrijk zijn overgebracht." Dat de afbeelding der liikenderon- gelukkigen, die «in de kasematten van bet kloostez levend werden ingemetseld en wegens gebrek aan lucht iu ongeschonden staat bewaard ziju gebleven,4 (volgens het programma van het tentje) «met toe stemming van het bestuur" ten toon worden gesteld, is een waabedryf in de oogen van de Univert. Het bestuur moest zoo iets niet gedoogeu. Vooral niet, dat vddr de tent monniken afgebeeld staan, die ongelovigen de gruwelijkste pijnigingen doen ondei- gaan. Qp deze wijs toeh wekt men de burgers tot ouderlingen haat i op en dit komt allerminst te pus in een republiek, die geëerbiedigd wil worden. Doch,.geljjk wy zeiden, zulke artikelen levert alleen nog de Univert van tijd tot tijd op. Het type va» den inhoud van een Fransch blad iu onze dagen wordt veeleer gegeven door een der jougste uuminera van de Répnblique fran^aite. (fimbetta's orgaan ou derscheid t zich in den laatsten tijd door heftige cri- tiek tegen allen en iedereen. Een merkwaardig staaltje hiervan vindt men in het bewuste nummer, waarop wy het oog hebben. Van binnen- eu buitenlandsch nieuws geen spraak dan in enkele korte telegrammen. Zondert men een kunstcritiek uit, dan bestaat dit nummer, behalve uit genoemde telegrammen, uit niets dan uit polemische hoofdartikelen. In het eerste ar tikel worat de commissie aangevallen, die zich met het ontwerpen eener wet op de maires bezig houdt. In het tweede artikel wordt de minister vanbuiten- landsche zaken aangevallen, omdat hij de stukken betreffende de Oostersehe quaes tie niet publiek maakt; dit wordt een een «oubli des convenances" genoemd. In het derde artikel worden die liberale bladen aan gevallen, die cieh tevreden toonen met de afzetting van prefecten, of hun verandering van standplaats. Het vierde artikel valt de clericaie bladen met den bisschop van Toulouse aan en. tevens de Pransche regeering, omdat deze bij de eerstgenoemden te veel door dl vingers giet. Het vyfde artikel valt hen aan, die zich tegen de amnestie verzetten en vaart hevig uit tegen den krijgsraad, die te Parys zitting hondt. Het zesde artikel valt een senator aan, die een brief van rouwbeklag gezonden heeft aan eeu afgezet prefect; terwijl in het zevende artikel de minister van oorlog wordt aangevallen, omdat hij aan generaal Gramont verlof heeft gegeven tot het doen oprichten van een altaar in de open lucht, waarbij de mis werd ge vierd, iets dat, volgens de Républiqne franqam, een zeer treurig effect heeft gehad. Het is er ver van, dat de billykheid der eritiek even groot is als de hevigheid er van. Zoo maakt b. v. de Parijsche correspondent van de Timet de juist*/ opmerking, dat de eisch van Gambette's orgaan ten opziehte van overlegging der bewuste diploma»? tiekè stukken hoogst onredelijk is. In den beginn» wilden de drie keizerlijke regeeringen, dat de overige groote mogendheden slechts een ïaadgevende stem in deze quaestie zouden uitbrengen. Door de dépêches die hierover werden gewisseld, publiek te maken, zon men zeer gevoelige snaren Aanroeren en in stryd han delen met de eerste beginselen der diplomatie. Er zou alleen spraak kunnen zyn van een overleggen der stnkken, die gewisseld zyn na de uitvaardiging der nota van Andrasey. t GOUDA, 9 Mei 1876. Heden is alhier aangehouden en naar de gevange nis te Rotterdam overgebracht de sjouwer Bart Stevens regiaebt van diefstal van waschgoederen. X Zondag-ochtend werd voor het, front van het gar nizoen alhier een soldaat wegens verregaand wange drag uit de dienst weggejaagd. Dit ia de tweede, welke binnen II dagen tijds op zoodanige wijze de dienst verlaat. De heer Mr. G. Groen van Prinsterer bevindt zich in een zeer zwakken toestand. In de vorige maand zyn in beslag genomen, te Schoonhoven, een valsche gulden, voerende de beel tenis van koning )Villem III en het jaartal 1866 en te Groniugen, een valsch 25-centstuk met de beel tenis van koning Willem II en het jaartal 1849. Bij de Tweede Kamer waren tot jl. Dinsdag, toen de zittingen werden hervat, o. a. ingekomen147 verzoekschriften betreffende de voorgedragen regeling der rechtbanken eu kantongerechten91 ter onder steuning van het voorstel-Moens64 tot wyziging van de schutterij wet met het oog op het voorgevallene met de Zaanlaudsche schuttere. Te 's Graveuhsge is een Regeeringstelegram ontvan gen uit Atchiu, dd. 28 April. In den nacht van 22 April bekroop de vyaud onze positie te Lampriten viel de buiten de versterking gelegerde dwangarbei ders aan. De bezetting versloeg den vijand. In de vijandelijke stellingen is veel volk. Nu en dan wordeu onze couvooieu aangevallen. Onzerzijds wordt krachtige voortgang gemaakt met den aanleg van wegen eu oe opvoering van vivres naar de zuidelijke versterkingslinie. De cholera heecscht sterk hy den vyaad, bij ons is die nagenoeg geweken en de ajgeiaeene gezond? heidstoestaud is zeer bevredigend. Volgens een schrijven uit Philadelphia aan de Timet ivas de tentoonstel liug op 19 April nog verre van geregeld. De Amerikauen zei ven waren het achter lijkste van allen, doch ook de overige rijken waren nog verre van gereed. Engeland was verreweg het incest gevorderd. Een der Engelsche koloniën in Australië, Queensland, stelt een obelisk ton toon, welke de hoeveelheid goud voorstelt, welke in de laatste acht jaar, d. i. sinds de tentoonstelling te Parijs, iu Queensland gevonden is. Het gewicht van het voorgestelde metaal is 60 Engelsche tonnen en de waarde 84 millioen gulden. Onder jde Engelsche voorwerpen trekken zeer de aandacht enkele voor werpen, door de kou. familie van Engeland vervaar digd. - H. M. Ie koningin zendt 26 door haar ge maakte etsen in, eu twee servetten, die door haar geweven ziju. Prinses Louise (de markiezin van Lorne) heeft emi buste iu marmer gebeeldhouwd en vier afbeeldingen in waterverw van bloemen ge teekend. Prinses Beatrice borduurde een bauier en prinses Christine vau Sleeswijk-Holstein een tafelkleed. Zondag werd te Amsterdam een door ongey. honderd personen, meest werklieden, bygewoonde vergadering gehouden tot bevordering van het algemeen stem recht. Na langdurige discussie werd besloten tot be noeming eener oommissie van 9 leden, belast met het ontwerpen van eene uitvoerige memorie met opgave der gronden voor het algemeeit stemrecht en weder legging van de argumenten der bestrydera. Over 14 dagen zal in eene nadere vergadering dat stuk worden aan de orde gesteld en, by goedkeuring door de vergadering, daarop de adhaesie van geheel Nederland worden gevraagd. Tot leden der Commissie zyn benoemd de heeren Hoffman, G. J. Penning, B. J. Benning, Vlugt, Haupt, Porei, Schroder, Engelbregt, met toevoeging van Mr. W, Heinekën. Mocht laatsgemelde bedanken, dan zal de, heer Donker als negende lid optreden. De heer jhr. H. A. D. Coenen, burgemeester der geiifteente Zutpheu en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, komt niet meer voor op de lyst der hoogst aangeslageuen in Gelderland en zal derhalve volgens art. 96 der Kieswet zyn ontslag uit die be trekking moeten nemen. Dagbl Voor den aanleg van den spoorweg LeidenWoer den, zijn van laatstgenoemde gemeente $e,v gronden leeds aangewezen het station aldaar van den Ned. Rhiospoorweg zal met een zijvleugel, benepens een gebouw tot berging van goederen en remise-gebouwen uitgebreid worden. By den gemeenteraad van Utrecht is ingekomen en in handen van buig. en weth. gesteld een request van E. A. Eramink, vergunning verzoekende om een beleMrirefe^p pand te mogen openen. Adressant was géwooq van zijne klanten, goederep te koopen, met reaht voor hen om die u» eenigen tyd weder met eenige verhooging als rouwkoop terug te koopen. Volgsns adressant gaf dat aan zijne klanten gerief en hem «geen schade". De arrond.-reohtbank heeft dat echter als beleening op pand gequalifioee/d en daaraan een einde gemaaktnu vraagt adressaut vergunning tot het houden van een beleeuhuis op pand, waarbij adressant de opmerking maakt, dat vele vau de stads bank van leeuing liever geen gebruik maken, omdat die slechts op gezette uren open is, omdat men daar op pand weinig meer dan Vs ^er waarde bekomt, de onkosten bezwarend zijn, en de zaak toch een na- deelig saldo oplevert. Adressant wil 10 pCt 's jaars voor rente berekenen, by kortere termijnen meer, en 5 oent voor ieder pand bij inschrijving en aflossing. Volgens het Wagen\ngtch ff eekblad, is de viering van het Christelyk Nationaal "Zendingsfeest op Woens dag 5 Juli aaustaaude bepaald. Zooals wy reeds meldden, heeft jhr. mr. W. Boreel van Hogelauden het noodig terrein afgestaan op het buitengoed Beecke- tUijn te Velzen, in de nabyneid vau het Noordzee- kanaal. Uit het Algemeen adretboek voorden Nzdetlandtchen Boekhandelwaarvan thans de 22ste jaargang is ver schenen, blijkt, dat Nederland teh 1051 boekhandela ren, 37 boekhandelaren die den Ned. boekhandel in de Nederlandsche bezittingen en in het buitenland uitoe fenen, 7 commissiouairs voor den boekhandel, 382 boekdrukkerijen, 109 steendrukkerijen, 8 koper- en stailplaat-drukkerijen, 4 lettergieterijen, 14 inrichtin gen voor xylogragie, 5 dito voor galvanoplastiek, 1 dito voor glvptographie, 7 fabrieken en magazyuen voor boekdrukkerij-gereedschappen, 4 drukinkt-fabrieken, 91 muziekhandelaara, 10 handelaars in land- en zee kaarten, 51 kunsthandelaren, 108 boekbinderyen, 6 magazijnen van boekbinders-gereedschappen ei* 161 fabrieken en grossiers in papieren enz. Tey behoeve va» den heer Boer ma, hoofdonder wijzer te Wilp, die wegens het schrijven een opstel genaamd «Letterknechterij" in het Weekblad De fPekker door het gemeentebestuur geschorst was, zyn door ruim 100 onderwyzere-gezelschanpen bijdragen samengebracht om hem de geleden«(Wchade te ver goeden. Het daarmede beoogde doel, tevens een pro test tegen de handeling van het gemeentebestvu*, ia volkomen bereikt. Naar men aan het Hbl. meldt, bestaat het voor nemen om het depot van het 3de regiment infanterie nog in den loop van dit jaar t«o Middelburg naar Amsterdam te plaatsen, terwgl het le bataillon van genoemd regiment, thans te Vlissingen, alsdan naar Middelburg zal vertrekken. Wegens den hoogen hoofdelijken omslag, waaraan de officieren en onderofficieren te Vlissingen onder worpen zyn, schijnt bovendien by het departement van oorlog het voornemen te bestaan het garnizoen te dier plaatse tot een minimum te herleiden. Aan het Handelt blad wcrrdt uit Vlissingen gemeld -. In verschillende dagbladen werd onlaags vermeld, dat de immortellenkrans, den 29sten April aan het standr beeld van De Ruyter gehecht, des nachts door mili tairen daërvau zou zyn weggenomen. Uit het onder zoek eeuer daartoe opzettelijk benoemde Commissie van offipieren u geblekeu, dat (Me krans door eenige militairen des morgens is gevonden, hangende aan een yzeren hek, en door hen naar het standbeeld if teruggebracht. Wie deze laffe demonstratie tegen eene eerbiedwaardige uiting van het nationaliteitsgevoel heeft gepleegd, is ten eenenmale onbekeed. In het Stadt- Prov. en Oron. Advertentieblad van den 8den Mei wordt bij advertentie aangekondigd4, dat op de kermis te Groningen te zien zal zyn Jut, diens huisvrouw en kind. Wanneer men met ballen werpt op den bewaarder, treedt Jut met een dolk te voorechyu. Doch daar blijft het niet by. Juts vrouw met haar kind komt te voorschyn, en dit kind roept papa eu mams. Een inzender in de Prov, Oron. Ct. vraagt of pr geen mogelykheid zou bestaan om dit schandaal te verbieden. Te Gulpen is een kind in een kuip met melk ge vallen en verdronken. West-Friso betoogt in de Perm. Ct. dat de jongens ten platten lande land bouwonderwys moeten ont vangen. Onze grond verarmt, even als wy zeivan, door den uitvoer onzer laudproducten. Hierin kan alleen worden voorzien door toepassing van eeu ver standig landbouwstelsel. De landbouwers moeten dit echter dan ook weten; zij moetenbekend zyn met de bouwstoffen, die voor elke plantensoort gebruikt zyn en hoe de grond, na een deel dier stoffen te hebben verloren, weder in normalen toestand moet worden gebracht. In de lagere scholen kan voorzeker geen vak-onderwys worden gegeven, maar 't onderwys in de «kennis der natuur" kan naar de lokale toe standen gewijzigd worden en den leestuigen kan die kennis onderwezen worden, die root k«n bedrijft meest noodig is. Nu evenwel op sommige scholen ten platten lande 50 tot 100 leerlingen van verechil- leuden leeftijd door één man moeten worden onder richt, kan van oordeelkundig onderwijs indé begin selen van de keuuis der natuur geen spréke ziju. Zoolang ons volksonderwys nog niet is geregeld, weusoht de schryver in de Purm. Ct. dat'den on derwijzers nu reeds gelegenheid worde gegeven, vooral hnu, die mui 't hoofd eener dorpsschool staan, de noodige keunis voor een exameu in de «landbouw op te doen. Daartoe wilde 8chr. 1. Eene volledige laad bou w-academie, ten einde te voorzien in de vor ming van aanstaande hoofden van uitgebreide «ex ploitation en van landbouwleeraare, zoowel vau hen, die de betrekking van «wandelleeraare" zulleii aan vaarden, als van dezulken die eenmaal aan gemeen tescholen als vakleeraan znllen aangesteld worden. 2. Overal in de centrums van landbouwstreken kur- sussen voor onderwijzers, opdat aan die scholen, waar om finantieele redenen geene bepaalde ruk leeraars kunnen worden {langesteld, eerlang de hüürfdondèf- wijzers die ta£k op zich kannen nemen. 6. De lagere school worde zoodanig ingericht, dat het onderwijs in de «beginselen van de kennis det natuur" dienst baar kan worden gemaakt, om de leerlingen goed te leeren waarnemen en eenige aanvankelijke begrip pen aan te brengen, waaraan het volksoud ru ijs zich later kan aansluiten. Men meldt uit Zwolle: Gedurende 14 dagen hebben een 12jarig meisje en een lOjarige jongen bijna eiken middag eene arm bus in de R. K. kerk aan de Ossenmarkt alhier bestolen zonder 4*# het werd opgemerkt. De gestolen gelden werden des avonds in banketwinkels versnoept. Tegen deze jeugdige deugnieten, die zich reeds vroeger moe ten hebben schuldig gemaakt aan dieverijen, is proces verbaal opgemaakt. Parijg, 8 Mei. Men meent te weten, dat etnf divisie van het eskader van de Middelandsche zee bevel heeft gekregen naar de wateren van Saloniki H stevenen. KonBtsntinOpel7 Mei. De gezanten van Frankrijk en Duitsohlaud zyn onmiddelyk soamge- komen, toen zij bericht van den te Saloniki geplecgdett moord ontvingen, eu hebben terstond voldoeniug ge» eischft, welke bum in deu ruims ten zin door de Por* toegelegd. Berlijn, 8 Mei. De Reicktanzeiger schrijft OW het vermoorden vau de Duitsche eu Frauche cjusufo; te Saloniki dat uit Konstantinopel bericht i« ont vangen, dat de Duitsche en Fransche gezanten, ge meenschappelijk mei de gezanten der andere Europee- sche Mogendheden, onmiddelyk de noodige stappen bij de rorte hebben gedaan tot bescherming der^ christenen te Saloniki en tot het instellen van een streng onderzoek. De grootvizier verklaarde ziob hierop bereid alle gevorderde maatregelen te nemen. De Sultan liet dadelyk door zyn eersten adjudant aan de gesanten van Duitschland en Frankr^k zywi diep leedwezen betuigen ov^r hetgeen te Saloniki was voorgevallen en beloofde dat de schuldigen ten strengste zouden worden gestraft. Een Tucksch oorlogschip is naar Saloniki vertrekken. Dit vaartuig f heeft twee hooge Turksche staatsambtenaren ah buitengewone commissarissen aan boord, en aan deze commissarissen zyn de Duitsche consul te Pera eu de tweede dragoman van de Fransche ambassade toege voegd. Bovendien is een gepantserd Tnrksoh Vaartuig: tot versterking der bezetting van Saloniki vertrokkqfct Berlijn. 8 Mei. Volgeus tijdingen uit Weenen is in de regeeringskringen aldaar de gedachtenw^- seling der Kabinetten ter zake van den moord te Saloniki, zoomede een schitterende voldoening al» noodzakelijk erkend. I j mSSSSSSSm I SSSSSmtÊ^m Op de tereohtiitting van 26 April 1676, igu de navolgende personen veroordeeld. P. D. Tot eene geldboete van 8.of een dag subs, gevangenisstrafwegens het te Gouda verkoo- pea van visoh, louder dat hjj als uitventer daarvan; aan den beambte van politie, op diens vordering een bewjjs heeft kunnen vertoouen, dat die visoh door den keurmeester gékeurd en goed bevonden Was. J. C. v. d. B. Huisvrouw van B. N. tot eene geld boete van ƒ1.50 of een dag sdj, gevangenisstraf, wegens het te Gouda, zonder schriftelijke toestem ming, van Burgemeester en Wethouders werpen van aseh in het tot openbare dienst beslaande water. C. v. d. H. Tot eene gejdjjjoete vac ƒ1.of een dag subs, gevangenisstraf, wegens het te «Gouda op den openbaren weg buiten: een openbare waterbak datgene verriohten, waareoor die iqnohfing bestemd is.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2