BINNENLAND. Een afgeluisterd gesprek. Laatste Berichten. 1° antwoorden de republikeinsche dagbladen, de ontsla gen prefecten hebben hun verdiende loon; zij hadden reeds vfeel vroèger hunne plaats moeten ruimen; doch thans mochten zij geen oogenblik langer op huuuen post blijven. De Senaat heeft het Kabinet in de noodzakelijkheid gebracht, om eene uit *et oogpunt oogpunt der republikeinsche beginselen onberispelijke houding aan te nemen; de §euaut heeft den band tusschen de linkerzijde en het Ministerie versterkt. Men heeft gehoopt en gewild, dat het Kabinet tegen over handelingen van den Senaat zich zou terugtrekken; daarvoor eenter bestaat niet de minste reden; het Kabinet blijft, en de Ministers moesten min de natie doen zien, dat zij niet alleen de portefeuilles behou den, maar ook de macht, en dut, als ze de macht behouden, het is met volledige instemming van den President der Republiek. Meu ziet weldra eene nog grooter verandering in het personeel der prefecten en onder-prefecten te gemoet. GOIJDA, 22 Juni 1876. De oudstrijders en wapenbroeders van 1813 en 1815, leden der afdéeliug Leiden, van de vereeniging het Zilveren Krui*brachten Dinsdag aan huuuen 82jarigen president, den heer J. P. Mahlstede, thans alhier woonachtig, een bezoek, ten einde gezamenlijk de 'gewone Juni-vergadering alhier te houden, en werden bij hunne aankomst, met de meeste har telijkheid, in het hotel ,/de Zalm" ontvangen. Bij de oprichting hunner afdeelii g in 1865, het jaar der instelling van het eere-teeken het /Zilveren Kruis", bestemd voor de nog overgebleven wapen broeders van de jaren 1813 en 1815, tejjlen zij 39 leden, waarvan er heden nog slechts 9 overig ziju, allen natuurlijk hoog bejaard en te zamen 739 jaren tellende. Zij waren vergenoegd bijeen, herinnerden elkander aan hetgeen er vóór ruim 60 jaren in ons vaderland is voorgevallen en de vele afwisselingen door hen beleefd, en brachten in vroolijke stemming, en uit volle borst, hulde aan Vaderland en Oranje, aan Z. M. onzen gecerbiedigden Koning, aan Z. K. H. Prins Frederik tier Nederlanden, hunnen geaehteu Beschermheer, en aan geheel het Vorstelijk Huis. Ongeveer ten 7 uur 'snam. verlieten de oudstrijders deze stad, na een korte wandeling daarin gemaakt te hebben, en keerden opgeruimd en vroolyk huis waarts. Uit verscheidene huizen wapperde gisteren de ▼lag bij gelegenheid van 't bezoek van den aarts bisschop van Utrtcht, den heer Schaepman, aan onze gemeente, die overgekomen was tot toediening ▼au het H. vormsel. Het stedelijk museum van oudheden is ook door hem met een bezoek vereerd, vergezeld van den deken en eenige andere geestelijken van zijn gevolg. Zijne gesprekken met den voorzitter en secretaris der commissie die yau zijne komst kennis bekomen heb bende, zich daar ter plaatse bevonden en hein de verschil lende zalen rondleidden, leverden om strijd de ondub- belziunig8te bewijzen op eu van de hooge ingenomen heid van den aartsbisschop met de jeugdige instelling, en van zijne veelzijdige kennis en bekwaamheid, zoowél op het gebied van knust in 't- algemeen, ids van plaatselijke oudheid in 't bijzonder. VERGADERING yan i>en GEMEENTERAAD. Vrijdag den 23 Juni 1876, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behuudelen: Een voorstel tot goedkeuring der rekening en" verantwoording van het door den kassier der Bank van Leening gevoerd geldelijk beheer, over het jaar 1875/76. Een voorstel tot het geven van vacantie in de namiddagschool bij eene warmte van 78 a 80 graden Fahrenheit. Een voorstel betreffende het maken van de over dekte speelplaats in het Wees- en vEleiqoezeniershui», Het voorstel van den heer 8«hnsom tot het maken van trottoirs langs een gedeelte van den Kleiweg. Het adres vau den heer J. J. flrootendorst betreffende de belasting op de honden. De drukte op de steenovens aan dcu IJsel is zoo verbazend groot, dat niet alleen de voorraad is ver kocht, maar zelfs ook veel van datgene, wat nog gebakken moet worden. Staton-Generaai. Tweede Kamer. Zittingen van 20 en 21 Juui jl. In de zitting van Dinsdag is ingekomen een wets ontwerp tot verandering der grensscheiding van ge- meenteu in de provinciën Zuidhollaud en Zeeland. Aan de orde was het wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de belasting op bier en azijn. Dat wets-ontwerp werd met algemeene stemmen aan- genomen. De commissie voor verzoekschriften heeft rapport uitgebracht over verschillende adressen. In de zitting van gisteren, zijn aan de orde gesteld de volgende wets-ontwerpem 1°. tot verhooging van hoofd stuk V der staatsbegroting voor 1876: 2°. tot wij ziging der tarieven van gerechtskosten en strafzaken: 3Ü. tot ycrleüging vamsfclen termijn van den aanslag der beetwortelsuikerfabrikanteu: 4°. tot goedkeuring van uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van marine dienst 1876. Deze ontwerpen zijn aan genomen. Bij de behandeling van het laatste ontwerp heeft de Regeering verklaard dat En geland zich bereid heeft verklaard mede te werken tot eene suiker-conferentie te Parijs op dezelfde voor waarden en grondslagen als Nederland voorstelt. De dag der samenkomst te Parijs is echter nog niet door Frankrijk bepaald. Heden is de regeling der verdere werkzaamheden aan de orde. Van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, be droegen de inkomsten in 1875 aan renten van in schrijving op het grootboek, bedrag der collecte, af zonderlijke giften en subsidie van het rijk aan het invalidenhuis de som 85644,83'/3- De uitgaven bedroegen: aan 2210 deelgerechügden, bestaande uit Invaliden, infirmen, mm oud-strijders van Waterloo, aan nagtblevenen van gesneuvelden en aan kosten voor het invalidenhuis 80374,171/s- Het nominaal bedrag der inschrijving op het grootboek der N. W. S ten behoeve van het fonds is 1,253,000 a 4 pCt. en 12000 a 2]/s pCt. In bet invalidenhuis werden 65 mannen verpleegd. De Provinciale Staten van Gelderland hebben ge kozen tot lid der Eerste Kamer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije niet 29 van de 54 stemmen. Op baron Sloet van de Beele wer den 25 stemmen uitgebracht. Ten einde, bj gelegenheid der maskeradefeesten te Utrecht, aan Karei deu Stoute en zijn gevolg gelegen heid te geven in werkelijkheid hun intocht te Zutfen te doen, is door de directiëu van den Ned. Rijn- en van den Ned. Staatsspoorweg aan het studentencorps kosteloos een extra-trein aangeboden van Utrecht via Arnhem naar Zutfen en terug. Alle studenten (ge- maskerden eu ongeiuaskerden, ledeu van het studenten corps) hebben tot dien trein toegang. De trein zal Zondag 3 Juli ten 12 ure van Utrtcht vertrekken. Op den terugtocht zullen de studenten te Arnhem dineeren. - - - - - De gyniunstiekvereeuigiiig lycuryu8 te Amsterdam heeft evenzeer bij adres aan de Tweede Kamer aan gedrongen op het verheffen der gymnastiek tot een der verplichte leervakken van het lager onderwijs. De Minister van Financiën heeft eenige zeer prijzens waardige wijzigiugeu voorgedragen op de postwet. Vooreerst wordteen eiude gemaakt aan de onbillijkheid waarover reeds lang geklaagd is, dat particulieren, die van autoriteiten in het belang van den openbaren dienst ongefrankeerd brieven ontvangen, daarvoor verhoogd port moeten betalen. Dat verhoogde port zal volgens het ontwerp niet worden gevorderd, als op het adres een aanwijzing volgens ministerieel voorschrift voorkomt, waaruit blijkt, dat de brieven dienstaangelegenheden betreffen. De Minister had echter nog een stap verder behooren te gaan en zulke hrieveu, als zij alleeu in het belang van den Staat strekkeu, geheel van port vrij moeten stellen. Verder wordt in overeenstemming met het Berner- po8ttractaat bepaald, dat voor drukwerken, enz. (behalve dag- en weekbladen) 1 cent per 25 gram (thans 20 gram) moet worden betaald dut naam- en visite kaartjes weder met drukwerken worden gelijkgesteld, en dat voor monsters en stalen Zl/2 cent per 7 5 gram (thans 3 cent per 40 gram) moet worden voldaan. Zondagmiddag, toen de trein die ten 2.28 naar 's Hage vertrekt, aan het station te Delft stilstond, viel een conducteur, bij het ophalen der kaartjes, van de loopplank van een der waggons, die juist op de brug stond, waardoor de man in het water terecht kwam. Goed zwemmer als hij was, redde Ky zich zelf en kwam op het drooge, zonder zelfs zijn tang en kaartjes die hij in de hand had, een oogenblik te hebben losgelaten. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende aauvaringszaak van de Phönix. De eiscli van schipper De Bruine om schadevergoeding is toegewezen en de gezagvoerder van de Phönix veroordeeld in alle kosten van het geding. Men meldt uit Urk dat de ansjovisvangst steeds gun stig blijft. Woensdag nacht werden in één streek per twee schuiten gemiddeld twintigduizend stuks ge vangen. Woensdag is bij den Gemeenteraad te Delft een plan ingekomen tot reorganisatie der politie. Onder de wandelaars, die Zondag den Bezuiden- houtschen weg te 'iHage passeerde^ wwd plótseling een hevige opschudding teweeg gebmcht door twee mili ciens van het reg. grenadiere en jagers, dfe met ge trokken tafel, onder het geschreeuw van: een dolle houd! een doïle hond! j>p een hond instormden, die daar dartel rondsprong. Het spreekt van zelf, dat iedereen door dit geroep hevig verschrikte en in een oogenblik tijds een menigte menschen den hond in quaes tie, die natuurlijk zeer schuw wat geworden eu aan dèn haal ging, vervolgden. Ook de politie v-m de' wacht aan den Bezuideuhout zette den hond aoh- terna en slaagde er ua eenige vergeefoohe pogingen in, het meer en meer verschrikte en afgematte dier op te vangen. Zeer verstandig handelde toen de agent van politie, door het beest naar den waterkant te brengen eu hem den kop met een weiuig water te bespreiikelen, terwijl hy daarna, ziende dat er van watervrees geen sprake was, deu hond in het mid den van de sloot wierp. Het resultaat van een en ander was, dat het dier, hetwelk nu ble<k volstrekt met door de gevreesde hondsdolheid te zijn aange tast, werd losgelaten; doch na al de vermoeienissen ert afmatting was het niet meer in staat op dc been te blijven en viel het op den rijweg gekomen uit geput neder. Een seconde slechts had het beest daar gelegen, toen erfn rijtuig kwam aanrollen, waarvan de wielen het dier den kop verpletterden. 'De directiën der spoorwegmaatschappijen hebben voor de bezoekers der aanstaande algemeene verjfa. deriug van het NederIfindsch onderwijzers-genootschap te Enschedé vermindering van vracht toegestaan. Ten gevolge van het jongste besluit van den ge meenteraad van Middelburg, waarbij de vervulling eener vacature op een der meisjesscholen door eene kweekelinge werd goedgekeurd, in strijd met het advies der plaatselijke schoolcommissie, die met khut van redenen aandrong op de benoeming eener tweede hulponderwijzeres, hebben alle leden der schoolcommissie besloten, hun ontslag als zoodanig aan te vragen. Te Dordrecht is Dinsdag ochttnd in het geldelooze pad een heel blok vau ongeveer 10 huizen omgevallen. Persoonlijke ongelukkeu hebben daarbij niet plaat gehad. Ter wereldtentoonstelling te Parijs in 1878, zal Godard een luchtballon exposeeren, die 83 metera mi/ldwllyit "hebben en een millioen francs kosten zal, Ter gelegenheid van zyn SOjarig Pausschap is Z. H. Pius IX door het Amsterdamse!» feest-comitó met dat jubilaeuin eerbiedig gelukgewenscht. Kardinaal Antouelli heeft, namens den PauB, even eens per telegraaf hierop geautwoord: z,De H. Vader dankt eu zegent het comité en bidt voor het geluk van Nederland." (Tijd.) Voor de Rijkskweekschool voor onderwyzers te Groningen hebben zich 147 adspiranten aangemeld, terwijl er slechts 20 plaatsen vacant zijn. Dit schijnbaar zóó onbeduidende bericht, hetwelk dezer dagen door alle bladen de rondte doet, is met het oog op den toestand van het lager ouderwijs geenszins van gewicht ontbloot. Het doet zien, dat alleen het vooruitzicht op hoo- gere bezoldiging reeds voldoende is om den lust voor de onderwyzersbetrekkiug te doen toenemen. Het strekt tevens tot bewys, dat het oprichten van meerdere kweekscholen niet behoeft nagelaten te worden uit vrees dat de vraag naar kwcekelingeii het aanbod zou overtreffen. Het is voor de Regeering eéü nieuwe aansporing om hÉ^crediet, döor de Kamers toegestaan, niet onge bruikt te laten. Moge het als zoodanig ook op het Binnenhof worden aangemerkt. Faderl De Arnh. Ct. wijst er op, dat in het bericht omtrent de lijkschouwing van Sultan Abdul-Aziz staat, dat een der geneesheeren het attest niet onderteekend©, omdat hijniet sohrijven kon l Over den om vang zijner geneeskundige kennis valt hieruit niette oordeelen, maar dit mag men aannemen dat zijne vroegere patiënten zich niet kunnen beklagen, dat hij te veel recepten schreef. Zijne vroegere patiënten, want sedert eenige maanden was hij lijfarts van den Sultan, waarvoor hij f 25,000 's jaars ontving en verheven werd tot den rang van divisie-generaal. Naar gemeld wordt, zal weldra in vele gedeelten van Parijs de stoom toegepast worden op den omnibus- dienst. Er zyn, in tegenwoordigheid van vele zaak- kundigen, proeven genomen met Amerikaansohe om nibussen, door een locomotief, naar het systeem van Harding, getrokken. Vier dier locomotieven sleepten elk een grooten omnibus en doorliepen den weg tusschen de Bont d'Austerlitz en Montparnasse. De proeven zyn met den besten uitslag bekroond. De. f krommingen, bp sommige plaatsen vrij steii. en de heliidgtn zijn zonder eenige mdeielijkheid voorbijge- stroomd. Oök het wisselen van spoor had met de jflogelljlöe regelmatigheid plaats. Men kam de omni bussen oogeablikkelyk doen stilstaan, zonder dat de reizigers den minsten schok ondervinden. Ook is men tot dfe ervaring gekomen, dat de nieuwe voer tuigen de paarden niet deden schrikken. Op sommige plaatsen bewoog zioh de trein met eene zoo jrbote snelheid, dat de plelfect van politie, die er ftj tegenwoórdig was, te kennen gaf, dat het misschien niet raadzaam zou zijfy op de Boelevards- Sebastopol en Strasbourg zulk een va^t te nemen t t i Andermaal is gebleken, hoe gevaarlijk het is, mi litairen buiten dienst wapenen te doen dragen. Een beschonken artillerist te Arnhem heeft met getrokken sabel twee personen aangerandgelukkig kwam nog tijdig hulp «pdagen en richtte de dronken kerel met lijn gevaarlijk speeltuig geen onheil aan. De kans blijft eohter voor de vreedzame burgers altijd even groot, tot men de zijdgeweren, als noodzakelijk kwaad sleohts dan zal duldeu wanneer ze onmisbaar zijn. De zaak der erfgenamen van Pieter Tyler van der Hulst heeft ook hare vermakelijk» zijde. In de laatste dagen toch rijn, naar inen oua uit Haarlem schrijft, een aantal lieden vau heinde en verre, in hunne Zondagsche kleederen uitgedost, naar die plaats over gekomen, zoekende naar bet gebouw waar, zooals zjj vernomen hadden, de groote geldkist geopend zou worden, waaruit aaa de (would be) erfgenamen ieder zijn aandeel zou worden uitbetaald. UD.) Zorg voor de publieke gezondheid is zeker een verdienstelijk, wel te waardeereu werk. Evenwel het, kan ook inet ondank beloond en gevaarlijk worden. Dit ondervond dezer dagen zekere Kirs'ea, een ver mogend mau van Duitsche afkomst, te New-York, litj had eenige opmerkingen openbaar gemaakt, waarbij de stad ia sanitair opzicht in vrij ongunstig licht was gesteld. In hoeverre de mau gelijk of ongelijk had, of hij al of niet overdreef, künnen wij niet constateeren, doch het doet er minder toe. Het wekte opzien, wrevel, tegenstand, De verontwaardiging had eene Meeting tengevolge, waarin door certificaten van doctoren werd uitgemaakt dat de stad nooit in meer gezonden toestand had verkeerd. Ka kort daarna werd eene pop, deu heer K. voorstellende, onder een ontzaggelijken toeloop volks publiek ten vure gedoemd, en een aanval op zijae woning gedaau, waarbij ia de onderste verdieping althans geene enkele glasruit heel bleef. UITVOER VAN VEE NAAR ENGELAND. Dit er in Eugelaud veel vleesch wordt verbruikt is bekend, nergens evénwel vond ik met juistheid aangewezen welk aandeel het buitenland in het ver- vuljtn van die behoefte had. Onlangs is mij daarover eene opgaaf in het Wocken- tckrifl fiir Tkierkeilkafde Hud Vizzuckt van Th. Adam, in banden gekomen, nie ik mij veroorloof met eenige opmerkingen mede te deden. In 1874 werd in Engeland in de behoefte aan vleesoh voor 81.75 pet. door vee, in het land ge fokt, voorzien, voor 28.25 pot. döor uit Ierland in gevoerd en slechts 10 pet. door ree nit het buiten land gedekt. De invoer van buiten verdeelde zich in 1874 op de verschillende Europesohe Staten als volgt: Runderen. Schapen. Varkens. 1,086 108,198 1,552 26,800 14,456 7,330 57,368 305,186 18,527 2,145 2,105 42,442 67,978 308,160 43,738 1,421 188 12,412 4 België Denemarken DuiUehland Frankrijk Nederland Noorwei Portug Rusland (1) Spanje Zweden Andere landen 19,609 8,704 345 113 1,794 412 61 25 4 881 262 Totaal 197,477 7 40,891 109,322 Uit bovenstaande ojjfers blijkt, dat Nederland in 1874 het grootste oontingent tot het van buiten in gevoerde vee heeft geléverd, nl. van rundree onge veer het 1/8 öf 34 pot, terwijl het van de inge voerde sohapeu 41 pot. en van de varkens ruim 40 pot bedraagt. De volgende tabel wijst nog op eenige bizonder- heden van dien uitvoer wat betreft het aandeel door Nederland geleverd, nl. vermelding van ue plaatsen, waar het vee is ingeladen, de haven van bestemming benevens opgaaf van de soort van vee. De tabel heb ik overgenomen uit het verslag aan (1) Do invoer vsn rundvee uit Rusland ie in Engeland verbóden. MB. De prijsberekeningen vnb het vee lijs genomen nit het verslag vsn den staat van landbouw in het koninkrijk der Nederlanden over 1878, van dr. Staring Jr. deii Koning van de bemoetingen en handelingen vau het veeartsenijkuudig Staatstoezicht in hetjaar 1874. Plaats van Plants van inlading. bestemming. Rund. Kalv. Schapen. Varkens. Rotterdam. Londen. 12,246 19,038 188,617 25,161 Huil. n Leith. a Harwich. u Goole. ii Orarasby. Dordrecht. Londen. 13 434 6,792 124 790 Hurlingen. ^f9,490 Huil. ,930 918 8,546 768 3,121 2,167 6,610 14 43 67,757 1,098 99 146 1,406 1,151 50,186 11,952 636 3,980 Totaal 31,819 36,108 308,460 43,738 Wordt de waarde vau de uitgevoerde rundereu ge rekend tegen honderd en negentig gulden, die der kalveren op vijf-en-zestig gulden, die van de schapen op dertig gulden en Van de varkens op eene som van vyf-en-dertig gulden per stuk, dan wordt' alles te zamen een bedrag van meer dan negentien mil lioen gulden. Dit geld is door de Engelschen aan den Neder- landschen veehouder betaald voor Éigen voortbreng selen, waarvan de grondstof niet van elders behoeft te worden aangevoerd, maar die de rijke bodem in zoo ruime mate oplevert. (Behalve deze uitvoer naar Engeland is in 1874 veel vee naar België en Duitschlaud vervoerd, waar van mij geene cijters bekend zijn.) Het is te wenschen, dat die veeuitvoer, die zoo vele voordeelen afwerpt, blijve bestaan, hoezeer het medewerkt, dat de pryzen van 't vleesch hoog blij ven en de consument zich dikwerf in 't genot van dat voedingsmiddel moet beperken of zich het gebruik geheel ontzeggen. De mededeeling, onlangs in sommige bladen ge daan, dat geslacht vee van buiten Europa in Enge land was aangevoerd eu bij het gebruik goed beviel, kau op den duur wel eene wijziging op den invoer van levend vee ten gevolge hebben, waarom wij dit niet nit het oog moeten verliezen. Ik vertrouw evenwel, dat het vleesch van Neder- landsch vee in Engeland nog lang tot het meest ge roemde zal blijven behooren eu daarom niet geheel door dat van elders worden verdrongen. {Handel,blad.)J. C. B. De Parijsche politie heeft een dievenbende gear resteerd, die zich toegelegde op het bestelen van de dronkaards, die op de baukeu ia de openbare wan delwegen ingeslapen waren. Dikwijls gebeurde het, dat de patient uit zyn dommel ontwaakte, terwijl de kuuatbewerkiug op hem werd toegepast. De dieven legden hein dan onder gruwelijke bedreigingen het stilzwygen op. Vooral des nachts was de bende werkzaam. Om haar in handcu te krijgen, ging een verkleed politie-ageut op een b«iuk op den boulevard des Batignolles liggen, omstreeks twee uur 's nachts en veinsde te slapen. Het duurde niet lang of hij voelde dat een hand in zyn zak tastte eu er de portemonnaie uithaalde, die echter ledig was. Hij hoorde de vloeken en verwenachLagen van den teleur- gesteiden dief kalmpjes aan, maar hield hem scherp iii het oog en zag\ hem op ongeveer 100 meter afstand van de bank zich vbij een troepje kameraden voegen. Op een vooraf afgesproken teeken weid de bende door de politie omsingeld en achttien personen, waar onder drie vrouwen, vielen in hare hunden. Te B. zaten by gelegenheid van een St. Huberts- feest eenige jagers, met hun knechten, in de herberg te bluffen op hunne heldendaden. Een er van ver telde, dat hij onlangs een vos had geschoten in één schot door den kop en den achterpoot. De andere heeren begonnen te lachen. //Vraagt mijn knecht maar, of 't niet waar is," zeide de held „vertel maar Rense, want je waart er bij." „Ja," zeide Rense, „meneer schoot den vos, toen die zich juist met deu poot achter 't oor krabde." "Maar," zeide hg later tot zijn meester, „lieg naderhand niet weer zoo ver nit mekaar. Ik kon 't haast niet weet bij elkander krygen ƒ9.— a 9.60. Rogge puike/7.25 Kf 7.75, Mindere 7.—a ƒ7.20. Voer ƒ6.50 a 6.80, Gerst puike 7 a 7.50, Haver, zware 4.75 a ƒ5.30. Ligte 3.75 a ƒ4.50. De Veemarkt met gewone aanvoer, hoewel de prij zen hoog waren, ging alles traag van de hand, schapen eu lammeren vlug, varkeus en biggen vlug verkocht. Aangevoerd 175 partijen Kaas, den handel vlug, prijzen le kwal van 28a 32. Goeboter 1,40 a 1.50. Weiboter 1.20 a 1.30. IN G E Z O N DEU. „Hei Piet, hoor is hier „Wat mot je van me?" „Nou wacht is even. Ik heb je wat te zeggen. Ze hebben me gezeid, alsdat de burgemeester een amparte zwemschool laat bouwen voor jon en mij en andere jongens van ons slag, die geen duiten hebben om bij de kazerne te gaan zwemmen. Jij weet nog al van alles, is d'r wat van an?" „Nou ja, d'r is wel wat van an, maar 't is toch anders. De heeren op 't stadhuis hebben 't er wel over g'had, het staat allemaal te lezen in een pampier, in een soort krant, die in de herreberg bij Jaap op de hoek leit." „Hei, nou wil je me wat wijs maken." „Nou, zanik dan op, alsjc't niet weten wil. Je begint met zeivers er na te vragen." „Laat 's hooren, wat je weet?" „Hou dan je b.k. Je mot dan weten dat een van de heeren ons wou laten baaien en zwemmen heelemaal voor niks, in het water bij de kazerne} je weet wel bij van der Heij, den zeun van den ouden van der Heij, van de Raam." „Nee, daar weunt ie niet, ie weunt „Nou dat komp er ommers niks op an. Hou je s. 1 of ik ga weg. Een wou ons laten zwemmen op de zwemschool bij'de kazerne, een ander zei dat kon niet en die wou een hèele spiksplinter nieuwe maken, voor ous, waar vroeger de Rooie brug was, je weet wel, maar dat woueu de anderen weer niet, die zeien een nienwe zwemschoofc^is goed, maar op die plaats nee, daar motten we niks van hebbe. Wel neen-ik, zeien ze, zoo'n leelike heining want die most er om heen kommen dat is niet mooi voor de groote luï die er voorbij kuieren en toen bebbc ze der allemaal nog eeu boel over gekl t en toe hebbe ze op het letst afgesproken dat ze er thuis»*nog 19 göed over zou u prakkeseeren, dan konnen ze bi deen4 is hoore wat moeder de vrouw er vau dacht eu dat ritte ve uou allemaal te doen eu als ze nou geusgt geprakkezeerd hebben dan komme ze weer bij mekaar, dan zegt ieder wat ie weet eu die dan het mooiste plan netje heeft bedacht, die krygt z'n zin. Daar nou, da's alles." „Ik mot zeggen, ik ben er niks rouwig om, PieW „Wel neen ik, want 't mooiste is, dat toen ze daar zoo aan 't praten waren, zei de een die zwemsohool bij de kazerue is een modderpoel, een ander vond 'm te vies om er in te gaan, ze vonden 't allen een beroerde boel." „Bel zoo, weet je wat ik dan vind?" „Nou Da 'k rerd....d blij ben dat ze niks hebben afge sproken over ons, voor mijn part blijven ze d'r heele leven prakkezeeren e% nou kunnen de joogeheertjes van de rijkelui voor d'r geld baaien en zwemmen in 't water, wat de heeren op 't stadhuis eeu modder poel noemen en jy en ik en onze kornuiten gaan lekker en frisch in den IJsel leggen zwemmen by het schietveld." „Zoo ia 't Jan." „Nou, b'sjoer Piet." „B'sjoer Jan." whium" Leuven, 21 Juni. Er heersoht Bier groote op gewondenheid. Vijandige demonstraties tegen de stu- Op den Holl. JJzeren Spoorweg heeft men een deuten hadden herhaaldelijk plaats. Liberale onrust- iMmo.vi Mn nï.tiw svsteein vnn vnrlii-h ti mr rokers hebben de lessen der phiiosophische facul teit gestoord. De garde cieique is onder de wapenen geroepen. Washington. Rat in de meeste rijtuigen reeds is toegepast ea aanvankelijk goede resultaten opgeleverdt. Ia plaats van door lampen worden de rijtuigen thans ver- j Washington, 21 Juni. Gisteren heeft Grant lioht door middel van kaarsen zooals die reeds op aau het Congres een bizondere boodschap gezonden, de Russisëhe en sommige Daiteohe spoorwegen in waarin hij zegt, dat de houding van Engeland's Re- gebrnik zijn. De kaars, ter lengte van 6'/, en geering, die een Amerikaansoh gevangene losliet, be ter dikte van 8 ®/s oM.bevindt zich in een koperen bus en wordt door een veer naar boven gedrukt naar mate zij verbrandt. De geheele verbrandtng geschiedt in den tijd van 4a 5 uren. De lichtsterkte is geljjk aan die van een goed brandende oudmodel- ss-=-~h= MAR KTBERICHTEN. Gouda 22 Juni '76. Bij kleinen omzet was de stemming flunuw. Poldertarwe puike Witte/9.75 a/10.50; Mindere schouwd moet worden als eene schending van het uitleveringstraotaat. Bijgevolg acht Grant het in strijd met de waardigheid vau Amerika, om de uitleve ring van vluchtelingen verder te vragen of toe te staan. Hij zal het dan ook buiten den formeelen wensch van het Congres niet doen. Madrid, 21 Juni. De vereenigde Spaansojie fondsenhouder^, weigerden hunne goedkeuring te hech ten aan art. 4. van de overeenkomst mét de En- gelsche fondsenhouders, waarbij aan het Engelsche Comité P°^ commissie verleend wordt over de

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2