/V, N F, Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. II 11876. N° 1845. T. BUITENLAND. Vrijdag 23 Juni. icrlcain. BORG gevolge de ekten van zen, vooral szen, jaren e, Syphilis, ingetredei, ogen, uit- g van aller- mding. behandeld. 1st. emsiraat 9. pen barende ur van de te geven hte genees- BuuSa. Buitciilandscb Overzicht- Onze Toestand. j donder. r te outbid- en bril te ieelen over door dat heven zyn er bestaat liet tot in men daar- tendig ge- W e* n. L. 'lacon bij Rolterd. t. an GOUDSCHE COURANT. op de onaf- L>e zelfstan- •ruiker over- SNE even, onder khandelaars ida. il men de verzwakte in in vele irwel zeg- mr vooral gebruiken hevryd te velen is ing merk- dat men n afstand nen, dat beginnen HANTO- j. zult U Kleiweg E. Bersot, directeur van de Ecole normale, een bewys dat hij zich door den tegenstand niet uit het veld laat slaan en vast besloten is’’ den strijd met de cle- ricalen door te zetten. Beide benoemingen zijn door de linkerzijde zeer toegejuicbt. Van hare zijde heeft de meerderheid der Kamer gemeend een bewijs te moeten geven van haar waar- deering der pogingen van het ministerie. Er bestond verschil over de benoeming van maires in sommige gemeenten. Thans is men overeengekomen, dat de be handeling der gemeentewet zou worden verdaagd en dat voorloopig de wet van 1871 van kracht zou blijven. ,/Havas” meldt, dat er sprake zou zijn de zitting der Fransche Kamers te bekorten. Aangezien zij met de begroeting toch niet tijdig gereed kunnen zijn, zouden zij zich bepalen tot de behandeling van de wet op het verleenen der graden en van de gemeente wet, en 10 Juli uiteengegaan. De dagen voor de nieuwe verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag en den Pruisischen Landdag, die beide in hun laatste dagen verkeeren, zijn nog niet bepaalddie voor den Pruisischen Landdag moeten nog dit jaar plaats hebbenmen spreekt van October, maar een besluit is daarover nog niet genomen. De verkiezingen houden de gemoederen in spanning, omdat daarby de vraag moeten worden beslist, of er een nieuw-conservatieve, zoogenaamd agrarische partij zal te voorschijn komen uit den smeltkroes. Ook het zwarte centrum zal hand aan hand met de sociaal democraten zijn best doen het aantal getrouwen te vermeerderen. De Keizer van Rusland is, na een allerhartelijkst afscheid genomen te hebben van Keizer Wilhelm, eergisterenmiddag van Eins vertrokken na.ir Jugenheim., De berichten uit Canstantinopel laten weinig twijfel „MP 4af <t.« )niiij«fprrnnnr4 het <ri*Vi»l<r is ffé- weest van persoonlijke wraak; de moordenaar m?et bij het verrichten van zijn werk droppen zijn geweeste De sultan geeft aanvankelijk bewijzen, dat hij *t ernstig meent met zijn werk; zijn voorganger deed dat in het begin ookhij wijdt dagelijks eenige uren, aan de regeeringszaken en leest de bij duizeudeu ingekomen verzoekschriften, waaronder een aantal pot- sierlijke. Voorloopig zou bepaald zijn, dat de Nationale Raad zal bestaan uit vier leden van elke provincie. Over de wijze van hun verkiezing is echter nog niets vastgesteld. Men is ’t er te Koastantiuopel over eens, dat de hervormingen in elk geval langzaam zullen gaan. Br aanwezige - t vertrouwen Tegenover de uitdagende houding welke de Fransche senaat jegens de regeering heeft aangenomen, gevoelt het ministerie behoefte om zich nauwer aan te sluiten aan de republikeinsche meerderheid der Kamer, terwijl omgekeerd de republikeinen zooveel mogelyk trachten moeielykheden met de regeering te vermyden. Zoo heeft de regeering vier prefecten afgezet, die de vroegere orde van zaken voorstonden en in hun plaats de onder de Broglie afgezette titularissen weder benoemd. Zoo heeft Waddington ter ver vanging van den aartsbisschop van Aix tot lid van den hoogen raad van onderwas benoemd de hetr Wij noemden in ons vorig schrijven onze defensie een hoogst gewichtige zaak, en zij is dit in vele opzichten. Elk Nederlander toch, tot welke partij hij moge behooren, stelt hoogen prijs hankeljjkheid van zijn vaderland, digheid van Nederland is voor niemand een punt in quaestie; de vraag is slechts: hoe kan die zelfstandigheid gehandhaafd worden, en juist omtrent de beantwoording dier vraag bestaat veel verschil van gevoelen, niet slechts by de leeken maar ook by de specialiteiten. Hoeveel ministers van oorlog zyn reeds bezweken voor de oplossing van het vraagstuk om de defeqsie te regelen 1 De geheele vertegenwoordiging wil de verdediging zoo goed mogelijk in orde brengen, maar worden de mid leien daartoe aangevraag l dan worden allerlei excepties opgeworpen. Eerst de doode strijdkrachten, eerst de vestingen, de inundatieliniën, de forten enz., dan de Terende strijdkrachten, heet het wanneer de regeering het leger wil verbeteren. Worden daarentegen gelden aangevraagd om ons vesting- en inundatiestelsel in voldoenden staat te brengen dan heet het weder: Wat hebben wij aan vestingen, indien de mannen ontbreken om die te bezetten Vraagt de minister een grooter aantal manschappen, dan verlangt men ook regeling der schutterij wordt een poging gedaan om de schutterij te regelen, dan Wijst men op een betere organisatie va. het staande leger, enz. enz. Zoo is de eene minister den anderen gevolgd, millioenon bij millioenen zijn uitgegeven, allerlei regelingen zijn voorgesteld, beproefd en afge- keurd, men heeft de paarden vóórachter en naast den wagen gespannen, en alles is by het ou Ie gebleven, men blijft steeds zoeken naar de middelen om onze defensie in orde te brengen. Van waar dit verschijnsel? Ontbreekt het onze hoofdofficieren aan kennis, onze vertegenwoordigers aan vaderlandsliefde? Wie zoude zoo iets durven beweren? Wy hebben knappe ministers van oorlog gehad, die na slechts korten, tyd bleken niet o|>gewasseii te zijn voor de taak, hun opgelegd. Schatten zyn door onze vertegenwoordigers toegestaan om de defensie in orde te brengen en steeds worden meerdere gelden aangevraagd. Officieren van alle wapenen hebben de op lossing van het vraagstuk beproefd, alles te vergeefs. Men dacht dikwyls.den rechten man pp de rechte plaats te hebben en alle verwach tingen vervlogen spoedig in rook. liet ministerie van oorlog was en is nog steeds het zwakke punt van alle ministeriën, minder om de personen, maar om de zaak zelve. Het Nederlandsche volk waardeert zyn onaf hankelijkheid, wjj zeiden het reeds, het zal geen offers te groot achten om die onafhankelijk heid te handhaven, maar het eischt dat die offers niet vruchteloos gegeven worden; en daarvan heeft het geen zekerheid. Het leest over Uselliniën, Grebbeliniën enz. en het ver neemt tevens dat de desknndigen verschillen pf die liniën 6, 8 of enkele dagen meer ver dedigd kunnen worden, en dan nog ten koste van een menigte soldaten. Het Nederlandsche volk weet, dat Twente, het Graafschap, de Veluwe, Noord-Hrabant en de andere deeleu des lands, die buiten de liuiën liggen door den vjjand zonder slag of stoot zuilen bezet worden, en het weet tevens, dat de jonge lingen uit die streken afkomstig, achter de liniën gelegerd, zullen moeten aanzien dat met hun fatniliën en bezittingen volgens oorlogs- F R A N K R IJ K. Zooals meu zich herinneren zal, dragen eenige be palingen der door de Regeering ingediende gemeente wet de goedkeuring der linkerzijde niet weg. Deze wil alle maires gekozen zien door de gemeenteraden en zou ten opzichte van Parijs eene uitzondering willen maken. De Regeering stelt daarentegen voor de be noeming der maires in de departements- en arrondis sements-, en zelfs in de kantonnale hoofdplaatsen over te laten aan de uitvoerende macht. Dit verschil van in zicht heeft de rechterzijde met levendige vreugd; vervuld Reeds zag zij in de gemeentewet een twistapygl tusschen het Kabinet en de republikeinsche"partij.- Maar ver moedelijk zal de reactie te vroeg gejubeld hebben. De leiders der linkerzijde hebben begrepen, dat het na de verkiezing van Buffet vooral zaak n as, de eenheid tus- schen haar eif bet Ministerie te bewaren en zij hebben mitsdien, in overeenstemming met den Minister van Bin- neulaudsche Zaken, besloten de verdaging van de discus sie over de gemeentewet te vragen en zich voor loopig te bepalen tot het weer in werking brengen der wet van 1871. Velen hebben de nieuwe veranderingen in het per soneel tier prefecten (waarbij onder anderen vier dier ambtenaren ontslagen zijn, die hunne benoeming te danken hadden aan 24 Mei en die volstrekt geen rekening wilden houden met den nieuwen toestand) beschouwd als een antwoord van het Gouvernement op de uittarting van den Senaat (verkiezing van Buffet). Ziedaar, roepen de. bladen der rechterzijde uit, represailles van het Gouvernement over zijne in den Senaat geleden nederlaag. De Francais insinu eert, dat de linkerzijde eenige slachtoffers voorzone wraakzucht heeft goe scht, en het Ministerie is zwak genoeg geweest aan dien eisch te voldoen. Neen, recht gehandeld wordt. Het Nederlandsche volk weet, dat de deskundigen hopen de laatste liniën te kannen verdedigen en Amsterdam te kunnen behouden, maar het weet tevens, dat daartoe het land onder water zal moeten gezet worden, en dat de inundation, waarvan alles afhangt, weder afhankelijk zyn van den stand der rivieren. Het Nederlandsche volk weet, dat het leger vele uitstekende officieren telt, maar het weet tevens, dat deze omtrent veel gewichtige punten van gevoelen verschillen. Het gelooft eindelijk, dat wy by de krachtigste inspanning ons niet kunnen verdedigen tegen een der groote mogendheden. Is het dan te verwonderen, dat men niet ingenomen is met de groote sommen, die by voortduring aan de defensie besteed worden en dat de vertegen woordiging met dit gevoelen rekening houdt, als zij zich tegen meerderé uitgaven verzet? Daardoor duurt evenwel de ongelukkige toe stand voort, waarin wij sedert jaren ten opzichte der defensie verkeeren. Weder is een minister gewogen en te licht bevonden. Art. 1 der wet op de militie is afgestemd, het ontwerp inge- trokkeu en wat daarvan de gevolgen zullen zijn is op dit oogenblik nog niet te bepalen. Wel is bet zeker, dat een betere regeling van die zaak weder voor geruimen tyd is uitgesteld. En ligt nu de schuld geheel aan de Tweede Kamer, zooals niet zelden beweerd woidt? Voert deze een stelselmatige oppositie tegen alle oorlogsuitgaven De hooge cijfers bij voortdu ring toegestaan getuigen tegen die beschuldiging. Ook de .mvolunnde rmVMwómMi hebben schuld, veel schuld. Welke minister toch is met een volledig plan van verdediging opgetreden? De vertegenwoordiging wil weten, wat de kosten zullen zyn, als eindelijk alles eens goed geregeld is, en zij wordt altijd tot de verre toekomst verwezen. Het is waarlijk of men het cyfer niet durft bepalen. Is het onderwijs een der zaken, die dringend voorziening eischen, zooals wjj in een vorig nommer zeiden, omdat dit de vjjanden des volks moet bestryden, die binnen de grenzen woeden, onkunde, domheid eu bygeloof, ook de defensie moet geregeld worden. De regeering moet zich in beide zaken duidelijk verklaren, het volk moet weten wat het wil en daarvan by de stembus getuigenis afleggen. De tegen woordige toestand is onhoudbaar, op de eene of andere, wyze moeten beide zaken geregeld worden. Maar er is nog een ander onderwerp van het hoogste belang, dat niet langer kan uitgesteld wordeneen hetere regeling der belastingen is even noodzakeljjk. Met vermeerderde uitgaven moeten vermeerderde inkomsten gelyken tred houdenen deze zijn niet te verkrijgendan door een hervorming van ons belastingstelsel. Hierover in een volgend nummer.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1